Stad en Omgeving, Industrialisatie, emigratie en de toekomstige werkloosheid AGENDA Moderne kunst en kunstenaar Definitieve uitslag van betrouwbaarheidsrii Nieuwe regeling voor étalageverlichting Egmonds pensionhouder overtrad de prijsvoorschriften SPOTGOEDKOOP Alkmaarse dame in invalidewagen te water Aan de gevolgen overleden Pim, Pam en Pom en het Afrikaanse avontuur Enquête naar het bedrijfsleven DONDERDAG 30 OCTOBER 1949 Kamer van Koophandel ziet werkprobleem onder ogen Gistermiddag werd in de raadszaal van het Alkmaarse Stadhuis een vergade ring gehouden van de Plaatselijke Raad van Bijstand by het kantoor Alkmaar der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland. De voorzitter, de heer S. W. Arntz richtte in zqn openingsrede allereerst enkele woorden van welkom tot de heer Potman ,die voor het eerst een vergadering bijwoonde. Voorts bracht de heer Arntz het herstel van de heer Grondsma in herinnering die na zjjn ziekte thans ook weer aanwezig was. De heer Stumpel had een applaus in ontvangst te nemen ter gelegenheid van zijn onlangs plaats gehad hebben zeventigste verjaardag. Staande nam de vergadering enkele ogenblikken Stilte In acht ter nagedachtenis van het overleden lid, de heer B. Kuyper. man een nationale industrie te begin nen. Is zijn risico niet veel te groot? Met deze oplossing komen wij er dus niet. De bevolkingsaanwas is veel te groot en wij zijn bovendien afhanke lijk van de import van grondstoffen. De regering dient echter de initiatief nemers goede kansen te geven en hen niet alleen de kwade te laten lopen. De heer Stumpel (Hoorn) was van mening, dat omscholing te lang duurt. Wat primair genoemd mag worden, is het woningprobleem. Door het gebrek aan woonruimte blijven zelfs bestaan de industrieën zonder uitbreiding. Hoe zou men dan nieuwe erbij willen ves tigen? Daar komt nog bij, dat allerlei soorten van belastingen uitbreiding remmen, omdat investering uit eigen kapitaal onmogelijk wordt gemaakt. Emigratie, aldus de heer Stumpel, wordt geremd door de gebondenheid aan de eigen bodem, vooral op reli gieus terrein. De heer Heuseveldt (Alkmaar) merk te op, dat, als men iets door eigen ini tiatief en werkkracht bereikt heeft, dit opgesoepeerd wordt door de fiscus. De heer Ringers (Alkmaar) vestigde de aandacht op misstanden bij het vragen van te hoge lonen, zoals hij dat onlangs ondervond. Hierbij sloot de heer Val- kering (Limmen) zich aan, die erop wees. dat vooral in het bloembollen- bedrijf de trek naar de industrie (Hoogovens) zeer groot is. De heer Putman (Alkmaar) wees er op, dat vooral de confectie-industrle zeer ge- eigend is voor plaatsen als Alkmaar, Hoorn enz. Nadat nog enkele andere leden hun zienswijze naar voren had den gebracht, werd de discussie be sloten met nog enkele opmerkingen van de zijde van de heer Bandsma. Vervolgens hield de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alk maar, de heer L. Bandsma, een inlei ding over het onderwerp: „Hoe zal de Werkgelegenheid zich in de toekomst ontwikkelen?" Spr. wees erop, dat een commissie is ingesteld, onder voorzit terschap van mr. dr. A. A. van Rhjjn, secretaris-generaal van het Ministerie van Sociale Zaken, welke commissie de regering te adviseren heeft en maat regelen heeft voor te bereiden om werkloosheid te voorkomen. Er zijn ook gewestelijke commissies voor ar beidsvoorziening, in die voor het ge bied van het bureau Alkmaar heeft de heer Scheffel, secretaris der K. v. K. zitting. Spr. zelf treedt als voorzitter op. In ons gewest heeft men te doen, al dus spr., met een agrarisch gebied, waarbij slechts in beperkte mate werk gelegenheid in de industrie aanwezig is. In de land- en tuinbouw kent men de steeds terugkerende seizoenschom melingen. De duur dezer fluctuaties wordt in de loop der jaren langer, hoe wel dit nog geen reden tot pessimisme is. Het aantal werkkrachten van bui ten het gewest wordt steeds geringer door de toegenomen mechanisatie, de verbeterde arbeidsprestaties en de wij ziging van het teeltplan, d.w.z. minder aardappelen, meer bieten en granen. In een enkel beroep, zo zeide de heer Bandsma, is de siuatie niet gun stig zoal3 bij het kantoorpersoneel, dit tengevolge van de inkrimping van overheidsdiensten. Een en ander ge combineerd toont het grote belang aan van verruiming der werkgelegenheid door industrievestiging, met daaraan gekoppeld scholing en omscholing. In de Rijkswerkplaats in Den Helder zijn reeds vele metselaars opgeleid en in de werkplaats te Amsterdam zijn tien tallen andere vaklieden uit onze om geving geschoold. In Hoorn zal bin nenkort een Rijkswerkplaats worden geopend, waar begonnen zal worden met scholing voor de bouwvakken. Me taalvakken zullen hier spoedig volgen. Voor de werkkrachten uit de Streek waar de bevolking zich snel uitbreidt, is het van groot belang, deze kans te grijpen. De heer Bandsma merkte op, dat ook emigratie een middel kan vormen. Deze alleen zal echter nooit voldoende we zen. Tot besluit van zijn inleiding stel de spreker de vraag of er gevaar voor werkloosheid bestaat en zo ja, wat de oorzaak is, wat er tegen te doen valt en welke de perspectieven in ons ge west zijn. Discussie. Naar aanleiding van deze vragen ont stond een discussie. De heer Grondsma (Alkmaar) bracht de werkgelegenheid te sprake, waar op de heer Scheffel opmerkte, dat ver schuiving bij Openbare werken wel verruiming van werkgelegenheid biedt, doch dat hij persoonlijk meer heil in emigratie zag. De heer Wolf (Purmer- end) noemde als objecten van werkge legenheid de tunnelbouw bij het Noord zeekanaal en wegverbeteringen (o.a. bij De Schouw). De heer Kroese (Wierin- germeer) bracht de toekomst der plat- telandsjeugd ter sprake. De opnameca paciteit in de landbouw kan niet ver hoogd worden zo betoogde spr. Wat overblijft is dus industrialisatie en emi gratie. Industrialisate is echter voor internationaal ingestelde huizen veel gemakkelijker uit te voeren. Nationale industrie zal zich op het platteland moeten vestigen. Wij hebben bijvoor beeld nodig meer conserven-industrie. De vraag is echter: Durft een zaken- DONDERDAG Harmonie Theater 8 uur: The window (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: De avonturen van O'Flynn (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: Een roeke loos avontuur (boven 18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Henrlëtte Davids in: „De beste uren van je leven". VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De Rat (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Nat tigheid (tot 14 jaar onder geleide). Cinema Americain, 8 uur: 't Zal je ge beuren (tot 14 jaar onder geleide). Hotel De Nachtegaal, 8 uur: Prijs- wedstrijd in roken. Politierechter legde zware Heffing op kaas ter bescher ming consumptiemelk- voorziening Met het ingaan van de wintermeik- periode zal een wijziging worden ge bracht in de melkprijs voor de boer, welke ook in de prijsregelingen voor kaas en melkproducten een wijziging noodzakelijk maakt. Het bedrijfschap voor zuivel bereidt deze regelingen voor, welke dan in de plaats kunnen treden van een thans door de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening getroffen beschikking, die aller eerst beoogt de consumptiemelkvoor- ziening te vergemakkelijken. De onderlinge prijsverhoudingen van melk- en zuivelproducten zijn de laat ste tijd n.l. zó gewijzigd, dat de con- sumptiemelkvoorziening in een bepaald gedeelte van het land in moeilijkheden dreigt te komen. De minister acht het dan ook noodzakelijk tot herstel van de prijsverhouding op korte termijn een regeling ten uitvoer te brengen, welke de kaasfabrikanten en boerenkaaspro ducenten verplicht een heffing te beta len van 35 cent per kg voor door hen na 22 October 1949 te produceren kaas. De uitvoering van deze heffingsregeling is in handen gelegd van het Bedrijf schap voor Zuivel. Etalageverlichting. De heer J. W. A. Heuseveldt gaf vervolgens een uiteenzetting van de regeling die getroffen is ten aênzien van de etalageverlichting in de „sper- uren" na 1 Novemberr De middenstan ders zullen de helft van het normale aantal lichtpunten moeten gebruiken met ongeveer de helft van de totale lichtsterkte. Daartoe zullen zij zich door een verbintenis met het PEN moe ten verplichten. Een afschrift van deze overeenkomst moet in de etalage wor den opgehangen, zodat controle van buitenaf mogelijk is. Men kan deze formulieren op de secretarieën tekenen (in Alkmaar geschiedt dit door bemid deling van de K. v. K., in Den Helder door de Middenstandsbank). Deze re geling is een zeer practische oplossing en een grote vooruitgang in vergelij king met verleden jaar, toen etalage verlichting ten enenmale verboden was. Biljartwedstrijd in „Royal" De bekende biljart-professionals -Has- selman en Mauri zullen morgenavond in café „Royal" van de heer L. v. d. Leygraaf tonen waartoe zij in staat zijn. In een wedstrijd over 500 caram boles cadre zal beslist worden wie van de twee spelers in deze wedstrijd althans de sterkste is. Na afloop zul len Hasselman en Mauri kunststoten demonstreren. Voor de biljartliefheb bers en dat zijn er in onze stad ge lukkig zeer velen belooft het een genotvolle avond te worden. Gistermiddag had op de Oudegracht een noodlottig ongeval plaats, ten ge volge waarvan de 56-jarige mevrouw Metz een uur later is overleden. Toen een verpleegster het invalidewagentje, waarin mevrouw Metz was gezeten, voor de deur van haar woning aan de Oudegracht had neergezet en even naar boven was gegaan om iemand te halen, die haar zou kunnen assisteren bij het naar binnen brengen van de invalide dame, raakte het wagentje aan het rol len en kwam in het water van de Oudegracht terecht. Twee onbekend gebleven personen sprongen direct in het water en slaagden er met behulp van enige omstanders in, de dame op het droge te brengen. De drenkelinge, die niet buiten bewustzijn was geraakt, werd in haar woning binnengebracht, waar dr. Lourens haar onder behande ling nam. Een uur na het ongeval is de dame echter overleden. In verband hiermede verzoekt de politie de twee personen die zich te water hebben be geven alsmede degenen, die getuige waren van dit ongeval, zich zo spoedig mogelijk te willen melden aan het Bu reau van Politie, afdeling Recherche. Burgerlijke Stand Geboren: Rudolf, z. v. C. Hiem- stra en W. Mulder. Gehuwd: Nicolaas G. de Groot en Johanna N. Jonker. Cornelius Th. Koe nen en Martiena Winters. Casimir J. Everhard en Cornelia Admiraal. Anne E. Schuil en Arendina K. Houwing. boete op Mr. Peereboom, de Bjjz. Politierech ter te Alkmaar, kreeg Woensdagmid dag een groot aantal overtredingen, voornamelijk van prijsvoorschriften en distributiebesohikkingen te vonnissen. De grootste zaak was ditmaal die te gen de pensionhouder Th. Ad. R. uit Egmond aan Zee. Blijkens de ten laste legging had R. gedurende de zomer maanden aan ruim zestig gasten een hogere prijs in rekening gebracht, dan was toegestaan. De controle-ambtenaar, die een en ander constateerde, beves tigde ter zitting, dat het te veel ont vangen bedrag ongeveer f 6000 be droeg. De officier van justitie, mr. dr. J. M. Vellinga voerde aan, dat de overtreding welbewust was gepleegd, gezien de volgens hem geraffineerde wijze, waarop verdachte valse hand tekeningen had geplaatst onder brief jes, waarin zijn gasten verklaarden een bedrag te hebben betaald, dat minder was dan het werkelijk in re kening gebrachte. Hij eiste verbeurd verklaring van een in beslag genomen som van f 5000 en een geldboete van f 250 of een maand hechtenis. Mr. H. Schuurman, die voor R. als pleiter optrad, schetste, na reeds de uiterste clementie voor zijn cliënt te hebben verzocht,- uitvoerig de omstan digheden welke tot de bewezen „knoeie rij" hebben geleid. R. was aanvankelijk onderwijzer, maar lichamelijk en gees telijke factoren maakten voor hem verdere uitoefening van dit beroep onmogelijk. Hij kocht het pension met grotendeels geleend geld voor een volgens de raadsman te hoge prijs. De zaak verkeerde in een vervallen toe stand. Hij zat dus naast het feit van zijn zware schuld aan de geldschieter ook met hoge kosten voor verbou wing van het pension. Hij gaf daaren boven wat blijkt uit brieven van gasten uitstekende service en kon er van het aanvankelijk vastgestelde bedrag niet komen. Deswege werden de prijzen enkele malen zonder toe stemming van de procureur-generaal van de prijzen verhoogd. Wat de knoeierijen met de briefjes betreft, voerde de raadsman aan, dat R. toch niet zo geraffineerd te werk ging als de officier voorstelde, omdat hij in de boeken wel het bedrag verantwoordde, dat hij werkelijk van zijn gasten ont ving. De controleur had dus geen moeite een overtreding te ontdekken. Mr. Peereboom ten slotte vonnis wijzende veroordeelde R. tot een boete van f 3000 of een gevangenisstraf van 3 maanden. Een tweede zaak tegen dezelfde ver dachte betrof het kopen van vlees zon der bon, in elk geval meer dan waar op de door hem ingeleverde bonnen recht gaven. De rechter veroordeelde R. conform de els hiervoor tot een boete van f 150 of 30 dagen hechtenis. 196. Samba laat het er echter niet ook zij zetten het op een lopen. Pim, bij. Hij rent de Panko-krijgers achter na onder het uitstoten van wilde kre ten. Nu gaat bet erom, wie het hardste lopen kan. De Panko's breken elk snel heids-record om uit de vuisten van de woest brullende Samba te blijven. Maarzij zijn niet de enigen. Ook de andere dieren in de wildernis vin den het raadzaam om niet op het pad van de woedende aap te verzeilen en Pam en Pom vragen zicji benauwd af, wanneer deze verschrikkelijke wilder nis-ren een einde zal nemen. Maar Samba heeft niet lang werk. Na een kwartiertje keert hij terug en dan is er ook niet meer één Panko-neger te bekennen, die op zijn twee benen kan staan. Koning Samba is heer en mees ter van het terrein. Boeiende lezing van Piet Stenneberg Voor de Katholieke Jonge Midden standsvereniging hield de Alkmaarse kunstschilder Piet Stenneberg Woens dagavond in Paviljoen Kinheim een lezing over de Moderne Kunst en de moderne kunstenaar. De voorzitter van de K.J.M.V., de heer C. Tros, leid de de spreker met enkele woorden in, waarbij hij wees op de noodzaak de jonge mensen liefde voor de kunst bij te brengen. Hij vroeg de aanwezigen na afloop der lezing van repbliek te dienen. De moderne kunst, aldus Stenne berg, zijn lezing aanvangende, is geen zaak van verstand. Indien men zegt: Ik begrijp er niets van, dan zegt men dat terecht. Het ondergaan van mo derne kunst is een gevoelsaangelegen- heid. In de eerste plaats zijn het kleur en lijn die spreken, waardoor men tot ontroering komt. Het verstaan van de moderne kunst is een geestelijke aan gelegenheid. „Godsdienst en kunst gaan hand in hand" en zoals er men sen zijn voor wie de godsdienst voor de mensheid geen waarde heeft, zo zijn er mensen, die de waarde der mo derne kunst ontkennen. Maar men kwalificeert daarmee zichzelf. Wan neer Picasso over de hele wereld door terzakekundigen gewaardeerd wordt dan mag men veilig aannemen, dat dit niet zonder betekenis is. Zoals men b v. de_ zevende symphonie van Beet hoven moet horen, zo moet men de moderne kunst zien en zélf zien. Wij willen geen mooie plaatjes meer, die behoren tot een afgesloten periode. Het heeft in deze tijd met de moderne fabrieken geen zin meer om een spin newiel te schilderen. De moderne beel dende kunstenaar vraagt en zoekt de waarheid. Over het ding heen ziet hij de innerlijke waarde. Maar hoe zou de vervlakte mens, die in drommen naar het sportveld trekt, iets kunnen weten van de worsteling van de moderne kunstenaar? Men kan het zo zeggen: het vervoer wijzigt zich, maar het be grip vervoer blijft hetzelfde. Het mo del is gewijzigd of ontbreekt geheel. Zo is ook de compositie gewijzigd. Daardoor wordt de vorm van alle dag niet herkend. Maar men kan zichzelf vinden in de moderne schilderij en de ontroering kan voor ieder geheel ver schillend zijn. Het kunnen droomge stalten zijn die nooit vorm hebben aangenomen, doch die men herkent in het moderne schilderij. De moderne kunstenaar ziet de dingen boven de practische vorm. Spr. lichtte dit tóe met een voorbeeld: een kind ziet zijn moeder anders dan de buurvrouw. Zou het kind zijn voorstelling kunnen schilderen, dan zou het product voor een volwassene volkomen onaan vaardbaar zijn. De practische zin is n.l. verdreven. Spr. meende, dat het schil derwerk, dat het meest nog practisch is, portret, stilleven, landschap, vanuit dr schepp-"gszin, lager staat dan het werk dat geheel abstract is. De schoonheid in de geest is een andere schoonheid dan die van het spiegel beeld van de natuurlijke vorm. Zij vraagt voor de verwerking meer tijd. Voor de instelling van de moderne kunstenaar gelden twee belangrijke geestelijke voorwaarden: vrij te zijn van geestelijk egoïsme en los staan van de stof op het moment van de schepping. Hij kent geen objectiviteit. Het primaat hebben de gemoedsindrukken, de innerlijke aanschouwing. Hij is zichzelf tot onderwerp en daarom in dividualist. En de kunstenaar, die tegen zijn aard ingaat, maakt wat het publiek vraagt, zal dat nooit onge straft kunnen doen. Stoffelijk gewin is voor hem de doodsstrijd. Gewoonlijk wordt hem dit als het te laat is en dikwijls eerst op het einde var, zijn leven, volkomen duidelijk Het afreageren van deze innerlijke te leurstelling geschiedt door alles te verwerpen wat voor de ontwikkeling der kunst in overgangsstadia van wer kelijk belang is. Ondanks het tanden geknars van deze verbitterden wordt de vlam gevoed die warmte en licht verspreidt. Een kunstenaarsleven brandt zich leeg, zet zich om in de din gen aan de wand, die een boodschap zijn uit een andere, wellicht betere wereld. Hij brengt niets zelf tot stand en kan slechts dankbaar zijn voor wat hem als genadegift worflt meegegeven. Aldus Piet Stenneberg. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd graag gebruik gemaakt door een aandachtig en enthousiast gehoor. De schilder demonstreerde daarbij en kele van zijn eigen schilderijen en van Constant Nieuwenhuijs. Een werkelijk boeiende lezing over moderne beeldende kunst! De slager A. de W. uit Egmond had grote aantallen vleesbonnen gekocht en vlees tegen te hoge prijzen ver kocht. Voor het eerste feit eiste de officier f 600 of 2 maanden, voor het tweede f 250 of twee maanden. De vonnissen werden resp. f 400 of 1 maand en f 150 of 1 maand hechtenis. Mevr. P. in hetzelfde dorp had enkele bonnen verkocht om huishoudgeld te verkrijgen. Straf f 5 boete of drie da gen hechtenis. De melkslijter C. H. L. uit Egmond aan Zee was reeds eerder voor bonnenhandel veroordeeld en kreeg nu hij voor een toen gestelde voorwaardelijke gevangenisstraf niet was teruggeschrokken 14 dagen hech tenis. „Frysk Selskip" had een geslaagde avond Voor de 223ste maal heeft het „Klein Fries Toneel" uit Leeuwarden gister avond in het „Gulden Vlies" „In Hei- depyk" opgevoerd. Ook uitmaal is het evenals in vele andere plaatsen in het land een grandioos succes geworden. De zaal was geheel gevuld met leden van de Alkmaarse Friese vereniging „Frysk Selskip", die 't stuk naar waar de genoten hebben en opgetogen naar huis gingen. „Het Klein Fries Toneel" gaf een uit stekende vertolking van het toneel stuk, waarin een arm meisje uit een on beschaafde familie door bemiddeling van een predikant in het gezin van de directeur van een zuivelfabriek wordt opgenomen. Het meisje verwerft de ge negenheid van een zieke grootvader, die haar kort voor zijn dood f 30.000 vermaakt. Een storm van verontwaardi ging steekt op in de familie, die echter haar plannen wijzigt en nu ten behoeve van het behoud van het geld het meis je aan de zoon des huizes probeert te koppelen. Als het meisje echter .be sluit verpleegster te worden, wordt haar de deur gewezen. Zij neemt het bundeltje werkkleren op en werpt dit de familie voor de voeten met de op merking „Dit is jullie beschaving". Zoals gezegd, stelden de aanwezigen stuk en spel op hoge prijs. Het „Frysk Selskip" kan op een zeer geslaagde avond terug zien. Metselaar en De Geus worden gehuldigd De Motorclub Alkmaar en Omstre ken zal op Donderdag 3 November in haar clublokaal Wanner aan de Nieu- wesloot de leden Tinus Metselaar en Dick de Geus huldigen, die resp. Speed waykampioen van Nederland 1949 en derde werden in deze wedstrijden. Het programma voor deze avond vermeldt behalve de huldiging, een causerie van Metselaar over zijn speedway-beleve nissen in Polen; een praatje van de heer J. de Ridder over zijn ervaringen met zijn speedway-team in Zweden en Noorwegen en een lezing van de heer J. Moejes over zijn bezoek aan de Austin-fabrieken in Engeland. Verder zullen de clubkampioenschappen in de zware en lichte klasse bekend gemaakt worden. WIELRIJDER AANGEREDEN Toen een wielrijder gistermorgen om kwart over zeven over de Kanaaldijk fietste, geraakte hij bij het passeren van de Nieuwe Schermerweg in bot sing met een motorrijder. Eerstgenoem de kwam zodanig te vallen, dat hij naar het St. Elisabethziekenhuis moest worden overgebracht. Hij kon echter spoedig weer naar zijn woning terug keren. Daar het ongeval juist buiten de grens van de gemeente plaats had, is het onderzoek in handen van de Rijkspolitie te Oudorp gesteld. In verband met het vaststellen von bet algemene uitbreidingsplan, is het noodzakelijk o.m. de juiste gegevens te hebben over het economisch leven van Alkmaar. De bedrijfstelling in 1930 en de be. roepstellingen van 1930 en 1947 vormen hiervoor de meest recente inventaris, ties. Zij geven evenwel niet voldoende houvast met betrekking tot de bedrij ven en de werkzaamheid der ter plaat, se gevestigde ondernemingen. Daarvoot zijn de resultaten van de bedrijfstei. ling van 1930 volkomen verouder! Nóch bij de Kamer van Koophandel nóch bij het Gewestelijk Arbeid bureau waren de recente gegevens ja de gewenste omvang en vorm t wezig. Het ligt thans in de bedoeling vat B. en W. een beroep te doen op d, hoofden van ondernemingen en bt. drijven te dezer stede. Een vragenlijst is ter goedkeuring voorgelegd aan let Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze vragenlijsten zullen dan an alle ondernemingen en bedrijven, pin minus 2200 in getal, ter invulling wot. den toegezonden en daarna door meente-ambtenaren worden opgehaal( die desgewenst bij de invulling behulp, zaam kunnen zijn. De leiding der werkzaamheden bs rust bij de sociaal-geograaf van h« bureau van de Provinciale Planolo. gische Dienst voor Noord-Holland. De Raad besloot een door B. en V. gevraagd crediet te verlenen vat f 1000 voor de aan de enquête verbon den kosten. Het onderlinge concours van de Alkm. Kegelbond Sinds Zondagavond is er lustig oploi gekegeld. Vooral Dinsdagavond was ds belangstelling zeer groot. Gisteravond ib het de kegelclub „Met z'n tienen" ge lukt in de afdeling C de kop te nemet met 638 hout. In de stand vrije baan i niet veel verandering gekomen. Allee de heer J. P. Langedijk wierp in de af deling Junioren 45 hout. Hieronder volgt de stand tot Woens dagavond: Korps heren 5 tallen afdeling B: GGP 598; Schagen 560. Afdeling C: Met z'n tienen 638; Unit 603; Houthalers I 598; de Club 563; Met z'n tienen H 546; JOG I 519. Korps dames I: 5-tallen: WIK I 577; Ophouden Wint I 537; Rollend Raadsel 487; Onder Ons 482; WIK II 466; Ophou den Wint H 442. Korps heren 3 tallen: Schagen 247; Korps dames 3 tallen: Op en om 233. Korps vijftallen 100 ballen. Korpi Drietallen 60 ballen. Vrije baan heren A: W. vd Bosch 45- 44-42-41-40; C. H. de Lange 43 6x-42 2x- 41 2x-40; J. de Bakker 44 2x-43 2x- 42 6x- 41 3x-40; M. de Haas Schagen 43-42 2x; C. Klerk 42-41 3x-40 3x-39; Eick- holt 42; Genefaas 41-40 4x; W. Lagat 41-39. Vrije baan heren B: v. Galen 45-43; G. vd Post 44 3x-43 2x-44 Sx; A. Windei 43 2x-42 4x-40; E. Brink 43 2x-42 2x-; J. Kok 43; A. Koppen 42-40-38 2x; G. Nieuwveen 40-38 2x; J. Boom 39. Vrije baan heren C: J. P. Langedijk 45-44-39; D. Groot 42; G. Bosch 41-38; De Boer 41; J. Brink 40-39; Stavenuiter 40-36; B. v. Uitert 39. Vrije baan dames A: mevr. Met 36-34; mevr. Bosch 38-37; mevr. Van Spanje 38; mevr. Plas 37-35-34; mevr. Metselaar 36 2x-35-34 2x. Vrije baan dames C: mevr. v. Uitert 39-36; mevr. Hekket 39; mevr. D. de Ruyter 38; mej. Knuppel 37. Hoogste korpsgooier heren B: C. Rol 142; C. L. Kersting 136. Dames vijftal len: mevr. Berkhout 125; Dames drie tallen: mevr. Modder 95. Meetkundige vergissingen maakten wijziging nodig Zaterdag werd, georganiseerd door de Motor club Alkmaar, een betrouwbaarheidsrit ver teden, waarvan wij de resultaten in ons blad van Maandag hebben medegedeeld. Door een meetkundige vergissing is er in de voorlopige uitslag voor sommige rijders nogal wat verandering gekomen. De definitieve uitslag publiceren wij thans hieronder: Lichte klasse (tot 125 co): D. Huyzing (kamp. N.-Holland), M.C. Haarl.meer, 8 straf- punten; J. de Boer, M.C. Alkmaar, 9; G. Schaafsma, M.C. Schermerhorn, 9; A. de Vries, M.C. Alkmaar, 11; A. Wagenaar, M.C. N.- Niedorp, 20; R. Sinnighe, M.C. Alkmaar, G Bruijn, M.C. Haarl.meer, 26. Zware klasse (boven 125 cc): v. d. Helm (kamp. N.-Holland), M.C. Haarlem, 8 strafpun- ten; M. D. Coljee, R.P. Sportver. Alkmaar, 9; J. Plevier, M.C. Schermerhorn, 10; J. Tibaut, M.C. Haarl.meer, 10; P. Witteveen, M.C. N.- Niedorp, 10 J. Garo, M.C. N.-Niedorp, 10; J. W. Haaker, M.C. Haarl.meer, 11; C. Ro- zing, M.C. Alkmaar, 11; P. J. Sluis, M.C. Enkhuizen, 11; W. de Wit, M.C. Enfchuizen, 11; D. Ruiter, M.C. Andijk, 11; M. J. Mast wijk, M.C. Aalsmeer, 11; K. Brandsma, M.C. Aankoop percelen Luttik Oudorp 9 en II Aan de gemeente zijn te koop aange boden de percelen Luttik Oudorp 9 en 11, een woning en een werkplaats en eigendom van mevr. wed. J. J. Sevets- Van Hinte. De koopprijs van 12.(500 is alleszins aanvaardbaar. B. en W. zouden deze percelenin gebruik willen geven aan de stichting „De sociale werkplaats" waarvoor bin nenkort een voorstel zal worden ge daan. Inmiddels moeten met betrek king tot deze percelen enige voorzie ningen worden getroffen. De kosten daarvan worden op 6000 geraamd en een bedrag van 2500 is nodig voor 't bewoonbaar maken van de woning. B. en W. stelden de raad voor de voor aankoop en verbetering bestemde gelden te voteren. Andijk, 11; U. Meijer, R.P, Sportver. Alk maar, 12; Geevers, M.C. Alkmaar, 12; T. Hollander, M.C. Wieringen, 12; B. Bedijs, M.C. Enkhuizen, 12; J. Bossen, M.C. N.-Niedorp, 12; C. Jelles, M.C. Enkhuizen, 12; H. Beef- ting, M.C. Enkhuizen, 12; J. Roest, M.C. Aals meer, 12 A, Bosch, M.C. Haarl.meer, 13; Jan sen, M.C. Haarlem, 13; De Jager, M.C. Alk maar, 13; B. Nieuwdorp, M.C. Haarl.meer, 13; Rekelhog, M.C. Haarl.meer, 13. Teams: M.C. Aalsmeer (club-kamp. N.-Hol land 1949), 41 strafpunten; R.P. Sportver. Alkmaar 48; M.C. Andijk 48; M.C. Alkmaar 49 stTafpunten. Daar waar de diverse rijders een gelijk aan tal strafpunten hebben, zijn zij geclasseerd naar hel grootste aantal controles met 0 strafpunten vervolgens met één strafpunt enz. enz. Zwijntjesdief berecht Dinsdag eiste de officier van Justi tie, mr. H. W. Holsteyn, voor de meer voudige kamer, gepresideerd door J. Krabbe twee jaar gevangenisstra met aftrek van voorarrest tegen D. J S. uit Alkmaar. Verdachte had op 21 Augustus, nadat hij met zijn zuster, bij wie hij in huis was, ruzie had ge had, 'n fiets gestolen. S„ die tijdens de oorlog drie jaar in Duitse fabrieken te werk werd gesteld, pleegde na die tijd verschillende misdrijven. Hij stond de laatste tijd onder toezicht van de ka tholieke reclassering en werd in een staalfabriek in Amsterdam te werk gesteld. Daar beviel het hem niet en hij nam zijn ontslag. Daarna kwam hij door genoemde ruzie op straat te staan en had al gauw zijn laatste geld opge maakt. Verdachte stal toen wegen! geldgebrek de fiets. In zijn requisitoir wees de officier van Justitie er of, dat de door S. gepleegde misdrijven na de oorlog plaats vonden. Volgens mr. Holsteijn was er met verdachte niet veel meer te beginnen en hij vond een phsychiatrisch onderzoek gewenst. Hierna volgde de eis. In zijn pleidooivroeg de verdediger, mr. Thijs, clementie voor zijn cliënt. Hi; veronderstelde, dat de bezettingsjaren niet zonder invloed op S. waren ge weest en vroeg een onderzoek naa>' verdachte's geestvermogen. Uitspraak 1 November.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2