fccAfaiott mm Stad en Omgmiitg, C.C.D.-contröleopde kaasmarkten AGENDA Huisvlijt-tentoonstelling groot succes in Heer-Hugowaard Heer-Hugowaard voor V.G.L.O krijgt een school De nieuwe Alcmaria- voorhoede Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Oud-minister Jonkman burgemeester van Den Haag Amsterdams nieuwe stadhuis in Jodenbuurt De Rijp Het marktbericht van Bodegraven vermeldde gistermorgen geen notering omdat de marktcommissie geweigerd had een notering op te maken, uit pro test tegen de houding van de CCD, die alle boeren verbaliseert, welke een ho gere prijs ontvangen, dan 2.03, de hoogste notering van 13 September in verband met de prijsstop. De commis sie achtte het niet redelijk, omdat de prijsstop bepaald is op de maximum prijs van 17 September en omdat tus sen 13 en 17 September hogere prijzen tot 2.15 toe op andere markten zijn betaald. Bodegravens markt zal daar door in een zeer ongunstige positie kó men. De CCD heeft intussen de hand schoen opgenomen en schijnt voor nemens te zijn alle partijen, waarvoor meer dan 2.03 is betaald, in beslag te nemen. Een lid van de marktcommissie ver klaarde aan het ANP, dat de prijs van de beste kaas tussen 13 September, op welke dag de laatste kaasmarkt vóór de devaluatie is gehouden, en 17 Sep tember, het tijdstip van de invoering van de prijsstop, op de markt te Bode graven reeds ver boven 2.03 was aan getrokken. Het verschijnsel doet zich nu voor, dat verschillende markten ook verschillende „stopprijzen" hebben, om dat de markten nu eenmaal niet op dezelfde dag worden gehouden. Zo no teerde bijvoorbeeld de kaasmarkt in Gouda op de dag van de prijsstop een hogere prijs dan die van Bodegraven op 13 September, met het gevolg, dat de boeren nu hun kaas in Gouda zullen gaan verhandelen. Hierin zien wij een grote onbillijkheid, aldus het lid van de marktcommissie te Bodegraven. Van de zijde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning vernemen wij, dat de richtlijn, welke door de CCD in Bodegraven is gevolgd, voor het gehele land geldt. Andere kaasmarkten, zo werd hier aan toegevoegd, kunnen een dergelijke controle dus eveneens verwachten. De Alkmaarse kaasmarkt In verband met het bovenstaande hebben wij bij een der grote expor teurs geïnformeerd naar de consequen ties, welke het bovenstaande voor de Alkmaarse kaasmarkt kan hebben. De notering van het marktwezen wijst uit, dat op 9 September voor boerenkaas 1.71 werd betaald en op 16 Septem ber 1.77. Voor fabriekskaas zijn deze prijzen 1.70 en 1.72. Bodegraven heeft hogere prijzen omdat de kaas daar volvet is. De in Alkmaar geno teerde prijzen zijn niet Hoog (op 30 September was het b.v. resp. 1.79 en 1.75) omdat de kwaliteit op 9 en 16 September niet buitengewoon goed was. Het is nu de vraag of men de no tering van 9 September 1.71) dan wel die van 16 September 1.77) als stop- prijs zal beschouwen. De markt in Bo degraven wordt Dinsdag (dus ook op 13 Sept.) en die in Gouda op Donder dag gehouden. In Alkmaar is het Vrij dags kaasmarkt en het is dus niet dui delijk of hier voor de prijsstop de no tering van 9 dan wel van 16 Septem ber zal worden aangenomen. Groot1 transport Duitse kinderen verwacht Men schrijft ons: De afdeling Alkmaar en Omstreken van het Buitenkerkelijk Bureau Pleeg kinderen wendt zich opnieuw tot de bevolking met het dringend verzoek mede te werken tot het onderbrengen van een groot aantal pleegkinderen uit het Roergebied. De bedoeling is, dat de kinderen 3 maanden in Neder land zullen blijven. Wij weten, dat nog bij veel mensen een bezwaar bestaat tegen het zich opgeven voor Duitse kinderen, maar ieder, die er dieper over nadenkt, zal beseffen van hoeveel belang het juist voor deze kinderen is, die leven te midden van puinhopen, om een tijd te mogen zijn in een in alle opzichten harmonisch bestaan, waar met waar den gerekend wordt, waar het Duitse oorlogskind veelal volkomen onbekend mee is. Juist door onze huizen en har ten open te stellen voor de kinderen, die nog steeds te lijden hebben door de oorlogsnaweeën, kunnen wij een steentje bijdragen aan het helpen op bouwen van een zuiverder gerichte mensheid. Helpen wij hier niet, dan is het mede onze schuld, wanneer deze kinderen niet opgroeien tot vrije men sen, die zich bewust zijn van de eigen verantwoordelijkheid. Indien wij niet voldoende pleeg- adressen bijeen krijgen, zullen wij tientallen Duitse kinderen uit ruïnes, bunkers en kelderwoningen moeten vertellen, dat hun tocht naar Neder land niet doorgaat. Geeft u daarom op bij: mevr. Eriks- Buys, Westerweg 338, Alkmaar, tel. 3300: mevr. E. M. Fels-Stobbe, Wes terweg 134, tel. 2206; mevr. v. d. Meer- van Kooten, Comansstraat 3. Alkmaar: mevr. H. Tappe-v. d. Goot, Westerweg 258, Alkmaar, tel. 3866. Viswedstrijd „Luctor et Emergo" Begunstigd door goed weer, hield bovenstaande vereniging zijn tweede onderlinge wedstrijd in het Noordhol lands Kanaal. Een 53-tal deelnemers nam hieraan deel. De vangst was niet groot, er werden een 65-tal baarzen gevangen, waarvan een groot aantal maatbaarzen. De grootste 28 cm werd gevangen door de heer Van de Kort, die aanspraak maakt op de werphengel, die beschikbaar gesteld is door de heer Daatselaar over drie wedstrijden. De eerste prijs werd ge wonnen door de heer Fr. Erich Sr. met vijf stuks. 23 October wordt de derde en laatste wedstrijd van dit sei zoen gehouden. De leden moeten zich daarvoor vroegtijdig opgeven. Het gevaar van een prijsstop is de mogelijkheid, dat niet meer op de markt wordt aangevoerd maar onder hands verkocht wordt, waardoor de controle veel moeilijker zou worden. De regeringsprijs is 1.45 en wat dat betreft zijn de Alkmaarse marktprijzen dus eigenlijk al te hoog. Er komt evenwel dezer dagen een nieuwe regeling, waarbij een bepaalde productie door de fabrikant tegen een vastgestelde prijs geleverd moet wor den en de rest vrij voor export wordt gegeven. Wordt de productie voor het binnen land dus bepaald op 40 pet., dan valt dit onder de prijsvoorschriften maar niet de 60 pet. exportkaas. Men rekent er op, dat de kaas bin nen een drietal maanden zal worden vrijgegeven. Naar wij vernemen wor den kaas en vlees voor het vrijgeven gecombineerd en aangezien er over het tijdstip waarop het vlees zal worden vrijgegeven nog geen zekerheid be staat, valt er ook over het vrijgeven van de kaas nog niets te voorspellen. Het Alcmaria elftal, dat Zondag een uitwedstrijd tegen AFC moet spelen, heeft een enkele wijziging ondergaan. Op de midvoorplaats wordt nu Piet Eversteyn opgesteld en de plaats van deze speler zal door de junior Dltsel worden ingenomen. De voorhoede zal er van rechts naar links dus als volgt uit zien: Van Mee- ne, Schmidt, Eversteyn, Ditsel, De Buyzer. De defensie onderging, zoals begrijpelijk, geen verandering. Feestavond Invalidenbond De afdeling Alkmaar van de Neder landse Invaliden Bond organiseerde gisteravond een feestavond. Zoals de voorzitter zeide, had men deze avond belegd in verband met het éénjarig bestaan. De bedoeling was om het Alk maarse publiek attent te maken op het bestaan van de jonge vereniging, niet om medelijden doch wel om medeleven te kweken. De gelden welke door deze cabaretavond werden verzameld, waren bestemd om ontwikkelings- en ontspan ningsavonden voor de invaliden uit Alkmaar en omgeving te organiseren. Wat de opbrengst betreft is deze feest avond een succes geworden. Het Gul den Vlies was uitverkocht en de ver loting verliep vlot. Het cabaretprogramma, gebracht door een aantal Hagenaars, was uitgesproken slecht. Wij zouden het hoofdbestuur van de Invaliden Bond willen advise ren met een dergelijke cabaretgroep geen feestavond meer te organiseren, daar hierdoor, ondanks de goede be doeling, meer kwaad dan goed wordt gedaan. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: De grote passie (18 jaar); Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Sensatie van 1948 (18 jaar); Cinema Americain, 2.30 en 8 u.: De laatste etappe (18 jaar). Valk's Lunchroom, 8 uur: Openbare psychometrische seance-avond door „Harmonia". DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: „De grote pas sie" (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: „Sensaties van 1948" (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De laatste étappe 18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Telepaath en helderziende Indra. De kleinst mogelijke trein Het station Alkmaar en de ten Noor den daarvan gelegen baanvakken heb ben heden bezoek gehad van de kleinst mogelijke trein, bestaande uit een loco motief en slechts één rijtuig. Op zich zelf zou dit niet vermeldenswaard zijn als het hier niet een zeer bijzonder rijtuig betrof, toebehorende aan de S.N.C.F., de Sociéte Nationale des Chemins de Fer, de Franse spoorweg maatschappij. Een aantal Franse en Ne derlandse ingenieurs en technici maak ten de reis mede. In de ene helft van de wagen staan zeer vernuftige en uitermate fijne instrumenten, die onfeil baar elke afwijking in de ligging van de rails en de onderbouw onmiddellijk registreren, waardoor .uiteindelijk een summum van veiligheid wordt gega randeerd. De andere helft van het rij tuig is als bureau- en bespreekruimte ingericht. Tot nu toe bezitten de Neder landse Spoorwegen nog niet zo 'n kost bare installatie. Vóór het uitbreken van de oorlog werd een dergelijke con- trólewagen van de Duitse spoorwegen gehuurd, die er thans geen meer bezit ten. De directie der S.N.C.F. was aan stonds bereid de N.S. tijdelijk één harer controlewagens met bijbehorend perso neel af te staan. Dierenbescherming De collecte voor de dierenwagen heeft 601,92 opgebracht. De collec tanten hebben veel sympathie voor het doel ondervonden. Over het alge meen kan worden geconcludeerd, dat dit resultaat te danken is aan vele „kleintjes". De actie duurt voort tot en met 8 October, d.w.z. dat men bij de stand bij V. D. de vele dieren vrienden welkom heet, terwijl de ge makkelijk op te lossen prijsvraag bij de firma Wiegman de belangstelling blijft vragen. Vele aardige prijsjes zijn hiervoor beschikbaar gesteld. HET DIVIDEND VAN DE FIRMA HOOGENSTRAATEN In onze courant is gemeld, dat het dividend van de firma Hoogenstraaten 16 procent zou zijn. Dit moet zijn 10 procent. Was Uw wol veilig in 35 ct per pak. Netto 100 gr. Sportmiddag van „Adola" Eevenals het vorig jaar organiseerde de personeelsvereniging van H. Eck- mann Corsetfabriek weer een sport middag in de Muziektuin. Het is, zoals te verwachten was, weer een zeer geslaagde middag ge worden en het uitgebreide non-stop programma was pas om kwart vóór zes afgewerkt. Vele personeelsleden hadden zich voor deelname laten in schrijven, en ook de heer Eckmann zelf ontbrak niet. De hilariteit onder de toeschouwers bij een dergelijke middag is altijd zeer groot omdat de mensen, waarmede men dagelijks werkt, vaak in de dolste situaties kan aanschouwen, zoals zaklopen, tonnetje rollen enz. Aan stemming ontbrak het dan ook niet en de verschillende nummers wer den vlot afgewerkt. De finales voer den de spanning nog meer op, temeer daar het bestuur van de personeelsver eniging voor alle nummers fraaie prij zen beschikbaar had gesteld. Veel suc ces oogstte het nummer „Zuigfles leeg drinken" door vier heren, bijgestaan door vier dames, Alles werd door de heer Eckmann op de film vastgelegd en t.z.t. kunnen alle deelnemers en toeschouwers nogmaals van deze zeer geslaagde middag genieten. Fnidsen en Appelsteeg op 8 October Deze beide straatjes, waar prachtige winkels zijn en waar letterlijk alles te koop is (men noemt het wel de Kal- verstraat van Alkmaar) staan voor de zoveelste maal in het teken van be langstelling. De versiering op 8 October zal sober worden gehouden, maar de reclame zal iets bijzonders zijn. Om het publiek te trekken naar de ze tamelijk afgelegen, doch zo aan trekkelijke wijk geeft de buurtvereni ging vier en twintig mooie prijzen ca deau. Men behoeft niets anders te doen dan letters noteren en daarvan een slagzin maken. Deze slagzin is niet moeilijk. Acht en twintig letters vormen het ge heel en de zin bestaat uit zes woorden. Iedere deelnemer is kenbaar aan een duidelijk waarneembare kaart met de woorden: „Deelnemer 8 October prijs vraag", terwijl de beschikbaar gestelde prijzen in de (diverse etalages worden tentoongesteld; Elders in dit blad vindt men nadere bijzonderheden. NATIONAALL BILJARTTOTJRNOOI TE BREDA In Breda is gedurende het gepas seerde week-end een nationaal biljart tournooi gehouden om de „Zilveren Broodmand". Aan dit hoofdklasse- tournooi namen diverse bekende spe lers deel. Winnaar werd Kruithof. De 1. Kruythof 2. Eichelsheim 3. Wijnen 4. Bokhoven 5. De Jong 6. Franken 7. Schmidt 8. Kastelijn 1 remise. grew. verl. h.s. a.gem. 6 1 264 31.43 5 2 191 28.84 4 2*) 208 15.25 4 3 162 22.12 3 4 226 22.67 3 4 199 17.56 2 5 124 17.82 0 6*) 126 17.77 183. Arme Pim, Pam en Pom! Ze hadden gedacht, zich te kunnen ver bergen, totdat het gevecht over zcru zijn. Maar koning Dubbeldik had de ontsnappingspoging in de gaten en beeft hen met een allervriendelijkst lachje aan een boom gebonden. „Zo jongens en blijf hier nu maar zoet op mij wachten. Ik kom straks wel terug! Uitstel is afstel, zegt men wel eens, maarin dit geval niet. Ik zal eerst even echter met die bos-apen afrekenen!" Maar dat behoeft al niet meer. Wie komt daar aangevlogen? Wel, het is Samba in hoogst eigen persoon, die met een fraaie boog bo ven op de negerkoning belandt. Sam ba heeft zijn oude vijand ontdekt en maakt korte metten met Dubbeldik Boven op zijn rug staat hij een samba uit te voeren, terwijl Dubbeldik ligt te steunen en hijgen van angst! Zaterdag, Zondag en Maandag werd er in de zalen van café Halfweg een grote huisvlijt-, tuinbouw- en floralia- tentoonstelling gehouden. Het bestuur had alle middelen ter hand genomen om deze opzet volledig te doen slagen en we kunnen niets anders zeggen, dan dat het daarin volledig is geslaagd. Vrijdagmiddag arriveerde de heer H. Beers uit Heerhugowaard-Nrd met zijn auto waarop een grote lading houtwerk. Dit alles was om de stands in orde te maken. Vol trots ontving de voorzitter cte heer H. Hoogland deze schat. Men moet n.l. weten dat deze stellage 10 jaar lang bij de heer Beers ondergedo ken geweest was. Hard is er gewerkt en men was op tijd klaar. De juryleden konden met hun werk beginnen. Over de gehele lengte van de zaal stond een grote expositietafel met in het midden een opzet, zodat de toeschouwers rustig de voorwerpen konden bekijken. Langs de zijkanten stonden stellingen voor bloemen, planten, fruit en tuinbouw producten. Er was een keur van inzen dingen. Ook de middenstanders lieten zich niet onbetuigd, verschillende in zendingen waren binnengekomen. Voor al de inzendingen van mensen tussen 19 en 50 jaar waren geer tal rijk en hier heeft de jury bestaande uit de dames, mej. A. Nelis uit Alk maar en mej. A. Balder uit Langedijk uren werk gehad om het mooiste en het beste er uit te halen. We zagen ook een prachtige collectie andijvie, slabonen van de 7e pluk, enz. te veel om op te noemen, alles mooi, ofschoon er door de heren juryleden nog wel enkele opmerkingen geplaatst werden. De afdeling fruit genoot ieders volle belangstelling. De inzendingen v. aren goed, maar wij raden de inzen ders aan bij een volgende tentoonstel ling op de volgende drie punten te let ten: le men moet het fruit nooit op poetsen; 2e men moet het nooit pluk ken, maar knippen; 3e men moet reke ning houden met het vervoer ten aan zien van de beschadiging. Als laatste tadden we dan de bloemen en plan ten, hoewel het aantal groter had kun nen zijn. De inzending van de gemeen tewerken kreeg bijzondere lof. Alles was tot in de puntjes verzorgd toen Zaterdagavond de tentoonstelling aoor de heer H. Hoogland werd ge opend. Met enkele woorden heette hij de aanwezigen hartelijk welkom. „Na tien jaar rust", aldus spreker, hebben wij nu getracht wederom iets voor elkaar te brengen, en werkelijk wij ondervonden tot ons grote genoe gen aller belangstelling en medewer king". Hierna gaf hij het woord aan de burgemeester, die zijn grote ver wondering uitsprak over het organisa tie-vermogen van dit comité. „Dit is een feestelijkheid die er mag zijn en zij kan de toets der critiek doorstaan". In de kleine zaal van café Halfweg was de spanning ook hoog. Door de heer v. d. Heiligenberg was een biljart wedstrijd georganiseerd tussen de prof. Koehof uit Amsterdam en de heer J Moeyes uit Heerhugowaard-Zd. De entrée van de voorstelling kwam ten goede van onze huisvlijtvereniging. De heer Koehof moest 500 caramboles en de heer Moeyes 250 caramboles ma ken. En zowaar onze plaatsgenoot wist te winnen. We vernamen nog, dat een revanche-wedstrijd binnenkort zal wor den gespeeld en dan vermoedelijk in de grote zaal om ieder de gelegenheid te geven het spel goed gade te slaan. Neen, het was werkelijk geen saaie boel daar in Heerhugowaard. Het mu zikale gedeelte nam het dubbelmannen- kwartet o.l.v. de heer Hoogland voor zijn rekening. Hierbij bespeelde onze plaatsgenoot Piet Beers zijn accordeon. De dames Dekker uit Noord waren ook present met haar guitaren en liedjes, terwijl het rad van avontuur voor deze vereniging een aardige inkomste be tekende. Het Tehuis voor Ouden van Dagen wordt gemoderniseerd Het tehuis voor Ouden van Dagen te Heerhugowaard voldoet sinds ge ruime tijd niet meer aan redelijke eisen. Zo ligt het dagverblijf op het Noorden en zijn de nachtverblijven vochtig. Dit tehuis draagt tot nu fei telijk meer het karakter van z.g. ar menhuis. Het ligt thans in het voor nemen van het gemeentebestuur van Heerhugowaard meer een verplegings- tehuis er van te maken. Ook wenst men een grotere opname-capaciteit, door het opvoeren van 11 tot pl.m. 24 plaatsen. Door deze vergroting komen de exploitatiekosten per persoon lager te liggen. Worden thans hoofdzakelijk arme oude lieden opgenomen, het ls de bedoeling na de restauratie ook beter betalende mensen op te nemen Echtparen zullen de beschikking krij gen over een kamertje. Er wordt van de veronderstelling uitgegaan, dat be jaarde mensen gelegenheid moeten hebben om zich te kunnen afzonde ren, ook al om familie, vrienden ot kennissen te kunnen ontvangen. In vele tehuizen voor Ouden van Dagen in de omtrek is opname niet meer mogelijk binnen redelijke wachttijd en zo hoopt men niet alleen inwoners uit de gemeente te kunnen verzorgen maar ook van buiten de gemeente Komt er voor 4 echtparen een 4-taJ kamertjes, voor de alle.nwonenden zullen er ook kamertjes worden inge licht, waarin opklapbed met berg ruimte. In de slaapkamers zullen zie kenhuisledikanten geplaatst worden van laag model. Bij het opmaken van de exploitatierekening is men er van uitgegaan te kunnen concurreren met soortgelijke tehuizen defers. De weke lijkse opnameprijs zal ongeveer 16.40 bedragen. Het ligt evenwel in de be doeling om deze prijs voor niet-inwo- ners iets hoger te stellen. Het aantal inwoners in de gemeente ouder dan 65 jaar bedraagt pl.m. 350. De toename van het aantal bejaarden wordt steeds groter als gevolg van betere hygiënische toestanden, etc. De verzorging van de ouden van dagen is een vraagstuk van belang gewor den. De kosten van verbouwing zulleo naar schatting f 35.000 bedragen; de inventaris wordt uitgebreid en ver beterd voor een bedrag van f 11.600. De totale raming bedraagt f 51.000. De bestek- en detailtekeningen moeten nog gemaakt worden. Toch ligt het in het voornemen om nog dit jaar met deze verbeteringen een aanvang te maken. De gemeenteraad van Heerhugowaard kwam Maandagavond onder leiding van burgemeester Sutman Meyer in openbare vergadering bijeen. Met ken nisgeving waren afwezig de heren Bruins en Veldman. De voorzitter sprak de wens uit dat de heer Veldman, die reeds enige tijd ziek is en ook de vorige raadsvergadering daardoor niet heeft kunnen bijwonen, spoedig hersteld zal zijn, De heer A. Anker, commies ter secre tarie, is door B. en W. aangewezen tot wnd. gemeente-ontvanger. Thans legde hij in deze kwaliteit de belofte af. De burgemeester van Bergen vroeg, in verband met de op te richten Stich ting Schooltandverzorging. een garan tieverklaring inzake dekking van een eventueel tekort. Aangezien de .gehele verzorging een vrijwillig karakter draagt, is het mogelijk, dat het aantal te behandelen kinderen niet de raming zal bereiken, waardoor een exploitatie tekort niet is uitgesloten. Een eventuele bijdrage hierin zal naar schatting voor 1949/'50 maximaal f 0.01 per inwoner bedragen. De raad kon zich er mede verenigen om deze garantieverklaring te geven. Een bezwaarschrift schoolgeld van de heer L. A. Commandeur. Mid denweg 542. tegen zijn aanslag school geld 1945/'46 en 1946/'47. mocht geen resultaat hebben, aangezien, blijkens opgave van de inspecteur der belastin gen, de schoolgeldmaatstaven over genoemde jaren geen wijziging hebben ondergaan. Het bestuur van de r k jongensschool in de parochie van de H Dionysius ver- kreeg ingevolge art. 72 der L.O.-wet MOTORONGEVAL Onze plaatsgenoot de heer P. Blauw Jr., Middenweg, die vorige week als gevolg van een motorongeval nabij Rotterdam met een hersenschudding en hoofdwonde aldaar in een zieken huis moest worden opgenomen, zal dezer dagen naar huis mogen worden vervoerd. Echter zal hij nog wel ge ruime tijd rust moeten houden. VACCINATIE Te Heerhugowaard zal gelegenheid gegeven worden tot kosteloze inenting tegen pokken voor kinderen beneden 2 jaar en tegen diphterie voor kinde ren beneden 6 jaar op Donderdag 6 October in café Evers van 22.30 uur, in café Groenland van 2.303 uur en in café Schut van 33.30 uur. Het is noodzakelijk dat het trouwboekje of de tweede distributiestamkaart wordt medegebracht. UIT INDONESIË HUISWAARTS Onze vroegere plaatsgenoot de heer Jac. Mul, hoopt na het vervullen van zijn dienstplicht in Indonesië zich 6 November voor de reis naar Neder land in te schepen. medewerking voor het aanschaffen van 3 schoolborden. Het bestuur van de R.K. centrale school voor V.G.L.O. verzocht mede werking voor het stichten van een nieuw,, schoolgebouw. De heer Strooper toonde zich geen voorstander van dit onderwijs. Spr. achtte alle gelegenheid voor voortzet ting van studie aanwezig in de vorm van Mulo, HBS, enz. De voorzitter lichtte toe dat het V.G.L.O. is aangepast aan de practijk van het leven. Volgens de inspecteur van het L.O. heeft een dergelijke on derwijsinrichting voldoende levensvat baarheid. Spr. gaf toe dat verschillende ouders niet zo veel gevoelen voor dit onderwijs. Toch achtte hij dit onderwijs zeer noodzakelijk. Voor '49 is bouw volume toegezegd. Het is de bedoeling twee les- en twee werklokalen te stich ten. Er worden pl.m. 120 leerlingen verwacht. De raad ging er z.h.st. mede accoord dat tot stichting zal worden overge gaan. Het tehuis voor ouden van dagen. Besloten werd om het tehuis voor ouden van dagen in deze gemeente te moderniseren en uit te'breiden. Begro ting f 51 000. Wij komen hierop uitvoe rig terug. Naar aanleiding van het door het schoolbestuur in de parochie van de H Familie ingestelde beroep tegen het raadsbesluit van 24 Jan. j.l., waarbij medewerking werd geweigerd voor de aanschaffing van nieuwe catechismus boekjes, hebben Ged. Staten bij besluit van 31 Aug bepaald, dat. met vernieti ging van het bestreden raadsbesluit, de gevraagde medewerking alsnog wordt verleend. (Ongecorrigeerd) In Haagse kringen wordt verwacht dat de oud-minister mr. J. A. Jonkman benoemd zal worden tot burgemeester van Den Haag. De heer Jonkman, die 58 jaar is, was voorzitter van de Volks, raad, officier van justitie in Makassar en Semarang en laatstelijk bewinds man van de Overzese gebiedsdelen. HjJ behoort tot de Party van de Arbeid. Hoofdstad krijgt nieuwe gracht Gisteravond is het voorstel van E. en W. van Amsterdam verschenen de gemeenteraad te doen besluiten een wederopbouwplan vast te stellen voor de voormalige Jodenbuurt, begrensd door de Amstel, de Zwanenburgwal, de Houtkopersburgwal, de Marker gracht en de Nieuwe Herengracht. In zijn bü het voorstel gevoegde nota zegt de directeur der Publieke Werken, ir. J. E. van Heemskerck van Beert, dat hierbij op de voorgrond staat de bestemming van een terrein voor het raadhuis. Dit kan met de er toe behorende pleinen en wegen een plaats vinden op het eiland, dat, na het graven van de nieuw ontworpen gracht (de beide gedeelten van het Waterlooplein van Zwanenburgwal tot Amstel), tussen deze gracht, de Am- stel en de Zwanenburgwal zal ont staan. Brand verwoest fabriek te Deventer Hedenmorgen in de vroegte werd brand ontdekt in de fabriek van d« N.V. Multicolor v.h. R. Borst te De venter. Voor het vervaardigen van ldeurstaalkaarten was in deze fabriek veel celluloid en verf aanwezig. Toen de deuren werden geopend, stond de brandweer voor een laaien de vuurzee die op de gehele beneden verdieping woedde. Met grote snelheid breidde de brand zich uit tot de ove rige étages van het drie verdiepingen tellende gebouw. Ternauwernood wist men enige bescheiden en meubelen uit het kantoor te redden. De hulp van de Apeldoornse brandweer werd inge roepen om de belendende percelen nat te houden. De zware machines op de bovenverdiepingen zakten door de vloeren heen, hetgeen het blussings- werk zeer bemoeilijkte en gevaarlijk maakte. De schade, die zeer groot is, wordt door verzekering gedekt, hoewel het juiste bedrag nog niet vaststaat. De fabriek, waarin dertig arbeiders werkten, werd geheel verwoest. Vlaggestandaard voor de K. L. M. De Koninklijke Nederlandse Ver. voor Luchtvaart zal Vrijdag aan de ju bilerende K.L.M. een vlaggestandaard aanbieden. De standaard is geplaatst bij het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag als symbool van de dertig-jarige vriendschap tussen de vereniging en de maatschappij. ,,De Hengelaar" viste op baars Zondagmorgen togen de leden van „De Hengelaar" op de Gouw aan, om elkaar te bekampen in het vissen op baars. Om 9 uur werd het startschot gegeven en belandden 31 wormen in het water. De kwaliteit van het aas bleek nogal goed want niet minder dan 150 baarsjes werden in de drie maal een half uur vissen, boven water ge haald. Het was echter allemaal klein goed. De grootste, van de 18 boven maatse, die werden gevangen, haalde amper 221/2 cm. Het was evenwel de grootste en er hoorde een liter cog nac bij die voor de gelukkige vanger, in dit geval de heer D. Polman, was geschonken door de heer G. Grasboer, caféhouder te De Rijp. De overige prijswinnaars waren: 1 P. Beumer, hengel; 2. Tj. Klompbaker, broodtrom mel; 3. T. H. van Houwelinge, sierkan; 4. P. Vilten, thermofles; 5. D. Polman, fluitketel; 6. Th. de Vries, doos zeep! 7. A. Tol, bewaarnet; 8. Jo Beumer, waskom; 9. Jb. Plukker, schepnet; Th. Nibbering, karpertuig. Onder de niet-prijswinnaars werd een baarstuig verloot als troostprijs geschonken door mevr. wed. van Braam.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2