Hoofdstad Prof. Schermerhorn sprak in De Rijp Harddraverij te Schermerhorn trok grote belangstelling Radio Hilversu bij Joegoslavië i een uitdagini NIEUWS UIT DE LANGEDIJK Twintig jaar Jdda' Si. Pancras Heiloo Egmond aan Zee Bergen Burgerlijke Stand Hensbroek Gemeente-avond Ned. Herv. Kerk VAN MARSDIEP TOT IJ Ontploffing in electr centrale te Amste Overdracht van souvereiniteit wé schijnlijk half Dece Val van 126 mei Verkiezing wordt ni wetiig erkend DINSDAG 18 OCTOBER 1949 Zaterdagavond was het een groot moment voor de toneelverenigin; „Idda". Toen vierde deze vereniging n.l. haar 20-jarig bestaan en dat is gebeurd met bloemen, toespraken, enveloppes met inhoud, bedankjes en wat voorts bij zulk een gelegenheid gewoonlijk meer ter verhoging van de vreugde gearrangeerd wordt. De avond werd geopend door de voorzitter van Idda, de heer Schrij ver, die in een kort welkomstwoord er zijn vreugde over uitdrukte, dat uit een bescheiden begin een krach tige vereniging was gegroeid. Hierbij onderstreepte spr. de verdiensten van de heren Gutter, die als oudste leden het wel en wee der vereniging vanaf het moeilijke begin hadden meege maakt. Daarna betrad als eerste van de rij sprekers de heer Regts het toneel en bracht de jubilerende vereniging de felicitaties van de Bestuurdersbond over. De heer Maarten Kuiper voerde eerst als wethouder der gemeente Langedijk het woord en daarna in zijn kwaliteit van voorzitter der plaatse lijke afdeling van de Partij van de Arbeid. Namens Jong Leven sprak de heer H. Kuiper, waarna de heer K. Kat namens de donateurs de voor zitter een enorm bloemstuk, een taart en een niet onbeduidend geschenk in geld overhandigde. Voorts spraken afgevaardigden van de operettever eniging Caecilia, TOJ en OKK, waar na de heer Van Liempt eveneens een bloemetje aanbood. Van de toneel vereniging „Ontwaakt" uit Alkmaar was een bloemstuk ingekomen. De heer Huijgen, regisseur van „Idda" en „Ontwaakt" voerde namens de laat ste vereniging het woord. Na het officiële gedeelte werd ge geven „Ronkende motoren", een stuk, waarover discussie mogelijk is. Maar „Idda" heeft kans gezien haar dona teurs een prettige avond te geven. Van de amateurs was vooral mevr. Maa- kalKramer als Ans heel goed en haar spel verdient alle lof. Datzelfde is het geval met de heer Koeman in zijn creatie van Vonkemans, de kan toorknecht. Op zeer goed plan stond eveneens het spel van mevr. Wage- naar—Koeman en W. 'Koeman. De rol van Dick Harder was zwaar en voor de heer Schrijver soms iets te zwaar. Hetzelfde geldt voor mej. N. Gelder: Waarmee echter niet gezegd wil zijn, dat beiden niet een deel van het ap plaus voor zich konden opeisen. De heer Kostelijk als Hoogeveen moest zich uitspelen, wat hem kennelijk moeilijk viel. De heer P. Gutter Jr. stak als de oude heer af bij de pres taties der voorgaanden. D. Mienis had als kantoorjongen een te kleine rol om het totaal te kunnen beïnvloeden. Resumerende mag gezegd worden, dat deze spelers een beter stuk ver diend hadden. Desondanks zal het niemand een ogenblik gespeten heb ben de voorstelling te hebben bijge woond. Burgerlijke Stand Geboren: Theodora Maria, dochter v. Theodorus Cornelis Leek en Antonia Molenaar. Paul Cornelis, zoon van Aart Jansen en Ruth Haufe. Ineke, dochter van Wilt je Aardema en Ar iet- je Wagenaar. Huwelijksaangiften: Johannes Petrus Glas en Gerarda Pankras. Huwelijken: Hendrikus Willebrordus Vonk en Christina Alida Goedhart. SCHAAKMAT In de eerste klas werd slechts twee uitslagen van de vijfde ronde bekend, n.l, Keppel—Groot 1!i—l/tl Slink—Kaan 1/2~V2* In de tweede klasse waren de resultaten: Kluikert—J. G. Glas 0—1; Warnders—Wits- meer 0—1; Moeyes—Leegwater 0—1; dr. De Wit—Goudsbloem 1—0. In de derde klasse waren de cijfers: T. Bak ker—H. Witsmeer 1—0; A. Meinema—G. van Loenen 1-0; P. Glas-J. Ootjes 0-1; S. Wits meer—IJ. Teller 0—1; J. Kamper—G. Hop Vï-Vr. In de vierde klasse werden eveneens twee partijen gespeeld: H. Kuiper-Jongsma 1-0; C. Goemans—A. Chatillon 1—0. FR. SLOT SPEELDE SIMULTAAN Zoals gebruikelijk heeft de Broeker Dam club ook dit seizoen weer het seizoen geopend met een simultaan-séance, waarin de club kampioen, de heer Fr. Slot, als simultaan-speler optrad. Aan de séance werd door twaalf spelers deelgenomen. De heer Slot won zeven partijen, verloor van Jb. Kruk en C. Koedijk en werd in drie partijen tot remise gedwongen. NKJB opende seizoen Ter gelegenheid van de seizoensope ning van de afdeling Langedijk der NKJB gaf de R.K. Gem. Toneelclub „Elck Wat Wils" Zondagavond in zaal De Burg een opvoering Van „De privé- verpleegster", een blijspel van A. de Hertog. De voorzitter, de heer N. van Kleef, opende de avond met een kort woord van welkom. Het stuk zelf was een vlot spelletje met rollen, die een dankbare typering mogelijk maakten. Zo was er een miss Caine, waarin Bets Put kans zag een groteske visie van de schraapzuchtige pensionhoudster te tekenen. Steef Koopman gaf in zijn creatie van Joh. Burden zeer goed werk, waarbij G. Goudsblom zich aan sloot. Rie de Boer kon zich niet op werken tot het niveau, waarop.het spel der bovengenoemden stond. Zowel zij als Jac. van Diepen ..speelden" teveel. Jan Kos behoorde tot de „makers" van de opvoering. Dickey, de rol waar in KI. van Kleef optrad, gaf deze jon ge kracht mogelijkheden die zeker wer den uitgebuit. Alles bijeen is deze op voering een succes geworden. Wat door de reacties* van het publiek wel bewe zen werd. Kledingmagazijn „Wieringermeer" geopend Waarschijnlijk had de heer Kroon zich niet voorgenomen zijn zaak aan de Langedijk te vestigen, toen hij het door onder water zetten van de Wie ringermeer de wijk moest nemen. Hij kwam met vele anderen naar de Lan gedijk, zette na de bevrijding met voortvarende energie zijn zaak voort en toen de meeste evacué's weer ver trokken, bleef de heer Kroon in zijn nieuwe woonplaats. Spijt schijnt hij daarvan niet gehad te hebben, de Lan gedijk is althans een zaak rijker ge worden, die allerzins mee kan dingen. Eer het zover was, moesten echter heel wat moeilijkheden worden over wonnen. Maar ook hier overwon het doorzettingsvermogen en nadat circa vijf -maanden geleden de bouw werd aanbesteed, kon Zaterdagmorgen het nieuwe winkelpand voor het publiek worden ontsloten. Het pand, dat on der de leiding van architect Hellen- doorn uit Leeuwarden gebouwd weri maakt een alleszins goede indruk. DE WINTERI.EZINGEN 1949-1950 Voor het interkerkelijk winterlezingen-comité zullen (le in het komende seizoen de volgende sprekers optreden: Maandag 17 October spreekt Prof. G. C. Berkhouwer, hoogleraar aan de V. U. te Amsterdam, over „Christendom en Humanisme"; Woensdag 16 November treedt cp ds. Straatsma met het onderwerp: .Sacra ment ot Vennootschap"; Donderdag 26 Januari spreekt dr. J B. Oosterhoff van Utrecht over „De betekenis der opgravingen voor het ver staan der Heilige Schrift"; Woensdag 1 Maart zal dc neger-predikant uit Suriname spreken over „De nood der Surinaamse Zending". Marktberichten ALKMAAR, 17 Oct. Slabonen 42—64 en afw. 26-38; Stoksnijbonen 42—85; Pronkbonen 22—40; Komkommers 13—27; Tomaten: A 26- 40, afw. 16-20 en bonken 16-20; Witlof 52- 75 en II 28—42; Bloemkool: IA 35—50, I 19—28 en II 12—16; Rode kool 5,50—10,00; Savoyo kool 5,50—8,80; Groene kool 5,50- 10,40; Spruitkool 44—51; Spinazie 9—50; Pos telein 42-50; Sla 1,50-8,00 en afw. 8-13; Andijvie 5,50-8.00; Rode bieten 4-8; Bos- peen 6—18; Winterpeen 6—8; Waspeen 6— 19; Uien 13—19 en afw. 8—11, drielingen 7—9 en nep 8—10; Prei 8—12; Soepgroenten 2—4; Selie 1-3; Augurken: grof-grof 22, klein-gïof 52 en basterd 75; Druiven: Frankenthalers 52 85 en Alicante 46—82; Appels: Ellison's Orange 8—13, Groninger Kroon 7—12 en Jacques Lebel 7—14; Peren: Bonne Louise d'Avran- ches 8—24, Boeregroen 6—7, Conférence 7—14, Emile d'Heyst 6—7, Hertogin Elsa 5—7, Le- gipont 6—12, Maagdepeer 6—10, Nouveau Poi- teau 7—8, St. Germain 5—7, Triomphe de Vienne 5—10 en Williams Duchess 7—15. ALKMAAR, 17 October. Opgave van het aangevoerde vee: 162 stuks vette koeien, 32 nuchtere kalveren en 176 vette schapen; alles voor de Centrale. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 18 October. 9000 kg Uien 13,20—14,30, grove 12,80—13,50, drielingen 13,40—14,70 en nep 14.60-15,30; 8000 kg Peen: II 8,60-9,10 en III 6,70—7; 7000 kg Andijvie 6,20—7,70; 190.000 kg Witte kool 5; 240.000 kg Groene kool 5.50-9,10; 20.000 kg Gele kool 5-5,90; 40.000 kg Rode kool 5,50-8,70; 3000 kg Sla- bonen 21—60. WARMENHUIZEN, 18 October. - 1900 kg Aardappelen: Schotse muizen 7,80 en Voran 6.10; 500 kg Andijvie 5,20—5,70; 2300 k" Uien 14,50; 750 Peen 7,20; 3370 kg Slabonen 47-65; 7800 kg Rode kool 5,50-8,30; 800 kg Gele kool 5; 65.700 kg Witte kool 5. NOORDERMARKTBOND, 18 October. - 2000 kg Aardappelen: BI. Eigenheimers 8 en Noorderlingen 6,50; 23.000 kg Peen: II 7,30 -9 en III 6,30-7,30; 13.000 kfg Uien 12,30- 14, drielingen 12,60—13,20 en nep 13,80— 14,50; 14.000 kg Rode kool 5,50-8,20; 9000 kg Gele kool 5—5,40; 10.000 kg Groene kool 6,10-8,90; 180.000 kg Witte kool 5-5,20; 3000 kg Bieten I 6; 2000 kg Andijvie 6,60— 8,10; 7200 kg Slabonen 52—65 en afw. 27—56 Do De Kerstpakkettenactie Kerstpakketten-actie in Niwin-ver- band heeft weer 'n aanvang genomen. Met de a.s. Kerstmis zullen al onze jongens in Indie met een Kerstpakket worden verast. Onveschillig van welke kerkelijk gezindte of uit welk lands deel hij komt, hij krijgt zulk 'n pakket. Ook ons plaatselijk Niwin-comité is bij deze actie ingeschakeld met het doel om zoveel mogelijk etiketten te verko pen. Huis aan huis zijn dezer dagen cir culaires verspreid om de burgers aan te moedigen zulk een pakket Voor hun rekening te nemen. Wil men alleen af zender z'ijn van een pakket, dan bedra gen de kosten f 5. Maar om ook een ieder in de gelegenheid te stellen, het zijne hieraan bij te dragen, kan men ook gezamenlijk afzender worden en dan kost het: f 2.50, f 1 of f 0.50. Zo kan men zien dat een ieder de gelegenheid krijgt, iets te doen voor de jongens overzee. Zoals reeds in de circulaire vermeld, zijn de etiketten verkrijgbaar bij boek handel Middelburg en aan het gemeen tehuis. Wij rekenen op een ieders me dewerking en dan kan succes niet uit blijven draagt bij naar vermogen. Botsing auto en motor Maandagmorgen omstreeks 7 uur had op de Bovenweg, nabij de Witte Kerk, een aanrijding plaats tussen een 4-wie- lige bestelauto en een motorrijder. De bestelauto kwam vanuit de Kerkelaan gereden, terwijl te gelijkertijd een mo torrijder vanuit de richting Langedijk op de plaats des onheils arriveerde. Laatstgenoemde raakte de linkerzijde van de auto. De motorrijder bekwam lichte verwondingen, welke door Dr. Destrée werden verbonden. De schade aan het motorrijwiel was aanzienlijk. Door de rijkspolitie is de zaak in on derzoek genomen. He» lag voor het grijpen Gevonden: blauwe zwembroek met blauwe handdoek, bril met hoornen montuur, een klein bruin hondje en een vulpenhouder met 14 karaats schrijf pen. Weggelopen: Ierse setter (bruin). Verloren: bruine kinderportemon naie (inhoud f 1,dameshorloge chroom staal en bruin lederen bandje: aluminium fluitketel; lederen porte- monnaie, inhoud ongeveer f 13,en benzinebonnen; licht bruin Engelse portemonnaie zonder inhoud; zwart lederen portemonnaie, inhoud ongeveer f 3,en een gouden ring; donker blauwe meisjesmantel met 2 rijen kno pen; rood lederen portemonnaie, in houd ongeveer f 5 en een textielkaart. Inlichtingen uitsluitend bij de post- commandant der Rijkspolitie, Boven weg 285 alhier. HOOFDINGELAND BENOEMD Bij een dezer dagen te Oudkarspel gehouden stemming van het Hoog heemraadschap Uitwaterende Sluizen is onze plaatsgenoot de heer C. Duif Sz. benoemd tot hoofdingeland. Voor dien was het de-heer Jb. Kroon, doch deze stelde zich, gezien zijn hoge leef tijd, niet meer herkiesbaar. Een proficiat voor de heer Duif is hier wel op zijn plaats. De door de afd. van de P. v. d. A. georganiseerde propaganda-feestavond is een succes geworden. De grote zaal van Hotel de Eendracht van mevr. de wed. v. d. Vliet was tot aan de laatste plaats bezet. Het gebodene door „De Jonge Flie refluiters" was buitengewoon mooi en gezellig. „Nederland in de branding" was het onderwerp waarover Prof. Dr. Scher merhorn zou spreken. Zowel individu als volk meent dat wij momenteel in de slechtste tijd leven, dit is echter niet zo, want ook vroeger meenden de mensen in hun tijd dat zij het slecht hadden en te recht. Veel is er veranderd ten goede Over deze gedachte wilde spreker het vanavond niet hebben. De bedoeling was, het licht te werpen op het gigan tisch proces, waarin Nederland en Europa zijn gegrepen. De wereld is in wezen veranderd, velen zijn hier echter niet van door drongen en doen de moeite niet hier- DAMCLUB HEILOO De uitslagen van de voor de derde ronde gespeelde onderlinge wedstrijden luiden als volgt: Groep I: K. Tuinman—C. de Graaf 2—0; H. Verver-P. Beukers 2-0; J. Sprenkeling Sz. J. de Geus 2—0; J. Geuzebroek—C. Adrichem 1-1; S. Schure-A. Dekker 1-1. Groep II: D. Langedijk-S. de Geus 1-1; C. de Jong-A. Kroon 1-1; P. Oud-W. Hoo- geboom 2-0; Spaans-B. Hofman 1-1. Groep III: A. Alkmaar-S. Hottentot 2-0; C. Lieshout-D. Smit 2-0; J. Weyers-A. v. d. Werf 1-1; J. Sprenkeling Jr-J. Sluisman 2-0; P Bruin—S. Hottentot 2-0. RAAD BESPREEKT ADRESSEN VAN „DE VRIJE HAARD". Vrijdag 21 October des avonds om acht uur komt de raad der gemeente Ileiloo in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder de ingeko men stukken een achttal adressen van de Vereniging „De Vrije Haard" be treffende de toepassing der Woonruim- tewet 1947. Voorts wordt o.m. bespro ken het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een annuïteitslening tot een bedrag van vierhonderdzestigdui zend gulden en het voorstel van B en W tot het opnieuw vaststellen der ge wijzigde legesverordening. GESLAAGD. Voor het doctoraal examen genees kunde sl?"lde aan de Universiteit van Leiden de heer R. Zeven te Heiloo. over eens te denken. De mening, dat als ieder zijn eigen straatje schoon houdt, de rest wpl zal lopen, begint zo zachtjesaan catastrofale gevolgen te veroorzaken. Met enkele sprekende voorbeelden toonde spreker aan, dat wij bezig zijn onze eigen concurren ten te kweken en dat we op weg zijn om onze bestaansmogelijkheid te on dermijnen. Een groot gevaar zag spreker in het te veel vertrouwen hebben in de voor uitgang van de industrie, door middel van het particulier initiatief. Te lang hebben wij gemeend, dat dat alles wel zal gaan zo als het zal moeten gaan. Er moet regelend worden opgetreden, waar het nodig is en vóór het te laat is. Na enkele gevölgen van de devalua tie uiteen te hebben gezet en de nood zaak hiervan, meende spreker enkele lichtpunten te kunnen zien in de samenwerking die bestaat tussen ver schillende landen onderling. Dit moet worden uitgebreid" over heel Europa volgens spreker. Vervolgens wees prof. Schermer horn op de noodzaak, dat de arbeids productiviteit moet worden opge veerd. Een verheugend feit was de verkie zingsuitslag in Noorwegen. Spreker vroeg zich af of zöiets bij ons ook niet kan. Wij zijn toch geen conservatief volk. Ook werd gewezen c~, het ge vaar van bekrompen dorpspolitiek. Wanneer we niet bereid zijn schouder aan schouder te staan, dan ziet het er voor Ons mottig uit. Aan het slot van zijn rede spoorde spreker allen aan oog te hebben voor de dingen die om ons heen gebeuren eti vooral niet uit het oog te verliezen, dat onze kinderen zullen vragen, wat wij gedaan hebben om de weg terug te versperren. Samen vooruit en om hoog naar een wereld die er anders uitziet dan deze. Laten we, zo besloot prof, Schermerhorn zijn rede, het no dige verantwoordelijkheidsgevoel van hier meedragen, de consequenties te nanvaarden en bereid zijn, waar en op welke bescheiden plaats wij ook staan mee te doen aan verbetering van de toekomst. Na de pauze, waaonder een vlot «.Hopen verloting werd gehouden, werd het tweede gedeelte van het door de Jonge Flierefluiters gebrachte ovegramma afgewerkt. Een hartelijk dankwoord en een teft weerziens werd door de voorzitter van de afdeling, de heer K. Luder ean de leider van de Jonge Fliereflui ters, Johan Jong, toegeroepen. Opleiding reserve-Rijks- politie Onder leiding van de Opper-wacht meester-groepscommandant H. Drieën- huizen is een aanvang gemaakt met de opleiding van reserve-Rijkspolitie. Reeds bij de eerste cursus-avond bleek dat deze opleiding op zakelijke en aan gename wijze plaats vindt. Aanmelding kan geschieden bij de burgemeester of bij voormelde groeps commandant. Gymnastiekvereniging „Achiiles" Vrijdagavond organiseerde evenals het vorig jaar de Egmondse gymnas tiekvereniging „Achiiles" haar onder linge wedstrijden. De voozitter, de heer P. C. Dekker, opende met een hartelijk woord van welkom, in 't bijzonder aan de heren jury-leden en de heer Borjeson uit Heiloo. Spr. hoopte, dat de wedstrijd een spannend en sportief verloop mocht hebben. Deze wens van de voorzitter is ten volle bewaarheid. Met enthousiasme volgden de aanwezigen het verloop van de wedstrijd. Na afloop sprak de voorzitter een kort woord tot de prijswinnaars. Ook voor diegenen, die deze keer geen prijs mochten bemachtigen had spreker enige bemoedigende woorden. De juryleden werd dank gebracht voor haar belangeloze werkzaamheden op deze avond. Mocht de gymnastiek vereniging „Be Quick" de hulp van „Achiiles" nodig hebben, dan zijn wij ook bereid te helpen, aldus de voorzit ter. Hierna werden de volgende prijzen uitgereikt. Dames le graad; 1. G. Hopman, 39 p.; 2 N. Wijker 37.5 p.; 3. J. Stam 36 p. Dames 2e gr.: 1 Wijker Jd. 37.75 p. 2. Mevr. Dekker 35.75 p.; 3. M. Konijn 34.25 p. Dames 3e gaad; 1. Mevr. Visser 34.75 pt.; 2. A. Visser 33 pt.; 3. R. Poelsma 32.25 p. Heren 2e graad: 1. P. Dekker 39.75 p.; 2. Th. Hopman 31.5 pt.; 3. Alb. Vuil 30.25 pt. Heren 3e graad: 1. C. Jonker 32.5 pt. Jongens le graad:. 1. W. Hart 37.5 pt.; 2 C. van Pel 34 pt.; 3. D. Prins 31.5 pt. Jongens 2e graad: 1. P. Bodenstaff 34.25 pt.; 2. J. Duin 33.5 pt. 3. J. Duin 33.5 pt.; 3. C. Wijker 32.25 pt. Geboren: Willem H, zoon van P. Schaa- pei en C. C. Swinkels. Ondertrouwd: Cornelis Roosloot en Catharina Appelman. Overleden: Simon J. Tevel, 66 jaar, echtg. van H. Huizer van Reenen. Johannes M. Weegenaar, 72 jaar, weduwnaar van F. van der Heide. SCHOLINGSWEEKENDEN KON. BOND VAN GEM. ZANGVERENIGINGEN. Op de Volkshogeschool te Bergen zul len door de Kon. Bond van gemengde zangverenigingen scholingsweekenden worden georganiseerd. Onder grote belangstelling werd Za terdagavond in café Kossen te Hens broek een z.g. gemeente-avond gehou den van de gecombineerde Ned. Herv. Gemeenten Hensbroek en Obdam. Hiermede is het winterwerk gestart. Ds. Meijboom heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarna het kerk koor op uitstekende wijze ten gehore bracht „De Ere Gods" en„De Her ders Israëls". De jongerengroep van de VCJC bracht een toneelstukje zeer tot genoegen van de toeschouwers. Ds. Meijboom gaf vervolgens een overzicht van het reeds begonnen of nog te beginnen winterwerk, t.w. de Zondagsschool (ruim 50 deelnemers, de catechisaties, de groepen van de VCJC die van nu af aan in het voormali ge schoolgebouw te Hensbroek bijeen zullen komen de door meester Kop pend en hem op te richten en te lei den jeugdafdeling van „O. en O.", waar de eerste avond op 29 October gesproken zal worden over verschil lende sporten, de zorg voor de pro testantse jongens in Indonesië, de in Cbdam en naar te hopen ook in Hens broek in te voeren nieuwe gezangen bundel, het huisbezoek, enz. De J. G. voerde toen een toneelstukje op „God Schiep-de Zee", wat zeer boeide door inhoud en spel. In de pauze kon men raden welke personen op het toneel werden uitge beeld. Er kwamen verschillende goe de oplossingen. Een taart en enkele flessen zure haring vormden de prij zen van een verloting. Naar aanleiding van het door ds. Meijboom gesprokene konden vragen worden gesteld, waar van een dankbaar gebruik gemaakt werd. Deze betroffen o.m. de houding van de kerk tegenover de buiten-ker- kelijken, vooral i.v.m. de sociale nood en het anti-militairisme, en de hou ding van de kerk tegenover de econo mische verroomsing. Hierop ingaande kon ds. Meijboom er oo wijzen, dat de kerk de stoottroep in de wereld vormt die de verschillende noden aandurft en aanpakt, daarbij God dienende en niet toch zichzelf. Met het zingen van twee liederen door het kerkkoor werd de avond be sloten. Resumerende kan gezegd wor den dat de gemeenteleden op deze wijze een goede indruk hebben gekre gen van de verschillende takken van het winterwerk en dat de avond er toe bijgedragen beeft om een hechtere band tussen de protestanten te vor men. In navolging van Stompetoren hield de onlangs opgerichte harddraverij vereniging „Schermerhorn" Zaterdag haar eerste draverij voor boerenpaar den onder de man op het „Westeinde". De harddraverijvereniging blijkt wel in het teken der belangstelling te staan want sedert haar oprichting, precies veeltien dagen geleden, hebben zich plm. 120 donatuers laten inschrijven var. alle gezindten, 'n Verheugend ver schijnsel voor ons dorp, waaruit blijkt dat een goede samenwerking mogelijk is. Jammgf is dat dit niet voldoende tot uitdrukking komt in de samenstelling van het bestuur, doch een volgend jaar zal hierin worden voorzien. Er was voor deze draverij grote be langstelling, niet alleen vanuit het dorp, doch ook van buiten. De organi satie was goed en het bestuur heeft getoond krachtig de bepalingen voor de draverij te handhaven, zodat alleen boerenpaarden aan de start verschenen en geen paarden met z.g. 'draversbloed. Wij kunnen dan ook weinig sympathie hebben voor enkele pikeurs, die, toen hun paarden werden afgewezen, trachtten in een ander gedeelte van het dorp een eigen draverij te organiseren. De politie maakte echter spoedig een einde aan deze onsportiviteit van ver hitte gemoederen. Dertig paarden verschenen aan de start. De eerste loop werd gewonnen door: 1. Wed. van Diepen, Schermer, Ouderavond Vrijdag werd in de o.l. school te Hensbroek een ouderavond gehouden. Het hoofd der school, de heer Kop- penol, 'heette 'de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder burgemeester Kooiman, alsmede de ouders van leerlingen van de kleuter school. Spr. lichtte toe, dat er geen spreker of film op het programma stond, om de ouders meer gelegenheid te geven met het onderwijzend per soneel over de leerlingen te spreken. Tot leden van de oudercommissie werden gekozen de dames Groen Maars, Obdam; BlauwKok, Hens broek en de heren KI. Haak, Hens- broek en Jac. Hollenberg, Obdam. Deze verkiezing was noodzakelijk ge worden door het vertrek van de leden mevrouw SpaanderJonker en de heer K. Leegwater, naar elders en het niet meer herkiesbaar zijn van de heren D. Kooij en J. Oudendijk. Gezien de geest van de bijeen komst, werd besloten de organisatie en voering van het Sinterklaasfeest, waaraan ook de kleuterschool zal deelnemen, over te laten aan de des betreffende commissie. Er werd thans een permanente commissie benoemd, bestaande uit de dames mevrouw Meijboom, HaakPijper, de Hart, BasKossen en van LeijenPauw, waaraan toegevoegd de 4 leden van het schoolpersoneel. De heer Kop- penol bracht aan het einde van de avond de heer Kooij dank voor zijn jarenlange werkzaamheid als secre taris-penningmeester der o'udercom- missie. Baldadige jeugd Zondagavond bekogelden enige jon gens van plm. 14 tot 16 jaar de gloei lamp van een straatlantaarn. Toen hierop een omwonende, die vanuit zijn huis getuige van één en ander was geweest, zich naar bui ten begaf, maakte het gezelschap zich snel uit de voeten. Later bleek dat in dezelfde vaart de plaatselijke PEN- vertegenwoordiger door deze jeugd de schadevergoeding ter hand was ge steld. Een sportiviteit, die tot op zeke re hoogte valt te waarderen en moge lijk een gunstig voorteken kan zijn, dat in het vervolg iets dergelijks niet meer zal voorkomen. PLATTELANDSVROUWEN Donderdag hielden de Plattelandsvrouwen van de afdeling Hensbroek—Obdam haar maan delijkse bijeenkomst. Wegens ziekte van de presidente heette mevr. Leegwater de aan wezigen hartelijk welkom. Als afgevaardigde naar de vergadering te Alkmaar werd gekozen mevr. Blom—Krul. Dan werd het woord aan mevr. Wegener Sleeswijk—Van Balen Blanken gegeven, die als onderwerp had gekozen: „Intelligentie var kleuter tot volwassenne", met hieraan toege voegd beroeps- en schoolkeuze. Onder ademloze stilte werd door de dames geluisterd naar deze zeer leerzame en boeiende bespreking'. Wanneer men zo iets hoort, komt men tot de ontdekking hoe goed het is om de kinderen te laten testen voor welke school of welk beroep zij geschikt zijn. Na afloop dankte mevr. Leegwater de spreek ster hartelijk voor haar interessante lezing, geven. De Woningbouwvereniging „Sloot- dorp Vooruit" heeft voor 1950 een toewijzing ontvangen voor de bouw van 50 huizen. Op 4 Nov. zal op het Domeinkantoor te Wieringen een merkwaardige aanbesteding worden gehpuden, n.l. voor het aanbrengen van bliksemafleiders op 102 boerderijen in de Wieringermeerpolder. De vereniging „Debutade" houdt momenteel in het V.O.C.-gebouw te Hoorn een tentoonstelling van schil derijen. De gemeenteraad van Mid- woud heeft besloten tot de aanleg van een nieuwe begraafplaats. Jongensstad Krommenie heeft zijn eigen gemeentebestuur gekozen. Piet Spil werd burgemeester. De Wie ner Sangerknaben zullen Woensdag 26 Oct. een concert geven in de Oost- zijderkerk te Zaandam. De heer J. A. v. d. Akker te Zaandam is uit geroepen tot Zaans hengelkampioen. Doordat de vlam in een pan met vlees en vet sloeg, heeft een binnenbrand gewoed ten huize van de familie Blauw aan de Stationsstraat 23 te Zaandam. met Paul, ber. L. Stam; 2. J. de Lange Beemster, met Pieter B, ber. J. Lange; 3. W. Schermerhorn, Starnmeef met Willy, ber. N. Woudhuizen; 4. k Wagenaar, Oterleek met Jasoo, ber. J, Wagenaar; 5. N. P. Koning, Kwadijlt met Flora, ber. eigenaar; 6. P. Schuit, Wognum met Adéla, ber, J. Schuit; 7, J. van Saaze, Schermerhorn met Ko ber. J. Duin; 8. Gebr. Kramer, Sap! meer met Jan, ber. C. Knook; 9. L, Bisschop, Schermerhorn met Minos, ber. J. Bisschop; 10 Strooper, H.H.. waard met Salpo, ber. eigenaar; 11. N, Jonk, Kwadijk met Lenie, ber. N. Jonk; 12. S. Groot, Ursem met Frits, ber. J, Groot; 13. Velzeboer, Beemster met Annie, ber. C. Klinkhamer; 14. P. Mul, Schermer met Schimmel, ber. P. Mul; 15. P. Schuit, Wognum met Bruno, bet, J. Schuit. Na de 2e loop bleven de volgends paarden over: J. van Saaze met Ko; Velzeboer met Annie; Schuit m. Bru. no; N. Jonk met Lenie; Strooper met Salpo; N. P. Koning met Flora; J. de Koning met Pieter B.; Wed van Diepen met Paul. De spanning steeg. Wie zou de eerste prijs winnen? Algemeen was men van oordeel dat Annie van Velzeboer de meeste kans had. Dit kleine vosje liep prachtig, doch moest het tenslotte af leggen tegen de veel grotere Paul van de Wed. van Diepen. De prijs van 50.-— was dan ook voor de Wed. van Diepen met Paul. De 2e prijs 30.was voor Velzeboer, Beemster met Annie. De 3e prijs 20voor N. P. Koning, Kwadijk met Flora en de 4e prijs 10.voor N. Jonk, Kwadijk met Lenie. Na afloop had in café Bontje de prijs uitreiking plaats door burgemester W. J. Driessen. Spr. verheugde er zich over, dat men was teruggekomen op de oude draverijen, zoals die vroeger al gemeen werden gehouden. De oude tijd had slechte zijden, doch ook goede. Eén daarvan was de gemeenschapszin, die tot uiting werd gebracht in jaarlijkse draverijen. Spr. noemde deze drave rijen een cultureel en agrarisch belang voor de streek en hij hoopte, dat de nieuwe vereniging ze zou organiseren tot in lengte van jaren. Met een geestig woord overhandigde de burgemeester de prijzen aan de berijders. Als blijk van erkentelijkheid bood spr. de beide dames-berijdsters, mej. Schrama en mej. v. d. Bijl een flacon Eau de Co logne aan. Nog lang daarna bleef men bij Bontje gezellig bijeen. Deze eerste draverij was sportief, organisatorisch en ook financieël een goed succes. Feestavond „Floralia" Zondagavond had de feestavond plaats, aangeboden door de Vereniging „Floralia" in de zaal van de heer Trei- ture. Medewerking verleende de to neelvereniging Leo XIII uit Purmer- end. De voorzitter, de heer J. Klippel, opende de avond met een woord van welkom. Een woord van dank bracht spr. aan de medwerkers,- die de ten toonstelling tot zulk een succes had den gemaakt, speciaal de heren Kui per en Groen voor het belangeloos keu- ren der planten. De toneelvereniging Leo XIII bracht het stuk „Jongens van de Koopvaardij", een luchtig spel in drie bedrijven door Rosieta Peters. Het publiek heeft wei zeer genoten van het spel, dat zonder uitzondering alle spelers hebben ge geven. Deze toneelvereniging, die suc cessen boekte in binnen- en buitenland kan bogen op leden, die stuk voor stuk hun rol volkomen beheersen. Mej. Mary Blekemolen, een werkster in een café, gaf zulk spel ten beste, dat we ons werkelijk afvroegen of hier een amateur op het toneel stond. De heer Arie Oudejans, de regisseur, heeft bij zonder groot succes met zijn club ge boekt. In de pauze had de verloting plaats van het servies en de fiets. Burgemeester Driessen, ere-voorzitter der verniging, sloot deze afscheids avond van Floralia met een woord van dank aan de toneelvereniging. Het contact van Schermerhorn en Purmer- end is altijd goed geweest. Reeds in 1634 sloeg de Beemster een brug om de weg naar Purmerend te openen. Thans, in 1949, bouwt Schermerhorn een brug om jiit inmiddels verbroken contact weer te herstellen. De toneelvereniging gaf Zondagavond een voorproefje van dit hernieuwde contact en het is per fect geweest. Spr. nam daarom geen af scheid, maar riep de Purmerenders namens alle aanwezigen een hartelijk „tot weerziens" toe. Een gezellig bal besloot deze mooie avond. Demonstratie bietenoogst- maehines De Stichting voor de Landbouw in Noord-Holland meldt ons het volgende; Vrijdag 21 October a.s. organiseert de Stichting voor de Landbouw in samen werking met de Federatie van vereni gingen voor bedrijfsvoorlichting een grote demonstratie met bietenoogstma- chines. Deze demonstratie wordt gehouden op tbedrijf van de heer J. Plaisier, Oost- dijk. Schermer. Er zullen 16 apparaten worden ge demonstreerd t.w. 6 kopapparaten, 6 lichters, 3 rooimachines, 1 bietenlader. Biljartwedstrijd In hotel Bontje werd Zondagmiddag een biljartwedstrijd gespeeld om 500 caramboles tussen de beide profs Mau ri en Hasselman. Zij speelden cadre 35—2. Mauri kon er deze middag niet in sla gen om Hasselman te verslaan. Hij be gon met een poedel en maakte vervol- gens series van 18—4—20—2—7, twee maal poedel en 1. Zijn tegenstander deed het beter. Hij gaf subliem spel te zien. In 9 beurten had hij de 500 vol. Zijn series waren achtereenvolgens 10—40—65—4—116—1—108—73 en 83. Na afloop gaven beide heren enige kunst stoten te zien, die de bewondering had den van het talrijke publiek. BUREAU ADMINISTRATIE Uoordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Een deel van Noord-Holland de bezettingstijd gewaand. Hel jjussum, Zaandam en andere j voor negen vielen de Hiiversui de Apollohal bevonden zich op: de huiskamers werden als eens zaklantaarns van voorzichtig v der is er geen enkel verkeers doordraaien, in de ziekenhuiz concert in het Amsterdamse C ook daar over een hulpinstalla heperkt tot de woonhuizen en De oorzaak van de plotselin ternis was een explosie in zes transformatoren van de el centrale aan de Hoge Kadijk sterdam. De ontploffing in d formator veroorzaakte een steekvlam, die tot tegen de Van de transformatorhal schoot. Het was toen zestien vóór negen. Op het moment va plosie was in de grote hallen kelbordwachter B. aanwez slaagde erin ongedeerd naar t komen. Onmiddellijk ging hei signaal, dat de centrale direct met de centrale seinzaal van d- weer. Terstond rukte de bi Sultan Hamid Sultan Hamid, die deze w voorzitter van de centrale ci der RTC optreedt, heeft verkil r.e liswaar informeel reeds o overdracht van de souvereinil streeks midden December gesp doch dat deze datum nog niet gesteld. Voorts deelde de voorzitter BFO mede, dat op de vergad een prettige sfeer van gedac gewisseld over de situatie op De Sultan bevestigde nogm de voorlopige staatsregeling RIS deze week geheel gereed Publicatie hiervan zal echter schieden op de eerstkomende vergadering van de RTC, tege het charter van de souvereinit dracht en het statuut van de lands-Indonesische Unie. Patricia Hunter, een 27-jarii uit New-York, is van het twei form van de Eiffeltoren geva hoogte van 126 meter. Zij r haar val het eerste platform. 1 horloge van het meisje liep do politie het verminkte lijk i Andrej Wysjinski, de Sowje Dinsdag op een persconferent: als minister verklaard, dat raad te brengen „een ernstige en West" zal veroorzaken. Wysjinki verklaarde, dat ee lijke stap tot complicaties in enigde Naties zou leiden en h zou ondermijnen. Hij noemc steun aan Joegoslavië poging zetel in de Veiligheidsraad te gen „een uitdaging van de So1 en verklaarde, dat de verkie Joegoslavië in de raad niet of rechtvaardig zal worden erl Sow jetunie zal zich nooit met een dergelijke schending handvest der Verenigde Natie: de Wysjinski. Op de vraag of de Sowjel weigeren langer zitting in d heidsraad te nemen, als Joego: kozen werd, antwoordde Wysj de verkiezing van Joegoslavii wettig zou worden erkend; di unie zou echter niet te vorer digen, wat zij voornemens is 1 Weerbericht Weersverwachting tot n avond: Voor de Waddene en de kustgebieden van Fr Holland en Zeeland: mati krachtige Zuidwestelijke Wisselend bewólkt met enl genbuien. Iets koeler. Vo overige gedeelte van hel Vannacht vrij koud en gend droog met een mat: zwakke wind uit Zuidelijk tingen. Morgen overdag lend bewolkt met enkele vi optredende regenbuien koeler dan vandaag.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6