De singelloop Belangrijke vergadering van L.T.B. in Heerhugowaard Vervolg Stadsnieuws Het resultaat der poppententoonstelling De toestand in de Nederlandse kaashandel Luchtvaartproblemen worden moeilijker Al wat Uw huid AMSTERDAMS PODIUM Experiment met een seconde Das Reich Voor het eerst na vele jaren zal op 20 November in Alkmaar weer een zo genaamde Singelloop worden gehou den. Deze athletiekwedstrijd, die geor ganiseerd wordt door de RKAAV Olympus, zal interregionaal zijn. Er zuilen lopers uit Noord-Holland, Fries land en Utrecht aan kunnen deelnemen. Zij worden ingedeeld in de klassen A, B. C en D en klasse E voor hen die niet bij de KNAU zijn aangesloten. In deze wedstrijd kunnen dus ook zij, die zich anders met voetballen, schaatsen rijden enz. bezig houden, hun krachten meten. Er zal een seniorenloop worden gehouden waarvan de start bij hotel Ceres is. De route is dan verder: Ken- nemersingel, Nieuwlandersingel, Baan- singel tot de tweede Kneppelbrug en terug over de Vest. De finish zal weer bij hotel Ceres zijn. Deze handi caprace zal over een afstand van vier kilometer gaan. Aan de wedstrijd zal een juniorenloop over 1200 meter voor afgaan. Het is de bedoeling in de verre toe komst een marathonrace aan de Sin gelloop te verbinden, doch dan zal de wedstrijd internationaal moeten zijn. Er zullen aan deze wedstrijd ver- »cheidene prijzen worden verbonden. De eerste prijs zal een zilveren Burcht zijn. die ter beschikking wordt gesteld door de Azijn- en limonadefabriek De Burcht. De heer Smit van sigarenmaga zijn Sport stelde een beker voor de eerst binnenkomende Alkmaarder ter beschikking. Daar het bestuur van de athletiekvereniging niet zo goed bij kas is, zal zij verscheidene instanties en za kenlieden in Alkmaar verzoeken een prijs ter beschikking te stellen. BATIG SALDO ACHTDDIZEND GULDEN De Internationale Poppententoon- "telling die alhier van 31 Augustus tot en met 14 September werd gehouden, is bezocht door 18.144 betalende be zoekers. Van hen raadden er 965 naar de naam van een daarvoor aan gewezen pop, die „Geertruida" ge doopt was. Slechts twee van hen had den deze naam geraden. Door loting werd mevrouw Den Das, huize Wes- terlicht, te Alkmaar als winnares aangewezen. Het batig saldo van deze tentoon stelling bedraagt ruim 801)0,welk bedrag is overgedragen aan de Stich ting 1940-1945, ter verzorging van de nagelaten betrekkingen van onze ge sneuvelde verzetsstrijders. Dit buitengewoon mooie resultaat is te danken aan de warme sympathie, die velen voor het werk der Stichting 1940-1945 gevoelen, doch ook, en niet het laatst, aan enige honderden Stich tingsvrienden, die veel van hun tijd opofferden of op menig andere wijze onontbeerlijke steun verleenden. Zij allen kunnen zich van de grote dank van het bestuur der Stichting 1940- 1945 verzekerd weten. Gezamenlijke aankoop pooiuion en kunsimesi? Uitbreiding Stedelijke Muziektuin De uitbreiding van de Stedelijke Mu ziektuin is door de Directeur van Openbare Werken gegund aan de laag ste inschrijver de heer A. Rijkenberg te Alkmaar. Schoorl Hollands Glorie De afdeling Schoorl van de Ver. v. Plattelandsvrouwen toonde grote be langstelling voor de in „De Rode Leeuw" vertoonde film van het Holl. Bloembollenhuis te Lisse. Het was voor de heer v. d. Nou- land uit Voorhout, die als gids optrad bij de tocht door de bollenstreek, een aangename verrassing, dat er hier aan de rand van het bollencentrum zoveel interesse was voor dit belangrijke be drijf; hij wees op de grote waarde als streekbelang en als landsbelang: het vorige jaar toch werd er voor tachtig millioen gulden uitgevoerd. Met de grootste aandacht werd het hele gebeuren op het witte doek ge volgd en genoten van Hollands bloe menpracht. Als buiten nog Koning Winter de scepter zwaait, een flinke sneeuw vlaag de aarde bedekt en de ijssport Hollandse harten sneller doet klop pen, brengen de eerste bollen al vreugde in de huiskamer, narcissen en hyacinthen geven kleur en fleur bin nenshuis. Als wat later buiten de knoppen zwellen aan struik en boom. de eerste lammetjes springen in de wei, neemt de kweker de bedekking van de vel den en neemt hij voorzorgen tegen het verstuiven. En dan zien we al gauw op het wit te doek, hoe duizenden bezoekers per fiets, motor of auto en getooid met bloemenkransen langs de velden trek ken om te genieten van de kleuren pracht; het gaat langs Oegstgeest, Noordwijk, Noor dwiiker hout, Sassen- heim, Voorhout, Lisse Hillegom Heemstede, Heemskerk, Ca^tricum. Limmen, Egmond aan de Hoef. Bree- zand. Texel, naar Groningen en Fries land en overal bloemenfeesten. schit terende kleuren. Helaas is de bloeitiid van korte duur de bloemen moeten verwijderd, het i? uit met de kleurenpracht. De film gaf verder een idee van d<~ vele werkzaamheden van de kwekers* rooien, selecteren, nellen, sorteren prepareren van hvacinthenbollen door uithollen en snijden, exnorteren. grond bewerking. planten, bet opmaken en dekken van de bedden rtnz. Met een schitterend bloemencorso werd de film besloten. Donderdagavond opende de voorzitter van de L.T.B., afdeling Heerhugowaard-Noord, de heer KI. Oudeman met de christelijke groet. Hij heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Hier na werd de toestand aan de veiling in korte trekken weergegeven. Verschillende producten gaat het g'oed, er zijn er echter ook, waaronder de rode kool, waarmee het heel slecht gaat. Van de vakgroep Kwekers, afdeling Hille- gcm, was een verzoek binnen gekomen om adhaesie-betuiging ten aanzien van het sane- ringsvraagstuk. De vergadering kon zich hier mede verenigen. Van de L.T.B., afdeling Leidsedam, kwam gCen verzoek binnen, inzake de afschaffing van de onbillijke ondernemingsbelasting. Met deze belasting wordt het bestaan der tuinders ern stig bedreigd, en in verband met een komende wetsherziening verzocht bovengenoemde afde ling' de vergadering om een verzoek in te die nen bij het hoofdbestuur voor afschaffing van de ondernemingsbelasting. Daar de voortschrijdende mechanisatie van de landbouwwerktuigen ook zekere eisen van bekwaamheid stelt, werd voorgesteld om over te gaan tot het organiseren van een cur sus in landbouwwerktuigkunde. Deze cursus zal gegeven worden door uitsluitend deskun digen en met rijkssubsidie. Het lesgeld zal slechts f 5,— zijn. Het bestuur beval deze cur sus aan. Liefhebbers kunnen zich opgeven bij de secretaris van de afdeling Heerhug'owaard- Noord. Binnengekomen was een brief, betreffende het indienen van onderwerp-voorstellen voor de algemene vergaderingen. Aanbevolen werd deze voorstellen zoveel mogelijk in de kring vergaderingen af te handelen, zodat het bestuur der algemene vergadering niet, zoals vorig jaar, overbelast zal worden. Medegedeeld werd, dat het volgend jaar de L.f.B. vijf-en-dertig jaar bestaat. Binnengekomen was een uitnodiging tot het bijwonen van de veehoudersvergadering. Daar over werden geen voorstellen ingediend. Op 15 October zal er te Langedijk een kring vergadering worden gehouden. Het voorstel van het bestuur, om de mini mum-prijzen van de groenten iets omhoog te brengen werd door de vergadering goed ge keurd. Er werden nog enige mededelingen gedaan over de veilingomzet. Voor de uitvoer naar Duitsland zijn de heffingen iets verminderd. Dit jaar is er belangrijk minder witte kool ver bouwd dan het vorig jaar. De prijzen voor enkele soorten aardappelen, w.o. Eigenheimers, Beverlanders en Meerlanders, zijn met f 1,— verlaagd. Het vorig jaar werd voor de kernclub f 200,— beschikbaar gesteld. Ook dit jaar kreeg zij f 200,— tot haar beschikking. Op de vraag van voorzitter Oudeman o£ er nog voorstellen waren voor de a.s. vergadering in Haarlem, kwam weinig antwoord. De voor zitter deelde mede, dat de twee boven reeds genoemde voorstellen, zeker in Haarlem te- ïecht zullen komen. BESPREKING GEZAMENLIJKE AANKOOP POOTUIEN EN KUNSTMEST. De vorige jaren werden door de leden ieder afzonderlijk pootuien aangekocht bij de diverse handelaren. Het schijnt zo te zijn, dat bij gezamenlijke aankoop de prijs fyeduidend lager zal zijn. De heren Mooy Heten echter een ander geluid horen. Zij noemden man en paard van wie zij hadden vernomen, dat het niets De vakgroep groothandel in kaas merkt naar aanleiding van rondgaande berichten en geruchten over de situatie op de Nederlandse binnenlandse kaas markt het navolgende op: „Door het bedrijfschap voor zuivel is een regeling vastgesteld, waarbij al le prijzen voor de verhandeling van kaas zijn vrijgegeven met uitzondering van die voor kaas jonger dan 3 maan den. Voor aflevering daarvan aan de taillisten en consumenten zijn maxi mumprijzen vastgesteld. Voor de ex port zijn minimum-prijzen vastgesteld. Door de grote vraag naar kaas, een vraag die het aanbod ver overschrijdt, is een toestand ontstaan, waardoor de prijzen die de handel aan de producen ten moet betalen, aanmergelijk hoger liggen, dan de vastgestelde maximum prijzen voor levering aan detaillisten. Zo bedraagt de maximum-afleverings- prijs voor kaas jonger dan 3 maanden: volvet f 1.75 en 40 plus f 1.55 per kilo. De inkoopsprijs voor deze kaassoor ten is de laatste tijd gestegen tot ca f 2 en voor Edammers tot ca f 1.78". „Het ligt dus voor de hand", aldus de vakgroep, „dat hierdoor de handelaren in de onmogelijkhei verkeren de kaas voor de maximum-vastgstelde prijzen aan detaillisten te leveren, tenzij zij met verlies zouden willen afzetten. Practisch was het nu wel mogelijk de kaas ouder dan 3 maanden, die vrij in prijs is. tegen een zoveel hogere prijs te verkopen, dat daardoor het verlies op de kaas jonger dan 3 maanden enigszins zou worden gecompenseerd, maar aan die mogelijkheid is inmid dels door de pri.jsstop van 17 Septem ber ook een grens gesteld, waardoor de moeilijkheden voor de handel weer ziin vergroot. Herhaaldelijk zijn de betrokken in stanties er door bedrijfsleven en door de handel vertegenwoordigende organi saties op gewezen, dat, wil men de maximum-priizen kunnen handhaven, men dan ook maatregelen moet nemen om de producentenprijs hiermede in overeenstemming te brengen Het bedrijfschap voor zuivel heeft na dit herhaaldelijk aandringen onlangs toegezegd, dat zeer binnenkort maat regelen ziin te verwachten, waardoor naar het oordeel van deze instantie verandering in deze toestand zal ko men. 1 Inmiddels worden links en rechts processen-verbaal uitgedeeld, hoewel de controle-instanties zeer goed inzien dat de prijsovertredingen door hande laren begaan, het gevolg ziin van de dwangpositie, waarin deze door de -oarktsiiuatie verkeren. Hieruit blijkt dus hoe noodzakelijk het is. dat ten allerspoedigste in de on mogelijke toestand wordt ingegrepen Niemand kan tenslotte vergen dat dp handelaar, niet alleen zijn economi sche functie om niet vervult, maar daarbij zelfs nog verlies zou moeten nemen", aldus de mening van de vak groep groothandel in kaas. verschilt of men één of honderd zakjes tegelijk aankoopt. Het bestuur steide voor het eens te proberen en een intekenlijst aan te leggen, v/aarop de leden hun bestelling kunnen plaat sen. De heer P. Bleeker ried de leden ech ter aan, dan kleine pootuien ie bestellen, om dat zij in de praktijk het beste voldoen. De giote uien brengen meer schieters voort. De lieer P. Mooy zag moeilijkheden in de gezamen lijke bestelling. Niet iedereen is gelijk klaar met het veld en de uien kunnen niet langer dan één week staan. Deze zullen nu, volgens het bestuur, in twee kwantums worden besteld. Uitvoerige mededelingen werden gedaan over de gezamenlijke aankoop van de kunstmeststof- ten. Bij gezamenlijke aankoop moet de super in December ontvangen worden en de ammo niak in Februari. Indien men hier echter be zwaren tegen heeft, kan het ook later geleverd worden, maar dan kost iedere maand na voor noemde datum f 0,15. De heer Jac. Groenland vroeg of het niet beter was dat men een algemene inschrijving hield, waar iedere firma kon inschrijven. Dan krijgen we concurrerende prijzen en kunnen we de goedkoopste er uit pikken. Ten slotte gaf de heer Bakkum een duide lijke uiteenzetting betreffende het kunstmest probleem. Bij de rondvraag deelde de heer G. de Wit mede, dat hij gaarne de loon-administratie iets vereenvoudigd zag. Tegenwoordig is er voor een normale tuinder niet meer uit wijs te worden. Het bestuur beaamde dit ten volle en deelde mede, dat er thans besprekingen gaande zijn, zodat een spoedige oplossing verwacht wordt. De heer Joh. Groen vroeg naar de aardappel-boeten van twee jaar geleden. Ook deze kwestie wordt onderzocht. NOG GEEN OPHEFFING O. L. SCHOOL NOORD Op het beroep tegen het raadsbesluit waarbij tot opheffing met ingang van 1 Sept. j.l. van de o.l. school (N) werd besloten, is door Ged. Staten tot op he den nog geen beslissing genomen. De lessen aan deze school vinden dan ook normaal voortgang. Heiloo Damclub Heiloo De uitslagen van de voor de tweede ronde gespeelde onderlinge competitie wedstrijden waren als volgt: Groep I: A. DekkerK. Tuinman 02, J. de GeusS. Schurer 11, J. SprenkelingC. Adrichem 2—0, C. de GraafH. Verver afgebr., P. Beukers J. Geuzebroek, Beukers niet opge komen. Groep II: Jb. HelderS. de Geus 02, A. WinterinkA. Kroon 02, D. LangedijkW. Hoogenboom 20, J. SpaanC. de Jong afgebr. Groep III: HuismanA. Alleman 02, D. SmitG. Bruin 02, J. Sprenke ling Jr.Weyers 20, A. vd WerffG. Snel afgebroken. J. Opdam "I* In de nacht van Donderdag op Vrijdag is op 74-jarige leeftijd plotseling over leden oud-wethouder Jan Opdam. De heer Opdam heeft vele functies, zowel in het politieke als in het openbare le ven bekleedt en is raadslid geweest tot de bezettingstijd daaraan een einde maakte. Als raadslid, doch vooral als wethouder, heeft hij vele verbeteringen in Heiloo tot stand helpen brengen. De Kanaalweg en Zeeweg zijn scheppingen, waar hij al zijn krachten heeft gege ven, evenals voor Me zuiverings-instal- latie aan de Kanaalweg. Als aannemer heeft hij eveneens grote verdiensten gehad. Jarenlang is hij bestuurslid en voorzitter geweest van de R.K. Staats partij, thans K.V.P. Rijkspolitie viert feest De Rijkspolitiesportvereniging voor het district Alkmaar (waarbij de ge hele kop van Noord-Holland boven Alkmaar is ondergebracht) heeft in de Rustende Jager te Heiloo een feest avond georganiseerd, die behalve door de politiemannen en hun vrouwen werd bijgewoond door verscheidene burgemeester en politie-officieren. Nadat de prijzen, tijdens de schiet oefeningen te Castricum behaald, wa- waren uitgereikt, werd er een program ma vertoond, geheel verzorgd door eigen krachten, die daarbij hebben be wezen, dat zij op het toneel tot goede prestaties in staat zijn. Het cabaretge zelschap onder leiding van wachtmees ter Van den Brink oogstte veel succes, evenals mevrouw Dragsma en de heer Veldman met hun zang. Gaarna had den wij een uitvoeriger verslag hier van geschreven, doch de dienaren van Hermandad stelde er prijs op, dat er geen pers aanwezig was, vanwege het intieme karakter van deze avond. Dr. Albert Plesman schrijft in het jubileumnummer van „De Wolken- ridder", dat de krachtige groei van de KLM, welke de jaren 1946, 1947 en 1948 kenmerkte, minder is geworden en dat maatregelen moeten worden ge nomen om de rentabiliteit van het bedrijf in de komende jaren te ver zekeren. Ondanks de grote moeilijkheden waarvoor wij thans gesteld zijn, ope nen er zich nog ruime perspectieven. Binnen afzienbare tijd zal een nieu we techniek worden toegepast, nieuw materieel zal aan de vloot worden toe gevoegd, nieuwe mogelijkheden zullen worden geboden. Dan zal moeten blij ken of het bedrijf voldoende ervaring en het nodige elan bezit om deze nieu we mogelijkheden te benutten. De pro- blemen zijn zeker niet eenvoudiger geworden, integendeel zij worden steeds groter en de oplossingen moei lijker. R.A.F. verloor 41000 man De door de RAF in November 194'» te Parijs opgerichte dienst voor on derzoek naar de vermiste vliegers, heeft zijn werkzaamheden beëindigd. Aan het einde van de oorlog waren 41.000 leden van de RAF en van de luchtmachten van de Dominions en de geallieerde landen als vermist opge geven. De dienst is van mening, dat 12 17000 man als in zee verloren moeten worden beschouwd. 23000 ge vallen werden opgehelderd. in tientallen gevallen voor haar genezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft: Purol. INGEZONDEN it uiten verantwoordelijkheid van de redactie). Alkmaar op zijn smalst „Atlantis' 'is de naam van een ker mistent welke op de 8 October-kermis een standplaats heeft gekregen vlak voor de Schoolstraat op de Paarden markt. „Atlantis" viel werkelijk op. Niet alleen om de fraaie beschilderin gen, als wel in het bijzonder om de stukken wit papier, welke daar op zijn geplakt, om enige vrouwenfiguren ten dele te bedekken, waar zij te veel bloot zouden tonen. Blijkbaar achtte de Alk- maarse overheid dergelijke schilder stukken ongepast en niet verantwoord voor de zedelijkheid en de moraliteits begrippen van onze stadgenoten. Van de directie van „Atlantis" ver nam ik dat de beeltenissen zijn over genomen uit historische geschriften en dat alles berust op een oude mythe. Nergens in ons land heeft de directie last gehad met gemeentelijke overheden. Alkmaar laat zich hier wel van zijn smalste kant zien. A. B. NAROLD Jr. Koekong gevallen Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen te Kanton hebben de Chinese communisten heden de stad Koekong. die een toegangspoort op de weg naar Kanton is, bezet. Daar de nationalisten reeds met de ontruiming van de stad waren begon nen, geschiedde de overneming van Koekong zonder grote gevechten. Waarnemers te Kanton geloven, dat met de val van Koekong de laatste ver dedigingslinie van Kanton kan worden afgeschreven. Russische broodgranen voor West-Europa? Naar vernomen wordt, heeft de Sowjetunie aan de economische com missie voor Europa van de Ver. Na ties medegedeeld, dat zij bereid is grote hoeveelheden van haar surplus broodgranen te verkopen naar West- Europa. Het Sowjet-aanbod werd ge daan tijdens de eerste zitting van het comité voor landbouw van de genoem de commissie. Wat onze voorouders schreven In de Alkmaarsche Courant van 8 October 1849 vinden wij de vol gende advertentie: De Leesbibliotheek van Joh. Roem, is weder aanzienlijk vermeerderd met de beste Romans. Het abon nement voor drie maanden is voortaan op 1.50 gesteld. Zijne Tijdschriften en Couranten leesinrichtingen beveelt hij in de aandacht zijner stadgenooten voort durend aan. De Prospectussen zijn gratis bij hem te verkrijgen. Voorts zijn bij hem steeds voor handen Whist-, Ombre- en Piquetkaarten in alle kwaliteiten; de prijzen zijn van 5 tot 35 Cents het spel. Bij hem kan een geschikte loopjongen geplaatst worden. Sch eepvaartberich te n Abbekerk, R'dam—Sydney, 7-10 te Bombay -Aldegonda (t), 6-10 van Bangkok te Singa pore Almdijk, 7-10 van Galveston te Mobile Bali, 6-10 van Port Swettenham naar Pe- nang Breda, Valparaiso—A'dam, 7-10 te Buenaventura Celebes, Java—A'dam, pas seerde 6-10 Minicoy Cottica, 7-10 van A' dam te Paramaribo Jemland, 6-10 van Buenos Aires naar Santos en A'dam Esso Den Haag, R'dam—Aruba, passeerde 6-10 Terceira (Azo- ren) Esso Rotterdam, R'dam—Rastanura, passeerde 6-10 Kaap Bon Gaasterkerk, 6-10 van Tanga naar Mombassa Gadila (t), Sin gapore—Kaapstad, passeerde 6-10 Maritius Helena, A'dam—Barbados, passeerde 6-10 Lis sabon Jobshaven, 6-10 te Owendo Kamer- lingh Onnes, Batavia—R'dam, passeerde 6-10 Ouessant Langkoeas, Batavia—R'dam, pas seerde 6-10 Point de Galle Madoera, Java A'dam, 6-10 van Port Said Malvina (t), 7-10 van Singapore te Colombo Merwede, A'dam—Beira, 6-10 te Dar es Salaam Mirza, 6-10 van Singapore naar Miri Nigerstroom, 6-10 van Porto Amboin naar Loanda Oranje- fontein, Beira—A'dam, 6-10 van Southampton Poelau Laut, A'dam—Java, 6-10 van Belawan Rijnkerk, Japan—R'dam, 6-10 van Aden Salawati, 6-10 van Boston te Montreal Sa- marinda, Portland—Los Angeles passeerde 7-10 San Franadsco Saparoua, Singapore—Gal veston, passeerde 6-10 Sabang Saragon, 6-10 van Bassein naar Sing'apore Sommels- dijk, Java—New York, 7-10 te Colombo Tobinta, A'dam—Batavia, passeerde 6-10 Kaap Bougaroni Tarak an, New York—Java, pas- seearde 6-10 Guardafui Tegelberg, 6-10 van Durban naar Mombassa Tiba, 0-10 van Antwerpen naar Rio de Janeiro Waterman, R'dam—Batavia, 6-10 te Sabang verwacht Willem Ruys, Batavia—R'dam, pass. 6-10 Minicoy Asturias, Batavia—R'dam, 7-10. 8 uur, voor-1 gaats Nieuwe Waterweg in de mist. Ara- stelland, A'dam—Buenos Aires, passeerde 6-10 Victoria Delf shaven, Philadelphia—A'dam, passeerde 6-10 ScilHes Indrapoera, 7-10 van Semarang te Batavia Kedoe, 4-10 van New Orleans te Kaapstad Kota Baroe, R'dam— Java, passeerde 7-10 Gibraltar Overijsel, 5-10 van R'dam te Houston Zuiderkruis. Batavia R'dam, passeerde 6-10 16 uur Finisterre. Alcor, 6-10 van Recife naar Salvador Al- hena, Buenos Aires—R'dam, 6-10 van Santos Aldabi, 7-10 van R'dam te Antwerpen - Am- stükerk, 7-10 van Monrovia te Port Bouet - Bah, 7-10 van Penang naar Belawan Ceram, R'dam—Bombay, 7-10 te Port Said Delfs- haven, Philadelphia—A'dam, passeerde 7-10 Lands End Jupiter, 7-10 van R'dam te Gi braltar Katwijk, Swansea—Gent, passeerde 7-10 Wight Leersum, A'dam—Bell Isle, pas seerde 7-10 Scillies Lekhaven, Buenos Aires R'dam, passeerde 7-10 Fernando Noronha Alpherat, 7-10 van Baltimore te Norfolk Amsteldijk, R'dam—Beaumont, passeerde 7-10 Miami - Arkeldijk, 6-10 van Boston naai Phi ladelphia Mataram, 8-10 van R'dam te Ba tavia verwacht Rotti, A'dam—Java, pas seerde 7-10 Algiers Schiedijk, New York- Java, 7-10 te Aden Waterland, A'dam- Buenos Aires, 7-10 to Las Palmas. JK KAN ME DAT MOMENT NOG met glasheldere klaarheid in herinnering terugbrengen. We vlogen een kleine honderd mijl ten noorden van de noord kust van Nieuw Guinea, toen er ineens een totale verandering in het urenlang hetzelfde gebleven geluid der motoren ontstond. Ik keek naar de man, die op het navigatietafeltje in het toestel bezig was met lange ritsen ingewikkelde becijferingen en zag dat hjj een ernstige blik in de richting van de neus van het vliegtuig wierp. Ik vroeg hem wat er was. Niets bijzonders zei hij. Niets om je ongerust over te maken Een van de twee motoren was uit gevallen en 't zou een kwestie van een paar minuten zijn. 't Betekende werke lijk niets. En hij ging weer door met z'n cijfers. Ik keek eens naar beneden. Daar lag de Pacific. Blauw en grijs. We zaten op 9000 voet en het water deed eerder denken aan een woestijn met zandribbels en duinen, dan aan een zee. Hier en daar sneeuwwitte plekken. Ik wist dat het hard waaide daar beneden, en dat die er zo onschuldig uitziende witte plekken, wild-doorschuimde, wielen de, kokende golvenmassa's waren, brekend op riffen, kolkend over nauwelijks verborgen klippen en rotsen. Een motor sloeg af IK DACHT wat er zou gebeuren als ook die andere, die enig overgebleven motor, het zou opgeven. Natuurlijk zou dat niet gebeuren. Maar als het nu tóch eens gebeurde! Dan zouden we afglijden en daar beneden terecht komen. Het water zou veel te roerig en te bewogen zijn om te landen. Dat zou dus betekenen dat.ja, daar moest ik nu toch niet aan gaan denken. Maar een mens kan au eenmaal niet altijd een bepaalde gedachtenstroom gelas ten, commanderen, om weg te gaan. En dus begon ik me voor te stellen wat er na zo'n niet-gelukte daling zou gebeu ren. We zouden niet meer aankomen op onze basis, die avond. Er zouden radio berichten zijn. Er zou gezocht worden. Door schepen en door andere vliegtui gen. Een bericht in de kranten over en vermist vliegtuig en negen mannen. En ineens merkte ik dat ik aan een eindeloos aantal dingen tegelijk kon denken en er ook inderdaad aan dacht. Ik zou niet meer thuis komen. Ik zou het kleine meisje, nauwelijks een mens je toen ik wegging, niet meer zien. Ik zou nooit meer iets behoeven te schrij ven. Nooit meer schrijven.. Was dat trouwens wel zo belangrijk? Het leek me, op dit ogenblik, nogal een over bodige, uiterst onbelangrijke bezigheid. Veel onbelangrijker dan alleen maar zien en ademen. Ergens languit op de aarde liggen en verder volstrekt niets doen dan ademen. Het moest vreselijk zijn nooit meer te kunnen ademen. Ze waren druk bezig met die ene, uitgevallen, motor en een van de jon gens zei dat het een kwestie van een minuut was. Maar intussen verloor het toestel hoogte, ofschoon niemand daar iets van zei. En die gedachten- en beel denstroom van me ging door. Ik zag de dingen die me eens vervuld hadden. Ook dingen die van geen belang gele ken hadden maar nu terugkeerden. Dingen van enkele dagen geleden en dingen van jaren en jaren terug.- Er was, geloof ik, in dat koortsig moment, geen tijd en ruimte meer. Alles balde zich tesaam tot één samengeperst beeld, waaruit steeds nieuwe, andere beelden opwelden, als uit een holle spiegel. En een van die verschietende, flitsen de beelden was Amsterdam. IK WAS DAAR deze week niet, in Amsterdam. En er viel dus niets te schrijven over de stad. Maar zo den kende aan Amsterdam, zo op een af stand, verscheen ongevraagd, ongeroe pen, dat beeld van Amsterdam, dat was blijven hangen in m'n zenuwen, hart en hersenschors sinds het ogenblik dat die motor uitviel. Dat moment boven de zee noordelijk van de noordkant van dat grote eiland. Het moment: Amsterdam. Ik ga proberen het te be schrijven. Meer als persoonlijk experi ment, als een nogal bizar spel met de herinnering, dan om iets te produceren dat men „leesbaar" noemt. Als u wilt: een spel. Ik zag Amsterdam als een klein, drijvend eiland, balancerend op een van de geweldige regen-zuilen, die on der en rondom het vliegtuig voort- schoven. Dat eiland was rossig, paarle moerachtig. De huizenblokken, de stra ten, de pleinen, de grachten.. Ze had den allemaal hun eigen, persoonlijke kleur, zoals ze die in Amsterdam heb ben. In het midden dier drijvende stad lag de Dam. Duidelijk zichtbaar waren het Paleis en de Kerk. Even duidelijk zag ik het mozaiek in het plaveisel van het midden-Dam-terrein. Verderop een man die diep gebogen liep onder iets dat op zo'n schildwachthuisje leek. Dat moet de poppenkastman zijn geweest. Nóg meer verderop kleine, grasgroene liniaaltjes. De grachten in hun lente- kleur. Aan de andere kant een fragiele ragfijne, als uit de fijnste poedersuiker opgetrokken minaret: de Westertoren. Een roetzwarte kabouter, die met iets vocht, zich om iets heenkronkelde, ter wijl duizenden andere kabouters in ijlende haast langs 'm heenreden: de verkeersagent op het Muntplein. Een ander, leeg, plein in de avond, met uit en aanbloedende neon-wondjes op de gevels van rotsige gebouwen: het Leid- seplein. Met in het midden een uit fonkelende stenen en glas gemaakt tempeltje: de Schouwburg. Oude pakhuizen. En verderop een groot, log beest, dat voortdurend iets wegspoog: o ja, het Centraal Sta tion en zijn uitgangen. Over die micro-wereld lagen wolken. De grote, ernstige, rustige wolken van Amsterdam. Met daartussen het licht van de avond, dat over de eiland-stad trechterde. Aan de uiterste rand van he eiland schepen, walmende schoor stenen, bruggen elevators; en strepen roet, die bezig waren zich te vermen gen met het bronzen avondlicht. Zo zag ik Amsterdam, alsof ik keek inv zo'n ouderwetse, stereoscopische prent. Er was nog meer van Amster dam, maar dat ligt te diep begraven in de herinneringsbrei. Het wil niet meer opwellen vandaag. Misschien morgen. Of over tien jaar. Wie weet dat. Toen schoof de zuil, waarop het eiland-Amsterdam rustte, zelf door het eiland heen en dat loste zich op. En er kwam weer een ander beeld. Tegelijk hoorde ik een heerlijk, kostelijk geluid: die tweede motor sloeg weer aan. We daalden niet meer maar vlogen ver der. Het had, alles bij elkaar, nauwe lijks een minuut geduurd, vertelde me later de piloot. En er was werkelijk geen seconde gevaar geweest. WE VLOGEN verder over de witte en grijsblauwe zee, die kalm onder on» doorschoof. Overal stonden, tussen de kimmen, grote regenzuilen. En over die machtige kolossen, zo sterk, zo breed en zo massief als de poten van mam moeten, die wij kennen van de gra vures in de oude boeken, spande zich een regenboog, die een geweldige brug sloeg van de hemel naar de aarde en waarvan de zeven kleuren zo hard en zo grijpbaar leken, dat je je hand uit de blister van het vliegtuig had willen steken om zó de stukken kleur weg te grijpen uit dat brok hemelse architec tuur. ZO ZAG ik, die dag, aan de keerzijde van de aarde, Amsterdam, dat dus toch een deel van me-zelf was geworden en ingemetseld lag in m'n hart. Een deel van een seconde belicht door die allervreemdste mengeling van angst en heimwee, verlangen en herinnering, spijt, verering en liefde. Van elk dezer dingen iets. Maar zeker van de laatste, de liefde, het meest. ANTHONY VAN KAMPEN HERSENGYMNASTIEK 1. Ja, door Max Schmeling in 1936. - Een dichter uit de 19e eeuw, beter bekend als „de Schoolmeester". 3. 2 en 2, 3 en 14 en 1 1/3. 4. In ÏJmuiden. - 5. Die luidde oorspronkelijk: „olijkdom", dus „belachelijk dom". 6. Zes zoons. 7. Groenland 8. De beer eet spek. (In ieder woord heeti de e(e) een andere klank.) 9. Eén. want daarna is bét geen heel brood meer. 10. Een vogel die zomer en winter in dezelfde streek blijft. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. Bizar, 5. Alles, 9. Uk, 10. Sousa, 11. Al, 12. El, 14. Adres, 16 Do, 17. Lente, 18. Nooit, 19. Stoep, 21. Orang, 32 No, 24. Haast, 25. Ge, 26. Er, 28. Braaf, 30. De, 31. Parijs, 32. Ravel. Verticaal: 1. Budel, 2. Ik, 3. As, 4. Rolde, 5 Assen, 6. La, 7. E.a., 8. Sloot, 13 Lente, 14. Atjeh, 15. Soort, 16. Diengi 19. Snoep, 20. Paars, 21. Oscar, 22. Gevel, 27. Ra, 28. Bij, 29. Fa, 30. De. '£oen meneer Joseph Goebbels zich nog bezig hield met het uit elkaar schreeuwen van microfoons verscheen er in Duitsland een krant, die de trot se titel „Das Reich" droeg. Dat het papier bloosde van de leugens mocht 'm in die dagen de pret niet drukken: de titel was in ieder geval knap ver zonnen. Leider, de Leider ging op in een benzinevuur, de kanonnen van Monty overstemden de krijtende kre ten van de kleine Doctor, en „Das Reich" verdween met Himmler en Streicher en Goering in het eindeloze Niets. Duitsland verloor de oorlog en drie maanden' later verscheen er een nieuwe krant. Die kreeg de naam „Die Welt" vanwege de le vensruimte en om het ideaal een beetje op te warmen. Er verscheen nog meer. We kregen eer Oostelijk Duitsland en een Wes telijk Duitsland; we kregen de con currentie tussen Vadertje Stalin en Oom Truman om. de gunst van Hein- rich en Lieselotte en die kift lei de Duitsers geen windeieren. Hoe voller de winkels werden, hoe wijder ze hun monden weer opensperden. Meneer Adenauer snauwde de Nederlanders af, omdat ze eèn paar procent van hun geroofde eigendommen Per grens correctie probeerden terug te halen en naar dat voorbeeld begonnen alle toe ters in de Heimat te schetteren. Hoe magerder de Engelse overwinnaars werden, hoe meer de verslagenen zich begonnen op te blazen. En nu hebben we dan als laatste concurrentiestunt uit het Oosten tegenover de Westelijke regering ook een Oostelijke gekregen en het zal de Westelijke moeilijk zijn, haar te over- bieden in het presenteren van pakken de leuzen. De Oostduitse regering eist: Een verenigd Grootduits Rijk, het Ruhrgebied terug en de bezettings troepen direct naar huis. We hebben vorige week gelachen om de onzin der lieden, die met de geest van Hitier converseerden aan een spiritistisch tafeltje. Laten we ons lachen inslikken! Hitier zit niet aan een tafeltje met een paar zwartekunst- licden, hij zit in alle steden en dorpen van Duitsland. En hij schreeuwt. Zo als hij schreeuwde van 1930 tot 1940. De periode van de vijf jaren, die daar op volgden, hebben we nog tegoed. „Das Reich" is „Die Welt" geworden Het doek is gehaald. Het drama gaa voort. Derde bedrijf!

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7