Wetsontwerp op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie aanvaard Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tories veroordelen Labour-beleid Krant werd de boef noodlottig Regering lichtte fractieleiders in Woed ende Gentse vrouwen vielen Gestapo-chef aan Donderdag 13 Oct. '1949 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De Rooms-Rode coalitie deed de weegschaal doorslaan Een regen van amendementen Vier kale Keulenaren wilden naar de kapper van Een Nieuwe variatie op Moskou's oude thema Mr. Van Kleffens eredoctor Voor Lord Boyd Orr ex-F.A.O.-directeur VAL VAN KANTON WORDT ZATERDAG VERWACHT Men wil RTC doen slagen BENELUX OP HET SPEL Vreemde procesvoering in zaak-Leemhuis c.s. Twee jaar geëist tëgen millionnair Menten bureau administratie Uoordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. bijlsma en C. KRAK Hoofdredacteur: a. kap te in No. 241 ALKMAABSCHE COURA TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Woensdagavond omstreeks middernacht is het wetsontwerp inzake publiek- lecbtelïjke bedrijfsorganisatie aangenomen met 55 tegen 35 stemmen. Vóór stemden de K.V.P., de Partij van de Arbeid en de heer Kikkert (C.H.U.), tegen de A.R., C.H.U., C.P.N., V.V.D., S.G. en de heer Welter (K.N.P.) Een van de belangrijkste kwesties, waarover de Tweede Kamer te beslissen kreeg, was de samenstelling van de besturen der productschappen, hoofdbedrjjfs- en bedrijfsschappen. Het ontwerp stelde voor, in de besturen van de hoofd bedrijfsschappen en bedrijfsschappen evenveel leden te doen benoemen door de werknemersorganisaties als door de organisaties van werkgevers. Voor de pro ductschappen was een dergelijke paritaire samenstelling niet voorgeschreven. hoofdbedrijfs- en bedrijfsschappen te onderwerpen aan de goedkeuring van de minister, kwam de kwestie van de overheidsinvloed weer om de hoek kijken. De heer Nederhorst verdedigde zijn amendement door erop te wijzen, dat het gevaar van een monopolistische tendenz in de hoofdbedrijfs- en bedrijfs schappen zeer dreigend wordt, als de minister zijn goedkeuring niet aan de benoeming heeft te geven. „Bevoogding" en „onder curatele stelling" van het bedrijfsleven noem den drs. H. A. Korthals (WD) en de heer A. Stapelkamp (AR) wat de heer Nederhorst wilde. Zij verklaarden zich tegen het amendement, in tegenstelling tot prof. mr. C. P. M. Romme (KVP), die de heren Korthals en Stapelkamp schromelijke overdrijving verweet. De heren G. Wagenaar (CPN) en J. G. Suurhoff (PvdA hadden amende menten ingediend om pariteit te be trachten, zowel in de productschappen als in de hoofdbedrijf- en bedrijfschap pen. Hun teksten verschilden echter zodanig, dat niet alleen de heer Suur hoff verklaren kon, dat hij tegen het amendement-Wagenaar zou stemmen, maar ook de heren Th. D. J. M. Koer- I jen (KVP) en A. Stapelkamp (AR), I welke beide laatsten wel accoord gin gen met het amendement-Suurhoff. Ook de heer Cornelissen (WD) diende een amendement in. De Staatssecretaris van Economische Zaken, mr. W. C. L. van der Grinten, was tegen alle amendementen. De pa riteit in de productschappen is niet losgelaten, zo zeide hij, om principiële redenen, maar uit overwegingen van opportuniteit. Bij zitten en opstaan verwierp de Kamer het amendement-Wagenaar en nam zij het amendement-Suurhoff aan. Het amenden.ent-Cornelissen werd verworpen. Prof. mr. C. P. M. Romme (KVP) kwam met een amendement om de mogelijkheid te openen verschillende wijzen van financiële controle op de bedrijfslichamen toe te passen, naar gelang van de eigenaardigheden van deze lichamen. Drs. G. M. Nederhorst (PvdA) be streed dit amendement, omdat het, naar hij beweerde,' neerkomt op de onttrek king aan de sociaal-economische Raad van de controle op de vergoedingen, die aan de bestuursleden van de schap pen gegeven kunnen worden. Ook de Staatssecretaris verklaarde zich er te gen. Tevergeefs, want bij zitten en op staan aanvaardde de Kamer het amen dement. Bij de behandeling van het amende ment van drs. G. M. Nederhorst om de benoeming van de voorzitters van de Een Nederlandse Rijnschipper deed in Keulen dergelijke sterke verhalen ever de wonderkapper in het Drentse dorpje Een, dat vier kaalhoofdige Keulenaren besloten een tocht naar Een te maken. Vier dagen lang slopen ze langs de Limburgs-Duitse grens, totdat een van hen een smokkelpaad- je ontdekte. Hoopvol hielden zij de blik op het Noorden gericht, tot ze bij Beesel plotseling door politiedienaren werden aangehouden en meegenomen naar een politiepost. Het verhoor le verde verwarde resultaten op en de ondervragers begrepen evenmin de tekenen, die de aangehoudenen naar hun hoofd maakten, totdat een officier binnenstapte die het Duits en het mysterie ontraadselde. Een daverend gelach steeg in de politiepost op. De Keulenaren werden met de beste wensen, maar zonder haar, over de grens gezet. Verklaring van Grotewohl Tijdens de zitting van de Voikskamer van de Oostduitse republiek boden noch samenstelling der regering noch het bij monde van minister-president Otto Grotewohl bekend gemaakte regerings program veel verrassingen. Het enige verrassende was de als gast aanwezige Joegoslavische militaire missie in ge zelschap van de Sowjetambassadeur Semjonof en vertegenwoordigers van de bij- de Kominform aangesloten volks democratieën. Grotewöhls verklaring be vatte weinig nieuwe argumenten. Het was in feite een variatie op het bekende politieke thema van Moskou. Hij wijd de uitvoerige beschouwingen aan het feit, als zouden de Westelijke mogend heden bewust en opzettelijk op Duits- lands splitsing hebben aangestuurd. Hij noemde zijn regering de eerste onafhankelijke Duitse regering en zei, dat de federatie van Bonn slechts een camouflage was, die niet in Bonn maar te Londen was gemaakt. Tegenover de economische toestanden in Duitsland, die volgens hem tot een ramp moeten leiden, gaf Grotewohl een rooskleurig beeld van de industriële herleving in de Sowjetzone. Zijn regering zal alle ex- nazi's in het wederopbouwprogramma opnemen „zonder hun politiek verleden in aanmerking te nemen". De formaliteiten der regeringsvor ming werden Woensdagavond afge sloten, toen president Pieck in zijn residentie, het Rococo-paleis Hohen zollern in het centrum van de Berlijn se arbeiderswijk Pankow, de leden der regering had beëedigd. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Tamelijk koude nacht en ochtend en met opnieuw op vele plaatsen mist. Overigens droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Later op de dag echter perioden van zonne schijn en vooi de rijd van het /aar hoge middagtemperaturen Langs de kust zwakke tot matige Zuide- tijke wind, elders meest zwakke wind. Donderdag zal het Hopc-college in de stad Holland, gelegen in de Ame rikaanse staat Michigan het eredocto raat in de rechten toekennen aan de Nederlandse ambassadeur mr. E. van Kleffens. De Staatssecretaris was dit met prof. Romme eens, maar dit wilde niet zeg gen, dat hij er ook mee accoord ging. Met 55 tegen 29 stemmen accepteerde de Kamer het amendement-Nederhorst. (Tegen CH, WD, AR, SGP en de heer Weiter van de KNP). (Zie. vervolg pagina 7). Nobelprijs voor de vrede De l^obelcommissie van het Noorse parlement heeft voor dit jaar de No belprijs voor de vrede toegekend aan de Britse geleerde lord Boyd Orr, die tot voor anderhalf jaar directeur-ge neraal was van de Voedsel- en Land bouworganisatie van de Ver. Naties (FAO). De prijs bedraagt ongeveer 105.000 gulden. Lord Boyd Orr is 69 jaar. Hij be steedt zijn meeste tijd aan het beheer van zijn drie boerderijen in Schotland. In Aberdeen stichtte hij het wereld beroemde Rowett-instituut. Later con centreerde hij zich op de menselijke voeding. Op dit gebied heeft hij voor de Ver. Naties belangrijk werk ver richt. Lord Boyd Orr heeft de regeringen van alle landen ter wereld verzocht haar medewerking te verlenen Mannelijke mannequins waren ietwat bleu In de sqlon van Waltener te Pa rijs is Woensdag de eerste Pa- ryse modeshow met mannelijke mannequins gehouden. Vijf stu denten van het Parijse conser vatorium schreden op en neer in het licht van de booglampen om de costuums te tonen, welke de heren der schepping volgens de opvatting van Waltener deze herfst en winter zouden moeten dragen. Om de mannelijke man nequins bij hun eerste optreden wat meer op hun gemak te doen zijn had men hun ieder 'n vrou welijke beroepsmannequin toe gevoegd. De opzet slaagde ech- tér niet geheel, want de studen ten meden, althans in het begin, zoveel mogelijk de keurende blikken van 't grotendeels vrou welijke publiek en hielden zich op de achtergrond, terwijl hun vrouwelijke partners de gebrui kelijke poses ton beste gaven. Eden voorspelt een moeilijke tijd Op de jaarlijkse conferentie van de Britse conservatieve partij, die door 4500 personen werd bijgewoond, is met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin de economische Volgens hedenochtend te Hongkong van onafhankelijke Chinese zijde ont vangen berichten, heeft de hoofdmacht van het communistische leger het 35 km ten noorden van Kanton gelegen Fahsien bereikt. Uit een gewoonlijk betrouwbare bron te Hongkong werd vernomen, dat de ontruiming van Kan ton door de nationalistische troepen morgenavond voltooid zal zijn, waarna de stad Zaterdag zou worden prijs ge geven. Overval ie Amersfoort na drie dagen opgehelderd de uitvoering van zijn plan, dat erin voorziet de productie van levensmid delen over de gehele wereld te ver dubbelen: Er kan slechts duurzame vrede heersen, zeide hij, indien honger en gebrek worden vervangen door overvloed en welvaart". Lord Boyd Orr heeft verklaard dat het bedrag, dat hem ingevolge het toekennen van de Nobelprijs voor de vrede voor dit jaar zal worden uitgekeerd, in zijn geheel zal worden besteed voor zijn Op 22 September j.l. ontvluchtte uit het Huis van Bewaring te Arnhem de 28-jarige schilder E. B., die in Arnhem in voorarrest was gesteld wegens te voor zwolle en Deventer gepleegde diefstal len. Op 11 October j.l. om kwart over elf 's avonds werd deze man door twee rechercheurs in een café in de binnen stad van Den Haag gearresteerd. Bij zijn arrestatie droeg hij een scherp ge slepen dolk en in de voering van de binnenzak van zijn colbertjasje werd een courant van 10 October 1949 ge vonden, waarin op de voorpagina het relaas was vermeld van de gewapende streven, de wereld vrede te brengen", roofoverval op de pensionhoudster F. Over de ontwikkeling der Ronde Tafel-conferentie Van welingelichte zjjde vernemen wij, dat de Nederlandse Begering, ver tegenwoordigd doe- de ministers Van Schaik, Van Maarseveen, Götzen en Lieftinck, Woensdagmorgen in een samenkomst met fractieleiders van de Eerste en Tweede Kamer een overzicht gegeven heeft van de stand van zaken ter B.T.C. Deze bijeenkomst is te beschouwen als de vervulling van een destijds in Parlementskringen opgekomen wens, op de hoogte te worden gehouden van de ontwikkeling der vraagstukken op de B.T.C. De voorzitter der Nederlandse delegatie, minister Van Maarseveen, heeft in deze bijeen komst een algemeen beeld gegeven van de ontwikkelingen ter conferentie, terwijl de ministers Lieftinck en Götzen in het bijzonder rde financiële en economische aspecten hebben toegelicht. Het Metropolitan ballet zal van 26 October af een tournee aoor ons land maken. In tal van plaat sen zal het ballet optreden. Enige leden van het Metropolitan ballet oefenen in de open lucht. Nog deze maand Van officiële zijde vernamen wij gis teren: „Heden kwamen de voorzitters en vice-voorzitters der drie delegaties ter RTC bijeen om te beraadslagen over maatregelen, welke genomen kunnen worden om de ETC nog deze maand te doen slagen. Dienaangaande werd over verschillende punten overeenstemming bereikt". Uet Amerikaanse dagblad New- York World Telegram bevatte in zijn editie van gisteren een blanco ruim te van zeven en een halve centimeter iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii snelheidsrecord heeft gebracht op 8000 kilometer per uur. Voor het Konink lijk paleis in Fredensborg is een op stootje geweest. De wachten moesten hoog over één kolom. Boven het witte vrienden, van de nieuwe cursus voor een vrouw in bedwang houden, die op vlak stond: „Greta Garbo wil haar tandartsen in 135 Amerikaanse en 2 Ca- stel en sprong koning Frederik van De- foto niet in de krant" en eronder was nadese steden. Zevenduizend cursisten, nemarken wenste te spreken. „Want", te lezen: „Dus drukken wij haar foto 36 deskundige ieraren. Zes lessen van zei ze, „ik krijg nog 150 kronen van niet af!". Dat is natuurlijk vreselijk twee uur. De lezingen worden met te- hem.". Zij werd aan de politie overge- aardig van die New York World Tele- lefoonlijnen en luidsprekers verbreid leverd. gram, piaar ik vraag mij in gemoede naar verschillende zalen in tal van af, waar het met mijn apencircus heen plaatsen. Deelname per persoon voor zou moeten, als ik zou gaan toegeven de gehele cursus 10 dollar. Bij zo'n jn aan alle wensen van Theodoor. Want nieuwtje verbleekt zelfs het bericht, dat Litauen zullen driehonderd col lectieve landbouwbedrijven wor die wil nu eens zus en dan weer zo. een raket van het Amerikaanse leger, den gevestjg,j die met electrische in- -i v,i-Wan Cornoral" genaamd, het wereld- 1 En meestal is er met hem geen land „Wac Corporal' te bezeilen! Ik houd mijn hart vast, als- ie dit leest van die Greta en zo. Moet u horen: De Amerikaanse senator Robert A. Taft heeft een secretaris. En die secretaris, die Martins heet, heeft een dochtertje van vier jaar. Iemand vroeg aan dochter Judy Mar tins, of ze wist, wie senator Taft was. „Ja zeker", zei ze parmantig, „dat is een man, die op Pappie z'n kantoor werkt!" \Tu we toch zo gezellig in het land van Oom Sam aan het ronddwa len zijn, wil ik u het verhaal doen, Zit toch niet zo te Pieckerenl stallaties zullen worden uitgerust. Dat wist het persbureau Tass te vertellen. En in de eerste week van October zijn uit de Russische zone veertien politie-agenten uitgewe ken naar de Britse zone van Duitsland Dat wist niet het persbureau Tass te vertellen. Sir Frederic Wills is dood. Wills maakte tijdens zijn leven sigaret ten. Of liever, hij liet ze maken. Om er 'n grijpstuiver aan te verdienen. Zijn na gelaten vermogen bedraagt 1.787 399 pond sterling. Daarvan krijgt de Britse rege ring aan successierechten 1.164.765 pond Wilt u wel geloven, dat er dagen en dagen voorbijgaan, dat ik het niet in m'n handen krijg? te Amersfoort. In dit bericht stond ver meld, dat deze vrouw was bedreigd met een dolkmes. Deze omstandigheden deden de rechercheurs veronderstel len dat de gearresteerde wel eens de man kon zijn, die de roofoverval had gepleegd. Na een streng verhoor be kende de man de dader van bedoelde overval te zijn. De verkregen sieraden had hij ter hand gesteld aan een onbe kende die ze voor hem zou verkopen. Deze man is tot heden nog niet gear resteerd. Het geld, dat B. had buitge maakt, 100had hij voor levens onderhoud besteed. Een schaduw op de plannen Het lot van de Benelux staat op het spel bij de bijeenkomst van de minis ters en deskundigen uit de drie Bene- luxlanden, dié heden te Luxemburg geopend wordt en drie dagen zal duren. Het doel van de besprekingen is een aantal moeilijkheden tot oplossing te brengen, die men op de weg naar uni ficatie heeft ontmoet en het pad vrij te maken naar een volledige economische unie tegen Juli 1950. Een hooggeplaatste functionaris van de Benelux verklaarde: „Belgie streeft in het kader van de Benelux, evenals in het ruimere kader van de organisatie der Marshall-landen, naar omwissel- baarheid der munten en Nederland volgt nog steeds de politiek van con- politiek van de Labourregering en da devaluatie van het Pond worden ver oordeeld. Anthony Eden verklaarde dat de val, die in elk geval pijn lijk zal zijn, catastrophaal zal worden als niet onmiddel- lijk een ande re koers wordt ingeslagen. Labour had te veel tijd be steed om de welstand te vernietigen en te weinig om hem te schep pen. De con-, servatieven konden niets beloven dan een moei lijke tijd en hard werken om de toe stand te verbeteren. Oliver Lyttleton, een vooraanstaand lid, zei dat de partij zich voorstelt zoveel mogelijk van de reeds genatio naliseerde industrieën en diensten aan het particulier initiatief terug te geven. Waar denationalisatie niet mogelijk was, zou worden gereorgani seerd. EDEN geen beloften Rechtbank weigert opdracht De zaak tegen de beruchte Haagse ex-politiemannen Leemhuis, Vietor en Pegels, die thans behandeld wordt voor de rechtbang te 's Hertogenbosch heeft opnieuw een wonderlijke wen ding genomen. De president heeft n.l. verklaard, dat de rechtbank weigert een onderzoek te doen instellen naar de twaalf punten. Zoals men weet, had de Raad van Cassatie de zaak verwezen naar de Bossche rechtbank met de bijzondere opdracht om op grond van twaalf punten een onderzoek in te stellen naar de gedragingen in oorlogstijd van andere Haagse politiefunctionaris sen. De Bossche rechtbank is van me ning, dat de Raad van Cassatie niet het recht heeft enige rechtbank bin dende voorschriften op te leggen met betrekking tot het bepalen van de straf. De zaak tegen de drie politie mannen wordt op 30 November voort gezet. Intussen hebben de verdedigers van de verdachten cassatie aangete kend. Het staat echter te bezien of dit effect zal sorteren, aangezien de zaak nog niet is afgehandeld en deze stap van de verdediging slechts betrek king kan hebben op het terzijde gela- tróle op valuta en invoer. Dit vraag stuk zal" de besprekingen te Luxemburg I ten deel van deze vreemde procesvoe- oversehaduwen". ring. Bij het voor het gerechtshof te Gent gevoerde proces tegen de 48-jarige Jo seph Hentzinger, vroeger hoofd van de Gestapo in West-VIaanderen, is het tot heftige tonelen gekomen. Een getuige verklaarde door de Ge stapo gearresteerd te zijn waarna men hem gedurende vier dagen verhoorde. Hierbij had Hentzinger hem regelma tig met een gummiknuppel geslagen. Hentzinger gaf dit toe en antwoordde, dat hij de getuige niet geslagen zou hebben als hij had toegegeven een lid van het verzet te zijn. De getuige greep daarop een stoel en wilde de beschul digde te lijf gaan. Een vrouwelijke ge tuige zeide door Hentzinger verhoord te zijn. Om haar namen van verzets lieden te doen noemen had hij haar aan de voeten opgehangen. Van de publie ke tribune klonk gejoel. De getuige wendde zich tot de president en zeide: „Deze schurk is niet eens waard, dat men hem doodschiet". Toen Hentzinger onder geleide van zes gendarmes naar buiten werd ge leid, verbrak de menigte, die voor het merendeel uit vrouwen bestond, het Feestmaal bij vergissing De Venlose afdeling van de Ned. Kath. Bond van Handels-, Winkel- en Kantoorbedienden had voor haar feest dag een order uitgevaardigd om twee honderd belegde broodjes naar een zaai aan de Gelderse Poort te Venlo te zen den, die, naar de vroegere eigenaar, nog steeds zaal Heuts heet. De leveran cier bracht de waren aan een zaak in de Parkstraat, die eveneens naar de naam „zaal Heuts" luistert. Toevallig vierde in deze laatste zaai de Venlose Werknemende Middenstand juist het vijftienjarig bestaan der afde ling. Met blijdschap en ontroering zag de vofcrzitter der middenstanders de zending broodjes voor een welkom feestgeschenk, dat werd aanvaard Eerst toen de HKW-mannen in de „an dere" zaal-Heuts vergeefs bleven wach ten op het feestmaal volgde de ont knoping van het melodrama. politiecordon. De gendarmes waren machteloos en Hentzinger werd overal geslagen. Hij zakte door zijn knieën en een vrouw trok hem van achteren aan zijn haren. „Het is bepaald een eis van het recht aan de requirant een hogere straf op te leggen, dan waartoe hij te Amster dam veroordeeld is". Aldus de procu reur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, die tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van zes maanden preventief concludeerde in de beroepszaak van de Aerdenhoutse mil lionnair' P. N. Menten. Deze werd wegens het werk. als tolk en deskundige in kunstzaken voor de Duitsers in Polen verricht, tot een jaar veroordeeld. Mr. L. G. Kortenhorst, die als ver dediger optrad, voerde achttien punten aan, waarop hij concludeerde, dat de veroordeling ten onrechte werd uitge sproken. De Raad van Cassatie zal op 9 November een oordeel vellen. Aan M werd ten laste gelegd, dat hij, als lid of medewerker van de staf van de Duitse politie-officier Schöngarth, veertien dagen een Duits uniform heeft gedragen en volgens de aanklacht als tolk en deskundige bij het opsporen van door de Russen geroofde kunst schattenen Poolse musea heeft mede gewerkt. Bovendien heeft hij volgens eigen bekentenis wat kunstvoorwerpen voor Schöngarth gekocht. Deze Schöngarth is na de oorlogs als oor logsmisdadiger in de Britse zone van Duitsland opgehangen. Tijdens diens detentie in 1945 is uit het huis vgn Menten voor drie tot vijf millioen gulden aan bestbaarheden en kunstschatten geroofd. HARRIS EERSTE IN ZtiRICH. Gisteravond werd het sprintnornmer op de Oerlikon-baan te Ziirich gewon nen door de wereldkampioen Harris die onze landgenoot Van Vliel in de finale klopte, nadat hij in de halve eindstrijden Derksen verslagen had.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1