I I r Een Maria-verschijning te Weert? R.T.C. maakt zienderogen vorderingen Vliegtuig zoekt mede ewogen week - eind Dertigduizend mensen trokken Zondag naar het Limburgse stadje De resultaten der sub-commissies In Hellendoom luidde de noodklok.... OP HET MATJE J Het Radioprogramma I DINSDAG 25 OCTOBER 1949 het gedrang zo sterk, dat het kapelle tje van de hoom geraakte en ook een tuil bloemen, welke er hoven was aan gebracht, verdween. Het kapelletje is later weer opgehangen. De katholieke geestelijkheid neemt d uiterste reserve ten aanzien van het voorgevallene in acht. Medische specia listen houden zich met de jongeman bezig. MC. CLOY BINNENKORT NAAR DEN HAAG De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John J. McCloy, die juist van een bezoek aan Parijs te Frankfort is teruggekeerd, heeft aan verslaggevers, meegedeeld dat bij bin nenkort Londen, Washington, Brussel en Den Haag zal bezoeken. In antwoord op vragen gaf de Hoge Commissaris toe, dat hij met Robert Schuman, de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, had gesproken over de ontmanteling en dat de kwestie ook bij zijn komen de bezoeken zou worden besproken. jp het Limburgse stadje Weert spreekt ietIereen over de „verschijning". Uit 0e delen des lands, zelfs uit Belgie en Frankrijk, kwamen aanvankelijk hon derdtallen, doch Vrijdag 8 a 9000, Za terdag 10 a 15000 en Zondag 30 a 40.000 mensen naar de buurtschap de „Klak- straat", alwaar de maagd Maria aan een eenvoudige jongeman zou zijn ver schenen. Op Zondagavond 16 October was de 18-jarige Mathieu Jacobs, zoon uit een «root arbeidersgzin, met vrienden gaan parten in een boerderij aan de Dij- jerstraat. Omstreeks 10 uur is hij daar per fiets weggereden. Toen hij een perceel gemeentegrond, waarop enige tientallen populieren staan, passeerde, hoorde hij een stem, die hem verzocht af te stappen en neer te knielen. Knie lende tegenover een der hoge populie ren zag hij, aldus vertelt Jacobs jn een aureool van licht een verschij ning, welke hij aanduidt als Maria, in een wit gewaad, de handen voor de horst houdende en in een der handen een lelie dragende. Jacobs zou met deze „verschijning" gesproken hebben. De „verschijning" zou opdracht gegeven hebben tweeMa- riabeeldjes te kopen. Een ervan moest in een kapelletje aan de boom ge plaatst worden, het andere moest hij bij zijn bed zetten. De daarop volgen de Maandag heeft Mathieu aan zijn moeder gevraagd twee Mariabeeldjes te kopen. In overleg met een katholiek priester is de jongeman ervan terugge houden Maandag- en Dinsdagavond ter plaatse te gaan. Woensdag 19 October daarop heeft Mathieu zo zou hij hebben gezegd tijdens zijn werkzaamheden weder om een verschijning gehad. Zij zou hem te kennen hebben gegeven, dat hij zijn belofte om weer te komen niet was nagekomen. Hij kreeg toen de op dracht zijn werk te laten liggen en naar de bewuste boom te gaan. Hij is toen op weg gegaan, maar is kort daar op terug gekomen, onwel geworden en opgenomen in een boerderij tegenover de plaats, waar hij aan het werk was geweest. Een der plaatselijke doktoren heeft hem onderzocht, doch de jonge man bleek niets te manekren. Op ad- vier van de geneesheer is besloten, dat Mathieu des avonds naar de boom zou gaan, waar hij Zondag de verschijning beweerde te hebben gehad. Zo is hij 's Woensdagsavonds eerst om zeven uur ter plaatse gegaan. Er waren toen pl.m. vijftien mensen aanwezig. Des avonds om tien uur is hij andermaal gegaan en toen waren er 2 a 300 men sen bij. Zaterdag 22 October in de loop van de dag heeft Mathieu het kapelletje aan de boom bevestigd, een kapelletje, zoals men er vele ziet in het Limburgse land. Hij heeft het zelf geschilderd. Vrijdag 21 October zou Mathieu aan de „ver schijning" hebben gevraagd een teken te geven, opdat men zou geloven. Dit had hij ook des Zondags reeds ge vraagd en thans had de „verschijning" andermaal gezegd, „dat er iets zal ge beuren. dat de mensen zien". Tienduizenden hebben Zondagavond de storm getrotseerd. Men had ver wacht, dat „het teken" deze Zondag avond zou worden gegeven, doch er gebeurde niets. .Mathieu kwam ter plaatse, knielde neer, bad enige minu ten en ging weer heen.'Deze avond.de laatste van de acht dagen, dat de jonge man moest komen, waren er verschei- Amerikaanse diplomaten te Londen bijeen De Amerikaanse diplomaten in Oost- Europa zijn te Londen bijeengekomen. Amerikaanse functionarissen wilden zich niet uitlaten over de conferentie, maar de besprekingen handelden volgens Reuter waarschijnlijk over de volgende onderwerpen: de manieren, waarop het regiem van maarschalk Tito kan worden versterkt; de mate: waarin het mogelijk is met de Oost- europese landen samen te werken en de toekomstige Sowjetrussische poli tiek tegenover Duitsland en haar ge volgen voor Oost- en Westeuropa en haar uitwerking op de geallieerde po> litiek tegenover West-Duitsland. De viering van de vierde UNO-dag Gisteren is de vierde dag der Ver. Naties te New York gevierd met de eerste steenlegging van het aldaar in aanbouw zijnde hoofdkwartier door Truman. In zijn rede pleitte president Truman opnieuw voor een systeem van controle op de diverse wapenen en respect voor de rechtenvan de mens. De secretaris der Ver. Naties zeide: „Wij moeten van iedere dag een dag der Ver. Naties maken totdat de vrede m de wereld verzekerd is". In het gebouw voor kunsten en we tenschappen te Utrecht woonden hon derden leerlingen van middelbare scho len en andere belangstellenden een avond bij, die was gewijd aan het werk der Ver. Naties. Ook in diverse radiouitzendingen werd aandacht aan de vierde UNO-dag besteed. De Amerikaanse ambassadeur sprak reeds Nederlands De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer Chapin, heeft bij zijn aankomst in Rotterdam verklaard, dat hij de president dankbaar was voor het voorrecht de V.S. in dit vrije en vriendelijke land te mogen vertegen woordigen. Na de verklaring in het Engels ging de nieuwe ambassadeur er tot aller verbazing plotseling toe over zich in de Nederlandse taal ongeveer als volgt uit te laten: Neem me niet kwalijk dat ik nog niet goed Hollands kan spreken. Ik heb nog maar tot de 14e les die taal bestudeerd. Mijn doch ter en ik zijn erg blij hier te zijn. Ik hoop dat de representanten van een vrije pers zich altijd welkom zullen ge voelen op de ambassade, als ze mij op zoeken. Dit is niet zo onzelfzuchtig als het klinkt, omdat ik weet, dat ik veel meer van u heb te leren, dan u van mij. Handlangers van Lages voor hun rechters Kriminal-Sekretar W. Albers van de Amsterdamse Sicherheitspolizei en H. C. C. Blumenthal, de plaatsver vanger van de chef der Amsterdamse Sipo en S. D. Lages, komen thans ook voor hun rechters. Albers, aan wie behalve het medewerken aan Silber- tanne-acties, moord op een Amster dams garagehouder ten laste wordt gelegd, staat vandaag voor het Am sterdams Bijzonder Hof terecht en Blu menthal, die beschuldigd wordt van wreedheden en misdrijven van onder drukking, ontrechting, terreur, folte ring, deportatie en moord, Dinsdag 1 November. De bekende rij van voormalige heer- serfe uit de Euterpestraat zal opnieuw in de getuigenbanken plaats nemen. Onder hen zijn chef Lages en diens ondergeschikten Ruehl, Viebahn, Vierman, Aus der Fuenten, Sehmitz en Kempin. dene zieke Kinderen in de nabijheid van de boom gebracht. Velen, die de plaats Zondagavond bezochten, trachtten zich meester te maken van een stukje schors van de populier. Op een gegeven ogenblik was „Sylvia" weer in Nederland Hedennacht arriveerde Sylvia van der Moer, in Finse soldatenbroek en een paar korte Finse laarzen op Schip hol. Er waren talrijke persfotografen, die haar gullachend gezicht „namen", daar was de rijksrecherche, die haar na een kort „verhoor" en het douane onderzoek Golden Sylvia had geen goud naar Amsterdam reed. «Nieu we avonturen tegemoet? in 1950 een internationale rallye voor wielrijders Dezer dagen vergaderde te Brussel de commissie voor rijwieltoerisme der „Aliiance internationale du touris me". Op deze bijeenkomst kwam o.a. ter sprake de mogelijkheid om in 1950 een internationale rallye voor wiel rijders te houden. Voorts zal de Bel gische bond van rijwieltoerisme samen met Nederlandse en Franse zusteror ganisaties een plan in studie nemen ter verwezenlijking van de eerste in ternationale toeristische rijwielverMn- ding en wel van Amsterdam nahr Zwitserland. Het Maandag verschenen periodieke verslag van de Ronde Tafelconferentie toont aan, dat in de afgelopen week in vrijwel alle subcommissies aanzien lijke vorderingen zjjn gemaakt. Voor wat betreft de buitenlandse be trekkingen werd o.m. overeenstem ming bereikt t.a.v. het onderling over leg bij het sluiten van verdragen met andere mogendheden, de behartiging van eikaars belangen en de overne ming door de V.S.I. van bestaande verdragen. Besprekingen zijn nog gaande over de mogelijkheid van gemeenschappe lijke diplomatieke betrekkingen en t.a.v. de bevoegdheid van de Unie om op eigen naam aan het internationaal rechtsverkeer deel te nemen. De commissie voor militaire aan gelegenheden had over het terugtrek ken en reorganiseren van de onder Nederlands bevel staande landstrijd krachten reeds in grote lijnen over eenstemming bereikt. Ook over de ter mijn van de terugtrekking der zee strijdkrachten is men het eens gewor den. Verschilpunten vormen nog de om vang van de steun, die de Nederlandse regering op het gebied van de marine tijdens de periode van terugtrekken aan de V.S.I. zal geven en de positie van de marinebasis Surabaja. De be- Van Roessel door Meijer vervangen De midvoor van De Spartaan, Meijer, zal de onfortuinlijke Van Roessel in de wedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen de Middlesex Wanderers vervangen. Zoals bekend liep Van Roessel in de wedstrijd Zuid-Nederland Luxemburg een ernstige beenbles sure op. De opstelling van Meijer is wel een verrassing daar de Amster dammer op het ogenblik niet deel neemt aan de training van de Neder lands elftal-club. Meijer heeft boven dien de laatste weken niet gevoetbald daar hij moeilijkheden heeft met zijn bestuur. POLITIE-AGENT GAF BESCHONKENE KAAKSLAG Te Deventer heeft een agent van politie toen hij de GO-jarige R., die op het Bergkerkplein beschonken op strapt werd aangetroffen, naar het politiebureau wilde overbrengen, een kaakslag gegeven,, die zo hevig aan kwam, dat de beschonkene viel en met een hersenschudding naar het zie kenhuis moest worden vervoerd. De agent verklaarde gemeend te hebben dat R. verzet wilde plegen. De toe stand van de getroffene is, naar de politie verklaarde, bevredigend. PARTIJ PICASSO'S VERDWENEN Een partij Picasso's, die per vracht auto van Berlijn naar Wuppertal werd vervoerd voor een tentoonstelling, is onderweg vermist geraakt. Engeland wil troepen uit Griekenland terugtrekken Volgens functionarissen van de Ame 'rikaanse regering heeft Engeland voor gesteld al zijn 3000 manschappen terug te trekken, die zich op het ogenblik in Griekenland bevinden. Engeland wil deze stap nemen in het kader van be zuinigingsmaatregelen en de V.S. heb ben er geen bezwaar tegen, aldus deze functionarissen. Wel zóu Engeland daar een kleine opleidingsmissie willen handhaven. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken voert met de regering van Engeland en Grieken land besprekingen over een voorgestelde ver-mindering van de strijdkrachten in Griekenland van 260.000 tot minder dan 80.000 man. Deens schip op mijn (Vervolg van Pag. 1) Te middernacht steeg van het vlieg veld Valkenburg een militair toestel op, op verzoek van de commissaris van het Loodswezen te Den Helder, in diens kwaliteit van chef van de kustwacht. Binnen het kwartier na het verzoek bevond het toestel zich reeds in de lucht. De nacht was tamelijk helder en indien de sloep seinen geeft met pyro- technische lichten, zullen de piloten een goede kans maken, de schipbreuke lingen te ontdekken. De Westenwind was snel aan het afnemen en het licht schip Terschellingerbank gaf nog slechts „krachtige wind". Hedenmorgen om even na acht uur kwam bij de kustwacht het bericht binnen, dat de sloep met de acht op varenden in het Amelander Gat is ge vonden. Het rnarinevliegtuig kreeg daarop bevel naar zijn basis terug te keren. Van de vier vermiste zeelieden ontbreekt nog steeds elk spoor. De red dingboten zetter, hun nasporingen on vermoeid voort. Inmiddels zijn van de Ivar nog zes man op de Holland overgestapt en slechts de kapitéin en de eerste stuur man zijn aan boord gebleven. De Hol land en de Oceaan zijn met het Deense schip onderweg naar de kust. Om drie minuten over half negen zijn de beide reddingboten bedankt en keerden zij naar resp. Den Helder en Oostmahorn terug. Het rustige dorp Hellendoom werd gisternacht opgeschrikt door het gelui der kerkklokken. Menige dorpsbewo ner verliet het bed om eens pools hoogte te gaan nemen en ook de poli tie spoedde zich, zwaar onheil ver moedende, naar de R.K. kerk en de pastorie om daar de reden van dit alarm te vernemen. De oplossing was eenvoudig. Een uur na middernacht werd aan de pas torie gebeld. De huishoudster zag door een der vensters een auto vóór de deur staan, waaruit twee dames en twee heren waren gestapt. De vele overvallen indachtig, die in de afgelo pen weken op verschillende plaatsen in den lande zijn gepleegd, stelde zij de pastoor van het nachtelijk bezoek op de hoogte. Deze koos ,de wijste weg en belde de politie te Hellendoom, waar hij echter geen gehoor kreeg, Ver. Staten willen radar scherm tegen atoomwapenen De Amerikaanse senaatscommissi-- voor atoomenergie heeft aangedrongen op spoedige bouw van een radar scherm tegen aanvallen met atoom wapenen. Dit scherm zou bestaan uit radarstations langs de grenzen der V.S. en op zee om de nadering van vijandelijke vliegtuigen te melden. De kosten hiervan worden geschat op 160.750.000 dollar. daar de dienstdoende agent op sur veillance was. Inmiddels trachtten de bezoekers te vergeefs de pastoriebewoners uit hun schuilplaats te lokken. Zij tikten op de deur en de ruiten. Toen greep de pastoor naar het oude beproefde mid del: de alarmklok, waarmede hij ter stond succes had Het nader onderzoek van de politie wees uit, dat het nachtelijk bezoek onschuldig was. De twee dames bleken vanuit Groningen „een lift" te hebben gekregen van de twee heren, die naar Arnhem moesten. Toen men in Hel lendoom arriveerde, waar de beide vrouwen de volgende dag een bezoek wilden brengen aan een patiënt, die in het sanatorium te Hellendoom wordt verpleegd, bleek er geen plaats meer te zijn in het dorpshotel, en daar zij katholiek waren, werd besloten aan de pastorie om onderdak te vra gen, met het bovengenoemde gevolg. sprekingen over militaire luchtvaart aangelegenheden zijn eerst tijdens het afgelopen weekeinde begonnen. De commissie voor culturele aan gelegenheden heeft de overeenstem ming, die reeds enige tijd geleden werd bereikt, neergelegd in een ont werp cultureel accoord tussen Neder land en Indonesië. Dit accoord heeft als basis de bij beide deelgenoten le vende wens om haar wederzijdse be trekkingen op het gebied van onder wijs, wetenschap en' cultuur te beves tigen en te ontwikkelen. Om dit doel te bereiken zal een gemengde com missie worden ingesteld, bestaande uit 14 leden. De commissie voor sociale aangele genheden is overeengekomen, dat ge durende de overgangsperiode in de arbeidsvoorwaarden van de in Indo nesië werkende Nederlandse ambtena ren geen wijziging ten ongunste zal worden gebracht. Men werd het ech ter niet eens over de duur van de overgangsperiode. Wie wordt damkampioen van Noord-Holland? De wedstrijden om de titel Hoofd klasse-kampioen dammen van Noord- Holland, die in Amsterdam zijn ge speeld, hebben een interessant vervolg gekregen, daar de heren H. Veenstra uit Breezand en O. J. B. vd Sleen uit Amsterdam gélijk eindigden. Zij zullen nu in drie partijen uitkomen wie het kampioenschap zal behalen. De eindstand was: 1 H. Veenstra (Breezand) 12 uit 9, 2 O. J. B. vd Sleen (A'dam) 12 uit 9, 3 J. de Boer (Grotebroek) 11 uit 9, 4 M. R. C. Stahlberg (A'dam) 10 uit 9, 5 J. Brouwer (A'dam) 10 uit 9. 6 C. de Gooyer (A'dam) 10 uit 9, 7 A. Bizot (Zwaag) 9 uit 9, 8 H. Steenhuis (Den Burg) 8 uit 9. 9 B. J. de Boer (Assen delft) 8 uit 9, 10 P. C. Swaan (Koog aan de Zaan) 4 uit 9. Palffy terechtgesteld Generaal Palffy, voormalig chef van de Hongaarse generale staf, kolonel Bela Korondy, die met Palffy en Rajk terecht heeft gestaan, kolonel Harvath van de Hongaarse politie en kolonel Nemeth, voormalig Hongaars militair attaché te Moskou, zijn Maandag te rechtgesteld. Zij waren Vrijdag - door een militair gerechtshof in besloten zitting ter dood veroordeeld. Het Hongaarse volksgerechtshof, dat Rajk veroordeelde, had de zaak van Pallfy en Korondy naar de krijgsraad verwezen. Rapport waterschapslasten (Van onze Haagse redacteur) Een gemengde commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van de Unie van Waterschapsbonden en van de Stichting voor de Landbouw, heeft een rapport opgpesteld over de water schapslasten, dat thans door het hoofdbestuur van de stichting is goed gekeurd. Het zal vermoedelijk over enige tijd gepubliceerd worden. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft eveneens zijn goed keuring gehecht aan de plannen tot het houden van een congres over dit onderwerp,' welk congres door de Unie van Waterschapsbonden en de Stich ting georganiseerd zal worden. „Grote Beer" gedebarkeerd Het troepentransportschip „Groote Beer", dat ongeveer 1000 militairen uit Indonesië naar Nederland heeft ge bracht, is Zondagnacht in Amsterdam aangekomen en de manschappen zijn in de loop van Maandagochtend gedebar keerd. Aan de debarkatie gingen de ge bruikelijke toespraken vooraf. Aan boord bevonden zich ongeveer 1000 mi litairen van de Koninklijke Landmacht, de mariniers, de Koninklijke Marine, en het KNIL, onder wie 150 liggende en 220 lopende patiënten. Benzineprijs in Engeland wordt verhoogd Het Britse ministerie voor brand stof en energie heeft een verhoging van de maximumverkoopsprijzen in Engeland aangekondigd voor beiAine en petroleumpröducten. Benzine aan de pomp zal voortaan 2 shilling 3 pence per gallon kosten tegen tot dus verre 2 shilling penny. VOORSTEL TOT INDONESISCH LIDMAATSCHAP VAN F.A.O. De Nederlandse ambassadeur in de V. S„ dr. E. van Kleffens, heeft van de Nederlandse regering instructies gekre gen, Indonesië voor te stellen als lid van de Food and Agricultural Organi sation. Zal dollar toch devalueren? John Taber, republikeins lid van de toewijzingscommissie van het Huis van Afgevaardigden, heeft verklaard, dat de regering een devaluatie van de dolar overweegt, zonder hieraan toe te voegen op welke wijze deze maat regel zou worden genomen. Men zal zich herinneren, dat de minister van financien, Snyder, vorige week ver klaard heeft, dat enkel het Congres de goudprijs kan wijzigen en dat de regering allerminst de bedoeling heeft de dollar te devalueren. BTJSSUMS POLITIECOMMANDANT TOT 14 JAAR VEROORDEELD Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof heeft Maandagmiddag de voormalige politie-commandant te Bussuip, de thans 55-jarige Z. L. Woerts, veroordeeld tot 14 jaar ge vangenisstraf met aftrek en met ont zetting van de openbare rechten voor de duur van het leven. De veroordeelde, die reeds in de zomer van 1943 door de illegaliteit wegens zijn pro-Duitse optreden werd neergeschoten, herstelde van zijn ver wondingen en leverde vele bewoners van het Gooi aan de Sicherheitspolizei uit. PATRICIA WENTWORTH 17 „O, Justin, wil je dat werkelijk? Ik kom om half elf. Maar dat hindert niet, ik heb ook nog wat. te doen voor mrs. Oakley. Ik kan best op tijd ko mendat zal ook nodig zijn. Om kwartier over tweeën moet ik op mr. Oakley's kantoor zijn en hij zal me naar huis rijden, 't Zal wat rustiger zijn dan vandaag tenminste dat hoop ik". „Wat is er vandaag dan gebeurd?" Zij vertelde hem nu van Marty en haar broche. Misschien zou Justin er om lachen als zij er een amusant ver haal van maakte Echter bleek spoe dig, dat hij daar niet aan dacht. Inte gendeel, zijn stem deed verontwaardi ging blijken toen hij uitriep: „De broche van je overgrootmoeder!" „De enige, die ik bezat", zei Dorinda berouwvol. „Ik zal een gouden veilig heidsspeld moeten kopen om de din gen die ik niet missen wil mee vast te steken. Ik weet, waar ik er een voor zeven-en-een halve shilling kan krij gen". „Dan is het geen goud". „Och, jij bent ook zulk een deftig heid. Natuurlijk is het geen echt goud, maar doublé". Plotseling verloor Justin zijn kalm te. Dat had ze hem nooit horen doen en het verraste haar buitengewoon, 't Vreemde was, dat er iets aan de an dere kant van de lijn scheen te bre ken. Er klonk een geluid, alsof een deur werd dichtgeslagen. Toen zei hij op heftige toon: „Zulke nonsens heb ik nooit in mijn leven gehoord" en wierp de telefoon op de haak. Dorinda ging tamelijk opgewekt naar bed. HOOFDSTUK VII. Miss Moud Silver was bezig wol uit te zoeken voor kinderborstrokken. Na het khaki en Air Force-garen, dat zij tijdens dc oorlog had gebreid, om niet te spreken van de zo nuttige grijze kousen voor de drie iongens van haar nicht Ethel, was het een waar genot, deze zacht rose knotten te hanteren Ethel's oudste b-oer. die zo lang bui tenslands was geweest, was enige maanden geleden thuisge1--omer °n zijn vrotiw verwachtte haar eerste kind Dat gaf heel wat sensatie in de fami lie. omdat ze al tien iaar getrouwd waren en de kinderloosheid Dorothy was gaan ontmoedigen. Mis Silver voelde, dat juist op het gebied van borstrokjes iets bijzonders moest wor den gepresteerd. Welnu, deze lichtrose wol had een prachtige kleur en was daarbij zo zacht, zo licht! Zij had haar inkopen betaald en stond nu aan de kas op het wisselgeld en haar pak je te wachten. De wol lag in overvloed van mooie tinten op een brede, drie rijen hoge stellage, waar vier rayons te zamen kwamen. Recht tegenover haar was de afdeling van de kousen, handschoenen, zakdoeken; achter haar een lange reeks van goedkope jurken. Rechts, voorbij een collectie parapluies, had zij 't uitzicht op pullovers en gebreide kleren. Links eindelijk vestigden al lerlei kunstbloemen, kralenkettingen en halssnoeren vanzelf de aandacht op het rayon van de mode-artikelen. Miss Silver vond, dat alles er vrolijk en aardig uitzag, 't Was prettig, weer goed voorziene winkels te zien na de schrale jaren toen zelfs de knapste etalage-schikking de schaarste niet kon verbergen. Nog iemand anders was aan 't be wonderen van de kettingen en hals snoeren. Er waren kleine bosjes gla zen en licht gekleurde email!" bloe men: viooltjes, madeliefjes, takjes hulst en mimosa Het meisje dat ze bekeek, boog zich aarzelen^ over de mimosa. Ze had nogal licht goudblond haar en wimpers in precies dezelfde kleur en ze droeg een los manteltje van honigkleurig tweed, 't Was tame lijk versleten, maar goed van snit. Miss Silver overwoog, dat het takje mimosa er heel mooi op zou staan. Blijkbaar dacht het meisje er ook zo over. Ze keek, keek nog eens en liep toen, spijtig zuchtend verder. Juist op dit ogenblik stroomde een massa_, mensen uit het kousenrayon naar de afdeling mode-artikelen. Daar bij moesten ze het'meisje in de tweed mantel passeren en zij raakte er mid denin. Miss Silver keek belangstellend toe en ineens werd die belangstelling zeer sterk. Zij zag. hoe het meisje zich uit de drom verwijderde en naar de afdeling van de zakdoeken liep. Miss Silver zag ook, dat een klein donker vrouwtje aan de andere kant van de groep te voorschijn kwam en naar de bediende achter de toonbank ging. Ze scheen deze haastig wat mede te delen en begaf zich toen snel achter de an deren aan, waarna ze uit het gezicht verdween. (Wordt vervolgd) TAAL. mag geen verwondering wekken dat wij, land- en rijksgenoten van Lodewijk van Deijssel, ons op de emotionele toppen van 's levens woe lige zee van tijd tot tijd ontpoppen als vernieuwers van het proza. Een volk dat samenleeft met Anna Blaman en Anthony van Kampen krijgt dat ogezegd spelenderwijs, maar het moet naturlijk in het nette blijven. Hebt u tegen deze man gezegd gore stinkprollie met je geitenbek? vroeg de rechter aan de man met de roze pullover, die voor de groene tafel stond te zuchten door een kennelijk verkouden neusholte. V/eledelachtbaar, hij sting me te ienne Maar aan het jenne waren wenet? niet toe, nademaal eerst het wettig 'en overtuigend bewijs waterdicht moest zijn. Daar staan rechters nu eenmaal op; later kun je dan afdingen op de prijs door het geven van background information. Daarom deed de halfwas slagersknecht er verstandig aan de prollie en de geitenbek gezwind toe te geven, maar hij verhief deze sim- pele beledigingsprocedure terzelfder stond tot een misdaad uit liefde. De meubelmaker, die hij naar de stam boeken van het kleine hoornvee had verwezen, had in de rupsbaan gezeten met Nellie van de vrachtrijder, hoe wel de slagersknecht, door het in vesteren van een bos paling en twee glazen bier, zich van haar toegewijde aanwezigheid gedurende al de ker misdagen had verzekerd gewaand. Je was dus jaloers? wou de rechter weten. Hij mog ze hebbe, zei de slager en het was of hij over een zootje soepbenen sprak. Maar hij sting me te jenne Het zou een normaal boetezaakje zijn geworden als dn magistratuur wat minder belangstelling in de ont wikkeling van het algemeen beschaafd Nederlands hadde gehad. Die geiten bek werd gedisqualificeerd, want de jeugdige meubelmaker had een nor male sproetneus, goor en stink kon de rechter ook zonder Van Dale thuis brengen, maar op dat prollie bleef zijn belangstelling rusten zonder van wij ken of wankelen te weten. Wat is prollie? vroeg hij aan de verdachte. Zomaarzei die en dat kon moeilijk verhelderend worden ge noemd. Weet het? probeerde de rechter het bij de meubelmaker, maar die zei dat het een scheldwoord was en zóver waren we intussen met z'n allen ook wel. Het werd dertig gulden boete. Ik zit voor me middestands- examen, pleitte de vleeshouwer. Succes dan, zei de rechter. Vol gende zaak. KATtEL. Wie grote dingen aandurft, stelt onvermijdelijk zijn goede naam in de waagschaal. (VAUVENARGUES) Rheumatische Pjjnen tergen de mens tot levensmoewordens toe. Maar met Kruschen keerde voor milli- oenen de levenslust weer. En toch is Kruschen geen wondermiddel. Het is alleen maar een natuurlijk middel, samen gesteld uit die zes minerale zouten, die het gestel nodig heeft om g'oed te kunnen func tioneren. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan Tiet gewone dagelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal in de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen, elke morgén na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en geeft ge Uw bloedzuiverende orga nen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig' voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge Uzelf geen ander mens maken: vlot, fit, welgemoed en veerkrach tig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid en humeurigheid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen is ver krijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.05 Viool en piano. 7.25 Toneelbeschou wing. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 9.30 Surinaamse muziek. 10.00 Harmonetto. 10.30 Alma Musica. 11.15 Fragmenten uit opera's van Giuseppe Verdi. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en II uur 6.20 Sportpraatje. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 8.05 De gewone man. 8 12 Concert. 9.50 Ghopin-herdenking. 10.45 Avondgebed. 11.15 Maastrichts Stedelijk Or kest. VOOR WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.18 Oog in al. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Mozart- cyclus. 10.05 Morgenwijding. 10.35 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Non-stop-programma. 12.00 The Ramblers. 12.30 Mededelingen. 12.38 Charlie Kunz, piano. 1.15 Omroep-or- lcest. 2.00 Gesproken portretten. 2.15 Jeugd- concert. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Hoorspel voor de jeugd. 3.50 Instructieve muziek. 4.00 Vra gen staat vrij. 4.30 De Regenboog. 5.00 Het stond in de krant. 5.30 Orgelspel. 6.20 Voet balreportage. 6.30 Voor de Strijdkrachten. 7.00 Lezing. 7.15 Kwartet Jan Corduwener. 7.30 v^oor de jeugd. 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Promenade-orkest. 8.55 „Van ander ras", hoor spel. 10.15 Herdenking van S. H. Englander. 10.45 Populair wetenschappelijke causerie. 11.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Müziek tij het werk. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Lon- dens Philharmonisch-orkest. 10,30 Morgen dienst. 11.00 Sonate. 11.20 „Gestolen minne brieven", hoorspel. 12.00 Busch Strijkorkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Orgelconcert. 1.15 „Mandolinata". 1.45 Gevarieerd opera-concert. 2.30 Kamerorkest. 3.15 Gramofoonplaten. 3.30 NCRV-lcoor. 4.00 Voor- de jeugdige postzegel verzamelaars. 4.15 Voor de jongens en meis jes. 5.30 Gesprek met W, G. v. d. Hulst. 5.45 Regerings-uitzending. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Radiostrip. 6.45 „Van Dollard tot Schelde". 7.15 Het nieuws uit In donesië. 7.30 Sportcommentaar. 7.40 Radio krant voor Nederland. 8.00 Commentaar Fa milie-competitie. 8.15 Radio Philharmonisch- orkest. 9.10 „De anti-christ en het geval 666". 9.30 Volksliederen. 9.50 Ensemble Lachman. 10.15 Sweelinck-kwartet. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Gevarieerd programma. 11.45 Gra mofoonplaten. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 8.05 Concert. 9.05 Gram. 10.00 Eng. L.P.: Reg. Dixon. 10.30 Eng. H.S.: Nat Allen en orkest. 11.00 Eng. L.P.: King Palmer Light Orchestra. 11.30 NWDR: Gram. 12.00 VI. Br.: Orkestmuziek. 12.32 Trio Willy La- mote. 1.15 Gram. 2.00 Operettemuziek. 2.45 Schoolradio. 3.00 Eng. L.P.: David Java en orkest Xev. van 3.18-3.45 PCJ: het schip van de week). 3.30 Mil.-orkest. 4.00 Eng. H.S.: Kamermuziek. 4.30 Gram. 5.00 Kootwijk: Ba- taviav 6.00 Fr Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Orkest Jan Garber. 7.50 Beromünster. Actualiteiten. 8.00 Klokgelui 8.02 Werken van Peter van Anrooy. 8.20 Di versen. 8.30 Eng. L.P.: Verz. progr. 9.00 VI. Br.: Actualiteiten. 9.15 Gram. 10.15 Fr Br.: Jazz-causerie. 10.45 Jazz-riiuziek. 11.00 Di versen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5