Slotfase van Indonesische probleem breekt aan eer uit het d wijn en K DE GAL Y LEVER OP Het Uniestatuut en de voorlopige Indonesische grondwet gereed Terwijl Moskou ageert, ruziën Westerse landen de fioprogramma Federatief beginsel in grote trekken verwezenlijkt een Onbegrijpelijk verschil van optreden in duidelijke zaak Wat Tito voor Europa betekent VAN MARSDIEP TOT IJ Bernen De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Heiloo Burgerlijke Stand Gratis adverterenl Laatste N teuws Onze Damrubriek DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 plat gelopen om dors- tiet graan, om rokzeug. m kunstmestbonnen, om ergunningen, om oogst rat al niet meer. Dat is Let meer nodig. Ja, voor zij nog bonnen halen, nog niet genoeg van', vel spoedig anders wor- in tegenstelling tot stik- worden uit het buiten- t kan in zachte valuta (vooral Franse francs, e in hoofdzaak een ervoersmoeilijkheden en neer zo groot als zij een den waren. nog twee dingen, waar- elijke bureauhouders be en. Dat zijn de kuikens andse voergranen. Nog de regering hoeveel eie- roed mogèn worden en ris de boer mag houden, voergraan nog niet vol- is het moet ten dele den en nog wel uit dol- aakt het noodzakelijk de enigszins te beperken. 1948 vijftien millioen eie- 1, hetgeen neerkomt op i kippen. De pluimvee- iet aantal op 22 millioen ststellen maar dat zou nd, dat er meer dollars 1 moeten worden aan de ais, enz. Nu meende de rij, dat dat geen be- geweest, want er is een laar Nederlandse eieren t harde valuta, waaraan ad kunnen worden. Deze n staan lijnrecht tegen- Jisschien gaat minister laag of morgen overstag; etekenen, dat het fokken iet meer beperkt wordt. ,n is dat dan een wande- aar de p.b.h.'s. landse veevoeder blijft a moeilijk geval, dat al- lossen door de deviezen er ervan vrij te maken loogde uitvoer naar lan- dollars betalen. Of daar kruitdamp der devalua- ;t opgetrokken, zodat de ;n nog niet volledig ver worden. Liggen de kaar- men rekene er nog maar d op! dan zouden de an de p.b.h.'s op een eind [1 de regering hen niet zij verrichten nog een verk. Dat is de voor- en risatie. Voor allerlei het nodig, dat men in et wat er gezaaid is en oogst zal worden of ge- egevens daarvoor worden .'s verzameld en via de oedselcommissarissen hand wel eens een ande zouden mogen krijgen n aan ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van orziening heet, al is de n oorlogstijd" dan ook nuttige werk zullen de verrichten. Maar geen ier zal daar bezwaar te- morgens „kiplekker" it bed springen. >et uw lever een liter gal tn n doen stromen, andera ver- sel niet, het bederft. U raakt it humeurig en loom. Neem ge CARTER'S LEVERPIL*. ie liter gal op te wekken en ing en stoelgang op natuur- gelen. Een plantaardig zacht rtroffen om de gal te doen Carter's LeverpiUetjes. R HEDENAVOND I, 301 m. Nieuwsberichten uur. 6.15 Sportpraatje. 6.30 .05 Radio-Volksmuziekschool. lio-Zoeklicht. 8.15 Radio Phil- 9.15 Plakboek 1925. 10.00 0.20 Avro-orkest. 11.35 Geva- amma. II, 415 m. Nieuwsberichten aur. 6,30 Omroep-koor. 7.40 5 Solisten-parade. 10.15 De 10.45 Avondoverdenking. 11.15 OOR VRIJDAG 1, 301 m. Nieuwsberichten 8 en 11 uur. 8.15 Johan 0 Voor de huisvrouw. 9.00 10.05 Morgenwijding 11.05 Voordracht. 11.25 tamma. 12.00 „Les Gars de lededelingen. 12.33 Sport en Reginald Dixon, orgel. 1.15 1.45 Gramofoonplaten. 2.00 Haarlems trio. 2.55 Ons volk 3.15 Residentie-orkest. 4.00 teert. 4.30 Tussen twaalf en vartet Jan Corduwener. 5.20 iek. 6.15 De Vara feliciteert, 7.00 Denk om de bocht. 7.30 Dr. N. A. Bruining, 7.50 8.05 Muziek. 8.30 Lezing, schenen. 9.00 Men vraagt.... 9.40 De Ducdalf. 10.00 Bui- rzichl. 10.15 Swing and sweet 11.15 Gramofoonplaten. II, 415 m. Nieuwsberichten en 11 uur. 8.15 Pluk de alfuur voor de huisvrouw. 9.35 )0 Ochtendconcert. 11.00 De 35 Als de ziele luistert. 11.45 12.03 Amusements-orkest. gen. 12.55 Zonnewijzer. 1.20 1.45 Gramofoonplaten. 2.15 klok. 3.00 Schoolradio. 7.15 rig. 7.30 Haags Blaaskwmtet. man. 8.12 Sibelius-concert door st. 9.22 Klankbeeld. 10.25 45 Pater H. Bartels. 11.15 TIE-DIENST 5 Concert 9.05 Gram. 10-00 ld Smart (orgel). 10.30 Eng. hy en Mayair Orchestra. 11.00 Kelley en Strijkorkest. 11.80 12.00 VI. Br.: Koorrrwz^fc ke,st. 1.15 Gram. 2.00 Geva- 2.45 Schoolradio. 3.00 Eng. en orkest. 3.30 Troise «o .00 Voordracht. 4.15 Vocaal*- II.S.: Gram. 5.00 Kootwijk* Br.: Voor de soldaten- 6.30 soldaten. 7 30 Gevarieerd* mi ziek 8.15 Film revue. 8-3° orkest. 9.05 Kunst Kaleido* van Beethoven, 10.15 Grai* 0 Diversen, (Van onze redacteur voor Indonesische vraagstukken) Uet vermoeden, uitgesproken In onze vorige beschouwing over de Indone sische kwestie, dat de Ronde Tafel conferentie zich zou gaan haasten, is ten voile bewaarheid. Er is in de af gelopen week koortsachtig gewerkt om tot een eind te komen. De Centrale Commissie is vele malen bijeen geweest en vergaderde zelfs een keer tot diep in de nacht. Alle commissies hadden opdracht vóór 24 October rapport uit te brengen over de stand der bespre kingen en zoveel mogelijk met tastbare resultaten te komen. De sociale com missie en de culturele commissie kwa men practisch met haar werk klaar, maar zjj hadden dan ook de minst zwa re problemen op te lossen. De militaire commissie bracht het ook heel ver; over wat er met de marinebasis Sura- baja gaat gebeuren wordt echter nog onderhandeld. De speciale commissie van vier, die was gevormd om uit de impasse te raken over de milliarden- nota, slaagde er in een voorstel te for muleren, dat nog door de delegaties wordt bestudeerd. De belangrijkste resultaten, die eerst gisteren bekend werden, kwamen van de staatkundige commissie. Zij is er in geslaagd tot overeenstemming te komen over het Uniestatuut. Het voornaamste der over gebleven geschilpunten betrof dat der burgerschapsrechten; Nederlanders en Indonesiërs zullen in eikaars landen niet geheel in rechten worden gelijk gesteld, maar, zo heet het, er zal geen noemenswaardig onderscheid in behan deling worden gemaakt. Luidde het aanvankelijk, dat de In donesische delegaties niet met een ontwerp-grondwet zouden komen vóór de vraag, wat er met Nieuw Guinea moet gebeuren, zou zijn opgelost, thans is de inhoud van de voorlopige grond wet toch bekend gemaakt, hoewel over Nieuw Guinea nog niets uit de doeken is gedaan. In het afgelopen weekeinde heeft minister Stikker ge poogd in een te zijnen huis belegde conferentie* de moeilijkheid op te los sen, echter zonder resultaat. Het is niet al te gewaagd te veronderstellen dat ook in dit opzicht in de afgelopen dagen vorderingen zijn gemaakt en dat Nederland opnieuw water in de wijn heeft moeten doen. Verwacht mag worden, dat Nieuw Guinea bij de V.S.I. zal komen als z.g. achterlijk ge bied, waarbij aan Nederland grote voorkeursrechten voor de exploitatie en openlegging zullen worden ver leend. Het ziet er naar uit, dat de zg waardevolle belangen niet meer aan bod zullen komen. De belangrijkste zaken zijn nu wel afgedaan en de Me- nadonezen en Ambonnezen, die jaren lang op allerlei wijzen hun stem heb ben verheven om te trachten zich uit de door Indonesië over te nemen boe del te houden en onder Nederlandse bescherming te blijven, hebben hun laatste hoop nu wel in rook zien ver vliegen. Op 19 October zijn vertegen woordigers van de Twapro (Twaalfde Provincie, Minahasa) en de P. T. B. (Persatuan Timur Besar Vereniging Grote Oost) door Koningin Juliana in audiëntie ontvangen en te zamen met de vertegenwoordigers van de K. K. M. (het staatkundig Comité Minahasa) hebben zij geweigerd door de betrok ken subcommissie van de RTC te wor den gehoord, daar dit toch maar een wassen neus zou zijn. Iets waarin zij vermoedelijk geen ongelijk hebben. De teerling is geworpen en het eindresul taat staat nu wel in grote lijnen vast. Tekenen in dit opzicht is een uitlating van de heer Vorrink, de voorzitter van de Partij van de Arbeid, dat de in vloed van het buitenland oorzaak is geweest, dat het tempo der vrijmaking hoger is geweest, dan men had ge wenst. Overigens is uit de verkiezingen voor het parlement van Oost Indonesië, die Maandag in de Minahasa zijn gehou den, wel gebleken, dat er geen meer derheid voor deze bepleite afscheiding van Indonesië is te vinden. En de sa menstelling van de Zuidmolukkenraad heeft aangetoond, dat ditzelfde in vrij wel gelijke mate voor de Ambonnezen geldt. Rustig op Java. Op Java is het in de afgelopen week, de omstandigheden in aanmerking ge nomen, vrij rustig geweest. Dit kwam onder meer daarin tot uiting, dat men voor het eerst sinds de Japanse capi tulatie weer een treinverbinding tussen Surabaja en Semarang tot stand heeft gebracht. Daarentegen kwamen er van Sumatra's Oostkust noodkreten van plan ters dat het aantal overvallen in de laatste tüd schrikbarend toeneemt. De legercommandant vloog dezer dagen van Batavia naar Medan om de situatie te bespreken. Grote verbazing is in Nederland ge wekt door de mededeling, dat het repu blikeinse leger sinds enige tijd uit 's Lands kas wordt gevoed en gekleed. Dit wordt echter begrijpelijker als men bedenkt, dat deze kosten, die ruim 7 ton per dag bedragen, niet door Neder land worden gedragen, maar ten laste komen van de financiën van Neder- lands-Indie, die aanstonds door de Ver enigde Staten van Indonesië zullen wor den overgenomen. De ongerijmdheid zit elders en wel in het feit, dat de repu blikeinse troepen wel uit de kas in Ba tavia worden betaald, maar dat de re gering van Djokja tot nu toe geen enke le bijdrage aan het Land heeft gedaan, zoals de andere deelstaten wel deden en bovendien, dat er geen enkele con trole is op de besteding van deze bij dragen. Men laat het kennelijk aan de toekomstige regering van de VSI over dit varkentje nog achteraf te wassen. De grote zaken zijn gedaan en daarin zal geen verandering meer kunnen wor den gebracht. Tenzij men er in mocht slagen de Kamers zo te bewerken, dat geen tweederde meerderheid meer voor de ratificatie van de te sluiten overeen komsten aanwezig zou zijn. De voorlopige grondwet van de V.S.I., lie onmiddellijk na de overdracht van de souvereiniteit van kracht zal wor den, zal de hevoegdheden van de cen trale regering limitatief opsommen; alle niet genoemde onderwerpen worden aan de bevoegdheid van de regeringen der deelgebieden gelaten. De V.S.I. zal hebben een president, ministers, een Senaat, een Volksverte genwoordiging, een Hoge Raad van In- denesie en een Algemene Rekenkamer. De President is onschendbaar en hoofd van de staat. De procedure van de verkiezing van de eerste president is nog niet geheel vastgesteld. De president wijst drie kabinetsfor- (Van onze diplomatieke medewerker) £)E INTERNATIONALE HORIZON, daaraan bestaat geen twijfel, heeft zich in de laatste weken snel verduisterd. Door de stichting van de Oost- duitse staat heeft de Sowjetunie het politieke offensief in Duitsland hervat en ten aanzien van Joegoslavië dreigt zij openlijk met aggressie. Ernstiger mis schien nog is, dat de Westelijke geallieerden zich intussen de luxe van in terne meningsverschillen permitteren. Terwijl Amerika het nodig oordeelde. Joegoslavie's candidatuur voor de Veiligheidsraad te steunen, stemde Groot- Brittannie tegen. Moskou zal daaruit wellicht concluderen, dat Amerikanen en Britten even verdeeld zullen zijn, Indien het de aanval van het Rode Leger op Joegoslavië zou gelasten. En in West-Duitsland zijn de Amerikanen aan de ene, de Britten en de Fransen aan de andere zijde het oneens over zulke belangrijke vraagstukken als het stopzetten van de ontmanteling, de her vorming van het internationale contröle-lichaam voor de Ruhr en de opne ming van Duitsland als een gelijkgerechtigde partner in de Atlantische ge meenschap. Engeland en Frankrijk schijnen nog niet in staat te zijn, hun oorlogsherinneringen te overwinnen, terwijl de Verenigde Staten menen, dat zonder een alliantie met Duitsland West-Europa niet te verdedigen is. Dit dreigt niet slechs een vervreemding tussen West-Europa en Duitsland, maar ook tussen West-Europa en Amerika te zullen veroorzaken. Onder derge lijke omstandigheden zouden de Amerikanen wel eens kunnen besluiten, hun verdediging geheel op hun luchtmacht te baseren, wat het Atlantische Pact in een dode letter zou veranderen. Machtspolitiek Op ideologische gronden is er geen keuze tussen de Sovjetunie en Joego slavië, want hun conflict is geen ideo logisch conflict. Het is een conflict van machtspolitiek van de rauwste soort. Bet gaat om het bestaan van een onaf hankelijk communistisch Zuid-Slavie cn zijn opslorping door de Sowjetunie Voor het Westen kan het daarom nooit de vraag zijn, of de Amerikanen Tito vmpathieker vinden dan de Britten, maar wel of men er gezamenlijk belang bij heeft, dat Joegoslavië onafhanke- hankelijk communistisch Joegoslavië ten bij een zelfstandig Joegoslavië zelfs indien dit communistisch is ligt duidelijk voor de hand. Alleen het ocstnan ervan al houdt de Russen ver wijderd van de Middellandse Zee, ver mindert de druk op Griekenland en neutraliseert waarschijnlijk het groot ste deel van de legers der Russische satellietstaten. Het werkt ook als een rem op het Russische politieke offen sief in West-Europa. Dit is nog niet alles. Er is een moge lijkheid, dat hef voorbeeld van Joego slavië navolging zal vinden in de an dere satellietstater verschillende feiten wijzen in deze richting. En wat zou het Westen zich beter kunnen wen sen dan een onafhankelijk Oost-Euro pa? Zeker, dit Oost-Europa zou com munistisch zijn als de Sowjetunie maar hielden niet ook de gelijkgeaarde c. ken van Habsburgers en Romano vs elkaar in evenwicht? Arderziids is hst duidelijk, dat wan neer Stalin zou worden toegestaan. Tito op de knieën te dwingen. Kan men de meningsverschillen over Duitsland misschien nog begrijpen, ten aanzien van Joegoslavië zijn zij volko men onbegrijpelijk. Op dit punt kan er immers van gevoelskwesties geen spra ke zijn. De Marxistische doctrine toch dat een van de belangrijkste bijproduc ten van de proletarische revolutie de uitschakeling van de oorlog zou zijn, bewijst niet, dat Tito's Joegoslavië niet of minder communistisch dan de Sow jetunie is, maar slechts, dat Marx on gelijk had. Mensen, die onlangs nog Joegoslavië bezochten, erkennen, dat dit land tot in de kleinste bijzonderhe den een getrouwe copie van de Sow jetunie is. Evenals Stalins rijk heeft het land van Tito zijn namaak-federa- lisme, zijn namaak-democratie, zijn po litieke politie, zijn machtige propagan da-machine. De leiders van beide staten maken aanspraak op verafgoding hunner onderdanen en hebben zich de hoogste militaire titel aangemeten. En voor de beschuldigingen van de Kominform, dat Tito het bezit van eigen grond zou tolereren, bestaat geen enkele aaniei ding. Volgens de goed ingelichte ,.Ob server" ts het aantal coöperatieve boer derijen in Joegoslavië sinds einde 1948 van 1300 tot bijna 5000 gestegen. Onge twijfeld maken degenen, die geloven dat Tito om zijn ruzie met Stalin demo cratischer zal worden zich daarom schuldig aan zelfbedrog. rnateurs aan en benoemt overeenkom stig de aanbevelingen van de drie for mateurs de overige ministers. Er komt een uitgebreid en een kernkabinet. Het kernkabinet zal worden gevormd door de minister-president £n de ministers van defensie, buitenlandse zaken, bin nenlandse zaken, financiën >en econo mie. Dit kernkabinet is bevoegd in bij zondere en spoedeisende gevallen be slissingen te nemen, die gelijke kracht hebben als de beslissingen van de vol tallige ministerraad. De senaat verte genwoordigt de deelgebieden en elk deelgebied benoemt twee leden in dit lichaam. De Volksvertegenwoordiging bestaat uit 150 leden. Het aantal leden van de Negara Republiek Indonesia be or aagt de helft van het totaal aantal Leden uit de overige gebieden van Indonesië, en wel 50. Als deelgebieden gelden al die gebieden, die reeds een ei kende status hadden vóór de Van Royen-Rum-verklaring van 7 Mei. Deze zijn de Republiek Indonesië •T'jokja), de Negara's (Oost-Indonesie), Pasundan (Oost-Java). Madura (Suma tri 's Oostkust en Zuid-Sumatra)Voorts de zelfstandige staatkundige eenheden Midden-Java, Bangka, Billiton, Riouw, West-Borneo, Groot-Dajak, Daerah Bandjar, Zuidoost-Borneo en Oost- Borneo. De positie van Zuid-Asahan is nog niet vastgesteld. De Chinese, Europese en Arabi sche minderheden zullen in de volks vertegenwoordiging met resp. negen, zes en drie leden vertegenwoordigd zin. De afvaardiging in de voorlopige volksvertegenwoordiging van leden uit de deelgebieden buiten de Negara Republiek Indonesia wordt in onderling overleg geregeld. Daarbij wordt uit gegaan van de zielenaantallen der be volkingen. De regering van de V.S.I. zal binnen een jaar in geheel Indonesië vrije en geheime verkiezingen doen houden voor een definitieve volksvertegenwoordi ging. De Constituante wordt gevormd door uitbreiding van deze gekozen volksvertegenwoordiging en de nieuwe alsdan aan te wijzen Senaat met gelijke aantallen buitengewone leden als zij ge wone leden tellen. Deze buitengewone leden worden op dezelfde wijze geko zen of aangewezen als de gewone leden. De verenigde vergadering van de Volksvertegenwoordiging en de Se naat, beiden in dubbele getale, is de constituantie. In het eerste hoofdstuk van de con stitutie worden voorts de algemeen menselijke rechten en vrijheden om schreven, waarbij de vier vrijheden van de Verenigde Naties tot richtlijn zijn ge nomen. Gistermiddag is de (semi perma nente) ulo-school te Wieringerwerf slachtoffer geworden van de storm. Bij na het gehele dak waaide eraf. Een leerling liep daarbij een lichte verwon ding op. In de zitting van de Hoornse ge meenteraad is dank en waardering be tuigd aan wethouder Blok, wiens functie eindigt door de voorziening in de burgemeesters-vacature. Ook loco- burgemeester Casius werd lof toege zwaaid voor de goede wijze waarop hij het burgemeesterschap had waargeno men O Hoogwoud bezit thans een ge- meentevlag Te Andijk is een plaat selijke afdeling van het Prot.-Interke- kelijk Thuisfront opgericht Een droevig ongeluk gebeurde te Lutje broek, waar een tweejarig jongetje te water geraakte en verdronk.n Gelezen achter een winkelruit te Enkhuizen: Gesloten wegens ronde ta fel-conferentie. Velsen is een der eerste gemeen ten in den lande (door zijn ligging in de gevarenzone A) waar de luchtbe scherming opnieuw wordt georgani seerd. Een fel debat ging vooraf aan het raadsbesluit om een crediet van f 11.700 voor heroprichting te verlenen De gemeente heeft een woonhuis te Velsen-Noord beschikbaar gesteld voor de inrichting van een wijkgebouw van Het Witte Kruis. Groot en klein nieuws uit Zaandam: Vermoedelijk doordat kinderen met lu cifers hadden gespeeld, is brand uit gebroken in een lompen- en metaal- handel aan het Rustenburg. Vijftien ton in balen verpakt papierafval ging in vlammen op. Een 73-jarige dame, lij dende aan toevallen, is in een langs de Prov. weg lopende sloot geraakt en verdronken. Dr. Th. van Berkestijn viert Zaterdag zijn 25-jarig jubileum als huisarts, 'n Inwoner van Zaandam wiens nieuwe Citroën enige weken ge leden in Parijs werd ontvreemd in de Lichtstad worden dagelijks 3040 auto's gestolen ontving thans het verheugende bericht, dat zijn wagen terecht was. De dieven hadden de auto gebruikt bij 'n (mislukte) bankoverval en de Citroën bij de vlucht achterge laten. O Burgemeester Slager van Wormerveer zal in 1950 zijn ambt neer leggen Te Westzaan hebben de twee aldaar gevestigde Doopsgezinde Ge meenten besloten tot fusie Mevr. M. J. PetersWeissing te Wormerveer is benoemd tot schoolarts in het dis trict Zaanstreek-Noord. Tram door vallende boom getroffen Gistermiddag omstreeks half twaalf is een der zware bomen in de tuin van ,De Rustende Jager" ten offer geval len aan de storm. Het gevaarte stortte om en kwam terecht op één der rijtui gen van de tram naar Alkmaar, die op het station te Bergen stond. Persoon lijke ongelukken hebben zich daarbij niet voorgedaan, doch het dak van het rijtuig werd licht beschadigd. De scha de was niet van dien aard, dat de wa gen uit de dienst moest worden geno men en de tram kon ook op de vastge stelde tijd naar Alkmaar vertrekken. De treinenloop ondervond door het ge beurde geen vertraging. 2. Kees Kakatoe heeft aan Moeder Woeffie beloofd de brief zo snel mo gelijk naar het rijk van Koning Sam ba te brengen enhij houdt woord ook. Regelrecht vliegt hij door naar het Apenwoud en overhandigt zonder veel te zeggen, het briefje aan Moeder Woeffie. Pim, Pam en Pom zijn erg blij met het levensteken van hun Moeder, maar hoe verder zij het briefje lezen, hoe zwijgzamer ze worden. Ook zij verlangen plotseling heel erg naar hun Moeder, naar Dierendorp en naar al hun vrienden, die ze daar hebben ach tergelaten. „Hoe zou het met Tommie en Brommie gaan?" roept Pim en veegt terluiks een traan van zijn wang. „En Wetsnavel?" roept Pom. „Moe der schrijft er haast niets over!" Pam weet zich ook al niet goed te houden en even later zitten de drie broertje! erbarmelijk te huilen. G e b oren: Klaas, z. v. P. van 't Veer en A. Jonker; Wilhelmina Ma ria, d. v. H. C. Houtenbos en G. L. Smorenberg; Catharina Agatha Maria, d. v. H. J. de Boer en Maria Mooij. Ondertrouwdi Johannes M. Zonneveld en Wilhelmina T. M. Rij- ker.berg. G ehuwd: Klaas Schimmel en Wilhelmina C. Wilbrink; Jacobus Schoen en Anna Heijne. Overleden; Jacobus C. Ham, 84 jaar, echtgen. v. Guurtje Kramer; Ief- je Brommer, 74 jaar, echtgen. van G. Rademaker. Besommingen l|muiden De besommingen van Woensdag waren: stoomtrawlers: IJM 94 f 13.900; 1JM 49 f46.500; IJM 0 f23.700; motorloggers: SCHEV 140 f 13.700; kustvissers: KW 92 f 570; DM 213 f500; IJM 226 f220; IJM 249 f 100 en IJM 277 f290. De aanvoer was 4480 kisten, waarvan 1500 met verse haring en 1650 met makreel. Prijzen per kg: heilbot 2,70—2,60; kl. mid del tong 3,65; tong I 3L00—2,40; tong II 1,95-1,30 en tarbot 2,70-2,35. - Per 50 kg: gVote schelvis 77—69; middel schel vis 51—35; kl. schelvis 38—20,50; middel ting 29—12,50; gr. schol 93—68; middel schol 74-61; kl. schol 49-43,50; schar 35-21,50; verse haring 23,50—11,80; makreel 17,50—8,10; tar bot n 108-102 en kl. haai 16-14. - Per 125 kg:: gr. kabeljauw 268—184; koolvls 60—60 en leng 96—94. niet alieen maar een herstel van de toestand, zoals deze was voor Joego slavie's verzet tegen Moskou, zou be tekenen. Het zou voor de Duitsers en voor de West-Europeanen het sein zijn, rat het Moskou vrij zou staan zijn ge wapende macht tot oplegging van zijn v li te gebruiken. Het psychologisch ef- lect daarvan kan onmogelijk overschat worden het vertrouwen in de Wes- .erse defensie zou er onmiddellijk door verloren gaan. Of de Sowjets besloten hebben, een oorlog te riskeren ter wille van Joego slavie's onderwerping, is niet bekend. Maar men kan er nauwelijks aan twij felen, dat zij zullen toeslaan, wanneer zij voelen, zulks zonder gevaar te kun nen doen. Evenals ten tijde van Hitiers overval op Oostenrijk heeft de demo cratische wereld nog een kans om de vrede te redden, indien zij bereid ii bet gevaar van oorlog onder de ogen t zien. Maar zij zal de oorlog tot een zr kerheid maken, indien zij, evenals toen verdeeld in zichzelve is en er voor te ugschrikt, aggressie met alle macht zulks tegen te gaan. Elf leden der bemanningonder wie de stuurman, van het Deense vrachtschip „1 var", dat 20 mijl ten N.W, van Terschelling op een mijn liep, bij hun aankomst op Ter schelling, waar zij Dinsdagavond door de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen aan wal wer den gebracht. (TELEfoto Anp) Voor onze jongens uit Indonesië Ons volk verkeert terecht in zorg over de vraag, of er straks vol doende werkgelegenheid bestaat voor onze militairen, wanneer zij weldra in duizendtallen uit Indo nesië in het vaderland terugkeren. Het betreft hier een hoogst ern stige zaak. welke aller aandacht verdient. De Verenigde Noordhollandse Dagbladen willen in dit opzicht een bijdrage leveren door voor elke gerepatrieerde militair de gelegenheid te openen, tweemaal kosteloos een advertentie te plaat sen, waarin werk wordt gevraagd. Deze advertenties, waarvan de grootte hoogstens 20 m.m. mag bedragen, worden geplaatst in een afzonderlijke rubriek in alle zeveD edities van de V.N.D. en be reiken dus het gehele gebied van Noordholland boven het Noordzee- kanaai. Bij aanbieding van de adverten ties zal de betrokkene een bewijs dienen te overleggen, waaruit blijkt dat hij gerepatrieerd mili tair is. Hij kan de advertenties desgewenst tegelijk voor achter eenvolgende plaatsingen .pgeven dan wel deze met tussenpozen aanbieden. (Ongecorrigeerd) Niet Cort v.d. Linden, maar Mr. Schokking burgemeester van 's-Gravenhage De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat bjj K.B. van heden de burge meester van Alphen aan de Rijn, mr. F. M. A. Schokking benoemd is tot burge meester van 's-Gravenhage, met ingang van 1 December a.s. Mr. F. M. A. Schokking, die tot de Chr. Hist, richting behoort, is 5 Mei 1908 te Dordrecht geboren als vierde zoon van mr. dr. J. Schokking, de la tere minister van Justitie en Staats raad, die toen Ned. Herv. predikant te Dordrecht was. Hij studeerde te Lei den aan de Rijksuniversiteit, waar hij in 1933 de meesterstitel behaalde. Hij was vervolgens werkzaam aan het de partement van economische zaken, maar hij bleef tot 1938, in welk jaar hij tot burgemeester van 's-Gravenzan- de werd benoemd. Daar oefende hij tot 1942 het bur gemeestersambt uit. Tijdelijk, tot 1944, nam hij deze functie te Hazerswoude waar. Na de bevrijding werd hij weder aan het hoofd van 's-Gravenzande ge steld. Sinds 1 November 1946 is mr. Schokking burgemeester van Alphen aan de Rijn. Incident' op Kemajoran Aneta seint uit Batavia: De Neder landse militaire politie van het vlieg veld Kemajoran heeft hedenmorgen een drietal TNI-officieren, die reeds in het KLM-lijnvIiegtuig naar Djokja had den plaatsgenomen, verzocht het vlieg tuig te verlaten. Van Republikeinse zijde verklaarde men dat te verwach ten is, dat de Republikeinse delegatie op hoog niveau over het gebeurde bij cic Nederlandse autoriteiten zal protes teren. Van Nederlandse militaire zijde werd verklaard, dat het incident ont staan is doordat de papieren van een Republikeinse onderluitenant, die naar Djokja wilde reizen, niet in orde wa ren. Beide anderen zijn geen moeilijk heden in de weg gelegd. DE „COUP ROYAL" ONUITPUTTELIJK Ditmaal weer eens een paar nieuw tjes op 't gebied van de „Coup Royal", vindingen van de laatste tijd. 1. Zwart: 6, 11, 13/16, 19, 21, 23, 24. Wit: 25, 27, 28, 32, 38/40, 45, 47, 48. Wit heeft als laatste zet 4339 ge speeld en belet daarmede 1.2126; wegens 2. 27—210 16x27; (A) 3. 32x21, 23x34; 4. 40x18, 26x17; 5. 45—40; 11—16; 6. 40—35; 16—21; 7. 35—30; 21—27; 8. 30—24; 19x30; 9. 25x34 en Wit wint. A) 2 .26x17; 3. 32—27, 23x34; 4. 40x18; 17—21 of 22; 5. 18—12, 21x23; 6. 12—8 en Wit wint. Voor Zwart is dus 1117 aangewezen, maar dan komt juist het nieuwtje; 1.1117; 2. 28—22! 17x37; 3. 25—200 21x34; 4. 20x20, 15x24; 5. 40x 20 en Wit wint. 2. Zwart; 1, 3, 6, 12/17, 19, 21, 24, 25. 27, 28, 32, 33, 35, 38/41, 44, 45, 47, 48. Met de, „Coup Royal" als hulpmid del maakt Wit als volgt een eind aan de partij: 1. 28—22, 17x46; 2. 33—280 21x34; 3. 40x7, 46x23; 4. 44—400 1x12; 5. 35—30, 25x34; 6. 40x7 en Wit wint. 3. Zwart: 7, 8, 10, 12/15, 17, 19, 21, 23. Wit: 16, 25, 27, 28, 30, 32, 38/40, 45, 47. Wit kan geen voordeel behalen door 27—22 wegens K27—22, 7—11; 2. 16x20, 15x42; 3. 47x38, (of?) 19—24! enz. Wit wint echter als volgt; 1. 2822! 17x37; 2. 16—11, 21x34; 3. 40x200 15x35; 4. 11x24; en nu heeft Wit een gewonnen eindspel. U ziet, lezer, dat er op het gebied der „Coup Royal" weer vele mogelijkhe den zijn. Probeert u er ook eens uw krachten op! t

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7