leugdkoerier OUDS VAN HOUTEN Joegosli HAAS AZIJN MÖSffiS De dood van Ivar Kreuger opnieuw opgerakeld WEK DE GAL IN UW LEVER OP IS ER WEER ewogen week-eind 7 Afke klimt boom. Prijsraadsel Onze mededelingen Het Nederlandse merk met Wereldreputatie rS ■f 7 7 7' Ui VJ Nieuwe Bonnen Het Radioprogramma De Sowjeii echk Wysjinski: nie inbreuk op han De Belgische soc tegen volksstem ZWARTE KAT-BRI DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 ^ww?5nvrw.vavav^.v.va-.;.;.;.v.v.;.;^v.;viva,a%w.vav.\sv.v.w.^>;.^>ototto^^^^/ottor.v.v.'.v VII. ^FKE HAD een gekke manier van vertellen, vond Jumbootje, want terwijl hij praatte liep-ie nu eens erg beweeglijk om de slurf van Jum bootje heen, sprong dan weer öp-èi- öp-üf, op Jumbootjes rug en eventjes later zat-ie in een boom of hing-ie aan zijn staart te bungelen. Jumbootje werd er een beetje tureluurs van, het leek Fiepje wel, als ze in een plagerige bui was. „Ja," zei Afke, en maakte een reu zenzwaai aan een liaansliert, zodat Jumbootje gauw even opzij moest om geen schop in zijn gezicht te krijgen, „de mensen lopen op hun achterpoten, juist as ik, wanneer ik op me achter poten loop." „Gom," zei Jumbootje en Afke scharrelde een paar meter onbehol pen op zijn achterpoten vooruit om het voor te doen, „ze hebben óók een neus," zei hij. „Toch?" vroeg Jumbootje, want hrj dacht er aan, hoe opa verteld had, dat alleen olifanten maar een slurf hadden. Maar een slurf had Afke ook niet bedoeld, zei Afke en-ie klauterde, roets, in een mooi dun berkeboompje, Afke had bedoeld, dat ze een heel_ klein neusje hadden, eventjes groter dan hij zelf had en toen Afke dat vertelde, liet-ie zich langs een dikke zijtak van 't berkeboompje weer naar beneden zakken. Maar hij was nog maar een klein eindje boven de grond; één metertje misschien, of daar zwiepte me die tak plotseling in een grote boog, met Afke en al, omhoog en bleef rechtop staan boven de bo men uitEn tegelijk klonk er een stem. „Hei daar," zei die stem, „wat moet dit voorstellen, als ik vragen mag?" Toen zag Afke dat-ie in de hals van een giraf zat, die hij ook al voor een boompje had aangezien. „O," zei hg beduusd, „ik ben sor- rie." „Ik ben Gerrit," zei de giraf bars, „aangenaam hoor." „Ja, maar ik bedoel," zei Afke; die het niet goed begreep, „ik heet eigen lek Afke, ziet u, maar ziet u en toen begon-ie weer te snikken, zo onbedaarlijk te snikken want hij raak te d'-r helemaal van overstuur. Maar Gerrit die zoals je misschien al weet, erg fijnbesnaard was, die kon daar helemaal niet tegen en ging stilletjes een deuntje meehuilen. „Huhuhuhuhu," snikte Gerrit en Afke zei tussen twee traantjes door, dat-ie het toch niet hèlpen kon, dat Gerrit z'n poten zo gek waren en Ger rit vroeg tussen twee traantjes door, of hij 't dan soms helpen kon en hor tend vertelde hij het verhaal van Ni- codemus N. P. (Hippopotamus), die er z'n naam in had willen uitsnijden. Toen zei Afke weer, wat moe altijd had gezegd en vroeg om excuus, enfin, jullie begrijpen wel, dat het een heel droevige vertoning was daar boven de bomen van het Lommerrijk Loof bos. Toen hoorden ze ineens de stem van Jumbootje van de begane grond. In een wip was Afke weer beneden en kwam ook de kop van Gerrit om laag. „Hela," riep Jumbootje, „gekke beesten, ik heb me gewoonweg een aap staan te lachen. Hij zag je zeker weer eens voor een boom aan, Ger rit?" „Ja," zei Afke grootmoedig, maar nu is het allemaal vergeten en ver geven hoor," en dat zei Gerrit ook. Toen vroeg Jumbootje: „Maar wat stond je hier eigenlijk Uit te kuren?" „O ja," zei Gerrit, „dat is waar ook. Er lag een gekleurdigheidje, een soort floddertje op de grond, maar ik ben een beetje bijziende, zie je en nu dacht ik, mijn hoofd er af dacht ik als dat niet onze kleine Eiepje is." Meteen boog hij zich weer helemaal naar be neden met zijn poten wijd, terwijl ook Jumbootje en Afke wat dichterbij kwamen. En, ja hoor, daar lag, als een snippertje ongeluk, Fiepje, hele maal verfomfaaid tussen wat takjes en wat bladertjes op de weg. „Gom," zei Jumbootje, „ze zal toch nietmaar meteen begon Fiepje zelf heel opgewonden te praten en te babbelen. „Hi, hi," zei ze, „zie ik er niet af schuwelijk uit? Al m'n make-up er af, afschuweliijk gewoon. Is er afgeregend zie je. Heeft het hier niet geregend? Hi hi. En ik kan niet eens meer over eind komen. Hi hi, ik mag me eerst wel eens een beetje poeieren, vind je niet? O, en ik was zo ècht-lekker hoog gevlogen, oei-zo hoog. En toen kwam er opeens een klein buitje en ik kon nergens schuilen daarboven, zodat ik klèts-klètsnat werd. Oei, en ik was zo hoog en ik kon niet eens meer vliegen van de natterigheid en toen ben ik naar beneden gedwarreld. Kim je me volgen? Hi, hi, en nu zie ik er uit, geen gezicht, maar het was toch echt fijn. En ik heb wat gezien! Dat raden jullie nooit, wat ik gezien heb," en Fiepje keek ontzettend ge heimzinnig. „Nou, wat heb je dan gezien?" vroe gen ze alle drie. „Nou ja," zei Fiepje en ze keek even scheel naar het puntje van haar ene voelspriet, „ik weet niet meer hoe ze heten, maar Jumbootje heeft het er altijd over. Ze hebben een huisje gemaakt en er waren twee witte met witte kleren aan en een wit pannetje op hun hoofd, en verder allemaal zwarte, die alleen maar een rokje aan hadden en ze liepen op twee poten!" „Bedoel jevroeg Jumbootje, die nattigheid voelde. „Hi, hi," giechelde Fiepje, „doe niet zo flauw, zèg het nou!" „Bedoel je ménsen," riepen Jum bootje en Afke tegelijk. „Ja," zei Fiepje, „natuurlijk, de mén sen, dié bedoel ik. Allemaal zwarte en twee witte." (Volgende week méér.) Voor kinderen beneden 12 jaar. In het onderstaande berichtje mogen jullie de klinkers invullen op de plaat sen waar de stipjes staan. Een punt die tussen haakjes staat, be tekent het einde van een zin. ..n v..rj.r.g j.ng.tje. w.rd .p d. str..t d..r ..n ..t. ..ng.r.d.n G.l.kk.g kw.m h. ,r g..d ,f .n w.rd h. n..t .rnst.g g.w.nd K.nd.r.n m..t.n ,r .m d.nk.n d.t z. .lt.d ..rst g...d n..r l.nks ,n d.n n..r r.chts k.k.n .Is -z. ..n r.w.g .v.rst.k.n De oplossingen kunnen vóór Zondag, 30 October naar het bureau van dit blad worden gezonden. Deze v/eek waren er weer verschei dene mensen die ons zilverpapier zon den. Hartelijk dank aan mej. Visser in1 Den Helder, mej. H. W. Mulder en Nan nie Schutte in Alkmaar. Mej. H. W. Mulder danken wij tevens voor de kaarten die zij heeft gezonden en Martha Visser voor postzegels en si garenbandjes. Wie wil corresponderen met Ria Lu- kassen, Messchaertplein 53, Vlaardingen Zij is 11 jaar oud, zit op school in de zesde klas en houdt veel van zwemmen, fietsen en handwerken. JJATVUgAZIJ n.o P_z:nib s.t; Voor kinderen beneden twaalf jaar. Beste jongens en meisjes, de eerste brief die vandaag uit de zak rolt is van „Papaver". Leuk dat ik weer eens wat van je hoorde, Papavertje. Je schreef mij verscheidene bloemen namen, waaruit ik de naam van die prachtige vuurrode bloem maar heb gekozen. Die werd nog door niemand gebruikt. Addie de Moor, moet jij voor de Padvinderij een gedichtje over Dierendag maken? Ja, ik kan mij best voorstellen, dat je dat moeilijk vindt. Je weet toch wel waarom we dierendag vieren, is het niet? Als je daar eens goed over nadenkt en het op een velletje papier schrijft, kim je later proberen of je dat alles ook kunt laten rijmen. Probeer het maar eens, Addie! „Madeliefje", nu je 's middags niet naar school gaat, krijg je zeker huiswerk mee, om gelijk te blijven met je lclasse-genootjes. Ik d$nk dat je wel een bolleboos in het leren bent, of heb ik het mis? „Klaproos", ik ben weer aan het sparen om je nieuwe plaatjes te kunnen zenden, maar de oogst van de laatste tijd is nog niet g*root. Nog een poosje geduld, meisjel Gelukkig dat het boek zo naar je zin was. „Climatus", hartelijk dank voor het zilverpapier, dat zo keurig verpakt was. Wil je de tantes ook van mij bedanken? Over vier maanden kom je dus bij onze andere groep. Gezellig hoor. Willie Boon, heb je een prettige verjaardag gehad? Ik hoop, dat je er nog eens over schrijft, meisje. Ja, „De Dubbele M" is een aardig boek. Heb je het al gelezen? Ik was blij met het zilver papier, Willie. Jan Mosk, prettig dat je met ons mee gaat doen. Ook jij hebt al zilverpapier verzameld. Prachtig hoor! Frans Lenghaus, wat zal dat een leuk stel zijn, dat tweeling broertje en -zusje van jou. Kunnen ze al wat babbelen? Op 9 October heb je dus weer een boek gewonnen. Fijn zeg! Voorlopig heb je weer wat te lezen. Tiny Verhagen, Leuk dat je al zo goed met de diabolo overweg kunt. Laatst heb ik het ook eens geprobeerd, maar ik bracht er niets van terecht. Aardig, dat moeder je met schrijven heeft geholpen, maar schrijf je de volgende keer zelf eens? Ik kan het altijd lezen hoor en naar de foutjes kijk ik niet. Martha Koster, de vorige keer heb ik geen brief van je gezien, anders had ik je wel antwoord gegeven. Jammer is dat. Hartelijk dank voor de postzegels, meisje! Marian de Vries, wat heb jij een alleraardigste tekening gemaakt! Daar heb je een heel werk aan gehad, zeg. Ik ben er blij mee, Marianneke. Piet de Vries, ook jij hebt zo mooi g'etekend. Dat kippenhok met al die grote en kleine kippen vind ik zo leuk. Alie Bruinenberg, wat kreeg ik weer een keurige brief van jou. Heb je het boek al ontvangen en is het naar je zin? Hennie Klepper, hartelijk dank voor dat mooie verhaal. Jij kunt al net zo opstellen maken als gedichten, merk ik. Op school krijg je daar zeker goede cijfers voor. Wanneer ben je jarig, Hennie? Willy v. d. Gulik, ja, ik vond de optocht heel mooi. Jij ook? Verlang .je al weer naar de December- leesten? Ja, dat is een gezellige tijd! Sia van Voorst, ik hem met bewondering naar de vrolijke tekeningetjes bij je oplossing gekeken, 't Was een feestelijk gezicht, Sia. Elly Rempt. Jij hebt nog een flinke grootvader, die zo'n eind kan fietsen en jouw grootmoeder lijkt mij zo'n lieve, gezellige vrouw. Wil je ze de groeten van mij doen? Tini Beuling, kim je al Frans spreken? Mischien krijg ik het volgende jaar wel eens een Franse brief van je. Dat zou leuk zijn. Gre Slikker, ik vind dit nieuwe postpapier heel mooi. Heb je het voor je verjaardag gekregen? Jij hebt dus ook een diabolo. Ik vind het een aardig spel, maar wel erg moeilijk om het te leren. Bert Boshuizen, gelukkig dat het boek zo in de smaak viel. Hennie Koops, wat jammer dat je zo ongelukkig was met de poppenkinderen. Was het hoofdje van jouw pop kapot gevallen? Nog gefeliciteerd met moeders verjaardag. Ik hoop, dat je een heerlijke dag hebt gehad. Grietje Bruyn, Tineke is een mooie naam voor je pop. Maak je zelf al kleertjes voor haar? Dik Lont, blijven er veel jongens en meisjes tussen de middag op school? Je woont zeker een heel eind van de school af. „Wimpel", ik zou best eens zo'n lichtkring bij willen wonen. Waren er leuke toneelstukjes? Rensi Poordvliet, Corrie van Dam, Jopie de Vries, A. van Westen, Tom Kos, Pieter de Hulst, Matthijs Kee, Simon Schermer, Rudolf Doets, Jacoba v. d. Schaaf, Noortje de Graaf, Dorie Kost ^en Annie Luyendijk, jullie zijn welkom bij ons. Jongens en meisjes, de briefjes voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 30 October. Zijn broer beweert, dat hij vermoord is (Van onze correspondent) „JVAR KREUGER werd vermoord", beweert de broer van de in 1932 overleden Zweedse financiële magnaat. Daarmede wordt de geest weer opge roepen van een man, wiens val in 1932 de hele Europese economie op zijn grondvesten deed schudden. In 1932 werd de Zweedse luciferin- dustrieel Ivar Kreuger in een Parijse hotelkamer doodgeschoten gevonden. De val van zijn enorm concern had een internationale krach tengevolge, die ernstige consequenties op vele terrei nen van de wereldeconomie met zich meebracht. Over de omstandigheden, waaronder Ivar Kreuger zich van het leven be roofd zou hebben, is veel materiaal van het gerechtelijk onderzoek voorhanden. Kreuger had tevergeefs geprobeerd door een Amerikaanse lening het Zweedse luciferconcern op de been te helpen. Men verklaarde toen, dat deze lening door de houding van de Amerikaanse bankonderneming Mor gan niet doorging. Daarvoor was Ivar Kreuger met Morgan door een gunsti ger aanbod van een Franse staatslening in conflict geraakt. De dood van Kreuger was toentertijd voor de gehele wereld het gesprek van de dag en het duurde een hele tijd, voor de discussie over dit financiële schandaal in de internationale pers tot een eind kwamen. In de zeventien ja ren, die sindsdien zijn voorbijgegaan, leek het of de val van Kreuger, zoals zo vele andere grote affaires van de Hartelijke groeten voor jullie allen van TANTE IET. ....EEN DROEVIGE VERTONING WAS HET. OPLOSSING PRIJSRAADSEL. Verborgen kinderspeelgoed: 1. Tol. 2. Pop. 3. Stelten. 4. Hoepel. 5. Bal. Deze week werden de boeken gewon nen door; Sia van Voorst, Juliana van Stol berglaan 24, Alkmaar. Jan Blokker, Boerdijk M. 6, Oost woud. Jopie de Vries, Zuideinde A. 111 Oostzaan. Mia Moleman, Jan Blankenstraat 21, Den Helder. Martha Koster, Acacialaan 1, Bever wijk (8 jaar). Ria Lukassen, Messchaertplein 53, Vlaardingen. Gefeliciteerd jongens en meisjes! De prijzen worden toegezonden. U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVBRPIL- LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. vooroorlogse tijd, begraven en vergeten was. Thorsten Kreuger, de broer van de beroemde en beruchte financiële magnaat, beweert nu in het Stock- holmse blad „Aftonbladet", dat Ivar Kreuger geen zelfmoord heeft gepleegd docht dat hij vermoord zou zijn. Het zou Ivar Kreuger gelukt zijn, in de Verenigde Staten een andere geldschie ter dan de bankonderneming Morgan te vinden, waardoor hij in de gelegen heid was, zich vóór de crisis te redden. Een motief voor de zelfmoord heeft men nooit gevonden en Ivar Kreuger zou „het slachtoffer van een met dui- velse handigheid en gewetenloosheid bedreven moord" zijn gewórden. Thor sten Kreuger, die niet alleen eigenaar van de „Aftonbladet", doch ook van de „Stockholms Tidningen" is, steunt zijn beweringen op het kortgeleden ver schenen boek van de Zweedse journa list Berman, waarin het geval-Kreuger eveneens opnieuw wordt opgerakeld. Thorsten Kreuger beschuldigt de Franse justitie ervan, dat zij de acten van het proces-Kreuger heeft laten verdwijnen om een later onderzoek naar de hele procedure tegen te gaan. Reeds in 1932 verklaarde de Franse politiedokter Hedrin een zelfmoord van Ivar Kreuger als zeer onwaarschijnlijk. Uit angst er zelf nadelen van te onder vinden heeft hij zijn conclusie niet ge publiceerd. Thorsten Kreuger beweert tenslotte, dat de bankonderneming Morgan door de beurscatastrophe, die het gevolg was van de dood van Ivar Kreuger en de ineenstorting van het luciferconcern, belangrijke sommen gelds heeft verdiend. Het uitgebreide materiaal, dat Thor sten Kreuger in de .Aftonbladet" heeft gepubliceerd, is voor een deel aller minst nieuw. Tot nu toe was er dan ook geen aanleiding aan de hand van deze publicaties het Parijse Kreuger- proces op te rakelen. Of de nieuwe aanval van Thorsten Kreuger meer succes zal hebben, valt te betwijfelen. - Als vanouds - DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend Pachtovereenkomsten moeten schriftelijk worden vastgelegd Het is de Sociale Voorlichtingsdienst gebleken, dat er nog vele misverstan' den bestaan op het gebied van de pachtovereenkomsten waardoor de pachters dikwijls in hun rechten tekort worden gedaan. Hoofdzaak is, dat alle pachtovereenkomsten door de Grond kamer schriftelijk moeten worden vast gelegd. Heeft de pachter geen schrif telijke overeenkomst dan tast hij in het duister als hij verlenging van de pachtovereenkomst moet vragen en ook wat betreft de geoorloofde pacht prijs. Zolang de pachtovereenkomst niet schriftelijk is aangegaan behoeft de pachter de pachtprijs niet te voldoen en kan hij terugvorderen wat hij on verschuldigd heeft voldaan. Er mogen geen hogere pachtprijzen worden ge vraagd dan door de Grondkamer zijn vastgesteld en in het pachtcontract zijn vermeld. Pachten zijn bedrijfslas ten voor de boer en te hoge pacht prijzen beïnvloeden zijn bedrijf in on gunstige zin. De Economische Controle dienst controleert de pachtovereenkom sten. Bij contröle bij 49 ondernemingen werden niet minder dan 16 overtre dingen geconstateerd. PATRICIA WENTWORTH 13 Na een heel beleefd „goedenmid- dag, juffrouw" te hebben gezegd, deel de zij mee, dat ze uit naam van mrs. Oakley moest vragen, of de juffrouw alles had wat zij wenste. Juffrouw Mason knikte en zei iet wat terughoudend, dat zij wel zien zou of ze nog iets nodig had. Met een hoofdloos paardje in de hand staakte Marty even zijn bezigheden. „Juf zegt, dat ze nog nooit zo'n rom mel gezien heeft als wat er van mijn speelgoed is geworden" „Houd je mond er maar over, Marty! Je gaat nu door met het opbergen van die dingen't is vreselijk zoals ze vernield zijn". Marty gooide het verminkte paard in een hoek en keerde zich toen vro lijk glimlachend om. „Ik ben erg ondeugend geweest sinds u weg is gegaan nietwaar juf?" „Jij gaat door met je speelgoed op te rapen". Met een hoop rommel in de handen zete Marty het gesprek voort. „Ik gooide haar broche uit de auto", zei hij, Dorinda aankijkend, alsof zij die mededeling moest bevestigen. „En ik stak een speld in haar been, om 't aan het bloeden te maken. Bloedde het, miss Brown?" „Ik heb er niet op gelet", zei Dorin da. „Juf" keek de schuldige doordrin gend aan. „Dan vraag je dadelijk ex cuus aan miss Brown. Mensen met spelden steken om ze aan 't bloeden te makenzoiets heb ik nog nooit gehoord, 't Lijkt meer op de manier van ruwe wilden dan van een kind, dat ik heb opgevoed. Kom vooruit, vraag dadelijk excuus!" Marty liet al het speelgoed, dat hij had opgeraapt, weer vallen, deed twee pasen vooruit, vouwde zijn han den en dreunde vlug zijn lesje op. „Het spijt me, dat ik zo stout was en ik zal het niet weer doen". Er werd nog even gepraat over de broche. Juf was zeer ontdaan, toen ze hoorde, dat het nog een erfstuk was van Dorinda's overgrootmoeder en Marty zei wat van de gele stenen. „Ik wil er niets meer over horen", zei juf beslist. „En ik gooide water uit de ketel naar miss Cole en toen deed zij haar mantel aan en haar hoed op en ging weg", zei Marty. „Genoeg, Marty. Als je speelgoed niet binnen tien minuten is opgebor gen, weet je wat er gebeurt". Het kind boog zich ijverig over zijn speelgoed. Dorinda wilde juist weggaan, toen iets haar blik trof. Marty had zijn speelgoed nogal ruw laten vallen en de lichtere stukken lagen op de grond verspreid, waaronder een verfrommel de foto. Zij pakte die op en begon ze glad te strijken. Plotseling, ze wist niet precies wanneer, begon alles om haar heen te draaien. Ze hoorde juf scherp tot Marty zeggen: „Waar heb jij die foto vandaan? Is het er één van je moeder?" En ze hoorde ook, hoe hij antwoord de: „Ze kwam uit een doos". „Wat voor doos7" „Een gewone doos, maar ze was he lemaal gekreukt en zat onderin". Dorinda hoorde de woorden, maar vatte de zin er niet van. Haar gedach ten zwierven ver weg. Met bovenmen selijke inspanning slaagde zij erin te zeggen: „Ik zal zien ze terug te brem gen" en verliet toen haastig de kamer Haar eigen kamer was juist aan de andere kant van het portaal. Na de sleutel te hebben omgedraaid, ging zij op het bed zitten en staarde half on gelovig maar vol afschuw naar het verkreukelde portret. De naam van de fotograaf was duidelijk zichtbaar: „Charles Rowbecker and Son Nor wood". Precies zo'n foto had in het al bum van tante Mary gezeten. Het was, hoe ongelofelijk 't ook mocht schijnen, zonder enige twijfel een portret van haar oom. (Wordt vervolgd) Eei I din Een grote naam doet zeer kleine dingen gelden. (PETIT-SENN) Op 30 October zullen leden van de Nederlandse kolonie in Berlijn hun eerste na-oorlogse kerkdienst houden zo meldde de Nederlandse militaire missie. voor het tijdvak van 23 October t.m. 5 November 1949. Elk der volgende geeft recht bonnen op 't kopen van Voedingsmiddelenkaart 909 361 Vlees (A, B, D) 100 gr vlees 362 Vlees (A, B) 300 gr vlees 363 Vlees (D) 100 gr vlees 364 Algemeen (A, B, D) 250 gr rijst 366 Algemeen (A, B)^ 200 gr kaas of 250 gr korstlo- ze kaas 374 Algemeen (D) 100 gr kaas of 125 gr borstlo- ze kaas (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MF, MH 912 (bijz. arb., a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter C. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 October a.s. worden ge bruikt. De niet-aangewezen bonnen 344, 345, 348, 349, 350, 351, 353, 355, 356, 357, 358 en 359 Algemeen kunnen worden ver nietigd. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Het klokje van 7 uur. 705 Radio Volksmuziekschool. 7.35 Ronde Tafel* Conferentie. 7.45 De Regerings-Voorlichtings- dienst antwoordt. 8.05 In het Radio-Zoeklicht 8-15 Radio Philharmonisch-orkest. 9.05 Avro's avondschool. 9.30 Louis Armstrong in de Avro- studio. 10.00 Boston Promenade-orkest. 10.10 Mary Post vertelt. 10.25 Hugo de Groot en orkpst. 11.15 Reportage opening ijshockey-sei- zjen in Amsterdam. 11.30 Garmofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.15 Lezing. 6.30 Gra- mofoonplaten. 6.40 Reportage. 7.15 Muzikale uitzending voor de jeugd. 7.40 Radiokrant voor Nederland. 8.05 Steravond in Groningen. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.15 De vaart der volken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Beroemde con certen. 11.45 Gramofoonplaten. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.15 Melo dieën van Rodgers. 8.50 Voor de huisvrouw. 9 00 Tsjechisch concert. -11,30 Accordeon-orkest 12.00 Pierre Palla, orgel. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Gramofoon platen. 1.15 The Skymasters. 1.45 Edith Piaf. 2.00 Kookkunst. 2.20 Solistenconcert. 3.00 Boe kenschouw. 3.20 Boston Promenade-orkest. 4.00 Filmland presenteeert. 4.30 Tussen twaalf en zestien. 5.00 Dansplaatjes. 5.20 Wij en de mu ziek. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Johan Jong, orgel. 7.30 Lezing. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Piano-voordracht. 8.30 Lezing. 8.55 Zo juist verschenen. 9.00 Men vraagt.... en wij draaien. 9.30 Voordracht. 9.50 Buitenlands weekoverzicht. 10.05 Pennies from Heaven. 10.45 Avondwijding. 11.15 Beiers Staats-orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Muziek bij het werk. 8.05 Gramofoonplaten. 9.15 Voor de zieken. 9.35 Boston Symphonie-orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Hoorn-concert. 11.15 Fxano-recital. 11.45 Hongaarse muziek. 12.00 Sextet Johnny Kroon. 12.30 Mededelingen. 12.33 Trio „Fantasia". 1.15 Promenade-orkest. 1.45 Gramofoonplaten. 2.15 „Boesjes", luisterspel. 3.00 Sweelinck-kwartet. 3.30 José Iturbi, piano 3.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 7.00 Om- rocp-orkest. 4.40 v-jordrao*i. 5W Reginals Dixon, orgel. 5.15 Beethoven-cyerss. 5.45 „Un- dei de Fryske flagge". 6.00 Piano-duo. 6.15 Prof. Dr. A. Hulst. 6.30 Geestelijke liederen. 6.45 Christelijke vakbeweging. 7.15 Regerings uitzending. 7.30 Radio-krant. 8.05 Disco-actu aliteiten. 8.15 Busch Strijkorkest. 8.55 Het pro ces Harry Lange, hoorspel. 9.45 Radio Phil harmonisch-orkest. 10.45 Avondoverdenking< 11.15 Selectie uit selecties. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN Hls 8.05 Concert. 9.05 Lichte mu ziek. 10.00 Eng. L.P.: Harold Smart (orgel). 10.30 Eng. H.S.: Tommy Smith en orkest. L1.00 Eng. L.P.: BBC Welsh Orch. 11.30 Voor dracht. 11.45 „Mrs. Dale's Diary". 12.00 VI. Br.: Gram. 12.32 Gram. 1.15 Orgelspel en zang 2.00 Oude muziek. 3.00 Eng. L.P.: Louis Ste vens en kwintet. 3.30 Sydney Davey en en semble. 4.00 NWDRs Omroeporkest, koor en solisten (fragmenten opera's). 5.00 Kootwijk: Patavia. 6.00 Fr. Br.; Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Gram. 7.50 Fr. Br.: Ber. act. 8.00 Gevar. progr. 9.15 Rustige gram.mu7.iek. 9.30 Pauze. 9.35 VI. Br.: Cram. 10.15 Cabaret. 11.00 Diversen. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 33; Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 22 Directie: J. BIJLSMA en C. KRA Hoofdredacteur: A KAPTEIN -TWEE STEMMINGEN war Veiligheidsraad te breng 39 stemmen op Joegoslavië gaderlng van de Verenigde wind en bleef Wysjinski nii dat Rusland Joegoslavië ni afgevaardigde noemde de v vest en van het gentlemen's waarop de nieuwe leden vai kiezing van Joegoslavië woi het Anglo-Amerikaanse bic volgde haar werkzaamhedei Toen de voorzitter, de Romulo Donderdag de algi gadering opende, vroeg Wj woord om mede te dele postulaat van Joegoslavië gende actie was tegenover unie. Voorzitter Romulo in| do hier de spreker, maai deed alsof hij het gehamer en voltooide haastig zijn waarop een applaus van df pese delegaties volgde. Wy de woordelijk: „De Sow; delegatie verklaart zeer l Joegoslavië niet mag, niet 1 zal beschouwd worden als genwoordiger van de Oosteu den. Het in de Veiligheidsra van Joegoslavië zal door d van de Sowjetunie beschou- als een nieuwe inbreuk op vest, waardoor de basis ze dering van de samenwerk V.N. wordt ondermijnd." Na een berisping van Ro overgegaan tot de eerste stei kozen worden Ecuador en respectievelijk 57 en 56 stc deze stemming werden op 37 stemmen uitgebracht en c Slowakije 20. Daar de ver< derheid 39 stemmen was, we ming noodzakelijk voor de canto zetel. Thans kreeg Joe stemmen en Tsjechoslowaki Zoals bekend, bestaat de 1 raad uit afgevaardigden ve den. Engeland, Amerika, unie, China en Frankrijk 1 permanente zetel, terwijl d manente zetels laatstelijk wi nomen door Cuba, Egypte, 1 Argentinië, Canada en de 0< laatste drie landen zijn op ber a.s. aan de beurt om af Donderdagmorgen heeft he socialistische partijbestuur ding van Max Buset zich we cipe der volksraadpleging ningskwestie en de voorzie ringsbepalingen betreft, vo gen de regering gekant. Hi stuur heeft alle nodige i genomen om het hoofd te k den aan de verdere ontwik het koningsprobleem. De Waalse liberale mi openbare werken, Buisseret, klaard van oordeel te zijn, Leopold „door het land de van een volksraadpleging ti en afstand te doen van de dynastie een grote dienst zot Minister Buisseret voegde t. dat als de koning in Wallt 50 procent der stemmen plu zou weten te verenigéh, de voorbehouden dit resultaat u els een aanwijzing, dat de moet terugtrekken. Onruststookster op Van doorgaans goed in "al taire zijde vernam Reu' guerrillabende, "e zichzelf Kat-brigade" noemt en om staat van de communist Ab di, de voornaamste oorzaak huidige wanordelijke situat en Midden-Java. Volgens zegslieden zou de sterkte vai de 2000 man, mogelijk meer De TNI zou deze zwarte 1 drastisch willen aanpakken nen van interne politieke gens welingelichte Nederl: is deze brigade een gehei schap, onder communistisc en is haar doel chaos te In Indonesische politieke k; men Donderdagavond niet i een en ander commentaar W eerberich Weersverwachting ge morgenavond: Wisselendj king met vooral in de vincies nu en dan buie mige met onweer en hiei met hagel. Iets kouder v lijk des nachts in het land. Matige, in de kus! tijdelijk krachtige winc Zuidwest en West. A i

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6