ak^ABDIISIRÖOP- Kf/e"vvs Tienduizenden bereidden Koningin en Prins een hartelijke ontvangst II ewogen week-eind tie Werk van omgekomen Amerikaanse journalisten blijft niet zonder invloed Dodelijk verkeersongeluk in Beemster 39 Spoorwegstaking in Luxemburg Let op UwBöpst\ ft Iedere dag één Hei verkeer in Nederland levert iedei jaar vijftienduizend gewonden op. Dat is erg. Iedere dag worden er twee volwassenen gedood. Dat is erger. En daarenboven wordt er iedere dag een kind doodgereden. Dat is, voor mijn gevoel, het allerergste. WOENSDAG 12 OCTOBER 1949 Ongecorrigeerd) g voor communiste)) i Noorwegen zingen in Noorwegen zk etigende nederlaag voor d I geëindigd. Het is zelfs nog een van hun vroeger, llen bezetten. De social;s. waarschijnlijk elf zetels 76 of 87. ministerpresident Gerhard, een radioboodschap veri Ie te vormen nieuwe rege! afwijken van de tot dus. Drwegen gevoerde politie)/ le wijzigingen zouden kun! icht worden. „Zo zullen wil bewerken, wat de natio! de banken en van da maatschappijen betreft", GEZONDEN verantwoordelijkheid in de redactie). ige Laan te Bergen in gevaar week verscheen in de Courant onder boven- i'ift dan zonder vraag, alarmerend artikel van de heer Roggeveen, oud- gemeentewerken alhier, iding daarvan ben ik Za- ter plaatse gaan kijken, de, dat de Eeuwige Laan n intact was. Langs de was enig hakhout opge. ear ik even later vernam, aanplanting zal worden lm hier nu direct het aord" aan te heffen, daar- m i. niet de minste reden, lies daargelaten, vraag ik tot wie de heer R. zich itte. Wanneer de bouw- ruimte laten voor van- t dit uitsluitend voor re- Ie man, die 27 jaar aan- ng van gemeentewerken olop in de gelegenheid is acune aan te vullen, net alleen. Sedert zijn directeur van de dienst voorzitter van de plaat- -commissie, aan welke de m worden voorgelegd, dus in het onderhavige ing was geweest om be- alingen op te leggen, had g dier commissie gelegen lacht van het gemeente- vestigen. Uit het schrij- leer R. moei; worden be- lit niet geschied is. De >it met een boemerang, onverhoopt toch iets is at niet door de beugel t voor zijn verantwoor dt besloten de bestaande sië ha November van te continueren. Zoals nu blijkt, terecht. Aan de e verzuimt advies uit te de omstandigheden een id noodzakelijk maken, ste behoefte. J. BROERSMA. ktberichfen JKER OROENTENCEN- oer 12 October. 25.0000 -f 14, grove f 11.40 14.30f 15.40, drielingen 4000 kg peen f 5.50 I andijvie f 5.90f 6.80, i kool f 6. 33.000 kg groe- f 6. 10.000 kg gele kool )00 kg rode kool f 5.50 slabonen f 26f 52. IEN, 12 Oct. - 3500 kg. muizen 8,70—8,90 en 600 kg Peen 5,50; 2400 3,60; 1970 kg Slabonen 38— kool 5,50-7; 40.000 kg kg Groene kool 5,50; 800 IKTBOND, 12 Oct. - 8500 Bintjes 9 en Noorderlingen II 5,70-6 en III 5,80- 11.80—13,40, drielingen iep 14,40-15,20; 800 kg An- 30 kg Rode V>ol 5,50-9,10; ol 5—5,50; 94.000 kg Witte 100 kg Slabonen 43—56 en RSDIEP TOT IJ e acrobatengroep de t een bijzondere presta- or tijdens haar optreden e stad gelden bijeen te de aankoop van een dit streven is men volle- I Gedurende het seizoen de jeugdherberg aldaar ngen geboekt, zijnde 300 jaar „B. en O." te Zwaag be- gen het omzetcijfer van nds 1 April). Te Me- in plannen voor de een afdeling van Het de Kruis. Kruis Ziekenhuis te Be- 1948 een exploitatie- ,921—, De Uitgeester olenaar, die onlangs in igekomen, is posthuum iet het kruis voor Orde één der weinige Zaanse mloos einde te moeten ■vordt de molen „De iet Oostzijderveld met ledreigd. Een radicale n het bedrijf zal oor- leze nog in goede staat len binnen afzienbare wordt. Te Westzaan ekvereniging „Crescen- k feit aanleiding vormt i van een concours in ilge van het afbranden ihilders, ontstond een I in het stationsgebouw De brandweer rukte :aal uit, doch behoefde treden. De KRO en p zullen op 11 Nov. wijden aan de viering lartenfeest in de Zaan- Koninklijk Paar iwee dagen in Overijssel Een iaari, een zanghulde en een vrije dag Gisterenmiddag, precies om drie uur, passeerden Koningin Juliana en Prins Bernhard de provinciegrens van Over- ijsel bij de IJselbrug nabij het Kater- veer. Het officiële tweedaagse bezoek, daf het vorstelijk paar aan Overijsel brengt, was begonnen. Na de officiële begroeting nam het koninklijk echtpaar plaats in een open rode landauer, getrokken door vier zwarte paarden. Koningin Juliana was gekleed in een turquoise toilet met vosbont en prins Bernhard in jacket met donkere overjas. Langs de ongeveer drie km lange route naar het centrum van Zwolle stonden talrijke belangstel lenden, die van hun blijdscnap blijk gaven. De ware geestdrift kwam pas in de binnenstad, toen de stoet op weg was naar de villa van de commissaris der koningin, waar het koninklijk echt paar 's nachts zou logeren. Tienduizen den uit de gehele provincie waren naar Zwolle gekomen om de kleurige stoet, met als felste accent de hardrode jasjes der jockey's door de feestelijk ver sierde straten te zien gaan. Tijdens de rit beierden de klokken van de Peper bus. Behalve de duizenden belangstellen den in gewone burgerkleding had zich ook een uitgebreide deputatie van Stap- horsters en Urkers in originele kleder dracht langs de route opgesteld. De rondrit eindigde bij het Provin ciehuis, waar het provinciaal bestuur de hoge gasten een officieel welkom bereidde. Een taart. De hoge gasten begaven zich daarna raar het nabij gelegen stadhuis, waar het Zwolse gemeentebestuur gastheer PSYCHOLOGISCHE „BE WERKING" VAN VER DACHTEN EEN SPROOKJE Verklaring van Wysjinski Wysjinski, de Sowjetrussische minis ter van buitenlandse zaken, heeft in de politieke commissie ad hoc van de al gemene vergadering der Verenigde Na ties ontkend, dat Bulgarije, Roemenie en Hongarije de mensenrechten hebben geschonden, zoals in de Amerikaans- Canadees-Boliviaanse resolutie wordt verklaard. Wysjinski beschuldigde op zijn beurt de „kapitalistische" landen ervan, dat zij de werkende klassen het recht op arbeid, gelijke behuizing en gelijke betaling^ ontzegden. De recente processen in Hongarije, Bulgarije en Roemenie hadden volgens Wysjinski bewezen, dat de politieke oppositie in deze landen gesteund werd door buitenlandse inlichtingensdienst. was. Burgemeester jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten zei in zijn rede, dat het een traditie in Zwolle is, dat bij ko ninklijk bezoek, door de hoge gasten en het gemeentebestuur gemeenschappe lijk een feestdis gebruikt wordt. Deze dis kon ditmaal niet in het programma opgenomen worden, maar om niet al te zeer met de oude traditie te breken, bood de burgemeester het koninklijk echtpaaar een reusachtige taart aan, waarop talrijke Zwolse gebouwen in marsepein uitgebeeld waren. Aan deze taart, waarin verwerkt tien pond suiker, tien pond boter, tachtig eieren en zes tien kilo marsepein heeft de Zwolse banketbakker C. Lindeboom vier we ken druk werk gehad. Op het naast het stadhuis gelegen grote kerkplein brachten vijf duizend kinderen een zanghulde aan de konin gin en de prins. Als beloning stemde de koningin er in toe, dat de kinderen morgen de gehele dag vrij van school zouden hebben. Oud-strijders uif de Boerenoorlog haalden herinneringen op Oudstrijders uit de Boerenoorlog wa ren Dinsdagmiddag te Amsterdam bij eengekomen om het feit te gedenken, dat vijftig jaar geleden in Zuid-Afrika de strijd begon tegen de Britten. Ondanks hun verloren of vergrijsde haren blijkt hun energie nog ongebro ken. De taal van het land, waar zij zo lang verbleven, waar zij de Draken- berg overtrokken, is hun lief geworden. Vaak wordt er kleinerend over die taal gesproken, wordt zij als een kinder taaltje geschetst. „Het is waar, dat het Zuidafrikaans een dochtertaal van het Nederlands is, maar men ziet zo vaak, dat de dochter groter en mooier wordt dan de moeder", zei een Arnhemse oud-strijder. De bijeenkomst werd ge organiseerd door de Nederlands Zuid- afrikaanse Vereniging, die de oud-strij ders een lunch aanbood. Voor het Sophia Ziekenhuis in de Rhijnvis Feithlaan te Zwolle stonden, toen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard daar Dinsdagmiddag tijdens een rijtoer passeerden, deputaties uit Urk en Staphorst opgesteld. De landauer hield hier halt en 'n Urker meisje bood de Vorstin bloemen aan. NATIONALE FEESTDAG IN ZUID-AFRIKA De Zuid-Afrikaanse bladen hebben gisteren grote aandacht gewijd aan de vijftigste verjaardag van het uitbreken van de Boerenoorlog. In grote koppen wordt gewezen op de verklaring van premier Malan, dat, met ingang van 1950, 10 October bekend als Kruger- dag voortaan een nationale feestdag zal zijn. Zwanen maakten uitstapje De trots der Middelburgse bol werken wordt gevormd door een aantal zwanen. Geen wonder, dat de ontsteltenis groot was, toen men deze dieren miste. Het raadsel is thans opgelost. Door het fraaie weer verleid, meenden zij het (uitgebreide) weekend beter in de badplaats Vlissingen te kwamen doorbrengen. Thans zwemmen zij weer in de Middelburgse wa teren rond, maar in Vlissingen verwacht men stellig, dat deze (evenals andere) gasten nog eens zullen terugkeren. Brug te Arnhem dertig cm verschoven Dinsdagmiddag is als proef een aan vang gemaakt met het op haar plaats brengen van de definitieve verkeers- brug te Arnhem voor de verbinding tus sen Nijmegen en Arnhem, 's Avonds bleek, dat dg brug dertig centimeter verschoven was. De totaal te verschui ven breedte bedraagt 6.7 meter. Van daag zullen de werkzaamheden worden voortgezet. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Piano-duo. 7.30 Voor de jeugd. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Virtuoos-orgelspel. 9.30 Spel van jongens uit Indonesië. 10.15 De Ramblers. 10.45 Wetenschappelijke lezing. 11.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Radiostrip. 6.45 Zigeunerkwartet. 7.30 Sportcommentaar. 7.40 Radiokrant. 8.05 Commentaar familie-competi tie. 8.15 Internationale Volksliederen. 8.40 Or gelconcert. 9.25 Lezing. 9.45 Omroep-orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Gevarieerd muziekprogramma. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.40 Ochtend- varia. 9.30 Soft and sweet. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Arbeidsvitamine. 11.00 John Renova en zijn orkest. 11.15 Causerie. 12.00 De jonge acht. 12.30 Voor Land- en Tuin bouw. 12.38 Maria Zamora en haar orkest. 1.15 Harmonetto. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Alt-viool en piano. 3.00 Klimop. 4.00 Radio programma in een Notedop. 5.00 Avro-kalei- doscoop. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7 10 Chopin-muziek. 8.05 In het Radio-Zoek licht. 8.15 Muziek van Dr. Peter van Anrooy. 9.55 Philharmonisch-orkest. 10.45 Flitsen uit Papoea-land. 11.15 Melodietjes die u graag hoort. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Muziek-programma voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.15 Morgendienst. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Septet Ombach. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw 1.20 Zang. 2.00 Metropole-orkest. 2.45 Voor de vrouw, 4.00 Bijbellezing. 5.00 Radio jeugd journaal. 5.30 Volksliederen. 6.00 Leger des Heils. 6.30 NCRV-koor. 7.15 Muziek bij nafier inzien. 7.40 Radiokrant. 8.05 Muzikale kleu- ren-fantasie. 9.00 Familie-competitie. 9.35 Ver volg Familie-competitie. 10.15 De vaart der Volken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Be roemde concerten. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram. 9.10 Verz. pr. 10.00 Louis Mordish (orgel). 10.30 Voor de soldaten. 10.45 Voordracht. 11.00 BBC Mid land Light Orchestre. 11.45 Voordracht. 12.00 VI. Br.: Omroep-orkest. 12.40 Vlaamse liedjes. 1.15 Bioscoop-orgel. 2.00 Vlaams concert. 3.00 Eng. L.P.: Sidney Davey en ensemble. 3.30 Jan Wildeman en orkest. 3.40 Eng. H.S.: BBC Symph.-orkest. 4.30 Gram. 5.00 Kootwijk: Ba tavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Vlaamse liederen. 8.00 VI. Br.: Verz. pr. 9.00 „Roer, roer, rom- mede-pot". 9.30 Omroep-orkest. 10.15 Fr. Br.: Fragmenten uit „Lucia di Lammermoor". 11.00 Diversen. Wanbegrip begint te slinken De laatste artikelen der by de ramp met de „Franeker" omgekomen Amerikaanse journalisten, die in een boekje onder de titel ,>Last Testimo ny" zpn uitgegeven hebben tal van commentaren uitgelokt. John Foster Dulles, senator voor New-York en deskundige op het ter rein der buitenlandse aangelegenhe den, gaf als zijn mening te kennen dat de Amerikaanse openbare mening meer begrip heeft gekregen voor de ingewikkeldheid van het Indonesische probleem en een beter inzicht In de opbouwende politiek van de Neder landse regering. Het lid van de bui tenlandse commissie van de Senaat, J. W. Fullbright zeide dat hij, te oor delen naar deze artikelen, stellig on juist was ingelicht over de toestand in Indonesië en dat zij zijn kijk op de toestand zeer zeker hebben gewijzigd. Vele anderen, onder wie Irving Ives, senator van New-York en verschillen de leden van het Huis van Afgevaar digden kwamen tot hetzelfde inzicht. De afgevaardigde voor Delaware, J. Caleb Boggs en Charles H. Bennett, afgevaardigde voor Florida, zeggen, dat het aan het Amerikaanse publiek nimmer duidelijk is geweest wat Ne derland in Indonesië heeft gedaan om verspreiding van het communisme te gen te gaan. De „Daily New-York News" welk blad de grootste oplaag heeft van alle dagbladen in de Verenigde Staten schreef Zaterdag o.a. dat alle schrijvers in deze laatste bood schappen de natie' waarschuwen tegen het gevaar, verbonden aan de Rus sische plannen ten aanzien van het met olie geladen Indonesië. Ieder hun ner getuigt, dat het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken heeft gewerkt op rapporten, die een verwrongen beeld van de toestand gaven en dat het de feiten met voor bedachte rade heeft verdraaid. Ieder hunner waarschuwt ervoor dat, als Indonesië eenmaal de onafhankelijk heid zal hebben verkregen, het een gemakkelijke prooi zal worden van de Sowjetunie. Acht jaar en zes maanden voor SD-er Schmitz Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde Dinsdag de Kri- minal Secretar M. H. W. Schmitz tot een gevangenisstraf voor de tijd van acht jaar en zes maanden met aftrek. S. was leidef van het execu tiepeloton dat in de Bloemendaalse duinen Hannie Schaft heeft doodge schoten. Ten aanzien van de brand stichtingen in Castricum werd hy ont slagen van rechtsvervolging, omdat 't Hof niet bewezen achtte, dat het hier oorlogsmisdrijven betrof, s. nam o.a. deel aan executies te Amsterdam, Purmerend en Wormerveer. VEILIGHEIDSRAAD BESPREEKT DEMILITARISATIE VAN JERUZALEM Door de Egyptische delegatie is een motie ingediend, strekkende tot het demilitariseren van Jeruzalem. De mo tie zal door de Veiligheidsraad worden besproken. Engeland beantwoordt Sowjet-protestnota Sir Ivone Kirkpatrick, plaatsvervan gend onderminister van Buitenlandse Zaken in Engeland, heeft aan Wladi- mir Yerofeef, Sowjetrussisch zaakge lastigde te Londen, het antwoord van Engeland op de Sowjet-nota van 2 Oc tober overhandigd. In deze nota wer den de Westelijke gealliëerden er van beschuldigd, dat zij de overeenkomst van Potsdam hebben geschonden door de vorming van een Westduitse rege ring. Naar verluidt wordt in het antwoord kort, maar krachtig de Engelse ziens wijze herhaald. Frankrijk en Amerika hadden even eens protesten van de Sowjetunie ont vangen, doch Engeland had individueel geantwoord, na met genoemde 'landen de algemene termen besproken te heb ben. Engeland zou ook antwoorden op de protesten van Hongarije, Tsjecho- slowakije en Polen. Dinsdagmorgen kwart voor tien is de 44-jarige mej. T. van Genderen uit Beemster op de Purmerenderweg tus sen Blauwpoort en de Volgerweg al daar door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Het slachtoffer fietste met haar zuster komende van Oosthui zen op deze weg, toen zij door een auto van L. A. Kos uit Hoogkarspel, welke werd bestuurd door L. A. K. uit die plaats en geladen was met 5 ton aardappelen en veevoer, werd inge haald. Vermoedelijk is zij van de pas serende vrachtauto geschrokken en er onder geraakt. Het onderzoek- over de schuldvraag duurt nog voort. Veto no. De Sowjetunie heeft in de Veilig heidsraad haar veto uitgesproken over een meerderheidsrapport van de com missie voor conventionele bewapening, waarin wordt verklaard, dat men niet tot ontwapening kan komen zolang er geen atmosfeer van internationaal ver trouwen en veiligheid was. Dit is de 39e maal dat de Sowjetunie in de Vei ligheidsraad haar veto heeft uitgespro ken. Dinsdagmorgen hebben meer dan 4000 Luxemburgse spoorwegarbeiders het werk neergelegd. Alle stations zijn gesloten en geen enkele trein rijdt. Het vervoer der arbeiders van de Luxem burgse ijzer- en staalfabrieken ge schiedt met autobussen, welke door de directie der spoorwegen voor dit doel. zijn gehuurd. De spoorwegcentra, en in het bijzonder de stad Luxemburg, Esch en Ettelbruck, worden door de Luxemburgse gendarmerie en politie bewaakt. De internationale treinver binding Oostende-Brussel-Bazel is om gelegd. De Luxemburgse regering heeft be kend gemaakt, dat zij de spoorwegsta king als onwettig beschouwt. De sta kers hebben inmiddels doen weten, dat het hier een waarschuwingsstaking van 24 uur betreft, waartoe Zondag beslo ten was als protest tegen de houding der regering ten aanzien van hun loon eisen. De vakbond der katholieke spoor wegarbeiders neemt geen deel aan de staking. Kotikof antwoordt „Weste lijke" commandanten van Berlijn Generaal Kotikof, de Sowjetrussi sche commandant van Berlijn, heeft de Westelijke commandanten ervan be schuldigd, dat zij weigeren volgens de aanwijzing van de Parijse conferentie van ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier samen te werken om het leven te Berlijn weer normaal te maken. Kotikofs brief was een antwoord op een brief van de Westelijke comman danten, waarin deze hadden verklaard de besprekingen van de vier comman danten niet te willen voortzetten, zo lang zij er niet op konden vertrouwen, dat de Sowj et-autoriteiten de overeen komsten naar letter en geest zouden nakomen. Een officiële Britse woord voerder noemde Kotikofs brief „hoogst onbevredigend". Drie in één klap Door de Haagse politie is gearres teerd de 29-jarige Belg C. J. V. Hij had zich aan verduistering van een auto schuldig gemaakt en werd door en kele rechercheurs geschaduwd. Toen men hem in de Rijnstraat te 's-Gra- venhage wilde arresteren, ging hij er echter van door. De rechercheurs trok ken hun revolver en losten enkele waarschuwingsschoten. Daar had de Belg niet van terug en na een korte achtervolging gaf hij zich gewonnen. De man was met een gehuurde per sonen-auto uit Brussel naar Den Haag gekomen. Hier ruilde hij de auto in voor een andere, waarbij hij nog flink wat geld toekreeg. Voor dit geld kocht hij nog een auto Doodstraf geëist in Vughts bunkerdrama Tegen de Hauptscharführer Meyer- hoff werd voor de Bijzondere Straf kamer te 's Hertogenbosch gistermor gen de doodstraf geëist. M. was tijdens de bezetting bewaker in het concentratiekamp Vught. Behal ve mishandeling van Nederlandse ge detineerden werd hem ten laste gelegd onmenselijk optreden bij het bunker drama in Januari 1944 toen ongeveer zeventig vrouwen werden samenge perst in een cel, waardoor tien vrou wen door verstikking om het leven kwamen. Benelux jaarbeurs werd een succes De Benelux Jaarbeurs in Antwerpen is door bijna een kwart millioen men sen bezocht. Er is besloten een per manent gebouw voor de komende jaarbeurzen op te richten. Reeds thans is voor de expositie 1950 een tweemaal zo grote oppervlakte ge huurd. De Nederlandse standhouders hebben, naar de directeur meedeelde, grote orders kunnen boeken, niet al leen in Belgie en Luxemburg doch ook in het buitenland. =r- Piept Uw borst bij het ademhalen. Verdrijf a dan het sliim. dat hoest en benauwdheid dan het slijm, dat hoest en benauwdheid veroorzaakt en zuiver Uw luchtwegen eens grondig met 's-Werelds beste Hoestsiroop PATRICIA WENTWORTH Moira's lach klonk genoeglijk. „Hoe ziet ze er uit?" „Als een witte muis". „Maar, m'n beste Greg!" „Je behoeft niet met haar te pra ten. Verder zullen er zijn een Mr en Miss Masterman broer en zuster die juist een massa geld van een oude nicht hebben geërfd". „Sommige lui boffen altijd" zei Miss Lane van harte gemeend. Hij lachte. Misschien is er genoeg voor allemaal, •fe kunt immers nooit weten". „Nog iemand anders?" „O, ja. Leonard Carroll voor jou". ..Greg, beste jongen, waarom voor mij?" „Omdat hij het beste past bij een opgewekt jong ding". „Arme jongen. We lopen allebei haast naar de dertig". Greg lachte. „Een mooie leeftijd. Als ik het in kinderkamer-taal mag zeggen: jelui hebt je brood en boter op en bent aan de cake begonnen". „Komt Len werkelijk? Toen ik hem de laatste keer zag, vertelde hij me dat hij voor maanden lang engage ment hadJa, het zegt wat om een populair humorist te zijn!" „De populaire humorist nietwaar. Ik denk niet, dat hij twijfel daaraan ge doogt. Maarja, hij komt. Dus ik reken op je". Weer hing hij de telefoon op en lachte smakelijk. Een ogenblik later belde hij weer. „Spreek ik met de Luxe?" „Ja meneer". „Oheeft mr. Leonard Carrol zijn cabaret-nummer al afgewerkt?" „Ik denk juist precies, meneer''. Hij moest even wachten. En kortte de tijd door een oud Schots wijsje te neuriën. Plotseling zong hij de woor den: „The love that I had chosen, Was to my heart's content. The salt sea shall be frozen. Before that I repent. Repent it will I never Until the day I die, But the Lowlands of Holland Have twined my love and me". (De liefde, die ik had gekozen, was liefde naar mijn hart. Eer zal de Zout- zee bevroren zijn voor ik er berouw over heb. Berouwen zal ik ze nimmer, tot op de dag van mijn dood, maar de lage landen van Holland hebben mijn liefde en mij verward). Hij zong het aardige liedje met een aangename bariton en had nog tijd het refrein te herhalen voor Leonard Car roll „hallo" riep. Porlock constateerde, dat de ander wat buiten adem leek. „Beste jongen, ik heb je toch niet overhaast?" Helemaal niet, maar wat is er aan hand?" .Beste el", hernam Gregory goed gehumeurd. protesterend tegen Car roll'* kortheid, „laat ik aannemen, dat je dood-op bent en geen tijd voor mij hebt". „Dat zei ik niet". Gregory lachte weer. „Nu ik hoop, dat je het ook niet dacht. Maar alle gekheid op een stokje. Ik heb je op geheld, om te horen, of je voor het weekend mijn gast wilt zijn". „Ik kan met geen mogelijkheid". „Beste Carroll, je bent te impulsief. Ik heb zo het gevoel, dat je overwerkt bent en dat je, als je niet oppast, wel eens lang rust zou moeten nemen In je eigen belang zou ik het niet zo ver laten komen als ik jou was. Ik ver wacht je dus Zaterdag". „Ik zeg je, dat ik niet komen kan" Carroll deed blijkbaar geen" moeite, beleefd te zijn. Gregory bleef glimlachen. (Wordt vervolgd) Stel ik u voor; terwijl ge dit leest ligt er ergens op een klein bedje het verminkte lijkje van een kind. Van ochtend is het spelend het huis uitge- huppeld, het heeft met zijn makker tjes plezier gehad, heeft achter een bal of een tol of een hoepel gerend. Toen kwam die motorfiets. Plotseling en snel. Een minuut later is zo'n pril stukje leven veranderd in een zielig hoopje bebloede 'kleertjes. Zo is het vandaag gebeurd in Breda of Rotter dam of Haarlem. Zo gebeurde het gis teren op een straatweg over de Ve- luwe of ergens in Noord-Holland. Zo zal het morgen gebeuren in Amster dam of Brielle, in Wilde/vank of Hoorn. En alle dagen zal dat gruw zaam leed een moederhart treffen. Alle dagen, het hele jaar door, rijdt er ergens in Nederland een autounel over een blond meisjeskopje of sleurt er een trailer het fietsje mee, dat een jongetje deed dansen van plezier op zijn laatste verjaardag. Die voor altijd de laatste zal zijn. Laat ons voorzichtig zijn, voordt me» de kinderen. Zij zijn weerloos. Ze zijn afhankelijk, óók van het verantwoor delijkheidsbesef der groten, die voort jakkeren achter hun motoren. Laat ons zuinig zijn op de kinderen. In hun oog schemert de laatste herin nering aan een paradijs, dat in onze harde wereld definitiever verloren schijnt dan ooit. Wij wantrouwen ons hart te veel en ons hoofd niet genoeg. (ABBé ROUX) J Kampioensrit der KNMV passeert onze provincie De traditionele 36-uurs betrouwbaar- heidsrit, welke onder de naam „Kam pioensrit" door de KNMV wordt geor ganiseerd, zal op Vrijdag 21 en Zater dag 22 October worden verreden-. Aan het einde van de rit, waarvan in Ginne- ken (Noord-Brabant) de start plaats heeft, zal op het prachtige circuit van Zandvoort nog een snelheidsrit plaats vinden. De rijders, waaronder de be- bekende Zesdaagse-rijders Knijnen- burg. Jansema, Bestebreurtjes, Roest, Haaker en de gebr. Veer, zullen da provincies Noord-Brabant, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Drente, Fries land en Noord-Holland doorkruisen. In onze provincie komen ze op Zater dag 22 October langs de plaatsen Hip- polytushoef, 't Zand, Camperduin, Schoorl, Engmond aan de Hoef, Bever wijk en Zandvoort. De tijden zijn voor deze plaatsen als volgt: 7.359.25, 9.20 11.07, 10.10—11.50, 10.20—12100, 10.45— 12.25, 11.30—13.05, 12.09—13.40. Purmerender markt' Men kan niet zeggen dat de levering van vette koeien voor de tijd van het jaar groot is. Waarschijnlijk worden deze dieren wegens het mooie weer, 1 nog vastgehouden. Bovendien gaan nog steeds geruchten dat het vlees spoedig wordt vrijgegeven, maar zekerheid is nog steeds niet te verkrijgen. Ondanks de grote najaarsmarkt was het aan bod van gebruiksvee goed te noemen, maar de handel in verse melkkoeien was minder vlot dan vorige week. De vraagprijzen waren hoger. Voor gelde koeien was de gang heel goed. Er was vraag naar melkvee, waarbij ook de kwaliteit een woordje meesprak. Een goede koe kon vrij ge makkelijk geplaatst worden. Er was iets meer aanbod van jong vee. Op de najaarsmarkt viel dit niet mee, daar de gehele aanvoer uit slechts 15 graskalveren bestond, waarvan da besten een prijs van f 240 besomden. De handel was Dinsdag voor graskal veren gunstig, doch voor pinken nog kalm. Het kleine aanbod van stieren kon maar moeilijk geplaatst worden. De wolveemarkt was weer druk be zet, maar de verkoop ging heel stroef. Wel werd nogal wat voor export ge kocht, maar ook van die zijde was de handel kalm, alhoewel de prijzen goed op peil bleven. Ook met de fokram- men ging het heel kalm. Op de bok ken- en geitenmarkt ging het vrij vlug. Daarentegen begon de biggenmarkt weer stug, doch het slot was beter dan de vorige week. Het aanbod van fok- zeugen scheen te groot voor de vraag. Dientengevolge was de handel vrij stug en werden er lagere prijzen geboden. De paardenmarkt was alleen voor slachtdieren. Op de pluimveemarkt wa ren de prijzen gelijk aan die van de vorige week. PURMEREND, 11 Oct. Aange voerd: 737 runderen, waar onder 228 vette koeien, 9 stieren, 83 nuchtere kalveren, 450 schapen en 33 vette var kens voor de levering. 118 melk- en kalfkoeien 580825, handel kalm; 317 geldekoeien 385— 625, goed: 20 pinken 325430, matig; 35 graskalveren 160—210, goed; 8 stie ren 375550, stil; 1594 schapen, lam meren en fokrammeu, resp. 57.5075, 3562.50 en 60115, stug prijshoudend; 76 bokken en geiten 1070, vlug; 647 biggen 3055, kalm; 27 fokzeugen 250375, stug; 62 paarden en veulens, 350675 en 160190, stug. Totaal 2709. 8700 oude kippen en hanen, rode en witte 1.601.80; 500 oude kippen en hanen, blauwe 2—2.15; 800 jonge ha nen, rode en witte 2—2.25, alles per kg. 950 jonge hennen 4—6; 901' eenden 1— 2.50; 800 konijnen 0.505.50, alles per stuk. 4500 kipeieren 0.10—0.15, 3000 eendeieren 0.070.08. Op 15 November a.s. zal in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een recep tie worden gehouden in verband met het 125-jarig bestaan van de redding- maatschappijen langs de kust.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3