Zaterdag Oct. tot 1 o. geopend Stad en Omgeving. Gemeenschappelijk industriegebouw te Alkmaar AGENDA De tiende R.K.-onderwijzersdag te Alkmaar druk bezocht De Amerikaanse huisvrouw heeft haar eigen smaak De herenmaatkleding was te duur Belangrijke lezing voor Mij. voor Nijverheid De mannen met het bleekwater Franse regering eist uitlevering De industrialisatie gaat voort gegadigden zeer gering Binnen zeer afzienbare tjjd zal in Alkmaar in de behoefte aan bedrijfs ruimte kunnen worden voorzien. Dat deze behoefte heel groot is, weet ieder die bedenkt hoevele bedrijven er in Alkmaar zijn ondergebracht in huizen of oude gebouwtjes die beslist ontoe reikend zijn voor een efficiente be drijfsvoering. Hierbij komt dat men niet kan uitbreiden zoals men dit zou wensen. Ook zijn er nog verscheidene gebouwen, die niet voldoen aan de eisen welke de arbeidsinspectie stelt. Nu wordt dit nog oogluikend toegela ten, doch ongetwijfeld zal er een ogen blik komen, dat de arbeidsinspectie in grijpt. Door het gereedkomen van het nieuwe industrieterrein achter de Rin- gersfabrieken en door de plannen die men voor dit terrein heeft, zal het voor diverse Alkmaarse industrieën mogelijk zijn een meer economische bedrijfsvoering te gaan volgen. Naar wij van de zijde van de Ka mer van Koophandel en de directie van Openbare Werken vernamen, ligt het in de bedoeling op het pas gereed gekomen industrieterrein een zoge naamd flatgebouw te plaatsen. Dit ge bouw zal in eenheden van honderd vijftig vierkante meter worden ver deeld en elk bedrijf zal zoveel een heden kunnen huren als het nodig heeft. Niet onmogelijk is dat men deze bedrijfsruimte later zal kunnen ko pen. Door het gezamenlijk gebruik van een dergelijk gebouw zullen de kosten voor bewaking en, indien ge wenst, centrale verwarming, cantine enz. minder zijn dan bij een versprei de ligging. Waarschijnlijk zal een stichting de bouw financieren. Vijfenvijftig pro cent van het benodigde bedrag zal men verkrijgen door middel van een lening van de Herstelbank, vijftien procent zal men van de gemeente krijgen, vijftien procent van het rijk en vijftien procent van de gegadigden. Het is echter mogelijk dat men voor dit laatste percentage nog een lening sluit. De kapitaalsinvesteringen zullen Onderlinge wedstrijden Aikmaarse Kegelbond Vanaf Zondagavond 16 October tot en met Zondag 23 October zullen op de zes banen van het kegelhuis „De Unie", zoals in het najaar gebruike lijk, de onderlinge wedstrijden van de Alkmaarse kegelbond plaats vinden. Het programma omvat de volgende wedstrijden: Banen 1 en 2 zijn aan gewezen voor de korpswedstrijd. Ba nen 3, 4, 5 en 6 voor vrije baan wed strijden. De aandacht verdiént tevens het volgende. De opbrengst van baan 6 is bestemd voor de aankoop van pakketten voor de zoons en dochters van de Alkmaarse kegelaars, die thans bij het leger in Indonesië die nen. Dit is een prijzenswaardig idee van het bestuur van de Alkmaarse kegelbond. De wedstrijden zullen aan vangen Zondagavond 16 October di rect na de officiële opening. De korps- prijzen in alle afdelingen bestaan uit zilveren kegels en schilden, terwijl aan de kwaliteit der vrijebaanprijzen de uiterste zorg is besteed. Kinderen beneden 16 jaar hebben geen toegang tot de banen. Een zeer wijze maatre gel, waaraan strikt de hand zal wor den gehouden. De sluiting geschiedt op Zondagavond 23 October a.s. om 10 uur, waarna onmiddellijk de prijs uitreiking plaats vindt. Alle leden wordt verzocht bij deze prijsuitreiking tegenwoordig te zijn. dus voor de kunnen zijn. Het ideaal gelegen industrieterrein is voor de scheepvaart te bereiken via de Hoornse Vaart en bovendien zal een aftakking van de spoorlijn Alk maarDen Helder naar het complex leiden. Niet van invloed op woningbouw Daar de toewijzing van woningen gelijke tred houdt met de ontwikkeling van de stad, zal het te stichten indus triegebouw het bouwvolume van wo ningen niet verminderen. Mochten door de industrialisatie werkkrachten van buiten naar de stad getrokken worden, dan zal ook de toewijzing van woningen groter worden. Het industrieterrein is thans gereed en het wachten is op hen die van de geboden kans om aan een goed ge bouw te komen, gebruik willen ma ken. Eventuele gegadigden verwijzen wij voor nadere inlichtingen naar de directie van Openbare Werken en de Kamer van Koophandel. (Ontleend aan onzo Advertentie-Rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: „De grote pas sie" (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: „Sensaties van 1948" (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De laatste étappe (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Telepaath en helderziende Indra. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het regi ment der verdoemden (18 jaar); Vic toria Theater, 8 uur: Virginia (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Enamorada (14 jaar). Korenbeurs, 11 u: Opening graanbeurs ZATERDAG WORDT GEEN VUILNIS OPGEHAALD. ïn verband met de 8 October viering zal er op Zaterdag geen vuilnis opge haald worden. Men wordt dan ook ver zocht in de Zaterdagse wijk geen vuil nis-emmers buiten te zetten. ZAL T WEL HEBBEK onverwoestbaar sterk sparen tijd en werk 1 STOKVIS ZONEN N.V. Onze export zal zich moeten aanpassen Radio en Onfzetviering In tegenstelling met wat in vorige jaren meermalen geschiedde, zal op 8 October a.s. geen rechtstreekse uitzen ding van de reveille of de plechtig heid bij het Victoriebeeld per radio plaats vinden. Niettemin zullen op die dag toch Alkmaarse stemmen kunnen worden beluisterd. Om 9.35 uur v.m. zal via de zender Hilversum II in een gezamenlijk pro gramma het Te Deum van Anton Bruckner worden uitgezonden. Solisten zijn: Ded Hüsken sopraan, Guus Max alt, Wim Ligthart tenor, Lucien Looman bas. De koorzang is van de rk Oratorium vereniging alhier, de muziek van de Haarlemse Orkest Vereniging. Het geheel staat onder leiding van de dirigent, de heerLeo Pielage, Dierendag Óp 4 October is ontvangen voor het te stich ten Dieren-Asyl, van: W. f 1,—; inevr. N. £2,50; H. f 1,25; mevr. W. £2,50; mevr. V. 5,-; L. f 2,-; mej. B. f 2,50; de heer P. 1,-; Loekie f 1,-; mevr. K. 2,50; V. V. f 2,50; Tip en Top f 1,—; D. C. f 1,—; Van Babbie 2,50; mevr. P. f 1,—; mevr. K. f 2,50; mej. S. van Pancras f 1,—mej. S. f 1,—mevr. S. v. A. f 10,—; mevr. T. £1,—; mevr. K. f 2,50; de jonge dames A. en H. uit Heerhugowaard f 2,50; mej. S. f 2,50; mej. De R. f 10,—;: mevr. De R. £5,-. Als extra goede daad op Wereld-Maandag van de Welpen der Victorie Horden te Alk maar f 2,55. Op deze dag zorgde elke welp voor één dier. Wie volgt? Het adres voor bijdragen is. mevr. Vorstenburg, Egmonderstraat 3 en C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. LATE BLOEI. Men verzoekt ons als een bijzonder heid te willen mededelen, dat bij de heer J. Kooij op de Heilooërdijk no. 22 een pruimenboom voor de tweede maal in bloei staat. Wel een bewijs van een buitenge woon hoge' temperatuur voor dit jaar getijde. „Toen minister Van den Brink aan kondigde, dat thans de export-drive naar Amerika zou beginnen, dat de exporteurs tien procent van het dollar provenu naar goeddunken zouden kun nen besteden en dat een directoraat voor de export zou worden ingesteld, juichten tien millioen Nederlanders, aangevoerd door het ambtenarencorps" Het is echter de vraag, of de honderd- Veertig millioen Amerikanen ook zo enthousiast zullen zijn en of zij nu wel zo verlangend naar de Nederlandse producten uitzien", aldus mr. H. Zva- rensteyn, secretaris van de Nederland se Kamer van Koophandel voor Ame rika, tijdens een lunch, die gistermid dag vanwege het Departement Alk maar van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel in het Victory-Hotel werd gehouden. Mr. Zwarensteyn wees erop, dat men uiteraard wel van die plannen op de hoogte is, doch dat Holland nog altijd maar een zeer vaag begrip is in de Verenigde Staten. Men verwart het met Duitsland, met Italië en zelfs met de landen achter hetijzerën gordijn. Met sprekende voorbeelden toonde mr. Zwarensteyn de juistheid van deze bewering aan. Men denkt aan de lan den aan deze zijde van de Atlantische Oceaan als aan één geheel, als aan „Europa". Niet alleen in de pers en het particuliere leven, doch ook offi cieel.' Marshall noemde geen afzonder lijke landen, doch wilde Europa hel pen. Intussen maakte het Marshall plan de eerste overwegingen mogelijk, om naar Amerika te gaan exporteren. De aankondiging van minister Van den Brink betreffende de tien procent vrije dollar-opbrengst was de tweede. De derde stimulans was ongetwijfeld de devaluatie. Men zal zich nu afvragen, aldus mr. Zwarensteyn: Zal het nu beter gaan? En men kan daarbij van twee standpunten uitgaan. In de eerste plaats de methode om meer goederen in Amerika te importeren door ver laging van de invoerrechten. Hoewel over dit Onderwerp reeds lang bespre kingen gaande zijn, is zulks nog niet mogelijk. Het andere standpunt beziet de kwestie van uit de gezichtshoek der devaluatie. Tegenover dezelfde Hol landse gulden is de dollar 43 pet duur der geworden, waardoor de Nederland se producten goedkoper zijn. Dan is er nog een derde (meer pessimistisch) standpunt, dat er op wijst, dat men om het zelfde bedrag aan dollars te torn cheren, dertig procent meer goederen zal moeten uitvoeren. Wil men dus het gestelde doel (een viervoud van de opbrengst) bereiken, dan zal men zes maal zoveel dienen uit te voeren. En dit geldt ook, behalve voor Nederland, voor de andere Europese landen. Dat zou een stroom goederen in de Ver- enigde Staten brengen, waarop men daar wel eens niet gesteld zou kunnen zijn. En die dus beschermende maatre gelen tengevolge zouden hebben. Op deze manier zouden wij over twee jaar een toeristenland zijn geworden, met goedkope guldens. En dat is een zeer ongewenste toestand. De devaluatie, zo betoogde mr. Zwa rensteyn, heeft inmiddels één direct voordeel. Enkele Amerikaanse in dustrieën namelijk, die voor de export werken en die voor haar producten daarop zijn aangewezen (ongeveer zes procent van het totaal) zullen over gaan tot investeringen en participatie in het buitenland. Dit lichtpunt mag zeker niet onderschat worden. Andere methoden Mr. Zwarensteyn wees vervolgens op de verkoop- en reclamemethoden, die in de Verenigde Staten sterk verschil len van de onze. Wel zijn onze produc ten consementenproducten, doch dit wil niet zeggen, dat wij daarmee de Amerikaanse huisvrouwen zullen be reiken- En het is juist haar smaak, die doorslaggevend is. 75 a 80 pet van alle inkopen in Amerika worden gedaan door de vrouwen, of het nu gaat om een herendas, of om levensmiddelen. Om die huisvrouwen te bereiken, zal men ,du,s de producten moeten aan bevelen, m.a.w. reclame maken. En dat. kost geld. Een bepaalde Hollandse brouwerij maakt sinds twintig jaar re clame in Amerika en haar product is thans op enkele exclusieve plaatsen in enkele grote steden te verkrijgen. De reclame-methoden der Amerikanen zijn geheel anders dan die van ons. Spr. wees' hierbij op de reclame voor zeep, b.v. waarbij filmsterren tot voor beeld worden gesteld. Bovendien werkt de winkelier niet mee. Als die een ze ker merk niet heeft, zal hij uit zichzelf nooit een ander merk aanbevelen. Men dient dus het publiek te bereiken over de hoofden van de winkelier heen, hetgeen de kwestie extra moeilijk en bovendien extra duur maakt. De enige oplossing zag mr. Zwarensteyn derhal ve in het samengaan der exporteurs. Dat vergemakkelijkt het financiële pro bleem der reclame aanzienlijk. Men zegt hier in Holland wel: De Amerikanen hebben geen belangstel ling voor dit of dat product. Het enige antwoord, dat daarop passend is, luidt: „So what?" Dan zullen wij ons dienen aan te passen en de Amerikanen dat gene aan te bieden, waarnaar wèl vraag bestaat. ■Indien deze dingen in Nederland goed begrepen worden en indien men ernaar handelt, is er voldoende reden •om te vertrouwen, dat er met de ex port nog prachtige resultaten zijn te bereiken. Op een vraag van één der leden over de export van kool naar de Ver enigde Staten, waarmede onaangename ervaringen werden opgedaan, ant woordde mr. Zwarensteyn, dat de kool niet het meest gewenste product is. Er is vraag naar Brussels lof, naar asper ges, doperwten, augurken, zilveruitjes. •Ook hier zal men zijn aanbod naar dé vraag moeten richten. De voorzitter van het Alkmaarse de partement, de heer J. F. Le Blansch dankte tenslotte de spreker voor zijn interessante en heldere uiteenzetting. Rede van oud-minister Gielen De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. Jos. J. Gielen, heeft Dinsdagmorgen op de Tiende R.K. Onderwijzersdag in de gro te zaal van „Het Gulden Vlies" voor 'n gehoor van ruim 400 katholieke leer krachten uit Alkmaar, Hoorn en Den Helder een rede gehouden over „Te genstellingen in Onderwijs en Opvoed* kunde". In het onderwijs, zo zei de oud-minister, krioelt het van tegenstel lingen. Sommigen zijn verzoenbaar en ander niet. Wij trachten door vernieu wing van het onderwijs het intellectu alisme uit te bannen. Maar door een verbetering van de didactiek, die wij nastreven, door een verfijning van de methoden om aan de leerlingen kennis bij te brengen, halen wij het intellec tualisme aan de andere kant weer bin nen. Als wij willen nagaan of de school van vandaag beter aan haar doel be antwoordt dan de school van 30 jaar geleden, moeten we ons niet alleen af vragen of de leerlingen met meer ken nis dan voorheen de school verlaten, maar wel of ze beter toegerust zijn voor het leven dan de kinderen van vroeger voor hun tijd. Wat het leven van hen, die nu nog op school zijn te zijner tijd zal vragen is iets, wat de on derwijzers slechts met een flinke por tie verbeeldingskracht kunnen benade ren. De kennis, die de scholieren nu opdoen, kan als zij volwassen zijn wel voor een deel waardeloos zijn. Maar wat een onderwijzer aan de karaktev- Raadsvergadering Het ligt in de bedoeling van de bur gemeester een raadsvergadering te beleggen tegen Vrijdag 21 October te 14 uur. Ten gerieve cliënten van onze is onze zaak Doet dus Vrijdag INKOPEN I uw Alkmaar vorming van zijn leerlingen doet, is nimmer verloren. Zonder het belang van de parate kennis te willen verklei nen, noemde spr. dit het minst belang rijke deel van het onderwijzerswerk. Karakter meer waard dan kennis Als tekenend voorbeeld haalde hij de resultaten van een onderzoek in de Verenigde Staten aan, waarbij bleek, dat men in 75 grote ondernemingen ne gen maal meer mensen had moeten ontslaan wegens tekorten in karakter en persoonlijkheid dan wegens gebrek aan kennis. Er zijn voor de tegenwoordige gene ratie veel meer verleidingen dan vroe ger en naar het zich laat aanzien zal dit voor de volgende generatie nog sterker het geval zijn. .Waarschuwend in dit opzicht noemde prof. Gielen, dat er in Limburg dorpen zijn, waar 40% der mannen hun Paas- plichten niet meer vervullen. Naast de tegenstelling, die in het ge- neratieverschil tussen onderwijzer en scholieren ligt, noemde spr. ook de drie- en zevenjarigen. Dit verschil vaak onopgemerkte afstand tussen b.v. is groter dan tussen volwassenen, die 15 of 20 jaar in leeftijd schelen. Er ligt ook een tegenstelling tussen psych-"»lo spr., willen vaak alles te logisch doen gie en logica. Wij in het onderwijs, zei Moeten wij ondeugden trachten uit te roeien of is het beter ze in te dammen, zo vroeg hij. Prof. Gielen concludeerde tot het laatste, want op deze wijze staalt men de wilskracht zonder de na tuur van de mens geweld aan te doen. Spreker eindigde zijn rede met zijn hoorders op het hart te binden aan de karaktervorming van de leerlingen 'n grotere plaats in te ruimen, wat niet gemakkelijk zou zijn, want, zo zei hij bij de opleiding van de leerkrachten is cok te weinig aandacht aan deze zijde van het opvoedkundige werk besteed. De onderwijzersdag van de St. Augustinusvereniging werd in de och tenduren geopend met een plechtige H, Mis in de St. Josephkerk, opgedragen door de Bisschoppelijk adviseur der Aikmaarse R.K. Onderwijzersdagen dr F Holthuizen en met een toespraak van pastoor C. Vis. Een mannen- en knapenkoor onder leiding van de heer Cas Himmelreich luisterde deze litur gische dienst op. In de middag voerden de „Ghesellen van de Spelewei" enige korte spelen op. Enkele uitgevers en andere ondernemingen maakten van de gelegenheid gebrüik om hun leermid delen te exposeren. De heer Bakker, wethouder van On derwijs in Alkmaar en de inspecteurs van het lager onderwijs in Alkmaar, Den Helder, Hoorn en Zaandam woon den een deel van de Onderwijzersdag bij. Gisteren diende voor de Economi sche Politierechter in Alkmaar, mr. Peereboom, voor de tweede maal de zaak tegen A. B. A. K. en J. B. K. uit Alkmaar. Beiden was ten laste gelegd, dat zij te hoge prijzen voor herenmaat kleding berekenden. Bij de eerste be handeling van deze zaak, op 6 Juli, eiste de officier, mr. dr. J. M. Vellinga, tegen ieder der firmanten een boete van f3000, bij welke eis de officier gis teren persisteerde. De verdediger, mr. H. Schuurman, zeide aan de hand van het blauwe boekje te kunnen aantonen dat de ge broeders K. zestig uur aan een maat pak mochten werken en niet, zoals ten laste was gelegd, 56 uur. Spreker was van mening dat zijn cliënten prima maatwerk afleveren en zo zij eventueel in overtreding zijn geweest, staat dit in geen enkele verhouding tot de ge- eiste f 6000 boete. Mr. Schuurman wees er op dat K. destijds geen nieuwe prijs vaststelling heeft aangevraagd, doch dat deze wel voor hem klaar lag. Men heeft het hem echter niet uitgereikt omdat hij geen lid was van een vak groep. Nu is de firma K. weer lid ge worden en zij is weer gerechtigd te werken volgens klasse B. Mr. Peereboom wildé het vóór en tegen in deze zaak nog eens overwegen en besloot de volgende week Woensdag uitspraak te doen. Funest voor de handel. Ook de zaak van J. C. v. G. diende voor de tweede maal. v. G. was ten laste gelegd, dat hij te hoge prijzen be rekende voor herenmaatkleding. te hoge prijzen betaalde aan de fabrikan ten voor het verkrijgen van de ge wenste coupon stof en dat zijn admi nistratie niet aan de gestelde eisen vol deed. Mr. Vellinga was van mening, dat voldoende was komen vast te staan dat v. G. te hoge prijzen betaalde aan de fabrikanten. Hierdoor kwam hij in het bezit van stof die andere kleding magazijnen niet konden krijgen, het geen voor de handel funest is. De zuivere bedragen werden met winst be rekend aan de afnemers. Voor de cos tumes die de verbalisanten onderzoch ten, bleek v. G. een te grote winst te hebben genomen. Toen de opsporings ambtenaren op 22 Maart een onderzoek instelden was er geen enkele calculatie aanwezig. Mr. Vellinga vond het ge beurde zo ernstig, dat hij f 3000 subs. 3 maanden, f, 250 subs. 30 dagen en f 500 subs 1 maand eiste. De verdediger, mr. A. V. M. Lees berg, was van mening dat de fabrikan ten in ernstiger mate schuldig zijn dan zijn cliënt. Zij bezetten een monopolie positie en dwingen hun afnemers a.h.w. een te hoge prijs te betalen. Spreker was van mening dat v. G. niet anders gehandeld heeft dan iedere afnemer in het textielvak gedaan zou hebben. Mr. Leesberg gaf toe dat er op 22 Maart inderdaad geen calculatie aanwezig was, doch dat kwam omdat opsporings ambtenaren die eerder een bezoek aan de zaak brachten 'zeiden dat de cal culaties niet goed waren. Men had ze toen weggegooid en was met de nieuwe berekeningen nog niet klaar gekomen. Mr. Leesberg was van mening dat de verbalisanten niet precies aan de ge controleerde pakken hebben kunnen zien hoeveel uur er aan besteed is, daar mensen met een lastig figuur soms meerdere malen moeten passen en er dan meer werk aan het pak besteed moet worden. Spreker was van 'mening j gratis aan de huizen kan leveren en Wij hebben gister een waarschuwing van de politie opgenomen tegen twee mannen, die met een wagen met flessen bleekwater en ammoniak rondtrekken en dit gratis leveren mits men een statiegeld van 20 cent per fles betaalt. Gebleken zou zijn dat de winkeliers met deze flessenaffaire niets te maken hebben zodat men de flessen niet kan inwisselen. Wij hebben in verband daarmede gistermiddag de heer W. K. op ons bu reau gehad, die ons mededeelde dat de zaak wel degelijk safe was. De Victoria fabriek in de St. Jacobstraat zou na melijk als reclame voor haar product 50.000 gevulde literflessen beschikbaar hebben gesteld, die gratis worden afge Itverd mits men f 0.20 statiegeld voor de fles betaalt. Daarbij werd ons een zestal kruideniers genoemd die ledige flessen voor f 0.20 per stuk zou den terugnemen. Na informatie bij een dezer adressen is ons gebleken, dat dit inderdaad juist kan zijn. Er is evenwel iets anders. Er wordt namelijk een circulaire ver spreid waarbij de „Victoria Bleekwa ter- en Ammoniak-Centrale" te Alk maar mededeelt, dat zij een reclame campagne heeft opgezet om haar pro ducten bekend te maken dóór gratis een fles bleekwater en een fles ammo niak aan te bieden. Het statiegeld van de flessen aldus deze circulaire kunt U bij de kruidenier die deze pro ducten verkoopt terug ontvangen of van hem, die na enige tijd de lege flessen bij U komt afhalen. De namen der be trokken winkeliers worden hierin evenwel niet genoemd. Er werd ons een advertentie aange boden v^aarin van de Victoriafabriek St. Jacobstraat werd gesproken. Bij onderzoek is gebleken, dat in de St. Jacobstraat geen Victoriafabriek be staat. Daar is alleen de chem.-fabriek van de heer Jurg gevestigd. Deze deel d' ons mede met de nog niet betaal de annonce niets te maken te heb ben. Hij levert slechts tegen con tante betaling zijn fabrieksproduc ten aan de heer H. K. Van een reclame met 50.000 flessen was hem niets be kend. Hoe het mogelijk is dat K, dat de gepleegde overtredingen niet zo bijzonder ernstig waren en achtte de ge- eiste boeten in verhouding hiermede bijzonder hoog. Óok deze zaak wilde mr. Peereboom nog in beraad houden. De uitspraak werd bepaald op Woensdag 12 October. dus op elke fles verlies zou lijden is hem niet bekend Het ligt voor de hand. dat de winst dan in het statiegeld voor de flessen moet zitten. Maar daar over kon hij niet oordelen. Wij geloven een en ander hiermede voldoende te hebben toegelicht. Van stateloze oplichters hedenochtend kwam de ArrondU. semen tsrechtbank te Alkmaar onder presidium van mr. 3. Krabbe ln b|). zondere zitting bjjeen om een verzoek van de Franse regering tot uitlevertn» van de statenloos geworden ex-Neder". lander W. F. Maatman te behandelen. Maatman maakte zich met z\|n vrouw tjjdens een zwerftocht door frankrijk in 1947 verscheidene malen aan oplichting van geestelijken van cderiandse nationaliteit schuldig. In Juli 1947 klopte hfj aan bij j, R.K. geestelijke Lampe. Hfj vertelde deze dat hii een motoraccident had gehad en dat hij voor zijn vrouw en zichzelf een nieuwe fiets had moeten kopen. Hij zou de zoon zijn van di fabrikant van een bekend sigaren, merk. Hij vroeg de geestelijke he» voor de tijd van acht dagen achtdul- zend francs te lenen. Dit geld kreeg hij. De heer Lampe noemde de namen van nog twee pastoors, die ongetwjj. feld ook wel zouden willen helpen, Nog diezelfde dag vervoegde Maat man zich bij pastoor Heinse, van wie hij 45.000 francs kreeg en bij pastoor Wolff, die hem 20.000 francs ter hand stelde. Met behulp van een aanbeve- lingsbrief van pastoor Wolff leende Maatman van pastoor Versluis 5000 francs. Tenslotte werd pater Van der Velde voor 40.000 francs opgelicht. Toen Maatman, die momenteel ln Hoorn gedetineerd is, in de gelegen heid gesteld werd het woord te voe ren, vertelde hij met radde tong dat hij in het begin van de oorlog gear resteerd werd door de Duitsers en dat hij gedwongen werd dienst te nemen bij de SS. Na een opleiding van acht maanden ontvluchtte hij, doch hjj werd gegrepen en wegens desertie tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In Mei 1945 werd hij door de Neder landers als politiek delinquent gevan gen gezet, doch in Mei 1947 gelukte het hem te ontvluchten. Hij ging zwerven en kwam in Frankrijk te recht, waar hij, om in zijn onderhoud te voorzien, R.K. geestelijken van Ne derlandse nationaliteit oplichtte. Hij werd gearresteerd, doch daar hij ma laria had werd hij ondergebracht in Hotel Dieu, waaruit het hem gelukte te ontsnappen. Na een lange zwerf tocht kwam hij in Nederland terecht, waar de politie hem weer te pakken kreeg. Maatman verklaarde dat zijn vader al het geld rlat hij door oplichting had verkregen, geretourneerd had. Hij zou nu werk kunnen krijgen in de mijnen in Limburg en hij verzocht de recht bank hem niet aan de Franse rege ring uit te leveren, daar hij van me de-gevangenen wist dat hjj dan niet spoedig zou terugkeren. De Officier van Justitie, mr. A. W, Holsteyn, zeide in zijn requisitoir dat Nederland en Frankrijk zich bij een tractaat van 24 December 1895 we derzijds verplicht hadden personen uit te leveren die zich aan oplichting in het nabuurland schuldig hadden ge maakt. Spreker meende dat men niet behoeft na te gaan of oplichting be wezen is of dat het geld terugbetaald is; dat moet de Franse rechtbank uit maken. Mr. Holsteyn persisteerde bjj zijn eis tot uitlevering aan de Franse justitie. Hierna sloot mr. Krabbe de zitting en verklaarde dat de rechtbank ad vies zal uitbrengen aan het Departe ment van Justitie. Hierna zal de Ne derlandse regering haar beslissing nemen. Winkelsluiting op feestdagen In verband met de a.s. 8 October- feesten deelt de contact-commissie voor de Middenstand mede, dat in overleg met de besturen van de plaat selijke Middenstandsbonden het vol gende schema is öpgesteld voor de Winkelopenstelling op nationale- of plaatselijke feestdagen: Indien de feestdag eventueel valt op Maandag t/m Vrijdag de winkels tot 1 uur open. Indien de feestdag op Zaterdag valt de winkels de gehele dag geopend. De contact-commissie voor de Mid denstand verzoekt H.H. Winkeliers dit schema als richtlijnen voor de open stelling van hun zaken te handhaven, dit ter voorkoming van misverstand tegenover de koper (ster). Plannen Mient-buurt- vereniging Op 7 en 8 October a.s. wordt door de wereldberoemde Vcflendammers op een verlichte Stavorense Jol, gelegen in de Mient, „De Kleine Kunst" ge demonstreerd. Verder zal zich op 7 en 8 October 's avonds-in de Mient een vloot van 50 kleine zeilboten bevin den. Op 8 October worden door de jeug dige Alkmaarse artisten Kalksma en Lut popppekastspecialisten gedu rende de dag van 's morgens 11 uur af op de Stenenbrug gratis voorstellin gen gegeven. Tenslotte zal de Mient wederom op aitistieke wijze worden verliclrc. De invaliden op 8 October Men verzoekt ons mede te delen, dat invaliden die op 8 October de optocht willen zien, om twee uur aanwezig moe ten zijn bij het politiebureau waarna zij in de St. Laurensstraat kunnen op gesteld worden. HET PTT- VOETBAL KAMPIOENSCHAP. De PTT-kampioenscompetitie is weer ten einde. Het Alkmaarse team is op de vierde plaats geëindigd met een overwinning, een gelijkspel en twee nederlagen Het doelgemiddelde was 1016. PTT-voetbalkampioen werd Roermond, gevolgd door Koot wijk, Delft, Alkmaar en Amersfoort.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2