Laafs(e Stad en Omgeving. Lek in gasleiding deed ,/t Witte Huis" te Schoorl in vlammen opgaan AGENDA Een half jaar tegen „Oom Arie geëist V m ffl aisfrt EL IaJ Tienduizen en Prins et - e— R.K. A.F.C. vierde derde lustrum Voorwedstrijden kampioenschap Hoofdklasse-libre 1 De Rijp I WOENSDAG 12 OCTOBER 1949 Een der grootste pensions door brand vernield J^EEDS OP DE JAN VAN SCORELKADE negen kilometer van de brand waren gisteravond om ongeveer kwart vóór zes de vlammen zichtbaar, die hoog opsloegen uit het grote pension ;,'t Witte Huis" aan de Duinweg D 47 te Aagtdorp, dat door een lek in het ventiel van het gasstel in korte tijd van een modern pensionbedrijf in een troosteloze ruïne herschapen werd. Tegenover dit fantastisch vlammenspel, dat grillige schaduwen wierp op het omringende geboomte, waartussen de kranige brandweerlieden uit Schoorl en Alkmaar als zwarte spookgestalten hun blussingswerk verrichtten, waren drie water stralen niet bij macht het huis voor grote brandschade te behoeden. Vooral op de bovenverdieping van het met een rieten dak bedekte gebouw verrichtte bet vuur zijn vernietigend werk grondig terwijl de uitgebrande serre, keuken, meubilair en verschillende kamers op de benedenverdieping de totale schade tot f 40.000 deden stijgen. De Schoorlse en Alkmaarse brandweer in eendrachtige samenwerking QM HALF ZES werden de zeven be woners van ,,'t Witte Huis", dat vóór de oorlog grote bekendheid genoot als het vegetariërs-pension en thans in de lommerrijke omgeving van de Duinweg uitrustte van een druk zomerseizoen, opgeschrikt door de kreet „Brand". In de z.g. derde keuken vlak bij de serre gelegen, was een lek in het Buta-gas ontstaan en spoot een priemende steek vlam de keuken in. Terwijl de bewo ners met dekens, zand en water het vuur trachtten te keren, stelde de doch ter van de heer J. de Ridder de opper wachtmeester van de rijkspolitie, de heer Wijland, telefonisch van de brand op de hoogte. Onmiddellijk daarna loeide in Schoorl de sirene en tien mi nuten later was de Schoorlse brand weer onder commando van de heer P. Wildeboer in staat met drie stralen het vuur te bestrijden. Een der eersten, die op 't terrein van de brand arriveerden, was de burgemeester van Schoorl, mr. C. A. J. Jochems, die de omvang van de brand ziende, direct de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer waarschuwde. Om kwart over zes kondigde het ge loei der sirenes de komst van de Alk maarse manschappen en materieel aan. Bij afwezigheid van de heer J. v. Maar- leveld stonden 't corps „Kwiek" en het Laddercorps onder commando van de hoofdbrandmeester, de heer J. v. d. Idsert. Het vuur, gevoed door het rie ten dak, loeide ondertussen door ka mers, gangen en verdiepingen. Achter de ruiten van ,,'t Witte Huis" tastten kronkelende vuurtongen het meubilair en de houten betimmering aan, uit de serre en het dak lekten de dansende vlammen en zetten de omgeving in een oranje schijnsel. Het aantal stralen kon met de komst van de Alkmaarse brandweer jammer genoeg niet worden uitgebreid, daar zich in de onmiddellijke omgeving maar één brandkraan bevindt, moest men volstaan met slechts enige slangen van de Schoorlse brandweer door ande ren te vervangen. Wel werd de Magy- rusladder voor de voorgevel in stelling gebracht, en op het moment dat dit gebeurde was het pleit beslecht. Ook van boven uit werd nu water in de vuurpoel gespoten en met de mi nuut moest het vuur wijken. Licht- aggregatoren vergemakkelijkten het werk van de brandweerlieden, die on der opper-commando van de heer P. Wildeboer in eendrachtige samenwer king uitstekend werk verrichtten. Zowel na het ontstaan van de brand als tijdens de blussingswerkzaamheden poogden voorbijgangers en toeschou wers nog te redden wat er te redden was. Voor het huis stapelden zich huis raad, boeken, kleren en andere artike len op en aan de achterzijde sleepte men een brandend fornuis met de pannen op het vuur uit de keuken. Het was evenwel een pover deel van de grote schade, die de bewoners van ,,'t Witte Huis", de familie J. de Ridder, de eigenaar, de heer W. Weener, de in wonende mevrouw Wuurman en zoon uit Amsterdam, alsmede de heer Her- marij bij deze brand geleden hebben. De schade wordt op ruim f 40.000 ge schat. De bewoners waren ten dele verzekerd. De gestaag vallende regen, die het verblijf op de plaats van de brand niet veraangenaamde, had één gunstige uit werking. Ware de brand enige dagen vroeger uitgebroken dan zou het ge vaar voor een duin- en bosbrand groot geweest zijn. Thans hield de regen de omgeving nat en kon men zich uitslui tend tot het brandende huis bepalen. Toen de duisternis zich over de ge blakerde witte muren van het gebouw sloot, was een der grootste pensionbe- dri.iven van Schoorl, ondanks de loffelijke activiteit van de Schoorlse en Alkmaarse brandweer, grotendeels uit gebrand. Het zal nog zeer de vraag zijn, aldus deelde de eigenaar, de heer W. Weener, ons mede, of het pension ooit in zijn oude glorie zal worden her steld. Vijftien jaar geleden werd te Alk maar de voetbalvereniging RK AFC opgericht. Ter gelegenheid van ditVijf- tienjarig bestaan organiseerde de ver eniging een tweetal feestavonden in't Gulden Vlies. Met eigen krachten werd het blijspel „Meneer Klaproos" opge voerd. De voorzitter van RK AFC opende de feestavond met een toespraak waar in hij een speciaal woord van welkom sprak tot rector Van der Hoek, wet houder Van Slingerland en de consul van de KNVB de heer Mol. Spreker zei dat het aanvankelijk niet de bedoe ling was geweest het derde lustrum te vieren in verband met de slechte kas- positie. Later meende men toch dat het 15-jarig bestaan niet ongemerkt voor bij mocht gaan en besloot men twee feestavonden te organiseren. Namens de supportersvereniging werd een bloemenmand aangeboden en de leden schonken drie voetballen. Onder regie van broeder Amandus werd na dit officiële gedeelte „Meneer Klaproos" opgevoerd. Met deze opvoering bewezen een aantal AFC'ers dat zij zich niet alleen op een grasmat thuis voelen maar dat zij ook op de planken wat kunnen pres teren. „Meneer Klaproos" is het verhaal van een dorpsrentenier die naar Am sterdam ging in de hoop daar bijzon dere voorvallen mee te maken om daar over aan de ronde tafel in zijn sociëteit te kunnen opscheppen. De meest dwaze situatie doen zich voor als meneer Klap roos zich in een krankzinnigengesticht waant. Het publiek heeft zich dan ook uit stekend vermaakt, temeer daar de spe lers hun rollen behoorlijk vertolkten. Het spel van de heren Schoenmakeren Smit was zelfs zeer goed. Een feestavond zonder een verloting en bal is welhaast niet denkbaar. Deze RK AFC-feestavond onderscheidde zich daar niet van en het is zeker dat velen een prettige herinnering aan de viering van het derde RK AFC lus trum zullen bewaren. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het regiment der verdoemden, 18 jaar; Victoria Theater, 8 u.: Virginia, 14 jaar; Cinema Americain, 8 uur: Enamorada, 14 jaar. Alle bioscopen 2.30 uur matinée. Gulden Vlies, 8 uur: Concert door de Haarlemse Orkest Vereniging. Sted. Museum, 1012 en 25 uur: Tentoonstelling invasie der Engelsen en Russen. DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Geen matinée Sted. Museum, 1012 en 25 uur: Tentoonstelling invasie der Engelsen en Russen. Spannende partijen Aan de Alkmaarse vereniging „De Optimisten" is door de Ned. Biljart Bond opgedragen een deel der voor wedstrijden te doen verspelen om het hoofdklasse libre-kampioenschap van Nederland, mede omdat drie leden van „De Optimisten" aan deze wedstrijden deelnemen. Gistermiddag werd met deze wed strijden in Hotel de Nachtegaal be gonnen. Deelnemers waren: J. Burger, J. Smit en C. Boendermaker, Alkmaar, H. Stolp, Zaandijk en J. Doves, Haar lem. De partijen waren 250 car. Stolp uit de Zaan maakte reeds da delijk een goede beurt door met 250 141 van Boendermaker te winnen. Een zeer flegmatische, serieuze biljarter, die fijn en kalm speelt maar sterk is. Dat Boendermaker beter kan dan in de eerste partij bewees hij duidelijk in zijn partijen tegen Burger en Smit, die tegen elkaar ook een volkomen gelijke partij speelden. Wanneer men de par tijen vergelijkt, die de drie „Optimis- ten"-spelers tegen elkaar maakten, dan blijkt, dat zij elkaar in kracht niets ontlopen. Zij hebben alle drie zeer goed gespeeld, De jeugdige J. Doves uit Haarlem kent al heel wat van het spel, maar is ander materiaal gewend en kon daar om in zijn eerste partij geen grote in druk geven. Doch de aanleg is er ze ker, dat bewees hij in zijn tweede par tij (tegen Smit), die gelijk eindigde en waarin hoge series waren van 75 en 86 resp. van Doves en Smit en het gem was 10.41. Tegen de kalme Stolp was J. Burger uitstekend op dreef en won met 250155 met eén gemid. van 12.50 Voor a.s. Zondag als de wedstrijd wordt voortgezet en beëindigd, staan nog interessante partijen op het pro gramma. De gedetailleerde uitslagen der gis teren gespeelde partijen waren: b. hs. gem. H. Stolp 250 23 45 10.86 G. Boendermaker 141 23 22 6.13 J Smit 250 22 46 11.36 J. Burger 247 22 61 11.27 C Boendermaker 250 25 40 10.00 J Burger 245 25 38 9.80 H. Stolp 250 26 38 9.61 1. Doves 170 26 34 6.53 C. Boendermaker 250 23 77 10.86 J 250 23 51 10.86 J. 250 20 56 12.50 H. 155 20 46 7.75 J 250 24 86 10.41 J- 250 24 75 10.41 „HET VOETLICHT" MET „DE HEILIGE VLAM". De toneelvereniging ,,'t Voetlicht", die in het vorige seizoen de eerste prijs behaalde in het hier ter stede gehou den toneelconcours zal op 8 Novem ber onder regie van Jan Huygen in het „Gulden Vlies" het toneelwerk „De Heilige Vlam" van Somerset Maughan ten tonele brengen. Voor de derde maal diende gister morgen de strafzaak tegen de Alk maarder Arie K. Steeds weer moest de zaak worden aangehouden omdat één of meerdere getuigen niet ter zit ting verschenen en ook deze keer ont brak een getuige op het appèl. Zoals bekend, werd K. er van verdacht dat hij tabak de Alkmaarse strafgevan genis binnensmokkelde en voor 10, per half ons aan de gedetineerden verkocht. De Officier van Justitie, mr. Meischke, schetste verdachte als een omkoopbaar man en een bedrieger. Mr. Meischke vond het feit dermate ernstig dat hij zes maanden gevan genisstraf eiste. De verdediger, mr. Sluis, zei dat naar zijn mening verdachte K. het slachtoffer dreigde te worden van geruchten. „Op enkele uitzonderingen na zijn de getuigen in deze zaak „zwa re jongens" en aan hun verklaringen hecht ik weinig waarde" zei de verde diger. Valsheid in geschrifte. De Alkmaarder Pieter K., handels reiziger van professie, moest voorko men omdat hij valsheid in geschrifte had gepleegd. Enige tijd geleden moest verdachte, in verband met een economisch delict, een boete van 143 betalen. K. beschikte op dat moment niet over een dergelijk bedrag en, zo als hij verklaarde, werd zijn vrouw hier zeer nerveus van. Toen hij dan ook voor zaken enkele dagen op reis moest, veranderde hij een oude kwi tantie van het Kantongerecht van 4 in 143. Het ongeluk wilde dat, op het moment dat verdachte uitstedig was, een ambtenaar van Vrouwe Jus- titia zich aan zijn huis vervoegde om eens te kijken hoe of het met de „staatsschuld" stond. De vrouw, die niet beter wist of de boete was be taald, toonde de kwitantie en de amb tenaar vertrok in de veronderstelling dat men op het Parket een vergissing had gemaakt. Later had verdachte zelf de (vervalste) kwitantie ook een maal laten zien en zo kon het gebeu ren dat hij zich gistermorgen voor de Arrondissementsrechtbank, terzake van vervalsing, moest verantwoorden. De Officier eiste drie maanden ge- Giften voor het dierenasyl Heden ontving de afdeling Alkmaar van de Ned. Ver. tot bescherming v. dieren, voor het te stichten dieren asyl" via de „Netherlands Embassy" uit Londen van mevr. Van B. een cheque groot 10,met t bijschrift „Oud-inwoonster van Alkmaar". De afdeling is mevrouw Van Benthem zeer erkentelijk voor dit blijk van me deleven uit Londen. Bij de inspecteur, de heer C. Verwer in de Baanstraat zijn ter beschikking een rode kater en een klein rood poesje. DE POLITIE VOETBALDE Het elftal van de Alkmaarse Politie, dat gisteren een thuiswedstrijd speelde tegen het Politie-elftal uit Haarlem, boekte een 30 overwinning. Haarlem was technisch sterker, doch kon niet op tegen het enthousiasme van de Alk- maarders. De doelpunten werden in het laatste kwartier gescoord. vangenisstraf met aftrek van voorar rest. Een bewogen leven. Maria Adriana B., eens verpleegster in het tehuis voor ouden van dagen te Oudkarspel, stond vervolgens terecht terzake oplichting. Zij had links en rechts geld geleend en slechts gedeel telijk terugbetaald. Elf maal was 7 reeds voor soortgelijke delicten ver oordeeld. Uit het rapport van een psychiater bleek dat zij verminderd toerekeningsvatbaar moet worden ge acht. Verdachte gaf dit zelf toe en weet dit aan haar veelbewogen leven. In een autobiographie van ruim zes tig getypte velletjes had zij haar moeilijkheden aan de rechtbank uit eengezet. De officier eiste negen maanden gevangenisstraf met aftrek verdachte bevond zich reeds acht maanden in voorarrest en onvoor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank zal in bovensteaande zaken op 25 October uitspraak doen. VAN DE POLITIE Een veehouder in de Egmondermeer trof dezer dagen in zijn weide een jonge koe aan, waarvan de eigenaar onbekend is. Tegen tweemanufacturers, die een speciale verkoop hadden aangekon digd, is proces-verbaal opgemaakt op'' grond van de Wet op Uitverkoop. Een brood- en banketbakker en een eigenaar van rijwielbedrijf werden bekeurd wegens overtreding van de Vestigingswet. STERRENREGEN IN HET GULDEN VLIES Zaterdagavond daalt een sterrenregen op het toneel van 't Gulden Vlies. Be halve sterren van de revue- en variété- hemel vragen ook prominenten uit de operettewereld de aandacht. In deze „Sterren-parade 1949" treden op Kees Pruis, Mr. Doodle, Joh. Boskamp, Truce Speyk, Scholten en Van 't Zelfde, Pau la Raymonde e.a. Burgerlijke Stand Geboren: Marianne E. en Robert J., dochter en zoon van J. Deugd en J. G. Bak ker. Marijke E., dochter van K. Knol en M. J. Helderman. Dirk, zoon van A. Nauta en M. Kieft. An ja C., dochter van J. Roos eu C. A. Schilder. Getrouwd: Gouke Sipkema en Jacoba I'. Haakman. Lourens Admiraal en Klazina J. Constant. Willem Degenhart en Femme- tje H. Douwma. Aaron Polk en Lena van der Eist. Marinus J. Vos en Willemijntje Dusseljee. Overleden: Albert Doves, 48 jaar, ge huwd meta E. Jansen. Stompeforen Herdenking der gevallenen Gisteravond heeft te Stompetoren een herdenking van de geyallenen plaats gevonden bij het monument, dat opgericht is vlak bij de drie eeuwen oude Schermerkerk en waarop de namen vermeld zijn van dertien geval lenen. Hier kwamen de familieleden der gevallen verzetslieden bijeen, vele van hun vrienden en verscheidenen die in de verzetstijd in de Schermer zijn ondergedoken. Zij werden welkom ge heten door de heer N. Waterdrinker namens de gebundelde illegaliteit in de Schermer en omstreken, die herdacht dat het op deze dag 5 jaar geleden was dat „de slag bij Rustenburg" plaats vond, waarbij Gerard Veldman de dood vond en welk treffen tot direct gevolg had, dat de boerderij van de heer Da Boer verwoest werd, waarbij verschei dene slachtoffers zijn gevallen. Spreker richtte woorden van dankbare herden king tot de nabestaanden. Vervolgens sprak ds. Keja, die her innerde aan de moeilijke bezettings jaren en er op wees, dat Europa zich nog steeds in een moeilijke periode bevindt. Het zangkoor van dé Ned. Herv. Kerk van Noord-Schermer zong daar na drie coupletten van het gezang „Blijf bij mij, Heer". De aanwezigen verzamelden zich vervolgens in het café van de heer J. Zwart, waar Frans 't Hoen uit Hoorn verschillende voor drachten heeft gehouden, o.a. „De achttien Doden" van Jan Campert en andere verzetspoëzie. Hij droeg o.a. een gedeelte voor uit „Kaïn", „Het sprookje van de spade", een frag ment uit „Droomkoninkje" van Her man Heyermans en een gedeelte uit „Thomas More" van Henriëtte Roland Holst. Velen hebben deze voordrachten met aandacht gevolgd en de heer Wa terdrinker sprak tenslotte het dank woord. De plechtigheid bij het monu ment kenmerkte zich door een bijzon dere sfeer, mede door het op dit mo nument vallende licht en de halfstok gehesen vlaggen. Verscheidene nabestaanden maakten van de gelegenheid gebruik aan de voet van het monument bloemen neer te leggen. Eqmondbinnen BURGERLIJKE STAND Geboren: Nicolaas C., zoon van N. C. Leurs en J. van Dongen. Margaretha D. C., dochter van J. C. Kuijs en C. A. van der Eem. - Cornelis W. G., zoon van G. Boendermaker en J. C. van der Maat. Johannes J., zoon van J. Kool en J. M. Zentveld. Veronica A., dochter van J. den Houdijker en J. Kraakman. Ondertrouwd: Tacobus Bras en Jo hanna H. de Raadt. Getrouwd: Johannes A. Morsch (won te Haarlemmermeer) en Jacoba Glorie. Cos- nelis Th. van der Molen en Agatha M. Apel doorn. Cornelis A. Ruiter en Margaretha Polle. Overleden: Adelbertus Bommer, 53 jr echt gen. van A. M. Apeldoorn (overl. te Alk maar). Gerardus P. Apeldoorn, 43 jaar, echt- gen. van M. P. J. van Schouwen. Obcla m BOER, PAS OP JE KIPPEN Van de heer S. Suiker alhier zijn in yen der laatste nachten dertig kippen ontvreemd Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Koedijk 189. Het gelukt Pim om tussen de vechtende groepen door te komen, maar als hij bij de kookpot komt, is ook daar het gevecht in volle gang. Een van de bos-apen duwt juist een Panko met zijn hoofd in de soepketel „Zo lelijke Panko". nu kun je eens voelen, hoe het is om op een vuurtje geroosterd te worden", roept hij uit. Een andere Panko ligt versuft voor zich uit te staren. Geen der vechtenden heeft oog voor het kleine hondje, dat voorzichtig komt naderbijgeslopen Wat is Pim toch van plan? Kijk, nu. is hij vlak bij de pot en pakt één van de brandende takken, die nog onder de pot liggen te smeulen. Tot nog toe gaat alles goed Het gelukt hem om weer ongemerkt weg te komen ook. Waar ga je heen Pim? Handwerkvereniging W.O.E. De handwerkvereniging W.O.E. (Wij onderwijzen elkander) opende Zon dagmiddag haar driedaagse tentoon stelling ten huize van de heer W. But ter in een toneelzaal van het voor malige café, welke zich hiervoor zeer goed leende. De voorzitster, mevr. de HartogGoldberg, riep de vele dames het welkom toe, in het bijzonder aan de heer J. N. Smit, vertegenwoordiger van de firma Holsmuller, die gezorgd had voor een schitterend ingerichte koffie- en theestand. Dit is de eerste tentoonstelling na 10 jaren en wij kunnen tevreden zijn, aldus de voor zitster. Binnenkort kunnen wij weer aan liefdadigheid denken. De linnen kast der vereniging was, in jaren van textielnood, een toevlucht in nood bij ziekte, en menigeen had zich nimmer kunnen voorstellen daar nog eens dank baar gebruik van te zullen maken. Ik hoop aldus de voorzitster dat de vereniging die hier zeer gezien is, van nu af geregeld kan werken aan haar oorspronkelijk doel, tot welzijn van onze gemeente. De vele aanwezige dames bezichtig den hierna de keurig verzorgde hand werken, als naai-, haak- en breiwerk, waaronder schitterende prestaties wa ren. Algemeen was men van oordeel, dat W.O.E. er niet op achteruit is ge gaan. Ter opluistering waren handwer ken en costumes van een paar honderd jaar oud ingezonden, n.l. uit het jaar 1780. Er waren 130 mooie prijzen voor de verloting. Van de diverse attracties werd druk gebruik gemaakt. De ge zelligheid werd mede verhoogd door de aanwezigheid van zusterafdelingen uit de omtrek „Onder Ons" uit Lange dijk was zelfs zeer sterk vertegen woordigd en men was vol lof over deze tentoonstelling. Glimlachje - Kijk maar niet naar die knul daarboven; dat is mijn eerste man! Egmond a. d Hoef Ernstig ongeluk bij kinder spel Aan de Julianaweg lag een pas op geworpen zandhoop waarin de jongens uit de buurt gingen stoeien en ravotten. Ongelukkiger; wijze bevonden zich in de zandhoop nog stukken kalk en toen de jongens hiermee gooiden, kwam een flinke kluit in het gelaat van Corrie Groot uit de Egmonderstraatweg te recht. De kalk brandde in zijn ogen, zodat hij niets meer kon zien. Het kind werd door dr. S, Moons direct naar Alkmaar vervoerd, waar het onmid dellijk werd behandeld. Men vreest het ergste. Mogelijk zal nog één oog be houden kunnen blijven. Er is terstond een onderzoek ingesteld of zich nog meer kalk in de zandhoop bevindt. Heiloo BURGERLIJKE STAND Geboren: Clazina J. M„ d. van A. J. Kraakman en M. M. Rosloot. Har- men, z. van C. S. vd Brugge en H. Ha- ringa. Franciscus G., z. van F. Holt- huijzen en H. C. Schepers. Christina, d. van M. Bakker en J. Beudeker. Ondertrouwd: K. Schimmel en W. C. Wilbrink. G e_t r o u w d: H. C. Kemper en A. C. Kenter. B. G. Dirkson en J. C. Ber gen. Overleden: Johannes Opdam, 74 jaar, weduwnaar van A. Butter. Terug uit Indonesië Maandagmiddag arriveerde onze plaatsgenoot Gerrit Nijman in het met -eer veel vlaggen versierde Graft. De belangstelling was buitengewoon groot en hartelijk, toen de bus, waarmee de uit de omgeving thuisgebrachte dienst plichtigen voor de woning van de ouders van Gerrit stopte. Na de be groeting dcror ouders en familie kwa men velen de thuisgekomene een har telijk welkom toeroepen. Op de vraag hoe zijn indruk was, deelde Gerrit mee, „het is fantastisch, zoals ik word ont vangen, dit had ik ncfoit verwacht" Over het algemeen was het verblijf in Indonesië hem nogal meegevallen Vooral over de thuisreis was Gerrit enthousiast. De stemming op het troe pentransportschip „Zuiderkruis" was heel goed en was, afgezien van de laatste dagen, viert verlopen, vooral (Je ontscheping ging vlug. 's Avonds om acht uur werd door het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" een serenade gebracht. Dit was wel het hoogtepunt van de volgens Gerrit mooie en hartelijke ontvangst. Onder de met veel bloemen versierde bogen en de mooie erepoort dankte Nijman hiervoor en hoopte, dat de jongens, die na hem komen, een zelfde ontvangst zal worden bereid. „Als het kon nog beter", zei hij, „want Jenslotte ben ik maar anderhalf jaar weggeweest en dit is in vergelijking met de anderen maar een klein poosje". Met een driewerf hoera en een „Lang zal hij leven" werd deze mooie en zeer veel belangstelling trekkende thuiskomst besloten. (Ongecorrigeerd) Nederlaag voor communiste, in Noorwegen De verkiezingen in Noorwegen in een vernietigende nederlaag voord communisten geëindigd. Het is zelfs/ vraag of zü nog een van hun vroege,! I elf zetels zullen bezetten. De social's! ten wonnen waarschijnlijk elf zetels kwamen van 76 of 87. De Noorse ministerpresident Gerhard sen heeft in een radioboodschap „er! klaard, dat de te vormen nieuwe reg/ ring niet zal afwijken van de tot dus, ver door Noorwegen gevoerde politie)/ hoewel enkele wijzigingen zouden ku»! nen aangebracht worden. „Zo zullen w|j een oplossing bewerken, wat de natio! nalisatie van de banken en van t| verzekeringsmaatschappijen betreft". INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). De Eeuwige Laan te Bergen in gevaar De vorige week verscheen in d( Alkméarsche Courant onder boven, staand opschrift dan zonder vraag, teken een alarmerend artikel van de hand van de heer Roggeveen, oud. directeur van gemeentewerken alhier, Naar aanleiding daarvan ben ik Za. terdag eens ter plaatse gaan kijken. Ik constateerde, dat de Eeuwige Laan nog volkomen intact was. Langs de Slotgampweg was enig hakhout opge. ruimd, dat naar ik even later vernam, door nieuwe aanplanting zal worden vervangen. Om hier nu direct het „Man over boord" aan te heffen, daar voor bestond m.i. niet de minste reden. Doch dit alles daargelaten, vraag ik mij toch af, tot wie de heer R. zich eigenlijk richtte. Wanneer de bouw voorschriften ruimte laten voor van- dalisme, komt dit uitsluitend voor re kening van de man, die 27 jaar aan- een de leiding van gemeentewerken had en dus volop in de gelegenheid is geweest die lacune aan te vullen. Maar dit niet alleen. Sedert zijn heengaan als directeur van de dienst is de heer R. voorzitter van de plaat selijke advies-commissie, aan welke de bouwaanvragen worden voorgelegd. Wanneer er dus in het onderhavige geval aanleiding was geweest om be perkende bepalingen op te leggen, had het op de weg dier commissie gelegen daar de aandacht van het gemeente bestuur op .te vestigen. Uit het schrij- ven van de heer R. moetj worden be grepen, dat dit niet geschied is. De schrijver gooit met een boemerang, want als er onverhoopt toch iets is gepasseerd, dat niet door de beugel kan, komt dit voor zijn verantwoor ding. De raad heeft besloten de bestaande advies-commissie ha November van (jit jaar niet te continueren. Zoals nu achteraf weer blijkt, terecht. Aan de commissie, die verzuimt advies uit te brengen, als de omstandigheden een advies dringend noodzakelijk maken, is niet de minste behoefte. Bergen. J. BROERSMA. Marktberichten LANGEDIJKER OROENTENCEN- TRALE. Aanvoer 12 October. 25.0000 kg uien f 12—f 14. grove f 11.40— f 12.50, nep f 14.30f 15.40, drielingen f 14.20—f 15.10, 4000 kg peen f 5.50- f 5.60, 4000 kg andijvie f 5.90f 6.80, 75.000 kg witte kool f 6. 33.000 kg groe ne kool f 5.50f 6. 10.000 'kg gele kool f 5f 5.20, 40.000 kg rode kool f 5.50— f 7.10 4000 kg slabonen f 26f 52. WARMENHUIZEN, 12 Oct. - 3500 kg. Aardappelen: Schotse muizen 8,70—8,90 en Eigenheimers 8,10; 600 kg Peen 5,50; 2400 kg Uien 13,30—13,60; 1970 kg Slabonen 38- 53; 3500 kg Rode kool 5,50-7; 40.000 kg Witte kool 6; 500 kg Groene kool 5,50; 800 kg Bieten 6. NOORDERMARKTBOND, 12 Oct. - 8500 kg Aardappelen: Bintjes 9 en Noorderlingen 6,40; 5500 kg Peen: II 5,70-6 en In 5,80- 0.10; .3800 kg Uien 11,80-13,40, drielingen 12,60-13,70 en nep 14,40-15,20; 800 kg An dijvie 5,30; 12.000 kg Rode Ttool 5,50-9,10; 3000 kg Gele kool 5-5,50; 94.000 kg Witte kool 6—6,20; 9400 kg Slabonen 43—56 en nfw. 28-43. VAN MARSDIEP TOT IJ De Helderse acrobatengroep de „Parola's" heeft een bijzondere presta tie geleverd door tijdens haar optreden in en buiten de stad gelden bijeen te brengen voor de aankoop van een rimbu-kist. In dit streven is men volle dig geslaagd. Gedurende het seizoen op Texel heeft de jeugdherberg aldaar 3600 overnachtingen geboekt, zijnde 300 hoger dan vorig jaar V De veiling „B. en O." te Zwaag be reikte dezer dagen het omzetcijfer van f 2 millioen (sinds 1 April). Te Me- demblik bestaan plannen voor de oprichting van een afdeling van Het Nederlandse Rode Kruis. Het Rode Kruis-Ziekenhuis te Be verwijk had in 1948 een exploitatie tekort van f 29.921.—. De Uitgeester soldaat J. J. Molenaar, die onlangs in Indonesië is omgekomen, is posthuum onderscheiden met het kruis voor Orde en Recht. Wéér schijnt één der weinige Zaanse molens een roemloos einde te moeten vinden. Thans wordt de molen „De Duinjager" in het Oostzijderveld met de ondergang bedreigd. Een radicale mechanisatie van het bedrijf zal oor- zéLv zijn, dat deze nog in goede staat verkerende molen binnen afzienbare tijd een wrak wordt. Te Westzaan bestaat de Muziekvereniging „Crescen do" 50 jaar, welk feit aanleiding vormt voor het houden van een concours In 1950 Tengevolge van het afbranden van verf door schilders, ontstond een begin van brand in het stationsgebouw te Wormerveer. De brandweer rukte met groot materiaal uit, doch behoefde nauwelijks op te treden. De KRO en de Wereldomroep zullen op 11 Nov een uitzending wijden aan de viering van het Sint Maartenfeest in de Zaan streek. Koninklijk f Een taart, een za en een vrije Gisterenmiddag, precies passeerden Koningin Juli uernhard de provinciegrei Ijsel bij de IJselbrag nab veer. Het officiële tweeds dat het vorstelijk paar brengt, was begonnen. Na de officiële begroe koninklijk echtpaar plaats rode landauer, getrokker zwarte paarden. Koningin gekleed in een turquoise vosbont en prins Bernha met donkere overjas. Lang drie km lange route naar van Zwolle stonden talrijk lenden, die van hun bli, gaven. De ware geestdrift de binnenstad, toen de was naar de villa van de der koningin, waar het ko: paar 's nachts zou logeren, den uit de gehele provincie Zwolle gekomen om de kl met als felste accent de ha der jockey's door de fe sierde straten te zien gaan rit beierden de klokken va bus. Behalve de duizenden den in gewone burgerkledi ook een uitgebreide deputa horsters en Urkers in origi dracht langs de route opge De rondrit eindigde bij etehuis, waar het provinc de hoge gasten een offici bereidde. De hoge gasten begaven naar het nabij gelegen st het Zwolse gemeentebestu PSYCHOLOGISCH WERKING" VAN DACHTEN EEN SF Verklaring van W Wysjinski, de Sowjetruss ter van buitenlandse zaken politieke commissie ad hoe gemene vergadering der ties ontkend, dat Bulgarije en Hongarije de mensenrecl geschonden, zoals in de Canadees-Boliviaanse resol verklaard. Wysjinski besch zijn beurt de „kapitalistisi ervan, dat zij de werkende recht op arbeid, gelijke bi gelijke betaling^ ontzegden De recente processen in Bulgarije en Roemenie had Wysjinski bewezen, dat oppositie in deze landen door buitenlandse inlichtin Brug te Arnhem verschoven Dinsdagmiddag is als pro vang gemaakt met het op brengen van de definitievi brug te Arnhem voor de ver sen Nijmegen en Arnhem bleek, dat dy brug dertig verschoven was. De totaal ven breedte bedraagt 6.7 daag zullen de werkzaamhe voortgezet. Het Radioproqra VOOR HEDENAVO> HILVERSUM I, 301 m. om 6, 8 en 11 uur. 6.31 7.15 Piano-duo. 7.30 Voor l)jngen van de dag. 8.20 Virc 9.30 Spel van jongens uit Indom Ramblers. 10.45 Wetenschappelijk» Gramofoonmuziek. HILVERSUM H, 415 m. om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Zigeunerkwartet. 7.30 Sportcoi Kadiokrant. 8.05 Commentaar tie. 8.15 Internationale Volksliei gslconcert. 9.25 Lezing. 9.45 10.45 Avondoverdenking. 11 muziekprogramma. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. varia. 9.30 Soft and sweet, wijding. 10.15 Arbeidsvitamine Renova en zijn orkest. 11.15 De jonge acht. 12.30 Voor bouw. 12.38 Maria Zamora en Harmonetto. 2.00 Met naald Alt-viool en piano. 3.00 Klim programma in een Notedop. doscoop. 6.15 Sportpraatje. 6. 7.10 Chopin-muziek. 8.05 In licht. 8.15 Muziek van Dr. Pe 9.55 Philharmonisch-orkest. 10 Papoea-land. 11.15 Melodietjes boort. HILVERSUM H, 415 m. om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. dag. 9.00 Muziek-programma vrouw. 9.40 Schoolradio. 10. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Septet Ombach. 12.30 Voor Lar 1.20 Zang. 2.00 Metropole-orl de vrouw. 4.00 Bijbellezing. 5 journaal. 5.30 Volksliederen. Feils. 6.30 NCRV-koor. 7.15 inzien. 7.40 Radiokrant. 8.05 ren-fantasie. 9.00 Familie-compel volg Familie-competitie. 10.15 Volken. 10.45 Avondoverdenkinj roemde concerten. RADIODISTRIBUTIE- LIJN III: 7.05 Gram. 7 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram- 10.00 Louis Mordish (orgel), soldaten. 10.45 Voordracht, land Light Orchestre. 11.45 VI. Br.: Omroep-orkest. 12.40 1.15 Bioscoop-orgel. 2.00 Vlaan Eng. L.P.: Sidney Davey en Jan Wildeman en orkest. 3.40 Symph.-orkest. 4.30 Gram. 5. tavia. 6.00 Fr. Br,: Voor de Br.: Voor de soldaten. 7.30 8.00 VI. Br.: Verz. pr. 9.00 mede-pof*. 9.30 Omroep-orkest Fragmenten uit „Lucia di Lamme Diversen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2