nhandel Noodlottige brand te kostte vier mensen Medemblik het leven Joegoslavië neemt militaire voorzorgsmaatregelen BER EN Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Hoffman luisterde naar Cripps De „M arshall-hulp" aan Azie Woensdag slotzitting der R.T.C. Grensincident aa^ Hongaarse grens l -&mt gaaf het! Maandag 31 Oct. 1949 146e Jaargang FÈo, 256 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Moeder durfde niei ie springen Grote verslagenheid in Radboud-veste Schreieder illegaal in Nederland Albert van Dalsum hartelijk gehuldigd Weerbericht Plan voor Europese economische samenwerking De vrijmaking van de particuliere handel Honderd doden bij een roofoverval Reservisten onder de wapenen en troepen concentraties aan de grenzen Nog geen accoord over Nieuw Guinea constateerden ouwen de laan onder ee van de i 14 dagen Dit is de Was Uw asseer Uw i weldadig- vG fel. 3260 ding Ookters- tdartsassistente ris van artsen door een chriftel&fte Cum esgeweost met aaoshd- nd practfech gedeelte. raagt grata prapeefeM I, Me. Vo. dm. de Rnvterweg 2B Araeterdam-W, TINGCONSULENT (schrift) opleiding, en lidmaatsch. b.h. ederl. College v. consulenten, Bel- in 6, Scheveningen. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel, 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1-elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: j 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus incassokosten (Van onze speciale verslaggever) Zondagmorgen heeft zich in het rustige stadje Medemblik een vreselijk drama voltrokken, dat aan vier personen het leven heeft gekost. Het perceel Nieuw straat 79, bewoond door de fam. Nic. de Leeuw, brandde totaal uit, bij welke brand de heer N. de Leeuw, zeven en veertig jaar, zijn echtgenote, vier en veertig jaar, hun vijftienjarig dochtertje en hun vijfjarig zoontje het leven hebben verloren. De vermoedelijke oorzaak van de ramp is kortsluiting. Te ongeveer kwart voor negen ont dekte een buurmeisje vlammen in het woonhuis. Zij waarschuwde onmiddel lijk de politie, die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Deze was spoe dig op de plaats van de ramp aanwe zig, maar er viel toen al niets meer te redden. De heer De Leeuw dreef in dit pand een vishandel. Daar hij ook gebakken vis verkocht, stonden er enige pannen met olie in de winkel en deze zijn de bewoners noodlottig geworden. Zij veroorzaak ten nX een sterke rookontwikkeling. De zwarte, vette rook heeft zich door bet gehele huis verspreid en de be woners, die op de bovenverdieping op bed lagen, volkomen overrompeld. Voor het raam Mevr. De Leeuw heeft nog kans ge zien om het raam aan de straatzijde te bereiken, waardoor zij een tweetal dekens naar buiten heeft geworpen. De dekens vatten echter onmiddellijk vlam. De mensen op straat raadden haar aan uit het raam een hoogte van vier meter te springen, doch zij keerde terug, vermoedelijk bezield met de gedachte, om haar kinderen te redden. Welk een drama zich toen achter 't rookgordijn heeft afgespeeld, zal altijd onbekend blijven. Door de Vreemdelingendienst van de politie te Maastricht is Zaterdagoch tend aan alle politiebureaux in Neder land een waarschuwing gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat Joseph Schreieder, destijds een der leiders van de S.D., speciaal belast met de Duitse contra-spionnage, waarschijnlijk reeds sedert enkele dagen in Nederland nu illegaal vertoeft. Verscheidene personen zouden de man, die uit ons land is uitgewezen, in de nabijheid van Breda hebben opge merkt, waar hij, zo wordt veronder steld, besprekingen zou voeren over de uitgaven van zijn binnenkort in Neder land te verschijnen boek. Aan de Vreemdelingendienst is uiteraard de opsporing en aanhouding van Joseph Schreieder verzocht, opdat hij weer op transport naar Duitsland kan wor den gesteld, aldus meldt „De Volks krant". Twee uur lang heeft de toneelspeler Albert van Dalsum Zaterdag na afloop van de première van „De moord in de Kathedraal" moeten luisteren naar hul- digingspeeches ter gelegenheid van zijn 40-jarig toneeljubileum. Voordat de toespraken begonnen las de directeur van de Amsterdamse Stadsschouwburg een telegram voor. waarin Prinses Wil helmina de jubilaris gelukwenste. De minister-president, dr. W. Drees en echtgenote woonden de voorstelling de huldiging bij. De loco-burgemeester van Amsterdam, de heer B. C. Franke overhandigd Van Dalsum de ere-me- caille van de stad. Honderden en hon derden hebben na afloop van de huldi gir.g de grote acteur toegejuicht, toen hij door studenten in 'n antieke draag stoel naar „Lido" werd gedragen, al waar Van Dalsum een souper werd aangeboden. Vervolgens begaf het ge zelschap zich naar de Sociëteit van het Amsterdams Studentencorps, alwaar de huldiging eerst officieel en daarna in hoge mate onofficieel werd voortgezet De beroemde 89-jarige schilder James Ensor is Vrijdagmiddag door een beroerte getroffen. Hij is naar een kli niek overgebracht. ie heeft 'em vier ikt en Kobus >e maalt Weersverwachting tot morgen avond: Vannacht en morgenoch tend matige of zware nachtvorst, behalve in de onmiddellijke na bijheid van de Noordzeekust, en slechts hier en daar mist. Overdag droog en bijna overal zonnig weer, maar in de mijnstreek van Zuid-Limburg waarschijnlijk aan houden van de misttoestand. Meest zwakke wind uit Ooste lijke richtingen en ongeveer de zelfde temperatuur als andaag. Toen de brandweer na een half uur intensief blussen de brand meester was, begaf de burgemeester van Me demblik, de heer P. C. J. Peters, zich in de woning en vond hij de verkool de resten van de man, de vrouw, het zoontje en het dochtertje op de bo venverdieping. Het lichaam van de vijftienjarige dochter, die in de ach terkamer sliep, was geheel verkoold. De heer De Leeuw lag met zijn zoon tje in zijn armen, op het bed, terwijl men het lichaam van zijn echtgenote op de vloer, voor het ledikant, aan trof. Het parket te Alkmaar, dat spoedig ter plaatse was, heeft de lichamen s middags vrijgegeven. Het woonhuis brandde totaal uit, hoewel de zolder intact bleef. Daar er bijna geen wind was, liepen de belen dende percelen vrijwel geen schade op. Ook de achter het perceel staande NACO-garage kon daardoor behouden blijven. Een tragische bijkomstigheid is wel het feit, dat het echtpaar De Leeuw Vrijdag j.l. zijn twaalf en een halfjarig huwelijksfeest herdacht (de vijftienja rige dochter was een dochter uit het eerste huwelijk van mevr. De Leeuw), v/elk feit gisteren te Amsterdam zou worden gevierd, tegelijk met de ver jaardag van haar moeder. Het drama, dat zich achter de gevel van het perceel Nieuwstraat 49 heeft afgespeeld, heeft grote verslagenheid in de Radboudveste teweeg gebracht, want de heer De Leeuw was een ge ziene persoonlijkheid in Medemblik en omgeving. De ramp op de Azoren De acht en veertig lijken zijn geborgen De lijken van de 48 personen, die bij de ramp met de Franse Constellation op de Azoren om het leven zijn geko men, zijn geborgen en zullen naar Frankrijk worden overgebracht. De meeste slachtoffers waren onherken baar verminkt en slechts op grond van op hen gevonden papieren te identifi ceren. Het merendeel vertoonde geen sporen van verbranding. Volgens een der directeuren van de Air-France zou het ongeluk niet aan een „menselijke fout" geweten kunnen worden doch mogelijk aan 't falen van instrumenten. Deskundigen van het vliegveld Santa Maria zijn van mening, dat de piloot een vuurtoren op 't eiland San Miguel heeft aangezien voor het lichtbaken Paul Hoffman, de administrateur van het plan-Marshall heeft Zondag een afzonderlijk onderhoud gehad met de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Van Zeeland, de voorzitter der OEES en de Britse minister van finan ciën Sir Stafford Cripps. De brand te Medemblik. Het perceel Nieuwstraat 79 na de vreselijke brand. Kijkje op de eerste verdieping achterzijde: in het mWden het ledikant, waarin het verkoolde lijk van de dochter werd gevonden. Amerikaanse sieun ook voor Indonesië De vijfde zitting van de Economische Commissie der Ver. naties voor Azie en het Verre Oosten heeft na een ver hit debat het rapport van het Economi sche Secretariaat voor 1948 aangeno men. Het rapport vormt als het ware een „Marshall-plan" voor Azie. In dit rapport wordt bepaald, dat de voordelen van het programma voor Tien maal sneller dan hei geluid Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft onthuld, dat het leger thans een windtunnel gebruikt voor proeven met ra ketten, welke een tien maal gro tere snelheid kunnen bereiken dan die van het geluid. In de 12 c'èntimeter wijde buis worden miniatuurraketten en geleide projectielen aan een windsnel heid van 12.000 km per uur bloot gesteld. technische hulpverlening door de Ver. Naties aan nog niet ontwikkelde lan den zowel ten goede aan alle adspi- rantledenlanden als aan de gewone ledenlanden zullen komen. De achi adspirantleden zijn- Cambodja, Cey lon, Hongkong, Laos, Malakka en Bor neo, Indonesië, de republiek Vietnam en de republiek Korea. De Russische gezant in Thailand, Nemtchina, zei, dat in het rapport pogingen werden aangewend om de nadelige gevolgen van het „kolonia lisme" voor de economie van de lan den van het Verre Oosten te verbloe men. Hierop volgde een scherpe critiek van de V.S., Groot-Britannie, India, de Philippijnen en Malakka. De Ameri kaanse ambassadeur Myron M. Cowen zei, dat de economische toestand in alle landen van Azie door communis tische groepen was ontwricht. De Brit se gedelegeerde, Stent, verklaarde, dat Rusland pogingen deed om koloniale macht over het Aziatische gebied te verkrijgen. Het rapport werd echter ten slotte zonder oppositie aangenomen, maar Rusland onthield zich van stemming Het onderhoud van Hoffmann met Cripps, aan de vooravond van de be langrijke bijeenkomst van OEES, duur de bijna een uur. Het „economische kabinet" van de zeven landen heeft een Brits plan onderschreven, dat door Cripps is opgesteld en dat voorziet in de afschaffing voor Kerstmis van de controlemaatregelen voor de in- en uitvoer t.a.v. ten minste 50 pet. van de particuliere handel van het meren deel van de Marshall-landen. Engeland heeft reeds 82 pet. van zijn particuliere handel vrijgemaakt. Het plan van Cripps zou niet gelden voor Zwitser land, Belgie en West-Duitsland. Tot dusver heeft alleen Nederland een lijst van vrije goederen ingediend, die even uitgebreid is als de Britse lijst, zo werd in kringen van de OEES ver nomen. Het plan voor een „vrijer han delsverkeer" hout „politiële" bevoegd heden in voor de OEES. De secretaris-generaal van de Orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking is Zaterdag er officieel van in kennis gesteld, dat dr. Franz Blücher, de vicekanselier van West- Duitsland, voortaan West-Duitsland in de bestuursraad van de organisatie zal vertegenwoordigen. Volgens berichten uit Bogota zouden honderd personen gedood zijn bij een overval van een bende rovers op het plaatsje Verede Ceylan. Van officiële zijde, is geen bevestiging te krijgen. Verede Ceylan ligt nabij Tulus, in het Cordilleras-gebergte, ongeveer 260 km ten zuid-westen van Bogota. Dit is de tweede roofoverval, die deze maand wordt gemeld. Op 11 October werden volgens berichten in kranten verschei dene personen gedood en een tiental gewond bij gevechten tussen burgers en bandieten in het stadje Betanie in de noordelijke provincie Antioquia, die aan Panama grenst. Troepen zetten de achtervolging der bandieten in, wier aantal op 50 werd geschat. De twee plaatsen waar de roofovervallen zou den zijn gepleegd, liggen ongeveer 320 km van elkaar verwijderd. Rampspoed is over Medemblik gekomen door de noodlottige brand, welke gistermorgen heeft gewoed in de winkel aan de Nieuwstraat aldaar, ten gevolge waarvan het gehele, uit vier personen bestaande gezin de Leeuw op de meest droeve wijze in de vlammen is omgekomen. Onze foto toont het winkelhuis kort na het einde van de brand, die zulke rampspoedige gevolgen heeft gehad, waardoor Radbouds veste in diepe rouw werd gedompeld. Waarnemers der Westelijke mogend heden te Belgrado zijn van mening dat de militaire maatregelen, welke thans door de Joegoslavische autoriteiten worden getroffen, voorzorgsmaatrege len zijn tegen een mogelijke schending van de Joegoslavische grenzen door strijdkrachten van de Kominform. Men is te Belgrado van mening, dat onder meer de volgende militaire voor zorgsmaatregelen door de Joegoslavische autoriteiten zijn genomen: Het onder de wapenen roepen van reservisten, die over het algemeen nog geen dertig jaar rijn en het onder de wapenen houden van een groot aantal oudere reservis ten. Woensdagmiddag om twee uur zal de plenaire slotzitting van de Ronde Tafel conferentie te Den Haag worden ge houden. De zitting zal in haar geheel door de Vara worden uitgezonden, ter wijl I et avondprogramma in aanslui ting daarop eveneens in het teken vati de R.T.C. zal staan. Naar dr. W. Drees op een persconferentie mededeelde, is het Paleis te Amsterdam mede in over weging genomen als plaats waar de formele overdracht van de souvereini- teit over Indonesië zal plaats hebben. pijlen de grote Louis Davids heeft in de twintiger jaren een liedje ge maakt met als onderwerp de mooie benen van de meisjes uit Wenen. Met dan als vergelijkend materiaal de .niesses van de Amstelstad", die natuurlijk glansrijk wonnen. Fr schijnt sedertdien wel iets verancierd te zijn. Want een nieuwe politie-wet in Wenen schrijft voor dat dames die zich in ongedrapeerde staat plachten te doen portretteren, in den vervolge met een badpak bekleed dienen te zijn. Daar zit wat in, vrienden, daar zit wat in: Niet in dat badpak, maar in het wijs besluit. Jammer, dat Davids er niet meer is, om het feit te bezingen! In Londen is van 1 November tot 1 April het gebruik van electriciteit in etalages en voor lichtreclame van 3 tot 22 uur verboden. IVat vind ik maar een néar bericht. vrienden. Laat ons daarom de blik weer naar het Oosten wenden Van daar bereiken ons missiven vol ernst maar ook vol luim. Hebt gij een aansteker? Ja? En werkt die? Ja? Dan iiiiiiiiiiiniiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii zijt ge boffer, want de meeste doen het niét. En daarom is onder het motto: „Een werkelijk goede aanste ker is niets zonder lucifers", een Ber- lijnse firma begonnen met de verkoop van aanstekers, die tevens een heel klein doosje lucifers bevatten. O Dat is leuk, vrienden, Maar in dezelfde Pas maar op, dat je geen grens incident veroorzaakt, Theodoorl stad Berlijn is Karl Holtz gearresteerd een bekende caricaturist. Holtz maak te een anti-Russische spotprent en de klos was-ie. Want dictatuur en humor zijn zaken, die niet samengaan. Dat is hier weer eens opnieuw gebleken. gr verdween in Berlijn (Sowjet- sector) nog iemand naar de ge vangenis. Die meneer had zijn flat in Pankow tot een particuliere bioscoop omgebouwd en vertoonde daar in het geheim pro-Nazistische en militaris tische films. Omdat broeken, die met een riem gedragen worden „te snel slijten", moet de politie in Noord Rijnland-Westfalen voortaan bretels dragen. Van die ijzersterke schoolbre tels, weet u wel? Tot besluit terug naai Wenen. Wij rammelen wel op onze borst, dat je in Utrecht telefo msch een weerbericht kunt besteilen maar in de Oostenrijkse hoofdstam ho:rt men, na het draaien van een bepaald nummer een borrelglasheldere „A". Speciaal voor fiedelaars. fagottis ten pianostemmers en wat dies meei zij. Erg mooi, maar of het nummei druk zal zijn, waag ik te betwijfelen. Zaterdagmorgen, -middag en -avond is de centrale-commissie der R.T.C. on der voorzitterschap van mr. J. H. van Maarseveen en in aanwezigheid van de U.N.C.I voor de vier-en-twintigste maal bijeengekomen. Het eerste punt., dat besproken werd, betrof het Unie statuut, dat thans geheel gereed is. Ver volgens werd de overeenkomst inzake samenwerking op het gebied der bui tenlandse betrekkingen vastgesteld. In zake de uitwisseling van Hoge Com missarissen werd beslist, dat deze bij nota-wisseling zal worden geregeld Ook het laatste verschilpunt inzake de toescheiding der staatsburgers werd uit de weg geruimd. Tenslotte kwam nog de tekst van de resolutie, waarbij de documenten ter plenaire zitting zul len worden geformaliseerd, gereed. De gedurende de namiddag en avond ge houden besprekingen over Nieuw- Guinea zijn nog niet geëindigd. Zaterdagmorgen is de voorlopige constitutie van de Republik Indonesia Scrikat door de leiders van de delega ties uit deelgebieden van Indonesië ge parafeerd. De delegatie van Sumatra's Oostkust heeft de constitutie niet gepa rafeerd en zal dit eerst doen wanneer de status van Zuid Asahan definitief is vastgesteld. In de centrale gemengde commissie te Batavia heeft Nederland voorgesteld alle leden van de TN.I. en burgers, die sedert 10 Augustus zijn gevangen geno men vrij te laten, mits de Republiek bereid is harerzijds de gevangen geno men federale en negara-autoriteiten vrij te laten. De Republikeinse verte genwoordiger stemde met dit voorstel in Door de Haagse recherche is pro- :esverbaaj opgemaakt tegen zeven kin deren in de leeftijd van 12 tot 14 jaar wonende te Scheveningen, die diefstal len pleegden. Door reizigers wordt melding ge maakt van aanzienlijke verplaatsingen van Joegoslavische troepen in de rich ting van de grenzen van Joegoslavië met Roemenie, Bulgarije en Hongarije. Volgens andere berichten hebben de aan Joegoslavië grenzende vazalsta ten der Sowjetunie versterkingen langs hun grenzen opgeworpen, terwijl zij ook troepen derwaarts zonden. De Joegoslavische leiders zouden eer der beducht zijn voor grensincidenten, als gevolg van het schenden van de grenzen door guerrillastrijders dan voor een militaire aanval op grote schaal. Volgens een bericht uit Triest in de conservatieve „Sunday Graphic" zou Albanië misschien Tito gaan steunen. „Generaal Hodja, Stalins „gauleiter" in Albanië, voert in het geheim onderhan delingen met Tito, aldus het blad. „Be richten uit Rome wijzen er op, dat de sterke communistische partij in Alba nië wankelt in haar loyaliteit ten op zichte van de zweep van Moskou en zich mogelijk, naar het voorbeeld van een Tito-gezinde groep, zal losscheuren van het Sowjet-imperium Tito zou be reid zijn met voedingsmiddelen en ma terialen, waar hij eigenlijk zelf zozeer behoefte aan heeft, voor de steun van Albanië te betalen." Door het Joegoslavische minis terie van Binnenlandse Zaken is Zaterdag bekend gemaakt, dat Hongaarse grenswachten Don derdag j.l. over de Hongaars- Joegoslavische grens over een breedte van twee honderd meter met automatische wapens heb ben gevuurd. Het incident vond plaats nabij Donji Miholjac in Kroatië. Het incident is het ern stigste, dat tot nu toe aan de Hongaars-Joegoslavische grens heeft plaatsgevonden. In het communique wordt ver der verklaard, dat de Hongaarse grenswachten het vuur Donder dagavond negen uur openden en eerst Vrijdagochtend drie uur het vuren staakten. Er werd niet alleen geschoten, doch er zijn ook projectielen afgevuurd en handgranaten geworpen. Het vuur is niet door de Joegosla vische troepen beantwoord. De ze bleven in hun stellingen lig gen, .gereed om aan verdere ont wikkelingen 't hoofd te bieden". Er werd niemand gedood of ge wond.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1