RADIO Het sparen in deze tijd Stad m Omgeving. Het gemeentebestuur en de Friese brug HILVERSUM I AGENDA Afd. Alkmaar Ned. Ver. tot bescherming van Dieren Diefstal, belediging en mishandeling passeerden de revue Goed toneel moet toegankelijk zijn voor iedereen Vliegveld Bergen komt niet terug Paardensport Wü vernemen uit de meest betrouw bare Haagse bron, dat „alle geruchten over een weer in gebruik nemen van het vliegveld Bergen volkomen uit de lucht zijn gegrepen". Er is, zo werd ons verklaard, niet de minste aanleiding om te veronderstellen dat dit vliegveld op een later tijdstip nog wel eens in ge bruik zou worden gesteld. Onze zegs man voegde daaraan toe: „Het veld was en is volkomen onbruikbaar". Een vijftienjarige redder Toen de zes-jarige Willy Dikkeboom gistermiddag om vier uur op het Ver- dronkenoord, ter hoogte van de St. Annastraat met een boertje speelde, verloor hij door een hevige windvlaag plotseling het evenwicht en kwam in het water terecht. Tengevolge van de sterke wind dreef het kind snel naar het midden en een noodlottige afloop zou onvermijdelijk zijn geweest, als niet juist de vijftienjarige Ton Meijer voorbij was gekomen. Deze sprong geheel gekleed in het koude water en slaagde er, zij het met moeite, de drenkeling op het droge te brengen. Een woord van hulde voor deze kra nige redding! Fan arlrac aan rla minictar het verkeer ln het &ekeel niet verwer- cen aares aan oe mmisier ken. Het is niet teveel gezegd, dat door dit verkeersobstakel Alkmaar Het gemeentebestuur heeft heden het volgende schrijven aan de Minis ter van Verkeer en Waterstaat ge zonden: Tot grote teleurstelling van deze gemeente en omgeving is op de rijks begroting voor het jaar 1950 geen uit gave opgenomen voor de bouw van een nieuwe Friesebrug over het Noordhollands kanaal te Alkmaar, waaruit geconcludeerd moet worden, dat dit werk voor onbepaalde tijd is uitgesteld. Op de rijksbegroting voor 1949 was voor dit doel 150.000.ge raamd. Men verkeerde dan ook alge meen in de stellige overtuiging, dat Biet de bouw van de nieuwe Friese brug in 1949 een begin zou worden ge maakt en dat deze in 1950 gereed zou komen. Wij moeten aannemen, dat Uw Ex cellentie de bouw van de nieuwe brug, in verband met andere plannen, die noodzakelijk in den lande tot uitvoe ring moeten werden gebracht, niet zó urgent heeft geacht, dat uitstel niet mogelijk was. Met betrekking tot de tegenwoordige Friesebrug moet ech ter van een noodtoestand gesproken worden, die van dag tot dag groter wordt met de verdere toeneming van het verkeer. Het verkeer van een zeer ruim gebied ten noorden, ten westen en ten zuiden van Alkmaar, dat zich begeeft van het westen van het Noord hollands kanaal naar West-Friesland, Heerhugowaard, de Langedijk, de Wieringermeer, Purmerend en omge ving en thans ook naar Friesland en Groningen, en omgekeerd, is op deze brug aangewezen, alsook het stads verkeer tussen de noord- en zuidzijde van het Noordhollands kanaal. Alleen reeds van de N.A.C.O. (welke maat schappij in een groot gedeelte van Noord-Holland het autobusverkeer verzorgt) passeren gemiddeld per dag 250 autobussen de Friesebrug, die da gelijks ongeveer 4500 passagiers naar en van Alkmaar brengen via deze brug. De N.A.C.O. heeft 14 autobus lijnen, wier route over de Friesebrug gaat. Het verkeer over deze brug is dan ook zeer intens; het gedeelte van de tegenwoordige brug, dat voor rijver- keer bestemd is, heeft echter slechts een breedte van 3.50 m, zodat alleen verkeer in één richting mogelijk is. Dit éénriehtingverkeer kan zich door de voetgangers, wielrijders, handkar ren e.d. slechts zeer langzaam over de brug bewegen, zodat het overtrekken van de 35 m. lange brug veel tijd vordert. Het is noodzakeglijlc, dat de voetgangers van het rijgedeelte ge bruik maken, omdat het voor hen be stemde verhoogde gedeelte slechts 50 cm. breed is. De auto's, welke vaak worden gevolgd door aanhangwagens, zijn dikwijls zo lang, dat ze enige ma len achter- en weer vooruit moeten rij den, alvorens ze de brug kunnen op rijden. Bedraagt de wieldruk méér dan 3000 kg., dan mag de auto de brug niet passeren en moet terug om langs een grote omweg het doel te bereiken Dit alles vormt op zichzelf reeds een belangrijk oponthoud. De brug is bo vendien zeer vele malen per dag ge opend om schepen door te laten; 40 malen per dag komt regelmatig voor. De brug wordt geopend en gesloten met handkracht, waarmede uiteraard ook veel tijd gemoeid is. In de drie toegangswegen aan weerszijden van de brug vormen zich dan steeds groeiende rijen auto's en andere voertuigen. De wielrijders en de voetgangers, die zich hebben verzameld voor de hekken, die de geopende brug afsluiten, ver mengen zich na sluiting van de brug on der elkaar over haar volle breedte waardoor het rijverkeer voor auto's, vrachtwagens en motorrijwielen slechts stapvoets kan volgen. Zelfs een klein aantal overtrekkende wielrijders en voetgangers of enkele voetgangers met kleine voertuigen (bijv. kinderwagens) belemmeren reeds een vlotte afvloei ing van het snelverkeer. Doordat door lopend een intensief verkeer van wiel rijders en voetgangers over de brug plaats heeft in verband met de beide stadswijken aan de noordzijde van het Noordhollands kanaal, wordt het ove rige verkeer steeds gehinderd en be lemmerd. Het is geen uitzondering dat men 20 minuten nodig heeft alvorens men de brug over is. De passagiers van de autobussen missen daardoor vaak de aansluiting op de treinen. De vrachtauto's met groenten uit de Langedijken en andere streken ten oos ten van het Noordhollands kanaal moe ten dikwijls zo lang voor de brug w-rhten. dat ze niet meer tijdig ter vei ling ir Alkmaar aankomen, waardoor de vracht meestal waardeloos wordt, omdat ze de volgende dag niet meer geveild kan worden, doordat ze niet meer vers is. Bjj bijzondere gelegenheden als ten toonstellingen, marktdagen enz., waar van Alkmaar er zovele kent en waar bij de bewoners van de omgeving zich per auto, per bus of per fiets naai Alkmaar begeven, kan de Friesebrug zijn functie als centrale gemeente op den duur niet meer naar behoren kan ver vullen. De handel zal Alkmaar ver mijden en de bronnen, die de welvaart voor zijn inwoners brengen, moeten noodgedwongen trager vloeien dan bij een betere toegang het geval zou zijn. Bij dit alles komt nog. dat aan de noordzijde van de Friesebrug een be langrijk industrieterrein aangelegd wordt. Het spreekt vanzelf, dat men er voor terugdeinst aldaar industrieën te vestigen, indien de verbinding met de stad Alkmaar in zulk een onhoud bare toestand verkeert. Ook de vesti ging van industrieën wordt dus tegen gehouden. Wij zijn dan ook van mening, dat met de bouw van de nieuwe Friese brug zulke grote belangen zijn ge moeid, dat dit werk niet langer uitge steld kan worden. Wij mogen er bij U met klem op aandringen te bevorde ren, dat de werkzaamheden voor de bouw van deze brug worden voortge zet en de daarmede gemoeid zijnde bedragen alsnog op de rijksbegroting voor 1950 worden uitgetrokken. Wij behoeven, na alles wat wij reeds over de Friese brug hebben geschre ven aan het bovenstaande niets toe te voegen. B. en W. hebben op duidelijke wijze en met klem van argumenten uiteengezet, dat dit verkeersobstakel zó spoedig mogelijk moet verdwijnen. Meisje overreden De 11-jarige dochter van de familie De Rijk te Noordscharwoude is Woens dagmiddag bij het café van de heer Dekker met haar fiets onder een daar ter plaatse kerende Naco-bus gekomen. Zij kwam onder het linkerachterwiel en is met een stukgereden knie naar 'n ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. VANAVOND VAN 8.05—8.15 UUR spreekt Dr. J. R. A. BUNING namens de Spaarbanken over Gedurende 10 minuten wordt Uw aandacht gevraagd voor dit tegenwoordig zoveel om- stieden onderwerp. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur; De rat (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Nattig heid (tot 14 jaar onder geleide); Cine ma Americain, 8 uur: 't Zal je niet ge beuren (tot 14 jaar onder geleide). Gulden Vlies, 8 uur: Recital Guus Renaut en Louise Camerik. Litnmer- hoek 40, 5 en 8 u.: Filmvoorstelling van het Leger des Heils. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De blauwe Lagune (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: 't Is feest vandaag (tot 14 jaar onder geleide); Cinema Americain, S uur: Romance in Rio (14 jaar). R.K. Lyceum: Tentoonstelling „Zo zijn onze manieren". OPERA-CONCERT Maandag geeft het volledige Haagse Opera-koor o.l.v. Coen Ruitenkamp met Marisa Mari, sopraan, Mataja von Biilow, alt, Leo Larsen, tenor, en Gée Smith, bas, in het Gulden Vlies een opera-concert, waarbij fragmenten uit de meest-bekende opera's, o.a. Travia- ta, Rigoletto, Freischütz, II Trovatore, La Forza del Destino, enz. ten gehore zullen worden gebracht. „DE KAT EN DE KANARIE" Zaterdag wordt in „Het gulden Vlies" een laatste opvoering van deze thriller „De kat en de kanarie" gege ven door het bekende Alkmaarse To neelgezelschap „De Maskers". DOORNROOSJE KOMT In het Gulden Vlies komt Zaterdag middag het bekende Rotterdamse Kin dertoneel met het sprcrokje „Doorn roosje". Wij zijn ervan overtuigd, dat de jeugd een prachtige toneelmiddag zal kunnen meemaken. NAJAARSVEEMARKT Op de op 25 en 26 October 1949 gehouden Najaarsveemarkt werden aangevoerd: Runderen op 25 Oct.: 16 en 26 Oct.: 1.470 totaal 1.486: vorig jaar 25 Oct.: 50 en 26 Oct,: 1.411, to taal 1.461. De prijzen waren als volgt: kalfkoeien van f 600—f 800; melkkoeien" van f600—f800; geldekoeien van f 300—f 650) kalfvaarzen van f 300—f 500; geldevaarzen van f 250—f 350; glaskalveren van f 230—f 260; stierkalveren van f 375—550. Handel matig. Koning Voetbal Gisteravond werd door de voetbal vereniging Alcmaria Victrix voor haar leden de bekende film „Koning Voet bal" vertoond in het Gulden Vlies. De voorzitter, de heer Swager, heette de aanwezigen welkom, doch sprak zijn misnoegen uit over de matige belang stelling voor deze leerzame film. Hier na werden enige aardige voorfilmpjes gedraaid, alle gebaseerd op de meest interessante sportevenementen. De hoofdfilm, gaf een duidelijk beeld van de voetbaltechniek die door de verschil lende Nedei-landse prominente voetbal lers op onze velden wordt gedemon streerd. Zo zag men, hoe verschillende internationals, waaronder Wilkes, Len stra, Möring, De Vroet, Kraak en Schij- venaar hun kennis op gemakkelijke wijze ten uitvoer brachten. Van de an deren noemen wij Kick Smit, die wel een zeer groot aandeel had bij het ver vaardigen van deze film, Bergman, Groeneveld, Van Raalte en Gabriël, de grote technicus van AGOVV. Vooral de vertraagde opnamen en daarbij de duidelijke uiteenzetting van de bekende sportcommentator Aad van Leeuwen deden het ware voetbalspel aan het licht komen. Na de pauze, waarin een verloting plaats had ten bate van de voetballende jeugd, kreeg men een overzicht van de Centrale training op het VUC-terrein te Den Haag. Hier kon men de intensieve training aan schouwen, waarmee dat wordt bereikt, wat voor vele sportmensen het grote ideaal is, n.l. deelname aan het Neder landse elftal. Verschillende momenten uit de wedstrijd Nederland-Belgie van het vorig jaar toonden de belangstel ling van het publiek voor de voetbal sport. Na afloop dankte de heer Swa ger de heer De Jong en zijn staf voor het draaien van de film. Een paar uur tjes gezellig dansen besloot deze leer zame en genoeglijke avond. Het bestuur van de afdeling Alkmaar en omstreken van de Ned. Ver. tot Be scherming van, Dieren verzoekt ons op name van het volgende. Dank zij de zeer gewaardeerde mede werking van de pers is men er geheel mede vertrouwd geraakt, dat deze af deling zich ten doel heeft gesteld bin nen de kortst mogelijke tijd in Alk maar een dierenasyl te vestigen. Er is propaganda gemaakt voor deze actie „Bouw mee aan het asyl". Ook hebben de winkeliers gesteund bij het maken van propaganda om door middel van onze raambiljetten het publiek op merkzaam te maken op deze actie. Door enkele dierenvrienden moest zeer veel werk worden verricht. Het bestuur werd bijgestaan door een werkcomité, waarvan de leden enkele weken onver moeibaar en voorbeeldig hebben gear beid. Uitgezonderd enkele grotere gif ten, is het bereikte resultaat te danken aan het bijeenbrengen van zeer vele kleintjes. Hoewel de medewerkers hun best hebben gedaan, hebben niet alle onderdelen van de actie materieel ge win opgeleverd, doch men beschouwt het feit, dat de dierenbeschermings gedachte onder de aandacht van de mensen is gebracht als een dankbaar en zeer belangrijk werk. De stand bij V. en D. is door vele dierenvrienden uit Alkmaar en omgeving bezocht. Daar kon men constateren, dat zovele men sen echte dierenvrienden zijn. Er wer den 32 nieuwe leden uit Alkmaar en omgeving ingeschreven. Aan deze actie, die een week heeft geduurd, heeft Ber gen naar verhouding een belangrijk aandeel gehad., in verband waarmede vermeldenswaardig is het op meerdere terreinen genomen initiatief van een aldaar woonachtige medewerkster. De gehele actie heeft een netto winst op geleverd van 1025. Van de plaats af wordt dank gebracht aan allen, die in welke vorm dan ook de actie hebben gesteund. Het bestuur zal na een adempauze een hernieuwde activiteit moeten ontketenen. De vol gende phase zal bestaan uit het houden van een verloting. Vele door de mid denstand geschonken prijzen zijn hier voor in petto gehouden. Deze zijn de moeite van het kopen van een lot ten volle waard. Er zullen nog een paar hoofdprijzen worden bekend~-gemaakt. Het behoeft geen betoog, dat er zeer veel geld nodig is vooral als men in aanmerking neemt, dat het alles langs particuliere weg m-oet worden ver gaard. We willen een dierenhuis bou wen, dat de toets der critiek op het gebied van behuizing en hygiëne volle dig kan doorstaan. Het reeds bestaande asylfonds is nog niet groot genoeg en we blijven hopen op een voortdurende offervaardigheid bij het publiek voor dit goede doel. Het bestuur zou het ten zeerste toejuichen als er in een bepaal de grotere gemeente in de omgeving van Alkmaar ook eens activiteit werd betoond evenals te Bergen. Alle ge meenten uit de naaste omgeving heb ben er belang bij. Het gironummer van de penningmeesteresse, mevr. Vorsten- burg te Alkmaar is 424482. Ook de in specteur, de heer Verwer, neemt gaar ne giften in ontvangst. Welkom in het vaderland Met de troepentransportschepen „D, Waterman" en „Empire Brent", ver. trokken 13 en 14 November van Tand. jong Priok en vermoedelijke aan. komst 5 en 7 November, zullen de vol. gende stad- en streekgenoten huis. waarts keren: Sold. C. T. Bruin, Breedstraat 5], Alkmaar; sold. N. T. Blom, Hoeverpad 52, Alkmaar; korp. A. C. vd Broc-ck Perronstraat 9, Alkmaar; sold. G. Haa- ker. Westerweg C 393, Heiloo; sold. A. E. Alleman, Stationsstraat K 63, Heiloo; A.O.O. J. Nieuwland, Olden- burglaan 15, Bergen; marn. II H. M. Dorre, Doorntjes 39, Bergen. VAN DE POLITIE In de loop der laatste dagen zijn door de politie 4 heren- en 1 damesrijwiel aangetroffen op de openbare rijweg. Inlichtingen worden verstrekt op het politiebureau. Gisteren zijn na afloop der veemarkt twee graskalveren aangetroffen. Ook hiervoor verstrekt de politie inlichtin gen. Dinsdag werd in de manege „Bosch- rand" te Heiloo ter opening van het seizoen een dressuurwedstrijd gehouden voor leden van de manege. De wed strijd werd in twee afdelingen gereden en wel één voor leden die reeds eerder prijzen hadden gewonnen en één voor hen die nog niet zo gelukkig waren ge weest. Ook in de te stellen eisen was het verschil tot uiting gebracht. Het resultaat van de wedstrijd waar bij als jury optraden kol. H. Riem. dr. Stokreef en mevr. Ris, was als volgt. Afd. A: le prijs mevr. Burger op Irish Dream 59 punten; 2e prijs mr. Leesberg Jr. op Omar 58 punten; 3e pr. mej. M. Bührman op Irish Dream 53 p. Afd. B: le prijs mevr. Keiler op Vlammetje 58 punten; 2e prijs mej. v. d. Pot op Irish Dream 57 punten; 3e pr. mej. v. Nievelt op Sultan 53 punten; 4e prijs mej. Schroder op Carmen 49 punten en mej. de Gier op Madeleine 49 punten. Er waren in totaal negentien deelne mers en bij de wedstrijd bleek duide lijk dat de rijcapaciteiten van vele rui ters aanmerkelijk vooruit waren ge gaan vergeleken bij de laatste wedstrijd. De Politierechter in Alkmaar, mr. R. W. J. C. van den Wall Bake, kreeg gis teren een groot aantal rechtszaken van ondergeschikt belang te behandelen. Het was al diefstal, belediging en mis handeling wat de klok sloeg, doch meestal behoefde er niet lang over ge sproken te worden en werden de offi cier, mr. J. C. V. Meischke en de Po litierechter het spoedig over de boete eens. De zaak tegen F. J. L. uit Heerhugo waard diende gisteren voor de tweede maal. L. was diefstal van een rijwiel ten laste gelegd. De behandeling werd destijds aangehouden, om eén reclas- seringsrapport te kunnen inwinnen. Het rapport was inmiddels gereed gekomen en naar aanleiding hiervan eiste mr. Meischke thans f 60 subs. 30 dagen. De uitspraak was conform de eis. G. M. uit Schoorl, die in staat van faillissement is, verkocht enige tijd ge leden een partij hout ter waarde van f 70 en verzuimde zijn curator hiervan in kennis te stellen. Mr. Meischke vond dit zo ernstig, dat hij een gevangenis straf van drie maanden eiste. De uit spraak was twee maanden hechtenis. W. D. uit Egmond aan Zee schold op 5 Augustus haar buurvrouw uit voor al wat lelijk is, omdat deze een teil ge ledigd had in de emmer, die D. voor de vuilnisman had klaargezet. De Officier en de politierechter waren het er over eens dat hier f 20 subs. 10 dagen op moest volgen. J. H. uit Limmen had zich te verant woorden, omdat hij zijn enige rivaal in het bereiden en verkopen van ijs, op hardhandige manier aan het verstand had gebracht dat het deze niet paste SLAPENDE RIJK WORDEN Dit waren ongeveer de woorden van Mevr. Kijkuit, sinds 3 weken in Alk maar woonachtig. Bij haar wekelijkse winkeldag kwam ze vanzelfsprekend ook bij ROOS terecht. De enorme keus noemde zij gewoon 'n sprookje en de prijzen zó laag, kon ze bijna niet ge loven. Dit was werkelijk haar beste dag, kopen bij ROOS daar kan men dubbeltjes sparen. (Ingezonden Mededeling) District1 Alkmaar Nederlandse Biljartbond De stand in de B-klasse (cadre) was op 26 October als volgt: Onder Ons 1702 286 5.95 14 4 Drie Ruiten 2047 256 7.99 12 4 Z.E.K.Z.? 1977 261 7.57 12 4 Optimisten II 1673 262 6.38 12 4 Optimisten I 2283 285 8.01 9 4 (Boven de cijferkolommen komt resp. het vol gende te staan: carb., brt., alg, gem., match- pnt. en gesp. wedstrijd.) Stand C-klasse (libre) per 26 October: Gekr. Valk 2374 640 3.70 31 5 Witte Huis 2905 634 4.58 23 5 Excelsior II 2496 649 3.84 22 5 Z.E.K.Z.? 2063 604 3.42 20 5 Excelsior I 2655 537 4.94 18 5 Driesprong 2317 550 4.21 18 5 Alcm. Victrix 1957 535 3.65 18 5 Optimisten 1997 688 2.92 18 5 Lindenhoek 1986 644 3.08 16 5 Drie Ruiten 2479 588 4.21 15 5 Burgerlijke Stand G e b oren: Karei M„ z. v. K. M. Henke en J. Fokke; Catharina E. M d v. A. van Mook en C. Goudsblom; Johannes P., z. v. S. Plug en K. G Alders. Gehuwd: Johan B. Sterken en Johanna H. Lugtig; Cornelis Tromp en Cornelia A. Kos; Jan W. F. Kraayo en Anna de Boer. STORM OVER ALKMAAR Door de harde wind, die gisteren over ons land waaide, zijn ook in Alk maar de gevolgen niet uitgebleven. Aan de Koningsweg stortte een dak van een woning in, terwijl bij de Heilooërbrug en de Bleekerskade een boom aan de aarde werd ontworteld. De politie moest vele malen tegen het omwaaien van schoorstenen en ver keersborden waarschuwen. vlak voor zijn stablissement zijn waar te koop aan te bieden. Vijftien gulden boete of 10 dagen hechtenis, was de taxatie van mr. Van den Wall Bake en dit was geheel overeenkomstig de wens van mr. Meischke. J. C. T. uit Alkmaar, die een zekere W. te lijf was gegaan, werd bij verstek conform de eis tot f 15 subs. 9 dagen veroordeeld. H. en C. K. uit Noord-Scharwoude bouwden een zuurkoolfabriek om tot een koelhuis, nog vóór de betreffende instanties hun toestemming hiertoe had den verleend. Zij hoorden ieder f 50 subs. 25 dagen tegen zich eisen. Nadat mr. Van Hilten zijn mening omtrent deze kwestie uiteen had gezet, werden beide verdachten tot f 15 subs. 9 dagen veroordeeld. T. N K. uit Beemster, die tijdens het rooien van bieten ongenoegen had gekregen met zekere M., en die, om zijn woorden kracht bij te zetten, van zijn handen gebruik had gemaakt, werd tot f 8 subs. 4 dagen veroordeeld. MEISJE AANGEREDEN Gistermiddag werd op de hoek van de Snaarmanslaan en de Geesterweg een zevenjarig meisje door een bak fiets aangereden. Het meisje stond met enige vriendinnetjes te praten, en stapte achteruit op het moment dat de bakfiets naast haar reed. Het kind kwam te vallen en werd op dokters advies naar haar huis vervoerd, alwaar een lichte hersenschudding geconsta- ,eerd werd. Een beroep op de personeelsverenigingen Zoals onze lezers zich wellicht zul len herinneren, wezen wij er enige tijd geleden op, dat de hoge entree prijzen voor velen een bezwaar zijn om geregeld of zelfs maar een enkele maal een goed toneelstuk te gaan zien. Groot zijn de moeilijkheden (zo heb ben we betoogd) om zonder subsidie van overheidswege ons uitstekende beroepstoneel binnen het bereik van de doorsnee-Nederlander te brengen. We hebben sedertdien contact opge nomen met verschillende instanties en. hoewel velen gaarne bereid waren mede te werken aan een doel, dat ze ker de aandacht waard was, bleek de practijk toch zo te zijn. dat daarvan niet zo heel veel terecht kwam. Men moet zich daarover niet verwonderen. De tijden in het verenigingsleven zijn niet gemakkelijk, het werk, dat men zich tot taak heeft gesteld, eist alle krachten en soms bijna nog meer Dan is het niet aan te bevelen nog meer hooi op zijn vork te nemen met het gevaar dat het ene onder het an dere komt te lijden. Intussen bleef het lammer, dat in de "ichtiug di» we ons hadden voorge steld, niets kon worden ondernomen. Dezer dagen bleek ons echter in een bespreking met de heer Mooy, die we rustig de Alkmaarse toneeldirecteur mogen noemen, dat het mogelijk was een proef te nemen, waaruit zou kun nen blijken in hoeverre onder het minder kapitaalkrachtige publiek be langstelling bestaat voor het beroeps toneel. De kwestie is, dat voor verschillen de in de toekomst te houden toneel voorstellingen nog een aantal plaatsen over is, die tegen een sterk geredu ceerde prijs ter beschikking zouden kunnen worden gesteld van diegenen, die gaarne van goed toneel zouden willen genieten, maar voor wie de prijs een onoverkomelijk bezwaar is Amsterdam als voorbeeld Ten einde dit te bereiken is het de bedoeling, dat een voorbeeld zal wor den genomen aan een wijze van orga nisatie, die te Amsterdam is ingevoerd door de Stadsschouwburg en die tot dusverre tot zeer verheugende resul taten heeft gevoerd. De directie van deze Stadsschouwburg staat daartoe in relatie met tal van personeelsver enigingen. Voor de leden daarvan wor den, door bemiddeling van dé vereni gingen, kaarten beschikbaar gesteld, die toegang geven tot goede voorstel lingen tegen prijzen, welke ver bene don het normale liggen. Ten einde het bovendien mogelijk te maken, dat deze kaarten geleidelijk worden betaald, is een systeem van spaarzegels ingevoerd, elk ter waarde van 1/10 van het totale bedrag. De kaart, waarop de zegels worden ge plakt, is tevens entreebewijs en geeft toegang tot de eerste voorstelling, wan neer in totaal minstens zoveel zegels zijn geplakt, dat de prijs voor de eerste voorstelling is gedekt. En zo vervol gens. De zegels worden verstrekt door de personeelsvereniging, die ze later met de schouwburg afrekent. Dit systeem werkt in Amsterdam perfect; verschillende series uitvoerin gen kunnen worden gegeven uitslui tend voor houders van deze spaar kaarten. Vier voorstellingen De proef, die te Alkmaar zal worden genomen, omvat een serie van vier voorstellingen, die ter beschikking zal worden gesteld voor 6 per serie. Dit betekent dus, dat op iedere kaart tien zegels van elk zestig cent zullen moe ten worden geplakt. Aangezien de voorstellingen lopen tot in Maart en April komt het er op neer, dat iedere maand ongeveer twee zegels moeten worden geplakt tot een gezamenlijk bedrag van f 1.20. We geloven deze proefneming van harte te mogen toejuichen. Want zij die deze gelegenheid aangrijpen om kennis te maken met ons Nederlandse beroepstoneel, zullen zich daarmee een stukje cultuur eigen maken op een zo genotvolle wijze, dat ze er vermoe delijk nooit meer afstand van zullen willen doen. De personeelsverenigingen Aangezien de personeelsverenigingen in de opzet worden betrokken, ligt het voor de hand, dat zij een belang rijk aandeel zullen hebben in het sla gen er van. Houden ze zich afzijdig, dan zal er van het hele plan weinig terecht komen. Maar daarmee wordt dan ook de gelegenheid voor hun le den afgesneden om te kunnen profi teren van een tak van kunst, die in Nederland een hoog peil heeft be reikt en waarvan ze tot dusverre wei nig hebben kunnen genieten, omdat de entreeprijzen dit in de regel beletten. De heer W. Mooy, directeur van „Het Gulden Vlies" doet dan ook een beroep op alle personeelsverenigingen zich met hem in verbinding te stellen over deze aangelegenheid. Ten einde de gedachte der goede en goedkope voorstellingen verder te ontwikkelen, hoopt hij, dat op de duur uit deze ver enigingen een comité zal voortkomen, dat zich meer in het bijzonder met de ze materie bezig houdt en waarmee verbeteringen kunnen worden door gevoerd. We willen dit artikeltje niet beslui ten zonder een woord van lof te heb ben gericht aan het adres van de heer Mooy. We weten uit tal van bespre kingen, die we met hem over dit on derwerp hebben gehad, hoezeer hij zijn best heeft gedaan om het toneel, dat hem zo zeer ter harte gaat. te brengen binnen het bereik van men sen, voor wie tot dusverre de kosten een onoverkomelijk bezwaar vormden Het is mogelijk, dat ook nu nog voor sommigen de prijs een bezwaar bliift Men zal echter moeten erkennen, dat een grote stap is gedaan in de goede richting. Hei- Consultatiebureau voor zuigelingen houdt een speldjesdag Het Consultatiebureau voor Zuige lingen, waarvoor, na 1947, voor het eerst weer een beroep gedaan wordt op ieders plichtgevoel en vrijgevigheid houdt Zaterdag een speldjesdag. Ver leden jaar heeft het bestuur zonder de „jaarlijkse" speldjesdag de eindjes aan elkaar weten te knopen, zij het dan ook met moeite en daarom komt het nu zonder schroom bij de burgerij aan kloppen. Het Consultatiebureau voor Zuigelingen werkt controlerend en dus ziekte-voorkomend. In het gebouw naast dat van „Het Witte Kruis" in de Gasthuisstraat, houdt dr. Schoo, bijge staan door zuster Drentje, zitting: Dinsdags van 2y—Sy, en Vrijdags van 914—10^. Moeders van alle gezindten en alle standen kunnen haar kinderen tot 12 5 18 maanden daar regelmatig laten onderzoeken, raad ontvangen over be handeling en voeding en zij worden daar gewezen op de eventuele wense lijkheid van doktersbehandeling wan neer een gebrek of ziekte bij het kind je door het onderzoek aan het licht zou komen. Ongeveer op de tijd, dat het begint te lopen, neemt het „C. B. voor Kleuters" de taak over van het „C. B. voor Zuigelingen", totdat de schoolarts het kind weer opvangt op de lagere school. De bezoeken aan het Centraal Bureau zijn in principe gra tis, maar bij de inschrijving van een kind is een vrijwillige bijdrage door de moeder zeer welkom. Gemeente subsidie, een subsidie van de „Noord- Holl. Commissie voor Kinderhygiëne", de inhoud van „de bus" in het lokaal van het C. B. plus enkele, veel te weinige donateursgelden zijn de bronnen van inkomsten. Aan de bur gerij is thans de taak door een bijdra ge te helpen, de begroting sluitend te maken. De collectrices zullen Zaterdag de gehele dag hoe slechter 't weer, hoe groter de toewijding haar taak ver richten. Niet voor haar plezier, maar voor het goede doel. Wie nog wil mee helpen kan zich aanmelden bij zuster Drentje, Nassaulaan 28. Zij kan zich Zaterdagochtend vanaf 9 uur melden op het C. B. voor Zuigelingen in de Gasthuisstraat naast „Het Witte Kruis". Het bestuur van de Vereniging voor Zuigelingenbescherming dankt bij voor baat allen, die door een goede gave in de bus er voor zorgen dat onze collec trices, ondanks - kou en natte voeten, haar werk met plezier kunnen doen. Glimlachje Winter en zomer.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2