Het levensonderhoud in Engeland zal met één procent stijgen China klaagt Rusland aan bij V.N. jttig werk lerichten Woensdag 28 Sept. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 228 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Cripps was hatelijk, Churchill onverstoorbaar De zaak van de Haagse politie RIJDENDE IAPANSE TREIN IN BRAND Tal van ernstig gewonden Attiee zweeg over de Sowjet-bom Peking hoofdstad van de Volksrepubliek Baby door kokende melk gedood Geheimzinnige dood van Duitser |Schallenberg stond op punt vreemde millioenen-transactie te verrichten Bekende Nederlander in het geding? Samensmelting geref kerken in Nederland en Belgie Tien jaar geëist tegen SD-er Schmitz Hij nam deel aan moorden in Wormerveer, Purmerend en Amsterdam Repatriëring 7 December divisie eind Januari voltooid Het Franse kabinet in gevaar Vliegramp in Mexico Wegens uitblijven van de Hongaarse herstel betalingen Nieuw begin Italie's legerwordt totvolle -toegestane sterkte uitgebreid Er komt een nieuwe vloot Sowjetunie geeft schepen terug aan V.S. jw: ROY ACKERS r nog niet.... ;n o.a. maatregelen de gezondmaking vassen, van produc- be'drijven en vooral ;elen. Vele dezer za- e onder de bemoeie- ;rie van Landbouw, voorziening, /oorlichting ook aan i zal worden overge- over nog weinig valt :marken is dit bijv. l de organisaties ge- an een subsidie uit gegeven. il ook morele winst. winst van de Stich- ouw is wel, dat door nenspreking van de versorganisaties met ersbonden aan beide ng van begrip is ont- idersbonden, die ook akcentrales zijn aan- ioor hun medewer- ng van de Landbouw kijk kunnen krijgen de vaak zo ingewik- Zij zijn niet alleen aar werken door hun lijkheid eraan mee mogelijkheden met temming te brengen. ;ijde zijn de werkge- amenwerking in de meer dan voorheen anten van de Land- seren en mede hier- tijo sociale verbete- ndarbeiders mogelijk isschien anders niet gdurige strijd zc/.den ;s dan ook opmerke- arbeidsvrede na de tor van het bedrijfs- geworden. Blauwe Eigenheimers ■54 en afw. 20—32; Stok- afw. 30—42; Pronkbonen 6—25; Tomaten: A 20— bonken 16—20; Bloem- 0-28 en II 8-12; Rode kool 5,50—7; Groene 22—42; Postelein 31,50; Rode Bieten 5—7; rpeen 5—6; Waspeen 6— ;n II 5—8, drielingen 8— 12—16; Soepgroenten grof-grof 18-34 Druiven: Frankenthalers en West-Frisia 52—60; 52 en net 22^-46; Peren: vlaagdepeer 15; Seigneur mphe de Vienne 8—15. t. Opgave van het aan- vette koeien, 15 nuch- vette schapen; alles voor 27 Sept. - 26000 iuwe Eigenheimers 7,10— 10—6,80, Bintjes 8,20 en )00 kg Uien 10,50-12,70, en nep 11,30—12,40; 5,50-6,80 en III 5,50- kool 5,50-7,60; 9000 300 kg Groene kool 7,70 e kool 6—8; 400 kg Bie- Slabonen 35—53 en afw, OENTENCENTRALE, 27 ).000 kg Bevelanders 5,60 7,50; 33.000 drielingen 10— 2,80; 3300 kg Peen: II 0—5,80; 800 kg Tomaten: 800 kg Druiven: Fran- Alicante 74—80; 120.000 18.000 kg Groene kool kool 5-6,10; 30.000 -6,30; 4800 kg Slabonen Bloemkool: I 22,80—27,30 0. 27 Sept. - 32.800 kg Bintjes 8,60, Koop- ,60 en Bevelanders 5,90— kool 5,50-5,90; 2700 kg kg Witte kool 6-6,50; 37-48; 15.000 kg Uien: 24 Sept. 1949. „De kg Aardappelen: en blanke 6.307.10, Koopmans Blauwe r 6.10 en Kriel 3.40— en 5—5.60; 5500 kg .60; 3500 kg Gele kool kg Rode kool 5.50 7.40—8.20; 1200 6.50; 35000 kg Uien driel. 11.70— 1.10—13.90; 65000 st. 31, II 6—13, afw. 6—13 1949. Bevelander 5.50—5.70; Knol- II 4; Uien: middel ig 8.80—10 60 en Nep »nen 24—44; Franken- m B 27—51. Alicante 16—28; Sla 4.60; Me- Komkommers 616; Andijvie 13—15; Pos- nph de Vienne 1019; 25; Keswick 812; Margriet 9—15; Con- BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro i87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties. 16 cent per cnillimetei Familieberich ten 20 cent pei millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t l elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen, 1.40 per maand, L- per Kwartaal plus incassokosten De Britse minister van financiën, Sir Stafford Cripps, heeft gister in het Lager huis de devaluatie verdedigd. De opkomst van de afgevaardigden op deze speciale bijeenkomst was zeer groot. Hp kondigde aan, dat de belasting op uitgekeerde winsten van 25 tot 30 procent zal worden verhoogd. Waarnemers zien in deze maatregel de invloed van de vakbeweging. De minister zou zich vrij achten in zijn volgende begroting de grootte van de dividenden wettelijk vast te stellen, indien de maatschappijen nog verder van de vrijwillige overeenkomst tot beperking van de dividenden afweken. Loonsverhogingen aan arbeiders zou den slechts in uitzonderingsgevallen worden goedgekeurd. De minister doelde hier speciaal op de laagstbetaal de arbeiders. Sir Stafford zei verschillende malen hatelijkheden aan het adres van de con servatieve oppositie, waarvan de leider, Winston Churchill, om het speciale de bat heeft verzocht. Maar Churchill bleef onverstoorbaar en liet zich niet uit zijn tent lokken. Cripps voorspelde, dat door de de valuatie de kosten van levensonderhoud tegen het einde van het jaar slechts met ongeveer één procent zullen zijn gestegen. Oppositie aan het woord Voor de conservatieve oppositie ver klaarde Oliver Stanley, dat zijn partij geen vertrouwen in de regering had. Hij achtte het oneerlijk om de motie van de regering te aanvaarden. Hij noemde de devaluatie een lap- middel méép in een reeks lapmiddelen. David Eccles, die het debat voor de conservatieven besloot, verklaarde, dat de regering de Dominions en de Euro pese landen had moeten raadplegen in een gezamenlijke bestudering van de koers, welke de beste uitzichten op En de twaalf vragen van de Raad van Cassatie Voor de bijzondere strafkamer van de arrondissementsrechtbank te 's Her togenbosch werd het proces voortgezet tegen drie voormalige leden van het Haagse politiecorps Pegels, Vietor en Leemhuis. Bij de aanvang der zitting verkreeg de raadsman van Leemhuis, mr. A. J. Fokker, het woord, die er op wees dat de officier van justitie wenst dat de twaalf punten van onderzoek, die de Bijzondere Raad van Cassatie aan de rechtbank voorlegde, niet be handeld zullen worden. (Het ging daar bij om de houding van figuren uit het huidige Haagse corps). Pleiter ging diep in op de argumenten pro en contra en verzocht tenslotte terugverwijzing naar de instructie, met inbegrip van de twaalf punten. De tweede pleiter, mr. Reuser, noem de het arrest van de Raad van Cassatie waarbij het bedoelde onderzoek naar de houding der Haagse politie werd gevraagd een opluchting voor allen die naar de rechtsstaat terug willen, waarin gelijk recht is voor allen. Pleiter beweerde, dat uit de dossiers stukken zijn verdwenen en viel enige Haagse politiemensen scherp aan. De officier, mr. Verspijck, bestreed op nieuw de bevoegdheid van de Raad van Cassatie inzake het opsporings- en ver volgingsbeleid. In de middagzitting werd vooral verdachte Leemhuis scherp onder vraagd over zijn jacht op illegale wer kers en Vietor werd aan de tand ge voeld over het oprollen van ontsnap- pings-organisaties. De zitting is daarna verdaagd tot 11 October Dan zal wor den medegedeeld of de twaalf vragen van de R. v. C. beantwoord zullen wor den. Een overvolle wagon van een electri- sche trein is tussen Osaka en Kioto in Japan in brand geraakt, waardoor 140 personen zijn gewond, van wie 40 ern stig. De machinist, die niets van de ramp gemerkt had, bracht de trein tot stilstand nadat voorbijgangers hem door driftig wuiven beduid hadden te stop pen Daarna sprongen passagiers met brandende kleren uit deuren en ramen naar buiten Een passagier verklaarde, dat de wagon scheen te ontploffen, waarna dak en vloer gelijktijdig in brand vlogen. De regering van Thailand (Siam) beeft bekend gemaakt, dat de tical te genover de Amerikaanse dollar met 20 Pet. wordt gedevalueerd. Weerbericht Verwi chting tot Donderdagavond Vrij frisse ochtend met op vele plaatsen nevel of mist. Later op de dag fraai herfstweer met onge veer dezelfde middagtemperatuur als vandaag. Zwakke wind hoofd zakelijk uit Oostelijke richtingen. grotere dollarverdiensten zou openen. In plaats daarvan is een unilaterale devaluatie „de Westeuropese landen in het gezicht gesmeten, op het ogenblik dat zij bereid waren een unieke stap vooruit in economische samenwerking te doen". Men verwacht, dat Winston Chur chill, de leider der oppositie, vandaag zal spreken. Premier Attiee heeft geweigerd aan de leider van de oppositie, Churchill, nadere inlichtingen te verstrekken over de atoomexplosie in Rusland. Onder luide toejuichingen van de oppositie vroeg Churchill, of Attiee een verklaring had af te leggen over de ontwikkeling van de atoombom in Rusland. Attiee antwoordde ontkennend „Ik geloof niet, dat het doen van ver dere mededelingen het openbaar be lang zou dienen", aldus de premier. Aan boord van de „Queen Eliza beth", die uit Amerika in South ampton aankwam, bevond zich de 4'h-jarige Syliva, die met haar ouders een bezoek aan Amerika had gebracht. Als een Engels meisje was zij uit Engeland ver trokken, als een kleine Ameri kaanse kwam zij terug. Zij was zo trots als een pauw op haar echte cowboy-hoed, maar nog trotser was zij op de grote Amerikaanse pop. China zal de Sowjetunie officieel ervan beschuldigen het Chinees-Sow- jetrussische verdrag te hebben ge schonden en de politiek" onafhanke lijkheid en territoriale ^schendbaar heid van China te hebben bedreigd, heeft dr. T. F. Tsjiang, het hoofd van 1 de Chinese delegatie bij de Ver. Na ties te Lake Success, verklaard. Tsjiang zeide, dat hij om opneming van deze besehuldiging op de agenda van de Algemene Vergadering en spoedige bespreking ervan verzocht heeft. Hij zei een .aanzienlijk aantal" re geringen over deze stap te hebben geconsulteerd. Sommige der geraad pleegde regeringen waren van mening, dat het China's souverein recht was om over het doen van deze stap te beslissen. De algemene commissie van de al gemene vergadering zal vandaag bij eenkomen om China's verzoek in over weging te nemen. Een nieuwe vlag De radio-omroep van de Chinese communisten heeft gister gemeld, dat Peiping, de hoofdstad van het oude China, gekozen is als hoofdstad van de Chinese volksrepubliek. De stad zal opnieuw haar oude naam Peking dragen. Terwijl de vader een buurpraatje maakte en de moeder met de was bezig was, heeft de elf maanden oud-; baby van de familie J. aan de Kleins Heide te Venlo een kan kokende melk die door een ouder zusje op de vloei was geplaatst, omver getrokken. Met ernstige brandwonden werd het kind naar het ziekenhuis gebracht, waar het na een week lijden is overleden. De Generale Synode der Gerefor meerde kerken heeft besloten op een verdaagde zitting de mogelijkheid van een eventuele samensmelting met de Gereformeerde kerken in Belgie en met de Vlaamse afdeling van de Belgi sche Christelijke zendingskerk onder ogen te zien. Zoals de ouden zongen... Onder de leerlingen van een Rot terdams Lyceum zijn verkiezin gen aangekondigd voor een voor zitter van de leerlingen-school raad. Een der candidaten, Pim, heeft pamfletten laten drukken met als tekst: Weest slim, kiest Pim. De oppositiepartij verspreidt nu strooibiljetten waarop staat: Weest nog slimmer, kiest Pim nimmer. Twee weken geleden werd in een sloot langs de Hertoginnelaan te 's-Gra- venhage het lijk gevonden van de 44- jarige Duitser F. Schallenberg, in 1905 in Keulen geboren. Aanvankelijk werd zelfmoord vermoed. Nadere opsporingen brachten echter aan het licht, dat achter deze dood veel meer verborgen is. Deze man, die zich in de oorlog voor de goede zaak ver dienstelijk heeft gemaakt en daarom nu in aanmerking kwam het Neder landerschap te verwerven, stond op het punt die avond een belangrijke geldtransactie te verrichten. Op zijn persoon werden echter slechts zijn per soonlijke bezittingen, waaronder een klein bedrag aan geld gevonden. Er wordt in deze zaak. die mogelij kerwijs grote publieke en justitionele verwikkelingen ten gevolge zal heb ben, een intensief onderzoek ingesteld door de Haagse politie. Men vermoedt dat er meerdere daders zijn. De geldtransactie, waartoe Schallen berg zich op het „neutrale" terrein van een der ambassades zonder dat het hoofd van deze diplomatieke post er gens van wist wilde begeven, hield verband met het milloenenvermogen van de Duitser dr. A. Mucke, hoofd van het Reichsministerium für besetz- ten Ostgebiete. Dit bedrag, naar ver luidt 2.5 millioen in effecten en juwe len, moest via een lange schakel op het neutrale grondgebied in Nederland verkocht worden, omdat waarschijn lijk Mucke, die thans in Italië gcoont. Als vierde lid van een klaverblad, dat veel onheil en verdriet heeft gebracht, kwam Dinsdag de 40-jarige voormalige Kriminalsekretar M. H. W. Schmitz uit Mülheim aan de Roer, voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam. Schmitz is ten leaste gelegd, dat hij heeft deelgenomen aan het fusilleren van drie Nederlanders te Abbenes op 8 September 1944, op 24 October 1944 aan het neerschieten van 29 Nederlan ders in de Apollolaan te Amsterdam, in December 1944 aan het neerschieten van drie Nederlanders te Purmerend en ;n dezelfde maand aan 't neerschieten van vijf Nederlanders in Wormerveer. Voorts dat hij in Castricum en Wees- perkarspel als represaillemaatregelen een huis in brand heeft gestoken, enige malen gevangenen heeft kromgesloten en mishandeld en heeft deelgenomen aan de moord op Hannie Schaft. Bij het verhoor vertelde hij, dat hij reeds in 1930 bij de Duitse politie kwam. In 1940 kwam Schmitz naar Utrecht. Begin 1941 werd hij overge plaatst naar Amsterdam. De President, Prol. Mr. J. A. van Ha mel, vroeg aan Schmitz of deze nooit heeft geprotesteerd tegen zijn inschake ling bij de vuurpelotons. Schmitz zei dat, als hij zich had ont trokken, een ander het zou hebben moe ten opknappen. Bevel is bevel. Schmitz erkende, dat hij heeft deel genomen aan de executies en dat hij in Castricum een h is in brand heeft gestoken, maar beriep zich, zoals al zijn kameraden, op het „Befehl ist Be- fehl". Hij gaf ook toe meermalen ge vangenen bij het verhoor te hebben kromgesloten. Dat hij ook geslagen en geschopt heeft, ontkende Schmitz. Schmitz gaf wel toe in Februari 1945 Mr. H. Hulsman, raadsheer bij het ge rechtshof, te hebben gearresteerd, die met nog vier anderen als represaille op de moord op de NSB-procureur-gene- ral Feitsma geëxecuteerd zouden wor den. „Maar", aldus Schmitz, „ik wist niet, dat deze mensen doodgeschoten zouden worden." Over de moord op Hannie -chaft verklaarde Viermann dat Schmitz bij deze executie de leiding had. Schmitz zelf verklaart hierover dat hij de executie wilde bespoedigen en daarom plotseling van achteren op Hannie Schaft schoot. De kogel ketste op haar schedel af en toen heeft Maar ten Kuiper een ind aan dit jonge le ven gemaakt. Hij liep naast het meisje en schoot haar iret een vuurstoot uit zijn machinegeweer neer. Na de middagpauze verklaarden eni ge getuigen dat Schmitz hen bij de ver horen correct had behandeld. Een me disch student verklaarde, dat hij des tijds op voorspraak van Schmitz na zijn arrestatie door de S.D. was vrijgelaten. De advocaat-fiscaal, mr. J. C. Louet Feisser, eiste vervolgens 10 jaar gevan genisstraf tegen Schmitz. De verdedig; Mr. J. Beks verzocht het Hof de meest mogelijke clementie in acht te nemen. Het Hof zal op 11 October uitsprak doen. geen kans gezien heeft zijn vermogen langs legale weg naar het buitenland te krijgen. Het heet, dat oud-burgemeester Vis ser het bedrag tot 1947 onder zijn hoe de heeft gehad. Ook andere bekende Nederlanders zouden bij deze vreemde transactie betrokken zijn. In overleg met net directoraat de mobilisatie Koninklijke Landmacht w(jst de VOMO erop. dat de mede deling in de toelichting op de begro ting van het departement van oorlog, dat de repatriëring van de 7-Decem ber- divisie in 1950 wordt voltooid, zo moet worden opgevat: dat in het raam van het Demobilisatiebesluit 1949, de 7-December-divisie, aanvangende Oc tober 1949, repatrieert, welke repa triëring einde Januari 1950 zal eindi gen. De communistische politieke raad plegende conferentie, die te Peiping wordt gehouden, heeft tevens een nieu we nationale vlag, een voorlopig volkslied .n statuten voor de organi satie der nieuwe republiek aangeno men. De „historische resoluties wer den te midden van scènes van groot enthousiasme met algemene stemmen aanvaard", aldus het radiostation. De nieuwe vlag zal in de bovenhoek aan de stok een vijfpuntige gouden ster, geflankeerd door een boog van vier kleinere gouden sterren, op rode achtergrond dragen. Het voorlopige volkslied zal „de mars der vrijwilli gers" zijn. Volgens welingelichte kringen is Dinsdag op een vergadering van het Franse kabinet geen overeenstemming bereikt over de wijze, waarop de arbei ders schadeloos moeten worden gesteld voor de stijging van de kosten van le vensonderhoud. Deze verdeeldheid vormt de ergste crisis, die Henri Queille in zijn eenjarig bewind heeft moeten doorstaan. Het is zelfs mogelijk, dat het Franse kabinet zal moeten aftreden. In parle mentaire kringen gelooft men, dat Presi dent Auriol, die zijn vacantie heeft on derbroken om morgen de raad van mi nisters te presideren, zal trachten een compromis te vinden als de ministers hedenavond opnieuw niet tot overeen stemming kunnen komen. Drie-en-iwiniig doden Maandagmiddag heeft zich in de om streken van de vulkaan Popocatepetl, nabij Mexico, de grootste vliegramp voorgedaan, die ooit de Mexicaanse handelsluchtvaart heeft getroffen. Ten gevolge van het neerstorten van het lijnvliegtuig OaxacaMexico van de „Compania Mexicana d'Aviacon" zou den 23 doden te betreuren zijn. Onder de vermoedelijke slachtoffers bevinden zich verscheidene vooraan staande personen. Volgens een oogge tuige zou het toestel nabij de vulkaan rakelings over de bomen zijn gevlogen en daarna brandend neergestort. De passagiers en de bemanning zouden de tijd niet hebben gehad om zich van een valscherm te bedienen. Kardinaal Spellman zal Donder dagochtend per KLM uit New York vertrekken om via Amsterdam naar Rome te gaan. Hij zal zich enige tijd op Schiphol ophouden. Het voormalige lichtschip „Haaks" heeft thans onder de benaming „Hollands Glorie" de bestemming gekregen van internaat voor so ciale jeugdzorg. Hier worden jon gelui opgeleid tot varensgezel. OVEREENSTEMMING OVER DEVALUATIE VAN DE MARK. De geallieerde Hoge Commissarissen zijn het eens geworden over het per centage van de devaluatie van de Duit se mark. Joegoslavië protesteert De Joegoslavische gezant te Boeda pest heeft de ambassadeurs van de Sowjetunie en Engeland en de Ameri kaanse zaakgelastigde te Boedapest een brief aangeboden, waarin gepro testeerd wordt tegen „de Hongaarse schending van het vredesverdrag". In de brief wordt er bij Engeland de Sowjetunie en de V.S. op aange drongen in overeenstemming met arti kei veertig van het vredesverdrag Hongarije's weigering sedert Septem ber 1948 om herstelbetalingen te ver richten tegenover Joegoslavië, te be studeren. In de brief wordt verder ge zegd, dat, aangezien Hongarije had geweigerd het geschil met Joegoslavië door onderhandelingen te regelen, het thans door de vertegenwoordigers van de drie mogendheden moet worden behandeld. President Truman's verklaring aan zijn kabinet en daaroverheen aan het Amerikaanse volk en de gehele mens heid, dat nu met zekerheid bekend 1% dat de Sowjet-Unie atomische wapens vervaardigt, is het belangrijkste feit in de historie sinds de capitulatie van na- zi-Duitsland. En zulks niet wegens de inhoud van zijn mededeling. Want in derdaad bevatte deze geen nieuws meer. Reeds op 29 Juli vertelde Truman aan persvertegenwoordigers, die hij enige mededelingen deed over een benoeming bij het Opperste Gerechtshof der Ver enigde Staten, tussen neus en lippen door: „De Russen hebben in Siberie een atoombom tot ontploffing gebracht, dat is mij bekend. Gaan wij over tot de orde van de dag.,.." Belangrijk is Truman's verklaring van Vrijdag daar om veeleer om hetgeen er niet in ge zegd, maar wel mede bedoeld is. De regering in Washington achtte het nodig, het Amerikaanse volk en in feite alle volken ter wereld duidelijk te maken, dat thans de tijd om alle vooroordelen ter zijde te schuiven en ge zamenlijk te streven naar 'n vergelijk, dat de vrede verzekeren zal, definitief gekomen is tenzij dan, dat de mens heid bereid is, haar eigen vernietiging te aanvaarden. En opdat niemand zich op grond van onbekendheid met de feiten aan de dramatische keuze tussen dit alterna tief zal kunnen ontrekken, werd de sen sationele vorm van een presidentiële verklaring gekozen, werden radio-pro gramma's onderbroken en werd de pers in allergrootste omvang ingescha keld, om den volke kond te doen, dat het atoomgeheim niet langer een ge heim is. Met de vaststelling van het boven staande is echter nog niet de vraag be antwoord, waarom Washington juist op dit ogenblik de wereld op zo duidelijke wijze de feiten meende te moeten zeg gen. Zolang de nieuwe ontwikkeling, die ongetwijfeld op Truman's verklaring zal volgen, zich nog niet afgetekend heeft, kan men daar natuurlijk slechts naar raden. Maar waarschijnlijk slaat men de plank niet ver mis, indien men aanneemt, dat het overleg met de Sow jet-Unie. waarvan de Amerikanen nu de dringende noodzakelijkheid hebben duidelijk gemaakt, al begonnen is en misschien zelfs reeds in een ver gevor derd stadium is gekomen. Het is sinds kort bekend, dat de nieuwe Amerikaan se ambassadeur in Moskou, admiraal Kirk, talrijke besprekingen heeft ge had met een van de kopstukken der Russische buitenlandse politiek, van -wie men aanneemt, dat hij een voor stander is van een vergelijk tussen Oost en West: de vroegere Russische afge vaardigde in de Veiligheidsraad, Gro- myko. Het ligt voor de hand. dat in het re sultaat van deze besprekingen of dit nu reeds bereikt is of niet het feit gecalculeerd zal moeten zijn, dat ook de Russen de atoombom bezitten. In een wereld, waar macht nog altijd de belangrijkste factor is, kan het niet an ders. Dit betekent tevens, dat van Wester se zijde meer concessies verlangd zul len worden dan nodig waren geweest, indien de vervaardiging van atoomwa pens een uitsluitend Amerikaans mo nopolie zou zijn gebleven. Wanneer daarom een accoord, dat een einde kan maken aan de allergevaarlijkste bewa peningswedloop en de onverzoenlijke politiek, welke op het ogenblik de in ternationale verhoudingen kenmerken, binnenkort aan de volken zal worden voorgelegd, zullen deze thans, na Tru man's verklaring, weten, dat dit ver gelijk onmogelijk de overgave van een der partijen kan inhouden. Het zal een overeenkomst moeten zijn, niet geba seerd op vriendschap, want die is tus sen democratie en communisme on denkbaar, maar op de zuiver verstan delijke overweging, dat elke poging van een der regiems, om het andere gewapenderhand zijn overtuiging op te leggen, onvermijdelijk tot de ver nietiging van beide moet leiden. Italië zal zijn leger tot volledige, vol gens 't vredesverdrag toegestane sterk te uitbreiden en op 1 Januari begin nen met het bouwen van een nieuwe vloot, deelde de minister van defensie, Rando fo Pacciardi, gisteravond mede. De vloot zal kruisers, torpedo jagers en kleine schepen tellen. Italië is van plan het laatste type straalge- vechtsvliegtuigen te kopen om zijn luchtmacht te moderniseren. Hij zeide, dat het leger tot 250.000 man (soldaten en gewapende politie), de limiet, die krachtens het vredesverdrag is toege staan, zou worden uitgebreid. Het aan tal infanteriedivisies zou worden uitge breid van acht tot twaalf, waarvan sommige pantserwagens zouden hebben. Pacciardi zei niet waar de straalvlieg tuigen zouden worden gekocht, maar men gelooft algemeen, dat dit in Enge land zal geschieden. Hij deelde mede. dat Italië ook onderhandelingen voert over vergunningen voor het bouwen van straalvliegtuigen in Italië. Italië is van plan het volgend jaar twee krui sers te moderniseren en twee luchtaf- weerschepen en zes torpedobootjagers te bouwen. „Indien wij onze marine niet vernieuwen en de verdediging van onze zee en van onze kusten aan de ge allieerde marines zouden toevertrou wen, betekent dit, dat wij onze onaf hankelijkheid opgeven", aldus de mi nister. Hij verklaarde, dat door verou derde Italiaanse vliegtuigen dit jaar 110 ongelukken zijn veroorzaakt, waarvan 15 een dodelijke afloop hadden. „Deze bewapening moet voldoende zijn om de vrede te verzekeren", zo verklaarde hij. De clausules in 't vredesverdrag, waar in Italië militaire beperkingen worden opgelegd, vervallen volgend jaar. De regeringen van de Sowjetunie en de Verenigde Staten hebben een ac coord ondertekend over de teruggave aan de Verenigde Staten van 3 ijsbre- kers en 27 fregatten, welke de V. S. gedurende de oorlog in het kader van de leen- en pachtwet aan de Sowjet unie hadden geleend.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1