Berlijn niet in de Oostduitse staat? VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Truman tekende twee verdragen Wacht „de jongens" liever thuis af Engeland weert zieke" toeristen Auriol aanvaardt Queuille's ontslag Justitie begint speurtocht naar ondergedoken vermogens IJzeren Gordijn-conferentie te Londen Vrijdag 7 Oct. 1949 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Russisch miliiair bestuur zou worden opgeheven Grotewohl premier en Pieck president? Grote Vier nog niet eens over Oostenrijk Twee broers in arrest Nieuwe ontwapenings voorstellen van de Sowjetunie? En veroorzaak geen ver traging bij ontscheping Bijna gehele bevolking in gezondheidsprogram Financiële conferentie werd uitgesteld De dood van Schallenberg Queuilie uii kuiere Werkspoor ontsloeg stakende arbeiders Ons kort verhaal JIT het coupé-raampt( s trein reeds op het punt Met een metalen klik rd „Chicago" omlaag en ;n door het opschrift: „st, Wen, die werden dichtge. i de laatste gapingen in nde huid van de snel- wam deze in beweging. MENT kwam er een don- het perron oprennen, in slingerde een koffer, rdom al gaten in gevre- de andere klemde hij een kbiljetten; blijkbaar had t loket gewisseld en nog id ze op te bergen. Hij het perron over en be- i juist bij mijn coupé. De mover me zat, greep de scht een ogenblik, dat hij de neger wilde openen. ik ineens zijn koude en :icht; ik zag, dat dezwar- itenkant pogingen deed, m te duwen, terwijl de heer tegenover me wit achtsinspanning; en toen me weer, dat ik buiten eur een bordje had zien voor blanken. it de neger los, Ik boog im en zag, dat hij gestrui- ior zijn gescheurde broek jedende knie naar buiten, [jet wervelde met de trein mee. Toen stond de ;g zich het stof van zijn ie handen en zocht zijn tr. En juist voordat een het gezicht onttrok, hief op en keek de trein na. ;n schok want ik had irkend. >m Caen was weer hevig t zijn vieren zaten wij, i bezweet neergehurkt in rsnest. Achter ons leidde iopgraaf naar onze troe- langs de Normandische s lag het uitgestrekte col landmijnen, tanks en >r ons lag het domein van eppel kwam een soldaat Hij richtte zich wat op ounker voor ons kost ons aten nutteloze offers", it zijn mouw het vuil van n nu zag ik pas, dat hij i. Hij keek ons allen aan. i verder: „Als jullie me ik hem leeg met hand- n van ons, sergeant Le- ;r de rand van het nest. ale vlakte. En recht voor n onverzettelijk als het van de dood zelf: een Twee mitrailleurs dek- soldaat, die als een pan- iting van het grijze bol- wee gordel^ van staal ba- reg af. Even later scheur den reeks donderslagen ;oen zwegen de kanonnen De zwarte kwam terug- ar toen hij halverwege zijn benén te breken on- chthij sloeg de han- borst en stortte voorover Als laatste groet stak hij ip op toen draaide zijn t onze richting en bleef ik weer dat gezicht de i. Natuurlijk is hij het het leven en een geweer- niet samen in één hart s dat hart ook groot, lien was die neger op het roer, zijn neef mis- fieer dan een rasgenoot, sp hem leek. ;n diepe ontroering in me meneer tegenover me on- Misschien maakte hü de hter een schrijftafel. FRANS GROSFELD. SRP P.B.O. WOENSDAG ÏEHANDELING met het feit, dat de mi- :onomische Zaken op 13 een conferentie van ters in Brussel moet bij- voortgezette behande- t wetsontwerp inzake de ijke bedrijfsorganisatie, :ede Kamer daarmede op ober niet gereed komt, op Woensdag 12 October ok nog op Donderdag 13 leze wijze zal de minister de vergaderingen van dé vonen. bureau administratie Voordani 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN 146e Jaargang No. 236 ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter t'raag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t 4.— per kwartaal plus incassokosten Uit kringen van de „Volksraad" wordt vernomen, dat Berlijn niet in <te Oostduitse staat, die heden wordt uitgeroepen, zal worden opgenomen. Volgens een vooraanstaand functionaris van de Volksraad zal Berlijn wel de hoofdstad worden en het parlement daar bijeenkomen, doch de Sowjet-sector zal geen deel vormen van de nieuwe staat. Alleen wanneer de Westelijke geallieerden besluiten West-Berlijn tot die twaalfde staat van de Westduitse republiek te maken, zal de Sowjet-sector van Berlijn vermoedelijk de zesde staat van de Oostduitse republiek worden, aldus deze woordvoerder. met de leiders van andere partijen be raadslagen over de samenstelling van zijn kabinet. Men verwacht, dat het in het begin van de volgende week zal zijn gevormd. Voorts heerst de verwachting dat Wilhelm Pieck, de drie en zeventig jarige communistische medevoorzitter van de Socialistische Eenheidspartij, tot president van de nieuwe Oostduitse re publiek zal worden gekozen. De Oostduitse regering zou in princi pe bereid zijn de regering van Bonn de facto te erkennen hoewel een er kenning de jure nimmer kon worden verleend. Zij sprak als haar overtui ging uit, dat het Sowjetrussische mili taire bestuur "in de zeer naaste toe komst" zou worden opgeheven en dat de Russen alleen als bezettingstroepen in Oost-Duitsland zouden blijven tot dat een vredesverdrag was gesloten. Enige Westduitse communistische afgevaardigden zijn naar Berlijn ver trokken, waar zij de door de „Duitse Volksraad" uitgeschreven bijeenkomst als waarnemers zullen bijwonen. Uit Berlijn wordt gemeld dat het vrijwel vast staat, dat de vijf en vijftig jarige Otto Grotewohl, voormalig so cialist en thans medevoorzitter van de onder communistische leiding staande „Socialistische Eenheidspartij", tot mi nister-president zal worden gekozen. Tijdens het weekeinde zal Grotewohl De ministers van buitenlandse zaken der vier grote mogendheden zjjn er op hun bijeenkomst van Donderdag te New York niet in geslaagd overeen stemming te bereiken over het Oosten rijkse vredesverdrag. De ministers hebben hun plaatsver vanger!) opdracht gegeven de bespre kingen voort te zetten. Zij moeten bin nen veertien dagen rapport over het besprokene aan de ministers uitbrengen. Van welingelichte zijde werd verno men dat de standpunten der beide par tijen elkander in sommige opzichten zijn genaderd. De Sowjetrussische mi nisters van buitenlandse zaken en zijn collega's der westelijke mogend heden hebben aangegeven, op welke punten partijen eventueel concessies zouden kunnen doen. Dienstbode doodde haar pasgeboren kindje De rechtbank te Rotterdam veroor deelde de 20-jarige dienstbode G H uit Schoonhoven wegens kinderdood slag tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van de preventieve hechtenis. Zoals men weet heeft H. in de nacht van 4 Juni haar pasgeboren kind in het water geworpen, hetgeen de dood tengevolge heeft gehad. GENERAAL DOOLITTLE IN ONS LAND Generaal Doolittle, die Donderdag middag met een Convair uit Londen op Schiphol landde, was ditmaal min der kwistig met het beantwoorden van vragen dan destijds met het strooien van bommen op Tokio. Hij maakt een zakenreis, doch wenste van inter views verschoond te blijven. De roofoverval op de Spaarbank van Amsterdam Na een uitgebreid onderzoek in ver band met de gewapende roofoverval op het bijkantoor van de Spaarbank voor de stad Amsterdam aan de Cein tuurbaan in de namiddag van Woens dag 28 September heeft de recherche gisternacht in het oostelijk deel der stad twee jeugdige broers, J. H. M. en 1h. M., aangehouden, tegen wie ernsti ge verdenkingen zijn gerezen. Verschillende goederen, welke in de woningen van de vermoedelijke daders werden aangetroffen, en die waar schijnlijk zijn aangeschaft van het ont vreemde geldbedrag, benevens enige vuurwapenen en een bedrag aan geld, zijn in beslag genomen. Het voortgezette onderzoek heeft de politie ervan overtuigd, dat de gear resteerden de daders zijn. Profest over behandeling van Amerikanen in Sowjet-zone De V. S. hebben de Sowjetunie e in krachtige bewoordingen gesteld pro test doen toekomen tegen de „ergerlij ke" behandeling van Amerikanen, die naar de Sowjet-zone van Duitsland af gedwaald waren. Deze behandeling is „op ergerlijke wijze in strijd met de meest elementai re maatstaven van internationaal fat soen". „De Amerikaanse regering ver wacht, dat de Sowjetrussische func tionarissen, die voor deze daden ver antwoordelijk zijn, gestraft zullen wor den". aldus de nota. leis opzienbarends? De Sowjetunie bereidt nieuwe voor stellen tot ontwapening voor en zal deze Dinsdag in de Veiligheidsraad in dienen, aldus heeft de Sowjetrussische onder-minister van buitenlandse za ken Malik te Lake Success verklaard. Hij vroeg uitstel van het debat over een Franse ontwapeningsresolutie, die met Ruslands stem tegen door de com missie voor conventionele bewapening was goedgekeurd. De New York Times meldt, dat an dere gedelegeerden Maliks aankondi ging uitleggen als een poging om be langstelling voor de nieuwe Russische ontwapeningsvoorstellen te wekken. Een westelijke gedelegeerde verklaar de te verwachten, dat de Sowjet-rege- ring met „iets opzienbarends" voor de dag zou komen. Militaire en economische hulp aan het buitenland President Truman heeft de wet on dertekend, waarbij gelden beschikbaar worden gesteld voor de voortzetting van de hulp aan het buitenland tot 30 Juni 1950. Voor het plan-Marshall is ongeveer 3.778.380.000 dollar uitgetrok ken. In 't totale bedrag van 5.809.990.000 dollar is hulp aan Griekenland en Tur kije en een bedrag voor de bezettings- kosten in Duitsland, Oostenrijk en Japan inbegrepen. Voorts heeft president Truman de wet ondertekend, waarin bepaald wordt, dat de landen in West-Europa, die bij Atlantisch Pact zijn aangesloten, en enkele landen in het nabije en Verre Oosten voor 1.314.000.000 dollar wapens zullen kunnen aanschaffen. Volgens deze wet krijgen de acht lan den van het Atlantisch pact 1 milliard dollar voor aankoop van wapenen, Griekenland en Turkije 211.370.000 dol lar, Perzie, Korea en de Philippijnen 27.640.000 dollar en China 75 millioen dollar. Het troepenschip „Zuiderkruis" wordt in de nacht van Zaterdag 8 op Zondag 9 October in de haven van Rotterdam verwacht. Onvoorziene omstandighe den voorbehouden zal de ontscheping beginnen op Zondag 9 October te 8 uur. Aan verwanten of vrienden wordt gelijk bekend is geen toegang verleend tot het ontschepingsterrein, alleen dan is de afvoer der repatri- erenden zonder vertraging mogelijk. Het is derhalve te betreuren, dat deze afvoer buiten het ontschepingsterrein nog dikwijls wordt vertraagd door verwanten of vrienden, die daar de repatriërenden opwachten met eigen middelen van vervoer. Dit heeft meer malen ten gevolge gehad, dat de re patriërenden, die toch met het voor geschreven transportmiddel hun be stemming bereikten, niet ontvangen konden worden, omdat de familie niet tijdig was teruggekeerd. Bovendien zijn de chauffeurs van de bussen nogmaals geïnstrueerd niet buiten het ontschepingsterrein te stop pen voor begroetingen of het overne men van passagiers. Met nadruk wordt men derhalve, om persoonlijke teleurstelling en al- De Britse minister van Gezondheid Aneurin Bevan heeft medegedeeld, dat de Britse immigratie-ambtenaren opdracht gekregen hebben buitenland se bezoekers te weren, die openlijk verklaren naar Engeland gekomen te zijn om gratis medische behandeling te krijgen in het kader van het natio nale gezondheidsprogram. Minister Bevan, die op een perscon ferentie een overzicht gaf van het II President Vincent Auriol heeft gis teren het ontslag van minister-presi dent Henri Queuilie aanvaard. Auriol is gistermiddag begonnen met het raad plegen van politici om een kabinets formateur te vinden. De Franse kabinetscrisis betekent de verdaging van de conferentie van Franse, Belgische, Nederlandse en Ita liaanse deskundigen, welke heden te Nieuwe zending pinda's Binnenkort wordt een nieuwe zen ding grondnoten in Nederland ver wacht, aldus meldt ,.De Kruidenier". Er zou een partij van 3400 ton komen tegen 6400 ton in 1948. Tengevolge van mond- en klauw zeer stierven in de week van 25 Sep tember tot 2 October twee runderen en twee varkens. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot morgenavond: Vannacht weer plaatselijk mist en weinig wind. Morgen overdag enkele overdrij vende wolkenvelden, maar overi gens vrij zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind uit rich tingen tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. Parijs had moeten beginnen voor het onderzoeken van de mogelijkheden voor een vrijer handelsverkeer. Deze conferentie zou zijn voorafgegaan aan een aanvankelijk op 11 October a.s. vastgestelde bijeenkomst van de mi nisters van Financiën der genoemde landen. eerste jaar van het program, voegde er echter aan toe, dat het als normale gastvrijheid moest worden beschouwd om te zorgen voor buitenlandse gas ten, die tijdens hun verblijf in Enge land ziek werden. De Britse regering hoopte met andere landen tot weder zijdse regelingen te komen en er wer den reeds besprekingen in Brussel gevoerd. Bevan sprak de hoop uit, dat het Britse program „een voorbeeld voor andere naties" zou worden 96 procent van de Britse bevolking was in het program opgenomen. De admi nistratiekosten bedroegen minder dan 3 procent van de totale uitgaven, daar 12.000 vrijwilligers hun medewerking verleenden. In het eerste jaar waren 187 millioen recepten uitgeschreven, 5.250.000 brillen verstrekt en nog 3.000.000 besteld. NIEUWE TWEEDE-KAMERLID De voorzitter van het centraal stem bureau heeft benoemd verklaard in de vacature-Steinmetz tot lid der Tweede Kamer de heer C. J. van der Ploeg te Haarlem. gemene vertraging te voorkomen, ver zocht het gebruik van eigen vervoer middelen achterwege te laten, de re patriërenden niet aan het hek te gaan begroeten en de terugkeer der opva renden thuis af te wachten. Drinkwater uit het IJsselmeer Op de begroting voor 1949/50 van de provinciale waterstaat is een post van f 25000 uitgetrokken voor hervatting van de werkzaamheden tot onderzoek en proefnemingen betreffende de win ning van drinkwater uit het IJsselmeer. Sinds 1937 werd daaraan tweemaal een bedrag van f 20.000 verwerkt. De be grotingspost betekent een crediet- aanvrage en wettigt de vërwachting, dat het plan, om de drinkwatervoorzie ning van Noord-Holland, die tengevol ge van velerlei omstandigheden reor ganisatie behoeft, in de toekomst door inschakeling van het waterreservoir der vroegere Zuiderzee te beveiligen, nog steeds de belangstelling heeft. Het parket van de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft zich, nadat in vele dagbladen allerlei uiteenlopende en elkaar tegenspreken de berichten zijn verschenen naar aan leiding van de dood van de Duitser F. Schallenberg, waarvan nog steeds niet vaststaat of hij is vermoord dan wel zichzelf van het leven heeft be roofd, bij monde van de advocaat-ge neraal, mr. D. J. van Gilse, tot de pers gewend met het verzoek het onderzoek in deze aangelegenheid niet te storen. ERNSTIGE TRAMBOTSING BI] SPIJKENISSE Zware materiële schade Donderdagavond omstreeks half ne gen zijn tengevolge van een misver stand twee uit tegenovergestelde rich ting komende treinen van de Rotter damse Tramweg Maatschappij onder Heenvliet op elkaar gereden. Er wa ren geen doden te betreuren, maar de materiële schade is aanzienlijk. Deze tramtreinen rijden steeds op enkel spoor en hebben bepaalde punten langs de lijn, waar gewisseld moet worden. De conducteur won als gewoonlijk op een der stations telefonisch inlich tingen in over de wisselplaats, die dit maal gebruikt zou worden. Hij ver nam, dat dit een andere dan gewoon lijk zou zijn. Toen hij echter uit de te lefooncel kwam, was zijn trein al ver dwenen. De machinist was waarschijn lijk van mening geweest, dat zijn con ducteur al was ingestapt. Deze tracht te met een te hulp geroepen motorrij der de trein nog in te halen. Dit mis lukte en een botsing was niet meer te vermijden Met bijna volle vaart reden de beide treinen op elkaar. De ma chinisten wisten zich door van hun wagen te springen te redden. Onder de reizigers ontstond een paniek. Ieder trachtte in het nachtelijke duister zijn wagen te verlaten, vele met bloedende wonden vnl veroorzaakt door glas scherven. De heer M. W. uit Rotterdam liep een schedelbasisfractuur op en een gebroken been. Drie andere personen werden minder ernstig gewond. Van morgen heeft men de baan weer vrij kunnen maken. r\e détailhandelaren in worst en W" 1TJ 1 1 nalist met 275% fantasie. En dat is nèt U kaas, met andere woorden de Ik O li JÖGSTGK even te veel. O Mevrouw Mathilda kruideniers en slasers niesen hun ar- - Coppins, de oudste vrouw van Engeland, tikelen af te leverenmet de vraag: „Ge- zal dezer dagen haar 107e verjaardag sneden of aan een stukje?" Althans, zo wordt, en die één van zijn ogen be- vieren. Zij zegt, dat ze zo oud is ge was het, toen men in oeroude tijden schikbaar heeft gesteld voor een blind worden, omdat ze elke dag een passa- nog worst en kaas in elke gewenste geworden kameraad. De patiënten stel- ge uit de Bijbel leest. O De komiek hoeveelheid kon krijgen, zonder afgif- ten deze milde stroom ten zeerste op Tito Capadoglio greep, onder het debi- te van een daartoe van Rijkswege ver- PrÜs, maar men wijst er toch op, dat teren van kwinkslagen, in Modena de strekte bon. En in Kerkrade rooide een de zendingen maar beter kunnen op- microfoon en viel dood neer. Een niet landbouwer een aardappel van een kilo. houden, want, ziet u, de „Held van voldoende geïsoleerde draad had de U zult zich afvragen, vrienden, waar de Coolsingel" bestaat niet. Die was stroom door zijn lichaam doen gaan. het verband zit. Wel, heel eenvoudig ontsproten aan het brein van een jour- hierin, dat nu de Kerkradertjes, als ze voor moeder een kilo eigenheimers moe ten halen, misschien wel te horen krij gen: „Los of aan het stuk?" Voor grote gezinnen anders wel gemakkelijk. Twee patatten met z'n negenen. In Engeland hebben ze de Paratechnicon uitgevonden. Voor het parachuteren van zwaar materiaal. Hangt aan acht valschermen en kan drie ton dragen. Een jeep en een vracht-auto in één smijt. Wat gaan we vooruit, wat gaan we vooruit! T" het Coolsingel-ziekenhuis te Rot terdam stromen geschenken en goede gaven binnen voor de zwaar ge wonde soldaat, die daar verpleegd In Frankrijk zijn ze weer aan het boompje verwisselen! Ten Berlijner van 27 jaar, die in Belgie geboren is en De Ridder heet, gaat per fiets de wereld om trek ken. Zijn bagage bestaat uit een came ra, een reserveband en een pomp. Daar bij trekt hij via de Russische zone en Zwitserland naar Rome, om eerst de Paus te bezoeken. Men zegt, dat hij het Zwitserse plaatsje Locle zal mij den. Dat wordt namelijk geteisterd door een zeker insect, genaamd Pulex "Irri- tans. Wij noemen dat vlooien. Ze zijn overgebracht door de honden van toe risten. Tenslotte een bericht voor de hengelaars. In de Zuidzee gaat men de walvissen met nummers merken, om hun bewegingen en hun parings- wljze te bestuderen. Tito wijst acht Poolse 1 diplomaten uit Het Joegoslavische ministerie van buitenlandse zaken heeft Donderdag acht employe's van de Poolse ambas sade te Belgrado uit het land gewezen. Dit kwam dus neer op een verzoek om er voorlopig niet meer over te schrij ven. Autoriteiten van politie en justitie hebben maar ai te dikwijls de neiging om de pers of in het geheel niet in te lichten óf de „inlichtingen" te gieten in een verzoek om niets te melden. Soms gaat zulk een verzoek gepaard met een vertrouwelijke uiteenzetting van de stand van zaken, soms ook niet. In dit geval werd aan het verzoek slechts de mededeling toegevoegd, dat er een zeer uitgebreid onderzoek gaan de is. In dit geval is dat dunkt ons, geen holle phrase. Over het algemeen spreekt het vanzelf, als de politie in een verdachte aangelegenheid een on derzoek instelt, dat dit dan uiteraard zo uitgebreid mogelijk is. Daar zijn poli tie en justitie nu eenmaal voor. Edoch, na de oorlog is het grote vertrouwen, dat het Nederlandse volk placht te stellen in zijn politie- en justitie-amb- tenaren, deerlijk aangetast. Er zijn dit is een openbaar geheim inder tijd bij de bijzondere rechtspleging practijken toegepaste die de integriteit van deze klasse ambtenaren veel kwaad hebben gedaan. Dat kwaad is nog niet uitgeroeid. Nog hoort men af en toe verhalen over dossiers, die „zoek raken" en over zaken, die „de doofpot" in gaan. Geen „rustig afwachten". De indruk is gevestigd, dat de zaak- Schallenherg ook zulk een „doofpot affaire" dreigde te worden. Met een al te grote hardnekkigheid heeft de Haag se gemeentepolitie volgehouden, dat in dit geval van moord geen sprake kon zijn, omdat bij sectie van het stoffelijk overschot niets van geweldpleging of vergiftiging is gebleken. Een gepension- neerd commissaris van politie heeft toen echter in een der dagbladen de aandacht gevestigd op de mogelijkheid, dat het slachtoffer met chloroform of anderzins bewusteloos kan zjjn ge maakt en daarna in een vijver gedepo neerd. Hierop volgde een verklaring van de politie, dat zij nog steeds geen reden had om aan te nemen, dat hier sprake zou zijn van een misdrijf en dat zij aanwijzingen van het tegendeel „rustig afwachtte". Deze verklaring heeft een slechte indruk gemaakt; het is niet de taak van de politie rustig af te wachten. Zij moet actief speuren naar het tot klaarheid brengen van eventuele misdrijven. (Zie vervolg pag. S) De directie van Werkspoor N.V. In Amsterdam heeft Woensdag 145 arbei ders ontslagen, omdat zij niet accoord gingen met tijdmetingen voor de ver schillende werkzaamheden. Deze tijd metingen worden halfjaarlijks uitge voerd om de juistheid der loontarieven na te gaan. Zij waren een voorwaarde voor een dispensatie van de loonstop, welke in December van het vorige jaar door het College van Rijksbemid delaars is gegeven. Tot de ontslagenen behoren circa 100 arbeiders, die uit solidariteit met de andere ontslagenen in staking waren gegaan. De ontslagenen hebben een actiecomité gevormd, dat Donderdag avond in de Diamantbeurs bijeenkwam. De voorzitter zeide, dat de ontslagenen eisen te worden teruggenomen. Op deze vergadering sprak ook de voorzitter van de plaatselijke afdeling Metaal van de EVC. In de ochtend heeft de EVC gepoogd met een luidsprekerinstallatie tijdens de werkpauze stakingspropagan- da te maken. Dit werd door de politie verhinderd. Uitbreiding van het con flict wordt niet verwacht. Botsing in de mist eist een dode De mist heeft gistermorgen op de weg Oldenzaal-Ootmarsum een slacht offer geëist. Een luxe auto met zes arbeiders kwam tengevolge van de zware mist in botsing met een auto bus van de Twentse Electrische Tram weg Maatschappij, waarbij de achter in de auto zittende 21-jarige E. zo ernstig werd gewond, dat hij spoedig overleed. De naast hem zittende V. werd zwaar gewond. De arbeiders E. en A. werden licht gewond. Zeven Amerikaanse ambassadeurs uit Oosteuropese landen komen bijeen De Amerikaanse ambassadeurs in zeven Oosteuropese landen zijn voor overleg op 24 October naar Londen geroepen. Op de Amerikaanse ambas sade wordt gezegd, dat de officiële benaming van de conferentie der am- basadeurs zal zijn „IJzeren-gordijn- conferentie". De ontboden ambassadeurs zijn de vertegenwoordigers in de Sowjetunie, Polen, Tsjechoslowakije. Joegoslavië, Hongarije, Roemen'e en Bulgarije De onderminister van Buitenlandse Zaken George Perkins zal deze conferentie bijwonen. Op het ministerie van Bui tenlandse Zaken worden geen details verschaft over de te bespreken onder werpen. In het hierover uitgegeven communiqué wordt eenvoudig gezegd, dat het „een bijeenkomst zonder enige plechtigheid is, waarop de diploma len van gedachten zullen wisselen en vraagstukken van gemeenschappelijk belang zullen behandelen". Opgemerkt wordt dat alle Amerikaanse ambassa deurs in de Oosteuropese landen voor het eerst bijeen komen. Volgens ver klaringen van hoge ambtenaren, meent men te weten dat voornamelijk de kwestie zal worden behandeld „hoe de propaganda tegen de Verenigde Staten in de zeven betrokken landen te bestrijden".

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1