finus Metselaar, motorduivel no. één Echtpaar Moeijes-Bood te Oud karspel in het goud Warmenhuizen L rliik anne Egmond aan Zee Bergen Schermerhorn Heer-HuQowaard „Hugo" naar Scheveningen Koedijk Spannende wedstrijd Casiricum Heiloo Egmondbinnen gaafste Jieuws Viebahn en Rühl tot 15 jaar veroordeeld DINSDAG 4 OCTOBER 1949 Begonnen met oude legermotor frgens aan de Rijksweg Amsterdam llkmaar ligt het rustige dorpje Liin- nien. Vergissen wij ons niet dan heeft Limmen in de bloembollencentra van ons land een bekende klank, doch in t Zuiden, 't Noorden en 't Oosten zal men zich Dimmen nauwelijks van de aardrijkskundelessen herinneren. Zo was het. Thans, na de Nederlandse Speedway-kampioenschappen, is dat anders, want Nederlands motorduivel no. één is een Limmenaar. De kleine Tinus Metselaar heeft kans gezien zijn naam en die van zijn gemeente op de lippen van alle motorenthousiasten te brengen. Anderhalf jaar geleden. Anderhalf jaar geleden zijn Tinus Metselaar en Dick de Geus voor het eerst op een speedwaywedstrijd uitge komen. Zij verbouwden een oude leger- Triumph en al spoedig bleek, dat deze Jeugdige renners feeling hadden voor deze zeer speciale tak van de motor sport. Dat is Zondag wel gebleken ook, o.m. uit een veld van zestien cracks de erepalm en een derde plaats te bezetten is alleen bereikbaar voor hen die naast durf, perfecte techniek en een uitste kende motor, feeling bezitten. Geluk een belangrijke factor. Er zijn echter ook nog andere fac toren die een rol kunnen spelen. De voornaamste is een behoorlijke dosis geluk. Een valpartij, lekke band of mo tordefect kunnen de beste renners uit schakelen. Daarom eist de verzorging van de speedway-motor speciale aan dacht. Tinus Metselaar is in het geluk kige bezit van een helper op wie hij zich volkomen kan verlaten. Het is zijn dorpsgenoot Kees Nuyens, In Limmen kent men hem niet beter dan „De Rid der", die nog nimmer een wedstrijd verzuimde waaraan Tinus Metselaar deelnam. Achter „het IJzeren Gordijn". Morgen gaat Tinus Metselaar met zijn team de Hollandse Leeuwen, naar Polen om daar enkele wedstrijden te rijden. Zodra dit team weer van achter het IJzeren Gordijn is terug gekeerd, zal, vermoedelijk in Hilversum de laat ste wedstrijd van de speedway-compe titie worden gereden. Wij zijn er van overtuigd, dat door de jongste presta tie van Metselaar de belangstelling Uit de Kon. Ned. Midden standsbond getreden De middenstandsvereniging „Sa menwerking" heeft een ledenvergade ring gehouden in café Slikker. De voorzitter, de heer P. Dissel, me moreerde het verloop van het midden- standsleven van enkele jaren terug. De actie die door de vereniging toen is gevoerd tegen een paar mensen die een nieuwe branche begonnen, is ach teraf bekeken onjuist geweest. Bedoel de personen waren op de vergadering aanwezig en de voorzitter erkende dat deze actie een misgreep is geweest. Zij hebben een gezond bedrijf tot stand gebracht. Hierna kwam de a.s. Sint-Nicolaas- attractie in bespreking. Met op één na algemene stemmen is in principe in dit opzicht besloten met de Hanse sa men te werken en af te wachten wel ke plannen er worden voorbereid. Zo dra deze plannen bekend zijn, zal nog maals een vergadering worden belegd. De voorzitter deelde mede dat van een manufacturier een klacht was bin nengekomen over de verstrekking van wol door de Bond van Plattelands vrouwen aan zijn leden. Breedvoerig is deze zaak besproken en de voor zitter verklaarde met de voorzitster van bedoelde bond te hebben gespro ken; zij had toezegging gedaan met de ingebrachte bezwaren voortaan reke ning te zullen houden en met haar bestuur zou deze kwestie besproken worden. De houding van deze manu facturier was niet bepaald fair te noe men, ondanks de tegemoetkoming. De penningmeester, de heer Jn. Wit. bracht naar voren dat, zoals het nu gaat, de vereniging niet bestaan kan. Grondbedrag en contributie moeten worden afgedragen aan de bond en de contributie, die van leden wordt ge vraagd, is niet toereikend. Gezien het kleine aantal leden zou de contributie zodanig verhoogd moeten worden, dat deze voor velen te bezwaarlijk wordt. Na rijp besluit werd besloten zich als lid te laten schrappen van de Kon. Ned. Middenstandsbond. De voorzitter was hier echter geen voorstander van. omdat hierdoor het grootbedrijf steeds meer macht in handen krijgt. Wegens bedanken van de penning meester, de heer Jn. Wit, werd geko zen de heer A. Nieuwland Jr.. te Schoorldam, die deze benoeming aan nam. BURGERLIJKE STAND Geboren: Anna G. M., d. van J. d Groot en G. C. de Nijs. Maria A., d. van C. Jonker en M. E. Louter. Catharina D., d. van P. Boonstra en A. Visser. Ondertrouwd: Johannes Zoon en Maria A. Beemsterboer. Getrouwd: J. N. de Groot en A. M. de Nijs. Q. A. van Rijn en E. M Groot. J. Zoon en M. A. Beemster boer. Burgerlijke stand Geboren: Nicolaas Theodoras Ma ria, z. v. R. G. Kuin en H. W Bruin; Nicolaas Petrus Simon, z. v. C Zonne veld en B. J. Brink: Jan Pieter, z. v. Jan IJff en G Keppel; Neeltje. d. v J. M. Koedijk en H. A. Burcksen; An nie, d. v. Reindert Bruin en A. Rogge band. Overleden: Dieuwertje Bakker iaar, echtgen van Herm Geus. voor speedway in onze omgeving aan merkelijk zal toenemen. In andere de len van het land is die belangstelling reeds enorm. Bij een normale wedstrijd in het Feijenoordstadion zijn steeds practisch alle rangen uitverkocht en Zondag bevonden zich in het Olympisch Stadion maar liefst vijftigduizend men sen. Het ziet er naar uit, dat speedway in Nederland een zelfde vlucht gaat nemen als dit thans in Engeland het geval is en daarom is het zo prettig dat uit on ze omgeving een der favorieten komt, de 24-jarige Tinus Metselaar. Huldiging. In Limmen is Metselaar op grootse wijze gehuldigd. Ruim tweeduizend mensen en een muziekcorps veroor zaakten een verkeersopstopping voor zijn woning aan de Straatweg. Uitvoering „Vroom, Vrij en Blij" Zondagavond gaf de oud-katholieke jongeliedenvereniging „Vroom, Vrij en Blij" in het verenigingsgebouw voor leden, donateurs en genodigden haar eerste uitvoering van dit seizoen. De voorzitter, kapelaan Roosjen, heette de aanwezigen, onder wie bur gemeester en mevrouw Niele en be sturen van zusterverenigingen, wel kom. Hij wees er op, dat na de oorlog met nieuwe krachten moet worden ge werkt, die nog niet het vroegere peil bereikt hebben Deze avond bood van alles wat en juist daardoor was het een genoegen die mee te maken en te genieten van hetgeen de vereniging ten tonele bracht. Er waren een paar één-akters, w.o. vooral „Het parelsnoer" een kostelijk stukje was, met buitengewoon spel van de heer P. Gouda. Gezellig deden het weer de V.V. Boys, met mondhar monica en guitaar hun liedjes bege leidend en met een mimiek, beroeps- artisten waardig. Alleen naar hen zou Riolering eindelijk een feit Het besluit van de gemeenteraad van 6 September tot aanleg van rio lering in de gehele gemeente, voor een bedrag van 355.000, is bij be sluit van 28 September j.l. door Ged. Staten goedgekeurd. Hiermede is de aanleg van riolering nu een feit ge worden. De opdracht voor de eerste werkzaamheden is inmiddels ver strekt, n.l. .aan Gebr. Keevel te Am sterdam het leggen van de perslei ding naar Egmond aan de Hoef voor 32.623,— en aan Gebr. Apeldoorn te Egmondbinnen het bouwen van een rioolgemaal voor 5.190,—. ONTEIGENING UITGESPROKEN Bij besluit van de algemene com missarissen voor de wederopbouw is ten behoeve van de herbouw, de ont eigening uitgesproken voor een 20- tal woningen in de omgeving van het Pompplein, ten behoeve der gemeen te. KOSTELOZE HERINENTING De gelegenheid tot kosteloze her inenting door de gemeente-geneesheer zal worden geboden in het Witte- Kruisgebouw op Zaterdag 8 en Zater dag 15 October, resp. om 3 uur en om 5 uur. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op gevestigd, dat alleen zij, die reeds eerder tegen pokken zijn ingeënt, voor herinenting in aanmerking ko men. DE KLEEDGELEGENHEID COMPLEET De aanleg van gas en electriciteit naar de kleedgelegenheid op het Sportpark is tot stand gekomen, zodat de spelers nu na de wedstrijd warme douches kunnen gebruiken. Een gele genheid waarop menige vereniging ja loers zal zijn! Aanbesteding riolering B. en W. besteedden Maandag ten raadhuize aan het maken van een rio lering met bijkomende werken, le in men"'de hêlTavorTd"'künAen^uTsteren" de Jan Apeldoornweg (perceel A), 2 in En dan waren daar de nieuwe vond- een gedeelte van de Jb Weyandweg en sten. Allereerst een soort toneelstukje van zes dames met de heer J. Zwart, telkens uitlopend op community-sin ging van de uitbundig meezingende zaal. Een groot succes! Erg aardig waren ook de volksdansen en de dan sen van Schotse Hooglanders, in na tionaal costuum, bij gebreke van een doedelzak, begeleid met viool en fluit. Last not least noemen we de Lo relei-persiflage, een buitengewone vondst, die de zaal deed daveren De heer J. Glas, in wit satijnen japon, ge wapend met een hark, boven op de rots, met schelle stem verleidelijk zin gend! De heer J. Prins, in avondcos- tuum, als ridder op de draak rijdend. En daarvoor de stromende Rijn, voor gesteld door 10 heren, golvend onder een zeil en zingend „Aan de oever van een snelle vliet". Het is nuchter om het neer te schrijven, maar het was kostelijk komisch om te aan schouwen. De nieuwe richting, die VVB met deze avond heeft ingeslagen, heeft al len voldaan, zoals pastoor Van Zanten in zijn dankwoord deed uitkomen. Niet onvermeld mag tot slot blijven, de eigen band van WB, die het mu zikale gedeelte verzorgde. Ab Blaau- boer aan de piano, Wim Krab als drummer en Klaas Dekker met guitaar en zang, vormden een ensemble, dat elke feestavond en op ieder bal graag gehoord zal worden. SCHAAKUITSLAGEN. De schaakuitslagen van Woensdag jl. luiden: Afd. I: J. KoopmanJ. de Waal 10, G v. d. BrinkeJ. van Don 01, H. FranseJ. Zijp afgebr. Afd. II: N. Kraakman—C. Blok 0—1, K. GrootH. Waijers 10, A. vdBerg P. Mante y,y2. Afd. Ill: J." Vendel—J. Groen 1—0, J. GroenJ. Vendel 01, A. Roozing W. de Graaff 1—0, P. de Groot—H. de Vries 10. G. GrootStikvoort 10. de Oude Bergerweg (perceel B), 3 het werk in massa. Ingekomen 10 inschrij vingen: Fa. de Moei en Hermes Alk maar: f 4890, B 5220, in massa f 9590. Extra kosten f 830, H. Huibers Alk maar: In massa 9175. Extra kosten f 875 Wed. Jac. Houtenbos, Bergen: In massa f 10471. Extra kosten A f 200 B f 250. Fa. Gebr. Min: A f 5080, B f 5380, in' massa f 10660. Extra A f 400 B f 500 N.V. Aan. Mij. Kennemerland Heiloo: In massa f 9330. Extra kosten f 1135. Fa J. Houtenbos, Bergen: A f 5528, B f 56680. In massa f 11150. Extra kosten A f 190 B f 240. Fa. P. Meyer Wijk aan Zee: In massa f 11575. Extra kosten f 900. Fa. Polman, Heiloo: A f 6310, B f 4710, inmassa f 11020. Extra kosten A f 500 B f 100. J. Dienaar, Santpoort: A f 8900, B f 9000, in massa f 13390. Ex tra kosten f 900. G. Roosloot, Bergen: in massa f 12631. Extra kosten f 500. Het behoud der kerkjes te Sehoorl en Groet Zoals wij in ons nummer van Vrijdag mededeelden, kan Kennemerland tevre den zijn dat de twee idylisch gelegen kerkjes behouden zullen blijven. De kosten dezer restauratie, werden voor het grootste gedeelte gedragen door Monumentenzorg. Voor het bijeenbrengen van het nog resterende geringe bedrag heeft zich een comité gevormd dat een verloting organiseerde. Deze verloting belooft een succes te worden. Meerdere fir ma's stelden voor dit sympathieke doel belangrijke prijzen beschikbaar, zodat het aantal prijzen groot wordt, en dus de kans om een mooie prijs te winnen, lang niet denkbeeldig is. Het aantal loten is slechts 5000 en de prijs twee kwartjes per lot. Het comi té rekent er op, dat alle mensen, die van natuurschoon houden loten zullen kopen, zodat de trekking op 15 Octo ber kan plaats vinden. Elders in dit blad vindt men nadere bijzonderheden. Het echtpaar Moeijes- Bood te Oudkarspel hoopt Woensdag het feit te herdenken, dat het een halve eeuw geleden in het huwe lijksbootje stapte. Een halve eeuw van heel hard werken in dienst der gemeenschap heeft de heer Moejjes dan achter de rug ei nog is de tijd van rust voor hem, de 71-jari- ge, niet aangebroken. Elke dag is hij nog in de weer als secre taris-penningmeester van het Witte Kruis; geen sinecure wanneer men weet dat de afdeling 1600 leden telt! De vorige maand, op 1 September, was de heer Moeijes vijf en twintig jaar secretaris van de Derg- en Kerkmeerpolder en op 1 Mei hoopt hij opnieuw te jubileren en wel als secretaris van de Nieuwe polder! Van verschillende wa terschappen, vijf in totaal, is hij nog immer de volijverige, voor ieder be hulpzame secretaris. Geen wonder dan ook, dat Koningin Juliana hem onder scheiden met de zilveren medaille van de Oranje Nassau-Orae. Frederik Moeijes begon zijn werkza me leven als eenvoudige boerenknecht Hij verdiende in die tijd slechts een karig loon en het werd als een grote ve.rbetering beschouwd toen hij als v-afdelver in dienst der gemeente kon komen. Later werd hij concierge van de school. Van zijn overige functies noemen wij nog zijn kosterschap van de kerk. waarin hij bovendien tot 1939 zitting als notabe] heeft gehad. Het mag wel een unicum worden genoemd, dat iemand op zo hoge leeftijd zoveel functies vervult en over zoveel vitali teit beschikt De bruidegom werkt nog zo lang het dag is, is het niet op kan toor dan aan zijn liefhebberij: het tui nieren! Ziekte heeft het echtpaar Moeijes zelden of nooit gehad Beiden zijn nog kerngezond en dankbaar voor d-> on dervonden zegeningen Dat hun -erk, zo bescheiden begonnen, in bred- krin gen gewaardeerd wordt, zullen bruid en bruidegom morgen op hun feestdag zeker ondervinden! Harddraverijvereniging opgericht Zaterdag had in café Bontje een bij eenkomst plaats tot het oprichten van een harddraverij-vereniging. De heer J. Broersen opende de ver gadering en deelde mede, dat, gezien het succes van verleden jaar, weder om een harddraverij gehouden kan worden. De animo in ons dorp is hier voor zo groot, dat we zullen trachten een vereniging op te richten om gere geld draverijen te houden. Na uitvoe rige discussies werd overgegaan tot oprichting van de Harddraverij-ver eniging „Schermerhorn". In het bestuur hebben zitting ge nomen de heren J. Broersen, voorzit ter, G. J. de Groot, secretaris, F. Los, penningmeester, J. Duin, K. de Boer, H. Stam, H. P. Willemse, J. van Saas- se, G. de Reus, P. Schotsman en Th. Bisschop. Besloten werd om Zaterdag 15 Oc tober een draverij te houden voor boerenpaarden onder de man. De prij zen bedragen 50.30.20. f 10.Hieraan mogen niet deelnemen bloed- of halfbloedpaarden. De dra verij zal worden voorafgegaan door een défilé van de deelnemende paar den door het dorp. De vereniging neemt geen enkele verantwoording voor ongelukken op de baan tijdens de draverij. Paarden die een eerste prijs hebben gewonnen worden voor eike eerste prijs gehandicapt met 5 m. Eindelijk is dan de wens van vele dorpsgenoten in vervulling gegaan om een eigen harddraverij-vereniging te hebben. Dezer dagen is „Hugo", onze plaatselij ke muziekvereniging, naar Schevenin gen geweest, waar zij was uitgenodigd deel te nemen aan het muzikale ge deelte van het feest dat daar in het circusgebouw werd gegeven ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van het Centraal Bureau voor Landbouw coöperaties. Het is een succes gewor den en ook in Scheveningen heeft „Hugo" een goede indruk gemaakt. Dokter Noorlander op weg naar Indie De heer P. A. Noorlander, arts. die sinds 1 Juli in militaire dienst is, is thans op weg naar Indonesië aan boord van het s.s. „Volendam". Als behande lend geneesheer van het marine-perso- jjeel voor de tijd van twee jaar is hem als standplaats toegewezen Surabaja. Zijn gezin zal hem binnen zeer korte tijd volgen. OPENING SPORTTERREIN Het gemeentelijk sportterrein, dat in de afgelopen maanden een grote restau ratie heeft ondergaan, zal Zondag 9 Oc tober worden geopend. OOGST VAN DE WEG Gevonden: een padvindersriem, brui ne voetbalkoffer inh. voetbalschoenen enz., bruin lederen kinderhandschoen. Verloren: een marmerkleurige vulpen, een loonzakje inhoudende 52.34; brui ne vulpen; zwarte Waterman vulpen in etui, groen dameshoedje, een gekleurde shawl. OP HOOP VAN ZEGEN Onze plaatselijke toneelverneniging Harmonie heeft in studie genomen „Op Hoop van Zegen" van Heijermans. Ver schillende oud-leden van Harmonie zul len hieraan medewerken. Ongeveer 26 jaar geleden is dit stuk nog eens opge voerd in de zaal van café „De Zwaan". Zondagmiddag had de wedstrijd plaats tussen Koedijk I en Zeemacht I. In deze wedstrijd, die onder perfecte lei ding van de heer Brugge stond, is Koe dijk er opnieuw in geslaagd als over winnaar uit de strijd te komen en is na drie wedstrijden nog ongeslagen. Al direct na de aftrap ontspon zich een spannende strijd tussen de achterhoede der bezoekers en de Koedijker voor hoede, welke tot de rust onbeslist bleef. De rust ging met blanke stand in. Na de rust hetzelfde beeld, totdat na onge veer een kwartier Koedijk de leiding nam. 10. Zeemacht zette nu alles op alles De Koedijker voorhoede kreeg nu meer vrijheid. In een nieuwe aanval vero- -akte de Zeemachtachterhoede een trafschop welke onberispelijk werr -geschoten. 20 Ondanks ver woed -ogingen der Navy's bleef het hiert Het was een spannende wed - strik" ip door vele belangstellenden we'-- iigewoond. TUINBOUWCURSUS De Tuinböuwver. „De West" organi seert opnieuw een cursus in „fruit teelt" onder leiding van de heer Blauw, as.-cons. te Hoorn. De Veluwse eenden, kippen en kalkoen-fokkerijen zijn langzamer hand de schade, die door de oorlog aan de bedrijven was toegebracht, te boven gekomen. Behalve voor onze Kersttafel worden er ook beesten ter veredeling der rassen gefokt. De eigenaar van het fok- kerijbedrijf „Het Harde" op de Veluwe toont een gans met een gewicht van ongeveer 12 kilo en een vleugelwijdte van 2 meter. ONDERLINGE COMPETITIE SCHAAKCLUB „DE PION" De uitslagen van de wedstrijden- voor de onderlinge competitie zijn: Th. de Smalen—C. J. Heerk 1—0; C. BennesWalt. Uhl 10; P. J. Zwart notaris van Cranenburgh 10; H. TiemstraD. Keetbaas WAT DE TUINDERS KREGEN Bij de tuinbouwvereniging „Ons Be lang" werden gisteren de volgende prij zen genoteerd: Sla 5bl/y, Bloemkool 2335; Soepgroenten 4; Peterselie 2'/j; Andijvie 5l/97; Dubbele honen 2849; Tomaten 2338; Pronkbonen 1426; Uien 7'/ï9; Komkommers 1819; Snij bonen 57; Rentegevers 5658; Spinazie 9l/216; Groenekool 713; Bospeen 13 16; Kroten 4Vi; Boerenkool 3l/„; Spruitkool 2227 en Meloenen 6. TUINBOUWVERENIGING „ONS BELANG". Blijkens de Staatscourant is de op 31 December 1948 verstreken duur van de RK Coöp. Tuinbouwvereniging „Ons Belang" U.A. voor onbepaalde tijd ver lengd, Ruim negenhonderd inwoners uit onze gemeente hebben hun hand tekening geplaatst onder het protest, dat pater Henri de Greeve bij de UNO wil indienen. VIJFTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar Jekel aan de Schuine Hondsbosselaan had Zaterdag ter ge legenheid van zijn 50-jarig huwelijks feest een serenade in ontvangst te ne men van de muziekvereniging Eensge zindheid. De voorzitter van Eensgezind heid sprak hartelijke woorden van fe licitatie, waarna de muziekvereniging werd onthaald. OPBRENGST SPELDJESDAG De collecte van de speldjesdag voor Herwonnen Levenskracht heeft f 141,07 opgebracht. Voorwaar geen slecht re sultaat. HUREN VASTGESTELD. De huur van de zes nieuw gebouwde woningen aan de Vennewatersweg te Egmond-Binnen, welke aanvankelijk was vastgesteld op f 6.45 per week ex clusief waterverbruik, is thans door 't Ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting nader vastgesteld op 5.20 per week, eveneens exclusief waterver bruik. Marktberichten MAANDAGSE VEEMARKT ALKMAAR, 3 Oct. 1949. 83 vette koeien, 1 graskalf, 20 nuchtere kalveren (slacht), 402 vette schapen, alles Centrale. ALKMAAR, 3 Oct. 1949. BI. Bigenheimers f 7.40; Slabonen z. dr. 35—50; afwijkend 20- 30; Stoksnijbonen 39—65; kas 100; Pronk bonen 24—40; Tomaten A 26—40; afwijkend 16—22; Tomaten Bonken 16—18, alles per 100 kg; Bloemkool 2A 35-48; I 22-34; II 8—20, alles per 100 stuks; Rode kool f 5.50— f 12.10; Groene kool f 5.50—f 9.50; Spinazie 10—40; Postelein 16—40, alles per 100 kg; Sla I 7—11; II 1.50—6; Kas 14 per 100 stuks; Andijvie f 5.50—f 12.50; Rabarber 4; Rode Bieten 5—7;, alles per 100 kg; Bospeen 6—26 per 100 bos; Waspeen 6-20; Uien I 10—12; afwijkend 4—8; Drielingen f 7.50; Nep 9; Prei 11—16 per 100 kg; Soepgroenten 1; Pie terselie 1 per kg; Augurken: Basterd f 1.14; Bommen 3; Druiven: Frankenthalers 75—95; Alicante 63—85; West-Frisia 48—53; Meloen: Net 12—40 per 100 kg; Appels: Cocks Orange Pippin 23—39; Schellinkhout er 16—26; Trans parante de Cronsels 8—30, alles per 100 kg; Peren: Beurré 4—9; Beurré Mérode 4—10; Bonne Louise d'Avranches 12—30; Maagde peer 9; Triomphe de Vienne 8—21, alles per 100 kg. LANGEDIJKER GROENTEN CENTRALE, 4 Oct. 1949. 6000 kg aardappelen f 6.70;. 22.000 kg uien f 13.60—f 14.40; Grove 10.50—f 11.30; drielingen f 14.20—f 14.70; r.ep f 12.60—f 13.40; 400 kg druiven f 71— t 84; 400 kg tomaten A f 28, B f 30, C f 21; 2000 kg peen II f 9, III f 8.20; 2500 kg bieten f 5.50—f 5.80; 4000 kg andijvie f 5.50 lot f 5.80; 65.000 kg witte kool f 6—f 6.10; 25.000 kg groene kool l' 5—f 7.80; 4000 kg gele kool t 5-f 6.10; 40.000 kg rode kool F 5.50—f 8; 4000 kg slabonen f 20—f 44; 800 siuks bloemkool I f 31.10, afwijkend f 17.20— 18.30. NOORDERMARKTBOND, 4 Oct. 1949. 15000 kg aardappelen: BI. eigenheimers f 7.50 tot f 7.70; Bevelanders f 6.10—f 6.60; Koop- mansblauwen f 7.10—f 7.50; 23000 kg uien f 10.50—f 14.60; drielingen f 13.20—f L4.30; nep f 12—f 12.20; 10.000 kg peen II t 7.50- t 8.10; peen III f 7.10-f 7.30; 3000 kg bie ten I f 6; 7500 kg rode kool t 5.50—f 7.60; 3500 kg groene kool f 5—f 7.50; 1000 kg gele kool f 5—f 6.40; 160.000 witte kool f 6— l 6.70; 10.000 slabonen f 34—f 48; afwijkend 20—f 37. (Ongecorrigeerd) Schuldig aan Silbertanne- moorden Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, onder presidium van prof. mr. J. A. van Hamel, veroordeelde hedenmor gen de 45-jarige Emil Rühl en de 39- jarige Friedricli Christian Viebahn, die gedurende de bezettingstijd werkzaam waren als Kriminal-Sckretar bij de Dienststelle Amsterdam van de Sicher- heitsdienst tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorlopige hechtenis in Nederland doorgebracht. De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Gelinck, eiste veertien dagen geleden tegen bel den de doodstraf. In de sententie overwoog het Hof dat de billijkheid van de bijzondere rechts pleging eist dat de hogere chefs dg zwaarste verantwoording dragen e% daarvoor ook de zwaarste straf krijgen^ Beide verdachten waren ondergeschik ten en dat wil het Hof ten gunste van hen aanmerken. Het Hof verklaarde bewezen dat Rühl opzettelijk heeft medegewerkt aan een drietal Silbertanneacties, namelijk te Velsen, Westwoud en in de Beemster, dat hij zich heeft schuldig gemaakt aan mishandelingen en dat hij heeft deel genomen aan executies, onder andere van een viertal gevangenen op de bin nenplaats van de Dienststelle en van een tweetal Nederlanders in Schermer. Deze beide laatste feiten werden ook voor Viebahn bewezen verklaard. Te gen hem werd voorts bewezen ver klaard. dat hij heeft deelgenomen aan een viertal Silbertanneacties, waarvan drie iji Beverwijk en één in Westwoud. Voorts o.a. dat hij zijn medewerking heeft verleend bij het doodschieten van mr. Engelsma in Bergen (N.H.) door Maarten Kuiper. Algemene Vergadering der VN in 1953 in Moskou? De New York Times meldt, dat de Sowjetrussische minister van buiten landse zaken Wysjinski erin heeft toe gestemd de algemene vergadering der Verenigide Naties in 1953 te Moskou te ontvangen. Op een besloten diner in het hoofd kwartier van de Sowjet-delegatie vroeg de huidige voorzitter van de algemene vergadering de Philippijn Romulo, of de vergadering in 1950 te Moskou bjj- een kon komen. Wysjinski noemde het jaartal 1955, doch op de vraag van Trygve Lie, die ook aanwezig was, stemde hij erin toe, dat Moskou vroege; en wel in 1953 gastheer zou zijn, zo meldt het blad. In Sehagen zijn vier leeuwtjes geboren In circus Jos. Mullens, dat gisteren avond zijn tenten in Sehagen opsloeg, is het dierenpark uitgebreid met vier jonge leeuwen: twee jongens en twee meisjes. De laatsten kregen de namen: „Fanny" naar Fanny Blankere Koen en „Charlotte" naar Char lotte Kohier Tijdens het tournee van dit circus zijn in totaal elf leeuw tjes geboren, waarschijnlijk een circus record „leeuwenwerpen". INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie) De Eeuwige Laan te Bergen in gevaar Wie kent niet de Eeuwige laan? De onvolprezen laan, die 's zomers zowel als 's winters met z'n oude dennen één der bekoorlijkste lanen in ons land is? Met z'n bosrijke omgeving en ge- noegelijke kleine ingangweggetjes die naar Natuurreservaat en Buerweg voeren? Welnu, in deze laan ben ik opge schrikt bij de bouw van een landhuis, op de hoek van de Slotrampweg. Daaromheen heeft men zo goed als alle bomen op het grote terrein ge kapt en gerooid. Ook langs de berm van de Eeuwige laan en Slotrampweg heeft men het houtgewas weggeno men. Langs het hek, op eigen terrein, is men bezig een pad aan te leggen, rechthoekig langs de scheidingen, ze ker bedoeld als wandelpad, uitslui tend voor de a.s. bewoner. Het intie me Slotrampweggetje is zeer veel schade toegebracht. Het geheel kan nimmer de schoonheid brengen, die het zou hebben verkregen wanneer met meer overlegg alleen daar was gekapt, waar dit nodig was. Ik weet niet of het kappen wel of niet met de nodige sancties van de overheid plaats vond. Maar des te meer maak ik me ongerust dat meer deren dit voorbeeld zullen volgen. Waar blijft dan de „schoonheid", „het aanpassen bij de omgeving" in ons mooie Bergen? Het was juist de mooie aansluiting van de laan met de bestaande omrin gende beplanting die het karakter van deze laan behoeft. Is tegen dit gevaar niets te doen? Ik meen wel, omdat in de bouwver ordening eisen worden gesteld, betref fende het aanzien van bouwwerken in verband met de omgeving. Als nu de omgeving naar willekeur gewijzigd zou kunnen worden, zouden deze eisen geen zin hebben. Het onderhavig geval is nog te red den, door wegnemen der paden en In planten van bosplantsoen Met enige jaren is dan bet aspect weer hersteld. De eigenaar zou er Bergen een grote weldaad me" bewijzen. J. H. ROGGEVEEN

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3