De Nederlands-Indonesische Unie begint vorm aan te nemen heldete HAAS AZIJN Behalve vogels gaan ook walvissen op reis Westduitse Mark 23,8 dollarcents Twee onfortuinlijke straaljagers VOOR EER namen besluit Vele vragen blijven nog onbeantwoord Zeer lichte Unie maar geen Welter"-gewichi JN WEERWIL VAN TELKENS OPDUIKENDE BEWERINGEN, dat de Ronde Tafel-conferentie in een impasse is geraakt, dat men met talrijke moeilijkheden heeft te kampen en dat men nog slechts weinig opschiet, gaan de Nederlandse en Indonesische delegaties met een opvallende activiteit en in een vlug tempo voort om de weg te effenen naar uiteindelijke, algehele overeenstemming. De in de vorige week bereikte resultaten bewijzen, dat men elkaar reeds op enige gewichtige punten gevonden heeft. Eén van de communiqué's meldde namelijk, dat omtrent de volgende punten betreffende het Unie-statuut in beginsel overeenstemming is bereikt: 1 Het karakter van het Unie-statuut. 2. De positie en de functie van het Hoofd der Unie. s. Taak en samenstelling van de Conferenties van ministers van de deel genoten, die op geregelde tijdstippen zullen worden gehouden. 4. Taak en samenstelling van het Hof van Arbitrage van de Unie. 8. Goed contact en geregelde samenwerking tussen de parlementen van de deelgenoten. UOEWEL nog geen officieel commen taar op deze punten is geleverd, wettigen zij enkele belangrijke con clusies. Zoals wij reeds eerder schre ven, heeft de Nederlandse delegatie zich met achttien tegen acht stemmen voor een lichte Unie verklaard, dat is een Unie van twee souvereine staten, die op voet van gelijkheid besluiten op een aantal punten samen te wer ken en die dit in een soort van vol kenrechtelijke overeenkomst vastleg gen, zonder dat daarbij al te veel op papier wordt gezet. Bij de definiëring van het begrip „lichte" Unie bleek minister Van Maarseveen echter een verbond op het oog te hebben met een Unie-raad, overeenkomende met een ministerraad en een. Unie-parlement. Deze vorm was voor de Indonesiërs, die spraken van een superstaat, on aanvaardbaar. Zij voelden deze Unie als een prijsgeven van een deel van de souvereiniteit, die zij juist voor de volle honderd procent wensen te ver werven. Het was duidelijk, dat Nederland water in de wijn moest doen en dat ook de Indonesiërs wat van hun starre houding moesten prijs geven. Welnu, de vijf punten dragen duidelijk het karakter van een compromis. De conferentie van ministers is be doeld als een consultatieve Raad, die niet doorlopend bij elkaar zal zijn, doch telkens als dat nodig wordt ge oordeeld. Dat zal met het oog op de wenselijkheid van veelvuldig contact op geregelde tijdstippen kunnen zijn Van belang is, dat het niet steeds dezelfde Nederlandse of Indonesische ministers behoeven te zijn, die met elkaar samen komen. Het zal van de onderwerpen, die ter sprake komen, afhangen welke ministers op een ge geven ogenblik aan de conferentie zul len deelnemen. Over de aard der on derwerpen is nog niet gerept, doch het ligt voor de hand, dat zij op het terrein der buitenlandse betrekkingen de defensie en de financiën liggen, of van economische of culturele betekenis zijn, zoals trouwens ook in onze Grondwet is aangeduid. Lichte Unie verhoogt kans op samenwerking. Het blijkt, dat alles wat in Indones ie de indruk kan vestigen, dat de Unie is opgelegd, is weggelaten. Dat is ver standig, want de Indonesische gedele geerden zouden een „zware" Unie in hun land niet hebben kunnen „verko pen", zoals men dat in de kringen om de R.T.C. noemt. Bovendien nemen tal rijke Indonesische ook Nederlandse deskundigen aan, dat deze lichte Unie meer kans op een hechte samenwer king biedt dan een zware. Al is men het in principe over het karakter van de Conferentie van mi nisters eens, de formuleringen zullen nog wel enig overleg vergen. Zal er een reglement voor worden ontwor pen? Als één der partijen weigert een onderwerp te behandelen, wie zal dan een beslissing nemen? Een aantal vragen moet nog worden beantwoord. Wellicht, dat de plenaire vergadering van de R.T.C., die men in de week van 2 tot 8 October verwacht, daar over opheldering brengt. Evenals punt 3 is punt 5 duidelijk een compromis. Het Unie-parlement is volkomen losgelaten en van een superstaat is geen sprake meer. De gebruikte terminologie „goed con tact" en „geregelde samenwerking" wijzen, in samenhang met de „Con ferentie" van ministers in plaats van een soort vaste ministerraad op een zeer lichte Unie. Tegen een goed contact en geregelde samenwer king kunnen de Indonesiërs geen be- JlATUUgAZlJN OP Z'N BEST Autobotsing op een spoorwegovergang Toen een uit de richting Amersfoort komende met stenen beladen vracht auto met aanhangwagen gistermorgen geen voorrang verleende aan een van de andere zijde komende vrachtauto uit Groningen, volgde op de bewaak te overweg in de Zuiderzeestraatweg te Nijkerk een aanrijding. Een slag boom werd met de fundering uit de grond gerukt. De spoorlijn AmersfoortZwolle werd daardoor gedeeltelijk versperd, evenals de verkeersweg Mede door dat de onderhandelingen met perso neel van een te hulp geroepen kraan wagen over de betaling aanvankelijk geen succes hadden en de spoorwegen zich ten slotte garant stelden, was de versperring omstreeks negen uur op geheven. Het wegverkeer ondervond grote stagnatie. De auto's werden licht be schadigd. zwaar maken, zo komt ons voor. Ne derland heeft verreweg het meeste toe gegeven. Dat valt ook op te maken uit punt 2, dat gewaagt van de „positie" en de „functie" van het Hoofd der Unie, hoewel het begrip functie de uitoefe ning van een wezenlijke taak inhoudt. De Kroon zal symbool der Unie zijn; we zijn echter benieuwd, wat tevens haar functie is. Naar wij menen te weten, is aanvankelijk in het Neder landse voorstel gesproken van „be voegdheden", waartegen de Indonesi sche gedelegeerden bezwaar maakten. Men is het eens geworden over „func tie". Het Hof van Arbitrage. Over de taak en de samenstelling van het Hof van Arbitrage zijn nog geen nadere mededelingen gedaan. Van Nederlandse zijde is gedacht aan drie Nederlandse en drie Indonesische leden, benoemd door de Koningin. Be grijpelijk stuitte dat op bezwaren bij de Indonesiërs. De oplossing zal nu waarschijnlijk zijn, dat Nederland drie leden en de Republiek Indonesia Seri- kat drie leden zal benoemen. Het Hof van Arbitrage zal te oor delen krijgen over alle geschilpunten tussen de partners, de gemeenschap pelijke belangen rakende, zoals ge noemd in het derde lid van artikel 7 van de overeenkomst van Linggadjati, luidende: „Als gemeenschappelijke belangen zullen worden aangemerkt samenwerking inzake buitenlandse betrekkingen, defensie en, voorzover nodig, financiën, alsmede nopens on derwerpen van economische en cultu rele aard". Niet onwaarschijnlijk is, dat nog meer punten ter beslissing aan het Hof kunnen worden voorge legd. Als zodanig zouden wij ons kun nen voorstellen het nemen van een besluit als de stemmen in de consul tatieve Raad der ministers staken. Tegen een Unie als waaromtrent nu overeenstemming is bereikt, is in de Nederlandse delegatie weinig oppo sitie gerezen, zo vernemen wij. Meer moeite schijnen de Indonesiërs te pverwinnen gehad te hebben, alvorens zij hun goedkeuring aan het toekom stige karakter der Unie konden hech ten. Inmiddels mogen we ons verheugen, dat deze resultaten zijn bereikt, om dat zij de grondslag leggen voor een verdere vruchtdragende samenwer king. Over een aantal onderwerpen zijn de onderhandelingen nog lopende. Naar men ons uit de kringen der R.T.C. verzekerde, is een gezond op timisme gewettigd. De kwestie van de schulden. In de militaire en de culturele com missie lopen de zaken goed. In de financieel-economische commissie heeft de Nederlandse delegatie de eis gesteld, dat ook na de souvereiniteits- overdracht bepaalde kwesties in over leg met ons land geregeld zullen wor den, zo lang Indonesië ten opzichte van Nederland in een schuldpositie staat. De Indonesiërs voeren daar tegen aan, dat dit inbreuk op hun souvereiniteit maakt. Zij vergeten echter, dat de eis van Nederland het uitvloeisel is van de versnelde souve- reiniteitsoverdracht. Was deze over dracht in een veel langzamer tempo geschied, dan zouden de Indonesiërs niet voor deze consequentie zijn ko men te staan. Het overnemen van de schulden levert geen punt van wrijving op, al thans wat een deel dier schulden be treft. Indonesië is bereid alle schul den tot Maart 1942 voor zijn rekening te nemen. Wat met de schulden van na dit tijdstip zal gebeuren, is nog niet beslist. Zij zijn hoog tengevolge van het omvangrijke militaire appa raat, dat Nederland in Indonesië in stand moest houden. Moeten wij betalen voor een leger, dat tegen ons gericht was? vragen de Indonesische delegaties. Het Nederlandse leger heeft orde en rust in Indonesië gebracht, ant woorden de Nederlandse gedelegeer den. Daarvan heeft Indonesië gepro fiteerd. Het is billijk, dat dit land de kosten daarvan betaalt. Al is er hier verschil van opvatting, toch verwacht men, dat binnen niet te lange tijd overeenstemming bereikt zal worden. Er zijn dus vorderingen geboekt en de toekomst ziet er niet somber uit. Wij zijn er echter nog niet. Enkele onderwerpen zullen de R.T.C. nog heel wat hoofdbrekens kosten. We noemen slechts: Nieuw-Guinea. ADEL AAR-ZEEPFABRIEKEN Wysjinski bestreed China's beschuldiging De Chinese afgevaardigde bij de V.N. dr. Tsiang heeft de Sowjetunie in de agendacommissie ervan beschuldigd, dat zij de verplichtingen van het Chi neesSowjetrussische verdrag van 1945 niet nakomt. Tsiang zeide, dat dit geen kwestie was tussen zijn regering en de Chinese communisten, doch tussen zijn regering en de Sowjetunie. De Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Wysjinski, zeide dat Tsiang de beschuldiging uitgebracht had „zonder de moeite te nemen de grond der beschuldiging op feiten te baseren". Op deze wijze was de aan gevallene niet in staat om zich te ver dedigen. De commissie diende in het bezit te zijn van bewijzen. Wysjinski deed daarop een aanval op de Kwomin- tang, „deze bankroete clique van Chinese imperialisten", van wie zich het grootste deel van het Chinese volk af gewend had en die uit het grootste deel van het land verdreven waren. Logisch noch feitelijk gezien had de beschuldi ging enige grond. Zij had de bedoeling de Sowjetunie te bekladden. Met 11 tegen 2 stemmen werd beslo ten de kwestie op de agenda te plaat sen. De Sowjetunie en Polen stemden tegen. Wysjinski onthield zich van stemming toen de commissie besloot de zaak aan de politieke commissie voor te leggen. Devaluatie onder Duits protest Hoge Commissarissen De geallieerde Hoge Commissarissen voor Duitsland hebben gistermorgen na een bijeenkomst, die bijna ononder broken 18 uur had geduurd, bekend gemaakt, dat zq zijn overeengekomen devaluatie van de Westduitse mark tot ~T~' *5 FONISCH WEERBERICHT Een vloog in brand en de ander maakte een noodlanding Het was geen „happy landing", wel ke twee straaljagers maakten, nadat zij Woensdagmiddag om vier uur van het vliegveld te Leeuwarden waren opgestegen. Van het eerste toestel sloeg onmid dellijk na de start de motor af, zo dat de piloot zijn vliegtuig direct weer tot stilstand wilde brengen. De straal jager had echter inmiddels zoveel snelheid, dat de machine over een dijkje vloog en vervolgens over een sloot om in een weiland tot stilstand te komen. Een grote rookkolom steeg onmiddellijk uit het toestel op. De brand kon echter met de middelen van het vliegveld worden geblust. De pi loot bleef ongedeerd. Het tweede toestel was niet veel fortuinlijker, want dit moest enige tijd later een noodlanding maken bij Vo- lendam, waarbij het beschadigd werd. Ook nu bleef de piloot ongedeerd. De oorzaak van de noodlanding schijnt te zijn, dat de piloot als gevolg van weersomstandigheden de koers is kwijtgeraakt en toen met benzine gebrek kreeg te kampen. De noodlan ding trok uiteraard in Volendam een zeer grote belangstelling, en allerwe gen wordt met lof gesproken over de wijze waarop de piloot, een sergeant vlieger, het toestel aan de grond heeft gezet. een nieuwe dollarkoers van 23,8 dol larcents toe te staan. De Hoge Commissie is het standpunt toegedaan, dat elke bestaande discri minerende methode en vorm van dumping dienen te worden geëlimi neerd en dat er maatregelen moeten worden getroffen tot beëindiging van alle rechtstreekse of indirecte subsi dies, die warden verstrekt en derge lijke discriminerende methoden of dumping te steunen. Een en ander dient op 1 Januari a.s. voltooid te zijn. De Hoge Commissie beveelt, dat er onmiddellijk een onderzoek dient te worden ingesteld om vast te stellen, welke maatregelen voor de uitvoering van dit besluit nodig zijn. Scherpe Duitse critiek. In de Westduitse Bondsdag is Woens dag heftig gereageerd op het geallieer de besluit om de Westduitse Mark met 20.67 procent te devalueren. De sociaal democratische leider, Kurt Schumacher, verklaarde onder luid applaus, dat het geallieerde besluit genomen was in het voordeel van andere belangen ten koste van de economie van Duitsland. De Duitse bondskanselier Conrad Adenauer en zijn collega's zullen heden de kwestie van de devaluatie met de Hoge Commissarissen verder bespreken. In de namiddag zullen de Hoge Com missarissen dan weer bijeenkomen. De controle op de atoom energie Volgens de „New York Times" zul len de vijf grote mogendheden en Canada heden te New York hun acht ste geheime bijeenkomst houden over controle van de atoomenergie. Dit zou de eerste zesmogendhedenconferentie over atoomenergie zijn na het nieuws over de atoomexplosie. Volgens een gezaghebbende zegsman uit de kring der Amerikaanse dele gatie, aldus het blad, is het voorstel van de Sowjetunie tot verbod van atoomwapens voor de V.S. onaan vaardbaar, daar de Sowjetunie strenge internationale eontröle der atoom energie niet als voorwaarde stelt voor het atoombomverbod. 'Sj)E GROTE UITGEBLOEIDE KRONEN van de zonnebloemen bij de witte tuinmuur buigen zwaar van vruchten naar de aarde en de geweldige bla deren worden door de sterke wind in rafels geslagen. Door het Noordhollands Kanaal varen weer de hoogopgetaste vlasschepen van de Wieringermeerpolder onderweg naar het verre Vlaanderen. Op het land steken de knechts de gele graanbundels omhoog, waar ze door de uur in uur nit doordreunende dorskas de Atlantic. Bij paaiïng in de Noord zee zouden de jongen zich niet vol doende kunnen ontwikkelen. Voort planting hier zou dus zijn doel teniet doen. Om dezelfde redenen maken ook walvissen periodiek grote zwerftoch ten dikwijls tot ver in de tropische wateren. De herfsttrek naar het Zuiden is het e7hterniet"in'ove7uügcmTaln''te'tonen, om de ene soort nu, een andere vier LIET GEVEN van een antwoord op weken later op reis gaat, is niet zo een- de vraag hoe de vogels de weg voudig te beantwoorden. Men zou op- vinden naar het andere soms duizen- pervlakkig gezien kunnen zeggen: Ja, den kilometers ver liggende woonge- die vogel krijgt het slecht en zoekt dus bied, is zeer moeilijk. Wij nemen aan, een gunstiger verblijfsgebied op Toeh dat de dieren en dit geldt zeker voor is dit een simpele opvatting. Bovendien vogels en vissen een aangeboren drang is het niet geheel juist. Een zwarte hebben om in een heel bepaalde' rich- kraai b.v. kan het zelfs slecht krijgen ting te trekken. Dit maakt het oog mo- tot de hongerdood toe, maar weggaan gelijk, dat de jongeren zonder de ouden doet hij niet. cp reis gaan. In Duitsland hield men de De dieren, die trekken, bezitten een jonge ooievaars vast tot de ouden ver- natuurlijke drang, welke op een heel trokken waren. Toch trokken ook de bepaald moment ontwaakt. Van vogels jongen in een heel bepaalde richting, is bekend, dat die drang in het voorjaar ontstaat onder invloed van de daglicht- Dank zij het bekende ringonderzoek verlenging. Elke dag schijnt de zon komen vast te staan, dat er een aan- ietr langer, totdat op een gegeven mo- 'ia.' trekwegen zijn, die op verschillende ment de drang om weg te gaan er is. c"on door verschillende soorten voJels Zeer uitgebreide proeven, die in Cali- worden gevlogen. Slechts plaatselijke fornie werden gehouden, hebben dit terrein'-—:;!1-i-=den (gebergten of gro- onomstotelijk bewezen. In tegenstelling zeeën) doet hen van die richting af- met de verwachtingen slaagde men er W1.ken. worden gegrépen. En in de plassen in het park drijft afgevallen blad: geel, bruin gevolg van tijdelijk minder gunstige le- ^"verkorting" ran "hit daji'cht" dTna- opde^lls^l^ÊikTr^M^tLZl^ on o-nitriio- Wa*. sp>nfpmherHfit is herfst. vensomstandigheden, waarbij de tempe- iar-o+rot naar Viot 7iii/1qd tdh iTarnrtn. 1.tt en goudig. Het is September.Het is herfst. INE ZOMER WAS MOOI, maar hij die enigermate oog en gevoel heeft vensomstandigheden, waarbij de tempe ratuurdaling zonder twijfel een rol rei waarneemt, is de eerste vraag die speelt. men stelt: Waarom leggen de dieren Het waarom van het periodieke trek- voor de schoonheid die elk jaargetijde die dikwijls grote reizen door de lucht ken der dieren vindt in deze voedsel- ben tot geen resuitaat geleid voor zich biedt, zal het najaar als een of door de diepten der oceanen af? en voortplantingsfactoren wel groten- 3 aar strek naar het Zuiden zou veroor- komen. Voor de Midden-Europese trék zaken. De proeven, waarbij met talloze vogels heeft men drie wegen vastee- factoren rekening moest worden gehou- steld, n.l een Westelijke kustweg een den en die sommen gelds kostten, heb- Italiaans-Spaanse en een Adriatisch- Tunesische weg. even heerlijk getij weten te beleven. Het trekken naar rijke, soms zelfs ge- deels een oplossing. Naast de kleurenpracht der bossen, de heel braak liggende, voedselterreinen ruige wolkenluchten en de wat huiveri- moet wel op de voorgrond worden ge- ge charme van het waterland, trekt de steld. In de natuur blijft niets onge' bruikt. Een voedselvoorraad, die niet door stationnaire bewoners werd opge- (jere regelmatigheid van de data, waar- het licht vooral in de diepere lagen geen zintuië. dat gevolig zou zijn voor aard- Kv.ni lr-4 pjol H/vnvi HirtVAw vTOw nmnvvo ttav. - vn .V» „C T-1 V massale trek van de vogels telkenmale bijzondere aandacht. En geen wonder, want welk een indrukwekkend bele- bruikt, zal door dieren van elders ver- Cp Oe dieren weggaan. De vraag waar- rol speelt, ven is het als duizenden eenden in V- der worden uitgebuit. Valt dat verblijf formaties hoog langs een zware wol- CP die voedselterreinen samen met een Doet bij vogels de daglichtverlenging de voorjaarstrek ontstaan, bij de in zee r,® vraag hoe de vogels steeds die- levende dieren moet het ontstaan van zfHde bepaalde richting weten te kie- de trekdrang zeer waarschijnlijk wor- zen' 's weI het moeilijkste te beant- den toegeschreven aan veranderingen woorden. Enige tijd geleden dacht men merken van de trek is de bijzon- in de temperatuur van het water, daar n?2 aan de aanwezigheid van een zesde Aangeboren trekdrang. £EN VAN DE OPVALLENDSTE ken- kenlucht de Zuid intrekken. Wat een onvergetelijke aanblik leveren de voor de voortplanting gunstige tijd dan zal deze daar eveneens plaats heb- groepjes lepelaars op, witblinkend te- ben. gen een stralende late Augustushemel en hoe vreemd is de bekoring van vo gelgeluiden in de nacht als de wind Daarom trekken bepaalde vogelsoor ten reeds heel vroeg naar het Noorden. Er is dan voor het invallen van de zwijgt en een gele maan het pad van herfst ruimschoots tijd voor do jongen een traag voorttrekkende wolkenkara- om op te groeien. Bij de pijlstormvogels vaan verlicht. Ge herkent ze aan hun valt de trek naar rijke voedselgebieden roep: de zwanen, de ganzen, de ture luurs en soms verraadt snel wieknge- ruis laag overtrekkende eenden. niet samen met de broedtijd. Zij neste len op de Oceanische eilanden (Azoren, Ascunsion) en maken daarna In de zo- Die steeds weerkerende trek van de mer grote reizen naar het Noorden tot vogels en daarnaast de trek van vissen en verschillende zoogdieren, want ook bij deze treft men niet zelden dit ver schijnsel aan, deed velen vragen naar het hoe, waartoe en waarom. En het is geen wonder, dat de wetenschap, ge steund door het liefhebberijwerk van talrijke leken, getracht heeft op deze fragen een antwoord te gven. Dat men nestelen. IJsland toe. Noordelijk gelegen zeeën bevatten tengevolge van grotere hoe veelheden plankton (verzamelnaam voor duizenden soorten microscopisch kleine dieren en planten) meer vis en dus meer voedsel voor de vogels. 's Winters brengt de voedseltrek hen ver zuidelijk van de eilanden waar zij daarin in menig opzicht is werd ons duidelijk tijdens het onder houd dat wij dezer dagen mochten heb ben met dr. J. Verweij, directeur van het Zoölogisch Station van de Neder landse Dierkundige Vereniging te Den Heider. Een korte samenvatting van hetgeen hij ons over dit actuele onder werp vertelde, geven wij hier weer. De zin van het trekken. \JIETS GEBEURT zonder reden. En alle biologische gebeuren is zin rijk. heeft een eigen speciale betekenis. Als men dan ook het trekken der die- Een ander sprekend voorbeeld is dat van de tonijn. Gedurende de win ter verblijft deze grote vis in de At lantische Oceaan. In Mei begint de grote trek, welke de voortplanting ten doel heeft. Door de Straat van Gibral tar begeven zij zich naar de speciale paaiplaatsen in de Middellandse Zee. Daarna heeft de tweede trek plaats naar de voedselgebieden. De Neder landse vissers weten niet zelden zo mers een tonijn te verschalken, wan neer het dier bij de Doggersbank in de Noordzee op de haringjacht is. Be gin October gaat dg tonijn weer naar De Engelsman Fred Taylor was deze zomer de eerste, die in de Noordzee een tonijn wist te vangen De gelukkige visser tijdens het wegen van de tonijn. Hij schijnt een goede neus voor tonijen te hebben, want verleden jaar was hij ook de eerste, die in Scarborough een tonijn aan land bracht. magnetisme. De dieren zouden om andere redenen, maar op de zelfde wijze, gericht worden als Ijzervijlsel in magnetische kracht lijnen. De laatste tijd komt men echter op deze veronderstelling terug. In de eerste plaats denkt men nu aan het aanwezig zijn van een enorm vermogen bij de vogels om de beelden van het terrein in zich op te nemen. Dit is mogelijk, omdat trekvogels zel den hoger vliegen dan duizend meter. Proeven met vogels, die gebracht werden op plaatsen waar zij nooit te voren waren, toonden aan dat de dieren volhardend zoe ken naar een „aanknopingspunt" in het terrein om vandaar de juiste richting te vinden. Maar hoe doen de nachtelijke trekkers het dan? Men meent hier te moe ten depken aan bepaalde vochtig heidstoestanden van de atmosfeer. Zekerheid hieromtrent bestaat echter in het geheel niet. Talrijke vragen blijven dus nog onbeantwoord, vragen over de krachten, die in de stofwisseling werkzaam zijn, die het organisme opbouwen en in physiologische processen tot uitdrukking komen. In laatste instantie wijst ons dit op de wereld-harmonieën, zoals Keppler het noemde. Wereldhar monieën, die tenslotte in alles één zün en eerbied en ontzag opnieuw doen toenemen voor de majesteit van de Schepper, bij Wie dit a' zijn oorsprong vindt. e

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5