Vervolg Stadsnieuws De Amerikaanse vrouw in hei openbare leven Bevolkingsaanwas in Ver. Staten stelt autoriteiten vooreen moeilijk probleem 1 J I 1® t Êi És CwÊÊÊ Kon. Marechaussee bestaat 135 jaar Plechtigheden op 26 en 27 October Nieuw geneesmiddel van Nederlands onderzoeker DE PLUIMVEEHOUDER Cultureel Nie ws MAANDAG 17 OCTOBER 1949 Pim, Parn en Pom en het Afrikaanse avontuur 193. Samba is erg dankbaar voor de hulp, die Pim hem geboden heeft en drukt het kleine hondje stevig de hand. Zijn tropenhelm heeft hij afge nomen en de kok, die juist weep tot bewustzijn is gekomen, maakt daar 'n dankbaar gebruik van. Vlug schept hij met zijn steelpannetje wat heet water uit de kookpot en laat dat in de tro penhelm van Samba glijden. Deze, on bewust van alles, zet na een daverende toespraak tot Pim, zijn helm weer op, maar wie beschrijft zijn ontzetting en woede als hij plotseling een plens heet water op zijn hoofd krijgt. Woe dend draait hij een kwartslag, om in het grijnzende gezicht van de Panko- ko-kok te staren. Deze heeft schik in zijn grapje, dat kun je zo zien. Arme kok. Het was beter geweest om maar meteen de benen te nemen. Installatie commissie van onderzoek voor het markt wezen De burgemeester van Alkmaar, mr. H. J. Wytema, heeft Zaterdag ten stadhuize een commissie geïnstalleerd, die tot taak zal hebben een oplossing te vinden voor de ruimtelijke moeilijk heden van het marktwezen te Alk maar. In zijn installatierede wees de bur gemeester er op, dat de steeds groter wordende vervoermiddelen door de nauwe toegangswegen de markten slechts zeer moeilijk kunnen bereiken. Op de kaasmarkt was het deze zomer zo overstelpend druk, dat de kaashan delaren hun handel haast niet konden drijven. Het gemeentebestuur acht het noodzakelijk te onderzoeken welke maatregelen tot verbetering kunnen leiden, doch ontveinst zich niet dat deze waarschijnlijk zeer ingrijpend zullen moeten zijn. Echter mag het Alkmaarse stedeschoon, dat gelukkig nog in zo ruime mate aanwezig is. door deze maatregelen niet, of althans slechts zo weinig mogelijk, worden aangetast. Het nageslacht aldus mr Wytema mag ons niet verwijten, dat wij ter wille van materieel gewin nodeloos culturele goederen opgeofferd hebben. Spreker acht ten slotte de er kentelijkheid van het gemeentebestuur aan de leden der commissie over, da* zij bereid zijn gevonden hun krachten te besteden aan de oplossing van dit zeer moeilijke vraagstuk, waaraan voor Alkmaar een levensbelang ver bonden is. De commissie is samengesteld uit- mr. H. J. Wytema, voorzitter, G. van Slingerland, vice-voorzitter. P. van der Borden, mej. ir. E F. van den Ban, D. J. Scheffel. C. W. Kevsper, H ■Ringers. J. M. Groot. J. Borst. J Kieft Hz.. W. Voorthuysen. ir. H Knol. J. Dreeuws, leden, mr. K. L. de Ronde, secretaris. Zij is terstond met hare arbeid be gonnen. VAN MARSDIEP TOT IJ B. en W. van Den Helder stellen de gemeenteraad voor, over te gaan tot verhoging van de verpleegtarieven voor het gemeente-ziekenhuis en deze als volgt vast te stellen: le klasse f 12 per dag, 2e klasse f 9, derde klasse f 6. Cl Het te Den Helder in een woonark ge vestigde VVV-bureau zal de naam „De Vraagbaak" dragen. De N.V. Aardolie-Mij heeft afgezien van haar voornemen om in de Wierin- germeer naar olie te boren, 't Zou de moeite niet lonen. Aan de veiling te Winkel werd een partij pruimen van de tweede pluk aangevoerd. Te Hem is een zesjarige jongen door dat hij de macht over het stuur van zijn fiets kwijt raakte, onder een vrachtauto terecht gekomen en enkele uren later in het ziekenhuis te Hoorn aan de bekomen verwondingen over leden. Vier vingers mist de heer M. te Hoorn die in Houthandel Zijp met de linkerhand in aanraking kwam met de cirkelzaag, pi Te Berkhout is een mid denstandsvereniging opgericht. tfi De Heemskerkse kunstschilder- gla zenier Edlef ter Haar Romeny heeft van het gemeentebestuur aldaar op dracht ontvangen voor het ontwerpen van een glas-in-lood-raam ter plaatsing in het raadhuis. Prins Bernhard heeft een prijs beschikbaar gesteld voor de op 30 October in park „Velserbeek" te houden Muiier-veldloop. HM koningin Juliana heeft de „Oranje- kamer" een poppenverzameling, be schikbaar gesteld voor expositie op een binnenkort te IJmuiden te houden bazar ten behoeve van de wederop bouw van de aldaar verwoeste twee geref. kerken. Te Volendam doet zich kinkhoest- epidemie voor. Ongeveer 400 kinderen zijn aangetast. De automatisering van de telefoon te Purmerend maakt goede vorderingen. Het kengetal zal K 2990 zijn. De politie te Zaandam heeft proces verbaal opgemaakt tegen een inwoner, omdat hij een postwissel voor kinder bijslag staande ten name van zijn broer had geïncasseerd en het bedrag zich toegeëigend Zeven employé's van 3e Papierfabriek Van Gelder Zonen te Wormer werden vereerd met een Ko ninklijke onderscheiding wegens 40 of 50 jarig dienstverband. De rust aan de Zuiddijk te Zaandam werd verstoord door revolverschoten, welke werden gelost door marechaussée's bij de arres tatie van een dienstplichtige die geen gehoor had gegeven aan een hem uitge reikte oproeping. Terugkeer militairen Met het troepentransportschip „De Grote Beer" dat op 1 October uit Tandjong Priok is vertrokken en ver moedelijk 24 October in Amsterdam bal aankomen, varen de volgende stad- en streekgenoten thuis: Sold. I L. vd Peet, Koningsweg 43, Alkmaar; sold. I J. Th. Hoogeboom, Kanaaldijk 339, Koedijk; Serg. A. M. v. Laar, Brouwerstraat 29, Alkmaar; Serg. J. C. van Nek, Heerenweg F 118, Heiloo; sold. I L. J. W. van Santen, Ooievaar straat E 27, Alkmaar (Oudorp); sold. L. Martin, Ropjeskuil 40, Alkmaar; korp. A. J. Pannekeet, Kennemer- straatweg 143. Heiloo; marn. II A. P. Bakkum, Ritsevoort 60, Alkmaar; sold. J. H. W. van Engelen, Nassaulaan 16, Alkmaar. Winst voor „rechts" bij Hamburgse verkiezingen Hedenochtend vroeg zijn de einduit slagen bekend geworden van de Zon dag gehouden verkiezing voor het re gionale parlement van Hamburg. Van de 120 beschikbare zetels konden de socialisten er 65 bezetten tegen 82 in 't oude parlement. De coalitie van chris tendemocraten, liberalen en conserva tieven kreeg 40 zetels tegen 22. Negen zetels gingen naar de ultra-rechtse Duitse partij, 5 naar de communisten en één naar de radicale partij voor so ciale vrijheid. De sociaaldemocraten verwierven meer stemmen dan bij de federale ver kiezingen twee maanden geleden. De sociaaldemocratische burgemeester Max Brauer en alle senatoren (wier functie overeenkomt met die van ministers) van de stad werden bij de verkiezing verslagen. Om half twee 's nachts meld de radio-Hamburg, dat een stembus vermist was. Deze zou aan een onbe kende politieagent zijn meegegeven, die er niet mee was komen opdagen. De politie kon al spoedig verklaren, dat 't verhaal onjuist was. Bejaarde dame aangereden Toen Zaterdagmorgen de 73-jarige mevrouw L. uit Anna Paulowna op onvoorzichtige wijze de Laat in Alk maar overstak, werd zij aangereden door een wielrijder. Zij kwam te val len en liep een hoofdwonde en enige schaafwonden op. Nadat door de poli tie en een verpleegster eerste hulp was verleend, werd zij per taxi naar het St. Elisabathziekenhuis vervoerd. Later kon zij naar haar woning in An na Paulowna worden overgebracht. Tentoonstelling Openbare Leeszaal De tentoonstelling in de studiezaal v- i de openbare leeszaal en Boekerij in de Langestr.alhier wordt zeer druk bezocht. Zoals wij reeds meldden zijn hier de sinds Januari aangeschafte nieuwe boeken te bezichtigen. Marktberichten NOORDERMARKTBOND. Aanvoer 17 October. 6000 kg aardappelen, blauwe Eigenheimers f 7.80f 8.30, 5000 kg peen II f 7.40—f 8.20, peen III f 6.20— f 6.70, 8000 kg uien f 12.60f 14, Drie lingen f 13—f 13.30, Nep f 14.80, 3000 kg rode kool f 5.50, 7000 kg gele kool f 5, 65000 kg witte kool f 5, 27000 kg slabo- nen f 45f 47, afwijkend f 36f 49, 1000 kg groene kool f 6.50f 6.60. W ARMENHUIZEN, 17 Oct. 1949. 2100 kg aardappelen: Grove Schotse Muizen 8,10, Eigenheimers 7.50; 100 kg Slabonen 4148; 5600 kg Rode kool 5,505,90; 26.300 kg witte kool 5, 500 kg uien 14,20. Twintigduizend arbeiders van de grootste aluminiumfabriek van de Verenigde Staten, de „Aluminium Company of America" hebben besloten Maandag te middernacht in staking te gaan. Een Rubens ontdekt In een kerkje in het Italiaanse dorp Dalduina, in de provincie Treviso, is een schilderij van Rubens ontdekt. Dit kunstwerk, dat van zeer grote waarde is. bevindt zich in een betreurenswaar dige toestand en is toevertrouwd aan een conservator, die voornemens is het te restaureren. Twee boerderijen verbrand Zaterdagavond is er brand uitgebro ken- in twee naast elkaar liggende boerderijen te Vlijmen. Enkele varkens zijr verbrand evenals de oogst, be staande uit hooi en stro. Drie gezinnen zijn dakloos geworden. Amerikaanse dump-voorraden voor Westerse Unie Een hoge Amerikaanse functionaris heeft medegedeeld, dat wapens, voer tuigen en andere goederen uit overtol lige legervoorraden in Duitsland, ter beschikking van de landen der Wester se Unie zullen worden gesteld. De goe deren zullen in eerst in goede staat worden gebracht in werkplaatsen, die thans te Bremerhaven worden ge bouwd. De gewijzigde luchtposttarieven, die wij dezer dagen bekend maakten, hadden voor zich betrekking op brie ven en briefkaarten. We kunnen de ooievaar niei meer bijhouden, zegi schoolhoofd (Van onze correspondent in New York) CR HEBBEN zich voor het nieuwe sei zoen in de Verenigde Staten ruim 650.000 meer scholieren aangemeld dan verleden jaar het geval was. In de lagere scholen doet deze overvloed van nieuwe leerlingen zich het meest gel den. Men had het kunnen voorzien, in dien men slechts de stijging van het geboortecijfer gedurende de oorlogs jaren in het oog had gehouden. Maar met deze wijsheid is nu niemand ge baat. -Er is een ernstig gebrek aan i® M W'i Aartshertog Karei, de vierde zoon van Keizer Karei van Oostenrijk en Keizerin Zita. heeft zijn verlo ving bekend gemaakt met Prinses Yolanda de Ligne, dochter van de Belgische ambassadeur in India, Prins de Ligne. Een wapen waar Nederland irois op kan zijn De Marechaussee gaat jubileren! Op 26 October zal het 135 jaar ge leden zijn, dat het Wapen werd opge richt. Er is alle aanleiding, bij dit jubileum even stil te staan, want de Koninklijke Marechaussee is door alle jaren heen een Wapen geweest, dat de aandacht trok en waarover ge sproken werd. Het nam deel aan de Tiendaagse Veldtocht, deed zijn plicht in de mobilisatie 1914-1918 en streed in de Meidagen van 1940 tegen de Duitsers. Vooral bij de Grebbeberg onderscheidde zich een detachement Marechaussee dooi moedig en beleid vol optreden. Velen kwamen na de capitulatie in Engeland terecht. Som migen werden beiast met de bewa king van H.M. de Koningin, anderen traden toe tot de Inlichtingendienst en werden boven Nederland gedropt. Zij vielen als slachtoffers van het Eng- land-Spiel. Bij de Brigade l'rinses Irene d.enden voormalige leden van het Wapen en hielpen mee, ons vader land te bevrijden. Onder hen, die na Mei 1940 in Hol land bleven, bevonden zich verschei dene verzetsstrijders, die de vijand af breuk deden, waar zij konden. Velen vonden de dood voor het executie peloton. Na de bevrijding is de Mare chaussee herrezen. En thans doet zij ook dienst in Indonesië, in samen werking met het Korps Militaire Po litie. Het wapen der Marechaussee heeft een mooie en grote traditie. Overal waar gevaar dreigt, waar het spant en waar de kogels fluiten, vindt men de Marechaussee op zijn post, ge trouw aan zijn fier devies: „Zonder vrees en zonder blaam". Bladerend in een boekje, dat aan elk lid van het Wapen wordt uitge reikt en waarin de geschiedenis van de Koninklijke Marechaussee wordt beschreven, vonden wij een merk waardige uitlating van de Chef van het Wapen uit het jaar 1839, die wij aan onze mannelijke lezers niet .willen onthouden. Deze chef maakte n.l. aan zijn ondergeschikten bekend: „Alhoewel het mij bij ondervinding en door menigvuldige voorbeelden ten volle is gebleken, dat het toe staan van huwelijken, op weinig uit zonderingen na, niet dan ongelukken en verdriet van brave en trouwe marechaussees met zich sleept, moet ik niettemin allen reeds gehuwde on derofficieren en marechaussees ver zekeren, dat bij goed gedrag en be kwaamheden zij lieden ten allen tijde in de eerste plaats in aanmerking zullen worden genomen tot bevorde ring en beloning; maar aan den ande ren kant minder als ongehuwden te verschoonen zijn van slecht gedrag, aangezien de pligten, die op hen als echtgenoot en huisvader rusten niet dan als onvergevelijk kunnen doen be schouwen, wanneer zij lieden zich aan liederlijke gedragingen mogten over geven". Ook in die jaren waren er al moei lijkheden met de haardracht. Zo lezen wij in een order van 1844 dat ver scheidene marechaussees „het aange- zigt met krullen en blessen hadden bedekt en den baard onder de kin hadden laten groeien." De Comman dant gelastte deze haren af te laten snijden en de baard af te scheren, uit gezonderd de bakkebaarden, „echter niet langer dan gelijk met het onder ste der oren". Later werd het dragen van een baard weer toegestaan en vele marechaussees van vóór 1914 droegen met trots een prachtige vier kant geknipte baard. Op 26 October zal te Apeldoorn een monument worden onthuld, ter her innering aan hen, die in de jaren 1940 —1945 voor het Vaderland vielen. De volgende dag zullen eskadrons Mare chaussee defileren op het Plein te 's-Gravenhage. Voor deze beide mili taire plechtigheden zal ongetwijfeld veel belangstelling bestaan. In één van zijn laatste redevoerin gen heeft Harry Truman aan de vrouw in het algemeen grote lof toege zwaaid voor het grote aandeel, dat de vrouwen over de gehele wereld in het openbare leven hebben en de vele energie die zij vrijwillig geven voor het doen van maatschappelijk werk Hij gaf daarbij bijzonderheden over de rol van de vrouw in het openbare en politieke leven in de Verenigde Sta ten. De laatste tijd zijn door' Truman vier vrouwen in internationale com- schoolgebouwen, aan leraren en les materiaal. Daarmee is het probleem niet eens volledig gesteld. In de ko mende elf jaar zal de toeneming van ht leerlingtal nog steeds groter worden. Cver geheel Amerika waren verle den jaar ruim 22,7 millioen leerlingen ingeschreven. Hun aantal bedraag thans 23,3 millioen. Bijna een half millioen van deze stijging geldt de lagere scho len. Nu heeft men ijlings de bevolkings aanwasstatistieken bestudeerd. En daar uit is dan gebleken, dat men dit jaar niet eens mopperen mag. Want in de komende vijf schooljaren zal het aantal inschrijvingen gemiddeld 1 millioen leerlingen hoger zijn dan het cijfer van thans. Bij alle politieke, economische en fi nanciële problemen, waarvoor de Ver enigde Staten zich thans gesteld zien, is dit er een in de eerste orde. De „schoolcrisis" betekent, dat millioenen kinderen, die in de komende jaren voor het eerst naar school gaan, ge noegen zullen moeten nemen met een beperkte opleiding. Dat velen hunner in noodl-okalen het „aap, noot, mies" zullen leren staat vast. Erger nog is, dat grote aantallen afhankelijk zullen zijn van onderricht, te geven door slechts gedeeltelijk bevoegden. Dat het onderwijs van de jongste generatie Amerikanen daaronder ernstig zal lij den, kan men voorts opmaken uit het feit. dat in tal van kleinere steden reeds het princi' van „halve dagen" wordt ingevoerd. Dit moet in laatste instantie een zeer ernstige uitwerking hebben op de jeugd van heden, die immers tot de toekomst van morgen moet worden grootgebracht. Tekort van 125.000 leerkrachten Voor de lagere scholen heeft men het tekort aan leerkrachten thans op 125.000 geschat. Maar in Juni en Juli van dit jaar behaalden slechts 25.000 nieuwe leerkrachten hun onderwijs- diploma's. Dat de animo voor dit vak niet groot is, schuilt zoals ook in Nederland het geval is in de eerste plaats in de lage salariëring. In tal van staten heeft men ijlings de onderwij zerssalarissen verhoogd. Niettemin is de gemiddelde boerenknecht beter af. Het is grotendeels te danken aan jonge studenten, die dit baantje slechts voor een paar jaar ambiëren om de vrije tijd te benutten voor verdere studie, dat het aantal leerkrachten nog op het huidige peil is gebleven. Hoe ernstig het probleem is blijkt o.a. uit het feit, dat de stad San Fran cisco voor de eerstkomende vijf jaar voor 49 millioen dollar aan scholen gaat bouwen. Een veel kleinere stad als Houston, in Texas, heeft momenteel een tekort van 250 leslokalen. Men erkent nu reeds, dat het bouwprogramma ter waarde van ruim 32 millioen bij nader inzien onvoldoende beschouwd moet worden om de klassen klein te houden. Een lagere schol waar één onderwijze res of onderwijzer een klasse van 48 tot 54 kinderen les moet geven, is daar een gewoon verschijnsel geworden. Plaatselijke autoriteiten kunnen het probleem financieel niet meer aan en het Amerikaanse parlement tracht hen nu te helpen. Maar dit is geen pro bleem, dat met de toewijzing van een groot aantal millioenen dollars door de federale regering kan worden opgelost. Naar schatting is 1 milliard dollar per jaar, gedurende de komende tien jaar, het vereiste bedrag om de leslokalen op het juiste aantal te kunnen brengen. Maar waar haalt men het onderwijzend personeel vandaan? De grote steden hebben de honorering aangepast aan de eisen van de tijd, maar in kleinere steden en op het platteland kan men de financiële consequenties niet aan. Daar zouden de onderwijzers-salarissen ver dubbeld moeten worden om hun een enigszins redelijk bestaan te garande ren. Het totale bedrag, dat daarmee gemoeid is, zou ver uitkmen boven het budget van de scholenbouw. En dan nog het verlangen om, in deze atomr sche tijd, het a-b-c te doceren leeft aanzienlijk minder sterk ondei de stu derenden van thans dan enige gene raties geleden het geval was. „Wij kunnen de ooievaar niet meer bijhouden", was het philosofische com mentaar van een schoolhoofd over de noodtoestand. Maar een werkelijke op lossing van dit nijpend probleem is al lerminst in zicht. het Huis van Afgevaardigden (Tweede Kamer) tot lid van de Oorlogsschade Enquêtecommissie. Acht vrouwen zijn lid van het Huis van Afgevaardigden, voorts werden vrouwen benoemd tot minister van Arbeid, kanselier van de Amerikaanse schatkist, directeur van de munt, ge zant in Luxemburg, assistent-genees heer-directeur van de volksgezondheid en lid van de commissie voor ambte naren. Ongeveer een vijfde deel van alle Amerikaanse regeringsambtenaren zijn vrouwen, evenals 41 pet. van alle directeuren van postkantoren. Vijftig vrouwen zijn werkzaam bij de buiten landse missies van het Amerikaans# Bureau voor Economische samenwer king. Bij de Amerikaanse Bond van Vrouwenclubs zijn clubs aangesloten met een ledental van 5 millioen. Deze bond is aangesloten bij soortelijke bonden in 31 andere landen. De natio nale en regionale bestuursorganen van de Democratische Partij tellen onge veer evenveel vrouwelijke als manne lijke leden. De andere grote Ameri kaanse partij, de Republikeinse, heeft een aparte vrouwenorganisatie met een ledental van ongeveer 400.000. MEVR. ELEONORE ROOSEVELT missies benoemd en wel mevr. Eleo- nore Roosevelt tot lid van de Ameri kaanse delegatie, bij de algemene ver gadering van de Verenigde Naties te Lake Success; mevr. Ch. W. Tillett en mej. B. Lucas tot lid van de Ameri kaanse delegatie bij de vierde algeme ne zitting van de UNESCO (Organisa tie voor opvoeding, wetenschap en cultuur van de Ver. Naties) en mevr. Georgia L. Rusk, voormalig lid van Blinde honden v/erden ziende De heer Van Leeuwen, biochemicus te Soest, is er in geslaagd een stof sa men te stellen, welke bij blinde honden ingespoten, tot resultaat had, dat prac- tisch alle behandelde honden het ge zichtsvermogen terugkregen. De hon den leden aan staar of glacoom. Een dierenarts heeft reeds geconstateerd, dat de behandeling verbluffende resul taten heeft gehad. De dieren hebben van de inspuiting geen enkel schadelijk gevolg ondervonden. De heer Van Leeuwen is van mening, dat zijn the rapie op het menselijk oog een even heilzame uitwerking zal hebben als op het dierlijk oog. OUDE MAN DOOR AUTO GEGREPEN Op de z.g. Rondweg bij Roosendaal is de 81-jarige hout- en kolenhandelaar P de Bruin uit Roosendaal, die per fiets de weg overstak gegrepen door een Belgische personenauto. De bejaar de fietser werd deerlijk verminkt. Wei nige ogenblikker later na zijn aankomst in het ziekenhuis overleed hij. Soms hebben kippen een witte aan slag aan de kam. Men noemt dat poe- derkam. Het is een soort schimmel plant, die muf ruikt. De kop en hals kunnen ook worden aangetast. In luch tige hokken, waar volop zon in schij nen kan, komt die ziekte maar zelden voor. De volgende middelen kunnen helpen; 1. Insmeren met reuzelvet of vaseline óf; penselen met één procent creolineoplossing in water. Andere dieren hebben er plezier in elkaar de veren uit te plukken. Een goed voorbehoedmiddel is veel, zeer veel afleiding bezorgen en volop groen voer geven. Gewoonlijk is het veren- plukken een gevolg van verveling. Soms ontstaat het ook doordat de die ren te weinig eiwit of zouten in het voer krijgen of omdat ze geplaagd worden door huidparasieten. Nu en dan een beetje zout onder het week- voer mengen en insectenpoeder tussen de veren schudden. Verder zag ik een goed resultaat met het bestrijken van groene zachte zeep op de veren rond om de kale plekken. Oppassen dat de zeep niet op de huid gesmeerd wordt! Beenzwakte is dikwijls gebrek aan kalkzouten. Men neme wat phosphor- zure kalk en menge daarvan een wei nig onder het weekvoer. Soms hebben de dieren jicht in plaats van been zwakte. Pencelen met jodium-tinctuur is daartegen een radicaal middel. Men passé evenwel op, dat geen vervelling ontstaat. GRIEKSE OPSTANDELINGEN STAKEN „TIJDELIJK" DE STRIJD Door de „voorlopige Griekse rege ring" is een .proclamatie uitgevaardigd, waarin wordt gezegd dat het Griekse guerrillaleger zijn operaties „tijdelijk heeft gestaakt, teneinde te voorkomen, dat geheel Griekenland zou worden verwoest". In de proclamatie wordt verder nog verklaard dat de guerrilla strijders de wapens niet hebben neer gelegd. QVERAL TER WERELD zal men het feit herdenken, dat het vandaag honderd jaar geleden is, dat te Parijs in het huis Place Vëndome no. 12 's nachts om twee uur de grote componist Frédéric Chopin is gestor ven. Zijn vader was een Fransman, zijn moeder een Poolse. De karakteris tieke elementen van de beide volken vindt men terug in Chopins vooral voor piano geschreven muziek. Het Franse Chopin-corrfité heeft het plan opgevat om het gehele werk van de componist te laten uitvoeren door zes tien pianisten, waaronder Brailowsky, Mulcuczinkski, Cortot en Niedszielski. In Den Haag is Zondag 16 October het eerste filmmuziekconcert in ons land gegeven. Een herhaling vindt op 23 October plaats in 't Concertgebouw te Amsterdam. Daartoe komt het Haags Symphonieorkest onder leiding van Jacques Moolenijzer met een ver sterkte bezetting. In het buitenland is men in de filmmuziek een meer en meer positief karakter gaan zien. Velen in ons land schenken er nauwelijks aandacht aan, aldus de dirigent, dat de film muzikaal geïllustreerd wordt en componisten van naam de filmmuziek schrijven. Het verdient aanbeveling, dat hun scheppingen aan de vergetel heid worden ontrukt. Donderdag 13 Oc tober vierde de oud-dirigent van het Residentieorkest dr. Peter van Anrooy zijn zeventigste verjaardag. Zijn ere doctoraat ontving hij in 1914 van de Groningse Universiteit. Van Anrooys band verscheen onder meer de „Piet Hein Rhapsodie" en muziek bij Hauffs sprookje „Das kalte Herz". Het con cert van 19 October van het Residentie orkest zal een hulde aan de zeventig jarige zijn. O— J^RACHTENS EEN deze week door drie Amerikaanse uitgevers met de ECA gesloten contract, zal Nederland meer Amerikaanse boeken ontvangen. De Curtis Publishing Co. en de Bantam Books Incorporated zijn twee der fir ma's. die de boeken-export naar Neder land ter hand zullen nemen. De Gijs- bert Japixnrijs is door de Friese Ge deputeerde Staten voor dit jaar toege kend aan de Friese dichter Fedde FREDERIC CHOPIN FransPools Schurer en wordt op 4 November door de Commissaris der Koningin in Bols- ward uitgereikt. Na uitreiking van de prijs, groot f 500, wordt in de dertiende eeuwse Broerekerk een samenkomst belegd, waar de Friese dichter D. A. Tomminga zal spreken over de Friese psalmberijming van Gijsbert Japix en Fedde Schurer. 's Avonds wordt een gala-avond gehouden en zal de Com missaris tevens de Friese boekenweek openen. Hierna wordt in een Friese kunstavond o.a. de première gegeven van een marionettenvertolking van het Bijbelse drama „Simson" van Fedde Schurer. O— pER GELEGENHEID van het veertig jarig toneeljubileum van Albert van Dalsum wordt op 29 October in de Stadsschouwburg te Amsterdam de pre mière ten tonele gebracht van „De moord in de kathedraal" van T. S. El liot. De jubilaris voert de regie van het stuk en zal ook de hoofdrol spelen. In Amsterdam wordt op 7 November in het gebouw van het Internationale In stituut voor Sociale Geschiedenis aan Oe Keizersgracht 264 een Nederlands UNESCO-centrum geopend Op dezelfde dag wordt in het Stedelijk Museum een tentoonstelling geopend, die een indruk geeft over werk, doel en organisatie van de UNESCO. I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3