Vfetwormpjes De Zwarte rchidee Volgende van Rondf Noordhollands vee naar Indonesië Oorlogsbegroting in de mist DÉBRALINE De tijd dri Vallende ziekte niet ongeneeslijk In de bezettingsjaren kwamen alle Hollandse dieren om (Van onze agrarische medewerker) 0EZER DAGEN werd per „Peleus" een zending vee naar Indonesië ver scheept, bestaande uit 40 vaarzen, 2 jonge stieren, 10 zeugen en zeugjes en 1 dekbeer. Alle dieren waren afkomstig uit Noord-Holland. Zulke verschepin gen hebben geregeld plaats. Op 30 Sep tember vertrokken per „Rotti" 40 stamboekdieren uit Friesland, bestemd voor de boerderij „De Friese Terp" in Meester Cornelis. In verband met deze exporten hadden we een onderhoud met dr. P. C. Ypma te Bergen, die door het Indonesische departement van Landbouw en Visserij is belast met de regeling van deze vee aankopen in Nederland. Het liefst nemen we stamboekvee, zo vertelde hij ons, maar de prijs daarvan is soms een bezwaar. Het moet echter ten minste geregistreerd zijn en beslist tbc-vrij. Het vee in Indonesië. Elke plaats van betekenis in In donesië, zo ging onze zegsman voort, heeft haar melkerijen. Sommige daar van hebben Hollands, de meeste echter gekruist vee. Die met Hollands vee zijn in de regel de betere bedrijven, meestal zijn ze in handen van Europeanen. Op de kleinere, die gedreven worden door Indonesiërs, Chinezen of Indiërs, vindt men doorgaans gekruist vee. Dit gekruiste vee is een kruising van Hollands bloed met de zeboe uit India. Deze zeboe geeft weinig melk, maar met een hoog vetgehalte, de lactatie- periode is betrekkelijk kort. Kruising geeft een behoorlijk resultaat, het^jonge vee is over het algemeen beter tegen het klimaat bestand dan het Hollandse, dat het best gedijt in de hogere stre ken. De inlandse Javaanse koe is klein en geeft weinig melk met een normaal vet gehalte. Het is een natuurdier, dat voor namelijk wordt gebruikt als trekkracht, maar dat voor de melkproductie on bruikbaar is. Hollands vee ging verloren. Van het Hollandse vee, dat Indones'.e vóór de oorlog bezat, is ongeveer 30 verloren gegaan. Dat is vooral gebeurd gedurende de ordeloze perioden, die In donesie heeft gekend. De eerste was na de ineenstorting van het Nederlandse bewind voordat de Japanners waren gekomen: de tweede ioen de Japanners hadden gecapituleerd en de gealliëer- den het bewind nog niet hadden over genomen. De Indonesiërs met hun kleine be drijfjes met gekruist vee maakten deze overgangen mee zonder veel schade te ondervinden. Ze bleven er rustig op zitten, zodat het geheel onder toezicht bl»r>f van de eigenaar. Bij de onder Europese leiding staan de bedrijven was dat heel anders. Neem bü voorbeeld het bedrijf Generaal de Wet" in de nabijheid van Bandung Er waren daar bij het einde van de Ja panse bezettine circa 2000 dieren. De melkerii werd door de extremisten ge plunderd en verwoedt en alle dieren werden afgemaakt. Natuurlijk is dit een px'ra groot bedrijf. De meeste zijn veel kleiner en hebben in doorsnee mirsehien 40 of SO Holland^? dieren. Ook onder de varkens is een enorme opruiming gehouden Het Europese var ken doet het uitstekend in Indonesië en het is zeer geschikt voor kruisin" met inheemse varkens, zoa's biivoo™- beeld hef Balisehe en het Chinese. Er werden in sommige delen van Indo nesie veel varkens gehouden: in een streek als de Mmahassa büvonrbeeld wilde iedereen omstreeks Nieuwjaar ziin varkentje kunnen slachten. De die ren waren daar door de Japanners alle maal op een centrale ulaafs verzameld waarna door een homhardement prac- tisch alles verloren ging. ïnvoeru'anoen. Om de veestapel langzamerhand weer op peil te kunnen krijgen, is een de- Viiftie! van Nederlandse Werkgevers Maandag was het een halve eeuw geleden dat te Hengelo de grondsla gen werden gelegd voor het Verbond van Nederlandse Werkgevers, uit ju bileum wordt op vijf en zes October aldaar herdacht. De ministers van economische zaken en landbouw, de s'aatsseeretaris van economische zaken, de Commissaris van de Koningin in Overijsel. verte genwoordigers va" de katholiek» en d» protestants-ehristeliike zusterorgani saties. Belgische eolleea's en de bnr- gem-"-ster van Hengelo zullen aanwe zig zijn. POI 'TIEKE OPTOCHTEN IN LONDEN VERBODEN. De politie te Londen heeft alle poli tieke optochten in het stadsgebied voor drie maanden verboden. Dit bevel, dat door de minister van binnenlandse zaken, is ondertekend werd hedennacht van kracht. De minister had protesten ontvangen tegen het plan van de nen-fascistische beweging van Oswald Mnslov vandaag een mars door Londen te maken. viezenpot gevormd. Het departement van Landbouw en Visserij beslist dan wie in aanmerking kan komen voor aankoop van vee. De geïmporteerde dieren komen thans practisch alleen uit Nederland. Aanvankelijk zijn proeven genomen met invoer uit Australië, maar dat is uitgelopen op een volslagen mislukking. Van de daar aangekochte dieren is er nauwelijks meer één in leven. Het schema voor de aankopen is nu als volgt: 1949/50 2500 runderen; 1951 1000 runderen. Aan dit plan is nog slechts voor een betrekkelijk klein deel uitvoering gege ven. In totaal werden tot nu toe uit Nederland geëxporteerd: circa 200 vaarzen en circa 30 stieren. Bovendien werden nog 130 varkens verzonden speciaal voor de fokkerij. Gezondheidstoestand en hygiëne De toestand aan de melkerijen is, uit een oogpunt van hygiëne bezien, heel wat beter dan bij ons in Nederland, zo verklaarde de heer Ypma. Iedere ge meente heeft haar melkverordening en daarin worden maatregelen voorge schreven, die in Nederland als buiten gewoon drastisch zouden worden be schouwd, maar die ten gevolge hebben gehad, dat de kwaliteit van de melk buitengewoon goed is. Iedere melkerij staat onder perma nente controle van de veeartsnijkundige dienst. Dit betekent, dat er tenminste eenmaal per maand een veearts op het bedrijf komt en daarnaast ten minste ook eenmaal zijn assistent. Er wordt dan gelet op de toestand van het vee, de hygiëne in het bedrijf, stof en vuil in de stallen. De emmers en de zeven wor den gecontroleerd, er wordt gelet op zindelijk melken enz. Wanneer een be drijf drie maal in overtreding is, kan het zonder meer worden gesloten. En dat is wel gebeurd ook. In sommige gevallen wordt gewerkt met een pun- tenstelsel, waarbij waarderingen wor den gegeven van uitstekend tot slecht. De verkregen punten met de waarde ringen worden iedere maand voor elk bedrijf in de plaatselijke bladen gepu bliceerd! Het behoeft nauwelijks betoog, dat onder zulke omstandigheden iedere be zitter van een melkerij er op uit is de toestand in zijn bedrijf zo goed en zo zindelijk mogelijk te doen zijn. Want een slechte waardering in de krant heeft onherroepelijk klantenverlies ten gevolge. T.b.c. komt onder het vee niet voor en het personeel wordt steeds gekeurd opdat het vee niet wordt besmet. Dure melk. Het vee in Indonesië wordt practisch gesproken alleen gehouden voor de melk. Het gebrek aan vee in aanmer king genomen, behoeft men zich er niet over te verwonderen, dat deze melk zeer duur is. In de omgeving van Batavia bedraagt de prijs ongeveer f 1.50 k f 2 per fles. We verwonderden er ons over, dat bij zulk een prijs de uitvoer van vee uit Nederland geen grotere vormen aannam. De heer Ypma echter trok een bedenkelijk gezicht. Het vee wordt heel duur, zei hij. Het is niet alleen de prijs, die er hier voor moet worden betaald. Daar komen nog de onkosten bij die per dier zeker op f 600 zijn te stellen. Wereld-Dierendag 't Is heden wereld-dierendag, Wat zoveel zeggen wil: Sta bij het leven van het dier Vandaag eens extra stil. Want och, wij mensen hebben het Zó druk met velerlei, Dat aan het dier niet wordt gedacht, Men gaat er aan voorbij. Nu ja, men heeft een hond, een kat, Of enig ander dier, Doch dat is dan in hoofdzaak toch Alleen maar voor plezier. Men zegt: „M'n schat, m'n honnepon, M'n lievertje, m'n dot, M'n suikersnoetebolletje, M'n poereloerelot" Men .knuffelt en vertroetelt ze, Verwent ze tot en met, Maar 't leed, dat and're dieren treft, Daar wordt niet op gelet. En toch, zo menig, menig dier Lijdt nog onduldbaar leed, Hem door de mensen aan gedaan. Véél meer dan men vaak weet. Daarom is deze dierendag Zoiets als een appèl, Dat ons geweten wakker schudt. Beseffen wij dat wel? Die éne dag zal het niet doen, Maar vraagt van ons als daad, Of men het dier beschermen wil In huis en op de straat. Alzo is deze dierendag Geen overdrevenheid. Maar een hartstochtelijk beroep Op u, voor al wat lijdt. JABSON Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. "Doet de jeuk bedaren en doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Omzetten Effectenbeurs In September vertegenwoordigde de aandelenomzet aan de Amsterdamse Effectenbeurs een nominale waarde van f 37.596.430 (Augustus f 42.881.213) en in de eerste 9 maanden van dit jaar een waarde van f 256.634.345. Obliga- tiën werden verhandeld tot een nomi naal bedrag van f 72.062.654 in Septem ber (Augustus f 43.559.434) en van f 509.499.280 in de eerste 9 maanden. Voor certificaten van Amerikaanse shares waren deze cijfers resp. 2028 en 27.246 stuks (Augustus 1949). In de eer ste drie kwartalen van 1948 waren de omzetten als volgt: aandelen f 329.427.695 obligaties f 473.140.428, certificaten 75.309 stuks. VANDENBERG GEOPEREERD Op senator "Arthur Vandenberg, dé deskundige voor buitenlandse aange legenheden van de Amerikaanse repu blikeinse partij, is een operatie uitge voerd, welke meer dan zes uur heeft geduurd en waarbij de helft van zijn linker long is weggenomen. De toestand van de geopereerde is „uitstekend". Op 7 October a.s. zal H.M. Koningin Juliana de eerste steen leggen van het studentensanatorium te Laren. De gelden voor dit sanatorium, waar de studenten in kamertjes van één, twee of vier personen gelegenheid zullen hebben te studeren, zijn grotendeels bijeengebracht door Curagao, Suriname en Aruba. Dit is gedaan uit eerbied voor de strijd van onze studenten voor de geestelijke vrijheid. Door middel van draadopnamen worden de colleges van de Amsterdamse Universiteit in het sanatorium weergegeven. De maquette van het sanatorium, dat plaats zal bieden aan 83 patiënten. De vallende ziekte of epilepsie komt evenveel voor als actieve tuberculose. Volgens dr. B. Ch. Ledeboer, de di recteur-geneesheer van de inrichting voor epileptici „Meer en Bosch" in Heemstede, die tot secretaris-generaal is gekozen van de Internationale Liga tegen Epilepsie, telt ons land 50.000 lijders aan deze ziekte. Tot voor kort moest echter de bestrijding van deze ziekte geheel uit particuliere bijdra gen worden betaald. Dank zij de ac tieve belangstelling van de nieuwe directeur-generaal van de Volksge zondheid dr. Muntendam ontvangt men voor dit doel tegenwoordig een Rijksbijdrage, die echter een druppel op een gloeiende plaat is in verhou ding tot de totale kosten. Dit jaar heeft men voor het eerst ook de pro vincie Noord-Holland besloten een sub sidie toe te kennen. De moderne wetenschap heeft ont dekt, dat epilepsie niet ongeneeslijk is. Van de kinderen, die tijdig in behan deling komen, heeft 60 procent kans op beterschap. Na de eerste wereld oorlog kreeg ongeveer 30 procent van de soldaten, die hersenverwondingen hadden opgelopen, epilepsie. Na de tweede wereldoorlog, toen men solda ten met hersenkwetsuren tegen epi lepsie behandelde was dit nog maar 3 procent. Ondanks de geringe overheidshulp zijn de resultaten in Nederland op het gebied van de epilepsiebestrijding in vergelijking met andere landen verre weg het beste. Dat werd onder meer mogelijk door de 2V;centsbijdragen van de 150.000 leden van „De Macht van het kleine". Dr. Ledeboer legde er echter in een personderhoud de na druk op, dat het publiek zo volledig mogelijk dient te worden ingelicht over de ziekte en haar bestrijding, op dat het grote leed, dat zij veroorzaakt, zoveel mogelijk worde voorkomen. Prov. Commissie voor de Veilingen vergaderde te Alkmaar Zaterdagmiddag vergaderde de Pro vinciale Commissie voor de Veilingen in het Gulden Vlies. De bijeenkomst was nodig, omdat de toestemming van de ledenvergadering moest worden verkregen tot het aanbrengen van een statutenwijziging, waarbij de duur der vereniging met 29 jaar werd verlengd. De voorzitter, de heer Nijssen, gaf in verband hiermee een kort overzicht van de geschiedenis van de vereni ging, die in de loop der jaren is uit gegroeid' tot een machtige organisatie van Noordhollandse tuinders. Hij memoreerde, hoe in 1916 de be hoefte was gevoeld aan meerdere sa menwerking en hoe het resultaat van de gevoerde besprekingen toen was geweest, dat een „Commissie van Lasthebbers" ontstond. Daarin hadden zitting de heren P. Slot, Broek op Langendijk, J. J. Kok, Grootebroek, ■T. Ootjers Noord-Scharwoude en P. Frans te Warmenhuizen, terwijl het secretariaat er van werd waargeno men door de heer P. Tromp. Deze commissie werkte vier jaar. Meer en meer bleek, dat de organi satie reden van bestaan had en in 1920 werd toen de provinciale veilings organisatie opgericht, welker statuten de Koninklijke goedkeuring verwier ven. Deze organisatie werd één der fundamenten, waarop het landelijk werkende Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen werd opgetrokken. De heer Nijssen, die zelf reeds 28 jaar bestuurslid is en die gedurende 11 jaar de voorzittershamer hanteert, herdacht vervolgens nog enkele vete ranen uit de Provinciale Commissie. Het waren de heren P. Slot, oud-bur gemeester van Broek op Langendijk. die voorzitter was van het begin tot 1937, D. Koolhaas uit Twisk, die ge durende 30 jaar bestuurslid was en Th. Roosje uit Grootebroek, die 28 jaar in het bestuur zetelde. Onder applaus werd vervolgens be sloten tot verlenging der statuten. Een spreker uit Den Haag hield ver volgens een inleiding over de mini- mum-prijzenfondsen. Het schaaktournooi te Baarn De drie Zuidslavische spelers Kostic, Fuderer en Matavonic zijn niet te Baarn aangekomen, zodat de wedstrijd- commissie hen heeft vervangen dooi de Nederlanders Henneberke, Baren- dregt en Walingdijkstra. De uitslagen 4van de tweede ronde zijn: groep 1: Visser (Utrecht)Span jaard (Utrecht) l/9Vt; De Lange (Soestdijk)Tordion (Zwitserl.) 10; Barendregt (Amst.)Kramer (Leeuwar den) l/9'h; dr. Euwe (Amsterdam) Henneberke (Amsterdam) 10. (Van onze militaire medewerker) Zelden zijn er bij de samenstelling van een oorlogsbegroting zoveel onzekere factoren geweest als ditmaal. Wat zal het resultaat zijn van de Ronde Tafel conferentie? Hoe zal samengewerkt worden met de partners in de Westeuropese Unie en met de deelnemers aan het Atlantisch verdrag? In welke mate zon Amerika militaire hulp verlenen aan de Westerse landen? Het is dus geen wonder, dat de minister in de aanhef van zijn Memorie van Toelichting een zin doet opnemen, die een treffend beeld geeft van de mist, welke thans rondom de begroting hangt. De minister dan schrijft: „Slechts een poging kon worden ondernomen om een indruk te geven van een mogelijk, afhankelijk van verschillende daarop inwerkende factoren, te verwachten ontwikkeling." Wanneer men nu in Republikein se kringen in Batavia ontstemd is over het feit, dat blijkens deze begro ting volgend jaar toch troepen naar Indonesië worden gezonden, dan toont men de memorie van toelichting niet goed te hebben gelezen. Immers, de minister schrijft daarin, dat stellig mag worden verwacht na het sta ken van het vuren en het bereiken van een blijvende grondslag voor vre delievend samengaan de verkrij ging van een deugdelijke basis voor het geleidelijk afnemen van de Neder landse militaire inspanning in Indo nesië. Deze verwachting kan hij echter nog niet in tastbare voorstellen be lichamen. Wel merkt hij op, dat voor bereidingen zijn en worden getroffen, om als deze zozeer gewenste ontwik keling een feit wordt, met voortva rendheid de daaruit voortvloeiende maatregelen tot stand te doen ko men. En wanneer de minister mededeelt, dat in 1950 in totaal één zelfstandige infanterie-brigade plus zes bataljons De luchtbrug naar Berlijn is op geheven, maar zekerheidshalve heeft men de 18 meter hoge radar- installatie op het dak van de I. G. Farben te Frankfort, dat het hoofdkwartier is van de Ameri kaanse Hoge Commissaris, laten staan. Deze installatie is een copy van die op het vliegveld Tempel hof bij Berlijn. Op de foto de in stallatie te Berlijn. ECHTSCHEIDING IN DE SOWJET-ÜNIE Het 'Sowjetrussische Hooggerechtshof heeft vastgesteld, dat „He wens van een of van beide partijen om het hu welijk te beëindigen" geen 'voldoende grond voor echtscheiding geacht kan worden. In zijn arrest stelt het Hof vast. niet dan om ernstige en goedgegronde redenen kunnen worden ontbonden. ZWEEDS SCHIP LOOPT OP WRAK GNEISENAU Het 1540 ton metende Zweedse schip „Mira" heeft "in een SOS-sein onmid dellijke hulp verzocht. Het is op het wrak van het Duitse slagschip „Gnei- senau" gelopen, dat zich bij het Deense eiland Falstar bevindt. Twee leden der bemanning zijn gewond. PROF. HAMMING AANVAARDT AMBT. Prof. mr. A. W. M. Hamming heeft Maandag het ambt van gewoon hoog leraar in de staatshuishoudkunde en statistiek aan de rijksuniversiteit te Utrecht aanvaard met het uitspreken van een rede, getiteld: „De kern van de economische wetenschappen". BELGISCHE BELEGGINGEN IN TSJECHO-SLOWAKIJE. De besprekingen in Praag over de vernieuwing van de Belgisch-Tsjecho- slowaakse handelsoverenkomst zijn 4 maanden opgeschort. De oorzaak ligt in het feit, dat men niet tot overeen stemming is kunnen komen over de Belgische beleggingen in Tsjecho- Slowakije. EEN MONUMENT VOOR CHURCHILL Naar wij vernemen zijn er besprekin gen gaande o.a met de beeldbouwer Hildo Krop, in verband met de plannen van particuliere zijde tot het oprichten van »en monument voor Churchill. Ais nlaats voor dit monument is Rot terdnm gekozen Het nationale comité da" -ieh voor dü o-denkteken h -eft ge Inter -seerd. heeft vooral van Rotter dams» ziide zoveel financiële mede werkine verkregen dat een waardig oonument verzekerd is. DOOR 0 63 ALL AN SWINTON De voorzichtige Hugh wilde zijn te genwoordigheid niet bekend maken ooor hem te antwoorden, maar al spoe dig hoorde Sam het geritsel van ziin nadering door het kreupelhout. Sam riep: „Ik ben hier. Kom maar hierheen." Met Mary achter hem aan, drong Hugh door de struiken. Toen hij Sam in het oog kreeg, fluisterde hij nijdig: tLrote hemel man houd je Zodra hij de grote platte '45 automa tic in het oog kreeg, die Sam aan zijn v- bnng"1,vn hl ef r:i om 1 verbaasd staan. „Waar heb je dat an i?", vroeg hij. J ..Van Vito." Van Vito?" herhaalde Hugh onge- p Ja Jij had tot dusver ieder kar- j weitje op deze tocht aan jezelf getrok ken en dus dacht ik, dat het tijd werd dat ik ook eens van de partij mocht zijn." Hugh begon te spreken, zag zijn ge laatsuitdrukking en zweeg. Daarna zei hij op effen toon: „Niet meer dan bil lijk". Er viel een korte stilte En toen, alsof de gehele zaak niet meer was dan een routinekwestie, zei Hugh: Dus je hebt hem voor ons gewonnen?" Sam beschreef de ontmoeting. Hugh trok even de wenkbrauwen op .Goed werk", zei hij. ,Zeer goed Dank ie wel. Nu kunnen we tenminste onze zaken verder afwikkelen". Sam's respect voor hem ging met sprongen omhoog. En nu naast het avondvuur, ge steund door zulk een begrip, brak door Sam's animositeit een gevoel van broederschap, dat zo sterk was. dat hij de neiging om de hand uit te strek kon en Hugh aan te raken bijna niet kon weerstaan. Misschien bereikten ook Hugh em ge golven vap deze heftige emotie, want hij werd uit zijn dromerijen wak ker en keek rond met ogen, die warm en vriendschappelijk waren. „Je zei, dat je in December in Boston moet zijn. Hoe lang zal het duren voor .je je rapport kunt inzenden?" vroeg hij Sam. „Er komt eerst een voorlopig ver slag, waarschijnlijk binnen een maand. De gehele zaak zal een heel boek wor den en dat zal een tijd duren," ver telde Sam hem. „Maar het eerste rapport zal toch de orchidee vermelden. Het nieuws daar van zal dus het publiek bereiken met, laten we zeggen, het eind van Janu ari?" „Die zul jij toch al lang van te vo ren aangekondigd hebben. Het zal je nu niet veel tijd nemen, om al dat gene van de schat, wat je bereiken kunt, naar boven te brengen. Daar ik onderweg nog werk te doen heb zal het ongeveer vijf maanden duren voor ik weer in Caracas ben. Als je recht streeks gaat, als je hier klaar bent, zul je er binnen twee maanden zijn" „Dat is nu nét waar ik heen wil Mary en ik hebben het doorgepraat Dit was jouw expeditie. Wij zijn daar eenvoudig binnen gedrongen. Alle eer, die er uit te halen is, dient jou toe te komen. De orchidee is de Cattleya Ryleyi en jij dient geboekstaafd te worden als de ontdekker daarvan". „Toen we die vonden, was jij niet in mijn dienst. Het is gezamenlijke vondst". „Als jij er niet geweest was", zei Hugh, „liep ik misschien nog in Cara cas in de goot, Mary en ik krijgen al les, waar we op gehoopt hadden en nog veel meer. Als je niet in de schat wilt delen, moet je het toch wel doen, in datgene, wat we uit de orchidee halen". De drijfveer achter Sam's antwoord was even onberekend, als zijn behan deling van het probleem Pasquale en kwam uit een even diepe impuls voort. Ofschoon de gedachte pas in het laat ste ogenblik bij hem opgekomen was, zei hij: „Dank je. Heel graag. Ik zal geld nodig hebben". (Slot volgt). V.. Wat gij wilt dat een ander ver zwijgt, begin met dat zelf te verzwijgen. (SENECA) naar Indonesië zullen worden uitgs- zonden (één brigade minder dan la 1949 het geval was) dan voegt h)j daar nogmaals aan toe, dat deze op- zet een raming is, gebaseerd op plan- nen, waarin nog niet verdisconteerd kon worden het van de Ronde Tafel conferentie te verwachten resultaat. Minder troepen naar Indonesië. Wanneer we nu de lichting 1950 nader bekijken, en daarheen gaat na tuurlijk de belangstelling van vele lezers, dan blijkt, dat als overgangs maatregel in het voorjaar geen lich- tingsploeg onder de wapenen zal wor den geroepen, behoudens drie batal jons voor uitzending naar Indonesië, In het najaar van 1950 komt dan de lichting 1950 II op, circa 20.000 man, waarvan eveneens drie bataljons naar Indonesië uitgezonden worden. Wan neer we de sterkte dezer drie batal jons op totaal 2500 man stellen, dan blijkt dus, dat van deze lichting 1950 II slechts 12% naar Indonesia wordt uitgezonden. Wie zullen dat zijn? Men hoopt dit betrekkelijk kleine contingent te ver krijgen door vrijwilligers, d.w.z. dat men tevoren bjj wijze van enquêtte aan de dienstplichtigen de vraag stelt of zij bereid zijn hun diensttijd in In donesië door te brengen. Zal inder daad van elke acht jongens één de moed en ondernemingslust hebben zich voor Indonesië op te geven? Een moeilijke vraag, die niemand momen teel beantwoorden kan, want vele factoren doen hier hun invloed gel den. Daarnaast valt te constateren, dat uit de gehele lichting 1950 slechts zes bataljons voor Indcnesie getrok ken worden. Uit de lichting 1949 wer den nog naast deze zes bataljons twee zelfstandige infanterie-brigades ge vormd, die eveneens werden uitge zonden. Dat betekent dus een vermin dering ten aanzien van de lichting 1950 der uit te zenden troepen met meer dan 50%, vergeleken bij de lich ting 1949. Intussen bedenke men bij deze getallen wèl, dat het resultaat van de Ronde Tafel-conferentie er nog niet in kon worden verwerkt. De lichting, die in het kader van het nieuwe legerplan jaarlijks In twee ploegen zal worden opgeroepen, telt voor de landmacht 39.000 man (In '60 slechts 20.000 man; omdat, zoals wj) schreven, alleen 1950 H wordt opge roepen en van 1950 I slechts diege nen, die naar Indonesië gaan). Stelt men daarnaast de zes bataljons, ter sterkte van 5.000 man, die voors hands per lichting nog uitgezonden worden, dan blijkt wel, dat meer en meer de nadruk gaat vallen op het le ger in Nederland, In het kader van onze verplichtingen als partner in de Westerse Unie. Niet uitdrukken. Ze verdwijnen J mp spoedig en spoorloos wanneer ze een paar maal bet - met - het bekende huidgeneesmiddel Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. Regeringsuitzending. C.15 Piano. 6.30 Strijdkrachten. 7.05 Muziek, P 05 in het Radio-Zoeklicht. 8.15 Avro's Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Maria Zamora en haar orkest. 10.25 Chopin. 11.15 Gramo- foon-rubriek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8 en ll uur. Amusementsorkest. 6.20 Spprtpraatje. 6.30 Radio Volksuniversiteiten. 7.40 Operette-fragmenten. 8.05 De gewone man. 8.12 Jubileum-concert. 9.30 Concert. 10.30 Voordracht en vertaling. 10.40 Gramo- fconmuziek. 10.45 Avondgebed. 11.15 Avond concert. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Orgelspel. S.50. Voor de huisvrouw. 9.00 Mozart-cyclus. 12.30 Mededelingen. 12.38 Charlie Kunz pia no. 1.15 Metropole orkest. 2.00 Gesproken portretten. 2.15 Jeugdconcert. 3.00 Kinder koor. 3.20 Hoorspel voor de jongeren. 4.00 Vragen staat vrij. 4.30 De regenboog. 5.00 Het stond in de krant. 5.30 Orgelensemble. 6.20 gr.pl. 6.30 strijdkrachten. 7.00 Parlemen tair overzicht 715 Silvestri-kwartet. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Lezing. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 De Ramblers. 8.45 B.B.C. theater orkest. 9.00 „De Vliegende Hollander" hoor spel-reportage. 10.15 Viool en piano. 10.45 Causerieën. 11.15 Swing and sweet. 11.45 gr. platen. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cin 7, 8, 1, 7, 8 en 11 aur. 8.15 Muziek bij bet werk. 9.00 Ochtendbezoek. 10-30 Mor gendienst. 11.00 Bloemenlezing. 11.35 Luis terspel. 12.00 Buscli strijkorkest. 12.30 Me dedelingen. 12.33 Vrij en blij. 1.15 Prome nadeorkest. 2.00 Serenade. 2.30 Gemengd koor. 3.00 Jeugdconcert. 4.00 Peter Kreuder piano. 4.15 Voor onze jongens en meisjes. 5.45 Regeringsuitzending. 6.00 Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Kadiostrip. 6.45 De vijf zapakara's. 7.15 Het nieuws uit Indonesië. 7.30 Sportcommentaar. 7.40 Radiokrant voor Nederland. 8.05 Familiecompetitie. 8.15 Con certgebouw-orkest. 9.15 Dr. R. J. v. d. Meu- Ien. 9.35 Marinierskapel. 10.15 NCRV-koor. 1045 Avondoverdenking. 11 15 Opera-selecties. RADIO-DISTRIBUTIE-DIENST LIJN III. 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gvmn. 7.50 Gram. 8.06 Cono. 9.00 Nieuws. 9.05 Gram. 10.00 Eng. L.P.: Reg. Dizon (orgel). 10.30 Eng. R.S.: Reggie Goff en sextet 11.00 Eng. L.P.: BBC Schotsch Ork 11.45 Voordr. 12.00 VI. Br.: Lichte zang. 12.32 Trio Sylvain Hamy. 13.15 Gram. 14.00 Lichte muz. 14.45 Schoolradio. 15.00 Eng. L.P.: Arthur Salisbury en ork. (ev. v. 15.19—15.45 PCJ. het schip van do week).15.30 Arbork. 16.00 NWDR: Viool en piano. 16.30 Eng. B.S.: Gram.. 17.00 Kootwijk: Batavia. 18.00 Fr. Br.: Voor de sold. 18.30 VI. Br.: Vooi de sold. 19.30 Klasieke Inuz.. 19.50 Fr. Br Act 20.00 VI Br.: Omroepork. olv Leonce Gras. 21.00 Act. 21.15 Werken v. 2 piano's. 21.30 Franse nitiz. met commentaar. 2.15 Orgelwerken vlu Bach. 22.55 Orgelwerken van Bach 2.00 Div BUREAU administratie Voordam 9, Tel. 332 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 22' Directie: J. BIJLSMA en C. KRA! Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Tijdschema van (Van c Er IS de laatste weken hai dat haar einde in een n daarvan betrekkelijk weinig dat zodanige algemene resul yng van de Conferentie spijl fcelijk heeft het in de bedoe den, doch het zal wel bij ee: waarschijnlijkheid gehouden datum is thans nog niet beke VROEGER dan men ven zal de Ronde Tafel-conferen 15 October afgelopen zijn. R October, zo vernemen wij, i Susuhan van Solo, Paku Bv adviseur van de Republike gatie, naar Indonesië terugk verwacht, dat in de twee i 16 tot 30 October de gedele; de overige deskundigen ons 1 verlaten. Niet alle Indones tegenwoordigers ter RTC echter terug. Enige deskundi achter blijven voor de regeli lerlei détails. In de plenaire vergaderi week van 9 tot 15 October Unie-statuut en de Souvereh dracht aan de orde. Hatta, van wie de laatste gerucht ging, dat hij op de ber zal vertrekken, zal inde binnenkort afreizen. Het st niet vast, dat hij op de 15d donesie terugkeert. Hij zal j periode van 15 tot 23 Octobs Er is de laatste tijd haas omdat de tijd dringt. Er is m volgende tijdschema opgem: zitting in de week van 9 tot 1 vertrek der gedelegeerden 30 October; van 30 October cember, dat is zes weken, v( tificeren van de gesloten ov sten zowel in Indonesië als land; daarna komt een klein SCHIETPARTIJ IN I Drie personen gei Zaterdagavond hebben ziel schietpartijen voorgedaan, w personen werden gedood ei lende andere gewond. Het eerste incident deed om 9.30 uur plaatselijke tij donkere straat, Fibichova gi de wijk Ziskov, vroeger bek „rode voorstad" wegens het tal communisten, dat das Drie mannen, die nog niet ceerd zijn, wandelden lang: van een gesloten Joodse be toen een zwarte auto hun ac welks inzittenden een tomr hen leegschoten. Eén der ir op slag dood, de tweede s tijd later. De derde werd wond. De tweede schietpartij vi de Pankrac gevangenis, waa om 10 uur verscheen en eer kogels werd geschoten op mensen, die op de trolleyb te wachten. Eén van hen w en een ander ernstig gewo wonden zijn thans in het onder politiebewaking. Ooggetuigen verklaarden, zittenden van de auto, di Pankracgevangenis reed, gekleed waren, doch zij kom formen niet thuisbrengen. Het officiële persbureau 1 nog geen melding van de se heeft gemaakt, meldde Ma de terechtstelling van twee een „terroristenbende, die westelijke mogendheid wer studenten" wi VUURWERK'NA Van Moh. Rum Sultan Hamic Naar aanleiding van he Scheveningen tussen Haagse studenten in het kader van hele veldslag tussen Leidse „groenen" deelt de politie dat studenten o.a. „rotje hebben in de auto's van Rum en Sultan Hamid II Kurhaus. Men had echter druk dat de studenten met auto's van gedelegeerden df kogelden. Te Amsterdam is op 51 tijd plotseling overleden de Cox, „information officier" i se ambassade te Amsterdar WEERBERICHT. Weersverwachting, geldip derdagavond: In de n ochtend op vele plaatsei weinig wind. Morgen o\ en dan overdrijvende velden met droog wee voor de tijd van het hoge middagtemperaturer tot matige Zuidelijke t westelijke wind.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 4