Met een kleine zeilsloep naar Argentinië Industrie betekent niet altijd welvaart Ijsbaan naast jachthaven te Uitgeest Zeker niei bij vestiging ten plattelande Bergen Burgerlijke stond Heer-Huaowaard ZIJ VERLIETEN BERLIJN. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx CASTRICUMS 1 Y/EEKPRAATJE 8 Even rust in Nieuwedieper jachthaven xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Nieuw onderzoek naar „De Emmaüsgangers" De Westduitse Mark wordt 23.8 dollarcents Gratis adverteren! Scheepvaariberichlen Het vraagstuk van de vestiging van industrie ten plattelande wordt bespro ken in het pas verschenen rapport van de provinciale commissie ter bestude ring van de gemeentelijke indeling van Noord-Holland. Een dergelijke vesti ging wordt ook verdedigd op grond van materiële overwegingen, 't Is vol gens het rapport volstrekt geen al gemene regel dat van de industrie een verhoogde welvaart kan worden ver wacht. Bekend is het voorbeeld van Zuilen. Tot voor kort een landelijke gemeente van plm. 1000 inwoners, waar de ge meentelijke zorg nog slechts geringe be tekenis behoefde te hebben, groeide het in enkele jaren uit tot een gemeente (met enige duizenden industrie-arbei ders, werkzaam bij de daar gevestigde Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmateriaal, waarvoor de zorg zó zwaar drukte op de gemeente Zui len, dat ze economisch geheel uit haar evenwicht geraakte, In Zuilen betalen de boeren de verlaagde productiekos ten voor „Werkspoor". De gemeente Velsen heeft eveneens geleden onder de vestiging van industrie, zij het niet in die mate als Zuilen. De geschiedenis van beide gemeenten leert, dat de ves tiging van industrie op het platteland volstrekt niet altijd een algemene ver hoging van de welvaart tengevolge heeft of de gemeentelijke huishouding verlicht. Toch zijn er ook tal van voorbeelden dat industrievestiging er inderdaad gunstig heeft gewerkt door de ver meerdering van het aantal belastingob jecten en door vergroting van de werk gelegenheid. In hoeverre dit weer van nadelige invloed werd op de landbouw, op de verkrijging van arbeidskrachten, op het loonpeil voor landarbeid, op de koop- en pachtprijs voor het land, op de prijzen der agrarische producten, is een andere vraag, waarvan de beant woording niet eenvoudig is. Stijgende gemeentelijke uitgaven. Maar van gunstige invloed op de ge meentelijke huishouding? Industrialisa tie brengt, op de duur en bij gunstige ionjunctuur, inderdaad wel een verho ging der inkomsten uit de onderne mingsbelasting met zich, maar de ge meentelijke uitgaven stijgen eveneens en blijvend, terwijl geenzins zeker is, dat de inkomsten méér zullen toene men dan de uitgaven. Voor de commissie is het bezwaar, dat het plattelandskarakter door indus trialisatie wordt aangetast, zó groot, dat ze daarom alleen reeds een verder doordringen van de industrie op het land zou betreuren, ook al zou daar door de zorg voor de gemeentelijke huishouding der agrarische gemeenten worden verlicht. Op zichzelf is dat nog geenszins zeker. Het bleek dat er voor beelden zijn op te noemen, waardoor die zorgen tengevolge van de vestiging der industrie juist werden verzwaard. In andere gevallen heeft de vestiging van industrieën wel materieel voordeel gebracht, b.v. in menige Zaanse plat telandsgemeente. Maar in tijden van crisis en werkloosheid blijkt de zorg voor de getroffenen de draagkracht der gemeenten toch steeds verre te boven te gaan. Want in zulk een tijd moet een betrekkelijk gering aantal landbouwers met een in het algemeen gesproken laag inkomen, de zorg voor velen op zich nemen. Landbouwgemeenten met industrie vertonen dan ook volstrekt niet altijd een beeld van welvaart, noch een gezonde gemeentelijke huis houding. In Jisp b.v., waar op 31 De cember 1930 zowel in de landbouw (111 personen) als in de industrie (109 per sonen) 39 proc. der arbeidenden werk ten, was de financiële toestand zeer ongunstig; Oostzaan daarentegen, waar 38.4 proc. der werkenden in de indus trie en 24.3 proc. in de landbouw ar beidden, verkeerde in een gunstige fi nanciële positie. Het komt de commissie voor, dat ten opzichte van de invloed der industriali satie op de financiën van plattelands gemeenten geen algemene regels te trekken zijn en dat men volstrekt niet zonder voorbehoud kan zeggen, dat de ze steeds gunstig zal zijn. Stier Leopold Jan kampioen in Leeuwarden Dinsdag was het de eerste van de driedaagse veekeuringen, die te Leeu warden worden gehouden in verband met het 70-jarig bestaan van het Fries Rundvee Stamboek. Onder geweldig grote belangstelling van de zijde van fokkers uit bijna alle landen van Europa, traden aan de mannelijke run deren, ten getale van 881 stuks, in eigendom toebehorend aan bijna 400 veehouders. De stier Wodan van de heren R. J. Oostra te Jorwerd en C. H. Jepma te Mantgum, gefokt door J. C. Jepma te Mantgum werd naar Frank rijk verkocht, waar deze thans vier' Jarige stier zal gebruikt worden door een vereniging voor kunstmatige inse minatie. Uit een zevental candidaten moest d; jury de kampioen en de reservekam pioen aanwijzen. Tot kampioen werd aangewezen Leopold Jan, een drie jarige stier van J. N. Wassenaar te Jelsum, op de voet gevolgd door Wodan van R. J. Oostra te Jorwerd, die thans, na tweemaal kampioen te zijn geweest, reserve-kampioen werd. Palar in Nederland Met de Constellation „Norway" van de American Overseas Airlines arri veerde gistermorgen uit de Verenigde Staten de heer N. Palar, Republikeins woordvoerder bij de Verenigde Naties, op Schiphol. „Ik ben naar Nederland gekomen", zo zeide hij, „om persoonlijk contact op te nemen en mij zo volledig mogelijk op de hoogte te stellen van het verloop cier Ronde Tafel-conferentie. Mocht er een dead lock dreigen in de conferen tie, dan ben ik zeker van plan het pro bleem Indonesië wederom in de alge mene vergadering der Verenigde Naties te brengen. Zolang alles goed verloopt, heb ik daaraan geen behoefte. Volgens Palar zullen de financieel-economische besprekingen de grootste moeilijkheden opleveren, omdat men van Nederlandse zijde er nog steeds naar streeft een ge camoufleerde souvereiniteit voor Indo nesie te bereiken door middel van het economische. Dat zullen wij volledig afwijzen, aldus de heer Palar. SULTAN VAN DJOKJA TEGEN SAMENSMELTING KNIL EN TNI. De Republikeinse minister van de fensie, Sultan Hamengku Buwono van Djokja, heeft te Batavia verklaard, dat Nederlandse voorstellen tot geleidelijke samensmelting van de TNI met een onder leiding van Nederlandse officie ren staand Indonesisch leger, voor de Republiek onaanvaardbaar zijn. De voorzitter van de Republikeinse delegatie in Indonesië, mr. Susanto Tir- toprodjo, heeft meegedeeld dat het niet in de bedoeling ligt de TNI uit de fe derale gebieden terug te trekken. Boerderijen aan de lopende band in N.O.-polder In de N.O.-polder, waar de oogst thans vrijwel geborgen is, werkt men met moderne middelen en waar men tot voor enkele maanden nog niets zag dat op bedrijfsbouw geleek, staan nu de boerderijen, waarvan de bouw als het ware uit de nood der tijden geboren is. Het is montagebouw van beton, uit gevoerd door de N.V. „Schokbeton" te Kampen, die sedert Mei van dit jaar ongeveer 90 complete boerderijen heeft opgeleverd. Bij onderdelen aangevoerd, doch vakkundig gemonteerd tot een ge heel van degelijke construceie, fleurig geverfd, staan daar de nieuwe boerde rijen passend in het wijde landschap zodat er ook uit aesthetisch oogpunt geen overwegende bezwaren tegen deze montagebouw kunnen worden aange voerd. Het vervoer van de onderdelen, die een gewicht hebben variërend van 300 tot 1200 kg geschiedt volgens een voor af nauwkeurig vastgesteld stapelplan, waardoor het personeel tot een mini mum kan worden beperkt. Motorkra nen brengen de onderdelen op hun plaats, waar ze door vaklieden onmid dellijk worden verankerd. De montage van een boerderij neemt ongeveer 4l/2 dag in beslag. Dit jaar moeten er 121 klaar zijn; het plan bestaat om er nog 1800 boerder- rijen bij te bouwen, doch deze moeten eerst nog worden aanbesteed. Tarwe voor eigen gebruik Vele akkerbouwers schijnen er niet van op de hoogte te zijn, dat het "er- boden is zonder toestemming van het bureau van de provinciale voedselcom- missaris tarwe voor consumptie of zaai- doeleinden op het bedrijf achter te houden. Op zichzelf is dat heel begrijpelijk, want vorige jaren werd in de nazomer aan de graanverbouwers steeds een for mulier toegezonden, waarop de voor eigen gebruik nodig zijnde hoeveelhe den van de diverse akkerbouwproduc ten konden worden aangevraagd. Nu alle granen, met uitzondering van de tarwe, vrijgegeven zijn, is deze herfst een dergelijk aanvraag-formulier niet toegezonden, doch is door middel van een perspublicatie de aandacht van de tarweverbouwers op deze kwestie ge vestigd. Daar deze bekendmaking niet voldoen de schijnt te zijn geweest, menen wij goed te doen, de tarweverbouwers on der onze lezers nog eens opmerkzaam te maken op de noodzaak om voor de tarwe, die zij voor eigen gebruik wen sen te behouden, een aanvrage bij hun plaatselijke bureauhouder in te dienen. Men voorkomt er een conflict met de C.C.D. mede. Voor hen, die 50 are of minder met tarwe bebouwd hebben, geldt deze ver plichting niet. Twee troepenschepen in aantocht De troepenschepen ,,Kota Inten" en „Sibajak" worden in de nacht van Za terdag 1 op Zondag 2 October in de haven van Rotterdam verwacht. Aan boord van de „Kota Inten" bevinden zich enige technische onderdelen van de C-divisie „7 December" en aan boord van de „Sibajak" een aantal militairen dat individueel wordt gerepatrieerd. De ontscheping der beide schepen vangt, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, aan op Zondag 2 October om acht uur. Half November wordt een weiland naast de jachthaven Zaadnoordijk on der water gezet, teneinde hierop in de komende winter een ijsbaan te kunnen openen. De IJsclub „Uitgeest" prefe reert deze methode boven de gebruike lijke: het uitzetten van een baan op het Binnenmeer. De schaatsenrijders zullen in de jjsperiode gebruik kunnen maken van het restaurant van de jachthaven. Het bestuur heeft het weiland ge huurd van de N.V. Hollandse Melk- suikerfabriek. Hiertoe is besloten, om dat het rijden op het Binnenmeer verre van ideaal is. Het bestuur kon n 1. pas met de aanleg van de baan beginnen, indien het niet meer moge lijk was de vaargeul naar de melk- suikerfabriek open te houden. In het midden van de nieuwe baan ligt een afwatering van de nabijge legen fabriek. De gemeente heeft in middels toestemming gegeven deze afwatering te verleggen, zodat in dien de dijken aangèbracht zijn medio November met het inunderen van het weiland begonnen kan wor den. De baan wordt afgeschut door een twee meter hoge rieten mat. Het ligt in de bedoeling voor wedstrijden BESPREKINGEN OVER WESTDUITSE DEVALUATIE IN EMPASSE De besprekingen tussen de geallieer de hoge commissarissen over de voor gestelde devaluatie van de Westduitse mark zijn in een impasse geraakt. Het struikelblok was de Franse houding. Al vorens toe te stemmen in een devalua tie van de Westduitse mark met 25 pet., heeft de Franse regering getracht be paalde voorwaarden te stellen met be trekking tot de Duitse economische po litiek. Als uitweg uit de impasse ziet men thans het vermijden van een officieel besluit en het overlaten van de zaak aan de Westduitse regering. BIJ NEDERLANDSE „METEOR' LANDING VERNIELD Maandagmiddag is een der aan de „Operation Bulldog" deelnemende Ne derlandse Gloster „Meteor" straalvlieg tuigen, bestuurd door majoor-vlieger J. Mulder, bij de landing op het vlieg veld van Thorney Island vernield. Ma joor-vlieger Mulder kon ongedeerd uit het wrak kruipen. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN FINLAND Het Finse ministerie van luchtvaart heeft medegedeeld, dat Maandag twee niet-geïdentificeerde vliegtuigen boven Noord-Finland hebben gevlogen. Men gelooft, dat he1 Russische waren. Zij verdwenen in de richting van Zweden. 250 GULDEN BOETE VOOR „KNOEIER" BIJ EXAMEN Het Amsterdamse gerechtshof ver oordeelde een dertigjarige boerenzoon, die bij een middenstandsexamen vals heid in geschrifte had gepleegd, tot 250 gulden boete subsidiair 50 dagen hechtenis. Geboren: Marcella Arcadia Rogeria Maria, dochter van Adriaan Christiaan Doffer en Tecla Divesa Keizer. Jo zef Maria, zoon van Jozef Stam en Margaretha Admiraal Louise Maria, dochter van Theodorus Johannes Pius Borst en Jacoba Johanna Heemskerk. Maria Ursula, dochter van Willem Schotten en Maria Martina van der Vrande. Ernestine Anna Adriana, dochter van Johan Dekker en Ernestina Dornmayr. Pieter Willem, zoon van Paulus Zorge en Maria Kooij. Ondertrouwd: Adrianus van Ewijken Theodora Petronella Smits te Jut- phaas. Pieter Vos te St. Pancras en Aaltje Kuitwaard. Jan Frans en Jo hanna Ekkel. Gehuwd: Teunis Willem Voorthuij- zen en Catharina Boudina Swakman. Overleden: Trijntje Kuijper, 90 jaar, wed. van Cornelis Houtenbos. Eli sabeth Molenaar, 72 jaar, wed. van Abraham Wit. Propaganda-avond N.K.J.B. Met de Chr. groet opende kapelaan van Leeuwen Maandagavond deze pro paganda-avond. O.m. werd door hem uiteengezet het doel van de NKJB, welke plaats de leden moeten innemen in het arbeidsleven, enz. De kapelaan zag gaarne dat ook op deze komende avonden de echte „Kol- ping's" geest weer ging heersen, zoals voorheen bij de gezellen. Voorlopig heeft men de grote zaal van de heer Groenland als clublokaal, daar het oude schoollokaal te klein was. Ook voorzitter Groot nam nog even het woord. In korte punten zette hij schematisch het gehele plan voorde a.s. winter uiteen. Ook het contributie probleem werd besproken. Een onderlinge toneelclub zal. .wor den samengesteld om zo spoedig moge lijk met een blijspel uit te komen. een ronde- en een korte baan uit te zetten. Nieuw snufje bjj wedstrijden. Bij wedstrijden op de kortebaan wordt dit winterseizoen gebruik ge maakt van het nieuwste snufje op het gebied van start- en finishpunten. De heer G. Twaalfhoven, voorzitter van het districtsbestuur van Noordhollands Noorderkwartier, demonstreerde vorig jaar met deze uitvinding in de Apollo- hal te Amsterdam, hetgeen het nodige enthcrusiame teweeg bracht. In een vierkant hokje, waarvan de rijders zich aan weerszijden opstellen, laat de starter het startschot afgaan. Op het zelfde tijdstip wordt dan door een veerbeweging een roodwitte boom voor de linker- en rechterbaan weg geschoven, zodat de rijders kunnen starten. Tussen de twee finishstokken is een draad gespannen, die aan een schijf is bevestigd. Wanneer de draad door de rijders wordt afgereden, kunnen de schijven tot op de centimeter na nauw keurig de winnaar aanwijzen. Op de dag, waarop Breda elk jaar zijn bevrijding door de Polen herdenkt, zal een monument onthuld worden, dat - I WWWJC J.-* iluguouua vu.juu blijvende getuigenis zal zijn aan I ken geleden) de grote reis aanvaardde. die 29ste October. Het monument, het- welk door de beeldhouwer Van Ingen Housz werd vervaardigd, wordt thans in Overveen gegoten. Het laat de over winning van de Poolse adelaar op de Duitse adelaar zien. Daar gaat Aga Muller, achttien jaar oud, kiein en donker, met vastberaden stap over het vers-geteerde plankier van de jachthaven te Den Helder. Zjj slaat geen acht op de scheepjes van de HWN-vloot, waartussen nu haar eigen onooglijke bootje verscholen ligt. De heer Harms, opzichter van de jachthaven, heeft in zijn veelbewogen leven wel meer vreemde figuren ontmoet, maar zo'n wonderlijke bemanning als die van de „Berlin" (registratienummer SO 76) is hij zelden tegengekomen. Ook een paar zeevaartscholieren zien toe, hoe Aga vers water tapt uit de kraan bij de poort. En dan vertelt dat kind ons haar verhaal. Haar donkere ogen verraden wan trouwen, als wij ons belangstellend tonen naar het doel van de reis. Zelf bewust maar voorzichtig is dit meisje, dat is opgegroeid in een politiestaat. Uit Berlijn komt ze. Een vacantie- reisje? Neen, honger. Vader, 63 jaar oud, heeft geen werk, en wie geen werk heeft krijgt in Berlijn geen geld. Haar broer moest het schameleeten verdienen voor vader en moeder en hun twee kinderen. Dat was niet vol te houden en daarom besloten vader en dochter Berlijn te verlaten. Doel: Argentinië. We werpen tersluiks een blik op de grijze notedop, waarvan de twaalf vierkante meters zeil nu opge rold zijn. En we vragen het meisje naar haar naam. Weer aarzelt ze Het is allerminst onze bedoeling, hen in moeilijkheden te brengen; wij wil len alleen maar een klein verhaaltje schrijven in de krant. Aga Müller tekent Dat breekt even het ijs. Haar vader heet Paul Müller en zij is Aga. Voor de grootste Berlijnse krant, „Der Te legraph", gaat zij stukjes schrijven over de reis, met tekeningen erbij. Journaliste is ze niet. „Moet je juist journalist zijn, om in een krant te schrijven?" Maar ze heeft een middag cursus in tekenen gevolgd, tot hun bootje op 14 Augustus (bijna zes we Drie minuten later zitten we in el kaar gedoken in het grijze roefje, en dan komt uit een hoekje een klein te kenboek. Terwijl wij bladeren en ons verwonderen over het tekentalent van deze kleine verdrevene, vertelt Aga. Donderdagmiddag om 4 uur ste vende een kleine grijze hulk het Nieuwediep binnen. Aan 't roer stond een magere, baardige ovjle man. Naast het zeil een breed, donker kind, in een zwarte jek ker. Vader en dochter, ontvlucht uit Berlijn, zeilend op weg naar Zuid-Amerika. Zij hadden hun anker verspeeld en moesten daar om Den Helder aandoen. Een ongewilde onderbreking van het traject BorkumIerland. Ja, 't is in de Amerikaanse sector stuk ken beter dan in de Russische, maar er is toch veel werkloosheid. Een man van 63 komt niet meer aan bod. Horst Verdient nog niet veel, en haar teken diploma's zouden te laat komen.. Moe der en Horst kunnen het samen red den; vader en dochter zegden Berlijn vaarwel, in dit omgebouwde sloepje. Dwars door de Russische zone, die ge heel Berlijn omsluit. Een sleepbootje nam hen mee, de Elbe af. De politie zorgde voor grote moeilijkheden, maar ze kwamen eruit. Twee dagen geleden verlieten ze Borkum, op weg naar Ierland. Brits onderdaan In dit deel van de wereld hopen zij iets te hebben aan Aga's Britse natio naliteit. In Brits West-Indie, op de Bahama-eilanden. werd ze geboren. Aan deze strowis klampen zij zich vast. En zo zit zij glimlachend naast ons, blij dat wij haar tekeningen zo mooi vinden. En vader Paul babbelt, dat hun scheepje proviand genoeg heeft om weken te varen. Aardappelen zijn er voldoende en hard brood, en zes pond suiker en acht pond vet. Och, Ierland is niet zo ver. Over veer tien dagen zijn we er. En dan gaat het op Zuid-Amerika aan.. „Daar gaan we werk zoeken. Mis schien kunnen we nog eens een farm kopen. Met een heel kleine farm zijn we tevreden. En dan komen moeder en Horst ook naar Argentinië!" Welja, zie de toekomst maar opti mistisch inDe Atlantische Oceaan is niet zo breed, en zo ellendig als in Berlijn kan het nergens zijn. En wie doet je wat, met 120 liter water aan boord? Aga lacht, en vertelt de bedoe ling van de tekeningen. „Dat is Jo- hann Strauss, en dat een beroemd En gels kunstschilder. Er horen onder schriften bij, maar die liggen nog in Berlijn". Achter die simpele zwart-wit teke ningetjes verrijst een achtergrond van diepe tragiek. Een kind, opgegroeid in een mistroostige omgeving, maakte deze prentjes in blijde uren, op de te- kenschool. Een kind zonder vaderland en zonder toekomst, dat mannen in burger niet vertrouwt, wanneer zij ongewone vragen stellen. Daar komt de marechaussée aan boord. Er moeten formaliteiten wor den vervuld. Of vader Müller wil mee gaan. Ja, de dochter ook. Nu toont geen van beiden enig wantrouwen. Aan mannen in uniform zijn ze wel gewend, daar in bezet Berlijn. Unifor men zijn een stuk van hun leven ge worden, en ze zijn haast blij. deze vriendelijke Helderse marechaussée te mogen vergezellen. Opgewekt stappen ze langs de Bui tenhaven. Vader en dochter Müller. Twee levens, die één moment het onze hebhen geraakt. Waar zullen zij mor gen zwalken? Zullen de golven van de Atlantische Oceaan het grijze hulk- je sparen? Of zullen zü zich sluiten boven dit brokje tragiek? Dit ene, kleine brokje? Wat waren er deze week verheu gende berichten te lezen in de krant voor de voetbalenthousiasten in onze gemeente: „Vitesse" krijgt een sport park op de „Puikman" en C.S.V. 'n tweede terrein. In 1950 zal dit voor beide verenigingen z'n beslag krijgen. Het royale gebaar, dat het R.K. kerkbestuur „St. Pancratius" gemaakt heeft tegenover de R.K. Voetbalver eniging „Vitesse" geeft weer eens een duidelijk beeld hoe tegenwoordig de kerken (en dit geldt niet alleen voor de R.K. kerk) haar bemoeiingen uit strekken op velerlei gebied. Het dui delijkste beeld hiervan geven wel de kerkelijke organen. De 'kerken hebben ingezien, dat teveel isolement, zoals in het verleden, 'n averechtse uitwer king had met als gevolg, dat zij voor 'n belangrijk percentage haar invloed verloren. Deze fout tracht men zo veel mogelijk te herstellen, door zich daad werkelijk te bemoeien met de •ma nier waarop de jonge mensen hun vrije tijd besteden. Mijn gedachten hierover zijn wel deze: „Ik zie liever onze jonge mensen op het sportveld aan de café's aflopen en ik ga van dit standpunt uit, dat in een gezond lichaam eerder een gezonde geest kan wonen, dan in het tegenovergestelde geval. Het sportpark krijgt een zeer gun stige ligging en dit geldt in de eerste plaats wel voor de bezoekers, die van buiten ons dorp komen. En ook ik, die nog al eens graag zo op die goeie, oude Papenberg mag zit ten, waar je zo'n prachtig uitzicht over ons dorp hebt, ook ik bof, want nu zal ik zo af en toe het voorrecht hebben neer te zien op zo'n kleurig voetbalfestijn en al zal ik dan niet direct kunnen zien, wie de doelpunten maakt, aan de decibels, die er gepro duceerd zullen worden, zal ik zeker weten of Vitesse aan de winnende hand is. En dat zelfde gevoel krijg ik ook als het C.S.V. goedgaat. Daar ben je nu eenmaal Castricummer voor. C.S.V., nu die spreekt op ons dorp ook een duchtig woordje mee. Deze club heeft een supportersvereniging, die klinkt als een klok, met een voorzitter, die er de gang in kan brengen, dat weet ik uit ervaring. De C.S.V.'ers redden het daar ook wel aan de Zeeweg en met een betere terreinaccommodatie in 't vooruitzicht, zal dit zeker niet nalaten de nodige bezoekers te trekken: Vooral ook, om dat zo'n fijne wandeling door ons nooit voldoende geprezen duinland schap of over onze prachtige Zeeweg aanlokkend werkt. Het gaat de sport mensen voor de wind en het zij ze gegund! VISSERIJ Op Dinsdag 27 Sept. werden door 104 vaar tuigen aangevoerd: 13.947 pond kuilpaling 0,75 —0,87, 1156 pond lijn- ot beugaal 0,80-1,02 en 7428 pond witvis 0,05—0,23; alles per pond. (Ongecorrigeerd) Naar aanleiding van de publicatie» van de Belgische schilder-restauraterut •rcan de Coen, die met grote beslist» heid blijft betogen, dat het befaamde schilderij „De Emmaüsgangers" wel degelijk van Vermeer is (en dus niet van Han van Meegeren) heeft het civ ratorium van het Rotterdamse museum Bo mans bv'oten een nieuw deskundig onderzoek te doen instellen. Hangen de dit onderzoek blijft het doek in de kelders en het zal dus niet, zoals tal van bladen hebben gemeld, worden geëxposeerd. De Westduitse regering heeft Dins dagnacht besloten de Westduitse Mark met 20,67% te devalueren. De nieuwe koers van 23.8 dollarcents komt over een met de voor het Hitlerregime be staande koers van 4,20 Mark per dollar. DEBAT OVER BETALING MILITAIRE WAARNEMERS UITGESTELD. Na een lang debat heeft de Veilig heidsraad Dinsdag de verdere bespre king van de kwestie van de toekomsti ge betaling door de V. N. der militaire) waarnemers in Indonesië uitgesteld. De voorzitter van de Veiligheidsraad deel de mede, dat het totale aantal militaire waarnemers in Indonesië varieerde tus sen 38 en 55 en dat de totale uitgaven voor de waarnemers tot eind 1949 90.000 dollars zouden bedragen. Voor onze jongens uit Indonesië Ons volk verkeert terecht in zorg over de vraag, of er straks vol doende werkgelegenheid bestaat voor onze militairen, wanneer zij weldra in duizendtallen uit Indo nesië in het vaderland terugkeren. Het betreft hier een hoogst ern stige zaak, welke aller aandacht verdient. De Verenigde Noordhollandse Dagbladen willen in dit opzicht een bijdrage leveren door voor elke gerepatrieerde militair de gelegenheid te openen, tweemaal kosteloos een advertentie te plaat sen, waarin werk wordt gevraagd. Deze advertenties, waarvan de grootte hoogstens 20 m.m. mag bedragen, worden geplaatst in een afzonderlijke rubriek in alle zeven edities van de V.N.D. en be reiken dus het gehele gebied var. Noordholland boven het Noordzee- kanaal. Bij aanbieding van de adverten ties zal de betrokkene een bewijs dienen te overleggen, waaruit blijkt dat hij gerepatrieerd mili tair is. Hij kan de advertenties desgewenst tegelijk voor achter eenvolgende plaatsingen ipgeven dan wel deze met tussenpozen aanbieden. Marktberichten NOORDERMARKTBOND, 28 Sept. 16.000 kg aardappelen: blauwe eigen heimers f 7.40, bevelanders f 6.50— f 7, bintje f 6—f 8.50, 10.000 kg uien f 10.50f 12.10, drielingen f 12.30 f 13.40, nep f 12.20—f 12.50, 7000 kg ro de kool f 5.50f 6.10, 5000 kg gele kool f 5f 5.70, 1400 kg groene kool f 5 f 7, 80.000 kg witte kool f 6f 6.40, 15.000 kg peen II f 6.10—f 7, III f 5.70 f 6.10, 1500 kg bieten I f 4, 19000 kg slabonen f 32—f 49, afwijkend f 22— f 32. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 28 Sept. - 29.000 kg Rode kool 5,50-6,10; 27.000 kg Gele kool 5-8; 7000 kg Groene kool 5-6,30; 100.000 kg Witte kool 6; 6800 kg Slabonen 20-47; 19.300 kg Uien 12,20- 12,70, grove 9,30-10,10, drielingen 10,10-13 en nep 11,50-12,50;6000 kg Aardappelen: bl. Eigenheimers 6,90-7,40, Bevelanders 6; 1100 kg Peen: II 5,50 en III 7,30; 2500 stuks Bloemkool: I 19,80—24,10 en afw. I 8—11,20. W ARMENHUIZEN, 28 Sept. 1949. 6700 kg Aardappelen: Eigenheimers 77.50, Schotse muizen (grove) 8.50 8.60, Koopmans Blauwe 7.10; 3000 kg Slabonen 38—48; 21300 kg Rode kool 5.50; 87000 kg Witte kool 6; 16400 kg Uien 11.50—12.30; 500 kg Peen 5.50; 135 kg Andijvie 8.10. MEDEMBLIK, 24 Sept. 9300 kg. aardappelen: Eigenheimers 6—7.10, bl. Eigenh. 7.207.50, Bevelanders 6.10 6.40; Koopmans blauwe 7—7.20; 46000 kg. peen II 6.80—7.30, III 6.40—7.20; 64000 kg. bieten I 5—6.70, II 4—5.20; 58300 kg. uien grof 11—11.50, gew. 12— 12.90, driel. 10.30—11.40, nep 11.60—12.40, stek 2.704.70; 6940 kg. slabonen A 40 46, B 2238; 18000 kg. witte kool 5 6.60; 17600 kg. rode kool 5.50—7.10; 8600 stuks bloemkool I 1428, IB 6—17' II 8—19, IIB 6—8. GROOTEBROEK, 26 Sept. 20.000 kg. aardappelen: bl. Eigenh. 7.40—7.60; blanke Eigenh. 7; Souvenir 5.90, Be velanders 6.10—7.50, IJselster 6—6.30, kriel 3.603.80; 40.000 kg. uien middel 12.10—12.60, grof 11—11.60, driel. 11.80— 12.20, nep 13—13.30; 3000 kg. gele kool 5—6.50; 2000 kg. rode kool 8.50—9.30{ 1300 kg. groene kool 5.90—8.90; 6000 kg, bieten 55.30; 1000 kg. slabonen 3543j 125.000 stuks bloemkool I 15—37, II 7 18; afw. 5—12, stek 2. AVENHORN, 27 Sept. 4500 kg. grove Schot 8—8.60; 1000 kg Eigenh. 5.505.60; 75600 kg. rode kool 5.50— 7.20; 9500 kg. gele kool 56.70; 1800 kg groene kool 5.20—5.70; 55800 kg. uieq, grove 11.5012.10, gewone 12.4012.80, driel. 13.10—14.30, nep 13.20—13.70; 47200 kg. bieten I 5—7.10, II 4—5,20; 46700 kg. poen II 5,70—6.70, III 5.50— 6.30; 9560 kg. augurken grof 32.90-39.90; basterd 39,90; stek 19.60, bommen 4.—; 10130 kg. slabonen I 45—47, II 4143, III 3335, stek 21. Boissevain, Buenos Aires—Japan, 26-9 te Hamburg. - Ceram, R'dara-Calcutta, 26-9 van Marseille - Cleodora (t), 26-9 van La Plata naar Curacao Erinna, 26-9 van Pladju naar Miri - Esso Den Haag (t), Aruba-R'dam, passeerde 26-9 Lizard - Gordias, Algiers-Söi villa, passeerde 27-9 Gibraltar - Grote Beer, 26-9 van Batavia naar Surabaja —Maasland, Buenos Aires—A'dam, 26-9 te Ilheos Melis- kerk,TangaA'dam, 27-9 te Mombassa Niger- stroom, 26-9 van A'dam te Lobito Nijkerk, 26-9 van Dar es Salaam naar Port Amelia Oranje, A'dam-Java, 26-9 van Ville Tranche Papendreclit, AbadanLands End, passeerde 26-9 Perim - Polyphemus, 27-9 van Makassar ta Balik Papan - Stad Schiedam, R'dam-Sa- vcna, passeerde 26-9 Gibraltar - Tarakan, New York-Java, 27-9 te Alexandrie - Tawal!, A'dam—Java, 26-9 van Genua naar Bona. Asturias, Batavia—R'dam, 26-9 ter hoogte van Port Soedan Kertosono, Java—R'dam, passeerde 26-9 4 uut Ouessant. - Kota Gede, R'dam—Java, passeerde 26-9 12 uur Ouessant ne> New York—Alexandrie, passeerde 26-9 Kaap St. Vincent Ternate, 23-9 van Mombassa via Port Said naar R'dam - Utrecht; ^6-9 van Bombay naar Rangoon Watermaii II dam—Java, passeerde 26-9 Suez ZuideS kniis, Java—R'dam, 26-9 13.30 uur van Aden* Abbekerk, R'dam—Karachi, passeerde 26-9 Perim Aldabi, Buenos Aires—R'dam, 28-9 li UUr aan ^oek van Holland verwacht Algorab, Porto Alegre-R'dam, 28-9 te Ant werpen verwacht - Aludra, R'dam-Buenos Aires, passeerde 26-9 Femando Noronha Averdijk, 26-9 van R'dam te New York Boskoop, West-In die—A'dam, 26-9 200 mijt zuid-zuidwest Finisterre - Edam, 25-9 van New York te Philadelphia Leersum, SoreI«» Adam, passeerde 26-9 Bishop Rock - Leuve- kerk, 25-9 van Cochin naar Aden Lindekerk, <■3-9 van R'dam te Calcutta.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5