De Amerikaanse staalindustrie ligt stil VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Half millioen arbeiders in staking De besprekingen op Hoge Vuurse Maandag 3 Oct. 1949 146e Jaargang No. 232 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bedrijfsleven ondervindt vertraging Moskou erkent de regering te Peiping Moskou protesteerttegen vorming Westduitse regering Arrestatie in de zaak- Schallenberg Naar Batavia non-stop Wederom roofoverval in Amsterdam Overeenstemming in Frans kabinet De schone luier en de fles Frans plan voor Italiaanse koloniën Joegoslavisch protest tegen opzegging van het vriendschapsverdrag Ook Roemenie en Bulgarije verbreken het pact Kwestie voor de V.N,? bureau administratie Moordam 9, Tel. 3320 Postgiro i87294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t l elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen; 1.40 per maand, 1— per kwartaal plus incassokosten Bijna 90 procent van de ijzer- en staalfabrieken in de V. S. lagen stil toen Vrijdag te middernacht een half millioen staalarbeiders in staking gin gen. Drie en vijftig mijnmaatschappijen zijn gesloten. Functionarissen van het Witte Huis verklaren, dat president Truman met voornemens is opnieuw in het geschil tussenbeide te komen. Voor het eerst in de geschiedenis on dervindt het Amerikaanse bedrijfsleven vertraging door de stakingen. In totaal staken 513.000 metaalbewerkers en 400.000 arbeiders in de vetkoolmijnen. De automobielindustrie,, die 18 pet van het in de Verenigde Staten gefa briceerde staal gebruikt, bezit voldoen de voorraad voor drie a vier weken. De zorg, waarmee de bij de CIO aan gesloten metaalbewerkersbond sta- bingscomité's heeft opgericht, stakings- Mei Kanion gebroken Door radio-Moskou is Zondagavond bekendgemaakt, dat diplomatieke be trekkingen tot stand zijn gekomen tus sen de Sowjetrussische en de Chinese communistische regeringen. De Sowjetrussische regering heeft besloten haar diplomatieke betrek kingen met de Chinese nationalisti sche regering te Kanton te verbreken. Zij zal een ambassadeur vestigen bij de regering van de „Chinese Volksre publiek", die door een diplomaat van dezelfde rang te Moskou zal worden vertegenwoordigd. Radio Peiping meldt, dat Tsjoe En- Lai, de deskundige op het gebied van buitenlandse zaken van de Chinese communisten, tot premier en minister van buitenlandse zaken is benoemd. Gromyko heeft de nationalistische zaakgelastigde te Moskou medegedeeld, dat zijn regering van oordeel is, dat de nationalistische regering geen macht meer in het land bezit en een provin ciale regering van Kanton is geworden en daardoor de mogelijkheid verloren leeft diplomatieke betrekkingen met ireemde mogendheden te onderhouden len behoeve van China. Zware brand bij Amerikaans dagbladbedrijf In de opslagplaats o/j de vierde ver dieping van de „Miami Herald" is een zware brand uitgebroken, waardoor 2000 ton krantenpapier vernietigd zijn. Nog 4000 ton worden met vernietiging bedreigd. Negen en veertig brandweer lieden raakten door de rook bedwelmd. Dit is een van de zwaarste branden, die ooit in Miami (V.S.) gewoed hebben. De schade wordt op 750.000 dollar geschat, waterschade en schade aan de rest van het "ebouw niet meegerekend. Mijnen onder grensweg Gewaarschuwd door een tuinier heeft de Venlose hulpverleningsdienst een onderzoek ingesteld op de grensweg naar Straelen nabij het klooster Naza reth, waar de Duitsers ir, 1944 het weg dek ondermijnd hebben. Op een diepte van vier meter stuitte men op een gro te metalen trommel met 200 zakjes van 1 ons donarit-springstof, welke in de loop der jaren steeds schokgevoeliger worden. Later werd nog een tweede en derde lading gevonden. Viering wereldvredesdag Ook te Amsterdam is, als in zovele Plaatsen in ons land en overal ter we reld. volgens een besluit van het per manent bureau van het wereldcongres van voorstanders van de vrede, het vo- rige jaar te Parijs ingesteld, voor de eerste maal de wereldvredesdag ge vierd. Op het Museumplein vond een srote bijeenkomst plaats waaraan vol- ?ens het ortganisatie-comité 70.000 mensen deelnamen. Op een bijeen komst in de Russische sector van Ber lijn werd in een resolutie de instelling van een Oostduitse regering geëist mei Berlijn als hoofdstad. posten en soepuitdeling heeft georgani seerd, schijnt er op te wijzen, dat men een langdurige staking verwacht. Philip Murray, de leider van de vak vereniging der staalarbeiders, verklaar de dat de staking, waaraan door onge veer een half millioen man wordt deel genomen, langzaam aan de Amerikaan se industrie verlamt. Het is niet uitge sloten dat de staking zich tot bijna alle fabrieken zal uitbreiden, tenzij de werkgevers instemmen met de voor stellen tot het instellen van pensioens verzekeringen, welke vorige week door de door president Truman ingestelde verzoeningsraad zijn gedaan. Hedenochtend vroeg heeft Radio- Moskou de inhoud bekend gemaakt van door de onder-minister van buiten landse zaken, Gromyko, aan de diplo matieke vertegenwoordigers van Ame rika, Engeland en Frankrijk in Moskou overhandigde gelijkluidende nota's. In deze nota's wordt een overzicht gegeven „van de verdeling van Duitsland door de Westelijke geallieerden" en gepro testeerd tegen de vorming van de West duitse regering, die met haar „z.g. grondwet" slechts een „marionetten- staat" vertegenwoordigt. De vorming van de regering te Bonn is een schen ding van de overeenkomst van Pots dam voor welker naleving de Sowjet- unie voortdurend onwankelbaar ge streden heeft. Amerika wordt in bijzondere mate verantwoordelijk gesteld voor het ont staan van de huidige situatie. De Westelijke mogendheden hadden zich ook niet gehouden aan de beslis singen, die de „grote vier" te Parijs hadden genomen, daar hier werd beslo ten gevieren voort te gaan met de po gingen om de economische en politieke eenheid van Duitsland te herstellen. De federatieve vorm was het Duitse volk opgelegd en de grondwet van Bonn was onder druk ontstaan. De elementaire artikelen waren zelfs in wezen door de westelijken gedicteerd. Brand in Tsjoengking eiste 2865 doden Als gevolg van de brand, waardoor Tsjoengking een maand geleden is ge teisterd, zijn 2865 personen om het le ven gekomen, terwijl ruim vier duizend anderen werden gewond. 41.225 ingeze tenen van de stad zijn dakloos gewor den. In de zaak Schallenberg is naar „De Volkskrant" meldt een kleine koopman in Utrecht gearresteerd. Deze koopman, een oud-politiek delinquent, had tegen een andere ex-politiek delinquent be weerd vijf ton effecten te koop te hebben. Deze ging met dit aanbod op zijn beurt naar de procuratiehouder van „Ome Ko", een Utrechts industrieel, welke met het verhaal naar Schallen berg ging, die bij een van zijn vele karweitjes op zoek was naar het ver dwenen vermogen van de Duitser Mucke. Via deze keten kreeg Schallenberg zeven effecten op zicht om na te kun nen gaan of de stukken echt waren. De Officier van Justitie in Utrecht heeft deze zaak in onderzoek. De koopman weigert echter te zeggen hoe hij aan de effecten is gekomen. Er is echter bij zijn arrestatie een lijst op hem ge vonden, waarop alle effecten waren ge registreerd. Het is echter nog niet na te gaan of deze stukken uit het bezit van Mucke waren en of Schallenberg dus op het goede spoor was dan wel of ze uit Joods bezit of van elders stam men. Dit is moeilijk, omdat Mucke's vermogen grotendeels „ondergronds" zat. In de ioekomsi Burgemeester mr. A. J. d'Ailly heeft Zaterdag op het vliegveld Schiphol het weder-opgerichte gedenkteken ter her innering aan de instelling in 1930 van de geregelde luchtdienst Amsterdam Batavia onthuld. Het gedenkteken was in 1944 door de Duitsers vernield. Nadat de burgemeester het monument had onthuld, sprak dr. Plesman, die voorspelde, dat de KLM binnen tien jaar binnen 24 uur de Indie-route zal vliegen met slechts één stopplaats. Spoedig daarna zullen wij Amsterdam Batavia non-stop kunnen vliegen. De Vliegende Hollander kan niet stil blijven staan, hij moet steeds voort. De zeer ernstige toestand, waarin Ne derland en Indonesië verkeren, doet ons volhouden. De luchtverbinding is een nauwe band, die veel bijdraagt tot de onderlinge samenwerking en wij werken voor een groot doel, namelijk Nederland en Indonesië voortdurend te verbinden voor beider gelukkige toekomst. Europese ministers van financiën bijeen De Franse minister van financiën, Maurice Petsche heeft medegedeeld, dat de ministers van financiën van Nederland, Belgie, Frankrijk en Italië op 11 en 12 October zullen bijeen komen. Twee mannen beroofden vrouw in haar woning Zaterdagavond om kwart over tien is in de Alblasstraat te Amsterdam een vrouw in haar woning overvallen door twee onbekende mannen, die met een buit, onder andere bestaande uit een bedrag van f 1385 verdwenen. De vrouw was thuis met haar vier kinderen, die sliepen. De echtgenoot, die werkzaam is als kellner, was naar zijn werk. Omstreeks kwart over tien werd aan de benedendeur gebeld op de wijze, die haar man altijd gebruikt. Zonder aarzelen drukte zij dan ook op de knop, waardoor de buitendeur electrisch wordt geopend en zij maakte ook de deur van haar woning open. Toen zij hei licht in de gang wilde opsteken werd haar plotseling 'n hoed of een sok tegen het gezicht gedrukt, waardoor zij niets meer kon zien. De aanvaller drukte haar tegen de muur en hield haar in bedwang. Inmiddels was een tweede man in de woning ge komen en deze heeft voorzover zij dat kon horen de woning doorzocht. Na on geveer een kwartier zo te hebben ge staan, werd plotseling de hoed of sok van haar gezicht weggetrokken, maar Vrede echter van de TIPGEVER VANF OVERVAL OP BOERENLEENBANK TE USSELMONDE GEARRESTEERD Dl verband met de overval op Boerenleenbank te ÏJsselmonde is thans "og gearresteerd de 27-.jarige kaasma ter J. w, S, die de tipgever" was en wn de buit f 200 als tipgeld heeft ge- teegen. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: Over het algemeen tamelijk veel bewolking, maar overwegend droog weer. Matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen. Des nachts zeer zacht voo.r de tijd van het jaar. over dag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. korte duur? Na een vergadering van 6uur heeft 't Franse kabinet Zaterdagavond overeenstemming bereikt over lonen en prjjzen, een kwestie die de coalitie regering van Henri Queuille in gevaar bracht. Onmiddellijk na de vergadering heeft het kabinet een communique uitgege ven, waarin wordt gezegd dat Frank rijk zal verzoeken om 'n internationale conferentie tegen eind October ter be spreking van monetaire en economi sche kwesties, teneinde tot een oplos sing te komen van het gehele Europese probleem van de kosten van levenson derhoud. Na tien dagen onderhandelingen heb ben de socialisten toegegeven en hun goedkeuring gehecht aan handhaving van de loonstop, totdat na de bijeen komst van het parlement op 18 Octo ber de vrije collectieve onderhandelin- Dank zij een nieuwe Amerikaanse uitvinding kunnen baby's in de V.S. automatisch hun ouders waarschuwen, wanneer zij een schone luier nodig hebben, en de melk opzetten, als zij midden in de nacht van honger en dorst gaan schreeuwen. In een nieuw soort luier zijn twee thermosplaatjes aangebracht, die uiterst gevoelig zijn voor verandering in vochtigheidsgraad en wanneer deze intreedt een neon licht boven de wieg aan het branden brengen. Wanneer de baby van honger gaat schreeuwen, wordt het geluid in een microfoon opgevangen, die contact maakt en een electrische spoel aan het gloeien brengt, waardoor een flesje melk gewarmd wordt. Wanneer de melk de vereiste temperatuur begint te bereiken, gaat eev wekker af, waar- van het geluid na korte tijd door een microfoon versterkt wordt. Deze uit vindingen zijn gedaan in een labora torium te Washington, waar verschil lende jonge vaders werken, die de las •en -van -het ouderschap trachten te verlichten. gen tussen arbeiders en werkgevers worden hervat. Een concessie aan de socialistische zienswijze is, dat voor de arbeiders met de laagste lonen de loon stop niet zal gelden en dat de controle op de winsten verscherpt zal worden. In politieke kringen gelooft men, dat president Auriol de oplossing voor de kabinetscrisis heeft bewerkstelligd. Men acht het echter niet onmogelijk, dat het evenwicht weer verstoord wordt, zelfs voordat het parlement bij eenkomt, indien de vakverenigingen aandringen op loonsverhogingen. Het kabinet besloot tot prijsverlaging van boter, macaroni, steenkolen, electrici- teit, textiel, leder, schoenreparatie en verschillende industrieproducten. Koningin onthulde monument te Putten Koningin Juliana onthulde Zaterdag te Putten een eenvoudig monument ter herinnering aan de bijna vijfhonderd mannen van deze gemeente, die niet uit Duitse gevangenschap terugkeerden. Na het vallen van de driekleur, die rond het standbeeld gedrapeerd was, zag men een Puttens vrouwtje, gekleed in de dracht van de streek met een knipmuts op, die voortaan in versteende aan dacht en weemoed door en over dit dorp zal staren, door en over het Ve- luwse dorp Putten, dat met het Tsjechi sche Lidice en het Franse Oradour tot de ernstigste wonden behoren, die de Duitse terreur in Europa achterliet. De koningin legde een krans aan de voe ten van dit vrouwtje. Verstekeling op vrachtschip Zaterdagmorgen is aan boord van het aan de Javakade te Amsterdam liggen de vrachtschip „Rotti" een verstekeling ontdekt. Het bleek een 21-jarige Duitse jongeman die opgaf te zijn: Rudolf Ul- fen uit Lizt. Hij wilde naar Zuid-Ame- rika of Indonesië om daar te gaan wer ken. TSJECHOSLOWAAKSE KERKWET UITGESTELD. De Tsjechoslo waakse regering heeft besloten de bijeenroep'ng van het par lement voor de behande'mg van 1 t wetsontwerp tot vaststelling van de be trekkingen tussen kerk en staat uit te i stellen tot het einde van deze maand. voor zij iets kon waarnemen, werd een deur dichtgeslagen en waren beide mannen verdwenen. Na een snel onderzoek bleek haar dat de linnenkast, waarin zich, verbor gen tussen lakens, 'n bedrag van f 1385 bevond, was doorzocht en het bedrag was verdwenen. Uit een bureau in de voorkamer waren drie horloges, waar onder een gouden dameshorloge en een doublé herenhorloge en een vulpen, ge stolen. De kinderen zijn niet wakker geworden. Vrouw in taxi beroofd. Een 35-jarige Amsterdamse vrouw is Vrijdagnacht in een taxi, door een man met wie zij enkele uren tevoren in een café in Oost had kennis gemaakt, be roofd van haar portemonnaie met ca 15 gulden. Korte tijd, nadat zij bij de po litie aangifte had gedaan, kon de re cherche van het bureau Linnaeusstraat de man, de 46-jarige H. Z., in zijn wo ning arresteren. In de politieke commissie van de Ver. Naties is Zaterdag door Frankrijk een voorstel ingediend tot regeling van de kwestie der voormalige Italiaanse ko loniën. Het voorstel houdt o.a. in de principiële erkenning van de onafhan kelijkheid van Libye; vorming van re geringen in Cyrenaica, Tripolitapie en Fezzan, zo spoedig mogelijk gevolgd door verlening van onafhankelijkheid aan deze gebieden. Aan de eisen van Ethiopië met betrekking tot Eritrea zou „in ruime mate" moeten worden tege moet gekomen en Italiaans Somaliland zou onder trustschap van Italië komen. Schip op een mijn Zaterdag is in de Kielse bocht het 498 bruto register ton metende Nederlandse motorschip „Orca" op een mijn gelopen De tien opvarenden konden worden ge red. Het schip werd met zwaar slagzij de haven van Nakskov (Den.) binnen gesleept. De roerganger Luikens die aan de borst werd gewond is in het ziekenhuis opgenomen. De „Orca" was met een lading bull dozers op weg van Amsterdam naar Gdynia (Polen). Zaterdag heeft H.M. Koningin Juliana te Putten een gedenkteken, waar voor de burgerij een bedrag van 10.000 gulden bijeenbracht, plechtig onthuld. Na de plechtige onthulling van het monument legt de vorstin een krans aan de voet ervan. De centrale commissie der RTC heeft wordt in de inleiding gezegd: „Waar gedurende het weekeinde op de „Hoge j de economische en financiële relaties Vuurse" met leden van de commissie voor financiële en economische aan gelegenheden besprekingen gevoerd omtrent de stand en de vooruitgang van de werkzaamheden in de vier subcommissies alsmede betreffende de vraagstukken waartegenover deze zich op het economische en financiële vlak zien gesteld. Gedurende deze besprekingen, wel ke in een goede sfeer plaats vonden, werden de meningen van de onder scheiden delegaties duidelijk naar vo ren gebracht en gepreciseerd. Gedurende deze week zullen de op de „Hoge Vuurse" afgelegde verkla ringen, alsmede de stukken welke als aanvulling daarbij zullen worden over legd, in Den Haag nader worden be studeerd. In het periodiek verslag der Ronde Tafel-conferentie maakt de centrale commissie met voldoening melding van de vooruitgang inzake de opstelling van het Unie-statuut. De resultaten in de andere commissie bereikt stemmen volgens het verslag tot tevredenheid. Over de financieel-economische be sprekingen met de centrale commissie Deze week tekening van de vóór-Unie De onderhandelingen, die van 14 September af in Den Haag worden gevoerd inzake de afsluiting van het prae-unieverdrag tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse economische unie verlopen gunstig. Over het me rendeel der punten werd overeen stemming bereikt. Er blijven nog eni ge vraagstukken op te lossen, waar omtrent beide delegaties ruggespraak moeten houden met haar resp. regerin gen. Men hoopt, dat de regeling in de loop van deze week zal kunnen wor den getekend. In een nota, welke aan de Sowjetrussische zaakgelastigde te Belgrado is over handigd, heeft de Joegoslavische regering het Kremlin ervan beschuldigd „de internationale beginselen, neergelegd in het handvest der Verenigde Naties", te hebben geschonden. In de nota wordt protest aangetekend tegen het opzeggen door de Sowjetunie van het voor de tijd van twintig jaar gesloten Sowjet- russisch-Joegoslavisch vriendschapsverdrag. wordt gesproken, wordt als een stap in die richting gezien. Na Hongarije en Polen hebben nu ook Roemenie en Bulgarije het vriend schapsverdrag met Joegoslavië opge zegd. De beweegredenen zijn van ge lijke aard als die, welke door de Sow jetunie en de andere staten waren aan gevoerd. Het rechts-onafhankelijke blad Gior- nale de Trieste meldt, dat er een aan slag is gepleegd op Tito's leven door een tijdbom in zijn jacht te plaatsen De aanslag zou mislukt zijn, doordat dat geheime politie de bom vond, toen Tito's auto aan de kade verscheen. De bom zou vijf minuten later hebben moeten ontploffen. In de nota wordt onder meer verklaard dat de vijandigheid der Sowjetunie je gens Joegoslavië in strijd is met de be ginselen der Sowjetrussische buiten landse politiek, zoals deze in 1941 door Josef Stalin zijn uitgestippeld. Volgens de nota verklaarde Stalin in 1941 dat de Sowjetunie zich nimmer zou inlaten met de binnenianase aangelegenheden van een klein land. Van gewoonlijk betrouwbare zijde te Lake Succes wordt verklaard, dat Joe goslavië waarschijnlijk zijn geschil met Rusland aan de V. N. zal voorleggen. Bovenstaande nota, waarin van schen ding van het handvest van de V. N. een zeer omvangrijk en ingewikkeld vraagstuk opleveren is de centrale commissie overeengekomen zich voor het ogenblik geheel te wijden aan die punten van het vraagstuk, welke fun damentele en principiële overeenstem ming vereisen". Nelerlandse resultaten bij „Operatie Bulldog" Thans zijn bekend gemaakt de eind resultaten, geboekt door de meteoor vliegers tijdens de Bulldog-oefeningen in Engeland. Onze vliegers, die zoals men weet, op Thorney Island gestation- neerd waren, ondernomen in totaal 12 operaties, waaraan 69 vliegtuigen deel namen. Hierbij werden 19 vijandelijk vliegtuigen „vernietigd" en vijf „waar- cchijnlijk vernietigd". Voorts werden 8 vijandelijke toestellen opgegeven als „eschadigd". Zweedse verzekeringsmaatschap pijen nemen in hun polissen een clau sule op volgens welke zij niet aan sprakelijk zijn voor door atomische ontploffingen veroorzaakte schade. Succes voor jan Zeegers De bekende oud-athleet Jan Zeegers weet nog immer de aandacht op zich te vestigen. Gisteren won hij des mor gens in de door het comité voor wer- rie wedstrijden georganiseerde lange afstandtij draces op de Amstel van de veteraan W. Bosma (Willem III), 8 km., in 37 min. 25 sec. en des mid dags de 12 km. van Houtschilt (Am- stel) en Boesschoten (Corn. Tromp) in 56 min. 45.8 sec. Militair team naar Frankrijk Het Nederlands militair elftal, dat op 21 Sept. te A'dam de Deense wapenbroeders met 31 (na verlen ging) versloeg, speelt op Woensdag 5 October a.s. te Rijssel in de demi finale van het internationale tournooi tegen Turkije. Ontploffing in een Argentijns slagschip? Informeel wordt vernomen, dat Vrij- èag in de machinekamer van het Ar gentijnse slagschip „Almirante Brown" een ontplofing heeft plaats gevonden, waardoor verscheidene personen zijn gewond en een lek is geslagen in de voorsteven van het schip. Het slagschip had deelgenomen aan de opsporingen naar de mijnenveger „Fournier", die a.s verloren wordt beschouwd. De Ambassadeur van India heeft Zondag in een bijeenkomst op kasteel Oud-Wassenaar de geboortedag van Gandhi herdacht. Vrijdag 7 October zal Koningin luliana de eerste steen leggen voor het nieuwe Nederlandse studenten- sanatorium.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1