Felle critiek op wetsontwerp betreffende de materiële oorlogsschade Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN sloep ven de terecht ir Ronkes ter eroordeeld •hoorl irmerhorn kochte Bruid" Woensdag 26 Oct. 1949 145e Jaargang Ito. 252 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Tweede Kamer voor een moeilijke iaak Onze oudste tweeling Moskou eistterugroeping van Joegoslavische ambassadeur LoncSen-Tripolis v.v. 61/2 in uur Gouden beker voor fraaiste kapsel „Volksraadpleging noodmiddel om de onhoudbare toestand te beëindigen Grote moeilijkheden als Leopold terugkeert? Tsjechoslowaaks episcopaat staat de priesters toe eed van loyaliteit af te leggen Een basis voor nieuwe onderhandelingen HONDERD GRAM VLEES EXTRA Varkensprijzen dalen tot f 1.85 per Kg. Volkspolitie met honden bewaakt havens Schepen vluchten in de nacht corrigeerd) het Deense s.s. „Ivar" ;er laten is afgedreven, op het strand van omen. Aan boord be en personen, dus niet spronkelijk werd ge. plosie zijn in de sloep rsonen geweest, pinden zich lichamelijk itand. Zij hebben 24 ;d en zijn vijf schepen ichtkogels, die de zee- :rden door de schepen De „Holland" en de i de „Ivar" naar het men het schip in een ind wil zetten. van politie Ronkes in trang, die terecht heeft het in koelen bloede i 1 Chinese en 27 Indo. enen, is Maandagmor. drechter in Kendal ter d. De els was 15 Jaar ite ten grave idragen belangstelling werd op de Alg. begraaf, ilijk overschot van Jan :hoot der aarde toever- vrienden en bekenden dodenakker gekomen met bloemen overdekte latste groet te brengen ene, en een afschelds- sn. mr. C. A. J. Jochems e de overledene een jaren in dienst van de werkzaam geweest en beid had verricht. Ook igsleven speelde hij een lood" zal de populaire, ode penningmeester in nering houden. Tot de weduwe en kinderen len van troost en wens- toe om het smartelijk ;n. 'ridagh sprak als oud* en oud-voorzitter van woorden van dank en ior hetgeen de heer der gemeente en voor ad verricht, vaak onder mdigheden. Minkema getuigde als van „De Laatste Eer", verledene tal van jaren op voorbeeldige wijze en bij elke teraardebe- 'eer van grote eerbied scheppen. De heer A. Is oud-huisgenoot woor- poor de vriendschap die ondervinden. Boeke, oud-predikant te i slotte'met grote dank- ndertijd gedane belofte zullen spreken aan het thans ontslapene hem n. Naar aanleiding van s hij er op hoe zelfs op als deze er nog reden oorden „Loof, loof de ier schoonzoons dankte voor de laatste eer aan bewezen. speelde de r.k. toneel- Kruis uit Heerhugo- lal van hotel Bontje", d „De verkochte bruid", efde, list én nonsens in n onmogelijke verzame- Papa Dinges, een koek- zijn vrouw die het door laar man zeer hoog in en, bezitten een dochter tgehuwelijkt wordt aan jke Desiré van Severen. keus van vader en ook elf. Hun keus is de mon- i. Allerlei verwikkelin- 'oor maar tenslotte komt n Severen een oplichter rouwt met van Dalen, n Papa Dinges en z'n oon. gespeeld door resp. luis was niet onverdien- ven aardige momenten, vrouw van Dinges (Rie elde haar rol aardig. Dchter waar alles om liet vlot genoeg. Er zit lie rol. Haar tegenspeler )alen. gespeeld door J. an hetzelfde euvel,, te le spelers en speelsters in hun rollen. Een der- st een vlotte vertolking rde. Soms was de souf- odig. De zeer matig be- echter gul met applaus, iring heette de heer van wezigen welkom. ingen l|muiden an Maandag: 2 toomtrawleffi f25.420; IJM 41 f30.000; KW 108 (motorlogger) f 2050. s 7500 kist;en, waarvan 3410 en 3190 met makreel. heilbot 2,90; gr. tong 4,05; kl. middel tong 3,70- tong ,65; tarbot 2,90-2,40. Prifxen helvis 63—55; middel schelvis lvis 40—18; wijting 32—24; ddel schol 67-56; kl. schol -34; verse haring 21—13,50; tongschar 64—59; schartong ■>on 10-14; kl. haai 23—18- kg: gr. kabeljauw 200—173 leng 98. BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHÏ COUBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t 't— per kwartaal plus incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) Terecht had de minister van finan ciën, prof. mr. P. Lieftinck, Dinsdag middag in de Tweede Kamer twee des kundige ambtenaren medegebracht zij hadden achter hem plaats genomen. Want niet alleen is het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade, dat thans eindelijk in ons parlement in openbare behandeling is gekomen, zeer ingewik keld, zodat prof. Lieftinck wel wat techn. assistentie gebruiken kan, maar ook ging men hem al dadelijk met een niet malse critiek te lijf. Ook wat de weerlegging daarvan betreft, zullen de heren amb tenaren hem de helpende hand moeten bieden. Het wetsontwerp op de materiële oorlogsschade is inderdaad zeer ver ward. Het is zo duister, onleesbaar en moeilijk te begrijpen, dat de heer J. J. W. IJsselmuiden (KVP) uitriep: „Ik heb mij drie maanden met het wets ontwerp bezig gehouden, doch als men mij thans zou examineren over de be palingen ervan, dan zou ik zakken als ee.i baksteen. Als het nu nog maar bevredigde! Doch de eerste spreker, de heer C. v. d. Heuvel (AR) kwalificeerde het door Je regering ontworpen systeem van de vergoeding der oorlogsschade, al dade lijk als een stuntelige, bureaucratische, totaal onvoldoende regeling en de heer IJsselmuiden gewaagde van wrevel en wantrouwen bij de gedupeerden. Laatst genoemde was van oordeel, dat men de kans van een nationale oplossing heeft gemist, dat een doorlopend gekanker gehoord zal worden en dat de ontgoo chelde oorlogsslachtoffers tot steeds feller verzet zullen komen. Hij betreurde dat de regering niet uitgegaan is van het eenvoudige sy steem: geef terug, wat verloren ging; hij waarschuwde tegen de mogelijkheid van afkoop van de zogenaamde onren dabele top bij de exploitatie van wo ningen, die van ontvangen uitkeringen gebouwd zijn, omdat de regering niet als zakenman moet optreden en meen de, dat bij de vergoeding van huisraad- schade onvoldoende rekening is gehou den met sociale factoren. Gespannen hoorde de Kamer de ver klaring aan, die de heer IJsselmuiden aan het slot van zijn redevoering af legde. De opzet van het wetsontwerp heeft niet de instemming van de R. K.- fractie, zeide hij. Zeer ontevreden was de heer C. v. d. Heuvel, die constateerde, dat men bij de vergoeding van de oorlogsscha de twee standpunten kan innemen, n.l.: vergoeding is een onverschuldig de welwillendheid en zij is een recht De regering hinkt echter oo vier g- dachten en vermengt sociale en eco nomische opvattingen met de onver schuldigde welwillendheid en het recht De Kamer zal dus het juiste uit gangspunt moeten kiezen. De heer v. d. Heuvel liet er geen twijfel over bestaan, aan welk stelsel hij de voorkeur gaf. Volgens hem zal de overheid de schade integraal moe ten vergoeden en zal het gehele Ne derlandse volk daarvoor het geld moe ten opbrengen. Ernstig bezwaar maakte de anti- revolutionnaire woordvoerder er tegen, dat het wetsontwerp zo weinig rech ten aan de burgers geeft, zoals vooral blijkt uit de gebrekkige beroepsrege ling. Hij pleitte dan ook voor een on afhankelijke beroepsinstantie. De credietregeling en de uitgestelde bijdrage vond hij te bureaucratisch. De belanghebbenden willen namelijk we ten, waar zij aan toe zijn. Het draag krachtprincipe kon evenmin zijn goed keuring wegdragen, omdat hij het on juist vond, dat de meer gegoeden wel aan de oorlogsschade moeten bijdragen, doch zelf minder vergoed krijgen dan de weinig draagkrachtigen. Reëel en met begrip voor de moeilijk heden van de regering bekeek de heer mr. P. J. Oud (WD) het wetsont werp. Hij betoogde, dat het juiste mid den gevonden moet worden tussen de sociale rechtvaardigheid, die integrale vergoeding eist en het economisch en financieel mogelijke. Het komt zelfs voor, dat wat sociaal rechtvaardig is, economisch niet verantwoord is, bijv. als een fabriek wordt vergoed, die niet meer opgebouwd wordt. De vragen, die de liberale fractielei der interesseerden waren: als we niet dadelijk integraal kunnen vergoeden, is het dan niet trapsgewijs mogelijk? en: kan er geen andere norm van ver goeding gevonden worden, die meer waarborg van juistheid en billijkheid biedt en het Rijk toch niet meer kost dan dit wetsontwerp? Hij beval de regering aan om aan hen, die gaan bouwen, geen geld uit te keren, maar obligaties met een lan ge looptijd, die verkocht kunnen wor den. Particulieren fourneren dan het geld en men vermijdt veel adminis tratieve rompslomp. Het uitgangspunt van het wetsontwerp behoort volgens mr. Oud te zijn: de sociale rechtvaar digheid en de bevordering van de pro ductieve krachten in ons land. In de middagvergadering liet mr W. F. E. baron van der Feltz de Ka mer nog weten, dat hij voor integrale VIER MAN VAN DE „IVAR" NOC STEEDS VERMIST Het Deense stoomschip „Ivar", dat Maandagmiddag ten Noordwesten van Terschelling op een mijn is gelopen, is gistermprgen door de sleepboten „Holland" en „Oceaan" van de rederij Doeksen op Terschelling in het vaar water Stortemelk aan de grond ge zet. De sleepboot „Texel" is bij het schip gearriveerd met aan boord pom pen, draden en ander bergingsmate riaal. Het ligt in de bedoeling de „Ivar" voorlopig ter plaatse te repa reren en lens te pompen, waarna het schip weer over zee kan worden ver sleept, om het in een droogdok defi nitief te herstellen. Vermoedelijk heeft de ramp aan vier opvarenden het leven gekost. Zij zijn, zoals wij reeds in een gedeelte van onze oplage vermeldden, bij het strijken van een sloep, overboord ge vallen en afgedreven. Omtrent hun lot verkeert men nog altijd in onze kerheid. De sloep, die met zeven man aan boord naar het Noordoosten was afgedreven, is op de platen van Ame land behouden aan wal gekomen. De opvarenden verkeerden in tamelijk goede welstand. Zij zullen naar Ter schelling worden overgebracht, waar de overige leden der bemanning, elf in getal, thans ook zijn aangekomen, aan boord van de sleepboot „Hol land". De kapitein is aan boord van zijn schip gebleven en nadat de schip breukelingen wat op hun verhaal zul len zijn gekomen, worden ook zij naar de „Ivar" teruggebracht, om te helpen bij de reparaties. Op 7 November vier te Neder- tveert, een dorp aan de rand van de Peel, de tweeling Frans en Christien Hekers zijn 89ste ver jaardag. Het is Nederlands oudste tweeling. De krasse oudjes ge nieten een uitstekende gezond heid. De Sowjetunie heeft de terugroeping van de Joegoslavische ambassadeur te Moskou geëist in een nota, die aan de Joegoslavische ambassade is overhan digd. Het proces tegen Laszlo Rajk, de ter dood gebrachte Hongaarse minister van buitenlandse zaken, heeft bewezen, al dus deze nota, dat de huidige ambas sadeur in de Sowjetunie, Mrazovic, zich lange tijd heeft opgehouden met spion- nage en revolutionnaire activiteit tegen de Sowjetunie. Ook heeft de ambassa deur „zich in de Joegoslavische pers aan lasterlijke verzinsels tegen de Sow jetunie schuldig gemaakt". Weerbericht Verwachting tot Donderdag avond: Vannacht aan de kust tij delijk nog zware storm, in 't bin nenland stormachtige wind tus sen West en Noord. Morgen over dag langzaam afnemen van de storm Wisselend bewolkt met enkele buien. Belangrijk kouder dan vandaag. vergoeding was en dat hij het wets ontwerp in zijn huidige vorm onaan vaardbaar achtte. Hij zette zijn rede des avonds voort. De heer Ten Hagen (Arb.) zag ver beteringen in het ontwerp na het mon deling overleg. De besteding der bij dragen besprekend vroeg hij maatrege len voor een zo efficient mogelijk ge bruik. Men moet kunnen beschikken over meubilair. De heer De Ruiter (C.H.) betreurde het, dat de pachtbedrijven buiten de re geling vallen, waardoor verscheidene pachters thans geen bedrijf hebben. In de regeling voor de landbouwsector schuilen z.i. onbillijkheden. Ook deze spreker wilde een afzonderlijke be roepsinstantie. Met een beroep op Hugo de Groot en andere schrijvers betoogde de heer De Haas (KVP) dat de oorlogsschade in dien ze als collectiviteit is geleden ook door de collectivite't gedragen moet worden. Men ziet te' zeer naar de kos ten en zo wordt het recht op integrale vergoeding betwist. De heer Hofstra (Arb.) meende, dat de theorie van vergoeding van alle oorlogsschade een overwaardering van de eigendom en overschatting van de functie van de staat is. De gedachte van differentiatie naar draagkracht, welke spr. juist acht, is niet op aan vaardbare wijze in het ontwerp tot uitdrukking gebracht. Z.i. zal mer. spoedig betreuren, dat niet een zelf standig fonds voor.de wederopbouw is opgericht. Sprekers fractie zou bereid zijn mede te werken aan een heffing ineens of een gesplitste heffing om de schade té kunnen omslaan. Hij was tegen het amendement-Oud in zijn huidige vorm. Hedenmiddag worden de beraadslagingen voortgezet. Een geestdriftige menigte verbrak gisteren het politiecordon op het Lon- dense vliegveld Airport, toen daar de bekende oorlogsvlieger Cummingham, na een retourvlucht naar Tripolis in Afrika, arriveerde. Cummingahm bereikte een gemid delde snelheid van 720 km per uur. Dit record werd gevestigd met de Comet, een viermotorig Engels passagiersvlieg tuig met straalaandrijving. Het vlieg tuig had ballast voor zes en dertig pas sagiers en het vloog met een beman ning van drie koppen. Tijdens de heen- vlucht bereikte het vliegtuig een ge middelde snelheid van 704 km. De af stand LondenTripolis werd in 3 uur 23 minuten afgelegd. Op de vlucht e- lug bereikte Cummingham een kruis snelheid van 740 km. TREIN VLOOG BIJ WARSCHAU UIT DE BOCHT Aantal slachtoffers wordt verzwegen Volgens het Poolse ministerie van vervoer zijn bij een spoorwegongeluk, dat Zondagochtend op ongeveer 30 km van Warschau gebeurd is, 19 doden ge vallen, maar er gaan hardnekkige ge ruchten, dat er veel meer slachtoffers te betreuren zouden zijn. Het getal 200 wordt in dit verband genoemd. Alle beschikbare ambulancewagens van de hoofdstad zijn naar de plaats van de ramp gezonden. Men is thans nog steeds bezig de wrakstukken op te ruimen. Het onge luk gebeurde met de nachtsneltrein naar Danzig. De trein vloog in volle vaart in een bocht uit de rails, reed door een leeg gebouw en stortte van een vijf meter hoge spoordijk, zo ver klaart men van officieuse zijde. Func tionarissen ter plaatse weigeren in lichtingen te verstrekken, doch spre ken de berichten, dat er vele doden -zouden zijn gevallen, tegen. Belangrijk debat in Belgische Senaat Een kapconcours, waarvoor de eisen zó hoog gesteld waren, dat alleen de bekwaamste vaklui er aan konden deelnemen, vond plaats te Westminster, honden. De deelnemers aan deze competitie moesten een schriftelijk examen afleggen en bovendien hun be kwaamheid tonen op elk gebied der kapkunst, het maken van prui ken en historische kapsels inbe grepen. De prijs voor de beste vakman van het jaar was een kost bare gouden beker. Mevrouw Jean Black, een van de juryleden, on derwerpt het kapsel van mej. Diana Forster aan een deskundig onderzoek. De Belgische Senaat heeft Dinsdag middag een aanvang gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp- Struye inzake het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold. De publieke tri bune was geheel bezet, terwijl ook van de zijde van het corps diplomatique grote belangstelling bestond. De Katholieke senator Struye erken de, dat tegen de grondwettigheid van het voorstel enige argumenten kunnen worden aangevoerd. De Belgische con stitutie verbiedt het houden van een dergelijke volksraadpleging evenwel niet nadrukkelijk. Aangezien de tekst van de grondwet inhoudt, dat alles ge daan mag worden wat niet uitdrukke lijk is verboden, kan, aldus Struye, een volksraadpleging niet a priori als strij dig met de grondwet worden be schouwd. Niemand denkt er aan te beweren, dat deze volksraadpleging de ideale oplossing is, aldus de oud-minister, doch wij hebben dit noodmiddel aan gegrepen om aan een onhoudbare toe stand een einde te maken. Strye beijverde zich de beschuldi ging te weerleggen, dat hij met zijn wetsvoorstel een helse machine in wer king zou hebben gesteld, die het land zou kunnen vernietigen. Hij gaf toe, dat de meningen over de koning in de verschillende provincies zullen uiteen- De Tsjechoslowaakse rooms-katholie- ke feischoppen hebben verklaard, dat zij de geestelijkheid zullen toestaan een eed van loyaliteit aan het regiem af te leggen en van de staat salarissen te ac cepteren zoals voorzien in de nieuwe kerkwet. De bisschoppen zetten in een door de voorlichtingsdienst van de kerk uitge geven verklaring nader uiteen, dat zij deze concessies gedaan hebben om de priesters te behoeden voor de mogelijke consequenties van voortgezet verzet te gen de regering. De geestelijken mogen thans loyalitei- teit aan de regering beloven en niet al leen aan de republiek, wanneer zij aan de eedsformule de volgende woorden toevoegen: mits dit niet in conflict komt met de wetten van God en van de kerk of met de natuurlijke rechten van de mens". Het episcopaat behoudt zich de bepa ling van zijn eigen houding ten opzich te van eedsaflegging voor, doch ver klaart te zullen weigeren zich op de salarislijst van de staat te laten plaat sen. „Wij vertrouwen op de bijstand van de voorzienigheid van God, in wiens dienst wij ons geheel en al gesteld heb ben," aldus de bisschoppen. De bis schoppen herhalen, dat naar hun op vatting de nieuwe wet de vrijheid van de kerk aantast. Het slechte weer aan het einde van de vorige week, heeft een groter aan voer van vee op de slachtmarkten ver oorzaakt. Hierdoor is het mogelijk voor de lopende rantsoeneringsperiode (tot 6 November a.s.) een extra vleesbon aan te wijzen, n.l. bon 365 „Algemeen" dit recht geeft op het kopen van 100 gram vlees. r\at is nu eens een practische uitvin ding, vrienden, die daar vanuit Amerika wordt gemeld. Ook daar lijdt men aan het euvel van spijkers en andere rommel op de weg, waardoor de automobilisten lekke banden en een kwaad humeur krijgen. Nu maakt men de grote verkeerswegen veiliger, door met een reusachtige magneet van vier- en-een-halve ton, gemonteerd op een vrachtauto de weg schoon te „zuigen". Onlangs heeft deze magneet bij een proefrit van bijna tien kilometer elf kilo spijkers, blikjes, moeren, stukken draad en andere voorwerpen, die een auto een lekke band kunnen bezorgen, verwijderd. Als ze daar iets aan pakken doen ze het blijkbaar maar in eens goed ook. Dat leest ge ook uit het volgende bericht: „New-York Airways" heeft een bureau geïnstalleerd voor het organiseren van een nieuwe postdienst met hefschroefvliegtuigen boven New- York en zijn voorsteden, evenals langs de kust. Jen beroemde Franse kapper uit Parijs gaat per vliegtuig naar Buenos Aires om het kapsel van Eva Peron te verzor gen ter gelegenheid van het feit, dat zij tezamen met Charles Boyer een groot gala-feest van Franse kunst zal openen. De schone Eva liet destijds in Parijs de kapper heur haar veranderen van een lange iokkenweelde in een moderne korte dracht en dat is haar blijkbaar zo goed bevallen, dat de goede man nu helemaal „down Argentine way" moet. Maak er nu in vredesnaam geen koningskwestie van! Hem een zorg, juan zal het wel beta len. En over betalen gesproken, twee conservatieven in het Britse Lagerhuis hebben een motie ingediend, waarbij verzocht wordt de wedden der minis ters met 25 te verlagen. Wedden, vrienden, zijn wat gewone stervelingen salarissen noemen. Wedden, dat het niet doorgaat van die wedden? J7en stucadoor uit Goor vond in een zak specie een gouden medaille. Na sporingen brachten aan het licht, dat deze in 1933 in Den Haag was uitge reikt, maar toen de geridderde moest evacueren werd de medaille in een kluis opgeborgen Een bombardement trof ook de kluis en de Duitsers, die de inhoud in beslag namen, hebben de medaille weggeworpen. Met een lading zand kwam hij in Goor en zo bij de stuca door in de specie. Een gouden medaille kan klaarblijkelijk al net zo raar rollen als een zilveren dubbeltje. O De Per zische regering heeft order gegeven tot sluiting van alle buitenlandse cul turele- en onderwijsinstellingen op het platteland. „Allah akbar" zei de Sjah, „we hebben het kunstje nu afgekeken en kunnen het verder zelf wel". De verklaring wordt opgevat als aan duiding van een belangrijke wijziging in de politiek van het episcopaat en men meent, dat hierdoor mogelijk een ba sis geschapen zou kunnen worden voor hervatting van de onderhandelingen over een modus vivendi met de staat. (Van onze Haagse redacteur.) Naar wij vernemen heeft de Minis ter van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening voor het volgend jaar de basisprijs voor de beaconvarkens vastgesteld op 1,85 geslacht gewicht Met de Stichting van de Landbouw is overeengekomen, dat met ingang van 21 November de overgang van de oude prijs van 2,05 naar de nieuwe prijs zal verlopen volgens een zodanige gang dat omstreeks half Februari 1950 de prijs van 1,85 zal zijn bereikt. Het verloop van deze schaal is als volgt: In de periode van 21 November tot 3 December zal de prijs 2,02 be dragen, van 5 tot 17 December 1,99 van 19 tot 31 December 1,96, van 2 Januari tot 14 Januari 1,94, van 16 Januari tot 28 Januari f 1,91, van 30 Januari tot 12 Februari 1,88. Op 13 Februari zal dan de prijs van 1,85 zijn bereikt. lopen, doch deze meningsverschillen bestaan ook nu. Het is ondenkbaar, al dus de Katholieke senator, dat een land als Belgie, waar Vlamingen en Walen reeds meer dan 125 jaar in on- afhankeiijheid samenwonen en in twee oorlogen hun bloed hebben gegeven voor de vrijheid, door een volksraad pleging verscheurd zou kunnen wor den. De Katholieke volkspartij heeft kenbaar gemaakt, dat zij zich bij de uitslag van de volksraadpleging zal neerleggen. Is het van onze tegenstan ders te veel gevraagd dezelfde hou ding aan te nemen? zo riep Struye uit. Tumult. De Socialistische senator Van Re- moortel verklaarde dat de socialisti sche partij zich éénparig zal blijven verzetten tegen het voorstel. Sprekende over de gebeurtenissen na 1940, betoogde v. Remoortel vervolgens dat de „onbezonnen daden van de ko ning door niets anders waren ingege ven dan door zijn overtuigheid van een Duitse overwinning" (tumult). „De koning heeft zich onmogelijk gemaakt". Zich tot de liberalen wendend, vroeg de socialistische senator: „Wat zal er gebeuren als de wet aangenomen wordt? Gillon (Liberaal) sprak vervolgens over de verdeeldheid, die er onder de liberalen bestaat met betrekking tot de koningskwestie. Hoewel de meerder heid onder hen tegen een terugkeer van de vorst is, wil de partijraad de andersdenkenden niet het zwijgen op leggen. Naar het persoonlijk oordeel van Gillon kan een koning, die omstre den wordt niet langer de rol van be middelaar spelen en is het wenselijk, dat hij aftreedt. De communistische senator Noel noemde eveneens een volksraadpleging in strijd met de grondwet. Hij zag in een volksraadpleging een poging van de reactie om de aandacht der arbei dende bevolking in de eerstvolgende maanden af te leiden van de gevolgen der devaluatie.Terugkeer van koning Leopold is volgens spreker politiek en moreel onmogelijk. Ook de socialisti sche senator Vernaux (sprekend na mens de Walen) zeide, dat de tegen standers van de koning in Wallonië de meerderheid hebben en de arbei dende massa in de Waalse provincies het werk zou neerleggen, indien de koning terugkeerde. De liberale senator en oud-minister Hoste onderstreepte tenslotte dat, hoe het resultaat van de volksraadpleging ook is, het parlement uiteindelijk uitspraak zal moeten doen. Het debat wordt vandaag voortgezet. De stemming over het voorstel zal heden of Donderdag geschieden. Het voorstel zal zonder twijfel worden aan genomen, daar de katholieken in de senaat over de absolute meerderheid beschikken en waarschijnlijk boven dien ook enkele liberale senatoren vóór zullen stemmen. Mr. Cort v. d. Linden wordt burgemeester van Den Haag Naar wij vernemen is te verwachten, dat binnenkort aan H.M. de Koningin zal worden voorgelegd de voordracht ter benoeming tot burgemeester van 's-Gravenhage. ingaande 1 December, van mr. P. W. J. H. Cort van der Lin den, sinds 1934 (met uitzondering van de jaren 19421944) burgemeester van Groningen. Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden werd op 19 Augustus 1893 te Bussum geboren. Zijn vader was minister van justitie van 1897 tot 1901 en minister president in het oorlogskabinet van 1913 tot 1918 Zijn echtgenote, jkvr. Cort van der Linden-Sickinge, stamt uit een oud-Groningse patriciers-fami- lie De burgemeester is lid van de WD Ambassadeur Chapin bij minister Stikker Dinsdagmiddag heeft de nieuwe ambassadeur der Ver. Staten van Amerika, de heer Selden Chapin, zijn eerste bezoek gebracht bij de minis ter van buitenlandse zaken, mr D. U. Stikker. Donderdag zal H.M. de Ko ningin de ambassadeur ten paleize te Amsterdam ontvangen voor het overhandigen van zijn geloofsbrieven Noorse zeelieden in Amerika in staking Sporadische stakingen van Noorse zeelieden aan boord van hun schepen in Amerikaanse havens worden ge meld door het internationale vakver bond van vervoersarbeiders. De zee lieden staken omdat de koopkracht van hun salarissen in Amerika door de devaluatie gedaald is. Vele van de Noorse zeelieden doen zelden Noorwegen aan en New York is in feite hun thuishaven. Mensenjacht in Oost-Duitsland Leden van de Oostduitse volkspo litie met speurhonden en agenten van de Sowjetrussische geheime politie zijn aan de kust van de Oostzee ge post, om de in aantal toenemende ontvluchtingspogingen van Oostduit sers naar Zweden te verhinderen, aldus heeft een lid van de volkspoli tie, die met zijn hond naar de Britse zone is gevlucht, te Uelzen verklaard. Hij zeide, dat bijna elke nacht vis sersboten met vluchtelingen uit Duit se Oostzeehavens vertrekken. Handelaar in verdovende middelen geknipt De Bosse Politie heeft Maandag nacht een inval gedaan ten huize van Van der L. te Den Bosch. De Amster damse recherche en het internationale bureau tot bestrijding van handel in verdovende middelen verdachten Van der L. ervan, te handelen in voor de gezondheid schadelijke middelen. Een hoeveelheid van 23.000 morphinetablet- ten werd bij hem aangetroffen. Van der L. heeft deze morphine destijds uit een Engelse dump gestolen met de bedoeling deze te verkopen. Britse conservatieven laken Attlee's maatregelen Winston Churchill heeft een resolu tie ingediend bij het Lagerhuis, waar in de bezuinigingsmaatregelen van de regering onvoldoende worden ge noemd. De resolutie komt neer op een motie van wantrouwen. Zij zal Donderdag in stemming worden ge bracht aan het eind van een twee daags debat over de bezuinigingen. VLIEGTUIGONGEVAL IN ARGENTINIË Woensdagmorgen vroeg is een mili- •?ir transportvliegtuig bij Tucuman (in het Noord-oostelijk gedeelte van Argen tinië) neergestort. Zeven personen kwa men om het leven.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1