Behoort goud aan Nazi's? Sport in 't kort Na Kanton De tienmillioenste Tekort van f 528.000 op provinciale begroting NoordhoSlandse plattelandsvrouwen vernamen het heil van Staatspensioen Op de provinciale vergadering DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 De internaiionale goud-smokkel Smokkelvliegfuigen veldjes of dropten (Vervolg van Pag. 1) Gezani van Costa Rica in hei complot AANVANKELIJK kostte het grote moeite de Franse politie-autoritei- te overtuigen van de resultaten van ons onderzoek. De Franse com missaris van politie belde de gezant van Costa Rica in Frankrijk op en deze aarzelde niet zijn „koerier" op Schiphol te telegraferen maar niet te vertrekken. Dit telegram wisten wij echter te onderscheppen en daardoor sisten wij te voorkomen, dat ons op treden verraden werd. De man vertrok met goud en wel van Schiphol en arriveerde op de af gesproken tijd op Le Bourget. Toen hem gevraagd werd door de Franse douane of hij iets had aan te geven zeide hij: Neen. Toen hem gevraagd werd zijn koffers te openen wees hij op zijn diplomatieke paspoort en ver klaarde daartoe niet verplicht te zijn en ook niet het plan daartoe te heb ben. Uiteraard leidde dit tot allerlei verwikkelingen, zodat ten slotte het departement van buitenlandse zaken van Frankrijk er aan te pas moest ko men. Daar Krebbs echter niet in Frankrijk was geaccrediteerd en zijn paspoort evenmin een koerierspas poort was, besloot de Franse douane ten slotte toch de koffers te openen en toen daar de 25 kg. goud uitkwam, had men er geen spijt van. Op ver schillende punten van het vliegveld bleken handlangers van Krebbs te zijn. Bovendien stonden twee „diploma tieke" auto's klaar om wanneer het hem gelukt was de douane te passe ren, onmiddellijk het goud te vervoe ren. Na een onderzoek door de Franse politie is Krebbs, die van beroep apo theker is en deel uitmaakt van de ge zondheidsraad der Verenigde Naties, ten slotte op vrije voeten gesteld Het goud is echter in beslag genomen. Toen men deze fase had bereikt be sloten majoor De Gast en adjudant De Weille de Franse politie volledig inzage te geven in de resultaten van dit onderzoek. Hier zijn drie weken mee gemoeid geweest en deze resul taten tonen duidelijk aan, dat tot op zijn minst driemaal toe grote partijen goud Frankrijk zijn binnengesmok keld Men mag dus eigenlijk zeggen, dat deze zaak in de eerste plaats een Franse zaak is, maar het is duidelijk, dat er meer landen in zijn betrokken, onder andere Luxemburg, dat tot voor kort een centrum van deze bende was. Een merkwaardige ervaring had op dit punt de Nederlandse luchtvaart maatschappij Aero-Holland, waarvan een der vliegtuigen eveneens gechar terd was voor het vervoeren van een grote partij goud. Deze moest gebracht worden naar Luxemburg en alles ge schiedde met deugdelijke papieren. Een maal in Luxemburg aangekomen wilde men en het goud en de papieren van de maatschappij hebben. „Gelukkig" aldus de heer De Weille „was de di rectie van Aero-Holland zo verstandig om hier niet op in te gaan, waarop men de opdracht kreeg het goud maar weer terug te brengen naar Amstedam. De bedoeling is geweest in Luxemburg de papieren te laten afstempelen en voor zover nodig terug te zenden aan de Ne derlandse douane en dan verder het goud per eigen vliegtuig in Frankrijk binnen te smokkelen. Dit gebeurde meermalen op kleine vliegveldjes, waar geen of onvoldoende controle is en soms ook zoals kortgele den is gebeurd, nabij Lyon, door het per parachute uit te werpen. Het goud werd meestal vervoerd naar Tanger, dat een vrij gebied is. Ma joor De Gast en adjudant De Weille zijn er nog niet in geslaagd de achter grond van deze affaire te achterhalen: Tienmillioenste Nederlander, Welkom, in ons kikkerland; Jij, die thans de trots mag heten Van de burgerlijke stand. Zélf heb je er nog weet van Wat het zeggen wil, m'n kind, Dat met jou,als tien-millioenste Weer een nieuw millioen begint. Dat weer een millioen aan levens Opgaan en verzinken zal. Dat gelachen en gesnikt wordt Op dit aardse tranendal. Jij weet niet van emigratie, Van verdriet noch van succes; 't Enige, waar jij op afstemt Is de luier en de fles. Waarom zou je reeds zó vroeg Aan de ruwe kanten denken? Tjaarvoor komt nog tijd genoeg. Tien-millioenste, heel klein kindje Jij mag ons een teken zijn Van de levenskracht van Holland, Trots dat er gebreken zijn. Want zolang een volk blijft leven, Ligt er hoop in het verschiet, Daarom, zuigeling, betreuren Wij jou komst in Holland niet. 'k Hoop, dat jij het mag beleven Dat er eens een tijd aanbreekt, Waarin men niet meer over oorh Maar over welvaart spreekt. Tien-millioenste Nederlander, Nogmaals: welkom in ons land! En al heb je er geen weet van, 'k Zet je nu tóch in de krant. JABSON landden op kleine hun kostbare last oi dit goud is van de nazi's uit Duits land, of er andere politieke bedoelingen achter zitten of dat het een groot scheepse maar overigens ordinaire in ternationale smokkelaffaire is, is nog niet te bekijken. Trouwens de affaire bepaalt zich niet alleen tot baargoud, maar vast staat, dat enige tijd geleden een zen ding van 2400 gouden horloges, afkom stig uit Zwitserland, op eenzelfde wijze is verhandeld. Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat de smokkelaars op het ogenblik Schiphol mijden en dat zij hun terrein verplaatsen naar Shannon aan de Ierse kust. Er zijn nog talrijke vraagstukken in deze zaak en het zou onjuist zijn te zeg gen, dat het onderzoek verder is ge vorderd dan tot het beginstadium, maar dit beginstadium is toch wel van die aard, dat men op de onlangs te Bern gehouden internationale poli- tieeonferentje zeer uitvoerig over deze alfaire heeft gesproken. LuchivaartpolHie is noodzakelijk Duidelijk toont deze zaak aan, dat d,e smokkel met vliegtuigen een ge weldige omvang kan aannemen en door de nationale politie-instanties nagenoeg niet is te bestrijden. Adju dant De Weille meent dan ook, dat het noodzakelijk is zo spoedig mogelijk tot een zeer nauwe internationale samenwerking te komen, dat een Inchtvaartpalitie moet worden inge steld, die de beschikking heeft over eigen vliegtuigen, zodat controle in de lucht mogelijk wordt en dat deze luchtvaartpolitie bevoegdheden moet hebben, die verder reiken dan 's lands grenzen. De Nederlandse recherche heeft met naar onderzoek in deze zaak feitelijk een Franse zaak gediend. In Neder land immers zijn geen strafbare feiten vastgesteld. De enige staaf baargoud, die de Nederlandse politie in beslag heeft genomen, en die afkomstig is van een expeditiebedrijf, dat de legale vrachten voor de smokkelbende ver zorgde, deze staaf was als onder pand voor de betaling der vracht af gegeven zal dan ook wel moeten worden teruggegeven, als ten minst.': de eigenaar zich meldt. Het is natuur lijk niet uitgesloten, dat de eigenaar liever het goud het goud laat en het pijnlijke verhoor, dat hem zonder twijfel, als hij komt, zal worden af genomen, ontloopt. „Op hét ogenblik zijn in ons land Franse politie-autoriteiten en men kan niet anders zeggen" zo besloot de heer De Weille „dan dat de samen werking van rijksrecherche, douane en Franse politie in deze zaak in alle opzichten prima is geweest. NIEUWE KLM LUCHTLIJN OP DUITSLAND. Het ligt in de bedoeling van de KLM, binnenkort een nieuwe luchtlijn op Duitsland te openen, waarbij gevlogen zal worden met Convair-machines. De route wordt AmsterdamDüsseldorf NeurenbergMünchen. In de oorlog werden tal van schepen op de Duitse binnenwateren door bomaanvallen vernield of beschadigd. Het grootste deel van deze schepen was niet in staat de terugreis te volbrengen. Thans worden zij naar schrootwerven gebracht en wel over land op speciale vrachtwagens. Eén der weinige schepen, die gerepareerd kunnen worden op weg naar een scheepswerf te Würzberg. In 1950 zwemwedstrijden over Kanaal? lerland-Schotland 0-1 Dagelijks bestuur IOC kwam bijeen De vroede vaderen van de stad Fol kestone hebben bepaald met welgeval len de Kanaal-zwem-epidemie 1949 aanschouwd. Zij hebben thans besloten een beker beschikbaar te stellen voor de zwemmer (ster) die in 1950 het snelst het Kanaal over zwemt. Boven dien worden er in deze stad plannen beraamd een estafette-wedstrijd over het Kanaal te organiseren. Men ver wacht voor deze wedstrijd ploegen uit de Verenigde Staten, Frankrijk, Bel gië, Egypte en Groot-Brittannnie. Ook hiervoor zal het gemeentebestuur van Folkstone een beker beschikbaar stel len. Onlangs werd gemeld, dat Zatopek 22 October een aanval zou doen Op het wereldrecord 10.000 meter. Enige bekende buitenlandse athleten waren uitgenodigd om Zatopek partij te ge ven. De Tsjechische sportautoriteiten zijn er echter niet in geslaagd de plan nen voor deze wedstrijd te verwezen lijken (angst voor het ijzeren gor dijn?), zodat Zatopek alleen maar een demonstratie zal geven voor een aan- ta1 fabrieksarbeiders. Het dagelijks bestuur van het in ternationaal Olympisch Comité is, on der voorzitterschap van de heer J. S. Edstroem, te Parijs bijeengekomen. Onder meer werd de mogelijkheid be sproken over de toelating van Duits land tot de Spelen van 1952. Na am pele besprekingen besloot men de dis cussie over dit vraagstuk tot nader order uit te stellen, aangezien de kwestie te netelig is om haar, vóór het congres te Kopenhagen, op te los sen. Het dagelijks bestuur is' wel van plan Om op het congres te Kopenha gen bet verzoek van Israel, om tot de Spelen te Helsinki te worden toegela ten, te steunen. De secretaris van het IOC, de Zwitser Otto Mayer, gaf na de bijeenkomst het volgende commen taar: „Ons doel is, de athleten van alle naties te verenigen. Wij willen de sport doen bloeien in de geest van vriend schap en wij zijn er voor om Duits land toe te laten. Wij geloven echter dat het verstandiger is te wachten tot het vredesverdrag is getekend en de politieke situatie duidelijker is ge worden". De organisatoren van de Olympische Spelen te Helsinki krijgen ook een moeilijk vraagstuk op te lossen. De verwachting is namelijk dat ongeveer achtduizend athleten naar Finland zul len komen. (In Londen waren er zes duizend). Er is echter slechts logies mogelijk voor drieduizend personen. De voetbalwedstrijd tussen de Leaque elftallen van Ierland en Schot land, welke te Dublin werd gespeeld, eindigde in een 10 overwinning voor de Schotten. Het sterke Schotse elftal, waarin niet minder dan tien spelers van het officiële nationale team wa ren opgesteld, had het tegen de ent housiast spelende Ieren lang niet ge makkelijk. Eerst twintig minuten na der hervatting kon de Schotse voor hoede 'n doorbraak forceren en maak te Reilly het enige doelpunt in deze spannende wedstrijd. Het staat thans vast, dat Luc van Dam Dinsdagavond 22 November in de Haagse Dierentuin tegen de Fransman Kid Marcel zal uitkomen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Giel de Roods op die avond tegen Omar le Noir bok sen. Voor de finale van het biljart kampioenschap van Nederland, hoofd klasse cadre 71/2. die van 1 tot en met 4 December in restaurant de „IJsbre ker" te Amsterdam wordt gespeeld, hebben de volgende biljarters inge schreven:' J. A. Eichelsheim (Rotter dam), D. A. Kobus (Haarlem), P. Kruithof (Barendregt), P. de Leeuw (Amsterdam), H. Metz (Den Haag), P. J. van der Pol (Rotterdam). C. de Rüijter (Waalwijk) en J. H. Sweering (Amsterdam). De wedstrijd om het F. A. Lief- dadigheidssschild, welke Woensdag middag' tussen de League kampioen Portsmouth en de cupwinnaars Wol verhampton Wanderers werd gespeeld, eindigde in een 11 gelijkspel. De wedstrijd stond op een zeer hoog peil, iets dat men de laatste tijd vrijwel niet meer op de Engelse velden ge wend is. Het tegenpunt van de Wol ves ontstond uit een penalty, waar tegen Portsmouth heftig protesteerde De begroting van de Provincie Noord- Holland geeft voor 1950 een tekort aan van 528.000. welk bedrag geput wordt uit het reserve-fonds dat daarmede voor ongeveer 1/10 wordt aangesproken. Gedeputeerde Staten zeggen in de toelichting, dat het opmaken van deze begroting geen gemakkelijke opdracht was. Immers tegenover de stijgende uitgaven, staat geen evenredige in- lcomstenvermeerdering. Verschillende maatregelen waren dan ook noodzake lijk, doch het college meent, dat het er uiteindelijk in geslaagd is een begro ting samen te stellen die zowel een goede verzorging van de rechtstreeks aan de provincie toevertrouwde belan gen waarborgt als de harerzijds aan andere organen verleende steun op het gebied van de geestelijke en lichame lijke ontwikkeling en de economische opbouw veilig stelt. Een verhoging van het aantal opcenten op de grondbelas ting van 50 tot 60 kon worden ver.- meden. Evenwel zal het gemeentelijk aandeel in de zeer gestegen kosten van de ver pleging van geesteszieken worden ver hoogd tot f 1100. De bijdrage van 25.000 ten behoeve van het genees kundig onderwijs te Amsterdam komt te vervallen, evenals eenzelfde bedrag als subsidie aan de Nederlandse Opera. Ook is 25.000 minder uitgetrokken voor de t.b.c.-bestrijding door de ge meenten. Eveneens is de bijdrage voor het handelsonderwijs met 12..000 verminderd. Daarentegen zijn de stor ting in het fonds voor de economisch- technologische dienst en de bijdrage voor werkverruiming beide nog met f 50.000 verhoogd. Onder zeer grote belangstelling had gisteren in 't Wapen van Heemskerk te Alkmaar de Provinciale Vergade ring van de Nederlandse Bond v. Plat telandsvrouwen in de provincie Nrd.- Holland plaats. De voorzitster, mevr. V. VisLeguit, opende met enkele woorden deze bijeenkomst. Spreekster wees er op, dat men op de tentoon stelling te Hoorn heeft kunnen zien wat men door samenwerking kan be reiken. Het is gebleken, dat stad en land heel goed kunnen samengaan en de bezoekers zagen hier Noord- Holland op zijn best. „Dit is een sti mulans om nog eens een tentoonstel ling te organiseren," aldus spreek ster. Nadat gezamenlijk het Bondslied was gezongen, deed mevrouw Vis Leguit verslag van de Plattelands vrouwendag ,te Hoorn. De^znimo was ogenschijnlijk eerst niet groo', doch weldra stroomden de opgaven binnen. „Wij hebben kunnen tonen waartoe 5600 leden in Noord-Holland in staat zijn," aldus de voorzitster. Een vier tal onderwijzeressen keurde de hand werken. Er werden meer dan honderd werkstukken bekroond, zodat het niet mogelijk was hiervoor prijzen uit te reiken. Het bestuur is daarom van plan diploma's te verstrekken. Mevr. VisLeguit zou het op prijs stellen als in het vervolg ook de jongere meisjes haar medewerking aan de ten toonstelling zouden verlenen. Mevr R. OudStofberg bracht hierna ver slag uit over de inzendingen cake, ge bak, bloemen en fruit. Gebleken is, dat op het gebied van cake en gebak nog wat voorlichting gewenst is. De zang van het Noordhollands koor noemde spreekster bijzonder goed, doch aan de volksdansen is nog wel wat te verbeteren. Een bijzondei woord van lof richtte mevrouw Oud aan de dames Vis en Wit. Hierna ver belde mevrouw Schoenmaker lets over ie feestavond. Mej. Geertsema deelde mede, dat van twee tot veertien Ja nuari op de Volkshogeschool te Bergen een cursus voor jongens en meisjes van het platteland zal worden gege ven. Van 16 tot 21 Januari zal nabij de grens nog een cursus in samen werking met Duitse plattelandsjonge ren worden gehouden. Bij de mededelingen zeide de voor zitster, dat een antwoord was binnen gekomen op de vraag, die tijdens de Vorige vergadering werd gesteld, of de NACO reductie kan verlenen voor militairen, die met verlof naar huis gaan. Het is gebleken, dat dit niet mogelijk is. De NACO was van me ning, dat de kosten voor rekening van liet Rijk moeten komen en niet moeten worden afgewenteld op de vervoersbedrijven. Bij de benoeming van de kascom- missie stelde het bestuur voor de af delingen, die hierin zitting hebben, op alphabet te benoemen. Naast de af delingen Twisk en Spanbroek, die nog niet aan de beurt zijn om af te treden, werd daarom de afdeling Aartswoud benoemd. Na de beschrijvingsbrief der Algemene Vergadering te Utrecht, welke geen discussie opleverde, had de bestuursverkiezing plaats. Er wer den geen tegencandidaten gesteld, zodat de bestuursleden mevr. V. Vis Leguit, mevr. R. Oud—Stofberg en mevr. A. van WijkHazekamp bij acclamatie voor de tijd van drie jaar werden herkozen. Na de rondvraag werd één uur gepauzeerd. Dt middagvergadering. De middagvergadering was bijna geheel gewijd aan het onderwerp „Staatspensioen". De heer C. J. van Lienden uit Eindhoven was bereid ge vonden voor de Bond van Plattelands vrouwen een lezing te houden over dit belangrijke onderwerp. Hfl wees er in zijn toespraak op, dat het 't volgend jaar vijftig jaar geleden zal zijn dat de Bond voor Staatspensionnering werd opgericht. Men werd zich toen bewust dat het begrip „oud en arm" niet langer van kracht mocht zijn en dat meer aan dacht aan de sociale zorg voor de economisch zwakkeren moest worden besteed. Men werd zich ook bewust dat men, wilde men iets bereiken, een sterke organisatie moest opbouwen. „Er is sinds de tijd dat de Bond werd opgericht een grote vooruitgang op sociaal gèbied te constateren" aldus de heer Van Lienden. Spreker was echter nog niet geheel tevreden over de gang van zaken. Hij wenste een premievrij ouderdomspensioen aan ieder, die - de wettelijk vastgestelde leeftijdsgrens van 65 jaar heeft be reikt. Deze uitkering zal betaald moe ten worden door de staat, die de kos ten dan moet dekken door een alge mene belastingheffing. Het was de uitdrukkelijke wens van spreker, dat de steun niet alleen zal worden ver leend aan hen die in loondienst zijn geweest, doch dat ook de zogenaamde kleine zelfstandigen hier in zullen worden betrokken. Voorts wil de Bond dat de grootte van de uitkeringen niet zal afhangen van de indeling van degemeente, doch dat het bedrag over het gehele land hetzelfde is. Tenslotte wil de Bond, dat degenen die een spaarzaam leven hebben ge leid en die op hun oude dag wat geld hebben overgehouden, hierdoor niet een lagere uitkering krijgen dan zij, die nooit gespaard hebben. Op 1 Oc tober 1950 loopt de Noodwet-Drees af en vóór die tijd zal een andere re geling moeten zijn getroffen. De heer van Lienden achtte het ogenblik ge komen, dat de Nederlanders blijk ge ven hoe zij over de door de regering getroffen en nog te treffen maatre gelen denken. Hij vroeg aan het einde van zijn rede de bijzondere aandacht en volle medewerking van de Bond van Plattelandsvrouwen voor dit zeer "—langrijke vraagstuk. Na deze lezing weed een film van de Bond van Staatspensionnering vertoond. Deze gaf hei leven weer van een boerenjongetje, dat jpgroeit op de boerderij. De jongen wordt een man en tenslotte wordt hij oud c:i is hij niet meer in staat Jj.i werk te verrichten. Het slot is dat hij zijn le- vensavonc. moet slijten in een inrich ting. De film voldeed heel goed, hoe wel de scherpte van de beelden we) eens wat te wensen overliet. Nadat gezamenlijk ..Hollands Vlag' was gezongen, res" mevrouw Vi slechts de taak deze zeer goed ge slaagde vergadering te sluiten. SComf anti-Joodse „Der Sturmer" terug? Barnett Janner (Labour) heeft in, bet Britse Lagerhuis de viaag gesteld, of Bevin ervan op de hoogte was. dat de drukker van „Der Sturmer", het anti-Joodse naziblad, had aangekon digd van plan ts zijn dit blad weder om te doen verschijnen, Bevin ant woordde, dat hij in deze zaak niet meer tussenbeide kon komen. De com munist William Gallacher zeide, dat wanneer Bevin zijn belofte, de in dustrieën in de Britse zone van Duits land te nationaliseren, was nageko men, deze kwestie nimmer had kun nen ontstaan. Bevin antwoordde hier op: „Ik zou graag de industrieën in ge heel Duitsland willen nationaliseren om te voorkomen, dat ze in de handen .van de Sowjets komen". Snsluiper in Amsterdam gearresteerd De Amsterdamse recherche heelt Woensdagmiddag een 28-jarige venter aangehouden, die verscheidene kanto ren bezocht, z.g. om offerte te maken voor toiletpapier. Als de man even alleen werd gelaten, nam hij echter mee wat voor het grijpen lag en ver dween. Toen hij deze middag op het kantoor van de American Overseas Airlines aan het Leidseplein in Amster dam verscheen, belde men de politie op. Een maand geleden is uit het gebouw, waarin behalve de A.O.A. verscheidene kantoren zijn gevestigd, een bedrag van 100 gulden, gestolen en de politie vermoedt dat de dief de nu gearres teerde venter is. De man had kans ge zien een damesportefeuille en nog enkele andere voorwerpen mee te ne men voor hij werd gearresteerd. Boete voor Golden Sylvia De 26-jarige Nederlandse Sylvia van der Moer, die lange tijd leefde onder de goudzoekers van Noord-Finland, is tot een boete van 2.100 Finse Marken veroordeeld wegens bedrog, misleiding van de autoriteiten en overtreding van de bepalingen aangaande de aankomst en het verblijf van vreemdelingen in Finland. Zij verzekerde steeds dat de politie haar verkeerd had begrepen. Sylvia zal, zodra zij de opgelegde boete betaald heeft of zeventig dagen gevangenisstraf heeft uitgezeten, uit Finland gezet worden. Goudmijnwer kers in Fins Lapland zijn een inzame ling begonnen om Sylvia in het betalen van de boete te helpen. Haar hotelre kening heeft zij thans voldaan. Overval op vrouw aan rand van Amsterdam Gisternacht heeft een lange, slanke man een poging gedaan de 53-jarige vrcuw van de landbouwer Hogendam in haar woning aan de Lutkemeerweg aan de rand van Amsterdam-West te beroven. De man, die een ruit uit de keukendeur verwijderd, drong om even na één uur de woning binnen en heeft de vrouw vermoedelijk met een ijzeren staaf enige klappen op het hoofd gegeven. De verwonding viel gelukkig nogal mee en een arts uit de buurt heeft de vrouw in haar woning '/-erbonden. De dader nam ijlings de' vlucht. Smid was eerste burger van Kraggenburg Het dorp Kraggenburg in de Noord- Oostpolder heeft dezer dagen zijn bouwprogramma voor dit jaar voltooid. In ongeveer vier maanden tijds is een honderdtal woningen gebouwd, bene vens twee winkelhuizen, een school gebouw met zes lokalen en een land- bouwsmederij. De smid was de eerste bewoner van het dorp. In de loop van deze week zullen de huizen alle wor den betrokken, zodat men dan een in wonertal heeft van ongeveer 400. Het ligt in de bedoeling Kraggenburg uit te bouwen tot een gemeente van 4 a 5000 inwoners. Jn Kanton is het leven weer normaal. Toen ik het las tussen berichten over de zoveelste bezweken bokser en een vliegtuigongeluk in Schotland, liet ik mijn krant even rusten. Ik zag hoe zich achter de vette zwarte letters, dit deze zin vormden, rode vlaggen ont plooiden. Geweldige vlaggen, die felle hoekige schaduwen wierpen op de goede aarde, op China. Het leven is weer normaal.Och wat! Wij weten nog wel, wat de kran ten in Nederland in Juni 1040 schreven over het door vijanden bezette vader- lo.nd: „Het normale leven herstelt zich". We weten ook hóe het ging in de vijf jaren,die volgden. In de goede aarde van het Hemelse Rijk, waaruit in de oudheid grootse beschavingen ontsproten, wordt nu een ander zaad gezaaid. Zaad, dat komt van andere bodem. De wijze woorden van Lao Tsé zul len vervangen worden door Marx' stellingen. De leer van Confucius zal moeten plaats maken «oor die van Lenin, een man, die godsdienst opium voor het volk noemde. Godsdienst, die in welke zin dan ook, China's grote tradities sinds oude tijden die mystieke schoonheid gaf, welke zilverbrokaat schenkt aan een zwartzijden kleed Maar de oude schoonheid van de Soeng- en Thanndynastieën, de oude literatuur, de oude kunst behoorden toch al tot het verleden, was toch voor een groot deel al verpulverd door de der eeuwen? Ja, de levende erkelijkheid had er zich reeds van verwijderd, het jonge China was zoe kende.... WasHet behoeft nu niet meer te zoekenHet zal niet meer mogen kiezen. De punt, die nu door anderen gezet wordt achter een monu mentaal verleden, is een niet meer vieg te wentelen sluitsteen. De rauwe winden van de Russische vlakten zul- ,er. slechts het onkruid gedogen op te schieten in de goede, aarde. Aarde, waarover de rode schaduwen gevallen zijn Tegenover mij in de dokterswacht kamer, waar ik het was mijn beurt nog niet het bericht over Kanton ias, begonnen twee vrouwen te praten over de schaarste aan lucifers. In Kanton is het leven weer nor maal. WEER VIER PLANTERS OP |AVA VERMOORD Bij een overval op een onderneming nabij Tjiandjur werd de employé H. van Schuylenburgh gedood en zijn collega Vermeulen ernstig gewond. Zwaar gewand wist de laatste een mi litaire post te waarschuwen. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat de overval is gepleegd door de eigen-- on- derpemingswacht van de onderneming. Voorts wordt uit Medan gemeld, da' twee planters van de thee-onderne ming Sidamanik van de H.V.A. bij Siantar door een bende zijn overvallen en vermoord. De beide employé's, de heren P. W. van Dort en A. J. Note- bocm, waren met twee ondernemings- wachters de tuinen ingegaan en vielen in de nabijheid van het emplacement in een hinderlaag. De beide onder nemingswachters wisten te ontkomen en waarschuwden een militaire post, die een patrouille uitzond, welke de jeep aantrof met de lijken van beide planters. Beiden waren gehuwd. Militaire oefening ïn Overijssel Op het ogenblik worden legeroefe- rdngen op kleine schaal gehouden in do kop van Overijsel. De operaties zijn begonnen in Apeldoorn. De troepen werden „gedropped" uit auto's, mid den op de heide en midden in de nacht. Van Wolvega zijn zij opgerukt naar Blokzijl, dwars door moeras sen, grote plassen, kanalen, meren, modderpoelen enz., alleen werkend op het kompas. De uitrusting ter troepen bestaat uit rubberboten, piats, mortie ren, alle soorten granaten, lichte mi- 'rialleurs, stens, enz. Wielrijdster in Den Haag door tram gedood Een 43-jarige wielrijdster, mevrouw mr. W„ te Den Haag kwam Woens dagmiddag te vallen op de tramspo ren vlak voor een haar tegemoetko mende tram van lijn één. Zij kwam gedeeltelijk onder de baanschuiver te recht, zodat de tram maest worden opgevijzeld om haar te bevrijden. Mevr. W. kreeg een schedelbasisfrac- tuur en overleed ter plaatse. „KAREL DOORMAN" TERUG VAN DE OEFENREIS. H. M.'s vliegdekschip „Karei Door man" is gistermiddag van zijn oefen tocht teruggekeerd en is naar Pernis opgestoomd om te bunkeren. Heden ochtend zou het schip zijn gebruike lijke plaats in de Rotterdamse haven weer innemen. HET VLIEGONGELUK VAN DE HEER VORRINK Naar wij vernemen, heeft de Raad voor de Luchtvaart besloten, dat een openbaar onderzoek zal worden inge steld naar het ongeval met de PH NAZ op 17 Januari 1949 bij Valstar in Denemarken. Er zaten in het vliegtuig drie personen, van wie de heer K. Vorrink die enige overlevende is. Het onderzoek zal plaats hebben op 21 No vember. H. M. de Koningin heeft Woens dagmiddag in het paleis Huis ten Bosch achtereenvolgens afgevaardigden van de persatuan Timur Besar, van de Twapro (12de provincie! en van het comité Ketatanegaraan Minahasa in audiëntie ontvangen. i

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5