Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Indonesiërs bieden accoord aan inzake de schuldenregeling Een gunsiig feken Het spookt bij Wilhelm Pieck In Engeland dit jaar geen verkiezingen Amsterdamse politie achterhaalde zestigduizend valse rijksdaalders Jules Moch minister-president Veel good-will op de Benelux- conferentie te Luxemburg Ontwerp-staatsregeling van Ver.Staten van Indonesië volgende week gereed Zo gaat het! Vrijdag 14 Oct 1949 146e Jaargang No. 242 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Geen samenwerking tussen Oost- en West-Duitsland Twaalf doden Prachtig voorbeeld van Noorwegen Dank zij kordate tramconducteur Nieuwe premier legt beginselverklaring af Beslissend voor de economische unie Ook een concept-accoord voor een culturele samenwerking Boemerangpolitiek op Balkan duurt voort Een nieuwe strip bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a kaptein ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen, 1.40 per maand, t 4.— per kwartaal plus Incassokosten Naar de speciale correspondent van het A.N.P. uit doorgaans welingelichte hron verneemt hebben de Indonesische delegaties een gemeenschappelijk „aide- memoire" betreffende de schuldenrege ling ingediend. In dit aide-memoire zou het voorstel worden gedaan om een be paald bedrag aan schulden door Indo nesië te doen overnemen. Hetgeen dus betekent, dat Indonesië niet blijft vast houden aan het aanvankelijk tijdens de weekeindconferentle op deHoogeVuur- sche ingenomen standpunt, dat Neder land aan Indonesië een bedrag van 1700 millioen zou schuldig zijn. Als alternatief wordt in het aide- memoire gesteld, dat men, indien men op basis van het genoemde bedrag niet tot overeenstemming zou kunnen ko men, het vraagstuk zal voorleggen aan een neutrale buitenlandse commissie, aan welker beslissing partijen zich vooraf gebonden verklaren. Van Nederlandse zijde is de sugges tie gedaan om het vraagstuk op korte termijn te doen oplossen door een com missie bestaande uit de heren Hirsch- feld, Djuanda en Cochran. In kringen der drie delegaties worden de weder zijde voorstellen thans bestudeerd en „De Westduitse federale regering zal geen betrekkingen aanknopen met de nieuwe Oostduitse regering en haar be staan volkomen negeren", aldus ver klaarde Jakob Kaiser, de Westduitse minister voor Duitse aangelegenheden. „Ik wil duidelijk doen uitkomen, dat wij niet bereid zijn met een ongekozen en communistisch beheerste regering besprekingen te voeren", zo zeide Kai ser. De Bondsraad (Senaat) van de Westduitse Bondsrepubliek zou een van zijn volgende vergaderingen in West- Berlijn houden om hierdoor opnieuw aan te tonen, dat Berlijn bij de West duitse Bondsregering behoorde. Berlijn zou „alle materiële en morele hulp" ontvangen, die West-Duitsland zou kunnen geven. Amerikaanse bommenwerper neergestort Een B 50, een van de modernste Amerikaanse bommenwerpers, is in Cambridgeshire (Engeland) neerge stort. De gehele bemanning kwam om het leven. Het toestel, dat op een tarweveld neer kwam, vloog in brand. De brand sloeg over op hooistapels en boerderijen. De gehele bemanning be staande uit 12 koppen kwam om het leven. Het vliegtuig vervoerde een volle lading scherpe bommen en was onder weg naar Helgoland. men verwacht, dat zij op de vergade ring van de financieel-economische commissie, welke heden plaatsvindt, in discussie zullen komen. Waarnemers zijn van mening, dat het als een gunstig teken moet worden beschouwd, dat de delegaties na een periode van stilstand weer onderling over concrete voorstellen spreken. Een door Cochran Zaterdag j.l. informeel naar voren gebrachte suggestie om het bedrag aan schulden te fixeren op vier milliard is van Nederlandse zijde van de hand gewezen, waarna de suggestie weer is ingetrokken. Noorwegen zal 50 geheel blinde ver plaatste personen met hun gezinnen opnemen in de hoop, dat andere lan den dit voorbeeld zullen volgen. Zo is door een internationale vluchtelingen organisatie te Genève meegedeeld. De Noorse stap is een eerste poging om het probleem van de „harde kern" der verplaatste personen op te lossen. De har de kern", die 170.000 vluchtelingen telt, wordt gevormd door hen, die wegens lichamelijke, sociale of andere g< breken niet in aanmerking komen voor emigratie. Noorwegen zal op nieuw 100 vluchtelingen opnemen, zo gauw faciliteiten hiervoor beschikbaar zijn. De Engelse minister-president Cle ment Attlee heeft gisteren de ver wachtingen, als zouden nog dit najaar algemene verkiezingen in Engeland gehouden worden, de bodem ingesla gen. Na een kabinetszitting van twee- en-een-half uur werd besloten dit jaar geen verkiezingen te houden. Attlee zal Koning George niet adviseren het parlement te ontbinden. Reuter tekent hierbij aan, dat dit een overwinning is voor de minister president en die ministers, die steeds van oordeel zijn geweest, dat de La- bourregering haaf volle tijd in functie moet blijven. Het besluit van de premier betekent, dat de regering voort zal gaan met haar plannen voor sterke bezuiniging. Nodig door de devaluatie van het Pond en met de ondersteuning van de wets ontwerpen ter nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie en ter beknot ting van de volmachten van het Hoger huis. Reuter meent ook, dat de premier zijn verkiezingsapparaat niet gereed achtte. De belangrijkste factor zou echter de wens van Attlee zijn om zijn regering tegenover het land te stellen aan de afloop van de volledige rege ringstermijn. Hij zou hierin gesteund worden door Bevin. De minister van buitenlandse zaken heeft, aldus Reuter, dank zijn lange ervaring als vakver enigingsleider, een instinctief gevoel voor de reacties bij de arbeidersmassa. Toen een Amsterdamse tramconduc teur dezer dagen een rijksdaalder ont ving, ontdekte hij onmiddellijk dat het vals was. Daardoor werd de man, die het aanbood zenuwachtig en sprong van de tram. De conducteur ging hem achterna. Met behulp van twee politie agenten werd de man, die een café was binnengerend, gepakt. Onder de kruk, waarop hij was gaan zitten, werden niet minder dan 17 valse rijksdaalders gevonden. De man trachtte aanvankelijk de po litie met een leugentje om de tuin te Borstbeeld van Plesman onthuld Donderdagmiddag is op 't hoofd kantoor van de KLM in aanwe zigheid van Prins Bernhard, de raad van bestuur en commissa rissen van de KLM aan dr. A. Plesman een borstbeeld aange boden. Het. beeld, dat door me vrouw Plesman werd onthuld, is vervaardigd door Marion Gobius. Jules Mochs candidatuur voor het premierschap van Frankrijk is door de Franse Nationale Vergadering bekrachtigd. Op Moch werden 311 stemmen uit gebracht, hetgeen één meer is dan de volgens de grondwet vereiste meerderheid. De verkiezing van Moch tot minister-president van Frankrijk vond plaats na een zitting, welke de gehele nacht heeft geduurd. De stemming werd hedenochtend vroeg gehouden. Jules Moch heeft Donderdagmiddag in de Franse Nationale Vergadering ge zegd: „Frankrijk wenst geregeerd te worden. De gewone man wenst, dat orde regeert en dat het gezag uitgeoefend wordt binnen het kader van de democratie". Moch gaf in de Nationale Vergadering een uiteenzetting van zijn plannen voor een nieuwe regering. De politiebewaking was versterkt en achter de parlements gebouwen waren pölitie-auto's opgesteld. Aangaande het loon- en prijsvraag stuk verklaarde Moch, dat een simpele verhoging der lonen „de franc naar de ondergang, Frankrijk naar ruïnering en de republiek naar het avontuur" zou leiden. „Waarde troonopvolger, ook mij hebben de Russen met rozen begroet, maar 't werd een doornig slot" Militaire toestand in Oost Java zeer ernstig De sultan van Djokja, die Donderdag middag te Batavia aankwam, noemde de militaire toestand in Oost-Java zeer ernstig. Ook de Republikeinse minis ter van binnenlandse zaken liet zich m deze geest uit. Hij zal waarschijnlijk nog deze week een bezoek aan Oost- Java brengen. Met de vaste wil om een gunstig re sultaat te bereiken, hebben gistermor gen vijf Nederlandse, zes Belgische en vier Luxemburgse ministers, alsmede zestig deskundigen aan de conferentie tafel te Luxemburg plaats genomen om te luisteren naar de bemoedigende ope ningswoorden van de Luxemburgse mi nister van staat Pierre Dupong. Deze zeide, dat ondanks de grote moeilijkheden in de laatste zes maan den belangrijke vooruitgang is geboekt. Vooral het feit, dat de impasse op financieel gebied na de devaluatie door broken is, maakt volgens de heer Du pong, dat de voorwaarden voor de vorming van de Benelux thans gunsti ger zijn dan ooit tevoren. De gistermorgen goedgekeurde agenda vermeldt de politiek met betrekking tot het monetaire probleem en de bui tenlandse handel; de landbouwkwestie: de accijnzen, overdrachtsbelasting en Naar van de zijde van de Indonesi sche delegatie te Den Haag vernomen wordt, zal de gehele tekst van de voor lopige staatsregeling van de R.I.S. be gin volgende week gereed zijn en aan de Nederlandse delegatie worden aan geboden. Gereed is eveneens een ont- werp-accoord voor de culturele samen werking tussen Nederland en Indonesië op basis van vrijwilligheid en weder kerigheid. De samenwerking zal gelegd worden in handen van een commissie van veertien leden (zeven Nederlan ders en zeven Indonesiërs). WEERBERICHT Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Vannacht op slechts enkele plaatsen mist. Overdag geleidelijk toenemende bewolking, voorna melijk in de hogere niveau's, maar nog droog weer. Aanvankelijk zwakke, later matige en langs de kust nu en dan vrij krachtige Zuidoostelijke wind. Iets minder hoge middagtemperaturen. Dit ontwerp werd opgemaakt door de werkgroep uit de culturele commissie van de Ronde Tafel Conferentie en is reeds aan de Centrale Commissie voor gelegd. Als middelen tot culturele sa menwerking gelden: radio, film, pers, bibliotheekwezen, onderwijs en voorts uitwisseling van hoogleraren, leraren en deskundigen op 't gebied van weten schap en kunst. De subcommissie tot het horen van „waardevolle belangen" (vertegenwoordigers van bepaalde klei nere gebieden) is met haar arbeid be gonnen. Ter voorlopige afbakening van ge bieden in Midden-Java zijn thaps troe penverplaatsingen aan de orde in Wo- nosobo, het Purworedjose, het Salamse en het Muntilanse. In Oost-Java zullen dergelijke troepenverplaatsingen ge schieden in het Ponogirische en het Padjitanse. De eerste twee Nederlandse militai ren, die behoorden tot een convooi, dat in Juli was overvallen, zijn thans door de republikeinse militairen te Medan in vrijheid gesteld. De republikeinse militaire gouver neur van Zuid-Sumatra heeft bekend gemaakt, dat men aldaar een eigen munteenheid heeft, die in het guer- rilla"-gebied geslagen wordt. directe belasting; de waterwegen en ha venwerken en de gemeenschappelijke houding der Beneluxlanden ten aanzien van de Europese samenwerking. Wat de twee eerste agendapunten be treft, is een commissie samengesteld onder leiding van Dupong, waarin ook de premiers Drees en Eyskens zitting hebben. Van de commissie, die het probleem der waterwegen en haven werken zal bespreken, zal o.a. minister Spitzen deel uitmaken. De Belgische minister van economi sche zaken Duvieusart, betoogde gister morgen, dat de conferentie beslissend zal zijn voor de'economische unie tus sen Belgie, Nederland en Luxemburg. De beste wijze om de belangen van de „onfortuinlijkste massa van de ar beidende klasse' te verdedigen, be stond niet slechts in de verhoging der theoretische lonen doch in het hand haven en de verhoging der koopkracht. Moch bracht zijn plannen in drie hoofd- j stukken onder, n.l. stappen ter verla- ging van de prijzen; terugkeer tot vrije collectieve onderhandeling tussen vak verenigingen en werkgevers over de arbeidsvoorwaarden, zonder tussen komst der regering, en het toekennen van een speciale uitkering van niet meer dan 3000 fr. voor deze maand al leen voor arbeiders, die minder verdie nen dan 15000 fr. Moch beloofde een evenwichtige be groting, doch dit evenwicht behoorde verkregen te worden door offers van Shirley Temple gescheiden Shirley Temple, de 21-jarige filmster, is heden gescheiden van haar man John Agar. Agar verklaarde, dat nog nader be sloten zal worden op welke grond de scheiding zal worden geëist. allen en niet slechts door offers van weinigen. „Met uw hulp", zo zeide Moch, „zul len wij een accountantssysteem uivoe ren, dat ons in staat zal stellen de ba lansen te controleren." Indochina vereiste bijzondere aan dacht. Hier waren de Fransen in con flict met „misleide strijders van de Viet-Minh" (autonome beweging). De toekomstige regering zou de zeer be langrijke taak hebben om de vrede te herstellen of tenminste een wapenstil stand te bewerkstelligen om bloed en leed en materiële offers te sparen. De overeenkomsten ten aanzien van de on afhankelijkheid van Vietnam dienden eerder van kracht te worden dan in Maart besloten was. Inzake de buitenlandse politiek zou de nieuwe regering het werk van de vorige voortzetten. h. M. de Koningin en z. K. h. Prins Bernhard zaten Donderdagmid dag ten paleize te Amsterdam aan een lunch aan, Welke zij aanboden aan de vertrekkende Franse ambassadeur Jean Riviere en diens echtgenote. gr zijn verkopers en verkopers, vrienden. Van de tongriem ge- snedenen en stommetje spelenden. Luis tert maar naar dit historische verhaal: Een mijner vrienden kocht ergens si garetten, toen de winkelier een andere klant te weinig geld terug gaf. Deze maakte de sigarenman daarop opmerk zaam. „Je lijkt Lieftinck wel", zei hij. Maar de winkelier, niet op zijn mondje gevallen, repliceerde: „Nee, dat ben ik niet, maar ik heb wèl tabak van hem". Als ge dit aardig vindt, vrienden, moogt ge het gerust verder vertellen. Als u er dan maar bij zegt, dat u het van mij hebt! Laat ons verder zwijgen over woningnood. Woningnood in Ne derland? Hoe kómt ge erbij? In Aar- landerveen staan drie woningen leeg, één al een paar weken, één ebkele maanden en het derde bijna een jaar. Mocht ge me morgen missen, dan ben ik op weg naar Aarlanderdinges. gen Amerikaanse ichtyologe, dat is iemand die mirakels veul ver stand van vissen heeft, niet van hen- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII gelen, maar van de stomme dieren zelf, heeft uitgevonden, dat ze helemaal niet zo stom zijn als ze zich voordoen. Ze maken geluid en een behoorlijk beetje ook, zegt zij, en in de broedtijd maken ze aan de kust van de Atlantische Oceaan zoveel spektakel, dat de luis terapparaten tegen de duikboten nutte loos werden en zelfs acoustische mijnen erdoor kunnen ontploffen. En laat nou deze dame Marie Fish heten! Heus waar! Op m'n woord van reutjepepleu! Chris Baay is ook getrouwd. Hij is één der leden van het ABC-cabaret. De laatste der vrijgezellen. Bij de voorstel ling van gisteravond hebben ze een hele bruiloftsscène opgevoerd. Dat heb je zo bij die toneelmensen. Jeremia Blom. die was uitgenodigd, moest verstek la ten gaan, omdat hij juist in Suriname aan burgemeester d'Ailly een bosneger dorp aan het tonen was. Liet wordt in de lucht boven Enge land een weinig te druk. De vlieg tuigen biggen er zogezeid tegen elkaar op. Nu zal er een verkeersstelsel ko men met seinlichten en zo. Radar komt er óók bij te pas. Het zal een tikkeltje ingewikkelder gaan dan bij de spoor wegen, maar het komt toch op hetzelf de neer. En hèb ik het niet gezegd? Als Theodoor van Greta Garbo hoort, wil- ie óók niet in de krant. En bovendien is hij zo jaloers als een kalkoen. „Wat heb ik met die Henk en Els en japie te maken", zei hij. Dat grapje kost me weer een jaar van m'n leven! leiden, doch toen dit niet gelukte, kwam de ware toedracht los. Samen met een vriend had hij het plan ge maakt vals geld te maken teneinde op die manier uit de financiële moeilijk heden te komen, waarin zij geraakt zouden zijn. Zij namen een fotograaf in de arm, die aanvankelijk weigerde een foto van een rijksdaalder te ma ken, maar toen hem werd verteld, dat een en ander ten bate van de tbc- bestrijding was en dit hem duidelijk werd gemaakt met valse documenten van het ministerie van financiën, ver leende de man te goedei trouw mede werking. De werkzaamheden gingen zo door, tot het in September de beide vrienden gelukte de eerste valse munt biljetten „op de markt" te brengen. De man, die in het café werd ge arresteerd, was een der vervaardigers. Persen, cliché en 50 60.000 valse rijks daalders konden in beslag genomen worden. Men weet nu ook waar de valse rijksdaalders vandaan kwamen, waarover de laatste weken in de hoofd stad aangifte was gedaan. Ook de hand langers, die hielpen het geld in omloop te brengen, zitten achter slot en gren del. De regering van maarschalk Tïto heeft de Bulgaarse leiders ervan be schuldigd pogingen te hebben gedaan om Joegoslavisch Macedonië van Joe goslavië los te maken. De beschuldi ging was vervat in een aan de Bul gaarse legatie overhandigde nota naar aanleiding van de opzegging door Bul garije van het vriendschapsverdrag. Bulgarije wordt er verder van be schuldigd het vredesverdrag te hebben geschonden, daar geen vergoeding was betaald van de door het Bulgaarse be zettingsleger geroofde goederen. „Da Bulgaarse politiek had reeds lang ge leden het vriendschapsverdrag in een „waardeloos vod papier" veranderd." De nota was ongeveer in dezelfde be woordingen gesteld als de verleden week aan Hongarije overhandigde no ta. Paniek in Kanton Communistische voorhoeden zijn Kanton tot op 15 km. genaderd, aldus meldden onbevestigde Chinese berich ten. In het Noorden van de stad zou paniek zijn uitgebroken. Uit verschil lende districten worden plunderingen door halfverhongerde nationalistische soldaten, die van het front terugkeren, gemeld. yan morgen af publiceren wij op de plaats, waar Rikkie haar avonturen beleefde, de dagelijkse belevenissen van het opgewekte echtpaar Henk en Els en hun on dernemend zoontje Japie. 't Zijn geen daverende, geen wereld schokkende dingen, d%e dit drie tal gelukkige mensen bezig hou den. Maar het zijn de dingen des dagelijksen levens, zoals ze u en mij en al onze Japies en Jantjes overkomen. Japie, die zijn stempel drukt op het huiselijk leven van Henk en Els, is een gewoon joch. Een gewoon, gezond, ondeugend du veltje. Els is een huisvrouw, die heel wat te stellen heeft met de grote en de kleine man, die haar voor allerlei onverwachte pro blemen stellen en Henk is de zor gende huisvader, die zich nog wat al te vaak zijn vlegeljaren her innert. Een oppassend, braaf man, die het huis, waarin hij met Els en Japie woont, zijn eigendom mag noemen als gevolg vari het feit, dat er op het lot, dat hij voor de eerste maal in zijn leven kocht, de honderdduizend viel. Overigens is hij boekhouder bij de firma Kneutel en Co. Veel is er niet meer te vertellen van deze gewone mensen. Kijkt u maar naar de plaatjes en u zult iedere avond opnieuw met een glimlach zeggen: Ja, zo gaat het! HOERA! DAAR IS DE KRANT! PAPPIE! PAPPIE! LEES EENS 'VOOR VAN HENK, ELS EN IKKE!

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1