Egmond aan Zee geeft Voorstraat nieuwe gasverlichting Heer-Huqowaard Bergen De Rijp Egmond a. d Hoef Sultan van Djokja ontketende storm in een glas water Pim, Pam en Pom en hei Afrikaanse avontuur Najaarskeuring van de Rundvee- fokvereniging „Stompetoren" VAN MARSDIEP TOT IJ VRIJDAG 21 OCTOBER 1949 en diaconieën hun mede- de oprichting van een ijk hulpbetoon ontzeg, len B. en W. de werk- elf over. Hierna werd aangenomen. n voor het o.l. onderwijs r 1948 vastgesteld op bedrag, waarmede da beschikbaar gestelde be rijden, bedraagt f 99,32. :g over 1948 voor de r.k. hooi te Egmond-Binnen teld op f 5888,20; de voor a aanmerking komende aald op f 5961,38. Vopr en meisjesschool to Eg- rioef werd de vergoeding p f 4606; de voor vergoe- nerking komende uitga- 1,23. /eg langs het duin wordt genaamd: van Olden- :t resterende gedeelte van tot de z.g. Rode Hoeve nd Weg naar de Bleek, provincie Noord-Holland rd aangegaan een z.g. regeling, luidende: indien rf voorzieningen aan het m het P.W.N. moeten ;voerd in verband met wege de gemeente Eg- uit te voeren of uitge- en, zullen de kosten <laar- helft voor rekening van Egmond-Binnen komen. :de de gemeente zich borg e Waard Jr. voor de door vraagde hypotheek ad de bouw van een tuin- Van gemeentewege zal e worden gedaan bij het te nemen in het verlies, ivraag herinnerde de heer er aan, dat de 6 nieuwe ig geen recht van uitweg e Vennewatersweg. imons bracht de staat van in herinneing. Hij in- of dienaangaande reeds pgenomen met HH-schap De voorzitter deelde aanleg van wandelpaden renweg de volle aandacht 1 echter veel grond moe- aangekocht. De heer ocht het voorste gedeelte htegaalspad te verharden. md jaar een avond vierdaagse wel spontane geluiden te 'bijeenkomst van Woens- „De Oude Herberg". Daar n.l. de leden van het or- omité van de Avondvier- ar voor het eerst in Heiloo a alle opzichten slaagde eek wel uit de verslagen P. Avis voorlas. Er waren :rs. Ook financieel was de Er werd ontvangen 1429 n 1193,66, alzo is er een 235,34, waarvan echter nog rekeningen betaald moe- Eenstemmig besloot men jaar weer zulk een vier- ganiseren. ité werden gekozen de he- r en P. Avis voor de VW, en S. Deutekom van de standsorganisatie en J. v. en J. A. Groot als verte- s van de ,Hemi". Dit co- 'ebruari 1950 met uitvoeri- :omen. Met bepaalde wen- ogelijk rekening gehouden waren er stemmen uit de om er meer het sportele- brengen en de Zaterdag- aten vervallen omdat het deelnemende middenstan- :elijker wordt om mee te rd wenselijk geacht, zo dit zou stuiten, niet na, maar daagse de rit van Zater- laten rijden, htingen zijn ten opzichte ig gespannen, vandaar het dat deze vergadering Tenslotte memoreren we van een kascontrolecom- mde uit de heren Jos. S. L. v. Riet. Aan het co- leutekom, wiens toestand rongeluk vooruitgaande is, en gezonden worden. auto-ongevallen :der van een vrachtauto [wagen van de firma De Dnster, remde op de Ken- ■eg alhier omdat hij meen- uit het buitenland af- *en een vrachtauto uit Bo de passeren. De vrachtau- rnet draineerbuizen, slipte en de tegenligger op. Bei- werden beschadigd, doch ongelukken kwamen niet auto van de firma P. uit de de Zevenhuizerlaan in- botste tegen een boom en een aldaar staande licht- cnapte. De auto werd be- ch persoonlijke ongeluk- ook hier niet voor. IGERUJKE STAND Cornells A., zoon van C. Kul- •1. Groefsema. Adelbertuf B. Hoc ties en C. A. M. Erkamp. oon van G. Hunia en A. Sin- ■ina J., dochter van J. Houten- Fokke Ypina en Catharina 1Theodorus Bergen, 64 jaar, A. Huibers. JELSPORTVEREMGING OPGERICHT ten R.K. wandelsportver- ïricht voor jongens en bestuur is als volgt sa- 'r. Oostermeijer, Fr. Som- imper, H. Bijwaard en J De Raad vergaderde Woensdag avond voltallig, onder voorzitterschap van burgemeester Niele. Aan de heer J. Cuypers werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare lage re school, wegens benoeming in gelij ke functie te Den Helder. Daar bij voorziening in de laatste vacature een onderwijzer benoemd was, in plaats van een onderwijzeres, omdat er niet voldoende sollicitanten waren, stelden B. en W. voor in de vacature Cuypers thans weder een onderwijzeres te benoemen, daar er nu ruim voldoende vrouwelijke sollicitan ten waren. Daarna werd met algemene stemmen benoemd mej. H. G. Smit, thans onderwijzeres aan de o.l. school in Koudekerk aan de Rijn, die nr. 1 op de voordracht stond. Besloten werd voor het jaar 1950 weder kasgeldleningen en een reke ning-courant-overeenkomst te sluiten tot een bedrag van f 550.000. Straatnamen. Nu het herbouwplan tot uitvoering begint te komen, moesten de straten rond het oude Pompplein gedoopt worden. Na uitvoerige discussie werd besloten de Voorstraat te laten door lopen tot het nieuwe plein bij zee, dit plein te noemen Westeinde en de weg onder langs de vuurtoren Gasthuis straat te dopen. De voorzitter lichtte uitvoerig toe, dat de woningbouwvereniging prijs stelde op een vertegenwoordiger in de commissie. Het raadslid J. Wijker stelde zich beschikbaar. Het tegen woordige lid, de heer Van Pel, stelde geen prijs op herverkiezing en de heer C. Blok ogenschijnlijk ook weinig. Na deze toelichting werden met alge mene stemmen gekozen de heren J. Petri, J. Stam, C. P. Dekker en J. Dekker en voorts de heer J. Wijker met 7 van de 11 stemmen. B. en W. stelden voor het advies der commissie voortaan alleen ver plicht te stellen in geval van vorde ring, zodat niet over iedere toewijzing de commissie gehoord moet worden, maar B. en W. vrijheid hebben, deze te horen, als ze dat gewenst achten. De heer Koeman zou de beslissing geheel aan de huiseigenaren willen laten, onder goedkeuring van B. en W. De voorzitter zou dit zeer toejuichen, dan was hij van veel narigheid af, maar helaas laat de wet dit niet toe. De heer Koeman zou dan willen, dat B. en W. practisch de commissie lieten beslissen, maar ook dat kon helaas niet. Hierna werd de voorgestelde wijzi ging der verordening, waardoor bui ten vorderingsgevallen het advies der commissie facultatief wordt, aangeno men. Zonder discussie werd een verorde ning aangenomen tot heffing van een straatbelasting van 6 procent en een rioolbelasting van 16 procent van de kadastrale opbrengst van alle ge bouwde eigendommen. Aangenomen w^rd een aanvullings begroting van f 300 voor de verbouw van het raadhuis. Besloten werd in de Voorstraat een geheel nieuwe gas-straatverlichting aan te brengen, waartoe 32 lantaarns zullen worden geplaatst, moderne Middenstandsvergadering Dezer dagen vergaderde de R.K. Middenstandsvereniging. Sinds enige tijd zijn de twee Middenstandsvereni gingen, n.l. die van Noord en van Zuid, bij elkaar gevoegd, daar bleek, dat eeri fusie noodzakelijk was. In het hijzonder heette voorzitter Peppelen bosch in zijn openingsrede de leden uit Heerhugowaard-Noord welkom. Ook werd door een der leden ter tafel gebracht het voorstel om over te gaan tot het organiseren van een Midden standstentoonstelling. Dit punt heeft momenteel de volle aandacht van het bestuur. De K.A.B. vergaderde De opkomst op de eerste vergade ring voor het winterseizoen 1949'50 van de K.A.B. was goed. De voor naamste punten die behandeld werden waren: De instellingen der K.A.B., o.a. „Herwonnen levenskracht", „Hulp in Nood" en het „Kanunnik" van Schaykfonds". Deze instellingen zul len nu plaatselijk onder directe lei ding van het plaatselijke K.A.B.-be stuur staan. Op initiatief van de gees telijke adviseur zal een aanvang wor den gemaakt met de z.g. praatavonden voor de leden, bestaande uit clubjes van 8 10 man, waarin verschillende onderwerpen behandeld zullen wor den. Ongeveer 40 leden meldden zich aan. In Januari a.s. zal de K.A.B., af deling Heerhugowaard zijn 25-jarig bestaan vieren. Afdeling Plattelandsvrouwen opgericht Dinsdagavond is alhier een afd. van de Bond van Plattelandsvrouwen opge richt. Ondanks het zeer slechte weer was de belangstelling zeer groot, zodat zich, na een duidelijke gloedvolle in leiding van mevr. VisserBakker uit Schagen, reeds een 47-tal dames als lid opgaven. Zowaar een hoopvol be gin. Het bestuur Is als volgt samenge steld: T. BlaauwBruin, T. de Groot— Meereboer, A. BierstekerRos, B. Meereboer, J. C. de Geusde Boer. gietijzeren masten met booglampen. De kosten bedragen f 7000. Tevens zullen de 20 daardoor vrij komende oude lantaarns worden gebruikt om de verlichting elders in de gemeente te verbeteren. Rondvraag. De heer Groen verzocht verbetering van de bestrating op de Oosterberg. De voorzitter lichtte toe, dat eerst de riolering gelegd moet worden. Daarna wordt de Wilhelminastraat geheel nieuw bestraat en dan kunnen de vrijkomende oude stenen gebruikt worden op de Oosterberg. De heer P. C. Dekker verzocht ver betering van de toestand aan de Werf, waar het geregeld een zandverstui ving is. Mogelijk zou een muur gezet kunnen worden, in de geest als in Scheveningen. Wethouder de Graaff lichtte toe, dat de situatie hier anders is, daar het strand hier afneemt. Er zijn echter reeds maatregelen getroffen. Nadat de heer Wijker nog geklaagd had over verwaarlozing van plantsoe nen door de jeugd, sloot de voorzitter de vergadering. Oefening met de Prins Bernhard Tijdens felle Zuid-wester storm, windkracht 8, ging de strand-redding- boot „Prins Bernhard" van het station Egmond aan Zee Woensdagmiddag uit voor de oefening. De te waterlating verliep vlot en het was een prachtige oefening, interes sant om vanaf het strand te bekijken of eigenlijk niet te bekijken, want de zee was zo'hoog, dat dikwijls zelfs het puntje van de mast van de „Prins Bernhard" niet te zien was, hoewel de oefening betrekkelijk dicht onder de kust gehouden werd. Toen de boot een flink stuk door de branding heen was, vond schipper Ten Bruggencate het welletjes en om geen onnodig risico te lopen, keerde hij te rug. Na een half uur stond de boot weer veilig op het stand. Het was, volgens schipper Ten Bruggencate, de moeilijkste, maar ook de mooiste oefening, die hij ooit ge houden had. ,Nut" opende winterseizoen Dinsdag opende het Departement Egmond van de Mij. tot Nut van 't Algemeen, onder voorzitterschap van ds. Plug, haar winterseizoen met een voordrachtsavond, waaraan de voor drachtskunsten ares Aafje Top haar medewerking verleende. Na een mededeling aan de leden, dat zij door bemiddeling van het afde lingsbestuur bepaalde studieboeken kunnen lenen, en bespreking van de verdere plannen van het bestuur, gaf spreker het woord aan mej. Aafje Top. Onder doodse stilte droeg zij op uit stekende wijze voor het verhaal van Steinbeck „De parel" voor. Mimiek en voordracht deden de aanwezigen ten volle medeleven met de personen uit dit verhaal, waaruit bleek, dat zelfs het bezit van de grotste parel niet het ware geluk kan brengen. De voorzitter dankte mej. Aafje Top voor haar voordracht. Flierefluiters speelden ten bate van Kleuterschool Zoals wij reeds berichtten wordt er in Egmond aan Zee een actie gevoerd om de kleuterschool uit te breiden en van nieuwe leermiddelen te voorzien. Het bestuur van de A.T.V. „De Flie refluiters" had aangeboden een op voering van „Dr. Bavino" te geven, waarvan de baten voor de kleuter school zouden zijn. Woensdagavond had deze uitvoering plaats. Dit was de derde opvoering van „Dr. Bavino" en toch was de zaal nog bijna geheel bezet. Een dankwoord verdient de Egmond- se Middenstand voor het beschikbaar stellen van de prijzen voor de ver loting. Aanbesteding Maandag j.l. had in café Halfweg door het architectenbureau Nieuwiand en Van de Vegte te Leeuwarden de aanbesteding plaats van het bouwen van een kaaspakhuis, met pekellokaal en garage voor de N.V. Coöp. Excelsior te Heerhugowaard. Er waren 41 inschrijvingen. De begroting Schaakuitslagen De uitslagen van Moensdag j.l. luiden: Afdeling It J. Koopman—J. van 'Don afge broken; A. van Egmond—H. Franse 1—0; G. v. d. Brinke—A. Heere 1—0; H. Franse—J. de V aal 0-1. Afdeling II: A. v. d. Berg—H. Waijers 1—0 Afdeling HI: H. de Vries—J. Groen 0—1; A. Roozing—P. de Groot 1—0; W. de Graaff— J. Stikvoort 0—1. Het toneelseizoen geopend De toneelvereniging St. Jan opende het toneelseizoen in Bergen en gaf voor een zo goed als uitverkochte zaal van De Rustende Tager een boeiende, wel verzorgde voorstelling van „En de bos sen zingen hun lied", een spel in drie bedrijven van Rosita Peters. Het stuk speelt in een bosrijke streek in Noor wegen op het landgoed van Jörgen Offerdsen. Ook in dit kleine wereldje wordt het leven beheerst door jalouzie liefde, haat, wraakzucht, zelfopoffe ring, geestdrift, hartstocht, wanhoop en er spelen zich conflicten af, die het leven kleur, spanning en romantiek verlenen. Het was geen gemakkelijke taak voor de spelers van St. Jan om dit hele re gister van min of meer heftige ziels toestanden te beheersen. Zij zijn hierin echter wonderwel geslaagd en het pu bliek volgde met de grootste belang stelling en steeds stijgende spanning de vele verwikkelingen, die de auteur had weten te scheppen. Toen tenslotte een soort deus ex ma china ten tonele gevoerd was om de knoop te ontwarren, om aan de neteli ge stand van zaken een gunstige wen ding te geven nu niet als in oudere toneelspelen een rijke oom uit de Oost maar een hevige bosbrand, waarbij de dromer Claus met gevaar voor eigen leven, de dochter van zijn broodheer van een wisse dood redde en zich een waardig partner toonde van het meisje dat hij in stilte aanbad, klonk een hartelijk applaus uit de zaal. Regisseur en spelers kunnen met grote voldoe ning op deze eerste avond terugzien. Wedstrijd Biljartvereniging „De Oude Prins" De biljartvereniging „De Oude Prins" organiseerde Woensdagavond in hotel „De Oude Prins" een biljart seance. De beide hoofdklasse-spelers klein-biljart, de heren Smidt en Beek man uit Amsterdam, gaven een de monstratie op het nieuwe Wilhelmina- biljart cadre 352, waarvoor heel wat belangstelling was bij de biljart liefhebbers. De heer Beekman behaalde de over winning in de tweekamp; hij wist zijn grote achterstand op schitterende wijze in te halen. In 26 beurten had hij de 600 vol, hoogste serie 200, gemiddelde 23,07. De heer Smidt maakte in 26 beurten 580 caramboles, hoogste serie 148, gemiddelde 22.30. De heer Jb. Swaag. voorzitter van de vereniging, complimenteerde de spelers met de prachtige demonstratie en bood hun een herinnering aan aan deze avond. De dames werden hierbij niet vergeten. Hij dankte de arbiter en de schrijvers voor hun medewer king. Zich tot de heer Michels wen dende, sprak hij de hoop uit, dat de vereniging nog vele jaren van dit door hem geplaatste nieuwe biljart gebruik zou mogen maken. Spreker maakte van de aanwezigheid van de districts voorzitter, de heef Rolie, gebruik, met tot hem het verzoek te richten het daarheen te willen leiden, dat Bergen in de naaste toekomst in aan merking komt voor kampioenswed strijden. De heer Salomon, directeur van de biljartfabriek „Wilhelmina" te Am sterdam, werd lof toegezwaaid voor de prachtige tafel. OPBRENGST THUISFRONTDAG De opbrengst van de Thuisfrontdag van R.K. 'thuisfront alhier heeft netto bedragen f230,— Een bijzonder mooi resultaat. Tweede abonnements concert Dindagsavond werd het tweede abonnementsconcert gegeven in de Ned. Herv. Kerk. Hieraan verleende medewerking mej. Mar Wuis, decla matie; de heer Hans Kuning, orgel en de heer Marien Sinke, bariton. Over het algemeen worden derge lijke concerten weinig bezocht, dit is niet alleen een verschijnsel in de dor pen, doch ook in de grote steden schijnt de animo hiervoor minder groot te zijn. De door de heer Hans Keuning georganiseerde concerten mogen zich echter in een steeds groeiende belangstelling verheugen. Het was ook nu weer een avond van muzikaal genot. Mej. Mar Wuis is in De Rijp geen onbekende meer. Ook nu was zij zeer goed, vooral in haar voordracht „Christus aan het kruis" van Verweij. De heer Sinke beschikt over een mooie stem, hoewel voor bariton wel zeer hoog. Enkele aria's van Simon, uit Die Jahreszeiten van Haydn, kwamen hierdoor niet ten volle tot haar recht, de warme donkere gloed in zijn stem ontbrak. Hans Keuning was weer zeer goed Dcror hem werden werken uitgevoerd van Sweelinck, Bach, St. Saëns met als climax het Choral III van Franck. BEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN Naar we vernemen, zal op Maandag 24 October de commissaris van de Ko ningin een bezoek brengen aan de ge meenten De Rijp en Graft Marktberichten LANG. GROENTENCENTR., 21 Oct. 6000 kg Uien 13.80—14.90, grove 13.80— 14.60 en driel. 14.10—14.60; 8500 kg Peen II 7.80—9.80, III 7.20—7.50; 13000 kg Andijvie 55.20; 210000 kg Witte kool 5; 28000 kg Groene kool 5.507.50; 30.000 kg Rode kool 5.50—7.90; 1500 kg Slabonen 3965. NOORDERMARKTBOND, 21 Oct. '49. 4500 kg Aardappelen: BI. Eigenheimers 8.20, Bintjes 6—8.20; 5000 kg Peen II 9—9.50 en III 7.50—7.60; 7000 kg Uien 14.30—15.30, drielingen 14.10—14.70, Nep 15.40; 2000 kg Rode kool 5.50—6.70; 8500 kg Gele kool 5; 5000 kg Groene kool 6—6.70; 200.000 kg Witte kool 5—5.10; 2500 kg Andijvie 6.107; 2500 kg Slabo nen 6068, afw. 4662. WARMENHUIZEN, 21 Oct. 1949. 2200 kg Aardappelen: grove bintjes 8.90; 1300 kg Peen 6.20—7.70; 13200 kg Rode kool 5.50—7.40; 2900 kg Gele kool 5; 76800 kg Witte kool 5; 1170 kg Slabonen 49—63; 1600 kg Uien 14.50. Amerikaanse Consul-generaal kwam tussen beiden jyjADAT DE SCHRIK van de milliar- dendans der Ronde Tafelgenoten weer enigszins bedaard was door de mededeling, dat de standpunten betref fende de door Indonesië over te nemen schulden aanzienlijk nader tot elkaar waren gebracht, heeft de Indonesische kwestie in de afgelopen week een nieuw schrikmoment opgeleverd, dat achteraf min of meer een storm in een glas water bleek te zijn, maar dat on getwijfeld zijn nawerking in de toe komst niet zal missen. De Sultan van Djokjakarta, Zijne Hoogheid Hamengku Buwcrno, gooide Zondag plotseling roet in het potje, dat ondanks alle moeilijkheden zo langza merhand in Den Haag aan het gaarsto ven was, door te verklaren, dat ernsti ge botsingen in Oost Java niet te ver mijden zouden zijn, als de Nederlan ders zich niet redelijker zouden tonen, dat wil zeggen als ze niet aan de boven do Van Royen—Rum-overeenkomst uit gaande verlangens van de Republiek zouden voldoen. Batavia reageerde snel door te verklaren, dat men de bewijzen in handen had, dat hier sprake was van door Republikeinse legereenheden voorbereide militaire activiteit. De di recteur van het Kabnet van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Koets, verklaarde in antwoord op de mededeling van de Sultan, dat hij een derde politionele actie vreesde, dat al leen mensen, die niet wel bij zinnen waren daaraan konden denken. De de legaties van de BFO en van de Repu bliek in Den Haag staken ijlings de koppen bij elkaar en kwamen, toen de storm enigszins geluwd was, tot de conclusie, dat men het beste deed rus tig door te werken aan het overleg met Nederland en dat men hoopte uiterlijk 1 November in grote trekken klaar te zijn. De gedelegeerden zullen dan naar Indonesië terugkeren en slechts enke len zullen dan in December weer naar Nederland komen voor de plechtige overdracht van de souvereiniteit. DE STORM WEER BEDAARD. PRESIDENT SUKARNO goot eveneens olie op de golven door mee te delen, dat hij alles zal doen om de moeilijk heden in Oost-Java uit de weg te rui men. Deze verklaring kwam, nadat de Amerikaanse consul-generaal in Bata via een beleefdheidsbezoek aan Djokja had gebracht en het ligt voor de hand te veronderstellen, dat de Verenigde 1 Staten voor de zoveelste keer tussen 197. Zo, nu is het tijd om eens aan andere dingen te gaan deuken. De bos- apen hebben de strijd meesterlijk ge wonnen en de koning der apen slaat zich op de borst, waarna hij een woes te Samfcia danst. Pim, Pam en Pom hebben zonder veel te zeggen, toege keken. Maar eindelijk is de aap uit geraasd en vindt Pepi het tijd gewor den om zijn vader nu eens plechtig voor te stellen: „Ziet u vader, dat zijn nu Pim, Pam en Pom!" De drie broer tjes zitten alle drie in de houding. De koning der bos-apen kijkt hen vrien delijk aan. „Nu jongens, ik moet jullie wel zeggen, dat jullie je kranig ge houden hebben. (Vooral Pim moet ik extra bedanken, voor de meesterlijke wijze, waarop hij met die Panko's heeft afgerekend". Pims staart krult van trots bij deze -woorden. Gelukkig heeft hij nu zijn vorige domheden weer een beetje goedgemaakt. Maar het wordt tijd om te vertrekken. Samba wil weer zo gauw mogelijk naar zijn eigen woud terug. De Rijksveeteelt-consulent te Alk maar ir. W. van Oyen schrijft ons: Op 30 September 1949 hield de rund- veefokvereniging te Stompetoren ter herdenking van haar 40-jarig bestaan een fokveedag. Uit een oogpunt van veeverbetering vormen deze 40 jaren slechts een spanne tijds. Ik meen te kunnen volstaan met er op te wijzen, dat elke fokvereniging haar ups en downs zal hebben. De vee verbetering in een bepaald gebied gaat niet volgens een van te voren uitge stippelde lijn. Enkele leden hebben suc ces geboekt en anderen hebben hun eens behaalde resultaten weer zien ver vagen. Als men fokker is, moet men zich dit zijn eigendom trachten te ma ken. Alleen dan bereikt men wat als men de fokkerij over een grote reeks van jaren ziet en ondanks teleurstel lingen aan zijn begonnen levenswerk met liefde onvermurwbaar verder werkt. Bekijken we deze demonstratie in 't teken van het heden, dan kunnen we gerust zeggen, dat Stompetoren mo menteel in een down-periode zit. Op zichzelf is dit een normaal voorkomend verschijnsel, dat er voor deze fokkers rivaliteit in Stompetoren wat weinig algemene belangstelling bestaat. De fokkers-arbeid heeft wat meer aanmoe digend medeleven nodig We spreken de hoop en de wens uit. dat deze Oude fokvereniging spoedig met een fris. ge meenschappelijk enthousiasme de koe bii de horens pakt en zo spoedig moge lijk deze crisis te boven is. Gezien de goede grondsoort en het bedrijfstype kan men hier een beste koe op zijn be drijf hebben. Een van de oorzaken van zo'n diepte-periode is zeer zeker de minder gelukkige greep van de voor men de catalogus doorbladert, valt het op, dat het tentoongestelde vee een gro te mate van verscheidenheid in af stamming vertoont. Het meeste kans van slagen bij het doorfokken van zijn veestapel heeft men als men niet van de hak op de tak springt, doch bepaald bloed meer tracht te consolideren, door verwante stieren als opvolgers van stie ren, die het deden, te gebruiken. Het totaalbeeld der keuring is over eenkomstig de afkomst, d.w.z. wat wei nig lijn er in. Voor de jury is het plaatsen van de dieren op z'n keuring niet gemakkelijk; door de verscheiden heid in type is het practisch niet mo gelijk een vastomlijnde fokrichting in de plaatsing aan te geven. In het alge meen kan men zeggen, dat de dieren zich het beste in beweging presenteer den; stonden ze even dan deden ze vaak wat onregelmatig aan. Dat het via de K. I.-stieren mag gelukken iets solidere lijnen in de komende genera ties te krijgen. Nu iets over de dieren in volgorde van het programma. Stieren boven 2 jaar. Welverdiend kwam hier Frans A 128 van G. Fran- zen e.a. aan de kop, een brede, goed- gelijnde. vastgebouwde. iets grote stier, (net een paar bemerkingen. Een 2de prijs kreeg Frans 314 van Groenhoven, van C. J. Borst e.a., een stier van goe de verhoudingen. Crack van de Buurt van S. Edel e.a. kreeg nog een derde prijs. Hij is van prima productie-af- stamming, doch heel gewoon van ex terieur Stieren geboren in 1948. Pelikaan 19 van G. Franzen kreeg als enige een 3de prijs, wat rank. Demonstratie K. I.-stieren. Adema 22 bedroeg f75.420,-. laagste inschrijster was de firma G. Ekkere de fokkerij gebruikte stieren. Geluk j vd Beukenhof is een beste, vaste en k Zoon te Heiloo voor f 69.130,-. speelt hierbij een grote rol. Wanneer 1 diepe stier met iets heupig en wat hel lend achterstel. Adema 52 v. d. Beu kenhof bekoort ter zijde het meest, is wat groot en niet te breed in de bo venbouw. Allecco 2 v. Haukeshoef komt, gezien zijn exterieur niet voor K. I.-stier in aanmerking. Stierkalveren, van matige kwaliteit. Een 2de prijs werd toegekend aan een jonge Ad. 21 v. d. W., van Jn. Blaauw een wat licht, niet te vast, goedsoortig kalf. Een jonge Aleccó 2 v. H„ van de zelfde eigenaar, kreeg een 3de prijs, goed kruis, goed gelijnd, wat groot en platribbig. In het algemeen wil ik het volgende van de jonge niet melkgevende vrou welijke dieren opmerken: In doorsnee van gewone kwaliteit, zonder opvallen de uitblinkers, naast ruime, goed ont wikkelde soort, wat grove en onregel matige dieren, komen enkele typische dieren met veel kwaliteit voor. die echter iets tenger en nog al eens wat rank zijn. Noch een eigenaar, noch een vaderdier treedt in deze rubrieken duidelijk naar voren. De melkvaarzen vond ik in doorsnee wat beter dan de twenters. Naast een paar knappe melkdieren zijn ook deze rubrieken wat onregelmatig en komen ze in de uiervorm en grootte nog al eens te kort. De dieren mag men lie ver in beweging zien dan dat ze staan, daar ze dan blijk geven iets in solidi teit te missen. De oudere koeien vormden wel de beste collectie, in ieder geval was de kop goed. Verder kwamen er nog di verse goede tot beste gebruikskoeien bij voor. Het ging evenals in de productie klasse bij de oudere dieren om 3 koei en, n.l. Zwartje B 29 (Old Atilla) van S. Kalverboer, een ruime, typische en solide melkkoe met matige kop en ho rens. Roosje 19 (Alie's Frans) van wed. J. Dekker, een ruime, kantige, soorti- ge melkkoe die iets beter getoiileteerd had kunnen zijn en Wiepkje 3 (Lindv 4) van gebr Timmerman, een soortige, iets smalle melkkoe met beste uier. De keuringen van de fokfamilies en var de fokkers-eigenaarsgroepen vorm den een waardig slot van deze fokvee dag Door de verscheidenheid in mate riaal kwamen hierdoor de prestaties van de individuele fokkers beter naar voren. De aanblik van de keuring was veel gunstiger door deze meer unifor me groeperingen van de kern van het fokmateriaal uit deze fokvereniging. Bij de fokfamilies kwamen de Zwart jes van H. J. Bruim welverdiend aan de kop. Het zijn koeien met goede kwa- liteits-uier, van goede verhoudingen. De Roosje's van de wed. J. Dekker Kz., volgdn direct daarop. Een 4-tal regelmatige, ruime dieren. Een 2de prijs kregen de Lebeltjes van E. Dz. Govers, 3 dochters en de moeder. De oudste dochter is een knappe koe. het kalf is van matige kwaliteit. De Hin- ke's van D. vd Neer kregen de 3de prijs, wat onregelmatig. Bij de fokkers-eigenaars-groepen kwam H. J. Bruin met goede, evenre dige, niet te ruime gebruikskoeien, aan de kop Ook een 1ste prijs werd toege kend aan de groep van gebr. Timmer man. een regelmatige groep melkkoei en met goede uiers, een paar met iets versmallend kruis. Een 2de prijs kregen de typische, niet te robuste. echte melkkoeien van P. Schermerhorn Tz. en de groep van Jn. Blaauw Pz„ die in uiers en afwer king van het achterstel wat te kort ko men Een 3de prijs kreeg de groep van wed. J. Dekker. Deze. niet zo goed getoilletteerde, soortige ruime koeien met beste uiers, waaronder een paar iets grote en niet te vlakke dieren voorkomen, had ik iets hoger gedacht. Ook de groepen van C. Waiboer Rz. en S. Kalverboer kregen een 3de prijs. Beide groepen waren wat weinig uniform. De laatste groep met 2 beste koeir.n prefereerde ik Ir. W. VAN OYEN Alkmaar, October 1949. beiden zijn gekomen om de gemoede ren tot bedaren te brengen. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat de hele affaire in Oost- Java door bepaalde groeperingen in de Republiek was opgezet om druk uit te oefenen op de onderhandelingen in Den Haag en om bij de totstandkoming van de Verenigde Staten van Indonesia zo gunstig mogelijke posities te hebben bij de dan komende strijd om de hege monie in Indonesië. Reeds eerder had den Republikeinse stemmen weerklon ken, dat het geduld van de Republikei nen ten opzicht van de RTC eind Oc tober zou zijn uitgeput en dat men uiterlijk half October definitieve re sultaten uit Den Haag verwachtte. WAAR HET OM GAAT. Bij de onderhandelingen, die in de afgelopen weken tussen de Nederland se en Republikeinse delegaties in In donesië zijn gevoerd over de afgren zing van de patrouillegebieden op Ja va en de instelling van een gemengd NederlandsIndonesisch bestuur, was al gebleken, dat de republikeinen trachtten ook in Oost-Java het bestuur over te nemen. Men kon het niet ver der eens worden dan over de ontrui ming van de gebieden rondom Djokja, die vóór de tweede politionele actie in Republikeinse handen waren. Een deel van deze gebieden is inmiddels dezer dagen door de Nederlandse troepen verlaten. Duizenden bewoners, voorna melijk Chinezen, gaven er de voorkeur aan met de Nederlanders mee te trek ken. De Republiek kreeg hierbij ook weer de beschikking over een haven en wel Patjitan aan de Zuidkust. Dat opent weer de mogelijkheid van zaken op grotere schaal. Kentekenend in dit verband is een bericht, dat de man van het beruchte Foxcontract, Matthew Fox, met de „Oranje" in Batavia zou zijn aangekomen. De rust in Oost-Java is intussen niet ernstig verstoord, al blijven de z.g. koude infiltraties doorgaan. Daarmee wordt bedoeld het binnendringen van Republikeinse militairen in de Neder landse patrouillegebieden, dte zich zonder geweld voornamelijk langs de wegen tussen de grote steden nestelen. Deze militairen houden zich wel aan t „staakt het vuren", maar niet aan het „staakt de vijandelijkheden" en waar men zulks kan worden zij gevangenge nomen. In de Centr. gemengde commis sie voor de uitvoering van 't bestand heeft de Republiek Woensdag onmid dellijke vrijlating van deze militairen verzocht en teruggave van de wapens, die daarbij in beslag werden genomen. Van Nederlandse zijde hoopt men hier op binnen een week te antwoorden. WELKE ROL SPEELT DE SULTAN? Wat de rol van de Sultan van Djok jakarta in dit alles is, bljjft een inte ressante vraag. Deze machthebber, die zich al in 1945 aan de zijde van de Re publiek schaarde, sloot zich na de be zetting van Djokja in December vrij willig in zjjn uitgestrekt paleis op, waar hjj geen enkele Nederlander ont ving. Eerst na de mislukte opstandpo ging op 1 Maart van dit jaar trad hij min of meer gedwongen weer in de openbaarheid. Generaal Meijer en de Recomba voor Midden-Java, dr. Angenent, die hem In zijn paleis opzochten, trachtten hem toerf tot kleur bekennen te bewegen. Sindsdien heeft de Sultan een ruste loze activiteit ontwikkeld, die doet vermoeden dat hij een uiterst fijn spel speelt tegen Sukarno en de in Den Haag vertoevende vertegenwoordigers van het huidige bewind. Het ziet er naar uit, dat hij er op uit is geweest om met ontevreden elementen in de TN1 te pogen zich een machtspositie te veroveren om op die manier compen satie te verkrijgen voor het verlies aan invloed en prestige, dat de Republiek uiteraard aan de oude vorstendommen heeft toegebracht. Indien dit zo is, dan is deze poging voorshands mislukt. Deze coupe zal echter, naar nu reeds valt op te merken, voor de Indonesi sche delegaties bij de RTC een stimu lans zijn om haast te maken. Ongecorrigeerd) Koerier van de Sultan op weg naar Nederland Donderdag is Karim Lubis, adjudant van de Sultan van Djokja, als diens speciale koerier naar Den Haag ver trokken. In gezaghebbende kring ver klaarde men, dat hij een rapport over de laatste ontwikkelingen van de toe stand in Indonesië, in het bijzonder in het gebied van Oost-Java, bij zich heeft. De gemeenteraad van Den Helder heeft een crediet van f 632.000 toege staan voor de bouw van 48 montage woningen. Een te Beverwijk gevormd comité van zakenlieden wil de ambtenaren van de distributiedienst een blijk van waar dering schenken als dank voor de on dervonden medewerking. Wegens het clandestien slachten van een koe werd een te Uitgeest gevestigde slager ver oordeeld tot f 750 boete, subs, twee maanden hechtenis en verbeurdverkla ring van het in beslag genomen vlees. Zes van de elf leden van de ge meenteraad van Zaandijk hebben in een buitengewone raadsvergadering hun vertrouwen in het beleid van B. en W. opgezegd. Aanleiding daartoe was de houding van het college inzake moei lijkheden aan de openbare lagere school, waar een controverse bes'aat tussen het hoofd der school en he overige personeel.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3