fle Zwarte fj rchidee r Nieuw co Russe Fractievoorzitters over de P.B.O. WEK DE GAL SM UW LEVER OP Stro-overschot van 300.000 ton Overval in IJselmonde nagenoeg opgehelderd Samenzwering inTsjechoslowakije Bankoverva Sowjets willen andere volken exploiteren De onderhandelir kwamen c Spaargeld van kin meegenomer 95 Prof. Romme: matiging - Mr. v. d. Goes: aggressie (Van onze parlementaire redacteur). De welsprekendheid in de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot in voering van een publiekrechtelijke be drijfsorganisatie was verleden week nog lang niet uitgeput. Dinsdag is men onvermoeid voortgegaan om in lange redevoeringen zijn inzichten over dit ontegenzeglijk belangrijke onderwerp weer te geven. De heer Ch. J. I. M. Welter van de Katholieke Nationale Partij toonde zich weinig enthousiast. Tegen de instelling van bedrijfschap pen bij algemene maatregel van be stuur had hij overwegende bezwaren. Hij sprak deze niet uit tegen het wets ontwerp in zijn geheel. Alvorens zijn stem eraan te geven, wenste hij even wel het antwoord van de staatssecre taris var. Economische Zaken af te wachten. De voorzitter van de fractie van de P. vd A, jhr. mr. H. van der Goes van Naters, die in tegenstelling met nage noeg alle andere politieke groepe ringen een aanzienlijke invloed in de publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties aan de staat toegekend wil zien. be treurde de „afdwalingen" door de ka tholieken van hun aanvankelijke in zichten in de P. B. O. Hij zelf was alleen bereid vóór het wetsontwerp te stemmen, als de zeker heid bestaat, dat productieschappen worden ingevoerd. En dan nog liep hij er niet warm voor. Bij deze afgevaar digde blijkt namelijk de spijt nog diep geworteld, dat het rode ontwerp-Vos de vroegere socialistische minister zó vaak is uitgespoeld, dat het erg ver schoten in de Kamer is beland. Prof. Romme. Uitvoerige theoretische en practische beschouwingen wijdde prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de fractie van de KVP, aan het onderwerp. Inder daad, de PBO zoals de Katholieken die zien, verschilt aanmerkelijk van die van mr. Van der Goes van Naters. De Ka tholieken aanvaarden in verschillende opzichten de leiding van de staat, maar zij wensen aan de individuen of aan maatschappelijke groepen over te laten, wat zij zonder in strijd met het alge meen belang te komen, zelf kunnen re gelen. Aan de overheid kennen de ka tholieken dus veel minder macht in de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie toe dan de PvdA. Voor ons aldus prof. Romme is de PBO geen pana cee tegen alle economische kwalen. Het is geen einde, maar een begin van ver der gaande maatschappelijke ontwikke ling, die zich wel voornamelijk rondom de onderneming zal afspelen. Er zitten goede, zedelijke mogelijkheden in, bij voorbeeld op het gebied van de bestrij ding van ongezonde mededinging. In stelling van bedrijfschappen bij algeme ne maatregel van br-tuur had zijn in stemming. Verstandig zou de Kamer doen, vond hij, als zij geen pogingen aanwendt om in het wetsontwerp ver schuivingen van invloed meer of minder overheidsinvloed dus aan te brengen. De heer Oud (VVD), het beginsel der bedrijfsorganisatie ten zeerste toe juichend, zeide, dat als men hiermede begint, men niet verder dient te gaan dan datgene, waarvoor de maatschap pelijke verhoudingen rijp zijn. Te sterk doorgevoerd individualisme achtte hij even fout als te groot col lectivisme. Overheidsingrijpen ge voelt spr. als hoogstnoodzakelijk, maar toch vindt hij er een bezwaar in. Wil bedrijfsorganisatie voor hem aanneme lijk zijn, dan moet het beginsel wezen, dat de rechtstreekse overheidsbe moeiing zo gering mogelijk is. De be zwaren van de staatssecretaris tegen instelling bij de wet, zoals spr. die wil, zeide de heer Oud niet te kunnen delen. De heer Zandt (SG) verklaarde, dat de verwaarlozing van Gods woord hem beducht maakte. Zijn bezwaar was, dat alles met menselijk oog wordt bezien. De invoering der P.B.O. is z.i. een gewaagde proef voor een arm land als het onze straks zal zijn. Tegen middernacht werd de verga dering verdaagd. Piloten met ministers inkomen Het vliegtuig voor Johannesburg moest gisteren met een andere gezag voerder vertrekken dan aanvankelijk was vastgesteld, daar de Amerikaanse captain, die de DC 6 zou besturen, zich op dat ogenblik met nog een collega voor de Economische Politierechter moest verantwoorden ter zake van het kopen van zwarte dollars bij de Am sterdamse dollarkoning Posthuma. De officier, mr. A. Reigersma, was van mening dat „mensen met een minister inkomen" zich daarmede tevreden moeten stellen en zich niet met zwarte handel moesten inlaten. De piloten werden resp. tot vierhonderd en twee honderdvijftig gulden veroordeeld. De dollarkoning, die r.iet begreep hoe hij aan deze veelzeggende naam kwam, zal hierover vier maanden in alle stilte mogen nadenken. De eis was acht maanden. Tito beschuldigt opnieuw Maarschalk Tito heeft de Sowjet- russische leiders er Dinsdag van be schuldigd „rondom onze grenzen met hun wapens te kletteren". Hij beweer de, dat zij „loopgraven laten aanleggen" in Hongarije en Roemenie. Tito beschuldigde de Sowjet-leiders er verder van „het oude Romeinse principe" „verdeel en heers" toe te passen op de Balkan. Hij zei, dat som mige Sowjet-leiders en leiders van de volksdemocratieën jaloers waren op Joegoslavie's prestige en reputatie. De maarschalk sprak te Stolich in Servie ter gelegenheid van de verjaardag van de eerste bijeenkomst van het Joego slavische militaire comité, dat in 1941 een verzetsplan ontwierp. De Sowjet leiders, die een geweldige verantwoor delijkheid dragen tegenover de ge schiedenis, doen hun best om de ban den tussen verscheidene volken te ver breken ten einde hen gemakkelijker te kunnen exploiteren, zo voegde Tito er nog aan toe. Belgrado neemt represaille. Joegoslavië heeft gister geëist, dat negen leden van de Hongaarse legatie te Belgrado binnen 24 uur het land zul len verlaten, als represaille tegen de Hongaarse eis, dat negen leden van de Joegoslavische legatiestaf te Boeda pest zouden vertrekken. In een officiële verklaring te Belgra do wordt de Hongaarse daad beschre ven als een poging om de verbreking van de diplomatieke betrekkingen te bewerkstelligen. Veel werk voor politieke commissie der V.N. De Indonesische kwestie is gister als vijfde punt op de agenda van de poli tieke commissie der. algemene verga dering van de Ver. Naties geplaatst. De Griekse kwestie en de voormali ge Italiaanse koloniën zullen eerst be handeld worden. Als derde punt staat de Sowj et-resolutie, die de „voorberei dingen voor een nieuwe oorlog" ver oordeelt, op de agenda, als vierde punt de Palestijnse kwestie en als zesde en laatste punt het rapport van de Vei ligheidsraad. RODE KRUISONDERSCHEIDINGEN UITGEREIKT. In Den Haag is door de voorzitter van het Ned. Rode Kruis het postuum aan overste R. O. van Gennep toegekende kruis van verdienste aan diens wedu we uitgereikt. De chauffeurs J. van der Heyden en W. F. Hermans kregen de medaille van verdienste voor hun ge- aarvolle werk tijdens de oorlog. Garry Davis in de gevangenis Garry Davis is gisteren voor de rechter te Parijs verschenen wegens het posten voor een gevangenis, waar een principiële dienstweigeraar is op gesloten. De „Wereldburger No. 1" was van plan zolang voor de deur van de gevangenis te blijven, tot de dienst weigeraar werd vrijgelaten. Hij is herhaalde malen door de politie ver wijderd. Dinsdag werd de zaak op verzoek van de verdediger uitgesteld tot 4 October. David is naar de gevan genis teruggebracht, daar hij niet om voorlopige invrijheidstelling wilde verzoeken. Hij verklaarde, dat hij vastbesloten was „met woord en daad" zijn strijd ten behoeve van principiële dienstweigeraars voort te zetten. Derde massagraf te Dachau gevonden Maandag is volgens aanwijzingen op een kaart der S.S. voor de derde maal binnen twee weken een massagraf van het concentratiekamp Dachau gevon den. Het graf, dat 135 bij 9 meter is, bevat naar schatting 15.000 lijken. Drie bewaaksters ter dood veroordeeld Een Frans gerechtshof voor het be rechten van oorlogsmisdaden heeft drie voormalige bewaaksters van het beruchte concentratie-kamp voor vrouwen te Ravensbrück ter dood veroordeeld, wegens het bedrijven van misdaden tegen de mensheid. De ter dood veroordeelden, de 26-jarige Maria Minges, de 28-jarige Ingeborg Ruth Schumann en de eveneens 28-jarige Ingeborg Schulz hoorden het uitspre ken van de doodvonnissen met onbe wogen gezichten aan. Zij waren schul dig bevonden aan het mishandelen van kampbewoonsters, waardoor verschei dene Franse vrouwen waren over leden. Drie andere voormalige be waaksters werden tot gevangenisstraf fen veroordeeld op grond van het mis handelen van gevangenen. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ln uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen etromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Verwerkingsmogelijkheden moeten groter worden (Van onze Haagse redacteur) Dit jaar verwacht men een overschot van 300.000 ton stro, waarvoor nog geen bestemming is gevonden. De laatste ja ren is de prijs van stro reeds aanzienlijk gedaald. In 1946 en 1947 was de situatie zó, dat een distributiesysteem voor stro moest worden ingevoerd. Nu, twee jaar later, is een gedeelte van het stro on verkoopbaar of kan slechts tegen niet- lonende prijzen worden afgezet. De strocarton-industrie kan niet op volle capaciteit werken, zodat zij niet vol doende stro kan afnemen. De overheid zou op indirecte wijze heel wat kunnen doen door te bevorde ren, dat bij de verpakking van verschil lende producten meer gebruik gemaakt wordt van carton, hetgeen bovendien 'n besparing van deviezen zou opleveren. Tevens zou zij kunnen bevorderen, dat bepaalde industrieën, die op buitenland se grondstoffen zijn aangewezen, zoals bijvoorbeeld voor papier en dakbedek king, worden voorzien van stro als grondstof. Voor het zoeken van nieuwe verwer kingsmogelijkheden is een onderzoek nodig. Bij het afsluiten van handelsver dragen zou meer aandacht aan carton moeten worden besteed. Er is momen teel exportmogelijkheid van stro. Indien men echter van de Nederland se industrie vraagt, dat zij stro als grondstof zal gebruiken, moet zij ook de garantie hebben dat zij ook in de jaren met minder opbrengst van de ze grondstof verzekerd is. Eén van de manieren, waardoor dit zou kunnen ge schieden, zou zijn het oprichten van stro-verkoopbureau's. PRODENTA AMERSFOORT 392 Twintig vooraanstaande communisten in arrest Te Praag is van een betrouwbare zegsman, die geacht kan worden over inlichtingen uit de eerste hand te be schikken, vernomen dat Dinsdag min stens twintig vooraanstaande commu nisten in het Hradec Kralove-district in Bohemen zijn gearresteerd. De ar restaties vonden plaats, nadat een ge heime opslagplaats van wapens wa? ontdekt onder de vloer van een der bij de plaatselijke Sokol-organisatie in gebruik zijnde openbare gebouwen. Men verwacht, dat het bestaan van een revolutionnairc samenzwering zal worden onthuld. Beide hoofddaders hebben bekend Enige dagen geleden heeft de poli tie de auto in beslag genomen, die is gebruikt bij de overval op de boeren leenbank te IJselmonde. Hierbij wer den twee mannen gearresteerd, n.l. de 26-jarige chauffeur J. B. van R. en de 38-jarige buffetbediende J. C. van de B. te Rotterdam. Maandag 26 September zijn de aan gehoudenen voor de officier van justi tie geleid en uit him bekentenissen blijkt, dat de reeds gearresteerden C. P. v. d. B. los werkman en J. J. L., be diende grote vaart, de hoofddaders zjjn. Zij hebben verbinding gezocht met twee mannen van de Rechter Maasoever. Dezen zorgden ieder voor een pi stool. De chauffeur huurde de auto en zou de wagen ook rijden bij de over val. Enige dagen, vóórdat de overval zou geschieden, hebben ze in de om geving van de boerenleenbank eens rondgeneusd om de kust te verkennen. Op de bewuste avond vertrok de auto 's avonds om acht uur van de Pretorialaan, waar de heren waren samengekomen. Circa 75 meter vóór de bank werd gestopt; de twee zware jongens van de Rechter Maasoever verkenden de omgeving en kwamen weer terug in de auto. Deze reed de bank voorbij en stopte voor het vol gende pand, waar het zeer donker was. De chauffeur bleef in de wagen en de vier anderen begaven zich naar de bank. De los werkman en de be diende grote vaart namen ieder een pistool, waarna Van de B. als eerste naar binnen ging. Vervolgens had de overval plaats. Direct waren de da ders weer in de auto en in razende vaart ging men er van door. In de buurt van het Afrikaander- plein te Rotterdam stapten ze uit en gingen naar de woning van Van de B om de buit te verdelen. De chauffeur kreeg f 1500. die hij moest delen met de buffetbediende. De beide pistolen en de tas waarin het geld van de bank had gezeten, heeft de buffetbediende in het water geworpen. De hoofddaders hebben toegegeven, dat zij op de plaats van de overval zijn geweest. De politie verklaarde, dat zij in beginsel hebben bekend. Zij weigerden evenwel de na men te noemen van de twee onbeken de mannen. De politie heeft echter twee personen van de Rechter Maas oever gearresteerd, die zij van mede plichtigheid verdenkt. Niet meer dan tien procent aardappelmeel in het brood Van regeringszijde is dezer dagen be kend gemaakt, dat in 1950 ongeveer 70.000 ton aardappelmeel in het brood zal worden bijgemengd, om buitenlands graan te kunnen uitsparen. Deze mede deling moet niet worden opgevat als een aankondiging, dat het brood bin nenkort méér aardappelmeel zal gaan bevatten. Het percentage van 10 pet., dat thans geldt zal namelijk gehand- haaft blijven. Zetel voor Joegoslavië in de Veiligheidsraad Uit kringen der Amerikaanse delega tie te Lake Success wordt vernomen, dat de Ver. Staten de, Joegoslavische candidatuur zullen steunen voor de Vei ligheidsraadzetel, die door uittreding van de Oekraine zal vrijkomen. De Sowjetunie zal Tsjechoslowakije steu nen. De Amerikaanse delegatie -zou echter geen pogingen doen om stemmen te winnen voor Joegoslavië. Men neemt aan, dat de Britse delegatie haar hou ding n-og niet bepaald heeft. Nader wordt 'ekend, dat Engeland niet vóór Joegoslavië zal stemmen. Men gelooft, dat Joegoslavië, dat reeds de steun heeft van de Latijns-Amerikaan- se landen en de V.S., een goede kans heeft de zetel te krijgen. Het vinden van een geheime opslag plaats voor wapens wordt in verband gebracht met de berichten dat ook in Tsjechoslowakije mogelijk binnenkort een geruchtmakend proces tegen „van de partijlijn afgewekenen" zal plaats vinden, zulks in de trant van het te Boedapest gevoerde proces tegen Rajk c.s. Van officiële zijde is nog niets be kend gemaakt. De gearresteerde communisten na men sleutelposities in de Tsjecho- slowaakse communistische partij in. Valpartijen in de hoofdstad De 19-jarige schilder R. P. viel gis termorgen uit het raam van de eerste etage van de woning Jacob Obrecht- straat 6 te Amsterdam-Zuid. De jeug dige schilder leunde tegen een ijzeren hekje, dat tegen het kozijn was beves- tigd en op een gegeven ogenblik los raakte. Voor onderzoek is de man naar het Wilhelminagasthuis overge bracht. Maandagmorgen vroeg om half één viel de 59-jarige W. R. door nog on bekende oorzaak uit het raam van zijn kamer op de 4e etage Helmersstraat 95 te Amsterdam in de tuin. Het siachtoffer is in het Wilhelmina Gast huis opgenomen. Dinsdag arriveerde met de „Norway" van de A. O. A. op Schiphol, de Indonesische gedelegeerde hij de Verenigde Naties, de heer L. N. Palar. Hij stond, enige journalisten te woord. RUBBERONDERNEMING OVERVALLEN. Zondagmorgen is een overval ge pleegd op de administrateurswoning van de rubberondernming Basilam ten westen van Medan, Twee ondernemings wachters werden waarschijnlijk ont voerd. Drie anderen werden tijdens het gevecht gewond. De administrateur is als door een wonder gespaard geble ven. De bende verdween met medene ming van alle wapens en ammunitie. Dodelijk motorongeluk bij Schellinkhout Gisteravond tegen half acht is even ten Oosten van het kruispunt Schel linkhoutZuiderdrachtProvinciale weg een dodelijk verkeersongeval ge beurd. De vijf en twintig jarige onge huwde motorrijder H. Smolders uit Enkhuizen kwam met grote snelheid uit de richting Hoorn. In de flauwe bocht, die de Provinciale weg ter plaat se maakt, botste hij tegen de vracht auto van de heer C. Dop uit Schellink hout, die in tegenovergestelde richting reed. S. was op slag dood. De vrachtwagen reed op de rechter weghelft. De chauffeur treft dus geen schuld. Het stoffelijk overschot van de motorrijder is later per ziekenauto naar Enkhuizen vervoerd. Een dode bij boïsing Onder het viaduct van de rijksweg Den HaagUtrecht in de gemeente Zwammerdam is een personenauto met vrij grote snelheid tegen een trailer gereden. De 40-jarige echtgenote van de bestuurder van de personenauto, mevrouw G. E. Bestebreurtjede Zeeuw uit Gouda werd op slag gedood. De 41-jarige P. Bestebreurtje, reserve officier, kreeg ee- verwonding aan het voorhoofd. Vijf doden bij vliegramp De politie te Buenos Aires heeft be kend gemaakt, dat vijf personen om het leven gekomen zijn en zeventien anderen verwondingen hebben opgelo pen als gevolg van een vliegtuigonge luk in de buurt van Castilla op 160 km afstand van Buenos Aires. OUDE VROUW ONDER TRAM De 71-jarige mevr; S„ die op de Ad miraal de Ruyterweg in de hoofdstad nog meende voor een naderende z.g. „Sloterdijker" van de NZGTM, te kun nen oversteken, is het slachtoffer ge worden van haar eigen onvoorzichtig heid. De oude dame werd door de tram gegrepen, geraakte er onder en overleed vrijwel onmiddellijk. 58 ALLAN SWINTON .Wisten de Indianen, wat jij daar be- beneden deed?" vroeg Sam. ,Ik zou hun hulp niet hebben kun nen krijgen, als ik ze niet het een en ander beloofd had." „Zou dat het niet hebben kunnen zijn? Uitgezonderd Hulpé waren het alle maal zijn manschappen en zij zullen hem verteld hebben, dat je achter een verborgen schat aan zat. Tegen de tijd, dat zijn touw klaar was. zouden wij wel zo verzwakt zijn geweest van de honger, dat hij veilig met een automa tic naar beneden had kunnen komen." „J-ja. Ik veronderstel, dat dat gedeel telijk de reden is en gedeeltelijk, dat hij over een en ander zijn gedachten nog eens heeft laten gaan. Hij is een koppige vent. Ik heb zo'n idee, dat hij dat touw in een opwelling doorhakte, toen hij begreep, dat hij mij daar be neden in de val had. Maar toen be greep hij. dat als hij mij doodde, het geen de politie niets zou kunnen sche len, dit wel niet zo erg zou zijn, maar dat het heel anders was, om twee Ame-1 grootste hitte voorbij was. rikanen om te brengen, die op een of ficiële expeditie waren. Wel, wel, hij zal aardig verbaasd staan kijken. We zullen hier naar beneden gaan, een goed eind achter het -dorp, in een gro te kring er achter om gaan en door de stad op hem af komen. Daarginds achter die vruchtbomen. Die keer, dat ik daar was, heb ik heerlijk gezeten op een plek, waar te vens een bron was. Dat zullen wij ook doen en een beetje uitrusten en dan er op los gaan. Door de stad tot aan het muildier kamp is er voldoende dekking. Ik zal wel een plek vinden, waar ik voor hem in een hinderlaag kan gaan liggen. En het eerste, wat hij er van mer ken zal, is, dat ik hem op z'n nek spring." HOOFDSTUK XV. Tegen de tijd, dat zij de stad be reikten op de plek, die het verst van de plaza verwijderd was, was het halfvier. Gedurende de grootste hitte van de dag hadden zij verborgen ge legen in de stille schaduw van Hugh's wilde bananenbomen. Zij hadden zich met de vruchten gevoed en in de bron hadden zij zich zo goed mogelijk ge wassen. Op deze manier aanmerke lijk verfrist, hadden zy gerust tot de Toen zij nu de stad binnen gingen, vermeden zij zoveel mogelijk de pa den, die door de Jivantés gevolgd wer den, maar namen een nog vrijwel on betreden pad en werkten zich door de wilde groei der struiken heen. Vaak zagen zij onder hun voeten oude keien of straatstenen. Vanuit de om- groeiing der huizen keken hen vaak beelden aan, die ontworpen waren door artisten, die al eeuwen dood wa ren, toen Rome nog in opkomst was. Om vier uur hielden zij een laatste krijgsraad, in een schuilplaats niet ver achter het bosje op het terras, dat de muildieren voor hun oog verborg. Aan één kant van het kleine prieel was een begroeide muur, die versierd was met beeldhouwwerk, dat een aan tal slangen te zien gaf, die elk twee jaguarkoppen hadden. Het werd om sloten door struikgewas en gras en een flamboyante boom met eigenaar dige rode bloemen spreidde er zyn knoestige takken over uit. Met zijn rug tegen de muur zitten de, veegde Hugh zijn voorhoofd af. „Dit is ongeveer het verste punt, waarop wy kunnen komen, zonder ge vaar te lopen iemand tegen te komen. Blijven jullie hier wachten, dan glip ik naar binnen en zal die schoelje wel eens even te pakken nemen," Verschrikt protesteerde Mary: „Je kunt niet alleen gaan. Hij is gewapend en jy niet. Sam moet ook gaan." Hugh schudde het hoofd. „Neen, dank je. Vito is iemand, die je uit een hinderlaag op z'n nek moet springen. Dit is een eenmanswerkje. Twee lui zouden het in de soep kunnen helpen." Sam ergerde zich aan hun beider opmerkingen. Die verdraaide arrogan tie van Hugh altijd! Hij had er ge noeg van altijd de tweede viool te spe len, of op wat manier ook, altijd te moeten toekijken. Hij zag echter wel in, dat als hij tegen Hugh's zin hem bij dit werk zou vergezellen, het inderdaad wel eens op een mislukking kon uitdraaien. Hl) zat nog te overwegen, hoe hjj het best zou kunnen handelen zonder zijn standpunt op te geven, toen hij plot seling een ingeving kreeg. Gedreven door die uit zijn onderbewustzijn voortgekomen drang, stond hij op en liep weg. (Wordt vervolgd) Vooruitgang is het resultaat van de denkbeelden van enkelen en van het werk van millioenen, die doen alsof zij het zelf hadden bedacht. V Landbouwbegroting in de Tweede Kamer In de vergadering der Tweede Ka mer is gistermiddag aan de orde gesteld het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1946 van het Landbouw crisisfonds. Volgens dit ontwerp wordt de gewone dienst verhoogd met f 112.384.000, de buitengewone dienst met f 789.668.000, de gehele dienst met een bedrag van f 902.052.000. Het ont werp is zhs goedgekeurd. De Kamer keurde tevens goed het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1947 van het Departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Hier door wordt de gewone dienst vermin derd met f 4.584.740, de buitengewone dienst met f 14.410.340, de gehele dienst met f 21.995.080. Doodstraf voor Lammers De doodstraf werd gisteren door de Bijzondere Kamer van de Leeuwarder rechtbank uitgesproken tegen de 40- jarige vroegere taalleraar F. E. Lam mers te Leeuwarden. De rechtbank be vond de verdachte schuldig aan het voortgezette misdrijf van hulpver lening aan de vijand, mishandeling van arrestanten en het gebruik maken van macht en gelegenheid, hem door de vijand geboden. Het Radioprogramma V VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Neder landse koren en korpsen. 6.30 Voor de Strijd krachten. 7.15 Piano-duo. 7.30 Actueel geluid. 8.05 Programma-proloog. 8.15 Gereformeerd Jeugdcentrum. 9.30 Radio Philharmonisch-orkest 10.30 Kamerorkest. 10.45 Avondoverdenking 11.15 Populair Avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Vara-varia. 6.25 Gramofoonplalen. 6.30 Telecommunicatie. 7.00 I.ezing. 7.15 Het nieuws uit Indonesië. 7.30 De Hollandse gemeente in Londen. 7.45 Klank beeld. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 „Paljas", opera in twee bedrijven. 9.30 Het proces, hoor spel. 10.30 Orgelspel. 10.45 Van boek tot boek. II.15 Dansmuziek. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Kinderkoren. 9.40 Schoolradio. 10.00 Sonate. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Orgel. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio-uitzending. 12.00 Angelus. 12.03 Op het begroeide pad. 12.30 Mededelin gen. 12.33 De Zevenklapper. 12.55 Zonne wijzer. 1.20 Ensemble „Organola". 1.45 „Roer- omme". 2.00 Sextet Johnny Kroon. 2.40 Even onder ons. 3.00 Kamerorkest. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 Radio Jeugdjournaal 5.30 Busch strijkorkest. 6.00 Leger des Heils- kwartier. 6.15 Land- en Tuinbouw. 6.30 Strijd krachten. 7.15 Nederlandse organisten. 7.30 Ket actueel geluid. 7.45 De R.V.D. antwoordt. 8.05 Reis-impressies en ontmoetingen, vertel ling. 8.20 Plaatvaria. 8.35 Aansluiting roet Frankrijk. 10.20 De vaart der Volken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Beroemde concerten. 11.45 Gramofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Ochtend- varia. 8.55 Van vrouw tot vrouw. 9.00 Wer ken voor strijkorkest. 9.35 Soft and sweet. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 „Kleutertje luister", 11.00 Viool en piano 11.20 Nederlandse verpozingsmuziek. 11.15 „De vogeltrek". 12.00 John Renova and his music. 12.30 Mededelingen. 12.33 In 't spion netje. 12.38 Dick Willebrandts, piano. 1.15 The Skymasters. 1.45 Kinder-koorzang. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Russische volksliede ren. 3.00 „Klimop". 4,00 van vier tot vijf. 5.00 Avro-kaleidoscoop. 5.30 Prima Ballerina. 5.40 Ronde Tafel-conferentie. 5^0 Vertelling. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Gevarieerd programma. 7.10 Werken voor fluit en clavecimbel. 7.45 Klankbeeld. 8.05 Oud-minister Ch. J. Y. M. Weiter. 8.10 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.15 „Een won derbare Reis", hoorspel. 10.15 Een Broadway- sueces. 11.15 Dansmuziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III. 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram. 9.10 Verz. pr. 10.00 Orgel. 10.30 Voor de soldaten. 10.45 Voordracht. 11.00 BBC Midland Light Or chestra. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Ope rette-aria's. 12.15 Piano. 12.40 André Gerrebos, piano. 1.15 Dinermuziek. S^.OO Klassieke mu ziek. 3.00 Eng. L.P.: Charles Ernesco en kwartet. 3.30 Nat Allen en orkest. 4.00 NW DR: Nathan Pöld, tenor. 4,20 Pianomuziek van Mozart. 4.30 Diversen. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 "VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Vlaamse liede ren. 7.50 Fr. Br.: Actualiteiten. 8.00 VI. Br.: Verz. pr. 9.00 „To be or not to be". 9.15 Composities geïnspireerd door Shakespeare's Hamlet. 9.45 Actualiteiten. 10.15 Fr. Br.: Licht concert. 10.45 Gram. 11.00 Diversen. BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN r»E WESTELIJKE GEALLIEE Russische collega, generaal-i mogendhedenbespreklngen met autoriteiten in gebreke blijven In een brief aan Kotikof verk hoge commissarissen het verzoe de normalisatie van het leven landse zaken na hun Paryse zit klaren, dat het geen nut heeft de overeenkomst over de Berl represaillemaatregelen hadden spoorwegarbeiders, die gestaak /~)P HUN VELE protesten hier onbevredigende of in het g< teruggekregen. In een geval, aldus de brief commandant, generaal Ganeva raai Kotikof verzocht en had met verlof was. Dezelfde dag 1 ter over een en ander onderwc „Een partij waarin geen vertrouwen I stellen" rve Westelijke commandanten de Westberlijnse magistra: de aanvullende betaling van 41 in Westerse Marken ten beht de spoorwegarbeiders te stake Op een persconferentie zei< raai Ganeval: „Wij namen d plichting van de door de Sow riteiten gecontroleerde „Rei over. Wij kunnen deze betalin ter niet voortzetten daar wij woonte wensen te maken van nemen van Sowjet-verplichtii de fondsen waaruit de gelden tig waren thans in handen d' duitse regering zijn. Ik ben oordeel, dat dit besluit een her; van de spoorwegstaking ten ge hebben." Gangsters CEN ongeveer 25-jarige bleki met een geelac 'ige tanigi vijf het bijkantoor Ceintuurb: binnengedrongen en hebben a ter gemaakt van een buit v gebouw via de voordeur ver overval onherkenbaar hadden hun signalement. Gedurende de middag had kinderen in een z.g. jeugdzil de bank gebruik gemaakt va legenheid om hun spaargeld geven. Om kwart over vijf drukte achter de rug. Er be\ geen publiek meer in het ge de employées waren bijna ge het opmaken van de kas. Plot gen zij twee mannen, ieder vuurwapen in de hand, de bar komen. Met de woorden: „I heren, dan zal u niets gebeure u uw handen maar in de lucb u maar met uw gezicht tegen staan" richtten zij zich tot de beambten. De grootste en oi rovers, die gekleed was in gebruikt grijs costuum, drukl de buitendeur van de bank ir terwijl de jongste over de a de. loketten klom. De oudste daarna de kassiers, doelende jongste: „Hij heeft een mes waar hij erg handig mee is, u aanraad te doen wat wi. Waar is het geld?" Eén der b LUXE-AUTO RAN BAKKERSWACE Eén dode, één zwaarge Woensdagavond ramde een op de Heerlenerweg te Sit stilstaande bakkerswagen. De mevrouw Meyers, die bij de ■wagen stond om gebak in on nemen, werd daarbij de sla De bakker, de 45- jarige Van d uit Geleen werd eveneens doe gegrepen en moest in zorg toestand met een beenbreul hersenschudding in het ziel Sittard worden opgenomen, inzittenden van de luxe-auti licht gewond. Weerberichi Weersverwachting, geldig dagavond: In de nacht en op vele plaatsen mist of la gende bewolking Later of plaatselijk opklaringen, on af en toe matige wind telijke richtingen. Weini andering in temperatuur.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6