Be Tapijt-Expositie Stad en Omgeving, AGENDA Bekroningen Schoorl en Groet huldigen hu geneesheer n UIT DE ALKMAARSE RAAD Zilveren jubileum G. W. Kloos Fokveedag ieStompeioren Egmond aan Zee 51 Panera s Saterdag 1 October was het vijfen twintig jaar geleden, dat de heer G. W. Kloos ais klerk bij de Keuringsdienst voor Waren in dienst trad. Ter ge legenheid van dit zilveren jubileum waVen Zaterdagmorgen verschillende autoriteiten in een der lokalen van het gebouw van de Keuringsdienst aan wezig. Daaronder waren burgemees ter Wytema, de tegenwoordige direc teur van het bedrijf Dr. Van Beek, zijn voorganger Dr. Mol, Dr. Kruis haar, oud-ingenieur mej Stellage en «le verificateur de heer De Wilde. Burgemeester Wytema opende de rij van sprekers en memoreerde de ver diensten van de heer Kloos in de laat- sXê Jaren. Aan het einde van zijn speech overhandigde spreker de jubi k.ris een enveloppe met inhoud, be nevens de medaille der Gemeente. Hierna sprak de directeur, Dr. Van Beek, de jubilaris toe. Dr. Van Beek, r,og maar slechts enkele jaren in dienst, sprak over de goede geest en verstandhouding die onder leiding van de heer Kloos op de administratie van het bedrijf heerste. Spreker hoopte, dat de jubilaris nog vele jaren zijn krachten aan het bedrijf zal kunnen geven. Dr. Mol. vroeger directeur van de Keuringsdienst, vertelde van de eerste jaren, welke de heer Kloos in dienst was. Volgens Dr. Mol had de jubilaris alle verwachtingen omtrent zijn capa citeiten overtroffen en was hij voor de zaak een onmisbare kracht. Voorts spraken nog Dr. Kruisheer, als oud directeur, de heer Deurloo namens 't personeel, waarbij de heer Kloos een actetas werd overhandigd en de heer De Beurs als vriend, el A- tijd dat zij samen op het bedrijf werkzaam zijn geweest. De heer Kloos dankte de sprekers voor de hartelijke woorden tot hem gericht en voor de hem aangeboden cadeaux. In het bijzonder dankte hij de heer van Beek voor de goede sa menwerking en voor het hem toever trouwde werk. Des middags werden in een zeer druk bezochte receptie in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden op de Heul nog vele van waardering getuigende toespraken gehouden en diverse cadeaux aangeboden. De Mollebonen De Groningse vereniging „De Molle bonen" hier ter stede heeft Zaterdag avond haar winterseizoen geopend met de opvoering van „Drei is um te veul" door haar onderafdeling, de toneel- en cabaretclub 't Gebelskop. Het grootste deel van de leden had aan de oproep gehoor gegeven en ofschoon hetzelfde stuk enige jaren geleden ook al ge speeld werd, zijn de spelers er in ge slaagd hun allen een avond van grote voldoening te bezorgen, dank zij voor al de vertolking van de twee dames- rollen. De nieuwe voorzitter, de heer P. Bos, die aan het begin van de avond een in leidend praatje hield, had geen moei lijke taak, toen hij de spelers na het laatste bedrijf een hartelijk woord van dank bracht. Een gezellig bal hield de aanwezigen daarna nog een paar uren bijeen. Tot grote voldoening van de aanwezigen ging er deze avond van bestuurszijde een sterke aandrang uit tot het zingen van Groningse liederen, waaraan met enthousiasme werd vol daan. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: „De grote pas sie" (18 jaar). Victoria Theater, 3 uur: „Sensaties van 1948" (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De laatste étappe (18 jaar). DINSDAG Gulden Vlies, 8 uur: Goud en antiek. Bioscopen als Maandag. Van Lienen versloeg Nederlands kampioen Onder vrij grote publieke belangstel ling werden Zaterdagavond worstelwed strijden gehouden tussen de Alkmaarse vereniging S.S.S. en haar Zaanse tegen - stander „Sandow". De SSS'ers moesten in vijf van de zeven partijen hun meerderen erkennen in de Zaankanters Tijdens de pauze gaven de leermeester van SSS en de kampioen van West- Nederland Van Lienen, een demonstra tie van het worstelen, wat zeer in de smaak viel bij het publiek. Er werden twee medailles uitgeloofd voor de mooiste en voor de vlugste partij. De eerste partij tussen W. Hoogendijk en R. van Zaane werd gewonnen door de Zaandammer van Zaane, welke partij reeds binnen de twee minuten was be slist. Horn won de tweede partii van de Alkmaarder Tesselaar, terwijl als derde winnaar Geus van „Sandow" te voorschijn kwam, na een zeer mooie en spannende partij met Kok. Boersen was de eerste Alkmaarse overwinnaar, na een lange strijd met Pos. Verder won Van Zaane van Bijtjes en H. Hooy- schuur van Kok. De laatste partij ging tussen de kampioen van Nederland, de Zaankanter C. Hooyschuur en de kam pioen van West-Nederland Van Lienen. Dit was wel een der mooiste partijen, waarbij spanning en sensatie niet ont braken. Dat uiteindelijk Van' Lienen winnaar werd, ontlokte een luid ap plaus. Hierna werden nog enige offi cieuze partijen geworsteld. De wed strijden stonden onder leiding van scheidsrechter Dekhart. Dezer dagen had te Stompetoren de grote fokveedag plaats, waarvan wij hieronder de voornaamste bekroningen laten volgen. Bij de beoordeling der stieren, bleven die van de K. I. Vereni ging Alkmaar en Omstreken buiten mededinging. De jury sprak over twee dezer drie stieren een bemoedigend oordeel uit. Oudere stieren: 1. Frans A 128 van G. Franzen, Bergen c.a.; 2. Frans 314 van Groenh. ven van G. J. Borst c.a. Éénjarige stieren. Twee prijzen niet toegekend; 3. Pelikaan 19 van G. Fran' zen te Bergen. Stierkalveren. Eerste prijs niet toe gekend; 2. Julius van J. Blauw Pz. Groepen kuikalveren van één vader. IA Vader Crack v. d. Buurt van D. v. d Neer c.a.; IB Vader Alecco 2 van Haukeshof van Jn. Blauw. Groepen Hokkelingen van één vader. Joh. Stam; 2A Vader Bertus Adema 12 1. Vader Frans 314 van Groenhaven van van G. J. Borst. Hokkelingen individueel: IA Schoen 39 van Wed. J. Dekker Kz.; IB Marie 7 van Joh. Stam Groep kalfschotten van één vader: 1. Vader Bereenga's Adema van Jb. P. Bijman; 2. Vader Johanna's Adema van Jb. Pasch. Kalfschotten individueel: 1. Wiepkje 9 van Jb. P. Bijman; 2. Hesseltje 27 van Jb. Pasch. Groepen melkvaarzen van één vader: 1. Vader Frans 308 van Groenhoven van H. J. Bruyn; 2. Vader Frans 314 van Groenhoven van J. Kaan. Melkvaarzen idividueel: 1. Klaske 14 van P. J. Lammerschaag; 2A Zwartje 30 van H. J. Bruyn. Groepen melktwenters van één vader: 1. Vader Frans 309 van Groen hoven van H. J. Bruyn; 2. Vader Nyambster Jason 4 van D. Kramer Glijnis. Melktwenters individueel: IA Zwar tje 29' van H. J. Bruyn; 1B Aagje 22 van Jn. Blauw; IC Neeltje 6 van C. Mayer; 2A Minke 21 van D. Kramer Glijnis. Groepen melkkoeien van één vader- dier: 1. Vader Lindy van Gebr .Tim nierman; 2. Vader Constantijn Frans 19 van Gebr. Timmerman. Melkkoeien individueel: VA Zwartje B 29 van S. KalVerboer; 1B Roosje 19 van wed. J. Dekker; IC Wiepkje '3 van Gebr. Timmerman; 2A Veldhuis 13 van Jn. Blauw Pz. Kalfkoeien niet-afgewisseld: 1. Lampkje 58 van Gebr. Timmerman; 2A Feikje 33 van Jb. Pasch; 2B Jan- nie 5 van J. B. Bijman. Kalfkoeien afgewisseld: IA Zwartje B 14 van C. Waiboer Rz. Productieklasse: IA Zwartje B 29 van S. Kalverböer; 1B Wiepkje 3 van Gebr. Timmerman. Fokfamlliën: IA Familie Zwartje 3 van H. J. Bruyn; IB Familie Roosje 19 van wed. Jn. Dekker; 2 Familie Iebil- t.je 22 van S. Dz. Govers; 3 Familie Hmke 3 van D. v. d. Neer. Eigenaars-fokkersgroepen: IA Groep van H. J. Bruyn; 1B Groep van Gebr. Timmerman; 2A Groep van P. Scher- merhorn Tz.; 2B Groep van wed. Jn. Dekker; 3A Groep van Jn. Blauw Pz.; SB Groep van C. Waiboer Pz. 3C G'oep van S. Kalverböer. Toiletprijs: 1. Jn. Blauw Pz. EV.: H. J. Bruyn en P- Korver. Echtelijke twist onthult bonnenzwendel Een echtelijke twist van het echt paar L. te Egmond aan Zee, waarin de politie tenslotte gemoeid werd, doordat men elkaar met melkflessen bekogelde, waarbij ook een spiegelruit het moest ontgelden, bracht de politie langs won derlijke kronkelwegen op het spoor van een bonnenzwendel. Het spreekwoord, dat scherven geluk brengen, ging dus in dit geval niet op. Bij onderzoek bleek namelijk, dat de heer L. een, zij het bescheiden, handel in bonnen dreef, Als afnemers ontpop ten zich o.a. de heren de W. en R. uit Eg mond aan Zee. Met assistentie van ambtenaren van de CCD uit Alkmaar stelde de politie bij deze heren een na der onderzoek in en zo rolde dit bal letje verder. In het belang van het on derzoek werden de heren de W. en R in verzekerde bewaring gesteld. Toen kwam aan het licht, dat hier sprake was van een vrij uitgebreide bonnen - handel en tevens van prijsopdrijving. Een en ander loopt in de duizenden. Na beëindiging van het onderzoek zijn de heren de W. en R. weder in vrij heid gesteld. De laatste acte van dit drama, dat met een huiselijke twist be gon, zal nu voor de rechter worden ge speeld. Sïraatversiering en optocht op 8 October De optochtcommissie van de 8 Oct.- vereniging deelt mede, dat van de Fantasie- en Sprookjesoptocht, die op 8 October a.s. door Alkmaars straten zal trekken, de hoogste wagen reikt tot 3.85 meter boven de begane grond. De optochtcommissie verzoekt aan buurtverenigingen e.d. van straten waar de optocht door zal trekken, er op te letten, dat de versieringen dwars over de straten niet lager komen te hangen dan op 4.25 meter van de be gane grond. Donateursuitvoering De zaal van t Wapen van Heems kerk was geheel bezet met donateurs en belangstellenden, die de presta ties van deze accordeonclub met aan dacht volgden. Maar alvorens de ac cordeonklanken de aanwezigen boeiden was er nog iets nieuws aan de orde, n.l. het eerste optreden van een „mond orgelorkest". Dit viel bijzonder in de smaak en we kunnen er niets anders van zeggen dan dat het een uiterst ge zellige introductie was, met de Vissers van Capri, Grootvaders klok en meer van die zeer geliefde stukjes. Hierna werd het ernst met de kunst zinnigheid en speelden de accordeonnis- ten onder leiding van J. Hartog stuk ken welke meer muzikale waarden vertegenwoordigden. De leider diri geert enthousiast en tracht grote con trastwerking in de nuancering te be reiken, in werken als „Strauss-klan- ken", „lm Reiche des Indra" van üaul Linke, „Amour Tzigane" van Lehar, e.a. Met al deze stukken bleek men in technisch opzicht wel enigszins boven de speelvaardigheid van het orkest te zijn gegaan. Het passagewerk klonk over het algemeen wat ongelijk. Meer correctheid wat de techniek betreft, zal de overigens goede indrukken nog in belangrijke mate versterken. „Die Vö- gelhandler" van Zeiler was wel het beste wat we te horen kregen. Vermel ding verdient het solo-spel van een jongedame die met smaak en vitaliteit een wals van Waldteufel speelde. Met de bekende mars Abschied der Gla diatoren van Blankenburg en een be moedigende toespraak van de voorzit ter van de Nederlandse Bond van Ac cordeonverenigingen werd het muzika le gedeelte van deze avond besloten. Een zeer dankbaar gestemd publiek liet het aan veel en hartelijk applaus niet ontbreken, een stimulans voor „Crescendo" om ijverig verder te wer ken. Na de pauze werd overgeschakeld naar het zuivere amusement. Het Noordhollands Cabaret-gezelschap had met een gevarieerd programma begrij pelijk veel succes De zo langzamerhand beroemd geworden Kees Scet, de so praan Truus Schot en de muzikale pia nist Ger Visser gaven weer het beste wat ze aan kleinkunst hadden te bie den. Met een geanimeerd bal eindigde deze donateurs-uitvoering, waarvan dt bezoekers ongetwijfeld voldaan huis waarts keerden. Ms. Oplichter gearresteerd Zaterdag maakten wij melding van het feit, dat enkele winkeliers ter plaatse aangifte hadden gedaan van oplichting gepleegd door een man en een vrouw. De daders, die woonachtig bleken te zijn in Amsterdam, zijn op verzoek van de Alkmaarse politie te Sneek aangehouden. Enkele van de door hen verkregen goederen werden nog aangetroffen. VERLENGD TOT WOENSDAG Het grote succes van onze Expositie deed ons besluiten tot verlenging over te gaan. Tevens konden wij aan onze sortering een PRACHTIGE COLLECTIE TOEVOEGEN 1 October was het veertig jaar ge leden, dat dokter Heringa zich in Schoorl vestigde als geneesheer. Deze dag mocht niet onopgemerkt voorbij gaan, de bevolking gevoelde behoefte haar dank en genegenheid te uiten. Op initiatief van de heren P. Blan- kenstijn, N. Kaag en C. M. Winder werd een huldigingscomité gevormd met burgemeester mr. C. A. J. Jo- chems als voorzitter. Waar het be zwaarlijk leek alle vrienden en pa tiënten van de jubilaris op één plaats samen te brengen, vooral ook omdat zich daaronder vele oudjes bevonden, die niet gaarne de gelegenheid zou den willen missen om hun dokter ge luk te wensen, besloot het comité de huldiging te doen plaats vinden in Groet en in Schoorl. Zaterdagmorgen om tien uur begon de triomftocht door de gemeente, die de jubilaris in de 40 jaren zo menig maal doorkruist had bij dag en bij nacht, bij alle weer en wind. Van de huizen, waar men in de loop der jaren zo menigmaal met hoop en vrees had uitgekeken naar de dok ter, wapperde op deze zonnige mor gen vrolijk de driekleur. Te Groet werd de jubilaris met zijn familie verwelkomd door de jeugd, Nadat welkomstliederen waren gezon gen en bloemen aangeboden, heette de voorzitter mr. Jochems allen wel kom in de met groen en bloemen ver sierde zaal van de heer J. Hakof. Spreker wees er op, dat op deze dag eens zou worden afgeweken van de regel, dat de patiënten hadden te ge hoorzamen aan de voorschriften van hun dokter; vandaag was hij de pa tiënt en het enthousiaste publiek stel de het recept vast. Maar, aldus mr. Jochems, U kunt rekenen op een vriendelijke behandeling. De heer W. Bant kreeg hierna het woord om de jubilaris te huldigen namens de inwoners van het Noorde lijk deel der gemeente. Spreker me moreerde, hoe dokter Heringa 40 ja ren hulp en steun had gebracht aan zijn patiënten. Hij getuigde van de grote waardering van de bevolking voor de dokter als arts en raadgever. Ook namens het Witte Kruis, waar van de jubilaris sedert de oprichting lid en bestuurslid was geweest, sprak hij waarderende woorden. Als herin nering bood hij een vulpen aan, met de stille hoop, zoals hij het uitdrukte, dat nu in het vervolg de handteke ning niet zoveel moeite zou opleve ren bi) het ontcijferen. Mevr. ArpeauWesters vertolkte de gevoelens van vrouwen en moe ders. Wanneer de dokter geroepen werd, en hij antwoordde: ..ik kom", dan was er rust in huis. Hoe vaak de dokter geroepen was om een rol te spelen bij het geheimzinnige begin van het menselijke drama had men zelfs niet bij benadering kunnen vast stellen. Wel had men de eerste bab^ ontdekt endeze had het voor recht de jubilerende dokter op deze dag als één der eersten de hand te mogen drukken. De jubilaris sprak tenslotte een woord van dank en merkte daarbij op, hoe hii het 40 jaren geleden gewaago had zich hier te vestigen en steeds getracht had het vertrouwen van zijn patiënten te winnen. Deze verwelko ming hier te Groet, aldus dr. Heringa, geeft mij het gevoel, dat ik wel ge slaagd ben. Huldiging in de middag. 's Namiddags was de beurt aan Schoorl Ook hier werden jubilaris en familie met kinderzang begroet. In de zaal van Hotel v. d. Garde sprak burgemeester Jochems een huldigingswoord. Reeds sinds de dagen van uw be roemde voorgangers Galemis en Hyp- pocrates, aldus begon spreker zijn met humor tintelende rede, en ook nog lang daarvoor neemt de geneesheer een zeer Nu de grote ceremonie van de eeds aflegging achter de rug was, bood de raadszaal een veel vertrouwder aan blik. Het was of de meester alle school kinderen netjes in de banken gepoot had, de jongens hier en de meisjes daar, met dit grote onderscheid, dat er in de Raad geen onderscheid tussen jongens en meisjes wordt gemaakt, maar uitsluitend tussen politieke groe peringen. De wethouders zaten weer op hun plaatsen met gezichten of zij er nooit weg geweest waren en de drie WD-ers hadden een vleugelplaatsje aan de lin kerzijde van de PvdA gekregen. Zij die daar eerst troonden de he ren Hoytink en Van der Borden za ten nog een beetje onwennig naast hun Katholieke collega's en de beide com munisten vormen daar nog steeds de rechtervleugel Het lijkt of zij eigenlijk nergens thuis horen, of er voor hen op een willekeurige plaats maar een paar zetels zijn bijgeschoven omdat zij ten slotte toch ergens moeten zitten. De nieuwingen in de Raad hadden volop gelegenheid zich zonder schok kende emoties met de sfeer vertrouwd te maken, want er was ditmaal'een bij zonder „makke" agenda, welke weinig punten voor politieke schermutselingen bood. Het waren grotendeels benoemingen in allerlei commissies, besturen en on- derwijsvacatures. waarbij vrijwel elk stembiljet met ..de voorgedragenen" wordt getekend, wat bij ondervinding het minste gevaar voor vergissingen oplevert. Mr. Van Dijk was bij het begin van de vergadering beëdigd, had gezworen dat hij al zijn krachten aan het stads belang zou geven en dat hij niemand iets extra's beloofd had om hem in het gestoelte der ere te helpen en -zo telt de Raad nu afgescheiden van 't col lege van B. en W. twee meesters in de rechten, die nog zullen moeten be wijzen, dat zij ook de rechte meesters in de politiek zullen zijn. Een politieke beginneling als mr. dr. Berkhouwer leeft nog teveel in de hem zo vertrouwde sfeer van de rechtbank. Hij valt een bijlage met juridische spitsvondigheden aan of het een dag vaarding van de officier van Justitie is. Bij de verordening tegen ontsierende reclame als wij ons goed herinne ren een oud koebeestje, dat opnieuw uit de een of andere sloot was gehaald bracht hij juridisch-technische be zwaren naar voren, maar beperkte zich later tot de wenselijkheid van wijziging van een artikel, waarin vermeld wordt, dat onder reclame mede elke vorm van propaganda wordt verstaan, voor welk doel ook gevormd. Hij was er bevreesd voor dat een later college van B. en W. zich daarvan zou kunnen bedienen om in verkiezingsdagen ongewenste politieke reclame te weren. Daar zit iets in en onder een ander regime zou een dergelijke bepaling ge vaarlijke consequenties kunnen hebben. Reclame en propaganda zijn een broer tje en een zusje en het zou helemaal niet erg zijn het zusje maar te laten verdwijnen, vooral nu dit nodeloos de aandacht vestigt op een mogelijkheid, waaraan misschien geen der samenstel lers van deze oude voorschriften ge dacht heeft. In de practijk is evenwel voldoende gebleken, dat B. en W. in verkiezings dagen buitengewoon soepel zijn en wan neer de toestanden zich mochten wij zigen zou het voor een fanatiek Colle ge. steunende op een raadgmeerderheid, een kleine moeite zijn dergelijke be palingen en dan waarschijnlijk in veel scherpere vorm aan de veror dening toe te voegen. Hier ging het uitsluitend om de vorm en niet om de inhoud der propaganda en werd niets anders geboden dan een verordening waardoor het in over eenstemming met de Provinciale voor schriften mogelijk wordt Alkmaar te vrijwaren van alles wat onder het mom van moderne reclame het oude stadsschoon op bedenkelijke wijze zou kunnen verstoren. Het is ons evenmin als de heer Venneker duidelijk waarom, in één groot bouwplan, de ene vereniging meer voor de grond moet betalen dan de andere, maar het zal niet veel ver schil maken als het Rijk toch honderd procent van het exploitatietekort be taalt. Bovenwoningen behoeven niet onaan trekkelijker dan benedenwoningen te zijn. Bovendien zal men door verdie pingen op de bouwprijs en in elk ge val op de grondprijs kunnen besparen, nog afgezien, van de reeds door minis ter Mansholt betoogde wenselijkheid om bij een bedenkelijk stijgend bevol kingscijfer zoveel mogelijk kostbare grond te sparen door meer in de hoog te dan in de breedte te bouwen. De Raad besloot opnieuw tot stich ting van een aula op de Algemene Be graafplaats, waarvoor tot dusver geen bouwvolume beschikbaar kon worden gestelij. Thans is blijkbaar plotseling 'n oplossing gevonden en het zal gewenst zijn het werk zo spoedig mogelijk aan te besteden. Er is in de loop van jaren te veel kou geleden bij toespraken aan open graven, welke daar bovendien niet tot hun recht konden komen. De 8 October-vereniging zal feest kunnen vieren zonder dat de gemeente een belangrijk deel van de baten op eist en voor meerdere soortgelijke ver enigingen zijn dergelijke tegemoetko mingen in het vooruitzicht gesteld. La ten wij hopen, dat de gemeentelijke schatkist de nu gebrachte offers indi rect terugkrijgt door meerdere wel vaart van onze middenstand, die bij belangrijker stadsfestijnen voortaan on getwijfeld van een veel groter bezoek uit de buitengemeenten zullen profited ren. De commissie welke tot taak krijgt om binnen een half jaar een oplossing te zoeken inzake de te smalle toe gangswegen naar het Waag-marktplein zonder het stadsschoon te schaden, heeft o.i. een zeer ondankbare taak. Men forceert in een oude binnenstad geen moderne toegangswegen, tenzij men over de millioenen kan beschik ken, welke men in Alkmaar waarschijn lijk niet in kas heeft. Het vraagstuk van het doorgaand verkeer lijkt ons heel wat gemakkelij ker op te lossen. Maar de thans be noemde commissie staat voor zulke zware problemen dat zij er geen be hoefte aan heeft ook nog die van het stadsverkeer te moeten bestuderen. Laten wij tenslotte constateren, dat de nieuwe raadsleden op prettige wijze op hun toekomstige morele plichten werden gewezen. De heer Van der Borden, die jarig geweest was, deelde met gulle hand gebakjes uit en wij zouden hierbij de kleine wenk willen geven, dat het niet bij verordening verboden is dergelijke culinaire verrassingen ook bij huwelij ken, geboorten en andere verblijdende gebeurtenissen te presenteren. Het is een oud, maar nog altijd doel treffend middel om in de Raad een sfeer van vriendschap en vertrouwen te scheppen. bijzondere plaats in de samenleving ij Hij staat aan het begin van ons leveri en vaak ook aan het eind en daar tut. sen in gaan wij tot hem om leniging van onze lichamelijke noden en vaat ook geestelijke. In al deze drie phases zijn de Schorelaren wel zeer bevoor recht, dat zij bijstand van dr. Heringa krijgen. Ik zal het over de beide laat ste phasen niet hebben, maar denk aan de Schoorlse babies. Het beeld is mis- schien medisch niet helemaal verant woord, maar welk een vreugde moet het voor de Schoorlse jonggeborenen zijn om bij hun intrede van deze we reld te blikken in het vriendelijke en goedmoedige gelaat van dr. Heringa. Stel u eens voor, aldus fataseert spr, verder, dat de tien millioenste baby, di« in December in ons land wordt ver. waoht, eens Schoorl tot geboorteplaats koos, wat een triomf voor onze dokter en voor Schoorl! Maar vriendelijkheid en goedmoedig heid mogen veel betekenen, deze eigen schappen maken de dokter nog niet. Het zijn zijn grote deskundigheid, zijn onbegrensde toewijding voor zijn taak, zijn grote liefde voor zijn patiënten en zijn grote onbaatzuchtigheid, welke onze dokter hebben gemaakt tot onze ge achte, geziene en beminde dokter He ringa. Veertig jaar geleden, aldus vervolgde mr. Jochems zijn rede, kwam u hier als eerste eigen dokter van Schoorl. U reed toen op een nu legendarische motor fiets, die met anecdotes is omweven. Veertig jaren achter elkander heeft de bevolking van Schoorl de zegenrijke invloed mogen ondergaan van uw ar beid als civiel geneesheer, als school arts en ook heel lang als voorzitter van het Witte Kruis. Ik laat uw functie van Sinterklaas er nu maar buiten, al heeft dat voor de schoolkinderen toch heus veel betekend. En thans, nu wij uw veertigjarig jubileum vieren, nu pogen wij iets tot uitng te brengen van de dankbaarheid, die ons allen je gens u vervult en van de vriendschap en toegenegenheid, die wij allen u toe dragen. Wij doen dit met vlaggen en versieringen en proberen het in woor den uit te drukken, maar ik moet daar aan toevoegen, dat de beste woorden, de meest inhoudsvolle, niet door u worden gehoord: het zijn die, welke binnenskamers tussen uw oude patiën ten worden gewisseld als zij spreken over hun goede dokter Heringa. Hierna wendde mr. Jochems zich tot mevrouw Heringa en gaf haar de ver zekering dat de hulde gebracht aan de dokter, ook voor haar was bedoeld. Hij wees op de zeer bijzondere plaats en taak van de doktersvrouw in de samen leving en op de voorbeeldige wijze, waarop zij in deze 40 jaren haar taak vervulde. Op het gebied van maat schappelijk werk ging zij vooraan, ge ruime tijd maakte zij deel uit van de gemeenteraad en diende zo ook het algemeen belang. Talloze vrienden had zij zich verworven in Schoorl. Intussen, en nu richtte spreker weer het wóórd tot de jubilaris, hebben wij het niét bij woorden alleen willen la ten. Al uw vrienden en patiënten in de gehele gemeente, van rijk tot arm, heb ben op enthousiaste wijze medege werkt om u als herinnering aan deze dag een cadeau aan te bieden. Wij hebben gemeend, dat wanneer u 's avonds teruggekeerd van uw lange en vermoeiende tochten naar uw pa tiënten, waarbij u met duizelingwwek- kende snelheid langs de wegen pleegt te rijden om maar spoedig bij hen te zijn (ik houd vaak mijn hart vast als ik u de bocht bij het raadhuisplein zie nemen!) dat u dan bij uw thuiskomst misschien rust en verpozing zult kun nen vinden bijeen radiotoestel. Wij hebben daarbij bedacht, dat het toch ook wel heel prettig is, zo'n con cert in Brussel of Parijs persoonlijk bij te wonen en daarom met het oog op deviezenschaarste maar vast wat ver zamelt. Spreker eindigde zijn rede met te verzoeken beide geschenken te wil len aanvaarden als bewijs van de grote dankbaarheid en genegenheid van alle patiënten en vrienden in de gemeente Schoorl. De heer Y. Minkema sprak nog woor den van dank namens zijn talrijke fa milie en de heer v. d. Garde Jr. ver tolkte als voorzitter van VW Noord- Kennemerland de gevoelens van dank en genegenheid van de vele gasten, die in het seizoen nooit tevergeefs aanklop ten bij dokter Heringa en bood als blijk van waardering een schilderstuk aan. Woorden van dank. Zichtbaar ontroerd sprak tenslotte de jubilaris woorden van dank tot allen die deze dag tot een voor hem zo on vergetelijke hadden gemaakt. Evenals 's morgens te Groet voor de bewoners van het Noordelijke deel der gemeente, was er nu voor de Schorela ren gelegenheid de jubilaris en familie persoonlijk geluk te wensen. Aan het slot van de feestdag brach ten Schoorl's fanfarecorps „De Vriend schap" en Schoorls gemengd koor de jubilaris nog een serenade. Dorpsgenoten op de thuisvaart Op 1 October is met de „Kota Inten" de heer Zuydam behouden en wel in ons dorp aangekomen Met de Zui* derkruis" arriveren wederom twee jon gens. Het zijn de soldaten J. Bijpost, Benedenweg 140 en C. N. Koning. He renweg 9. Beiden vervulden gedurende lange tijd hun overzeese dienstplicht en er bestaat dus alle reden om ook deze jongens feestelijk in te halen. Maai' van deze plicht zal het Thuisfront zich ze' ker kwijten. Maar ook de burger' kunnen hun medeleven tonen, een ieder steke dus de vlag uit op 10 October a.s., zodat het gehele dorp een feestelijk aanzien zal krijgen Het zal de jongens goed doen, als zij zien dat hun dorps genoten medeleven.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2