Spaak voorziet een scheiding van Wallonië en Vlaanderen Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN De wil tot vrede in ieders hart T.N.I. wordt door Batavia betaald Deens s.s. „Ivar" op mijn gelopen Attlee vraagt langere werktijden Weekeind-conferentie bij Minister Stikker thuis in. de Beemster is en een duiven- Dinsdag 25 Oct. 1949 146e Jaargang No. 251 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN „WIE ZAL BELGIE REDDEN?" ERNSTIG ONGEVAL Bij AUTORACES Coureur Bizio vloog uit de bocht Prins Boudewijn zou een belediging van zijn vader niet accepteren Diepe stormdepressie op komst Circuspubliek ontsnapte aan groot gevaar Locomotief van electrische trein vloog in brand Drama op zee, Noordwest van Terschelling Vier opvarenden worden vermist Sleepboten trachten schip te bergen Churchill steunt het bezuinigingsprogram REMMEN VAN AUTO TE LUIK BRAKEN Twee kinderen omgekomen Weer bloemenexport naar Duitsland DE NIEUWE MELKPRIJS VOOR DE BOER Gerepatrieerden vonden de deur gesloten ■kelijkse sport-pr(js- telf een voorspelling ■s. gespeeld worden, eenvoudig, u leest de wedstrijden over cijfer in. Wint naar okken wedstrijd het m een 3. Het geheel jdagavond 12 uur in n f5.— beschikbaar, het lot. Als de uit- mbinatie gevonden -jjsvraag wordt geen ït z'n tienen 638, 2. 24, 3. Sociëteit 621, 4. ngens) 600, 5. Hout- lubo 594. Heren drie- 3k 312, 2. De Unie 311. :>ers heren super: A. heren senioren, A. v. 140. Heren junioren! ilen: 1. WIK 577, 2 537, 3. Vredelust, len: Op en Om 233. sters A.: Mevr. Berk- svr. v. Wieringen 120. ren super: 1, C. H. de M. de Haas, Schagen v. d. Bosch 45442x, 443x, 5. Eickholt 442x, 44, 7. G. Genefaas nker 43423x, 9. G. 10. Vrgburg, Velsen leren senioren: 1. A. v. Galen 45, 3. G. v. d. Brink 44, 5. J. Diepen 43—41, J. M. Bak 43, 9. J. Met 41, 10. G. LI. J. Boom 39, 12. B. n: 1. A. de Boer 452x, 45, 3. P. Neefkes 44, x, 5. J. Brink 4311, -40, 7. Zeehuizen, Vel- Langedtjk 422x, 9. S. 10. J. Smit 42—39, 11. 8, 12. Hupkes 4110. mes A: 1. Mevr. Van mevr. M. Plas 40, 3. '2x, 4. mevr. Met 39, aar 362x 6. mevr. De 35. mes B: 1. Mevr. Kok- Nelis 40, 3. Mevr. v. mevr, Swier 3937, m, Schagen 39—36, 6. 7. mej. Willemsen 38. ;waar gehavend s kwamen er goed af. i het middaguur z(jn twee auto's met el- gekomen. Uit de rich- laar Middenweg reed ie Mij „Sinfina" uit iet achterligger, toen g een Ford-personen- ien, zoals later bleek heer IJff van Assen- ienauto had allereerst iawagen op een voor- moeten wachten en tats had dit ook moe- mdat de Sinfina van Niettegenstaande dat, 1 toch rechtuit de JU- 3n, waardoor een aan- 3. Uiteraard had de te letsel; hoewel het odel wagen was, werd een wrak. Aan alle wagen stuk, wielen agen, alle ruiten wa- alle kanten deuken iren waren ontwricht, ■onder mag heten, dat schts een hoofdwonde hij bij de schok zich tootte. De „Sinfina"- ars over de weg te iffeur kwam met de spoedig was er drie litie, die de toestand afnamen en mettn- De schuld was ge- aan de roekeloosheid atuurder. ïok te Venlo werd de- daarlichte dag, maar zlgheid van de eige- ge ravage aangericht, i zich tot de duiven- verschaft en acht regooid, drinkbakken eppen afgebroken en n ramp één der beete r 50 gulden gekocht naar een tentoonstel- t worden, zo kaal als «Ut, zodat het dier icharrelde. De politie, ek instelde, ontdekte t een halfjarig buur- /ereniging met diens esp, kleinzoon en zoon aad hadden gepleegd, m hoge muur en een it te zijn geklom- bjreau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. krak Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCID COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag eD aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten Aan de vooravond van de behandeling in de Belgische Senaat van het voorstel tot bet houden van een volksraadpleging over de terugkeer van Koning Leopold naar Belgie heeft Paul Henri Spaak voor de radio-omroep een redevoering ge houden, waarin hij de Belgische bevolking met nadruk wees op de gevaren, die aan deze raadpleging, vooral indien zij regionaal geschiedt, verbonden zijn voor de eenheid van het land. Regionale volksstemming gevaar voor de eenheid „Indien de koning werkelijk groot is en indien hij werkelijk trouw is aan hetgeen hij reeds zo dikwijls heeft ver klaard: „Ik geef mij geheel aan Belgie", dan moet hij begrijpen, dat hij onder de huidige omstandigheden moet aftre den in het belang van de rust in het land en van de eenheid der Belgen. In dien de vorst de noodzakelijkheid van jijn aftreden niet vermag in te zien, dan zou hij, aldus Spaak, moeten ver klaren dat hij slechts naar Belgie zal terugkeren, indien hij 66 procent der stemmen in het gehele land op zich weet te verenigen. De volksraadple ging zou in dat geval dus geen gewes telijk doch een landelijk karakter moe ten dragen. Indien de koning 66 procent der stemmen behaalde zou hij zonder verdere discussie automatisch terugke ren naar Belgie. Mocht hij echter bene den de 66 procent blijven, dan zou hij onmiddellijk moeten aftreden ten gunste van zijn zoon. „De verblinding van enkele politici en de koppigheid van de koning", „zo riep hij uit, „dreigen Belgie te vernieti gen". Prins Boudewljn. „Ziet de regering niet in welke ge varen het land en zelfs de monarchie lopen indien de vorst geen 55 procent der stemmen behaalt of zelfs slechts 50 procent, hetgeen denkbaar is", zo ver volgde Spaak. „Hij zal dan door het land weggejaagd worden. Het woord is hard doch waar. Wat zal het buiten land ervan denken en wat zal er daarna van het prestige der monarchie overblijven? Wat zal voorts de positie van prins Boudewjjn zijn? Is er iemand, die ge looft, dat deze na de beledigingen, zijn vader aangedaan, naar Belgie zal kun nen terugkeren om te regeren? Stel evenwel dat de vorst wel 55 procent der stemmen behaalt. De rege ring zal dan een grote verantwoorde lijkheid op zich moeten nemen. Ik voorspel haar, dat zij in dat geval niet in staat zal zijn de resultaten van de Tijdens autoraces te Buenos Aires heeft een ernstig ongeval plaats gevon den dat aan elf personen, de Italiaanse coureur Bizio en tien toeschouwers, het leven kostte. Het ongeluk gebeurde in de derde ronde van de klassieke race over 500 mijl op het circuit van Ra- faela. Bizio nam met grote snelheid 'n bocht en bij het ingaan van het rechte stuk scheen hij plotseling de macht over zijn stuur kwijt te raken. Zijn Ro meo sloeg over de kop en kwam te recht op de glooiing van de spoorbaan langs het circuit, om tenslotte tegen een boom te worden verbrijzeld. Om trent de oorzaak van de ramp tast men in het duister. volksraadpleging te beoordelen, daar zij door een stroom van tegenstrijdigheden en niet met elkaar te verenigen harts tochten zal worden meegesleept. De koning zal in Wallonië zeker niet de meerderheid verwerven, aldus de gewezen eerste-minister, en wie de separatistische tendenzen wil aanwak keren, die sedert de oorlog in Wallonië zijn waar te nemen, kan hiertoe geen beter middel gebruiken dan deze ge westelijke volksraadpleging. De vorst zal daarentegen een grote meerderheid hebben in Vlaanderen. Welk een vrese lijke smaad zou de Vlamingen worden aangedaan, indien de koning ondanks het behalen van 55 procent der stem men, afstand deed van de troon. Om al deze redenen betekent een volksstem ming met regionaal karakter een ver scheuring van het land en de scheiding van Wallonië en Vlaanderen. Spaak besloot zijn betoog met de volgende woorden: „Wanneer ik zie hoe zwak de huidige regering is, vraag ik mij af of niet alles verloren is. Hoewel ik een overwinning van de rede en het gezonde inzicht verwacht vraag ik mij af: „Wie zal Belgie redden?" Mr. Stikker op de V.N.-dag De minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, heeft Maandag avond voor de zender Hilversum I een radiorede uitgesproken ter gelegen heid van het feit, dat Maandag vier jaar geleden het Handvest der Verenig de Naties in werking trad. „Wanneer wij vandaag de balans op maken van de gebeurtenissen welke in de vier jaren na deze „cri de coeur" zich hebben afgespeeld", zo zeide mi nister Stikker o.a., „mogen wij niet toe geven aan het cynisme dat zich bij een oppervlakkige beschouwing misschien van ons meester zou kunnen maken. Juist op deze dag moeten wij ons weer laten doordringen van de idealen, wel ke in de duistere oorlogsdagen de vol keren bijeen brachten, om uiting te ge ven aan een hartstochtelijke roep om vrede. De wil tot vrede moet in een ieders hart worden aangekweekt. De individuen zullen zich aaneenscharen tot volkeren en de drang naar vrede zal zich zodoende tenslotte in een mach tige vloed over de wereld uitstorten. Nu reeds lammeren De landbouwer J. G. Faaij te Loptlc werd heden verrast door een van zijn schapen, die twee lammeren wierp. In het voorjaar werden haar reeds drie lammeren geboren. Het dierenrijk wil voor de hier en daar tweemaal bloeiende vruchtbomen niet onder doen. Dr. Koets over de situatie op Java en Sumatra Met grote snelheid nadert, even ten Zuid-Westen van Engeland, een zeer actieve stormdepressie, die in de ko- raende nacht over Engeland naar de Noordzee zal trekken. Het regenge- bied hiervan wordt reeds deze mid dag door het K.N.M.I. over ons land verwacht, waarbij de wind uit Zuid westelijke richting geleidelijk tot stormachtig zal aanwakkeren. Wan neer de kern van deze depressie over de Noordzee naar Denemarken trekt, komt er aan de achterzijde een zware Noordwester storm voor, die tegen morgenochtend ons land kan bereiken Met deze Noordwester storm worden grote hoeveelheden koude poollucht over ons land geblazen, zodat het dus na vandaag aanzienlijk kouder wordt. Op zijn wekelijkse persconferentie onthulde dr. Koets, dat door de repu blikeinse regering nogmaals met klem is aangedrongen op het aanvaarden van het voorstel van de Sultan van Djokja tot concentratie van de Nederlandse troepen. Het voorstel kon niet in overweging worden genomen, omdat het dwars tegen de gemaakte afspraken ingaat. Voorts zou uitvoering ervan het gezag der negara's illusoir maken en ten slotte zouden de militaire besprekingen in Den Haag er door worden doorkruist, aangezien daar wordt gesproken over het terugtrekken van de Koninklijke Landmacht en over de wijze, waarop van het KNIL zou kunnen worden ge bruik gemaakt in de RIS. De heer Koets deelde verder mede, dat op lager niveau de ontwikkeling gestadig voortgang heeft en noemde deze in Zuid-Sumatra b.v. bepaald gun stig. Ten aanzien van de militaire situatie zeide dr. Koets, dat er geen ernstige in cidenten meer zijn gemeld, ook niet in Oost-Java. Vervolgens kondigde de heer Koets twee uitvoerige publicaties van Neder landse zijde aaii met betrekking tot de bevoorrading der T.N.I. Wat de bevoorrading van de TNI aangaat, noemde dr. Koets de republi keinse bewering dat de TNI nog niets zou hebben ontvangen, onjuist. In de voor de bevoorrading gevormde sub commissie hebben de Nederlanders zich bereid verklaard, de door de republi keinse legerleiding opgegeven aantallen TNI-soldaten als maxima te aanvaar den. Voor deze TNI-ers wordt per man en per dag f 3 betaald. De Republiek heeft de volgende opgave verstrekt over de aantallen TNI-militairen: Bantam 5000, West-Java 40.000, Midden-Java (zonder Djokja) 63.000, Oost-Java 45.000, Zuid- Sumatra 13.500, Tapanuli 15.000, West- Sumatra 20.000, Oost-Sumatra inclusief Atjeh 21.000 man. Op 1, 8, 15 en 22 October zijn op basis van deze cijfers betalingen verricht via de Republikeinse kwartiermeester-gene raal. Inzake de bevoorrading van de TNI met uniformen deelde dr. Koets mede, dat de eerste 3000 uniformen deze maand zullen worden afgeleverd. Met betrekking tot de arrestaties in Oost-Java zette de heer Koets ten slotte uiteen, dat gedurende de eerste weken na 10 Augustus de Nederlandse troe pen de overal opduikende TNI-ers met hun wapens hebben teruggevoerd naar hun plaatsen van herkomst. In vele ge vallen is dit met dezelfde onderdelen tot twee a drie maal toe geschied. Eerst in de laatste weken zijn de Nederlandse commandanten er toe overgegaan, over treders van de order tot het staken der vijandelijkheden te arresteren en enige dagen vast te houden. Thans is in Oost- Java echter op plaatselijk niveau over eenstemming bereikt. Het publiek, dat Zondagavond de grote circustent van Jos Mullens in Laren bevolkte, heeft niet vermoed, aan welk groot gevaar het heeft blootgestaan. Terwijl de clowns bin nen him grappen en grollen verkoch ten, stond buiten het voltallige circus- personeel met de directeur in de stro mende regen aan de touwen om het gevaarte staande te houden. Toen de tent echter ontruimd was, kon men de storm niet langer meester blijven. Een krachtige windstoot scheurde de enorme chapiteau van boven naar be neden open. Het circus, dat nog één maal in Bussum zou optreden, ziet nu plotseling zijn tournee beëindigd. Gistermiddag is de locomotief van de electrische trein, die om 15.15 uur uit Utrecht vertrokken was, nabij Ede- Wageningen in brand gevlogen. Spoor wegpersoneel wist de wagen los te koppelen, zodat de trein voor brand behoed werd. De locomotief werd ern stig beschadigd. Het 2219 ton metende Deense stoomschip „Ivar", dat in ballast onderweg was van Hamburg naar Rotterdam, is twintig mijl Noordnoordwest van Terschelling op een mijn gelopen en bevindt zich sedert gistermiddag in zinkende toestand. De Ivar had een bemanning van 24 koppen aan boord en stond onder bevel van kapitein N. L. Larsen. Twaalf man worden vermist, van wie zich acht in een sloep bevinden en vier in zee ronddrijven. Over het lot van deze vier mensen maakt men zich in deskundige kringen weinig illusies. Gistermiddag zond het schip nood seinen uit en meldde, dat een redding boot en de radio ontvanger tengevolge van de explosie defect waren ge raakt en dat het vaartuig onmiddel lijk hulp nodig had. Hoewel de motor reddingboot „Dorus Rijkers" van Den Helder, eerst twee uur geleden was teruggekeerd van het zoeken naar de vermiste Staverse jol en de bemanning sedert Zondagnamiddag onafgebroken in touw is geweest, voer zij onmiddel lijk ter assistentie uit. De reddingboot moest 61 mijl afleggen, om het zlnken- De Britse premier Attlee heeft in een radiotoespraak de Britse werkgevers en werknemers verzocht „ernstig te overwegen" langere uren te maken „in deze tyd van nationale crisis". In het Lagerhuis maakte Attlee Maandagmiddag een aantal bezuini gingsmaatregelen bekend, die in totaal een deflationnair effect van ongeveer 280 millioen Pond Sterling per jaar zullen hebben. Onder deze bezuinigingen vallen o.a. 30 millioen pond op defensie, 35 mil lioen op het woningbouwprogram, 140 millioen op kapitaalsuitgaven, 5 mil lioen op onderwijs, 6 millioen op de voorlopige begroting van staatsuitgaven voor de landbouw en 10 millioen op het nationale gezondheidsplan, door een maximumprijs van een shilling te reke nen voor elk voorgeschreven medica- ïv.ert. Tot dusver waren alle recepten De R.T.C. is thans in haar eindsta dium gekomen. Opname in één der laatste zittingen van de Centrale Commissie. Van l.n.r. Moh. Hatta, dr. M. J. Prinsen, Hamid II, sultan van Pontianak, mr. F. E. J. v. d. Valk, secretaris van de Nederlandse delegatie, mr. J. H. van Maarseveen, minister van Overzeese Gebieds delen, dr. J. H. van Royen, lid, van de Nederlandse delegatie en mr. D. U. Stikker, minister van Buiten landse Zaken. kosteloos. Attlee verklaarde, dat de regering een nieuw program voor de invoer uit het dollargebied had opge steld, volgens hetwelk voor 1200 mil lioen dollar per jaar zal worden inge voerd. Dit betekent een bezuiniging van 25 percent. Attlee's rede werd aangehoord door een zeer groot aantal belangstellenden, onder wie de beide prinsessen Elizabeth en Margaret. In een kort repliek op de toespraak van de eerste-minister verklaarde Chur chill, dat de conservatieve oppositie de bezuinigingsmaatregelen zal steunen. Hij betreurde echter, dat ze niet twee of drie jaar geleden zijn genomen. Maandagmorgen heeft een zware vrachtauto te Luik grote ongelukken aangericht, doordat bij het afrijden van een helling de remmen braken. Het zware voertuig botste in zijn ongecon troleerde vaart tegen een taxi, die op haar beurt tegen een muur werd ge slingerd, waarbij een kind werd ge raakt en gedood. De vrachtauto botste vervolgens tegen een ander voertuig, waarbij een vijfjarig jongetje gedood werd en twee negenjarige jongens zware verwondingen opliepen. Na nog een meisje en een oude man te hebben aangereden kwam de op hol geslagen auto eindelijk op een vlak gelegen straatgedeelte tot stilstand. Weerbericht Verwachting geldig tot Woens dagavond: Gedurende de nacht verder toenemende wind uit Zuid tot Zuid-West, aan de kust tot storm, in het binnenland tot harde wind. Mogen overdag wind langzamerhand ruimend naar West, aan de kust tegen de avond wellicht naar Noord-West, gedu rende lange tijd waaiend met stormkracht. Zwaar bewolkt met nu en dan regen of regenbuien. Zachter des nachts, morgen bin nendringen van koudere lucht. Cedert Zaterdagavond wordt het gezin van een beambte der Indiase rege ring te New-Delhi vervolgd door een geheimzinnig vuur. Het vuur ont brandt uit zichzelf op verschillende plaatsen van het huis en tast alleen de kleren aan, zonder iets anders te raken. De kinderen en de hejr des huizes heb ben een schuilplaats gezocht bij de bu ren, maar het vuur kwam ook daar. Gebleken is, dat de familie aan een Brahmaanse bedelaar een kledingstuk heeft geweigerd. De arme man heeft toen het gezin vervloekt met de woor den: „Zo gij voor mij geen kleren hebt, zult ge er zelf ook geen meer dragen". Het huis is thans een pelgrimsoord ge worden, waar duizenden heen trekken. Men is er nog niet in geslaagd een we tenschappelijke oplossing voor het ge val te vinden. Q Tengevolge van een dijkbreuk is een gedeelte der stad Boulogne in Noord-Frankrijk door de zee overstroomd. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich gelukkig niet voorge daan. VWinston Churchill schrijft zijn mémoi- res. Dat feit, vrienden, is algemeen bekend. Want reeds thans, nu er pas twee delen zijn verschenen, heeft men alom uittreksels kunnen lezen. Het is lllll]lll!lllllll!ll!lllllll!lllllllllllllll]lll]lkl!llllllllllllllllll]lll]llllllllllll!llllllllllltlll!IIIHIIIIIIIII!lllll me helaas ontschoten, wat de heer Churchill met deze levensherinneringen verdient, maar dat is niet wat men noemt een grijpstuiver. En nu heeft-ie ook nog een prijs van duizend pond ge wonnen die uitgeloofd was door de „Sunday Times". Aangelokt door deze honoraria overweegt Jeremia Blom, zijn Laat me met rust! Ik moet m'n memoires afmaken! galante avonturen in het land van Noord-Scharwou op schrift te gaan stellen. Verandering van spijs doet eten. Nu is het weer Argentinië, waar het gonst van de stakingen. Chemische bedrijven, suiker-industrie en maalde rijen. En nu ook de vleeseonserven- fabrieken. Het moet dus eigenlijk zijn: doet hongerlijden, in plaats van: doet eten! En o, ja, hebt ge gehoord van die taxi, die in Schotland tegen een boom is gereden? Veertien doden en drie ge wonden. Jn Derby huist een elfjarige school jongen, die erg lastig was en daar om werd een psycholoog geraadpleegd. Deze wijze man kwam tot de conclusie, dat de blaag een intelligentie-coëffi ciënt had van 170. Wat dat is, weet ik niet precies, maar u en ik hebben maar honderd procent. De onderwijzers von den de jongen lastig en vervelend, om dat hij zijn antwoorden eerder klaar had dan de rest van de klas, maar de psycholoog zuchtte: „Nou heb ik me daar een genie ontdekt en niemand weet er raad meeIn München is een bijeenkomst van de Vaderlandse Unie verhinderd, doordat 500 commu nisten het circus bezetten, waar de ver gadering zou worden gehouden. Na bijna vijf jaar onderbreking is Maandag de export van snijbloemen naar Duitsland begonnen. Hierop was reeds lang de hoop van Aalsmeer ge vestigd. De prijzen van diverse bloe men, speciaal rozen, liepen snel op. de schip te bereiken. De reddingboot „Brandaris", gestationneerd op Ter schelling, ligt in Amsterdam voor re paratie. Ook de sleepboten Holland en Oceaan van de rederij Doeksen op Terschelling verlieten de haven om zich naar het getroffen schip te bege ven. Om acht uur gisteravond kreeg de kustwachtpost op de vuurtoren „Bran daris" weer radio-contact met de Ivar, die met de noodzender werkte. De „Holland" hoopte op det ogenblik bin nen een kwartier het schip te bereiken. Inmiddels hadden zich aan boord dramatische tonelen afgespeeld. De be manning trachtte een sloep uit te bren gen, doch doordat deze uit de davit sloeg kwamen vier man in het water terecht. Door het sterke tij zijn zij af gedreven en men heeft hen niet weer gezien. Een tweede sloep, met acht man aan boord kwam op de juiste wijze te water, en hoewel het in de bedoeling lag, in de buurt van de ïvar te blijven, heeft men geen kans gezien de getij- stromen meester te worden en ook de sloep is met de vloed in Oostelijke richting afgedreven. De branding langs de hele kust is door de storm van de laatste dagen zo sterk, dat er weinig kans op bestaat, dat deze sloep de kust zal kunnen bereiken. Om half tien voer de reddingboot „Insulinde" van Oostmahorn uit onder bevel van Mees Toxopeus om te zoe ken naar de ronddrijvende zeelieden. Zodra de sleepboot „Holland" langs zij van het verongelukte schip kwam, zijn twee man van de opvarenden op de Holland overgestapt. Aan boord bevonden zich toen dus nog acht man, waaronder de kapitein. De Holland trachtte een tros vast te maken om een poging aan te wenden, de Ivar naar Terschelling te slepen. Of deze poging zal slagen, is zeer twijfelach tig. De machinekamer en het voor schip zijn vol water gelopen en het is de vraag of de waterdichte schotten tegen de grote druk bestand zullen zijn. (Zie vervolg Pag. 3) De minister van Landbouw, Visserij cn Voedselvoorziening heeft de gemid delde producentenprijs voor melk voor de op 6 November 1949 aanvangende nieuwe productie-periode vastgesteld op 17,75 cent per kg melk met 3,5 procent vet. Ook in het nieuwe melk productie-jaar zal er verschil zijn in de prijs gedurende de winter- en de zomerperiode. De winter-melkprijs voor de boer zal 19,70 cent bedragen en de zomer-melkprijs 16,70 cent per kg melk en bij een vetgehalte van 3,5 p.ct. De gemiddelde prijs van 17,75 cent per kg melk met 3,5 p.ct. vet komt overeen met een prijs van 16,75 cent per kg melk met 3,3 p.ct. vet. Voor het thans eindigende melkproductiejaar was de gemiddelde melkprijs 17,75 cent per kg met 3,3 p.ct. vet, zodat de nieuwe prijs 1 cent lager is. De vast stelling van de nieuwe melkprijs voor de boer heeft geen betrekking op de prijs van de melk voor de consument. Voor de Zwolse economische politie rechter, stonden Maandag twee werk gevers uit Kampen terecht, die gewei gerd hadden enige gerepatrieerde mili tairen, vroegere werknemers, in dienst terug te nemen. Volgens het buitenge woon besluit arbeidsverhoudingen zijn werknemers hiertoe verplicht. De officier van justitie merkte in zijn requisitoir op: „Straks komen dui zenden en duizenden jonge mannen uit de tropen terug, en waar moet men met hen heen, wanneer het B.B.A. niet nageleefd wordt?" De politierechter besliste: f 100.boete per geval, subsi- dair 10 dagen, wat voor de ene werk nemer f 200 en voor de andere f 100 boete betekent. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, mr. Stikker, heeft m het afgelopen weekeinde in zijn woning een conferentie belegd over de Status van Nieuw Guinea. Er werd echter geen oplossing gevonden. Naar verluidt heeft inmiddels de speciale commissie voor de schulden regeling een voorstel geformuleerd, dat nu door de verschillende delega ties zal worden bestudeerd. Sumatraanse ongerustheid Vertegenwoordigers van Bengalen, Djambi, Indragiri, de Lampongs, Bo- ven-Palembang, Padang. Siak en Ta panuli hebben Maandag een manifest uitgegeven, waarin zij verklaren, dat de komende overdracht van de souve- reiniteit over Indonesië aan de RIS, niet zo mag worden opgevat, dat zij eenvoudig door de ene hogere eenheid aan de andere kant wordt overgedra gen, doch dat zij ook moet omvatten 'n erkenning van die souvereiniteit door de onderdelen van Indonesië aan hun hogere eenheid in de Verenigde Staten van Indonsie. Het manifest is in Scheveningen op gesteld en de ondertekenaars omvatten in het algemeen die gebieden, die na de tweede politionele actie aan het be heer van de Republiek waren onttrok ken en waar zich sindsdien stromingen hebben geopenbaard, die een eigen staatsbestuur wensen, dat slechts in fe deratief verband met Djokja wil sa menwerken.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1