Stad en Omgeving. AGENDA Oost en West: Twee werelden j^aatste ^Jjieuws Vijf en twintig jaar Falkland te Heiloo Oud-S.S.-er testte kantoorpersoneel Siompeforen Herdenking der gevallenen lannediik Oude Niedorp Nieuw raadhuis De Rijp Heer-Hagowaard Oudkarspel Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Beemster Nieuwe Niedorp jongetje verdronken IJmuiden VAN MARSDIEP TOT /J MAANDAG 10 OCTOBER 1949. Vrijdag vervoegde zich op het Ge westelijk Arbeidsbureau te Alkmaar een inwoner uit Sneek, die zeide dat hij namens een accountantskantoor uit Leeuwarden personeel moest zoeken voor een alhier te stichten bijkantoor. Hij had een kantoorlokaal aan de Van Houtenkade gehuurd en zocht op kor te termijn twee assistent-accountants, twee kantoorbedienden en een steno typiste. Het Gewestelijk Arbeidsbu reau wilde graag helpen en gaf de man, zekere F., verscheidene adres sen van werkzoekenden op. Na het vertrek van F. won men op het Ge westelijk Arbeidsbureau te Sneek inlichtingen over hem in. Deze waren dermate ongunstig, dat men de politie op de hoogte stelde en de personen wier adressen waren opgegeven, waar schuwde voorzichtig te zijn. Nog diezelfde middag stopte voor de woningen van verschillende werk zoekenden in Alkmaar een auto, waar uit een keurig geklede heer stapte. Hii vertelde de gegadigden het verhaal over het accountantskantoor met dit verschil dat het nu een bekende on derneming in Amsterdam betrof en dat het bijkantoor op de Geesterweg gevestigd zou worden. Hij vertegen woordigde een psycho-technisch bu reau en had opdracht de gegadigden voor de vacante betrekkingen te tes ten. Dit zou slechts f 25 kosten. Hij sprak met- verscheidene mensen tijd stippen af waarop hij ze de volgende ochtend. Zaterdagochtend, in een café alhier zou ontmoeten. Toen de politie de volgende ochtend in het bewuste café poolshoogte kwam nemen, stapte juist de eerste sollici tant, een jufrouw uit Heiloo, die niet gewaarschuwd was, naar buiten. Zij was getest en had het verschuldigde bedrag a contant betaald. De juffrouw en F. werden meegenomen naar het bureau van politie, waar bleek dat F een oud-S.S.-er was, die tot voor een half jaar als kantoorbediende werk zaam was bij een accountantskantoor in Leeuwarden, waar hij echter ont slag had gekregen. Hij had na die tijd geen ander werk kunnen vinden. Alkmaarse Reiniging verliest van Zaandam De op Zaterdag gehouden voetbal wedstrijd tussen het bedrijfselftal van de Alkmaarse Reiniging en het elftal van de Reinigings- en Ontsmettings- dienst uit Zaandam is in een overwin ning voor de Zaandammers geëindigd. De eerste helft van de wedstrijd bleef doelpuntloos. Na de rust was het een aardige wed strijd met kansen voor beide doelen. Tot twee maal toe wist de Zaanse rechtsbuiten Ploeger te scoren, daar mee zijn elftal aan de overwinning 'helpende. De Alkmaarders hebben ook verschillende kansen gehad, doch bij hen ontbrak het goede schot. Onder de aanwezigen bevonden zich de di recteur der Gemeentewerken, ir. Knol. wethouder Ployer en de directeur van de Reinigingsdienst te Zaandam, de heer Gruys. Na afloop van de wed strijd ging men gezamenlijk naar café Goudsblom, waar verschillende perso pen het woord voerden. Er werd be sloten de wedstrijd ieder jaar twee maal te doen plaats hebben. Tentoonstelling Invasie van Engelsen en Russen Zoals wij reeds mededeelden is in het Stedelijk Museum in de Breedstraat tot en met 30 October een tentoonstel ling geopend van schilderijen, prenten en archivalia, welke betrekking hebben op de invasie van Engelsen en Russen in 1799 waarover wij kort geleden een geïllustreerd artikel geplaatst heb ben. Van vele zijden worden stukken hiervoor in bruikleen afgestaan, o.a. uit het rijksarchief, het gem.archief van Haarlem, de „Atlas van Stork" te Rot terdam, 's Rijksprentenkabinet in Am sterdam, het Bergense Museum en door vele particulieren. De tentoonstelling die een meer huiselijk karakter draagt is voor kinde ren in schoolverband gratis toeganke lijk. Andere bezoekers moeten een klein entrée betalen. We komen nader op deze expositie terug. Hoofdklasse kl. biljart libre Door de Ned. Biljart-Bond is aan de Alk- maarse vereniging „De Optimisten" opgedragen één der voor-wedstrijden te organiseren om het Kampioenschap van Nederland Hoofdklasse klein Biljart-libre. Deze spelsoort (libre 7—11) is in de plaats gekomen van het vroegere 6—9 cadre. De voor-wedstrijden in Alkiraar zullen ge houden worden Dinsdag 11 en Zondag 16 October in Hotel „De Nachtegaal" en beginnen 's middags. De volgende vijf spelers zijn in deze afdeling ingedeeld: J. Smit; Jan Burger en C. Boender- maker van „De Optimisten"; H. Stolp uit Koog aan de Zaan en J. Doves uit Haarlem. De jeugdige Doves uit Haarlem schijnt een bijzondere aanleg voor het spel te hebben en men is dan ook zeer benieuwd naar zijn presta ties in dit tournooi. Knaapje aangereden Zondagmorgen werd op de Kenne- merstraatweg ter hoogte van de Kooi- meerlaan door een luxe wagen, komen de vanaf de stad, de 6-jarige A. B., die daar kastanjes zocht, aangereden. Aan het krachtig remmen van de chauffeur was het te danken, dat erger kon wor den voorkomen. Met verschillende schaafwonden werd de kleine opgeno men en door een Rode Kruishelpster' verbonden. UIT HET ZAKENLEVEN Als nieuwe Handelszaken werden in het Han delsregister ingeschreven: Fa. v. d. Pol en Lansen, Alkmaar, Nieuwpoortslaan 164. Auto- spuitersbedriji. Vennoten: C.' A. J. v. d. Pol en F. P. Lansen. M. J. Schotvanger—Verkerk, Schoorl, Groet, Herenweg A 69. Kleinhandel in onderkleding, babygoed en corset-artikelen. De heer De Best jubileerde Zaterdagmiddag herdacht de heer C. J. Best het feit dat hij vijf-en-twin tig jaar geleden zijn motorzaak in de Nieuwpoortslaan opende. Aan dit ju bileum werd bijzondere luister bijge zet omdat de heer Best tevens van de Nieuwpoortslaan naar de Kanaal kade 3 was verhuisd waar hij een nieuwe zaak heeft geopend. Met zijn medewerker, de heer J. P. A. Bramsen, heeft hij de zaak van de heer M. Hoog land overgenomen. Dat deze twee heren in de motor wereld goede bekenden zijn. Best om zijn technische- en Bramsen om zijn rijcapaciteiten, bleek wel uit de grote belangstelling. De receptiezaal in café Sleutel, was herschapen in een bloementuin en velen kwamen hem feliciteren. De jubilaris deelde ons me de dat hij van plan was om naast de handel en reparatie in motoren zich te gaan toeleggen op de leverantie van de rijwielhulpmotor, merk „Kaptein". Als de belangstelling voor de nieu we zaak evenredig is aan de belang stelling op de receptie, is het niet twij felachtig dat ook deze succes zal heb ben. Luthers predikant te Alkmaar Ds. Haan, die als Ev. Luthers pre dikant te Purmerend staat, zal ook als predikant voor de Alkmaarse gemeen te optreden. Ds. Haan zal Zondag 16 October om 3.30 uur 's middags zijn intrede in Alk maar doen. Burgerlijke Stand Geboren: Barbara A., dochter van H. Veenstra en S. Kooy. Pieter, zoon van J. Schoen en M. I. Mooijboer. Overleden: Tan van de Kappelle, 91 jaar, weduwnaar van N. de Boer. Petronella den Das, 70 jaar, weduwe van C. van Veen. DE ALKMAARSE REDDINGS BRIGADE. Als van ouds had de brigade haar post ook dit jaar weer op de Kanaal kade betrokken. Met 20 man werd er gepatrouilleerd voor het touw, dat op verzoek langs de walkant was gespannen. Ook waren er leden van de brigade op de politieboot aanwezig, zodat alle voorzorgsmaatregelen getrof fen waren. De brigade behoefde niet daadwerke.lijk op te treden. Dinsdag om 19.30 uur wordt, der tra ditiegetrouw, deherdenking gehouden bij het monument te Stompetoren ter nagedachtenis van de gevallenen in de z.g. slag bij Rustenburg en zij die op andere data voor de vuurpelotons van de bezetter zijn gevallen. Na de plechtigheid bij het monument wordt een samenkomst gehouden in het café Swart, waar een voordrachts kunstenaar geheel in de sfeer van de herdenking, verschillende gedichtenen proza zal declameren. Ieder die zich gedrongen gevoelt om de herdenking te bezoeken, wordt daar toe bij deze uitgenodigd. Schaakmat In de vierde ronde van Schaakmat werden de volgende resultaten behaald: le klas: H. BouwensW. P. Groot 01, D. KonijnC. J. Krijgsman y,-y,. 2e klas: G. GoudsblomN. Kaan 01, J. BouwensJn. Moeyes 01. 3e klas: J. KamperH. Witsmeer 1—0, E. Hop—S. Witsmeer 1—0. Y. TellerP. Glas y,y, J. OotjersA. Meneima 10, G. van LoenenJac. Bakker 01. 4e klas: C. GoemansK. Jongsma 10, A. ChatillonM. Groot 01, vd Eykel—H. E. Kroeze 0—1, J. Knecht— K. Bakker 01, P. RustenburgH. Kuiper 10. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Aan de heer Datema, bedrijfsleider der Coöperatieve Vervoersonderne ming „Blauwband Express" is op ver zoek eervol ontslagen. In zijn plaats werd de heer K. Kuiper benoemd. De raad van Oude Niedorp heeft tot de bouw van een nieuw raadhuis be sloten. De voorbereidende werkzaamhe den zijn opgedragen aan de architect Van Reyendam te Alkmaar. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het regiment der verdoemden, 18 jaar; Victoria Theater, 8 uur, Virgina, l4 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Enamorada, 14 jaar. DINSDAG Bioscopen als Maandag. LTB opent 2-jarige Algemene Tuinbouwwinteravond- cursus Donderdagavond vond de opening plaats van de nieuwe tweejarige tuin- bouwcursus, welke door de plaatselij ke afdeling van de LTB wordt geor ganiseerd. Door de voorzitter van de LTB worden in zijn openingswoord speciaal welkom geheten: burgemees ter Dalenberg, het LTB bestuur en de onderwijzers van de cursus, de he ren Pielage en Van Dok. De heer G. J. Visser zag in de mo gelijkheid, dat wederom een cursus kon worden georganiseerd, een verblij dend teken. Door hem werden de cur sisten aangespoord zich ordelijk en ijverig te tonen. Voor -zover mogelijk werd alle me dewerking door burgemeester Dalen- berg toegezegd. De in Zwitserland tij dens zijn vacantie opgedane ervarin gen hebben hem overtuigd van dc noodzaak, de kwaliteit van de Neder landse producten zo hoog mogelijk op te voeren, wil men concureren met de in Italië geteelde producten. De leider van de cursus, de heer J. Pielage, dankte beide sprekers voor de bemoedigende woorden en hoopte dat aan de 17 cursisten, die zich voor deelname hadden opgegeven, over twee jaar een diploma kan worden uitgereikt. Als met energie wordt aangepakt en volgehouden, is dit ook mogelijk. De heer Van Dok, die wegens ziek te de vorige cursus als leraar in de practische vakken vervangen moest worden, maar die nu door het bestuur van de LTB wederom verzocht was deze vakken te doceren, dankte voor zijn benoeming. Hij twijfelde er niet aan of hij zou met evenveel plezier de lessen geven, als dit bij de vorige cursussen het geval was. Pastoor Holtkamp, die inmiddels gearriveerd was, wenste de cursisten alle succes toe. Ook door hem werden de cursisten aangespoord met veel enthousiasme en ijver de lessen te vol gen. Hugo BoysPetten onbeslist Direct na het beginsignaal van scheidsrechter Biskanter ging Hugo- Boys tot de aanval over. Een geweldig offensief zetten de Heerhugowaarderr in het eerste halfuur in, doch het juis te schot ontbrak. Reeds bij de eerste aanvallen viel ons de hechte Petten- verdediging op, de keeper was echter wat nerveus, doch leverde in deze wedstrijd goede prestaties. Langzamer hand werd het tempo echter minder. Vooral Hugo-Boys kreeg in deze wed strijd grote kansen om te doelpunten, doch door slecht schieten gingen deze teloor. Na de hervattir j hetzelfde spelbeelö, met Hugo-Boys iets meer in de aanval daarentegen een sterke Petten-verde diging. Slechts bij verrassing kon deze gepasseerd worden en dit gelukte de rechtsbuiten Doodeman dan ook een enkele maal. En hoe meer het eindf naderde, des te meer steeg de span ning. Het vele publiek moedigde aan houdend zijn spelers aan, dit mocht echter ook niet helpen en het einde kwam met een blanco stand. Jb Kroon neemt afscheid van de Banne Oudkarspel In de vergadering van bestuur en hoofdingelanden van de Banne Oudkar spel heeft de vice-voorzitter de heer G. Langedijk afscheid genomen van de heer Jb. Kroon die op 70-jarige leef tijd als voorzitter is afgetreden. Spr. huldigde hem /oor de 26 jaren gedurende welke hij de Banne op uit stekende wijze geleid heeft. Hem werd een vulpen als aandenken aangeboden, waarna aan zijn vrouw 'n fraai bloemstuk werd overhandigd. De heer Kroon dankte voor de tot hem gerichte woorden, waaarna diverse aanwezigen eveneens hun waardering voor de scheidende voorzitter uitte. Marktberichten LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 10 Oct. - 12.000 ke Uien 12,80-13,90, grove 12 —12,10, drielingen 13,30—14,60 en nep 13— 13,80; 4000 kg Peen: II 6-6,70; 25.009 kg Witte kool 6; 7500 kg Groene kool 7,60— 8,70; 4000 kg Gele kool 5-6,10; 7500 kg Rode kool 5,50-6,30: 1500 kg Slabonen27-55 WARMENHUIZEN, 10 Oct. - 700 kg Aard appelen: Koopmans Blauwe 6—6,60; 580 kg Slabonen 34—39; 4500 kg Rode kool 5,50. Bovenstaand opschrift was Zater* dagavond in „De Rustende Jager" in zilveren letters boven het toneel aan gebracht. Die avond werd de eerste voorstelling ter gelegenheid van dit heugelijke feit gegeven en wel van „Het Zevende Gebod" van Herm. Heijermans. De voorzitter, de heer H. Keesman, opende de avond met de mededeling, dat de heer P. Köoyman als gast me- despeelde, omdat de heer Anema de zer dagen met de Willem Barendsz ter walvisvangst gaat. Ook door andere oorzaken, o.a. ziekte van enkele spe lers, moesten nog op het laatste mo ment enkele rollen door anderen wor den overgenomen, doch spr. hoopte dat „Falkland" allen een genoeglijke avond zou bieden. Enkele fraaie bloem stukken waren reeds van de voor deze gelegenheid opgerichte commissie van donateurs binnengekomen, die na af loop door de heer Peters aan „Falk land", de beide jubilerende speelsters t.w. mevr. Spaans-Smit en mevr. Joos- ten, die beiden 25 jaren lid waren, werden aangeboden. Over het toneelstuk van Herm Heijermans „Het Zevende Gebod" is reeds meerdere malen uitvoerig ge schreven, zodat wij aannemen, dat de inhoud van het stuk voldoende be kend is. Wij zullen ons dan ook bepa len tot een korte bespreking, waarbij wij allereerst Gaaike mevr. C. Speur-Jonker willen noemen. Zij gaf niet alleen in het eerste bedrijf prachtig spel, doch ook in het laatste bedrijf was zij zeer goed op dreef. Ook hebben wij genoten van het spel van mevr. N. Spaans-Schuit en mevr. R. Smit-v.d. Burgi. Speelde eerstge noemde een dramatische rol; laatstge noemde heeft ons vaak doen schateren J VA-,-. 'V* .'Irj'-V 1 187. Samba is niet meer te houden, sinds hij de kreet van Pepi gehoord heeft. De gehele lijfwacht van Dubbel dik heeft hij tegen de grond geslagen en ook de negerkoning zelf ligt nog in katzwijm! Angstig kijkt Samba om zich heen Waar kwam die kreet vandaan? Dan ziet hij zijn zoon, zijn Pepi in de pot zitten. Gelukkig, hjj is juist op tijd gekomen. „Pappaaaa!" roept Pepi weer en Samba rent naar de pot om zijn zoon eruit te halen, maar laat eerst wat water over het vuur lopen. Het werd voor Pepi al aardig heet in zijn kookpot, want de takkenbossen eron der hadden toch vlam gevat. „Juist op tijd", hijgt Samba en rukt dan de tou wen los waarmee Pepi in de pot vast gebonden was. „Juist op tijd" herhaalt hij en drukt zijn zoon aan het hart Vader en zoon zijn weer verenigd, van het lachen wanneer zij ruzie had met haar kamerbewoners of de buren van één of drie-hoog. De uitbeelding en reacties waren hier zeer goed. Op één lijn willen We hiermee stellen het beheerste spel van Jan Hoed as Peter, de student, die 't goed meende met zijn Lotte de van huis weggejaagde dochter van een dronkaard (Niek Aafjes) en een domme moeder (mevr. G. Asjes-Oud). Vooral laatstgenoemde speelde o.i. haar rol uitstekend en haar schijnheiligheid en domme uitla tingen, waardoor Lotte haar vader en moder haatte waren voorbeelden van prachtig beheerst spel. Een prima kracht, waarvan „Falkland" nog veel plezier kan beleven is Freek Scheppers die als Bart, de vriend van Peter op trad. Zijn eerlijkheid en bezorgdheid deden hem aller sympathie winnen. Minder goed geslaagd vonden wij de uitbeelding van pastoor Josef, gespeeld door de heer H. Kees man. Zijn reacties, wanneer Gaaike hem opbiecht waarom zij van haar man is weggegaan, en zijn bemoeienis om Peter terug te brengen in het huis zijns vaders, gaven ons niet de over tuiging, dat een pastoor zo zal optre den. Ook zijn spel wanneer hij voor het eerst in het huis van zijn moeder komt, was wat onwennig en had veel vrijer kunnen zijn. De bijrollen waren allen keurig in orde, o.a. de verbaasde kruidenier Ewoud Klok, de kruier IJs v.d. Blom; de juffrouw van één- hoog Jo Smit, de juffrouw van drie hoog mevr. Anema-Leegwater en Aafje Corry Speur. Een speciaal woord van lof komt zeker toe aan de keurige toneelaankleding en het inte rieur in het eerste bedrijf, dat zich af speelt in de kamer van de herenboer Dobbe in Zeeland. Hedenavond houdt „Falkland" re ceptie in „De Rustende Jager". Wij vertrouwen, dat vele de gelegenheid te baat zullen nemen om de jubileren de vereniging te complimenteren. In haar jaren van ups en downs heeft zij ongetwijfeld velen van haar kunst doen genieten. EEN NOODWÏNKEL. Velen zullen zich afgevraagd hebben welk gebouwtje er geplaatst werd op het grasperk bij het Witte Kerkje op de hoek Heerenweg—Raadhuisweg. Het is echter een noodwinkeltje voor de fa. Boersma, opdat deze gelegenheid heeft ongestoord zijn winkel te laten verbouwen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Gerard J. zoon van J. Schou ten en F. Vooren. Piet, zoon van J. van Petten en P. N. Koster. - Brigitta M., dochter tan C. G. Oudejans en M. Broersen. Char lotte, dochter van H. Lanting en J. G. Hen driks. Elisabeth A., dochter van H. Hehnigh en E. Staben. Petrus J. G., zoon van H. Jonk en G. J. M. Huiberts. Catharina D., dochter van J. Spekken en G. Schipper. Getrouwd: Jan Met en Duifje Poen. Overleden: Marten Papa, 63 jaar, we duwnaar van Th. Roorda, - Ale de Jong, 60 jaar, echtgenote van A. Struving. Helena Clijnis, 78 jaar, weduwe van B, Klomp. |>E GRENS TUSSEN OOST EN WEST loopt dwars door Europa ter hoogti van Berlijn. Men krijgt echter een duidelijker beeld van de were li. situatie als men haar niet van Europees gezichtspunt, doch van een denk beet dig punt boven de Noordpool uit bekijkt. Dan blijken de beide grote tegen spelers, de Verenigde Staten en de Sowjetunie, niet door een onmetelijki Oceaan gescheiden te zijn, doch „slechts" door ijzige Poolgebieden, die betrek, kelijk gemakkelijk met vliegtuigen kunnen worden „overbrugd". Zoals men ziet, worden Engeland, Noorwegen, Nederland, Belgie, Frankrijk, Portugal en Italië bij de westelijke helft der wereld gerekend. Maar het grootste deel ran de rest van Europa hoort bij het zwarte blok. Men doet er echter goed aan zich door deze kaart niet al te zeer te laten beïnvloeden om in blokken ran continenten te gaan denken. Tussen zwart en wit zijn nog vele tussentinten. De onmetelijke landgebieden van Rusland en Azie vormen vooralsnog een trage, moeilijk op gang te brengen wereld. Het Westen daarentegen beschikt over talrijke gemeenschappen rondom de kusten van zeeën en Oceanen en over de grote verkeersaders der wereld. Alj men hierbij nog de voorsprong in technisch opzicht, de materiële hulpbronnen en het bezit aan geschoolde werkkrachten rekent, dan is er weinig plaats voor twijfel welke der beide werelden in de komende halve eeuw een leidende rol zal toevallen. Het anderhalf jarig zoontje van de heer Th. Zuurbier aan de Langereis is in de nabijheid van zijn woning in een sloot geraakt en verdronken. Samenwerking culturele verenigingen In aansluiting op de vergadering van 2 Sept., had op Dinsdag 4 Oct. weder om een bijeenkomst 'plaats van een tiental verenigingen en één zaalhouder om door overleg te komen tot een juis te vaststelling van de data der ont- spannings- en ontwikkelingsavonden. Na een korte inleiding voor die ver enigingen die er de vorige keer niet waren, werd aan de vertegenwoordi gers van het „Instituut" en het „Nut" gevraagd, hun bevindingen omtrent het door hen te geven programma, mee te delen. De heer Ter Haar deelde namens het „Instituut" mee, dat na rekening ge houden te hebben met de in vorige vergadering genoemde vermoedelijke data, hun programma „vastgesteld" was. Er werd opgemerkt dat deze han delwijze onjuist geacht werd, omdat er dan van onderling overleg niet veel overbleef. Het was juist de bedoeling dat op deze avond de definitieve data zouden worden vastgesteld. In de bespreking die hierna volgde kwam vast te staan dat het „Nut" wel ruimte voor een mogelijke verschui ving gehouden had; dat in December drie verenigingen in de knel kwamen; dat er in December acht keer iets te doen zal zijn en dat de Niedorpers van 16 October t-ot 10 April vijf en dertig keer kunnen uitgaan, hetgeen ons rij kelijk veel van het goede lijkt. Een greep uit het vele: NAO 30 Oc tober; Gym en Cicero in November; Motorclub, Animo, Fanfare, Cicero in December; kinderoperette in Januari; twee maal gym in Februari; twee of drie maal de grote operette, voorlopig getiteld „Les Bohémiens", en Animo in Maart; Cicero in April. Daar tussen door nog diverse avonden van Nut en Instituut van toneel, zang en lezingen. Tot slot volgde nog een bespreking over een verenigingskrant. Hiervoor werd geen oplossing gevonden, zodat aan een commissie van drie personen werd opgedragen een juiste basis te vinden voor de uitgifte van een derge lijk orgaan. De aanvoer van pekelharing Van 17 Mei tot 1 Oct. zijn er door onze loggers in totaal 320.441 kantjes gezoute haring in ons land aangevoerd, waarvan 59.087 kantjes te Vlaardingen, 159.747 kantjes te Scheveningen, 98.240 te Katwijk en 3.366 kantjes te IJmui- den. In de week van 26 Sept. tot en met 1 Oct. was de aanvoer in ge noemde havens totaal 97.740 kantjes. De prijzen der haring per kantje wa ren verleden week Maandag gemiddeld als volgt: Vlaardingen: volle haring f31, ijle haring f 15.30, Scheveningen volle haring f 25.65, ijle haring f 16, Katwijk: volle haring f 22.10, ijle ha ring f 15.70. Is de haringvisserij met het zg. drijf net, of vleet deze zomer zo slecht ge weest, dat vele loggers eveneens met de haringtrawl zijn gaan vissen, de laat ste weken wordt er over het algemeen weer zeer veel haring met het drijfnet gevangen. VISSERIJ-BESOMMINGEN Besommingen van Zaterdag: RO 15— f 8050; 1 stoomtrawler f 18.850; HD 79 f 5220; KW 162 f5570; IJM 23 f1680; 230 f1240; 52 f1480; 213 f220; WR 67 f2400; HD 125 f 2070; KW 53 f 1420. De aanvoer was 2440 kisten, waarvan 2460 met verse haring. Prijzen per kilo: gr. tong 2,45—2,25* gr. middel tong 2,15—2,05; ld., middel tong 2.25— 2,05; tong I 1,90-1,85; tong II 94-74; tar bot 2,20—1,85. Prijzen per 50 kilo: gr. schel vis 58—45; middel schelvis 45—43; kl. schei- sis 20—13; gr. schol 57—53; middel schol 56— 24; kl. schol 24—12; schar 20—6,50; verse ha ring 13,10Z10,50; makreel 25; zwarte poon 13 -7,50; tarbot II 13-7,50; tarbot III 86-75; tarbot IV 46. Prijzen per 125 kilo: gr. kabel jauw 132—104. Ongecorrigeerd) Ruim 2 milliard dollar voor uitbreiding olieproductie Naar de „New York Times" meldt, bereiden Britse, Amerikaanse en Ne derlandse oliemaatschappijen het grootste olie-uitbreidingsprogramma in de geschiedenis voor in gebieden bui ten Noord-Amerika en Oost-Europa. De maatschappijen zijn voornemens 2 3 milliard dollar te besteden voor een uitbreiding van de installaties met 65 Volgens het blad zal in 1953 de pro ductie in vergelijking met 1948 met bijna 2 millioen barrels per dag zijn gestegen. Het voegt hier aan toe, dat de Brits-Nederlandse maatschappijen voor nemens zijn de productie van ruwe olie te verhogen met ongeveer 15 pet. per jaar in het kader van een vijfjaren- programma. Massale ontsnapping uit Malangse gevangenis Zondagmiddag zijn uit de gevange nis te Malang 350 gevangenen ont snapt, nadat zij de wacht hadden overrompeld en de sleutels hadden bemachtigd. De uitbraak had plaats op het tijdstip, dat Je gevangenen na de maaltijd naar hun cellen werden teruggebracht. De meeste gevange nen verspreidden zich in de stad, waar politie en militairen er in de loop van Zondag 110 hebben achterhaald. Hier- bij zijn enige doden en gewonden ge vallen. Treffen bij Pasuruan Zaterdagmorgen heeft nabij Pasuruan een Nederlandse patrouille een gevecht gehad met een bende van ongeveer 500 man. Een Nederlandse militair werd gewond. De bende had enkele gesneu velden. Een groot aantal leden dezer bende viel in Nederlandse handen, evenals ongeveer 140 slag- en steek wapens. ff De heer R. N. van Os te Den Hel der herdenkt binnenkort het bijzondere feit, dat hij 40 jaar geleden werd be noemd tot lid van Maatschappelijk Hulpbetoon. ff Nu Ged. Staten afwijzend hebben beschikt op het raadsbesluit, een kap perszaak tot raadhuis in te richten, heeft de raad van Oude Niedorp be sloten een plan voor een nieuw gebouw te doen ontwerpen. De raad van Winkel heeft besloten een badinrich ting te stichten. ff 'n Droeve tijding: één van de vier te Schagen in Circus Mullens geboren leeuwtjes is gestorven. ff De afdeling Hoogkarspel van Het Witte Kruis heeft haar 50-jarig bestaan feestelijk gevierd. Te Berkhout is het 31^-jarig kind van de familie P. Veld in de sloot achter de woning ver dronken. ff Te Enkhuizen is op 76-jarige leef tijd overleden de heer M. A. van Leeu wen, die belangrijk werk heeft gedaan op charitatief, cultureel en sociaal ter rein. ff Castricum is de bezettingschade te boven. Gingen in de oorlog aldaar 271 woningen verloren, sedert de bevrijding zijn er 282 huizen gebouwd of nog in aanbouw. Niettemin zijn er nog 3 woningzoekenden. ff Doordat haar stofzuiger niet goed functioneerde is mevr. N. Lommers— de Vries te Purmerend door stroom ge troffen en onmiddellijk overleden. Zij was moeder van zes kinderen. De heer T. Dammes herdacht zijn 50-jarig jubileum als organist van de Doopsge zinde Gemeente te Graft. ff De Zaanse hengelcompetitie is ge ëindigd. De volgende vangsten werden bekroond: karper 81 cm., brasem 58l/3 cm., snoek 116 cm. en snoekbaars 85 cm. De politiekorpsen van Koog a. d. Zaan, Zaandijk, Wormerveer en Krom menie overwegen de oprichting van een politie-sportveremgiag.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2