Blauwe vlag blijft waaien als symbool in geloof aan de toekomst Ook in 1950 rijkssteun voor particuliere woningbouw Oude regeling deserteurs Indonesië blijft geldig -Coaster „Claes fompaen" terecht Hengelsportvereniging gaat procederen Von Manstein zelf aan het woord Nederland en de menselijke rechten Inbraak in volle zee Cijfers over het Waterleidingbedrijf Eerste oefening voor de lendmacht blijft een jaar Brutale dief opgeborgen AMERIKA WENST GEBRUIK VAN SPAANSE BASES Bisschoppen protesteren tegen kerkwet Diplomaten verlaten Communistisch China „Albanië wordt bedreigd" Beroep Gemeentelijke vergunning blijft vereist „Film en Jeugd" op Volks hogeschool te Bergen Ontsnapte S.D.-er gevat Scheepvaariberichfen ZATERDAG 22 OCTOBER 1943 Maandag 24 Ociober, dag der Ver. Naties ^pEBWWL DE VERENIGDE NATIES door het ldezen van Joegoslavië als lid van een barer belangrijkste organen; de Veiligheidsraad, weer in het brandpunt der belangstelling staan en naar aanleiding van dit feit door som mige woordvoerders een scheuring in de band der aangesloten staten zou kunnen ontstaan, herdenkt de wereld Maandag 24 October het feit, dat het vier jaar geleden is» dat het te San Francisco getekende Handvest van kracht werd» Truman zal alsnog de eerste steen leggen voor het hoofdkwartier der Ver. Naties, dat in het centrum van New-York verrijst en Trygve Lie, de secretaris-generaal, sprak naar aanleiding van dit feit over de weg near de vrede, die lang en moeilik zal zijn. Een uitspraak, die het helaas nog steeds voortbestaan van de koude oorlog onderstreept, -F PLAATS van een inventaris op te maken van wat de Ver. Naties al of niet voor hen heeft gedaan, be horen de volkeren der wereld zich af te vragen, wat zij nagelaten hebben om voor de Ver. Naties te doen, want die volkeren vormen zelf de Organisatie en deze kan slechts slagen, Indien zij oprecht zfln in hun verlangen naar de vrede en niet versagen In him vaste voornemen om samen te werken en deze te verzekeren, aldus de Philippijn Carlos P. Romulo, voorzitter van de algemene vergadering, die op het ogenblik te New-York bijeen ls. Hij voegde daaraan nog toe: „Duurzame vrede en alle andere grote delen van het Handvest kunnen niet bij stukjes en beetjes bereikt worden. De wereld zal slechts als één geheel een beter leven ln vrede en vrijheid tegemoet kunnen zien." De Nieuwzeelandêr Ja mes Thorn, president van een der eco nomische onderorganisaties, noemde de Ver. Naties het enige alternatief voor Internationale anarchie. „Als zodanig moet ze versterkt worden door de daden en de steun van alle beschaafde mannen en vrouwen." Ofschoon wij ons ditmaal willen onthouden van het geven van een overzicht van het werk der Ver. Na ties gedurende de vier jaar van haar bestaan, willen wij als enkel punt voor ogen stellen het prachtige voor beeld van Graaf Bernadotte, die zijn strijd voor de vrede als leider van de verzoeningcommissie inzake de Pa lestijnse kwestie met de dood heeft moeten bekopen. Toen hij er in slaag de in het Heilige Land een wapenstil stand te bewerkstelligen, voelde hij Zfch tot in net diepst van zijn hart gelukkig. „De weg naar de vrede in het Midden-Oosten zal nog een lange weg zijn, zo zeide hij, maar een reis van duizend mijlen begint met tien stappen. Dié moesten we doen en die hébben we gedaan" waren op dat mo ment de woorden tot zijn omgeving. A. Viruly, die als piloot van het UNO-vliegtuig graaf Bernadotte zo goed leerde kermen, schreef naar aan leiding van diens dood: „Wellicht krijgt de blauwe vlag van de gedachte der wereldeenheid, waarbij Bernadotte stierf, misschien toch nog een kans. Het gebouw van de Verenigde Na ties vordert gestaag. Honderden ramen telt dit 37 verdiepingen hoge gebouw. Wij benijden de glazenwassers niet, die tot taak hebben de ruiten hiervan schoan te houden. Het Tweede Kamerlid E. A. Vermeer heeft Vrijdag een onderhoud gehad met de minister van oorlog, mr. W. F. Schgkking om het standpunt van de P.vdA. naar voren te brengen inzake de deserteurs, die in Schoonhoven zijn on dergebracht. Naar de heer Vermeer mededeelde gaf de minister te kennen, dat de rechtsgang ten aanzien van de deser teur? blijft zoals vroeger. Indien zij be reid zijn naar Indonesië te vertrekken, worden zij niet voor de Krijgsraad ge bracht. Indien zij bij hun weigering volharden, zullen zij voor de Krijgsraad worden geleid. Ook de voorzitter van de communis tische fractie der Tweede Kamer, G. Wagenaar, heeft met de minister ge sproken. De heer Wagenaar zeide dat geen strafvervolging zal worden inge steld tegen hen, die naar Indonesië wil len vertrekken. Da gevallen van hen, die om welke reden dan ook niet willen gaan, zullen op de gebruikelijke wijze worden afgehandeld. De Nederlandse coaster „Claes Com- paen", die als vermist werd gemeld, is Vrijdagmiddag in de Engelse haven Great Yarmouth binnengelopen. Het schip, dat geladen was met ge zaagd hout, bestemd voor Zaandam, heeft een gedeelte van zijn deklading op zee verloren. BERNADOTTE .zijn leven als prijs voor de vrede..,. Eens werd een ander trouw edelman, die de drager van een aanvankelijk te moderne gedachte was, in onze eigen jonge historie, vermoord, maar niette min leven wij in de Verenigde Neder landen. Waar in onze wereld is er on der de mensen genoeg van de trouw, de onbaatzuchtigheid en de goede wil als die van Bernadotte, om uit de chaotische tijd ditmaal de waarlijk Verenigde Naties te doen ontstaan, waarin een volgend geslacht zal kun nen leven?" De woorden van Jame3 Thom en Viruly lopeh ineen en wijzen er op, dat wanhoop aan het slagen van een wereldorganisatie van staten niet noodzakelijk is en geen levensvat baarheid heeft, als men werkelijk van een onbaatzuchtig en vlammend ideaal in deze vervuld is. Daarbij mogen wjj hopen, dat alle volkeren ter wereld, ook het onze, meer begrip voor het werk van de Ver. Naties zullen to nen. Want juist de steun van allen is nodig om de wereldopinie over heden en toekomst in andere, hogere banen te leiden. Het is daarom verheugend, dat Maandag in ons land in den brede aan deze vierde dag der Verenigde Naties bijzondere aandacht zal worden geschonken. De minister van buiten landse zaken, mr. D. U. Stikker, zal naar aanleiding van dit feit over Hil versum één van 20.15 tot 20.30 uur een toespraak houden. Over Hilversum twee gaat van 19.15 tot 19.30 een uit zending over hetzelfde onderwerp en in de radiokrant van 24 October (NCRV) zal prof. dr. G. van der Molen spreken. De minister van onderwijs heeft er op aangedrongen, dat er op de middelbare- en uloscholen Maan dag aandacht zal worden geschonken aan het werk, dat de Ver. Naties voor allen wil doen. Tgen de heer W. Derksen uit Alk maar enige weken geleden in 't Noord- holiands Kanaal nabij de Betonweg on der Akersloot viste met een hengel, ge aasd met vis (een snoekhengel) en met een hengel, geaasd met stukjes vis (een gewone hengel dus), werd hij gecontro leerd door een wachtmeester eerste klas uit Akersloot. De heer Derksen toonde aan dat zijn snoekhengel was gedekt door acte en vergunning. Zijn gewone hengel was, volgens de wacht meester, niet gedekt door enig papier, Het gevolg was dat proces-verbaal werd opgemaakt en dat de hengel, die geaasd was met Stukjes vis, in beslag werd genomen. De heer Derksen, die lid is van de afdeling Aikmaar van het Centraal Nederlands Hengelaarsver- bond, stelde het bestuur van genoemde vereniging van het gebeurde op de hoogte. De vereniging nam op haar beurt de heer Miset, rechtskundig ad viseur van het CNHV, in de arm- Mr, Miset, die reeds grote bekendheid op zijn gebied heeft verworven, was (Ureet bereid de verdediging op zich te ne men. De zaak nam een onverwachte keer, toen de heer Derksen bericht kreeg van de ambtenaar van het O.M., dat de dag vaarding was i:.getrokken, zodat geen rechtsvervolging zou plaats hebben. Hiermee nam de heer Miset echter geen genoegen. Hij was van mening dat de tweede hengel eveneens gedekt was door de 'snoekacte .n dat de wacht meester, door proces-verbaal op te ma ken en de hengel in^ beslag te nemen, buiten zijn boekje is gegaan. Mr. Miset verwijt de wachtmeeste thans onbe kendheid met de wet en eist schade vergoeding. Daar het hier een princi piële kwestie betreft, zal de eis van mr. Miset laag zijn. Hij is echter van plan om, als hü deze zaak wint en er mocht zich nog eens een soortgelijk conflict voordoen, een flinke schadevergoe ding te eisen. Het is nog niet bekend wanneer deze zaak voor de Kanton rechter zal dienen. De honderdduizen den hengelaars in ons land zullen on getwijfeld met grote belangstelling van d uitspraak kennis nemen. Von Hindenburg was mijn oom" In het proces tegen veldmaarschalk Von Manstein, die wordt beschuldigd van oorlogsmisdaden, was Vrijdag het woord aan de beschuldigde zelf. De ge wezen veldmaarschalk zag er moe en nerveus uit. De rechtszaal was overvol en honderden belangstellenden konden geen plaats meer krijgen. Toen Von Manstein zijn loopbaan in het Duitse leger beschreef, deed hij mededeling van een feit dat voor ieder een in de zaal, het parket inbegrepen, onbekend was, n.l. dat hij een neef was van veldmaarschalk Von Hindenburg. De kwestie van de behandeling van Russische krijgsgevangenen kwam ter sprake. Ondanks berichten, dat Duitse gewonden en krijgsgevangenen door Russen waren verminkt, aldus Von Manstein, heb ik er steeds op gestaan, dat geen repressailles werden geno men. Bij bezoeken aan hospitalen, waar naast Duitsers ook Russische krijgsge vangenen werden verpleegd, liet ik ook de Russen delen in de sigaretten en chocola, die ik meebracht. Het beruchte bevel tot het uit de weg ruimen van Russische commissa rissen had Von Manstein nooit uitge voerd. Toen hij in het Oosten onder het directe bevel van Hitier kwam te staan, kwam hij tot de conclusie dat Hitier vele eigenschappen miste om 'n goede opperbevelhebber te zijn. De vervolging van bepaalde delen van het Duitse volk had hem steeds erg tegen de borst gestuit. De algemene vergadering der V. N. besprak Vrijdagavond de resolutie van haar politieke commissie om het Inter nationale Hof van Justitie advies te vragen over de kwestie van de mense lijke rechten in Hongarije en Bulgarije. In een rede van ongeveer een kwartier zette mr. Van Heuven Goedhart het standpunt van de Nederlandse delega tie uiteen. Hij vroeg de algemene ver gadering om met alle middelen die in haar bereik lagen een eind te maken aan de godsdienstvervolging in Hon garije en Bulgarije. TOERISTENDEVIEZEN VOOR SCANDINAVIË De A.N.W.B. deelt mede, dat ook reisdeviezen voor toerisme naar Noor wegen, Zweden en Finland verkrijg baar zijn. Ingezetenen en in Indonesië woonachtige niet-ingezetenen kunnen in aanmerking komen voor een toe wijzing, welke voor Noorwegen N. Kr. 500.voor Zweden Zw. Kr. 500,— en voor Finland de tegenwaarde van 350,— ln Finse Marken bedraagt. Per dag mag over niet meer dan resp. N. Kr. 50.—, Zw. Kr. 50.— en de te genwaarde van f 35 ln F. M. worden beschikt. De afgifte zal doorgaans bin nen 14 dagen geschieden, zonder lo ting. Alleen zij, die in het lopende ka lenderjaar nog niet eerder toeristen- deviezen ontvingen, komen voor een toewijzing naar een dezer landen in aanmerking. Toen het s.s. „Zeeman" van de Kon. Rotterdamse Lloyd langs de Ameri kaanse kust voer, heeft de 18-jarige logiesjongen J. S. het kastje van een Spanjaard, met wie hij een hut deelde, opengebroken en er 570 dollar uit ge stolen, die de man van de bank had gehaald. De Spanjaard stelde de kapi tein van de vermissing ln kennis, maar de dader was aanvankelijk niet te vin den, totdat de grote verteringen van de 16-jarige knaap opvielen. De kapitein nam hem een streng verhoor af, dat op er- bekentenis uitliep. In Durban aan gekomen, werd S. overgegeven aan de Nederlandse consul aldaar. Na enige tijd in een Interneringskamp te hebben doorgebracht, is de jongen per s.s. „Loe- nerkerk" naar Nederland terugge bracht, waar de rivierpolitie te Rotter dam hem in arrest stelde. Van het ge- stolene zijn 345 dollars verstopt aan boord teruggevonden. Tanden blank en rein; adem fris als morgendauw. ïn de rekening over 1948 van het Provinciaal Waterleidingbedrijf is ais opbrengst van de waterverkoop opge geven een bedrag van f 3.173.833.06, De terreinen brachten aan recreatiegeiden' op f 333.729.23. Van de exploitatiereser ve werd f 86.102,68 overgeboekt, waar na de verlies- en winstrekening sluit met een bedrag van f 3.736.214.78. De reserve voor pensioenen kreeg er f 15.000 bij. Op de begroting voor 1950 van dit bedrijf die Ged. Staten aan de Prov. Staten hebben doen toekomen, worden de ontvangsten geraamd op f 4.100.000 voor waterlevering en f 187.000 voor recreatie-inkomsten. Naar aanleiding van een uitlating van generaal mr. H. J. Kruis over de minimum diensttijd voor een moderne opleiding en oefening van de infante rist, vernemen wij van officiële zijde, dat de duur van de eerste oefening voor de landmacht op ten hoogste 12 maanden is bepaald, behoudens dan van ben die in opleiding komen voor onderofficier of officier en voor enkele eveneens in een artikel genoemde ca tegorieën dienstplichtigen, die langer dienen. Bij de regering bestaat geen voornemen wijziging van dit artikel voor te stellen. De 2H J ige Venlose koopman J. J. zag kans in eep paar weken tijd? In Venlo, Tegelen en Roermond bij elkaar ongeveer f 4000 te stelen. In Roermond stapte hij gewoon een huis binnen, nam uit een tas, die ergens op tafel lag, f 1350 en stal op een andere plaats bü een weduwe in de slaapkamer t 1000. J. gaf de diefstallen voor de Roermondse rechtbank toe. Hij werd veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf. De subcommissie van de Amerikaanse senaatscommissie voor de toewijzingen, die een reis om de wereld maakt ter Inspectie van de Amerikaanse militaire uitgaven in het buitenland, heeft een onderhoud met Franco aangevraagd. De voorzitter, de senator Alan EUender, heeft verklaard er voor te zijn, dat Amerika gebruik maakt van Spaanse lucht, en vlootbases. Het Is tn diplomatieke kringen ln Londen bekend, dat de betreffende Amerikaanse autoriteiten zeer gepor teerd zijn voor opneming van Spanje ln het Atlantische verdedigingssysteem. De rooms-katholieke bisschoppen van Tsjechoslowakije hebben een gezamen lijke verklaring afgegeven, dat zij de instelling van een nieuw departement ter controlering van kerkelijke aange legenheden beschouwen als „een schen ding van de internationale kerkelijke constitutie van de katholieke kerken en een poging om de kerk te liquideren"'. De bisschoppen verklaren te vertrou wen, dat de overgrote meerderheid van de geestelijkheid hen steunt. De ver klaring werd uitgegeven door de voor lichtingsdienst van de kerk, welke nog steeds functionneert De Britse ambassadeur in China, Sir Ralph Stevenson, Is met zijn vrouw te Hongkong uit Sjanghai aangekomen. Hij verklaarde, dat de communisten naar de letter de garantie naleefden, dat buitenlands bezit beschermd zou worden. Te Hongkong arriveerden ook de diplomatieke vertegenwoordigers van Portugal, Italië, India, Birma, Belgie, Egypte en Perzie. Allen zeiden hoffelijk te zijn behandeld. Zij wensten echter niet in te gaan op bijzonderhe den betreffende de toestanden in com munistisch China. De secretaris van de Albanese arbei derspartij, Sjekoe, heeft te Tirana ver klaard, dat verleden maand ln Triest een geheime bijeenkomst van de Alba- nes reaetionnaire bonden, vertegen woordigers van Tito en Engelse en Amerikaanse officieren is gehouden. Men zou een plan hebben opgesteld ter bestrijding van de Albanese volksrepu bliek. Honderden oorlogsmisdadigers bevinden zich in Joegoslavië en nemen aan deze beramingen deel, Het is bui ten kijf, dat er een deer de Amerika nen geïnspireerd accgerd bestaat tus sen Belgrado, Athene en Reme en dat gericht is tegen Albanië, aldus de seoretaris. WWWW GROTE BEER ZONDAGAVOND IN AMSTERDAM. Het troepensohip „Grote Beer" wordt in de loop van Zondagavond of in de daaropvolgende nacht in de haven van Amsterdam verwacht. De daarop vol gende morgen hegint de ontscheping- De in de afgelopen dagen gepubli ceerde berichten over de mogelijkhe den van vrije woningbouw in het ko mende jaar hebben aanleiding gege ven tot verwarring, aldus het ministe rie van Wederopbouw en Volkshuis vesting, dat ter voorkoming van ver der misverstand het volgende bekend maakt: De financierlngsregeling woning bouw 1848 blijft onveranderd van kracht. Op grond van deze regeling kan rijkssteun worden verkregen voor de bouw van woningen met een in houd van ten hoogste 375 m3, of. als het etagewoningen betreft, van ten hoogste 825 mS. Deze beperkingen gelden niet voor de financiering van de herbouw van door oorlogsgeweld verwoeste woningen. Voor de bouw van woningen is een gemeentelijke bouwvergunning, als mede een rijksgoedkeuring vereist. Het verlenen van deze vergunningen wordt niet afhankelijk gesteld van de vraag hoe de financiering is geregeld. De gemeentelijke bouwvergunning verleent sanctie op de technische kwa liteiten van het bouwplan en op de vaststelling van de plaats waar ge bouwd zal worden. De rijksgaedkeu- ring verschaft de gelegenheid tot bou wen binnen de mogelijkheden van het voor een bepaalde periode en een bepaald gebied vastgestelde bouw programma- Vandaar, dat deze rijks- goedkeuring slechts kan worden ver leend, indien het gemeentebestuur uit het van hoger hand ontvangen -wo- ningcontingent bouwvolumen ter be schikking stelt. Hoe zonder rijkssteun? Het ligt in het voornemen om in 1950 de bouw van woningen toe te la ten, ook wanneer daarvoor geen ge meentelijk bouwvolumen beschikbaar is. Dit geldt evenwel alleen voor die woningen, voor de bouw waarvan geen beroep wordt gedaan op financiële steun van rijkswege. Dit zullen dus in de eerste plaats die woningen zijn, De Nederlandse delegatie in de vergadering van de Verenigde Na ties, die op het ogenblik te Flushing Meadows wordt gehou den. Van rechts naar links: mr. D. V. Stikker, minister van Buiten landse Zaken en leider van de delegatie, baron F. C. A. van Pal- landt, Nederlands gezant in Ar gentinië, professor B. V. A. Roling, adviseur en dr. Todung Gelar Sutan Guning Muiia, lid der delegatie- waarvan de inhoud (meer dan 825. resp. 375 m3) de toepassing van de fi nancieringsregeling woningbouw 1948 onmogelijk maakt, Deze woningen zul len een inhoud mogen hebben van ten hoogste 500 m3. Daarnaast ij het ook mogelijk om kleinere woningen bui ten bezwaar van het bouwvolumen te bouwen, mits daarvoor geen rijkssteun wordt verlangd. De nadere bijzonderheden van deze voor 1950 in het vooruitzicht gestelde maatregel zullen t.z.t, aan de gemeen tebesturen worden bekendgemaakt. Het heeft dus geen zin om op de toe passing van deze maatregel vooruit te lopen. Een gemeentelijke bouwver gunning is dus onder alle omstandig heden en voor alle woningbouw ver eist Journalistiek 1» een variabel am bacht. Het kan gebeuren, dat iemand die er zijn brood mee verdient, na 'n hooggestemd gesprek over vivisectie met een naar pepermunt geurende broze grijsaard, het volgend uur door een vlezig iemand de vernuftige con structie van een bloedworstmachine wordt uitgelegd. Neem nou gisteren bijvoorbeeld. Ik zat lekker dicht b(j de verwarming iets te schrijven over de dakpan in de literatuur, toen de baas bij mijn bureau kwam staan en dromerig mompelde: „Jij moest je jasje maar eens aantrekken en met de volgende trein naar Broekdelerwaard gaan". Deze opdracht bleek te zijn voortge komen uit zijn tiurige wens, de fines ses te weten over de nleuioe manier van ruilverkaveling, waarover de ge meentesecretaris van dit dorp met een twee-kaloms artikel in het notabele achterhoofd rondliep. Mijn onuitge sproken commentaar staat niet in Van Dale. In Broekdelerwaard bleek juist een driedaagse kermis te zijn losgebroken. Sinds 1940 was de karavaan gemecha niseerde lol niet in het gehucht ge weest en nu eindelijk weer ge legenheid bestond de zuurverdiende zakcenten om te zetten in duizelingen, winkelhaken en maagstoornissen, was alles en iedereen in een niet te rem men draai-, schud-, zweef- en sngep- orgie uitgebarsten. Des secretaris' gade, een slechtgelukte imitatie van Adèle Sondrock, die er uitzag alsof ze op het punt stond drie verhalen vap Edgar Allan Poe tegelijk te vertellen deelde «uur mede, dat haar man op de kermis was. De spullen controleren. Deze verantwoordelijke arbeid was inmiddels gevorderd tot de poffertjes tent. Voor een interview had de secre taris geen tijd. Of het moest tijdens 't Werk door kunnen. Ik knikte braaf van ja, kreeg,een tienrittenboekje en wandelde mee de emotiebaan in. Toen we er uit kwamen wist hy waarover het ging, in de draaimolen heb ik enige notities gemaakt, in de „Racket tg the Moon" scheurde ik mjjn jas, in de cake-walk brak mijn vulpen, in de rupsbaan werd ik misselijk, in de Turkse schommel raakte ik miin noti tieboekje en in een doolhof de secre taris kmyt, In het postkantoor heb ik telefonisch mijn ontslag ingediendRuilverkave ling, bah! BEREND. Het vraagstuk „Film en Jeugd" is van zulk een groot belang, dat er in pns land onder deze naam zelfs een insti tuut bestaat dat zich met de bestude ring van dit probleem bezig houdt. Hoe is het gesteld met de invloed van de film op de jeugd? Komt men er met een afwijzing zonder meer? Op welke gronden berusten de weerstanden, die men hier en daar waarneemt? In samenwerking met bovengenoemd instituut zal de Volkshogeschool te Bergen van 19 tot 21 November een Cursus organiseren, die bestemd is voor jeugdleiders, mensen uit het on derwijs, maatschappelijke werkers en gemeentelijke overheid, Opgave voor deelneming dient, in verband met het beschikbare aantel plaatsen spoedig te geschieden. De beruchte Kampenaar G. J. van de Berg uit de oorlogsjaren, wel bekend als verrader van Joodse landgenoten en vertrouwensman van de S. B„ werd onlangs door het Bijzonder Gerechts hof te Arnhem veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Hij wist te ontvluch ten uit het interneringskamp „Ave goor", doch in samenwerking met de politie te Kampen en de marechaussee te Nijmegen, kon Van de B. opnieuw gearresteerd worden, V.P.R.O. GAAT JUBILEREN Op 3J Qetoher a.s. zal de VPRO het feit herdenken, dat voor 85 jaar de eerste Vrijzinnig Protestantse kerk dienst te Hilversum werd uitgezonden. Aa?4ijk» R'dam-rTwpico, passeerde 10-10 I lizard Albireo, 20-10 van TJasra naar Port Said Alcbiha» 20=10 van R'dam te Ham burg - Aieieous, êoao vm Batavia Sin gapore Alcyone, 21-10 van A'dam te Basra -? Aldebaran, Takoradi—Middlesbro, 20-10 80 13UI HOordr^Qurdeost van Las Palmas - Aletta (l)> 2L10 van Telokansen te Pladju -r- Alnhprd, Buenos AiresmR'dani, 20-10 200 rnijl wöst- ?uidwest van Lissabon - Amstelkerk, A'dam— Duala, £OtJ0 ym Lgige haar Oatonau -Ar- niilla, 20-10 yan Pladju t§ Batavia Axeldijk, Antwerpen—Havana, passeerde 30-10 Vlissin- gen. - Blijden dijk, A'dem^leira, 21-10 te Tenefjffe Delftdijk* R'dam—Vancouver, pas seerde 20-iQ M§ga-edaed - Erinna (t), 20-10 van Singapore naar Rangogp - Gpasterkerk, Zanzibar^-A'dam, 20-10 van Aden Gadila (t), Eaapstgdrr-Fahabeel, pass. 20-10 Port Elisabeth Grote Beer, Java—A'dam, pass. 20-10 Oifefsi&r - Jupiter. 2Q4Q van Beyrouth naar Alexandre K©ta üarae, R'damt-java, pas seerde 20-10 Perigr - Ijawak, 20-10 van ienaug te Port Svvettenham - Lindekerk, 20-10 van Cfèchin naar Aden - Merwpde, 20-10 van A'dam te Beira - Mgdjokerto, 3Q40 van Ba tavia naar Puhi Sambu QpHir, 20-10 te Bulelaag - Oranje, 20-10 van Batavia naar A'dam Ovula, 20-10 van Singapore naar Mirj w Pulau L,aut, 20-10 van Sematang te Surabaja galawati, Montreal—Philadelphia, 20-10 te New Port News Stentor, A'dam— H&mburg, 20-10 op de Weser - Talisse, A'- dam~Makassar, passeerde 20-10 Guessant 1 arakan, 21-10 van Port Swettepham te Sin gapore - Tawali, A'dam- Java, 20-10 van Be- lawan, - Zijpenburg, 8&öi-=-R'dam, passeerde 20- 10 Quessant. Indrapura, 10-10 van Penang naar R'dam Kamerlingh Onnes, 22-10 2 uur van Liverpool aan de Hoek van Holland verwaeht Kota Agoeng, R'dam—Batavia, 20-10 20 uur van Port Said. Abbedijk, 20-10 van Montevideo naar Buenos Aires, alwaar 21-10 verwaeht - Aldabi, 20-10 var R'dam naar Ria de Janeiro Amsteldijk, 20-10 van Corpus Cristi te Brownsville - Barendrecht, 20-10 van Curacao naar Lands Epd Haarlem, 20-10 van New York naar Puerto Cgbello - Omala, 21-10 te Curacao - Triton, 20-10 van Porto Plata naar New York Ceronia (t), 21-10 van Ale* an drie naar Miri - Zwijndrecht, 20-10 van Huelva naar A'dftao.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 9