Van der Pol ziet de toekomst somber m Komen Kramer en Gonzales naar Nederland? I Liverpool loopt op leiders in ewogen week-eind GROOTMEESTER OP HET GROENE LAKEN Biljarihond onderschai de training van jonge veelbelovende spelers Gordijn Nederlands damkampioen Op zoek naar stoffelijke resten van Mussolini Weer ongelukken tijdens auto-race Mevr. Heemskerk op de tweede plaats Engelse keuzecommissie zoekt midvoor C OP HET MATJE Het Radioprogramma MAANDAG 31 OCTOBER 1949 j^OTTERDAM BOOD WOENSDAGMIDDAG een troosteloze aanblik. Een koude wind gierde door de straten, over pleinen en de grote open vlakten in de binnenstad, de wonden die de Duitse bommen in Mei 1940 In onze grootste havenstad sloegen en waarvan Rotterdam zich nog steeds niet heeft hersteld. Snel zochten de toeschouwers van de oefenwedstrijd, welke het voorlopig Neder lands elftal tegen de Middlesex Wanderers speelde, een goed heenkomen. Ook wjj zochten veiliger oorden op toen Pluvius zijn al te milde gaven voegde bij de krachten van Aeolus, in de hoop achter de deur van het restaurant een warme kachel en een goed kop koffie te vinden. Wij hadden geluk, meer zelfs dan wij hadden verwacht. Lekker dicht bij de kachel zaten wij, onbehoorlijk met twee verkleumde handen rond het kopje, met kleine teugen van de koffie te genieten toen het plotseling tot ons doordrong dat de eenzame biljarter in de achterzaal verrassend goed speelde. Met een opmerkelijk gemak maakte hij de moeilijkste masseer- en piqueerstoten en zijn rappels waren ragzuiver. Het moest een groot speler zijn die daar in zijn eentje aan het trainen was. Zo was het ook, want niemand anders dan Piet van der Pol, Nederlands, Europees en Wereldkampioen demonstreerde in restaurant Suisse zijn super-klasse. Als zevenjarig knaapje han teerde hij reeds de biljartkeu Van der Pol is, zo vertelde hij ons nadat hij zorgvuldig zijn biljartkeu uit elkaar had geschroefd en de ivoren ballen had opgeborgen, zich aan het voorbereiden op de Nederlandse kam pioenschappen, kader 71/2, welke be gin December te Amsterdam worden georganiseerd. Hij zal dan moeten be wijzen, of hij zijn vorm van vorig jaar heeft kunnen behouden. De Leeuw en Sweering zullen zijn grootste tegen standers zijn in dit tournooi, tegenstan ders die heel wat in hun mars hebben. TOCH maakt Van der Pol zich niet bij zonder druk. Niet omdat hij zijn tegenstanders onderschat. Integendeel, hij is er van overtuigd dat zelfs een te genstander die doorgaans met een ge middelde van vijf of zelfs tien punten lager speelt, zeer goed in staat is een partij van hem te winnen. „Ik kom echter het beste in conditie als ik maar gewoon mijn gang ga", zei onze crack. „Wanneer bent u met biljarten be gonnen?" wilden wij weten. „Laat eens kijken. Ik ben nu twee-en veertig, dus een jaar of vijfendertig geleden. Mijn vader had een café moet u weten en het duurde niet lang of ik had de smaak te pakken." „Maar voordat u op wedstrijden uit kwam, zullen er wel enkele jaren voorbij zijn gegaan?" „Op mijn achttiende jaar speelde ik mijn eerste competitie-wedstrijd. Eerst in de derde klasse en het jaar daarop promoveerde ik naar de tweede. Daar na heb ik een jaar niet gespeeld. Er was wat ongenoegen in mijn club, maar dat had op mijn vorm weinig invloed, Want toen ik weer ging spelen, promo veerde ik meteen naar de eerste klasse. Indertijd was dat de hoogste klasse. De hoofdklasse, die wij thans kennen, bestond toen nog niet." Als je nu zelf met veel pijn een „se rie" van vijf caramboles weet te produ ceren, gevolgd door een stuk of wat „poedels", klinkt dat „zo maar" promo veren weinig bemoedigend. In de hoop dat wij in de toekomst ook nog wel eens tot een serie van zo'n slordige tweehonderd caramboles zouden ko men, vroegen wij Van der Pol: „Als je maar vaak en lang genoeg traint kom je van zelf zeker wel tot een beter ge middelde?" „In ieder geval! Maar ik ben het vol komen met Joris van der Berg eens als hij zegt, dat kampioenen niet gemaakt, maar geboren worden en men kan vlug genoeg zien of iemand talent heeft of nooit boven de middelmaat zal uitko men." K.N.V.B. als voorbeeld. Allengs kwam det gesprek op de voetbalwedstrijd die wij beiden hadden gezien. „Die Lenstra kan er toch maar heel wat van" zei Van der Pol. Wij wa ren het er volkomen mee eens. „Het is alleen maar jammer dat wij op het ogenblik maar één Lenstra bezitten". Daar was van der Pol het weer mee eens. „Maar de KNVB doet toch alles wat mogelijk is om meer van dit soort spelers te ontdekken en mindere goden geeft hij de gelegenheid om tot betere prestaties te komen. Kijk en dat be wonder ik steeds weer in de KNVB. Mensen als Lotsy zien vooruit en be grijpen dat een speler niet altijd mee kan en na verloop van tijd vervangen moet worden. Dat is bij ons in de bil jartbond niet het geval. Wij worden steeds groter op het ogenblik telt de bond vijftienduizend leden maai er zijn slechts vier spelers die tot een zelfde klasse behoren. Het klinkt U misschien wat eigendunkelijk als ik dat zeg, maar het is nu eenmaal niet anders. Sweering, De Leeuw, Van Vliet en ik komen telkens tegen andere spe lers in de hoofdklasse uit, die feitelijk geen hoofdklasse-spelers zijn. Het is zo jammer dat de bond volgens mij, en andere insiders als bijvoorbeeld onze oud -kampioen Dommering, niet de juiste weg volgt om topspelers te kweken. Over enige tijd zal het zo zijn dat wij internationaal niet meer meetellen. „Waar ligt volgens U dan de fout?" „Kijk, in Belgie wordt een speler eerst tot de hoofdklasse toegelaten als hij met een gemiddelde van vijf-en- twintig speelt. In Nederland is de grens zeventien en onlangs is het gebeurd dat een speler die een gemiddelde van zes tien maakte zo maar in de hoofdklasse werd geplaatst. Als de topspelers tegen deze mensen moeten uitkomen, ligt het voor de hand dat zij automatisch min der gaan spelen en voor de zwakkere collega's is het zeker niet bevorderlijk tegen veel sterker tegenstanders te moeten uitkomen. Zij durven hun spel niet te spelen, daar zij anders bang zijn dat zij een goede aanvangstoot weg ge ven waardoor het mogelijk is dat wij, Sweering, De Leeuw en mijn persoon tje, een partij kunnen beëindigen. Als zij de ballen goed afspelen is,het moge lijk dat zij tot een paar honderd caram boles komen en dan vindt men het nog een goede prestatie. Het is veel beter dat zij in een la gere klasse hun peil omhoog brengen en dat promotie eerst mogelijk is bij een moyenne van bijvoorbeeld negen tien of twintig. Dan worden de ver houdingen beter, want een speler die een gemiddelde van twintig speelt, kan ook een serie van tweehonderd maken en dus een partij van een van de vier topspelers winnen. Maar een speler die met zestien of zeventien speelt, kan dat beslist niet. Andere mogelijkheden „Wij begrijpen dat volkomen, maar er zijn toch ook nog andere mogelijk heden or» tot verhoging van het spel peil te komen?" „Wel zeker. Men moet bijvoorbeeld beginnen om de spelers uit de libre- klasse niet zo vlug te laten promove ren. In deze klasse krijgen de spelers juist de gelegenheid om het kleine spel tot in de perfectie te leren. Vol gens mij moet een speler pas naar de cadreklasse overgaan als hij in libre met een gemiddelde van twintig speelt. Dan pas kent hij het kleine spel en is het niet moeilijk voor hem om zich aan het veel lastiger cadre- spel aan te passen. Op onze verwondering over het feit, dat de indeling niet was zoals Van der Pol, en met hem vele insiders, het zo graag zouden zien, antwoordde de biljart-meester: „Dat zal ik U vertellen. Mijn vriend Sweering is enige tijd lid van de tech nische commissie van de Biljartbond RIJKE URANIUMFONDS IN TSEJCHOSLOWAKIJE? De „Vrije Raad voor Tsjechoslowa- kije" heeft te Parijs verklaard, dat kort geleden bij Pribram, 65 km. Zuidweste lijk van Praag, uraniumlagen zijn ge vonden „die twintig maal belangrijker zijn dan die in Canada". Het uranium erts werd onder Sowjetrussisch toe zicht gewonnen. STIJGENDE WERKLOOSHEID IN DE VERENIGDE STATEN „Verleden week is, ten gevolge van de stakingen, de werkloosheid in de V. S gestegen tot 1.921 100.", meldt het Amerikaanse ministerie van arbeid. geweest. Die T.C. bestaat uit mensen, die veel voor de biljartsport voelen en daar ook veel werk voor verrich ten. maar zij zien allen, uitgezondera Sweering, niet de weg om het kwe ken van een sterke, jonge garde te verwezenlijken. Sweering heeft ge probeerd daarin verbetering te bren gen. Het lukte hem niet en men nam beslissingen zonder dat hij er in werd gekend, zodat hij tenslotte voor de eer bedankte. „Is Uw critiek op de indeling van de spelers Uw voornaamste bezwaar?" „Ten dele. Er zijn nog andere mo gelijkheden om tot spelpeilverhoging te komen. Waarom zou het niet moge lijk zijn om, evenals bij voetbal en athletiek, districtsgewijze training aan jonge veelbelovende spelers te geven. Neem nu eens Jantje Feeken bij U uit de buurt. Dat is een jongen met talent. Daar ben ik van overtuigd. Maar wanneer komt die jongen nu eens in de gelegenheid om zijn spelpeil te verhogen? In heel Noord-Holland- Noord is er geen speler, waar hij nog iets van zou kunnen leren. Als Jan daar maar een beetje blijft koekhak ken, zal er nooit uitkomen wat er in zit". Over deze uitspraak van Van der Pol dachten wij in de trein, die ons weer naar Noord-Holland bracht, nog eens na en wij kwamen tot de overtui ging, dat die ronde Rotterdammer ge lijk heeft. Het is te hopen, dat ook de leden van de T.C. van de Nederlandse Biljartbond dit zo spoedig mogelijk gaan begrijpen, want anders kon het weieens zijn, dat Van der Pol, Swee ring, De Leeuw en Van Vliet de laat- sten der Mohikanen zullen zijn. Een van de merkwaardige gebeurtenissen uit het leven van de biljart kampioen Piet v. d. Pol was zijn optreden voor de televisie te Eindhoven. De Hagenaar F. Gordijn, die door het uitvallen van verschillende spelers ge heel onverwacht aan het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland deelnam, heeft Zondagavond remise gespeeld tegen de IJmuidenaar Ligthart. Door deze uitslag is Gordijn kampioen van Nederland geworden. De eindstand is: 1 F. Gordijn, 's Gra- venhage, 14 gesp., 22 pt.; 2 en 3 G. E. van Dijk, Wageningen, R. C. Keiler, Amsterdam, 14 gesp., 20 pt.; 4 tot en met 8 A. Ligthart, IJmuiden, J. H. Vos, Amsterdam, C. Suyk, IJmuiden, B. Du- kel, IJmuiden, J. Metz, Amsterdam, 14 gesp., 14 pt.; 9 en 10 P. Beers, Noordscharwoude, H. Laros, IJmuiden, 14 gesp., 13 pt.; 11 O. Doornbos, Appin- gedam, 14 gesp. 12 pt.; 12 en 12 J. Baas, Enschede, H. Onnink, Aalten, 14 gesp., 11 pt.; 14 en 15 Ph. J. Ham, Rot terdam, O. Drenth, Emmercompascuum, 14 gesp., 9 pt. Zaterdag hebben honderden perso nen op het Vérano-kerkhof te Rome gezocht naar het graf van Mussolini. Volgens krantenberichten waren de stoffelijke resten van de duce name lijk in het geheim naar Rome gebracht en begraven onder een grafsteen met de naam „Mozzoni". De autoriteiten van het kerkhof verklaarden echter, dat dit een familiegraf was en ontken den, dat de. mogelijkheid bestond, dat de resten zich in dit graf bevonden. Reuter tekent hierbij aan, dat Musso- Vnies lichaam in 1946 van het kerkhof te Milaan werd gestolen, doch kort daarna %n een kloosterte Pavia werd ontdekt. De regering legde beslag op het lijk en begroef het op een geheime piaats. De resten zouden niet binnen tien jaar aan de verwanten worden teruggegeven. PIET v. d. POL Concentratie Naar wij vernemen zijn onderhande lingen gaande ten einde in enkele Ne derlandse steden exhibitie-wedstrijden te organiseren tussen de Amerikaanse beroepsspelers Jack Kramer en Pancho Gonzales. Het is echter nog lang niet zeker, dat deze ontmoetingen inderdaad zullen doorgaan. Het bestuur van de Internationale Hockey Federatie heeft op haar hijeen- komst te Parijs besloten dat de Coupe Lijauteij voor het seizoen 1948'49 aan Nederland zal worden toegewezen. Deze coupe worden toegewezen aan 't natio nale herenteam dat in een bepaald sei zoen de beste prestaties heeft verricht. De vergadering werd gepresideerd door Jhr. L. J. Quarles van Ufford. Mevrouw Heemskerk heeft haar partij in de vijfde ronde van het inter nationaal schaaktournooi te Barcelona van de Frangaise mevr. Simans-Chau- de verloren. De stand is thans: 1 mevr. Simans-Chaude Wh pnt.; 2, 3, 4 en 5 mevr. Heemskerk, mej. Saunders, mej. Bussers en mej. Cisuentes, allen 3 pnt.; 6. mej. Tranmer 2 pnt. plus 1 afge broken partij; 7. mej. Celat y, pnt. plus 1 afgebroken partij; 8. mevr. Guinart i/3 pnt. Zaterdagavond werden in het Sportfondsenbad te Amsterdam de zwemkampioenschappen van deze stad georganiseerd. Bob Bonte en Jannie de Groot behaalden de titel op de 200 me ter schoolslag. Greetje Galliard en de veteraan Stan Scheffer werden één op de 100 meter rugcrawl en de 400 meter borstcrawl werd door Hannie Termeu- len en Smits gewonnen. Het koppel FaanhofHijzelendoorn eindigde op de tweede plaats van de in ternationale plo,gachtervolging, welke Zaterdagavond in het Antwerpse Sport paleis werd gereden. Het Belgische koppel Van de VeldeInghels werd winnaar. Een wedstrijd achter handels motoren leverde Middelkamp eveneens een tweede plaats op. In het Sportpaleis te Brussel wer den belangrijke sprintwedstrijden voor professionals gereden. Harris was ieder een weer te vlug af en hij won de wed strijd met vijf punten. Arie van Vliet eindigde op de tweede plaats met zes punten. Het Nederlands kampioenschap sa- belschermen is door de Hagenaar Kuy- pers gewonnen. Op de Parijse ijshockeybaan heeft het Amsterdamse ijshockeyteam ,.De Ijsvogels" zijn eerste wedstrijd voor de .West-Europabeker gespeeld. Tegen standers waren de Parijse Leeuwen. Na spannende strijd eindigde de wedstrijd in een 44 gelijk spel. De ontmoeting LuikRacing Parijs werd een overwin ning voor de Belgen (64). De Racing- club de France versloeg Brussel met 9—3. In de voorronde van het tournooi om het wereldkampioenschap hebben de voetbalelftallen van Frankrijk en Zuid-Slavie Zondagmiddag gelijk ge speeld. Evenals in de eerste ontmoeting eindigde de wedstrijd met 11. Op neu traal terrein zal dus een beslissingswed strijd worden gespeeld en men vermoed dat die in Italië zal plaats vinden. De tafeltenniswedstrijd tussen Bel gie en Nederland is door onze Zuider buren met 54 gewonnen. Langzamerhand wordt het aantal ongelukken bij autoraces schrikbarend. Tijdens de races om de Grote Prijs van Madrid vloog de Italiaan Serafini uit de bocht waardoor veertien personen werden verwond. Een vrouw en een kind werden zeer ernstig verwond en moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd. De Fransman Sommer werd met' zijn Simca-Gordini winnaar vóór zijn landgenoot Trintignant. De Graf- fenried eindigde op de derde plaats. Zondag zijn de laatste partijen ge speeld voor het kampioenschap groot biljart tweede klasse, cadre 47/2. Tot de laatste partij was de Amsterdammer P. H. Beekman ongeslagen gebleven. Het kampioenschap kon hem dan ook practisch niet meer ontgaan. Zijn tegen stander in de beslissende partij, P. Hen- drikx, speelde echter zo sterk, dat Beek man twee verliespunten opliep. Beide spelers eindigde nu met een gelijk aan tal punten, zodat het algemeen gemid delde de doorslag moest geven. Dat van Hendrickx was 0.24 beter, namelijk 11.04, zodat hij zich kampioen mag noe men en tevens naar de eerste klasse promoveert. Ook Beekman zal niet meer in de tweede klasse mogen uitkomen. Teneinde een plaatsvervanger te vin den voor de geblesseerde midvoor van het Engelse elftal, Jackie Milburn, werd met het oog op de komende strijd tegen NoordIerland (16 Novem ber) elke wedstrijd, waarin een moge lijke candidaat de midvoorplaats be zette, door één of meer officials bij gewoond. De voorzitter van de keuze commissie, Arthur Drewry, zat op de tribune van Notts County om Tommy Lawton gade te slaan in de wedstrijd tegen Walsall. Hij trof het slecht, want Lawton bracht het niet verder dan een kopbal tegen de paal en een goed be nutte strafschop, waarmee hij zijn elf tal een minuut voor tijd aan een gelijk spel hielp. Een andere aanvalsleider, wiens spel gistermiddag aandachtig werd gevolgd, was Roy Bentley van Chelsea. Bentley speelde een uitstekende wedstrijd en met nog tien minuten te spelen zorgde hij voor de gelijkmaker in de wedstrijd tegen Wolverhampton Wanderers. De 10 overwinning van Liverpool op Fulham betekende niet alleen het be houd van het ongeslagen fecord, maar tevens werd de afstand tussen de lei ders Wolverhampton Wanderers en Liverpool tot 1 punt gereduceerd. Een derde candidaat voor Milburn's plaats, scherpschutter Rowley, kreeg in de wedstrijd, die hij met Manchester Uni ted tegen Portsmouth speelde, geen ge legenheid uit te blinken. Hij werd uitstekend gedekt door de 22-jarige Richard Spence, die hiermede wel een heel goed debuut als spil maakte. Man chester United behield de derde plaats door een beter doelgemiddelde dan Ar senal, dat met een 30 zege in New Castle zijn prachtige vorm van de laat ste weken handhaafde. Alle drie doel punten werden gescoord door Don Ro per, de oud-Southampton buitenspeler. De uitslagen van de eerste divisie zijn: Aston VillaStc'ce City 11; Black poolBolton Wanderers 20; Charl ton AthleticBurnley 11; Everton Derby County 12; FulhamLiverpool 01; Huddersfield TownWest Brom- wich Albion 17; Manchester City Sunderland 21; MiddlesbroughBir mingham City 10; Newcastle United Arsenal 03; PortsmouthManches ter United 00; Wolverhampton Wan derersChelsea 22. PATRICIA WENTWORTH 22 Toen zij weer te voorschijn kwam, be stond er geen twijfel meer. De beto verende indruk was onmogelijk te be schrijven. Ze was prachtig van lijn en zo kunstig gemaakt, dat het effen zwart de kleur van Dorinda's haar sterker dan goud deed schitteren, vanwege het con trast. Haar ogen waren helderder, haar huid scheen blanker. Nogal grappig voor zijn doen, merk te Justin op: „Dat is je ware. Ga het nu maar gauw uittrekken, want anders is er geen tijd meer om te lunchen". Toen de japon was ingepakt en een rare prijs er voor betaald, konden zij de nieuwe aankoop meenemen. Justin had weer een andere gelegenheid om te lunchen gevonden en him tafeltje stond gezellig in een ondiepe „box". Nu het mogelijk was, ongestoord met elkaar te praten, keek hij haar scherp aan en vroeg: „Wat is er aan de hand?" Hij schrikte er van, toen ze met een doodsbleek gezicht en trillende stem hem mededeelde, dat ze bijna ge arresteerd was wegens winkeldiefstal. Zijn ongerustheid werd er niet min der op, toen ze het hele verhaal deed. „Als miss Silver er niet geweest was, zouden ze me hebben gearresteerd. Ik werd er akelig en duizelig van, alsof ik mij op een gewoon voetpad had bevon den en plotseling de grond had zien wegzinken. Misschien heb je zoiets wel eens gedroomd; ik dikwijls. Maar het is nog nooit gebeurd terwijl ik wakker wasniet vóór vanmorgen!" Toen de kellner de bestelling had aangenomen, moest zij de hele geschie denis nog eens vertellen. „Had je één van deze mensen ooit vroeger gezien?" „Neen! Miss Silver vroeg mij dat ook. Nadat die lui hun verontschuldi gingen hadden aangeboden, dronk ik met haar een kop koffie. Ze is buiten gewoon. Ze kent iedereen van Scot land Yard en naturlijk moesten ze haar geloven. Ze vernietigde gewoon die ellendige directeur".. De herinneringen daaraan vrolijkte haar op. „Maar Justin, ze vroeg ook, of er iemand was, die mij in moeilijk heden wilde brengen of mij op zij schuiven en natuurlijk antwoordde ik „neen". Omdatja het kan toch niet in verband staan met mijn oom, denk je wel?" „Wat bedoel je?" „Wel er lag een geheel verkreukeld portret van hem in de speelgoedkast van Marty". „Maar Dorinda!" Ze knikte. ,Ja, heus. Het was pre cies zo een als tante Mary had; ge maakt door Charles Rowbecker Son, Norwood. Ik legde het op de schrijf tafel van mrs. Oakley en zei haar niets erover; zij evenmin mij. Justin.... dat kan er toch niet achter zitten!" Zijn knap gezicht had een min of meer verstrooide uitdrukking. Vrezend, hem met haar vragen te hebben ont stemd, zei ze haastig: „We behoeven er, als het je verveelt, niet langer over te praten". Nog altijd knap maar minder ver strooid, fronste hij de wenkbrauwen en vroeg haar, niet zo mal te doen. „Maar je keek, alsof het je verveel de, Justin". „Dat ligt aan mijn ongelukkig ge zicht. Mijn hersens waren aan het werk. Hoor eens, Dorinda, waarom ging je eigenlijk naar die winkel?" „Ik moest er heen voor mrs. Oakley". „Beste kind, je moet me nu niet wijsmaken, dat de vrouw van Martin Oakley naar De Luxe Stores zou gaan! Dat is een winkel voor de mas sa of althans voor nette burgelui". (Wordt vervolgd) Wie al te gemakkelijk bereid blijkt zijn gebreken in te zien. is zelden vatbaar voor verbetering. (EBNER-ESCHENBACH) V_ COGNAC p^ls Opa die middag niet „rillerig van de kouwe koorts was thuisge komen", zoals de verdachte het meer tekenend dan medisch-verantwoord omschreef, dan zou er waarschijnlijk mets zijn gebeurd. Maar het zijn de kleinigheden, die het lot der mensheid veranderen en de moeder van negen „bloeien van kinderen", die voor de groene tafel haar „senuwe", stond op te vreten, was door zo'n pculeschil dermate uitgegledendat zij pas stil hield toen de rechter driftig op de tafel beukte. Overigens lag het allemaal aan die meid van Kuitebreier, die de streken van geen mens vreemd had, want toen die d'r moeder zestien jaar was, had je d'r ook:... Laat die moeder er buiten, meen de de rechter. En vertelt u nou eens rustig wat er gebeurd is. Maar hij had even goed een jonge hond tot mediteren kunnen manen. Want behalve de slodderige moeder kwam er nog de vader van die Kuite- breier-griet in al zijn on-ethische levensgrillen bij te pas en de oudste broer, die ook al nooit had pogen te deugen en het zou vermoedelijk tot in het vierde geslacht nebbisj en tram- melant-met-een-sterretje geworden zijn, als de rechter nu niet waarlijk boos geworden was. De dikke vrouw zette zich napruttelend op het bankje en haar bloesemende dochter men geling van perzik en pioenroos nam het effe over. De rechter veegde zijn bril schoon en luisterde. Kijk, Opa was thuis gekomen met 'n blafhoest Hij heb al dertig jaar last van de hoest, hielp de moeder vanaf het ach terbankje, maar de rechter riep „Stil te!" en de dochter begon te gichelen. Nou, hielp de rechter, Opa hoest te dus. En toen? Toen moes'ie een knaak hebbe voor de kejak en zeve stuivers voor asperien, want ze wazze op. De aspiriene? wilde de rechter weten, want dat moet allemaal wettig en overtuigend in de stukken komen. De kejak ook. Hij neem ze in met kejak meneer de achtbaar, om van te zwete Jaja, woof het Recht. U haalde dus cognac en toen u terug kwam schold dat meisje van Kuitebreier u uit. Wat zei ze precies? Het pioenroosje bloosde en stamel de. En al heb ik het allemaal precies verstaan, het mag persé niet in de krant, nademaal de directie geen ver antwoordelijkheid wenst te dragen voor ongekuiste termen. Enfin, terwijl Opa naar de leven wekkende fles greep, rende de ijlings ingelichte moeder de gure straat op om zich pro deo aan de opvoeding van het Kuitebreierse gebroed te wijden. Het paedagogisch mishandelde en zeer sprieterige kind, dat de waarheid en niets dan de waarheid stond uit te zemelen, had drie dagen overgegeven van al de klappen „en me zitvlak was blauw". Jaja, zei de rechter, die dat alles graag blauw-blauw liet. Gaat u maar zitten. Het werd vijftien gulden wegens mishandeling van andermans dochter en als de gemoedsgesteldheid van de dikke vrouw niet spoedig naar mil dere tinten vloeit, staat ze over een poosje wéér voor het hekje. Wegens moord op Hendrina Kuitebreier. KAREL WINTERTIJD IN ENGELAND Zondagochtend 02.00 uur Nederlandse tijd is in Engeland de wintertijd inge gaan, hetgeen overeenkomt met de tijdsrekening van Greenwich (GMT). Middernacht GMT komt overeen met 01.00 uur Nederlandse tijd. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Jongeren achter het voetlicht. 7.30 Her denkingsdienst. 9.00 Paul Godwin-sextet. 10.00 Gevarieerde kanttekeningen. 10.30 Tsjaikofski's serenades. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Onder de NCRV-leeslamp. 7.40' Radio krant. 8.05 Een vaste Burcht. 9.15 Tussen twaalf en twintig. 13.10 Solistenconcert, 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Concert. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.40 De dub belster van de dag. 9.00 Herhaling hersen gymnastiek. 9.30 Aubade. 10.00 Morgendienst. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11.30 De Wekker. 12.00 Vera Lynn-programma. 12.30 Voor Land en Tuinbouw. 12.40 Klavier-muziek. 1.15 Or- kest-muziek. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Radio-matinée. 4.30 Brandaris. 5.25 Lichte muziek. 6.30 Strijdkrachten. 7.05 Hoort, zegt liet voort. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Avro's Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 The Dance Orchestra. 10.00 Strijkorkest. 11.15 Ita liaans opera-concert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.23 Gramo- fconplaten. 9.00 Mozart-cyclus. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Onze keuken. 10.35 Als de stof zuiger zwijgt. 11.00 Populair Non-stop. 12.00 Orgelspel. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12,38 Herman Finck en zijn orkest. 1.15 Vin- centino. 2.00 Gesproken portretten. 2.15 jeugd- concert. 3.00 Kinderkoor. 3.20 Sloep drijft af. 4.00 Zo de' oude zongen, piepen de jongen. 5.30 Orgel-ensemble. 6.30 Regerings-uitzen- ding. 7.40 Weekkroniek. 8.05 Dingen van de dog. 8.20 Promenade-orkest. 9.00 Viool en piano. 9.15 Kinderen van de straat, hoorspel. 10.15 Pano-duo. 10.45 Wetenschappelijke cau serie. 11.15 Swing and sweet. 11.40 Gramo foonmuziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN Hl: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram- 8.15 Eng. H.S.: Gram. 8.50 „Lift up your hearts" 9.15 Verz. prog"r. 10.40 Klankbeeld. 11.00 Lichte muziek. 12.00 Negro spirituals. 12.32 Trio Schampaert. 1.15 Frans van Schaik (zang). 1.30 Voor de soldaten. 2.00 Symph.-concert. 3.00 Fr. Br.: Geraldo en orkest. 3.30 Pop.-muziek. 4.00 Eng. L.P.: Jack Salisbury en orkest. 4.30 Mijnwerkers-orkest. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr Br.: Omroeporkest. 7.30 Viool-, cello- en piano-soli. 7.50 Kinderkoren. 8.00 Beromünster: Concert uit Winterthur. 9.30 VI. Br.: Omroep- cikest. 10.15 Dansmuziek. 10.45 Piano-fanta sieën. 11.00 Gram.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6