Bekronin tei Veertig jaren wassen, reinigen en verven Bouwt mee aan Alkmaar een dierenasyl te Loonconflicten en overtredingen van distributiebepalingen Postzegel-actie AGENDA Dames- en Heren Ancre Horloges „Vergeet hen niet" Gebroeders Winder jubileerden Vele rubrie Een belangrijke Alkmaarse industrie viert een jubileum In September 1909 begon de heer S. Krom, die na zijn Indische militaire dienst jaren op diverse bedrijven en ook op de Alkmaarse wasserij werkzaam was ge weest, op de Schermerweg een eigen fabriekje. Het werd, door gebrek aan middelen, heel bescheiden opgezet, het eiste veel arbeidskracht, maar het groeide gestadig en werd in verloop van tijd een in dustrie van betekenis, die haar klanten niet alleen in Alkmaar, maar in onze ge hele provincie had gevonden. Het doorliep alle groeistadia, het werkte met een stoommachine, met handkarren, later met paard en wa gens, met ouderwetse auto's, die steeds groter en moderner werden en het was van den. beginne af niet alleen een in dustrie, die zich met het zogenaamde witgoed bezig hield, maar ook een in richting waar, naar de eisen des tijds aan chemisch reinigen en verven werd gedaan. Het bedrijf groeide aan de ene kant van de Schermerweg en aan de over zijde waren de garages en wij melden dat niet alleen als merkwaardigheid, maar ook om duidelijk te maken waar om het wagenpark gespaard bleef, toen op 2 Juli 1932 in de fabriek een grote brand uitbrak, die het pand bijna ge heel in de as legde. Als merkwaardigheid daarvan kan gemeld worden, dat juist dat gedeelte waarin de kuipen met benzine waren opgeslagen gespaard is gebleven hoewel het houtwerk van de kuipen reeds ge schroeid was. Nieuwe opgang. Na de brand bleek v/at door colle giaal optreden bereikt kan worden. Vele wasserijen uit de omtrek bleken bereid de helpende hand te bieden en het werk heeft geen ogenblik gestag neerd. Direct werd ook met de weder opbouw begonnen en op 15 November van hetzelfde jaar was er een nieuwe fabriek en werd de garage aan de over zijde van de weg uitgebreid. Het ging alweer crescendo, maar de oorlog kwam en de wasserij heeft daar van grote nadelige gevolgen ondervon den. Niet zozeer op de machinerieën had den de Duitsers het begrepen maar vooral op de auto's. Die verdwenen de een na de ander en toen de vrede een feit was, werden er nog een paar ge vorderd geleend noemde men dat toen door Militair Gezag, die even min in het bedrijf terug zijn gekomen emdat ze eenvoudig verkocht bleken. Men stond voor de keuze twee halve bedrijven te exploiteren enerzijds wasserij en anderzijds chemisch reinigen en verven of wel een keus te doen en zich in één van beide takken te specia liseren. Het gebrek aan wagens, die vooral voor de witwasserij noodzake lijk waren, heeft toen Waarschijnlijk de doorslag gegeven. De N.V. S. Krom was geen wasserij meer, maar een onderneming voor chemisch reinigen en verven. Het pand aan de overzijde werd volledig in ge bruik genomen. De vroegere wasruimte werd bestemd voor de finishing touch voor het afwerken van de producten welke aan de overzijde behandeld wer den. De nieuw ingeslagen weg leidde op nieuw tot successen, want de N.V. S. Krom is de bekendste inrichting in Noord-Holland en neemt onder die in ons land een zeer eervolle plaats in. Amerika gaf het voorbeeld. Amerika gaf het voorbeeld dat steeds meer navolging vindt. Daar is men namelijk van mening, dat het niet alleen verstandig is om geregeld zijn ondergoed te reinigen,1 maar dat ook de bovenkleren van tijd tot tijd schoon gemaakt moeten wor den omdat deze door het dagelijks werk nog veel meer te lijden hebben. Mei; heeft wel eens gezegd, dat dit schadelijk zou zijn voor de stof van mantels, japonnen en colbertjes en mis schien is dat in het verleden ook wel zo geweest, mRar met de oude metho den is definitief gebroken. Er wordt niet meer met benzine gewassen, maar met stoffen, die het goed niet aantas ten, die het integendeel van vet en vuil ontdoen en het veerkrachtiger maken dan het geweest is. Zo kan men zijn kleren b.v. laten triploneren, dat is behandelen met een stof, die motten weert, het goed vrij wel ondoordringbaar voor water maakt en de slijtage tegengaat, maar dat kan alleen als het eerst chemisch is gerei nigd. De fabriek. Wij hebben een kijkje in de fabriek genomen waar thans de nieuwste ma chines in werking zijn, o.a. de Safety Dry Cleaning Unit, een Amerikaanse machine, die in ons land nog bijna niet wordt aangetroffen. Alles gaat daar automatisch, het rei nigen, 't drogen, 't wegnemen van de lucht der gebruikte vloeistoffen en te gelijkertijd het zuiveren daarvan zodat ze telkens opnieuw kunnen worden ge bruikt en slechts een klein percentage daarvan verloren gaat. Het is interessant deze machines aan het wérk te zien, de reiniging, de cen trifuges, die het goed snel drogen en de automatische machine die het op temperatuur brengt en zichzelf uit schakelt als het volkomen reukeloos is geworden. Wij zagen de white Spirit, die met koolwaterstof werkt en de Air finisher, een uitvinding van de Duitser Hoffman, waarbij mantels, jassen, ja ponnen en colberts om een soort leden pop worden gepast en daarop een stoombad ondergaan waardoor alle vou wen verdwijnen en het persen en strij ken gemakkelijker worden gemaakt. Wij zagen de persers met hun moderne machines en ijzers, de detacheurs, die ieder stukje goed apart onderhanden nemen en talloze middelen hebben om elke nog achtergebleven vlek te verwij deren en de herstelplaats waar alles weer aan elkaar gezet wordt wat bij het reinigen noodzakelijk van elkaar genomen moest worden. En daarnaast de ververij met de enorme kuipen waar goederen in elke gewenste kleur worden afgeleverd en alles de meest deskundige behandeling ondergaat. Het personeel. Het personeel van deze Alkmaarse industrie bestaat uit een honderdtal mannen en vrouwen, die in onze stad wonen en daarenboven nog uit velen, die een woonplaats in onze omgeving hebben gevonden. Nu de wasserij niet meer geëxploiteerd wordt, doen hoofd zakelijk mannen het werk, maar er zijn voor de finishing touch toch ook vele vrouwelijke arbeidskrachten nodig. Zij werken in grote, frissche lokalen waar de lucht geregeld gezuiverd wordt, zij hebben de rddio aan omdat het werk dan in een vlug en prettig tempo kan verlopen, zij 'lebben hun eigen cantine waar de koffiemaal tijden kunnen worden gebruikt en waar bij feestelijke bijeenkomsten zo nodig ook een dansje kan worden ge organiseerd. Zij hebben hun badcellen en al het sanitair dat in een inrichting als deze noodzakelijk kan geacht wor den. Zij werken in de meest prettige on derlinge verstandhouding en onder de gunstigste arbeidsvoorwaarden en be dienen dagelijks de talrijke depóts in vrijwel elke gemeente in onze provin cie en de veertien filialen, gevestigd in Geen staking bij de spoorbaan-arbeid Wij plaatsten gister een beschouwing over de indienststelling van een dubbel spoor op het traject AlkmaarHeerhu gowaard. Daarin wordt o.a. medegedeeld dat de vorige week Donderdag een kleine sta king plaats had onder de werklieden op het traject naar Heerhugowaard Omdat de werklieden werden betaald per strekkende meter, dacht de aan nemer met een lager loon te kunnen volstaan waarop het personeel het werk neerlegde. Zaterdag werd het werk hervat want de aannemer die op 1 Oct. klaar moet zijn koos eieren voor zijn geld. De uitvoerder, de- heer Dijkmans, deelt ons mede dat van een staking geen sprake geweest is. Wel is 'n zeke re groep huiswaarts gegaan, maar dat was na de voltooiing van de dagtaak. Aan de voet van de Vlaagtoren op het ruime Waagplein verdrongen zich de hoeren om een hlik te slaan op de prestaties van de Noordhollandse veefokkers. Alkmaar, Amsterdam (5 stuks) Amstel veen, Breezand, Haarlem, Den Helder, Hoorn, Leeuwarden, Schagen en Zaan dam. Veertien grote en kleinere vrachtwa gens vervoeren dagelijks de gereinigde en geverfde goederen en vele filialen hebben nog eigen bestelwagens om de klanten te bedienen. Een jubileum. Dat alles vertellen ons de tegenwoor dige directeuren, de heren J. G. van Kuyk, P. S. Krom en S. Krom, die vele jaren in het buitenland werkten en daar practische ervaring hebben opge daan. Het directiekantoor kijkt uit op de nieuwe gebouwen en daarnaast op de weidevelden van Oudorp waar nog volop terrein is om in de toekomst tot uitbreiding van het bedrijf te kunnen overgaan. De fabriek is zeer gunstig gelegen omdat het oude gedeelte aan de achter zijde aan het kanaal grenst waar de grondstoffen voornamelijk de kolen die voor het maken van stoom nodig zijn kunnen worden aangevoerd. En nu bestaat dit belangrijke Alk maarse bedrijf veertig jaar. Wanneer de datum precies is weet men niet met zekerheid, want door de brand zijn alle archiefstukken verloren gegaan, maar het is in elk geval aan het einde van deze maand. Hoewel er niet officieel gefeest zal worden, zul len Vrijdagavond directie en personeel gezamenlijk in het Gulden Vlies een intieme feestavond hebben, waarbij on getwijfeld vele oude herinneringen zul len worden opgehaald en waarbij zeker de stichter van deze onderneming her dacht zal worden, de heer S. Krom, die in 1947 is overleden, de vader van het bedrijf, wiens geschilderd portret op het moderne fabriekskantoor een ere plaats heeft gekregen. Moge deze voor Alkmaar zo belang rijke onderneming in de toekomst ten bate van directie en personeel en niet het minst in het belang van stad en bevolking van steeds groter betekenis worden. DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur; Vergeten Le vens (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Een vrouw werd verkocht (boven 14 jaar). Cinema Americaln, 8 uur: Down Argentine Way (boven 14 jaar). VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: „De grote pas sie" (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: „Sensatie van 1948" (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De laatste étappe (18 jaar). Wapen van Heemskerk, 8 uur: Lieder avond door zangleraar Henk Lansen; pianist Jan Couvée. Eerste abonnements voorstelling Serie A Maandag zal in het Gulden Vlies de eerste abonnementsvoorstelling plaats vinden van Serie A. Toneelgroep „Co- media' brengt „Goud en antiek" (The shop at Sly-corner) van Edward Percy. De première van deze Amerikaanse „Thriller" onlangs te Amsterdam, had een uitstekende pers. Vooral het spel van John Gobau, de hoofdvertolker, werd zeer geroemd. Verder treden in dit stuk op: Magda Janssen, Ellen Vogel, Joeki Broedelet, Lous Hensen, Fons Rademakers, Bob Verstraete, Henk van Ulsen, Luc Lutz en Jan Teulings. Katholieke onderwijsdag Woensdag zal te Alkmaar in 't Gulden Vlies de tiende Katholieke Onderwijs dag worden gehouden. Deze gaat uit van de afd. Hoorn, Alkmaar en Den Helder. Sprekers zijn dr. Jos Gielen en des middags treden „De Ghesellen van de Spelewei" op. Laagste inschrijver De heer J. Orij alhier was met f 32.215 laagste inschrijver bij de in Waarland gehouden aanbesteding voor de bouw van een dubbel vijzelgemaal voor de plaatselijke commissie voor Ruilverkaveling van de Waarlands- en de Houtgaardpolder. Grote sortering in 1 5 steens JuamIwi ww gtslacfóen! ALKMAAR TEL 3812 Alleen t.o. de Breedstraat De Alkmaarse politie voetbalde Het elftal van de Alkmaarse Politie, dat uitkomt in de Westelijke eerste klasse der Nederlandse Politie Sport bond, speelde voor de competitie reeds twee wedstrijden. De eerste wedstrijd werd gspeeld in Amsterdam tegen een elftal van de Amsterdamse politie en werd met 42 verloren. De tweede wedstrijd werd Dinsdag op het Sport park gespeeld tegen het Zaanse politie elftal. De uitslag was een 11 gelijk spel. Van de zijde van de afdeling Alkmaar van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren deelt men ons het volgende me de: De onlangs in Maastricht gehouden herdenking ter gelegenheid van het 85- jarig bestaan van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren, vervulde de die renvrienden van dankbaarheid voor 't initiatief dat destijds door enige men sen genomen werd om tot oprichting van bovengenoemde vereniging te ko men. Er is in de afgelopen tijd zoveel werk tot heil van het verschopte dier verricht dat het ondoenlijk zou zijn daarvan een opsomming te geven. De mens staat boven het dier, doch dat wil niet zeggen dat de mens steeds op een koninklijke hoogte erboven staat. Hoewel het dier niet over verstand be schikt, heeft het met de mens gemeen dat het gevoel bezit. Dat wil dus zeg gen, dat het bij mishandeling, kwelling of verwaarlozing, evenals de mens, pijn ondergaat, met dat verschil dat het zich deze pijn dikwijls door zijn „be schermer", de mens, moet laten welge vallen. Mensonterende toestanden zijn door de vereniging uit de weg geruimd. De tegenwoordige beschermvrouwe, H.M. de Koningin heeft bij Haar in huldiging deze zo diep religieuze woor den gesproken: „Hebt eerbied voor al les wat leeft en groeit". Ook de minis ter-president heeft zich in deze zin uit gelaten. Zijn woorden waren: „Dieren bescherming is mensenbeschaving." Hoewel de afdeling Alkmaar van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren vele vrienden heeft, is het nog steeds niet mogelijk gebleken hier een dieren- asyl te stichten. Dit is wel beschamend, als men bedenkt, dat het bijvoorbeeld in Leerdam, dat 10.000 zielen telt, wel mogelijk is gebleken. De heer en me vrouw Verwer hebben zich jarenlang schitterend geweerd, doch het wordt thans bijna onmogelijk voor hen alle voorkomende dierenzaken aan hun wo ning naar behoren te behandelen. Helpt mede aan de stichting van een dierenasyl. Het is het vurig verlangen van het bestuur van de afdeling Alkmaar en omstreken dat in 1950 de Nederlandse driekleur in top gaat bij de opening van een asyl. Dit zal slechts mogelijk zijn als de autoriteiten van Alkmaar medewerking verlenen en de in woners geldelijke steun willen geven. De stad zal van drie tot en met acht October in het teken van de dierenbe scherming staan. De actie wordt ge voerd onder het motto: „Bouwt U mee aan het Dierenasyl". De firma Vroom en Dreesmann zal een étalage afstaan voor de propaganda en in deze stand zal men zich van alle gewenste lectuur op het gebied van dierenbescherming kunnen voorzien. Men kan er een plaat je kopen waarin met een ponsmachine de naam van kat of hond wordt ge stempeld een identiteitsplaatje dat trouwens ook voor kinderen te ge bruiken is. Men kan er ook een mooie kalender kopen en men kan zich als lid van de afdeling opgeven 2,50 per- jaar met een gratis maandblad). De secretaresse is mevrouw M. C. van Ros- sem, Jul. van Stolberglaan 16 alhier. De heer H. J. Wiegman, op de Stenen- brug, heeft zijn gehele zaak ter be schikking gesteld. Men kan hier met een formulier van een dubbeltje aan een prijsvraag meedoen, waarvoor vele prij zen beschikbaar zijn. Vele middenstan ders hebben affiches opgehangen en vele prijzen beschikbaar gesteld. Een deel daarvan is bestemd voor een later te houden loterij voor de bouw van een dierenasyl. De prijzen worden bekend gemaakt in een etalagekast in de Van den Boschstraat. In Bergen heeft de heer K. M. Gerrit sen een wekker als hoofdprijs beschik- baar gesteld en vele middenstan^ werken hier mede. Laat men op Dierendag 4 Octo^l het leven en werken van de HelSl Franciscus van Assisi herdenken a<; 1 wie de gedachte van een werelddier®, dag is ontleend. De heer Vis van de Hoeverweg s paard en wagen af voor een collecte I deze wagen heeft een passend uiterliy( I gekregen. In Bergen zal de collecte c 1 October worden gehouden. De directies van de Alkmaarse bio. I scopen verlenen alle medewerking. Giften voor het dierenasyl worden I gaarne in ontvangst genomen door Ij. specteur Verwer in de Baanstraat i door de penningmeesteresse mevr. j I Vorstenburg, giro 424482 te Alkmaar. Voor de Economische Politierechter in Alkmaar, mr. J. A. Markus, hadden zich gisteren weer enige werkgevers te verantwoorden die in strijd met de voorschriften, zoals deze bindend door het college van Rijksbemiddelaars zijn vastgesteld, te lage of te hoge lonen aan hun werknemers uitbetaalden. De officier, mr. dr. J. M. Vellinga, wees ook nu weer op de onvermijde lijke cirkelgang: hogere lonen hogere prijzen. Enerzijds moet het opvoeren van de lonen zonder toestemming van de sociale commissie of het college van Rijksbemiddelaars worden tegengegaan en anderzijds moet men er voor waken dat de arbeider in deze dure tijd niet de dupe wordt van te lage Ionen. Tegen heide overtredingen van de Ioonvoor- schriften moet streng worden opgetre den. De banketbakker G. S. uit Alk maar was ten laste gelegd, dat hij pan een viertal werknemers deels te hoge en deels te lage lonen had be taald. De schaal sloeg echter sterk over naar de zijde van de te lage lenen. Mr. Vellinga zeide de indruk te hebben, dat deze verdachte zijn per sonen te veel laat overwerken zonder hen hiervoor naar behoren te belonen. Daar deze werkgever dat zeker niet behoeft te doen, eiste mr. Vellinga een boete van vijfhonderd gulden met een vervangende hechtenis van drie maan den. Markus veroordeelde S. bij ver stek conform de eis. K. U. uit Heerhugowaard was ten laste gelegd, dat hij als werkgever in een landbouwonderneming aan een arbeider een loon had uitbetaald dat f 14 te laag was. Bij deze zaak kwam hel probleem van de volwaardigheid van een arbeider aan de orde. U. ver klaarde een lager loon uitbetaald te hebben, omdat bedoelde arbeider niet in staat is zelfstandig te werken. Mr. Vellinga was van mening, dat het hier niet zozeer ging om de volwaardig heid van de arbeiders, maar dat het eerder een kwestie van vraag en aan bod van arbeidskrachten was. Volgens spreker was de onvolwaar digheid van deze werknemer niet vol doende komen vast te staan. Mr. Vel linga eiste f 100 subs. 30 dagen. De uitspraak was f 80 subs. 20 dagen. Ook J. U. uit Heerhugowaard be taalde aan een arbeider in een land bouwonderneming te weinig loon en ook hier betrof het een onvolwaar dige arbeider. Daar deze arbeider in derdaad onvolwaardig was en mr. Vel linga het toch ook wel prijzenswaar dig vond van U„ dat deze de arbeider in dienst hield, eiste hij f 25 subs. 15 dagen. Ook hier was de uitspraak conform de éis.. Nasleep van tabaksdistributie. Twee tabaksdetaillisten, die vlak voor de opheffing van de tabaksdistri butie bezoek kregen van controleren de ambtenaren en die geen afdoende verklaring konden geven voor het bonnentekort, dat bij hen werd ge constateerd, betraden gisteren na elkaar de zaal waar mr. Markus de scepter zwaaide. Beide detaillisten v/eten het tekort aan bonnen aan de Zuidamerikaanse sigaretten, die des tijds eonder bon verkocht mochten worden vóór de distributiebepalingen waren opgeheven. Zij hadden echter verzuimd aan de distributiedienst op gave te verstrekken van hun voor raad Zuidamerikaanse sigaretten Tegen de Alkmaarder E. v. d. H., die 999 rantsoenen te kort kwam, eiste mr. Vellinga f 100 subs. 30 dagen. De uitspraak was f 60 subs. 20 dagen. J. J v. S. uit Heiloo, die 278 rantsoenen miste, hoorde f 25 subs. 15 dagen tegen zich eisen. Mr. Markus veroordeelde hem con form de eis. Zwarte textielpunten. De manufacturier D. M. en de vis handelaar P. M„ beiden afkomstig uit Alkmaar, hadden zich te verantwoor den wegens ongeoorloofde handel in textielgoederen. In de maand April kocht het tweetal 1350 textielpunten in Amsterdam, waarna men zich voor f 4000 aan textielgoederen aanschafte De bedoeling was deze goederen met winst weer te verkopen. D. M. had de vergunning en P. M. zorgde voor het geld. Mr. Vellinga wilde er met het stel len van de eis rekening mee houden dat D. M. aan de transacties heeft verdiend, doch dat zijn compagnon er geld bij inschoot. De eis tegen de ma nufacturier was f 350 subs. 3 maanden en tegen de vishandelaar f 250 subs 2 maanden. Mr. Markus stelde de boete van P. M. op f 200 subs. 2 maan den en veroordeelde de manufacturier conform de eis Tulpenteler had geen vergunning. A. J. K. uit Limmen, die ruim twee en zeventig are bouwland met tulpen beplantte, zonder in het bezit te zijn van een vergunning, hoorde gisteren f 1000 subs. 3 maanden tegen zich eisen. Mr. Vellinga hield er bij het stellen van de eis rekening mee, dat als K. een vergunning gehuurd had. hij hiervoor f 2000 had moeten beta len Het verweer van K., dat hij de helft van de bollen verkocht heeft als veevoeder, achtte' de Officier niet aan nemelijk. De verdediger, mr. Van der Plas uit Den Haag, bestreed dit. Hij was er van overtuigd, dat K. de helft van de bol len als veevoeder verkocht heeft en dat hij de andere helft zo vroeg rooi de. dat de collega's-tulpentelers er geen last van konden ondervinden Mr. Markus wilde enigszins rekening houden met de financiële omstandig heden waarin K. verkeert en veroor deelde hem tot f 600 subs. 1 maand en verbeurdverklaring van de in beslag genomen tulpenbollen. Mej. J. Roldanus, corresp. Personet'. I en Kinderfonds PTT, verzoekt ons op name van het volgende: Tot de beste eigenschappen van di I mens, en zeker ook van ons, Nederlan. I ders, behoort gelukkig nog altijd dtl spontane bereidheid, de helpende har.1,1 uit te steken naar noodlijdende of ver-l zwakte kinderen, zelfs over alle poli.I tieke en godsdienstige grenzen heen,! Daarom zal iedere Nederlander in dezjl weken met des te meer liefde en geest I drift „Vergeet-hen -niet"-postzegels kun-1 nen en willen kopen, nu bekend is maakt, dat een deel van de opbrengst dezer speciale postzegels-met-het-zoo- nebloem-embleem uitsluitend zal wor- I den besteed aan het herstel van 10.003 verzwakte kinderen in Indonesië, reet name ook in Nieuw Guinea en de Mi- nahassa, op Ambon en Timor. Talloze kleinen werden hier reeds van een wisse hongerdood gered, maar veel an deren dreigen nog steeds te zullen om-1 komen. Grote hoeveelheden speciaal I gefabriceerde melkpreparaten werden! al verscheept, maar om slechts eniger-] mate in de ergste nood te kunnen voor-l zien. is er nog oneindig veel mêér| nodig. Als U de vreugde gezien had op dis I ouwelijk-vermagerde kindergezichtjes op Ternate, toen daar op Koninginne dag, 30 April j.l., kinderfeesten werden I georganiseerd met allerhande geschen- ken. dan zou U zonder mankeren mor genochtend om 8 uur voor de deur van I het dichtsbijzijnde postkantoor staan om een flinke partij „Vergeet-hen-niet" postzegels te kopen! Wie zou niet willen helpen bij de aankoop van gereedschapskisten, waar mee onze „jongens", die straks zullen demobiliseren en wier handen wellicht I wat „scheef" zijn komen te staan, zich kunnen oefenen bij het onderricht in elementair technisch onderwijs? En wij „vergeet-hen-niet"-postzegels-plakkende Nederlanders kunnen voor de gereed- schapskisten zorgen, zodat onze demo biliserende militairen straks een beters I kans krijgen voor plaatsing in de bur-1 germaatschappij. Daarmee helpen we tevens ons zelf, want aan geschoolde arbeiders heeft onze samenleving nog altijd gebrek! Óm de verkoop dezer zegels te bevor deren, wordt Zaterdag slechts een klein offer van U gevraagd. Bij vrolijke klanken van onze Postharmonie, die zich geheel belangeloos beschikbaar heeft gesteld, om van half vier tot vijl uur een mars door de stad te maken, zal op enige stopplaatsen gelegenheid zijn U van een zakje zegels te voorzien. Moge de Alkmaarse bevolking ons in een ommezien van onze zegels afhel pen. Van roestige fiets naar vijf auto's Vijfentwintig jaar geleden begonnen de gebroeders D. en P. Winder een grossierderij in chocolade, suikerwer ken en biscuits, met een beginkapitaal van f 250 en als rijdend materiaal een oude roestige fiets. Gisteren, achten twintig September, werd dit feit her dacht. Uit de grote belangstelling tij dens de receptie, welke in Hotel Vic tory werd gehouden, bleek wel, dat de firma gebroeders Winder zich in de afgelopen vijfentwintig jaren een goe de naam had verworven. Een groot aar.tal winkeliers uit geheel Noord- Holland gaf blijk van hun belang stelling en de ruime Van Teijlingen- zaal was in een bloementuin herscha pen. Bloemstuk na bloemstuk werd binnengedragen en toen wij de recep tie verlieten, waren er reeds meer dan honderdvijfentwintig bloemstuk ken bij elkaar. De gebroeders Winder hebben kant gezien om in de loop der jaren een bedrijf op te bouwen dat in hun bran che tot een van de grootste in Neder land mag worden gerekend. De heer D. Winder, die reeds als veertienjarig broekje vertegenwoordiger was, ging op de oude roestige fiets de provincie in om klanten te werven en zijn broer, de heer P. Winder, bleek over een administratieve knobbel te beschikken en droeg zorg, dat de boeken klopten. Na verloop van enige tijd konden ZÜ zich een oude T Ford aanschaffen tegenwoordig heet zo iets een hoest bui op wielen en allengs groeide de zaak uit. Thans heeft de firma een wagenpark van vijf auto's en, wat be langrijker is, een respectabel aantal cliënten. Dat de firma gebroeders Winder gisteren het zesde lustrum feestelijk inzette, is dan ook alleszins begrijpe lijk, waar de zaak door noeste arbeid tot een dergelijke omvang kon uit groeien. Geslaagd Aan de gemeentelijke Universiteit tl Amsterdam slaagde voor het cand. exa men medioijnen mej. A. A. Eriks, elh- Gouden medaille voor h vette koeien van 1 eigena Groot te Alkmaar. Vette koeien: 1. R. Viss 2 C. Stam, Hoorn; 3. P. Rijp. E.V. J. M. Groot. Vette schotten: 1- plus 2 Stam, Hoorn; 2. plus EA Hoorn; 3. KI. Govers, Sijbe aan C. Ruiter, Beemster Alkmaar. Vette koeien, afgewiss verg. z. med. J. M. Groot idem: 3 idem. E. V. J. Gro Schermer. EV C. Butter, Kalfkoeien afgewisseld: Schoen, Schagerbrug. 2 C maar. Kalfkoeien niet afgewiss L Vethaak, Alkmaar, plus 2 E. Asjes, Bergen. 3 Jb. ei Alkmaar. Kalfschotten: 1 plus br. i Alkmaar. 2 idem. 3 C. Sw; Vette schapen: 1. J. Boi 2. R. Visser, Beemster; 3. gen Jbzn., Heerhugowaard. (Geregistreerd Texé Kammen, geboren 1946 o F 3485, eig. Gebr. Hogetoo lb F 4460P, eig. P. Pijper F 3680, fokker K. Reijne, j. Helder Jbz., Berkhout, fokker W. v.d. Oord Cz., B eig. P. Marrees Dz., Bee 4469P, fokker C. Lange Weere, eig. C. Langedijk J: 3b F 4630, fokker A. Brak ten eig. F. Blauw, Beemsti Rammen geboren in 194! Reservekampioen F 501! Kikkert de Westen Texel. 1 b. F 5112, fokker Wee Nibbixwoud, eig. P. Deken 2 b. F 5018, fokker G. J. termient Texel, eig. W. v. Barsingerhorn. 3 b. F 4761 Wagemaker, Hoogkarspel, lemeij, Sijbekarspel. 2 A. ker Joh. J. Roeper Johz. Texel, eig. Gebr. D. en Schagen en Twisk. 3 A. F P. C. Rezelman, Wieringe A. Wit, Opmeer. 3c F 47£ Langedijk Hz., De Weere, sinnen, Opperdoes. Rammen geboren voor 1< I en Kampioen F 5098 van per, Abbekerk. 2. A. F. 5351, fok.-eig N. R ster: 2B. F 5065, fokker Nibbixwcrud, eig. C. Wiider karspel: 3A. F 5301, fokkei Dz., Beemster, eig. D. en U Schagen en Twisk; 3B. F Gebr. Hogetoorn, Beemsti Bakker, Venhuizen; 3C. F Jac. Reijne, Barsingerhorn, en L. Kreuger, Beemster fokker D. Donker Pz„ Sch Schoen, Benningbroek. F C. Langedijk Hz., de Wei Kant, Weere-Winkel. F 522 v. d. Oord Cz., Barsingerh Koelemay, M.-Beemster. Rammen, geb. na 9 Me F 5214 fokker gebr. Ruj Blokker, eig. L. Laan, B F 5294 fokker M. de Boer waard, eig. A. Koopmans ne, Barsingerhorn; 3B. F Jac. Ruyter, Hauwert, eig. Benningbroek; 3C. F 5135 Kalverboer, Oterleek, eig. horst, Oterleek; e.v. 509! Kant, Weere Winkel, eig der, Twisk en F 5107 fok gedijk Hmz., De Weere, e ker, Opmeer. Ramlammeren (drietalli vader, geb. in 1949: IA van Gebr. Ruyter, Oos vader F 5351. 1B. Inzendi D. Ruyter te Nibbixwou 4491P. lb. van R. Bakkei zen, vader F 5345. ID van Ooster-Blokker, vader F 5 P. Pjjper te Twisk, vader 1 van N. Ruyter te Beemsl 5351. 2B. van Gebr. D. ker Pz. te Schagen—Twi 5301, 2B. van Gebr. Hoget ster, vader F 3845 2C. Goede te Purmer. 3A. vi ker te Opmeer, vader F 5 J. Jongert te Westwoud, 3B. van Jn. Langedijk Weere. 3C. Inzending van P. Donker Pz. te Schagen- van D. Olie te Beemst 6339. 3D. van G. Stapel spel, vader F 5209. 3D. va te Westwoud, vader 5228 3C van L. Laan, Bobeldi 5214 en 3A. van P. Wai ster, vader F 5222. Het pruikje van het Tei

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2