Sport in 't kort ewogen week-eind De Britten gaan electrocuteren walvissen pijnloos (J!b dc %>Sibomn getooid ió iSkkEG's -kiillP THEIKDfFli Gouden koets bracht f 53.000 op Het Radioprogramma Wist U dat Zaierdagmarkt Scheepvaartberichfen VBUDAG 21 OCTOBER 1949 Deze winter met electrisch harpoen ter jacht (Van onze Londense correspondent). UfANNEER binnenkort de Britse walvisvloot voor haar zeven maandse winterenpeditie naar de poohvateren uitvaart, zal een aantal van deze drijvende traanfabrieken voorzien zjjn van een nieuwe uitrus ting, die hen in staat zal stellen de iralvissen pijnloos te doden door mid- lel van electrische harpoenen. Tot nu toe was het gewone harpoen- kanon het enige wapen, dat algemeen op de walvisvaarders werd gebruikt, pe harpoen had een stalen speerhoofd, gevuld met kruit, dat twee seconden pa het raken van de walvis onplofte. Soms werd het dier hierdoor onmiddel lijk gedood, maar in de meeste gevallen duurde zijn doodsstrijd ruim een uur> en moest men dikwijls nog vijf har poenen afschieten om zijn einde te ver snellen. QOOR de Britse vinding zullen de walvissen worden geëlectrocuteerd De idee is niet nieuw; Noorwegen pro beerde het reeds tien jaar geleden, echter zonder succes. De oorlog maakte een eind aan verdere experi menten. Deze idee werd nieuw leven inge blazen door een Schotse chirurg, die gedurende het seizoen 1946/47 dok ter was aan boord van de Balaena, Engelands grootste walvisvaarder. De chirurg dr. Lillie stelde na zijn terug keer alles in het werk om de moge lijkheden van de electrische harpoe nen te doen onderzoeken. Gesteund door de grote walvisvaartmaatschap pijen en de General Electric Company begon men er tijdens het vorige sei zoen mee te experimenteren. De laatste adem. De resultaten waren bevredigend genoeg om de vinding in het komende seizoen in ernst toe te passen, hoewel ie electrische harpoen nog in zijn kin derschoenen staat. In afwachting van de constructie van een geheel nieuw electrisch projectiel, met een speciaal licht type kabel, dat de walvisvaarders in staat zal stellen ook op lange af stand accuraat te mikken, wordt in het huidige beginstadium een oud type harpoen gebruikt. De schok, die het daarmee getroffen dier onmiddellijk en pijnloos doodt, heeft bovendien tot gevolg, dat de walvis een laatste enorme hap naar lucht neemt, waar door hij geruime tijd blijft drijven. Behalve het humane aspect heeft de nieuwe vinding ook commerciële voor delen. Bfl het gebruik van een ge wone harpoen wordt veel vlees bescha digd en daardoor onbruikbaar, terwijl een groot aantal aangeschoten wal vissen zinkt voor men ze kan bemach tigen. De electrische harpoen schakelt deze verliezen uit, daar de dieren door de plotselinge schok zoveel lucht In nemen, dat ze lang genoeg blijven drijven. Engelse deskundigen zijn van mening, dat de verdere ontwikeling van de electrische harpoen een evolu tie in de walvisvangst zal betekenen en dat de wanhopige gevechten der dieren, die gevangen worden op de oude manier, binnen afzienbare tijd tot het verleden zullen behoren. en de twinkelende lichtjes ge tuigen van de vreugde om bet Vredesfeest, komt het prettige mo ment van de Kerstgeschenken. Maak dèn iemand gelukkig met de htige map inxe post van Keg, "ukt met nflam en adres. kont nn nog de 60 ponten bijeen- sparen. In elk pakje Keg's Boudoir toee* vindt 1 pont, in elk pak Keg's koffie A* 2% pont. Een Kerstgeschenk, waar U alle eer mee ruh De varende tentoonstelling; van de Gouden Koets heeft van Mei tot en met Augustus 39 plaatsen bezocht. Bijna 300.000 belangstellenden hebben de Gouden Koets, de crème calèche en wat er meer voor bezienswaardigs in de „Mawa" te zien viel, bewonderd. Dank zij de medewerking van ver schillende schippers-organisaties die kosteloos transport aanboden, werd het Koningin Juliana Fonds hierdoor verrijkt met een bedrag van f 53.220,44. De kroon spant Groningen, waar in drie dagen tijd 16.115 belangstellenden de tentoonstelling bezochten. Maar In het Limburgse plaatsje Stein werden in één dag tijd 11.132 bezoekers geteld. Het Koningin Julianafonds, dat bij de inhuldiging van de Koningin is ge sticht om steun te verlenen aan maat schappelijke instellingen, heeft tot nu toe in 1949 ruim f 380.000 uitgekeerd. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. - 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Orgel en zang. 7.50 Tien voor acht. 8.05 Piano-voordracht. 8.30 De mens op aarde. 9.00 Men vraagt.... an wij draaien. 9.30 Wereldkind. 10.05 Pen- nies from Heaven. 10.45 Avondwijding. 11.15 Beiers Staats-orkest. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Geestelijke liede ren. 7.15 Regerings-uitzending. 7.30 Radio krant. 8.15 Busch Strijkorkest. 8.55 Het proces Harry de Lange, hoorspel. 9.45 Radio Phil- karmonisch-orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Selecties uit selecties. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.23 Tonny Murena enff zijn orkest. 8.40 Orgelspel. 8.55 Beethoven-cyclus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Radio-feuilleton. 10.35 Voor de arbeiders. 11.30 Stanley Bate-programma. 12.00 Gramofoon- rauziek. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 kwartet Jan Corduwener. 1.00 Voor de Strijd krachten. 1.30 The Kilima Hawaiïans. 2.00 Als een bonte vogelvlucht. 2.20 Metropole orkest. 3.00 Van boek tot boek. 3.15 Omroep orkest. 4.15 Malando en zijn orkest. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Gramofoonplaten-programma 5.30 Op de disselwagen. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Artistieke staalkaart. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Roemeense muziek. De Ramblers. 10.00 Stradiva-sextet. 10.25 Onder de panne. 10.45 Accordeola. 11.15 Marcel Tielemans en zijn ensemble. 11.35 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag 9.00 Muziekprogramma door de huisvrouw. 9.35 Londens Philharmonisch-orkest. 10.15 Operette-klanken. 11.00 De Zonnebloem. 12.03 Promenade-orkest. 12.30 Voor Land- en Tuin bouw. 12.33 Promenade-orkest. 1.20 Dilettan ten musiceren. 2.20 Engelse les voor beginners, 2.40 Omroep-Kamerorkest. 3.05 Film- en to neel-beschouwing. 3.40 Opera-fragmenten. 4.30 Do schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 De Wigwam. 6.00 Weens Amusements-orkest. 6.30 Amusements-orkest. 8.05 De gewone man. 8.15 Lichtbaken. 8.40 Piano en orgel. 9.00 Negen heit de ldok. 9.55 Weekend-serenade. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.15 Radio Phil harmonisch-orkest. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Concert. 9.05 Symph.- rauziek. 10.00 Eng. H.S.: Victor Silvester en dansorkest. 10.15 Morgenwijding. 10.30 Van Dam en orkest. 11.00 BBC Schots orkest. 12.00 VI. Br.: Gev. muziek. 1.15 Lunchmuziek 1.45 Arb. orkest. 2.00 Lezingen over Robinson Crusoe. 2.10 Werken van Saint Saëns. 3.00 Lichte muziek. 4.00 Yehudi Menuhin. 4.30 Uitgesteld relais van de Hong. Radio (volks liederen). 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.30 VI Br.: Jazz-causerie. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Zang. 8.00 Eng. LP.: Walsmuziek. 8.30 Bing Crosby (zang). 8.45 Gevar. programma. „Rally and Reunion" M.V.O. Community singing. 9.15 Geraldo en concertorkest en zangers. 10.15 Gevar. Dansmuziek. Nieuwe arrestaties in valse guldens-affaire Bij een onderzoek in de zaak der valse guldens heeft de politie sporen ontdekt, die van Luik naar Charleroi leiden. De zaak zou op touw gezet zijn door de candidaat-notaris Marcel Le brun, uit Marchienne au Pont, die we gens het uitgeven van chèques zonder dekking reeds is aangehouden. Een an dere aanhouding is te Chatelineau ver richt. Het betreft hier een handels agent uit Marcinelle. Voorts zijn een veehandelaar te Vivegnies en een foto- graveerder uit Luik aangehouden. Geboorte, vestiging en dood in onze provincie De bevolkingsstatistiek van Noord- Holland over 1948 leert, dat de totale bevolking van deze provincie, die op 1 Januari van dat jaar 1.794.070 be droeg, in de loop van 1948 aangroeide tot 1.824.305, een aanwas dus van 30.235. Bij dat totaal waren de vrouwen met 929.820 in de meerderheid. Het aantal geboorten was 42.356, het aantal sterfgevallen 13.402. Wat Amsterdam betreft: de hoofdstad kreeg 14.309 in woners meer en herbergde eind 1948 ln totaal 828.286 mensen. Hilversum groeide tot 87.136, Haarlem kreeg er 2074 inwoners bij en de aanwas in de ze drie grootste gemeente van Noord- Holland bedroeg ongeveer de nelftvan de totale aanwas ln de provincie. Van de 121 gemeenten in Noord- Holland hadden slechts 40 gemeenten een vestigingsoverschot. Daarbij zijn de door de oorlog het zwaarst getrof fen plaatsen als Zandvoort en Velsen, die voorrang hadden bij -de woning bouw en waar geëvacueerde inwoners konden terugkeren door het gereedko men van woningen. De andere ge meenten zagen alle meer personen ver trekken dan komen. Amsterdam vormt ln dat opzicht een uitzondering, want, ofschoon bijzonder door de oorlog getroffen, had deze stad een vestigingsoverschot van 2561. In de Wieringermeer kwamen 1400 personen meer binnen dan er vertrok ken. Door de grote verschillen tussen geboorten en sterfgevallen steeg in na genoeg alle gemeenten het inwonertal toch, ondanks het vertrekoverschot. Alleen in Bloemendaal daalde het be volkingscijfer met 16. Amerikanen gaan in West- Duitsland filmen Zes Amerikaanse filmmaatschappij en gaan in Westduitsland films maken bestemd voor het Duitse publiek. De betrokken maatschappijen, die reeds haar eigen distributiekantoren in W. Duitsland hebben, zijn Metro-Gold- wyn-Mayer, Paramount, Twentieth- Century-Fox, Warner Brothers, RKO en Columbia. DPA deelt mee, dat de films zullen worden gefinancierd uit geblokkeer de tegoeden, verkregen door de ver toning van Amerikaanse films in Duitsland en door particulier kapi taal. Sommige der maatschappijen zullen films maken met haar eigen acteurs en technici, andere met Duit se acteurs en technici. De blauwen hebben het gewonnen De „operaties" bij Blokzijl zijn Don derdagmiddag beëindigd met een over weldigende zege voor de blauwen. De roden werden totaal verslagen. De straatgevechten ln Blokzijl waren „ontzettend hevig". Met mortieren, ge weren en handgranaten werd de „vij and" bestookt, maar da verdediging kon niet tegen de overmacht op. Paillard verbetert uurrecord achter de motor - Olympische Spelen 1956 in de herfst Een clandestiene snel wandelaar TE SYDNEY is medegedeeld, dat de Olympische Spelen 1956 te Mel bourne in September of October zullen plaats vinden. Voordat de data defini tief worden vastgesteld, zal overleg ge pleegd worden met deelnemende lan den van het Noordelijk halfrond, De Fransman Georges Paillard heeft achter zijn gangmaker Guerin het werelduurrecord op de weg achter de motor verbeterd. Paillard, die ach ter een speciaal geconstrueerde 1000 cc motor reed legde op de weg Bordeaux- Bayonne 94,8 km af. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Jose Meiffret met 87,918 km. In de Apoliohal te Amsterdam heeft het ijshockeyteam van HHYC de Amsterdamse Ijsvogels met 64 verslagen. De tussenstanden waren; 1—2, 2—8 en 1—1. Op de tweede dag van het inter nationale tennistournooi te Barcelona won mevr. Anderson CD) met 61, 6—1 van Nel Hermsen (N). Het ligt in de bedoeling op de Haagse Kunstijsbaan een ijshockey- tourmooi te organiseren tussen ploe gen uit Nederland, Italië, Belgie, Frankrijk' en Engeland. Teneinde de ijshockeysport te propageren is op de Hoky een centrale training ingesteld van pl.m. 150 jongens, gekozen uit al le klassen van Haagse scholen. Uit een onderzoek van de KNAU is gebleken, dat de snelwandelaar Disco van „De Adelaar" Zaterdag j.l. te Parijs heeft deelgenomen aan het „wilde" wereldkampioenschap snel wandelen, waarvoor geldprijzen be schikbaar zouden zijn gesteld. Disco is zowel door zijn vereniging, als door de KNAU geschorst. De Zweed Mjurefelt werd Don derdag te Stockholm wereldkampioen moderne pentahtlon. De Finnen Vilk- ko en Platen werden tweede en der de. Zweden werd eerste in het lan- denklassement, gevolgd door Finland en Zwitserland. Dwight D. Eisenhower (links) verleende als president van de Universiteit te New York aan de eerste minister van India, Pandit Nehroe, het ere doctoraat in de rechten. Belasting op appelsap (Van onze Haagse redftstauï) In het wetsontwerp omzgtjjglasting 1949 is het voornemen tot uiting ge bracht bepaalde artikelen, die geen weeldeartikelen zijn voor het dage lijks levensonderhoud, te belasten met een tarief, dat ligt tussen deze twee tarieven in. Als zodanige artikelen worden beschouwd o.a. appelsap en verduurzaamd fruit. Deze zouden wor den belast met een omzetbelasting van 8% pet. De Stichting voor de Landbouw heeft dit met ongerustheid vervuld, aangezien de fruittelers toch reeds moeite hebben met de afzet van hun producten en omdat zij reeds zeer grote bedragen hebben uitgege ven voor propaganda om van appelsap een volksdrank te maken. De Stich ting meent, dat het in het belang is van de volksgezondheid, indien appel sap inderdaad een volksdrank zou kunnen.jyorden en dat daarom de be lasting hierop zo laag mogelijk moet zijn. Zij besloot zich over deze kwes tie tot de overheid te wenden. Engeland wijst protesten af Engeland heeft in Donderdag gepu bliceerde nota's de Poolse en Tsjecho- slowaakse protesten tegen de vorming van de Westduitse regering van de hand gewezen. Er wordt in gezegd, dat de Sovjetunie en niet Engeland de overeenkomst van Potsdam had geschonden wat betreft de eenheid van Dhitsland. DE VERLOREN SLEEP GEVONDEN De zeesleepboot „Rode Zee" is er in geslaagd het door de „Zwarte Zee" tij dens vliegende storm verloren vaar tuig „Ballah" te vinden en vast te ma ken. Er is koers gezet naar Falmouth. Alles aan boord van de „Ballah" werd in orde bevonden. De „Zwarte Zee" is met nog een zuiger en een bak als sleep Quessant gepasseerd en zal te Falmouth het verloren schip gaan ha len. blijkens de memorie van toelich ting van de begroting van de provincie Noord-Holland voor het dienstjaar 1940 o.a. de vol gende bedragen zijn geraamd: voor t.b.c.-bestrijding j 260.000; voor kankerbestrijding 3500; epllepsiebestrijding f 2500; mala riabestrijding (o.a. voor cam pagnes in de omgeving van Alk maar, Den Helder en het Gooi f 10.000; bestrijding van geslachts ziekten 1 10.000; voor Witte Kruis en wijkverpleging 7800; oplei ding van vroedvrouwen f 10.000; moederschapszorg, zuigelingen zorg en kleuterzorg f 36.500; ge neeskundig schooltoezicht f 75.000 en drankbestrijding f 4900? Een totaalbedrag ten dienste van de volksgezondheid dus van 420.200? Beledigde „De Waarheid" Dr. Beel Fred. Schoonenberg, hoofdredacteur van „De Waarheid", stond Donderdag ingevolge een klacht van dr. Beel tegen dit blad in Amsterdam terecht. „De Waarheid" heeft in Juli een artikel ge publiceerd waarin in de vorm van vra gen dingen waren gezegd, die dr. Beel beledigend achtte. De officier, die het bewuste artikel ondanks de vragende vorm wel degelijk beledigend achtte, eiste een boete van drie honderd gul den en een voorwaardelijke straf van drie maanden met drie jaar proeftijd. Schoonenbergs verdediger, mr. dr. Benno Stokvis, achtte het opleggen van een voorwaardelijke gevangenisstraf een directe aanslag op de persvrijheid. Hef Luxemburgs elftal Het Luxemburgse elftal, dat Zondag 23 October in het stadion te Geleen een wedstrijd speelt tegen het Zuid nederlands elftal is als volgt samen gesteld: Doel: Magnaru; achter: Knerr en Fratoni I; midden: Remy, May en Guth; voor: Kremer, Feller, Kettel, Fratoni II, 3cheer. Als scheidsrechter voor deze wedstrijd zal optreden de Belg Francois Roykens. Beschieting in Zuid-Borneo Een Nederlandse patrouille, die in Zuid-Borneo in een prauw op de Ba- i ïtarivier voer, is uit een hinderlaag beschoten. Een militair van het KNIL werd dodelijk getroffen. Twee ande ren verdronken na het omslaan van de boot. RUSSISCHE STOOTTROEPEN IN HONGARIJE? Vluchtelingen, die uit Zuid-Hongarije in de Britse zone van Oostenrijk zijn aangekomen, beweren dat in het aan Joegoslavië grenzende gebied van Hon garije Russische stoottroepen in Hon gaarse uniformen worden gestoken. VERTROUWENSVOTUM VOOR EYSKENS. Na een debat van twee dagen heeft de Belgische Kamer van Afgevaardig- een met 119 tegen 66 stemmen haar vertrouwen in de regering-Eyskens uitgesproken. MARKT BARNEVELD De totale aanvoer was minder groot dan vorige week en bedroeg circa 32.000 stuks. De pluimveehouders houden zo lang mogelijk de kippen aan, nu de eierprijzen zo hoog zijn. De oude kippen werden vlug ver kocht, ook al omdat er vrij veel door export naar Engeland en mede naar Duitsland gekocht werd. De aanvoer van N.H. blauwe kuikens was niet groot en de prijzen ervan waren vrij hoog. De jonge hennen gingen slechts traag van de hand. Prijzen: oude kippen 1,255 (per kg 1,502); oude hanen 24,25; oude eenden 12,25; jonge hennen 25,50; jonge hanen 13 (per kg 22,40); jonge woerden 1,753,25; N.H. blau we kuikens 25 (per kg 2,253); tamme konijnen 26; tamme duiven 0,851,10 per paar; ganzen 45,50; kalkoenen 7,5012,50; wilde eenden 12,20; wilde duiven 0,400,60 wil de konijnen 1,752,25; fazanten 34; hazen 2,505,50 en patrijzen 8—4. Eiermarkt. Op alle vrije mark ten in de gemeente Barneveld en om' geving stegen de prijzen, nu de eier- prijs helemaal vrij geworden is. In Barneveld werd voor de kippeneieren 17,5019,50 en voor de jonge hennen- eieren 1315 per 100 stuks geno teerd. Totale aanvoer circa 500.000 stuks. PATRICIA WENTWORTH 14 HOOFDSTUK VI De ontdekking had haar geschokt. Bijna iedereen heeft wel een familie lid of kennis, van wie hij nooit meer hoopt te horen; dat behoeft eigenlijk geen nader betoog. Dorinda zat de foto te bekijken, terwijl ze bij zichzelf overdacht, hoe ellendig het was, een akelige oom te hebben, wiens foto zich bevond tussen speelgoed in het huis van je werkgeefster. Wilde zij het ake lige gevoel alsof zij ziek zou worden kwijtraken, dan moest ze zichzelf bij brengen, dat er eigenlijk niets bijzon ders aan was. Maar ze had altijd om zo te zeggen, een soort .complex" wal betreft Glen Porteous gehad. Heel. heel lang geleden was ook zij onder zijn vermaarde bekoring geraakt. Tot zij op zekere nacht wakker liggend hem hoorde spreken tot tante Mary en alle betovering plotseling verdwenen was. Al was zij niet ouder dan zes, toch vergat ze later nimmer, hoe ze daar in het donker lag en hen hoorde praten! De deur was zeker niet goed dicht geweest, want ze kon alles goed verstaan en ze zou het altijd onthou den, want voor 't eerst in haar leven had ze een volwassen mens horen schreien! Tante Mary was zeer be droefd geweest en oom Glen had er om gelachen, alsof ze iets heel verma kelijks deed. Daarna was hij verdwe nen en bijna twee jaar weggebleven. Tante Mary schreide niet meer, maar ze was erg streng en stuurs geworden. Dorinda ging het verleden na. Het was dood, evenals tante Mary. Maar was haar „boze oom" ook dood? Zij kon die vraag niet beantwoorden. Ze ven jaar geleden was hij het laatst opgedoken; hij was verschenen en weer verdwenen; tante Mary was daarna veel zuiniger geworden Ze had maar aangenomen, dat hij dood was. omdat hij niet terugkwam, maar dat kon wel een andere reden hebben gehad: er was immers niets meer te halen Ja, er waren nog de vijftig pond 's jaars, die Dorinda nu kreeg, maar misschien wist hij daar niets van en verder bezat tante Mary een lijfrente, waaraan zelfs hij met de slechtste wil ter wereld niet kon ra ken. Ze bleef op de foto staren. Het was inderdaad precies dezelfde als die, welke tante Mary in haar album had. 't Portret van een man met donker haar en heel donkere onrustige ogen. Er zat wat erg veel krul in 't haar. Hij glimlachte op een manier, die iedereen aantrekkelijk had gevonden. Dorinda vroeg zich af, wgnneer deze foto genomen was! Niet meer dan een vijftien jaar geleden, want daarna was hij nog alleen verschenen, om te zien of er wat van tante Mary was te ha len en hij zou zeker niet naar een plaatselijke fotograaf zijn gegaan om een copie voor haar te laten maken Neen, het portret moest dateren uit de tijd, dat ze te Norwood woonden Vóór de ruzie, 't Was een lange weg van de tijd vóór de ruzie en de foto" van Charles Rowbecker en Son naar Marty's speelgoedkast en Mill House Plotseling kreeg zij een hevige schrik Stei eens 1at de oom identiek was met Martin Oakley Zij kan er haast niet aan denken, maar het idee liet haar niet los. Terwijl ze haastig argu menten bij elkaar zocht om de onge-i rijmdheid er van te bewijzen, herin nerde zij zich, dat juf de foto geen naam had gegeven. Als het een af beelding van Martin Oakley was ge weest, zou ze wel hebben gezegd: „Wat doe je met dat verkreukelde portret van je vader?" Die overweging gaf Dorinda weer moed. Ten slotte: het ergste wat gebeuren kon, was. dat zij haar betrekking zou moeten verla ten. Maar dat zou niet nodig zijn; ze voelde zich nu wat dat betreft ge rustgesteld. Iedereen heeft oude foto albums mei zulke verdwaalde kicken. Tante Mary had de namen van veel mensen, wier portretten in haar al bum prijkten, gewoonweg vergeten, 't Hele geval was niet van het minste belang. Toevallig droeg Dorinda een jurk met opgenaaide zakken. In een ervan stopte zij de foto en toen ging ze naar beneden. (Wordt vervolgd) f" Om een ernstig besluit te nemen, daartoe behoort ook een wei- nigje lichtzinnigheid. (OTTO WEISS ü(i verkoopt „schilderstukkies" op «e Zaterdagse markt. Van die foei lelijke dingen, die sommige lieden als de hoogste uiting van de scheppende kunst beschouwen. Een verzameling kleuren-als-een-godslastering, ge vat in een brede strook verguldsel met tierlantijntjes. Schaapskooien als mols hopen, zonsondergangen die pijn aan je ogen doen, de zee als een uitge trokken zakje Reckitt's blauwsel in de wastobbe. Maar hij verkoopt zijn „stukkies" met verve. Hij weet te werken op de ijdelheid van zijn pu bliek. „Hier, kijk hier. Arrebeiers, ken dat gemaakt worre voor vijfentwintig stuivers. Nou, zeg-ie niks? Dan zal ik 'et zeggen. Geen twee guide, geen één negentig, tachtig, zeuventig, zestig cente, geen daalder vraag ik je. Arre beiers, wie ken dat is vele, wie ken dat is meedrageEen schïlderstukkie in een mussieve lijst, zwaar verguld. Hoe bestidt et? Hier, opa één?" Apa staart verbouwereerd op het geval, dat hem in de armen ligt. „En ddar, jaaaa, zie je wel, daar bén me klanten al. Hier en hier en dadr. Ho, stoppe. Geen daalder, geen éénveertig, dertig cente, maar vijfentwintig stuivers. Eén-vijf- twintig. Vijf heitjes geld Z'n stem slaat ervan over. Zijn zware lichaam zeult hij heen en weer voor de behangerstafel met zijn koopwaar. Hij verhaalt het publiek, dat open monden heeft van het luisteren, van zijn avonturen aan het hof van de ko ning van Zweden, waar ie tot je knieën in de tepijt zonk. Gustaaf, ko ning der Zweden, blijkt een verwoed verzamelaar van de uitgestalde pro ducten De eerste ronde levert vijf transacties op. Ja pie wist zich de bibberende wan gen met de blauwe scheerschijn en gaat opnieuw tot de aarwal over. Twintig keer holt hij heen en weer als een jakhals in zijn kooi. Ja, ja, ja, nee, nee, nee, gilt zijn overslaande stem boven het marktlawaai uit. Mensen blijven staan, zoals ze altijd blijven staan, als er „wat te doen" is. Tien is voor Ja pie genoeg De dreun begint opnieuw; „Arrebeiers, wie ken dat is vele?" Toen ben ik verder gegaan. Een schaapskooi heb ik niet gekocht, noch het blauwseldotje van de Maandagse was. Ik houd het op Rembrandt. En Van Megeren en zo. Spoedig wapenleveranties Aan acht leden van het Noordatlan- tisch verbond, w.o. Nederland, die zich tot de V. S. om militaire steun gewend hebben, zal gevraagd worden te belo ven, dat zij hun defensieve krachten zullen integreren en hun wapenpro ductiefaciliteiten zullen combineren. De V. S. zouden in het begin van de volgende week onderhandelingen be ginnen over afzonderlijke overeenkom sten, welke tot snelle verscheping van Amerikaanse wapenen ter waarde van 1 milliard dollar zouden leiden. Regionale Niwin-vergadering Zaterdagmiddag te 3 uur komen in Paviljoen Kinheim te Alkmaar de plaatselijke Niwin-comité's uit Noord- Ij olland boven het IJ in een regionale vergadering bijeen. Op deze bijeen komst zal Jhr. mr. P. Th. Six het woord voeren. Abbedijk, Baltimore—Buenos Aires, 20-10 te Montevideo Aldebaran, Takoradi—Middles- bio, 19-10 100 mijl zuid-west Las Palmas Algorab, R'dam—Porto Alegre, 19-10 te Ant werpen Alphard, Buenos Aires—R'dam, 19-10 100 mijl oost van Madeira Amstelkerk, 19-10 van Acora naar Lome Armilla (t), Pladju— Batavia, passeerde 19-10 Banka Borneo, Phi ladelphia—Bombay, 19-10 ten anker bij Khor- ramsbar Ena (t), 19-10 van Port Said naar R'dam Gadila (t), 19-10 van Kaapstad naar Fahaheel. Grote Beer, Java—A'dam, pas seerde 19-10 Algiers Helder, 20-10 van La Guaira te Curasao Hersilia, Paramaribo—A' dam, passeerde 19-10 Dover Jupiter, 19-10 van Famagusta naar Beirouth Maetsuycker, 19-10 van Fremantle naar Geraldton Mapia, 20-10 van Madras te Calcutta Meliskerk, Tanga—A'dam, 20-10 te Livorno Nigerstroom, 19-10 van Takoradi naar Monrovia Oberon, 19-10 van Turkseiland te Puerto Cabello Phrontis, A'dam—Java, 20-10 te Aden ver wacht Roebiah, New York—Java, 19-10 van Port Said Rotti, A'dam—Java, passeerde 19-10 Minicoy Saidja (t), 19-10 van Pladju naar Miri Salatiga, 20-10 van Manilla te Saigon verwacht Saroena (t), 19-10 van Pladju naar Miri Sommelsdijk, Java—Halifax, 19-10 van Port Said Sunetta (t), Singapore—Port Said, passeerde 20-10 Perim Tabinta, A' dam—Java, passeerde 19-10 Minicoy Talisse, A'dam—Java, passeerde 19-10 Dover Streef kerk 19-10 van R'dam naar Hamburg. Akkrumdijk, 20-10 van Houston te R'dam Alchiba, 19-10 van R'dam naar Hamburg Edam, 20-10 van Antwerpen te R'dam Taria (t), 19-10 van Abadan naar Lands End Tegelberg, Buenos Aires—Japan, 19-10 van Mauritius Telamon, 19-10 van Trinidad naar Georgetown <Tenate, 19-10 van Mombassa te R'dam Titus, R'dam—Ceura, passeerde 19-10 Wight Utrecht, 20-10 van Singapore te Tandjong Pand an Waterland, A'dam— Buenos Aires, 20-10 te Rio de Janeiro Wil lem Ruys, 20-10 van Batavia te R'dam. Camphuys, 19-10 te Makassar Grote Kerk, 19-10 van Bremen naar A'dam Indrapoera, 19-10 van Penang te Belawan Japara, 19-10 van Makassar naar Surabaja Kot Agoeng, R'dam—Makassar, 20-10 te Port Said Leuve- kerlc, Calcutta—R'dam, (passeerde 19-10 Fi- nisterre Linge, Topilla—Zaandam, 19-10 van Borkum Lissekerk, R'dam—Basra, 19-10 te Ras el Mishaab Malvina (t), 19-10 van Miri Pygmalion, 19-10 van Carupano naar Port of Spain. Aalsdijk, R'dam—New Orleans, 20-10 te Vera Cruz Aldemarin, 20-10 van Lulea naar R' dam Alpherat, 19-10 van New York naar Trinidad Amsteldijk, 20-10 van Corpus Christi naar Brownsville Amstelkerk, 20-10 van Accra te Lome Amstelland, 20-10 van A'dam te Buenos Aires Boschfontein, A' dam—Beira, 19-10 van Suez Esso Rotterdam (t), 20-10 van Rastanura naar Hamburg Ganymedes, 20-10 van Balboa naar Buena ventura Jupiter, 20-10 te Beyrouth Ka- merlingh Onnes, Liverpool—R'dam, passeerde 20-10 Lands End Laagkerk, Port Said— R'dam, passeerde 20-10 Malta - Lissekerk, 20-10 te Kuweit Poseidon, 20-10 van New York naar Aruba Roebiah, 20-10 van Suez Salawati, 19-10 van Philadelphia naar New port News Sarpedon, 20-10 van Curasao r.aar Maracaibo IJsel, 20-10 te Puerto Flata. Andijk, New Orleans—R'dam, 19-10 te Ant werpen Arnedijk, 19-10 van R'dam te New York Dalerdijk, 19-10 van Boston te Bal- '.«more - Eemdijk, 18-10 van Mobil" New Orleans Nieuw-Amsterdam, 19-10 1 n.m. van R'dam te New Lork - Ariekcr' .9-10 van Singapore naar Port Swettenham Meer kerk, R'dam—Japan, 19-10 van Suez - Ondina (t), 19-10 van Singapore naar Miri.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5