Stad en Omgevüi® Herdenking 75-jarig bestaan van „Witte Kruis" in Alkmaar? AGENDA Een betere tendentie in de kool V. Opera-concert Waarschuwing tegen schoorsteenbrand Mutaties Rijkspolitie Een sporthuwelijk Fruitautomaten verboden Huurverhoging Spaarbankagenda Veertig jaren Christelijke Vakbeweging Schaaknieuws V.V.V. Burgerlijke Stand Alkmaarse Kamermuziekvereniging Marktberichten Goeden gedupeerd door de slechien De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Langedijk krijgt nieuwe MULO school Adres over de Friese brug Heiloo Assendelft won in slecht gespeelde wedstrijd Heer-HuQowaard Aanrijding met ernstig gevolg St. Pancras „Wat eeuwig leeft" VAN MARSDIEP TOT U TRIBUNi DINSDAG 1 NOVEMBER 1949 Drie-kwari eeuw Volksgezondheidszorg Volksgezondheid is een kostbaar goed, een bezit, dat slechts ten koste van veel inspanning en grote offers verworven kan worden en nauwgezette voortdurende zorg blijft eisen! Een belang van allen, dat op ieders belangstelling recht heeft. De Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis", die op dit gebied baanbrekend werk verrichtte en nog steeds verricht, bestaat het volgend jaar September vijf en zeventig jaar. Blijkens de beschrijvingsbrief voor de 93ste algemene vergade ring der vereniging, op 8 November in hotel Krasnapolsky te Amsterdam te houden, is het Hoofdbestuur voornemens dit feit in onze stad feestelijk te her denken. Het ligt in de bedoeling deze herdenking, behoudens goedkeuring der vergadering, op enigszins grootse wijze op te zetten, zodat op pakkende wijze de aandacht op het „Witte Kruis"-werk wordt gevestigd. Het Hoofdbestuur zal daarom de afgevaardigden ter algemene vergadering verzoeken haar een crediet van 10.000 voor de organisatie van de feestelijkheden te verlenen. De afdeling „Wijkkraamverpleging" „Gezinsverzorging'' komt vier en half mille tekort Toch kon de afdeling Alkmaar, gis teren in het „Wapen van Heemskerk" in algemene ledenvergadering bijeen gekomen, ter behandeling van de be grotingen voor 1950, zich niet zonder meer met dit voorstel verenigen. De aanwezigen, zoals gewoonlijk zeer ge- fing in getal, hoezeer vereerd ook. dat Alkmaar ten tweeden male als stad van herdenking werd aangezocht (ook het zestigjarig bestaan werd hier ter stede o.m. met een tentoonstelling in de „Harmonie" feestelijk herdacht) waren van dit bedrag wel iets geschrokken. In de eerste plaats miste men een dui delijker omlijnd plan en ten tweede vroeg men zich af, of het uitgeven van een dergelijk bedrag, gezien de zorgelijke tijdsomstandigheden welver- antwoord zou zijn. Men besloot na ampele discussie daarom, de afgevaar digde ter algemene vergadering de heer G. A. de Lange werd als zodanig benoemd, terwijl mevrouw ElemaSas en de heer Margadant als plaatsvervan gend afgevaardigde zullen optreden vrij mandaat te geven, al naar gelang welke voorstellen uiteindelijk ter tafel zouden komen. Voorts werd besloten de afgevaardigde op te dragen er bij het hoofdbestuur met klem op aan te drin gen de herdenking een zo sober en uit propagandistisch oogpunt zo efficiënt mogelijk karakter te geven. De begrotingen. Uit de begrotingen, behandeld vóór bovengenoemde beschrijvingsbrief en vóór de benoeming van een afgevaar digde, putten wij de volgende gegevens: De geraamde ontvangsten van „Het Magazijn" omvatten een post contribu tie gelijk aan de werkelijke ontvang sten over 1948 van f 20.000; ook de ge schatte te ontvangen vergoedingen voor het transport van verplegings- artikelen wijzen met een totaal van f 1.350.in zeer geringe mate van het cijfer van 1948 af. De begroting sluit aan ontvangst- en uitgaafzijde met een totaal van f 27.615.ruim f 5000 hoger dan over 1948. Teneinde de begroting van de afde ling „Wijkverpleging" sluitend te ma ken zal van de gemeente Alkmaar een subsidie van f 7150 gevraagd moeten worden, d.i. f 1000 méér dan in 1948 werd ontvangen. In deze begroting is onder meer opgenomen een aanvullend pensioen van f 700 voor zuster Van Fladderacken, die per 1 Januari met pensioen zal gaan. Het totaalcijfer be draagt hier f 18.800. en „Kraamcentrum Alkmaar", die voor 1950 met een totaal van f 22.175 sluit, rekent voor 1950 op een 350-tal verzor gingen, waarvoor aan de ontvangstzijde op f 350 voor bemiddelingskosten is ge rekend. De genomen baden in het door het Witte Kruis" geëxploiteerde „Badhuis" vertonen in vergelijking met de over eenkomstige maanden in 1948 een aan merkelijke daling. Daarom is ondanks de tariefsverhoging slechts op f 9000 directe ontvangsten gerekend, tegen over f 8868,94 werkelijke ontvangsten in 1948. Het totaalcijfer van f 10926 wijkt slechts miniem van dat voor 1948 af. De laatste van het vijftal behandelde begrotingen, die van de afdeling „Ge zinsverzorging", vertoont hij een totaal- post van f 16.990 een nadelige saldo van 4571. De secr.-penningmeester tekent hierbij in zijn toelichting aan, dat, daar de verwachte subsidies van Rijk en Gemeente niet voldoende zijn om een sluitende begroting te verkrijgen, een aanvullende subsidie van de ge meente of een andere ontvangstpost no dig zal zijn om dit déficit te dekken. De genoemde begrotingen werden alle zonder meer bij hamerslag goed gekeurd. In de commissie tot nazien van de rekening over 1949 werd wegens periodiek aftreden van de heer Nouwen benoemd de heer P. Gootjes alhier. Bij de behandeling der beschrijvings brief voor de vergadering te Amster dam tenslotte werd nog besloten bij de verkiezing van een nieuw lid, nodig geworden door tussentijds aftreden van de heer Overhoff. de candidaat gestelde secretaris-penningmeester van de afd. De Rijp, ds. P. Keuning te steunen. Met het voorstel van het hoofdbe stuur, de op 1 Januari periodiek aftre dende leden van de Commissie van Be roep, de heren mr. G. A. de Lange en W. van Kapelle, te herkiezen, kon de vergadering volledig accoord gaan. Daar de rondvraag niets opleverde, kon de voorzitter, de heer Margadant, de vergadering nog geen uur na ope ning reeds weer met een forse hamer slag sluiten. We hebben al eens meer de artis tieke bezwaren tegen een opera-con cert in deze kolommen behandeld en niettegenstaande het Haagse Opera koor o.l.v. Coen Ruinenkamp met solisten een meer vollediger beeld van de opera-muziek kwam geven, konden deze eenmaal bestaande bezwaren toch niet worden weggezongen. Maai het merendeel van de luisteraars mint het „Bel canto van de opera" en neemt genoegen met de melodie, ook ai wordt ze geproduceerd buiten het millieu, waar ze thuis hoort. Voor deze avond dan was een groot programma samengesteld, grotendeels gekozen uit de werken van Verdi. De dirigent liet het koor enthousiast en met nuancering zingen in Chor Intro- duktion Viktoria uit de Freischütz van vonWeber en ook in de overige koren welke een muzikale achtergrond vormden voor de solistische partijen. De sopraan Marisa Mari zong met bravour en vitaliteit, maar had in de snelle passage's van 't coloratuur werk wel wat nauwkeuriger kunnen zijn. De alt, Mataja van Bulow, zong wei eens niet al te zuiver, maar gaf na de pauze een te waarderen vertolking uit een aria uit „Samson en Dalila". De tenor Larsen deed vocaal uitste kende dingen in een aria van Meijer- beer. De vocale verrassing van deze avond was wel de bas Gée Smith, een zanger in het bezit van een grandioos en edel stemgeluid en bovendien een kunstenaar met intensieve muzikale voordracht. Ten slotte verdient vermeld te wor den de artistieke begeleiding van de pianist Max Prick van Wely, hoewel hem nu niet direct een goed instru ment ter beschikking stond. Het programma was niet al te dui delijk en er werden enkele wijzigin gen aangebracht plus een bekorting: hiei kunnen redelijke omstandigheden voor zijn, maar waarom dit niet be kend gemaakt? Anders raken de luiste raars het spoor bijster. Het publiek dat wel voor de eerste maal hier een opera-concert hoorde met medewer king van een koor was zéér tevreden en liet het vaak aan verdiend applaus niet ontbreken. De totale indruk van deze avond was, vitaliteit, tempo en veel geluid. En te midden van al deze bravour stond de bas Gée Smith met zjjn kunstzinnige bedoeling min of meer eenzaam. M.s. Daar zich reeds verschillende geval len van schoorsteenbrandjes voorde den, waarschuwt men van de zijde der politie, om dergelijke gevallen te voor komen. Men wordt verzocht vóór het stoken de schoorstenen en pijpen gron dig te laten nazien en te reinigen. Gistermorgen deed zich een geval van schoorsteenbrand voor in een per ceel aan de Schoutenstraat. De politie was spoedig ter plaatse en wist erger te voorkomen door het roet uit de schoorsteen te verwijderen. Zwarte rookwolken stegen gister middag op uit een perceel op de Geest. Een der aanwezige brandweerlieden maakte de schoorsteenpijp schoon, waardoor de schade beperkt bleef tot het verschroeien van het behang. Op de Bierkade vatte gistermiddag een raamkozijn vlam, doordat een schil der bezig was verf af te branden. De schilder wist de brand zelf te blussen. Enige lichte schade werd aangericht. Met ingang van 1 November vinden de volgende mutaties plaats: Wachtmeester G. A. Hendrix van de groep en post Heiloo is verplaatst naar de Groep Texel, post Den Burg. Op dezelfde datum worden de wachtmeesters der Rijkspolitie N. J Schuffelen van de Parketgroep Alk maar en D. Kers van de Groep Heiloo gedetacheerd bij de Algemene Inspec tie van de Rijkspolitie te 's-Graven - hsge. Tevens gaat op die datum de wacht meester C. Schut van de Groep Heiloo voor detachering naar de Groep Wie- ringermeer ter standplaats Wieringer werf. Onder zeer grote belangstelling werd gisteren in de raadszaal van het Stadhuis alhier het huwelijk voltrokken tegen de populaire Alc- maria-aanvoerder Henk Maasen en mej. Tiny de Vries. De Alcmaria-adspiranten vormden op de trap pen van het Stadhuis de erewacht en trokken met hun fraaie bogen van rode en witte bloe men veel bekijks. Ook van de zijde van „Alcmaria Victrix' was er veel belangstelling. De 's middags ii Hotel „Victory" gehouden receptie werd door zeer velen bezocht. KLAVERJASWEDSTRÏJD Donderdagavond zal in het Centrum Hotel een klaverjaswedstrijd worden gehouden, waarbij de prijzen zullen bestaan uit. wild en gevogelte en andere attracties. Er zal zeker veel belangstel ling zijn uit de kring der klaverjassers. JUBILEUM. De heer J. A. Jonker, hoofdassistent ter belastinginspectie Alkmaar hei- denkt heden zijn 25-jarig diénst jubi leum. Fruitautomaten zijn in het arrondis sement Alkmaar verboden. Het zijn ijzeren kasten waar men een dubbeltje moet ingooien, aan een handel trekken waardoor drie rollen in beweging wor den gebracht. Op die rollen staan af beeldingen van diverse soorten fruit en als die rollen weer tot stilstand komen bestaat de mogelijkheid dat het erg gaat rommelen in dit ijzeren geval en het een stroom dubbeltjes uit zijn buik laat rollen. Meestal gebeurt het niet en er gaan altijd meer dubbeltjes naar binnen dan naar buiten. Het schijnt dat alleen mensenkinderen met veel pech in de liefde kans maken dat zij aan zo'n fruitautomaat kunnen verdienen. Met behendigheid heeft het in ieder ge val niets te maken en daarom wordt het hazardspel genoemd. Abraham Da vid L. uit Bergen had indertijd een aantai van die fruitautomaten bij ver schillende caféhouders staan, totdat de politierechter hier een stokje voor stak en verdachte duidelijk maakte dat er niet meer „gefruitautomaat" mocht worden. Verdachte had de les niet helemaal ter harte genomen want ergens in Warmenhuizen werd nog zo'n ding ontdekt. De automaat zal vernie tigd worden en verdachte L. moet een boete van 150.betalen of een maand „zitten". reeds 1 Jan. a.s. Zit niet in finan ciële zorgen. Verhuur nu een ge deelte van Uw huis. Voor even tuele noodkeuken wordt gezorgd. Schrijft U eens vrijbl. aan beslist nette mensen z k. Br. onder No. A 135 Bur. v. d. Blad. In aansluiting op ons bericht van gisteren verzoekt de directie van de Nutsspaarbank ons alsnog te willen vermelden, dat de spaarbank agenda uitsluitend bestemd is als een attentie voor de onderwijskrachten, die door het sparen der kinderen op school vol komen belangeloos week aan week me dewerking verlenen aan het bevorde ren van de spaarzin onder de jeugd. Aan de spaarders werd op de We- relspaardag (31 October) een spaar bankkalender aangeboden, welke atten tie een zeer gunstig onthaal ontving. De Christelijke Besturenbond Alk maar zal op Maandag 7 November des avonds 8 uur in „Het Wapen van Heemskerk" het veertigjarig bestaan gedenken van het C.N.V De heer D. Rook, secretaris van de Bond van Chr. Politieambtenaren spreekt over „Veertig jaren Christelijk- •ociale Strijd" en de heer H. Peters, voorzitter van de Chr. Metaalbewerkers- bond over „De Opdracht voor de toe komst". Een feestelijk karakter wordt aan deze vergadering gegeven o.m. door het optreden van het Chr. Mannenkoor „De Lofstem" van Broek op Langendijk o.l.v. Paul Kok. „KORPORAAL ELISABETH" Vrijdagavond brengt „Comedia" als eerste voorstelling voor het ,Covoto"-abonnement de comedie van Terrence Rattigan „Korporaal Elisabeth" (While the sun shines)) met Mimi Boesnach, Ellen Vogel, Fons Rademakers, Lud- zer Eringa, Jan Teulings en Jules en Bob Ver- straete. Glimhchje 21- <s-- Niks zeggen, scheidsrechter, hij denkt dat 'ie mij te pakken heeft. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek! DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: De blauwe Lagune (14 jaar); Viotoria Theater, 8 uur: 't Is feest vandaag (tot 14 jaar onder geleide); Cinema Americaln, 8 uur: Romance in Rio (14 jaar). R.K. Lyceum: „Zo zijn onze manie ren". 11—6 en 7—10 uur. 't Gulden Vlies, 8 uur: Huldiging Albert van Dalsum. (Opvoering van De moord in de Kathedraa,). WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. Gulden Vlies, 8 uur: Haarlemse Or kestvereniging. 2.30 uur. Schoolgebouw. Officieële ingebruikneming Jan Ligthartschool. Volkuniversiteit: 8 uur Aula Gymna sium, „Verdwenen werelden". Maandag werd aangevangen met de winter competitie 1949-1950, waarvoor grote belang stelling bestond. Er nemen 64 personen aan deel, verdeeld over vijf groepen, waaronder één sterk bezette dames-groep. De uitslag van de gespeelden wedstrijden in de Eerste klasse is als volgt: P. Vreeken—D. Ap pel Sr. 1—0; P. Hoekstra Sr.—C. Meyer l—O; W. Kwak—J. Horsman 1—0; P. Deugd—A. W. Beemsterboer 0—1; Tweede klasse: A. W. Tegel—G. S. Groene- woud l/s—llti F. Helder—A. W. Haksteen Vr—Va; G. Witteman—J. C. de Ruiter 0—1; dr. ir. H. M. van Rossum-Du Chattel—J. Schuurman 1—0; G. F. van Brenk—W. Pieterse afgebroken; A. H. Benard—H. J. de Dagelet 0-1. GEBOREN: Muus D.. zoon van M. de Jongh en M. Schippers. Theodo- rus G., zoon van H. Hemels en A. M. G. M. Hofman. Peter C„ zoon van K. Wijker en C. B. Tengnagel. Pe trus W. H., zoon van J. C. W. Mooij en C. Heeren. OVERLEDEN: Hendrika Leijgraaff, oud 78 jaar, wed. van A. H. Leurs. Christiaan J. van der Mee, oud 77 jaar, geh. met J. L. Ketting. Catharina Oud. oud 72 jaar, wed. v. J. J. Erkamp. De Alkmaarse Kamermuziekvereni ging organiseert ook dit jaar weer voor haar leden een aantrekkelijke con certserie onder de titel „Meesterserie". Door omstandigheden werd het nood zakelijk het eerste concert te geven door Cor de Groot om te wisselen met het laatste (George van Renesse). Het 2de concert zal verzorgd worden door het Concertgebouwtrio en het 3de door de cellist Samuel Brill. George van Renesse zal de serie op 25 November a.s. in ,,'t Gulden Vlies" openen met een Cbopin-avond, ter her denking van deze componist, die hon derd jaar geleden op 17 October te Parijs aan longtuberculose overleed. DIERENBESCHERMING. Zwervend is te Alkmaar aangetroffen een licht bruin hondje, een cypers poes je, donker streep over de rug en zwart wit poesje, pl.m. 4 maanden oud. Ont vangen van de dames St. voor het te stichten asyl f 3, mevr. H. f 1.50. Adres inspecteur C. Verwer, Baan- straat, Alkmaar. ALKMAAR, 31 Oct. Slaboneu 65—90 en kas 1,06; Pronkbonen 48—59; Komkommers 9 —22; Tomaten: A 54—71 en afw. 26—44; Wit lof 54—71; Rode kool 5,50—11,50; Groene kool 12—17,60; Spruitkool 57—80 en II 36—42; Boerenkool 17—22,50; Spinazie 27—53; sla (kas) 9—17; Andijvie 13—16,50; Rode bieten 6—7; Bospeen 8—16; Winterpeen 6—11,20; Waspeen 6—18; Uien 13—18 en afw. 10—12; Uien: drielingen 10 en nep 10; Prei 14—20; Soep groenten 4—6; Selie 3—4; Druiven: Alicante 75—1,06; Appelen: Bramley Seedling 12—18, Cox Orange Pippin 35—51; Peren: Beurré Clairgeau 6—10, Gieser Wildeman 7—15, Nou veau Poiteau 5—11, Williams Duchess 8—14, Winterjan 8—14 en Zwijndrechtse Wijnpeer 7-12. ALKMAAR, 31 Oct. Opgave van het aan gevoerde vee: 167 stuks vette koeien, 1 gras- kalf, 35 nuchtere kalveren en 587 vette scha pen; alles voor de Centrale. NOORDER MARKTBOND, 1 Nov. '49. 2800 kg aardappelen: BI. Eigenheimers f 6.50—f 6.60; IJselster f 6.50f 6.60 12000 kg peen II f 9.80—f 11.40; peen III f 8.70—f 9.70; 3500 Kg uien f 16.30—f 17; 1500 kg rode kool f 5.50; 1200 kg groene kool f 11.30—f 16.30; 110000 kg witte kool f 5f 5.20; Succes witte kool f 6; 2000 kg andijvie f 9.70—f 12.80; 300 kg slabonen f 58f 87. Het koudere weer er ook het bericht, dót omstreeks het midden van deze maand de export naar Frankrijk weer zal beginnen, hebben ten gevolge ge had, dat de tendentie voor de kool de laatste dagen iets is verbeterd. Vooral voor de witte kool is dit van belang, de laatste tijd draaide verreweg het grootste deel er van door. Naar we ver nemen, zal Frankrijk 500 wagons af nemen, verder kochten de zuurkool- fabrieken weer. Van de twaalf wagons, die dezer dagen op een veiling werden aangevoerd, namen ze er negen. Deze hele gang van zaken heeft ten gevolge, dat de tuinders weer wat meer vertrouwen in de toekomst krijgen, zo dat ze hier en daar minder haast aan de dag leggen om hun product aan de veiling te brengen. Bij de organisatie hoopt men, dat al deze factoren zullen samenwerken om aanvoer en afname weer ongeveer met elkaar in evenwicht te krijgen zodat althans van doordraaien geen sprake meer zal zijn en geen toeslagen meer behoeven te worden betaald. Indien dit kan worden bereikt, is men voorshands tevreden. In verband met een en ander wees men ons op het feit, dat de voorraden witte kool aanzienlijk groter blijken te zijn, dan uit de gehouden inventari satie bleek. Het schijnt, dat sommige tuinders bij het invullen der formulie ren wei eens meer rekening houden met wat zij als hun belang zien dan met de werkelijke toestand. Hun cij fers zijn daarom tot op zekere hoogte gefingeerd. Het is vanzelfsprekend dat dit tot wantoestanden moet voeren. Want bij de maatregelen, die zijn ge troffen, als bij voorbeeld ten aanzien van de aanvoerregelingen en van de contractteringen met het buitenland, kan alleen rekening worden gehouden met de gegevens, die men in handen heeft. Deugen deze niet, dan is het onmogelijk goede regelingen te treffen. De laatste tijd is gebleken, dat er veel meer witte kool zit, dan op grond van de gehouden inventarisatie was verwacht. De misère met de witte kooi is voor een deel stellig hieraan toe te schrijven. Ander factoren hebben mee gewerkt. maar de foutieve opgaven hebben meegewerkt, waaraan maar de foutieven opgaven hebben de moeilijk heden in de hand gewerkt. Wat betekent, dat de eerlijke tuin ders tot op zekere hoogte zijn gedu peerd door diegenen, die het met de waarheid niet zou nauw hebben geno men. 6. Pim, Pam en Pom bedenken zich niet lang. Ze kunnen niet naar huis gaan zonder een souvenir voor hun lieve Moeder te hebben meegenomen. „Laten we aan die matroos vragen of we nog iets in Banano kunnen ko pen", stelt Pom voor en wijst op een dikke matroos, die bij de loopplank staat. De beide anderen zijn het er dadelijk mee eens. De dikke matroos vindt het helemaal geen bezwaar, dat Pim, Pam en Pom nog even de wal opgaan. „Je kimt hier van alles ko pen in de binnenstad" antwoordt hij, „maar..,, denk er om jongens, maakt het niet te lang. De lading hebben we al helemaal binnen en de „Salmiak" vertrekt ongeveer over een half uur tje!" Pim, Pam en Pom beloven, dat ze op tijd terug zullen zijn en gaan op een holletje de stad in. Gistermiddag vergaderde de voltallige raad van Langedijk onder voorzitterschap van bur gemeester Schelhaas. Onder de ingekomen stuk ken bevond zich de mededeling, dat de bouw van de gemeentelijke mulo-school op de ur gentie-lijst is geplaatst, zodat in 1950 tot de bouw van deze school zal kunnen worden over gegaan. Aan het einde van de vergadering deelde de burgemeester tevens mede, zulks op een vraag van de heer Kalverdijk (Arb.), dat binnenkort de bouw van zes duplex- en vier normale woningen zal worden aanbesteed. Wat de school betreft, zal de gemeente-architect opdracht krijgen plannen te ontwerpen. Aan de Spoorstraat werd de sloot gedempt en een riolering aangelegd. Ter dekking van de kosten zal een baatbelasting worden geheven, waartegen de heren Kalverdijk en Volkers (CPN) bezwaren aanvoerden. De burgemeester was echter van mening, dat de invoering moet wor den doorgezet, daar anders de gemeente op haar geld zal moeten wachten. Aldus werd besloten. Een voorstel, de leden der advies commissie voor de woonruimte, te herbenoe men, werd na enige discussie aangehouden, omdat men het dienstig acht, omtrent een en ander in de fracties nader overleg te plegen. De wedstrijd tegen HSV stond niet op een hoog peil. Het terrein was mede door het lange gras zwaar be speelbaar. De gasten stelden zich op met drie invallers. Toch wisten zij na een kwartier spelen het eerste doel punt te scoren, gevolg van een fout in de achterhoede. De achterhoede van Assendelft liet trouwens meer steken vallen. Uit een voorzet van links maakte Assendelft de stand gelijk. Na enig lukraak heen en weer getrap werd het door een eigen inzet van een HSV-er 21. Na de thee kwam HSV sterk opzetten, maar doelpunten ble- ver uit. Na een rush scoorde de links binnen 31 en de midvoor maakte er 41 van. Nog was het niet genoeg, want dezelfde speler bracht een kwar tier vóór tijd met een goede bal de eindstand op 51. 'T ONTLUIKENDE ROOSJE Tot onze spijt hebben we gister de zeer verdienstelijke medespeler J. v. d. Kommer Jr. vergeten te noemen. Hij speelde zijn rol als altijd, wanneer deze speler op de planken staat, pri ma. Regiseur Vennik heeft eer van zijn werk gehad met de opvoering van dit ogenschijnlijk luchtige, doch in wezen leerzame en ernstige stuk. Donderdagavond had er een aanrij ding plaats op de Middenweg. De 63- jarige mej. A. was met haar broer op weg naar het sterfhuis van een over leden kennis. Een auto en een motor passeerden elkaar precies op de plaats waar de beide crudjes liepen. De dame werd door de motorrijder aangereden waarschijnlijk doordat deze gedeelte lijk werd verblind door het licht van zijn tegenligger. Zij werd ernstig ge wond aan een been en aan het hoofd. Na in het huis van de heer B. te zijn binnengedragen, werd zij op medisch advies naar het Et. Elisabeth zieken huis in Alkmaar vervoerd. De motor rijder S. uit Heerhugowaard-Z. be kwam weinig of geen letsel. Naar wij vernemen, is de toestand van mej. Oudhuis ernstig. HUGO-BOYS LEED NEDERLAAG TEGEN WGW In een meer spannende dan fraaie wedstrijd heeft WGW ook Hugo-Boys aan haar zegekar gebonden. De Hel- dersen hebben het Zondag zeker niet cadeau gekregen. WGW trapte af met de wind mee en tegen de zon in. Reeds na zes minuten kwam de thuisclub op „goedkope" wijze aan een doelpunt. De rechtsback van de gasten speelde te hard op zijn kee per terug en ver buiten diens bereik verdween de bal in het doel (1—0). Hugo-Boys gaf de moed niet op. Er werden goede aanvallen ondernomen, doch het schot ontbrak. Eenmaal zagen we Bouma op keurige wijze zijn hei ligdom schoonhouden. Na de rust was Hugo-Boys iets meer in de aanval. Bouma werd op een ge- gegeven moment gepasseerd, doch de scheidsrechter had buitenspel gecon stateerd. Na dertien minuten loste Ramler een hard schot; de Hugo-Boys- doelman werkte onvoldoende weg en de toelopende Schilder bracht met een boogbal de stand op 2—0. Het laatste kwartier was geheel voor de gasten, doch zij slaagden er niet in de hard werkende WGW-verdediging te passé- De raad besloot een adres te richten tot d# minister van Verkeer en Waterstaat naar aan leiding van onhoudbare toestanden aan d» Friese brug te Alkmaar. De heer Volkers hoop te, dat ook andere gemeenten tot deze stap zouden overgaan. Burgemeester Schelhaals ant woordde, dat destijds op een vergadering van burgemeestesr in Alkmaar de wenselijkheid naar wenselijkheid naar voren kwam, dat elke ge meente op zichzelf zou adresseren, zodat ieder dan zijn eigen argumenten naar voren zou kunnen brengen. Het is spreker bekend, dat ook de Langedijker Groenten-Centrale zich tot de minister wil richten. Een voorstel tot aankoop van grond van de heer Jb. Rutsen te Zuid-Scharwoude werd aan gehouden. Voor de aankoop van bouwterrein te Broek op Langendijk en Noord-Scharwoude werd een geldlening aangegaan van f 265.000,—. Even eens werd besloten tot het lenen van geld voor het bouwen van vijf Woningwet-woningen te Oudkarspel. Een punt van enige discussie werd gevormd door het voorstel, het presentie-geld voor raads vergaderingen en commissie-vergaderingen te verhogen. Enkele leden wensten mee te gaan met het plan, zoals dat eerst door Ged. Staten werd gebracht, n.l. resp. f4,— en f2,-, an deren daarentegen, o.a. de heer Balder (Chr.) wenste het oude voorstel gehandhaafd te zien. Het laatste voorstel vond de meeste aanhang en aldus werd dan ook besloten. Dit komt neer op f5,— en f2,50 respectievelijk. De heer Stoop (KVP) maakte bezwaar tegen de regeling van de minder-toelage voor het gemeente-personeel. Er bestaan drie verschil lende soorten, die voor ambtenaren, voor rijks- amtenaren en voor particulieren. Waarop wet houder Kuiper (Arb) interrumpeerde: „Dan is er nog één te weinig, n.l. voor zelfstandigen". Een stuk van groot formaat, dat meer belangstelling ver diend had. Zaterdagavond bracht de toneelver eniging „Tonegido" uit St. Pancras het prachtige en ontroerende toneel spel „Wat Eeuwig Leeft" voor het voetlicht. De zaal was jammerlijk genoeg maar matig bezet. Het stuk liet ons het mooie leven zien van een kunst schilder met zjjn vrouw en twee kin deren. Doch De Laar miste iets in dit leven. De belangstelling voor zijn werk, die hij verdiende, gaf zijn vrouw hem niet. De huishouding en de zorg voor haar kinderen eisten haar geheel op, maar een andere vrouw had wel be langstelling voor zijn werk, met alle gevolgen van dien. Uitstekend vervulde de heer Beeld man, tevens regisseur, de rol van kunstschilder. Zijn ongedwongen hou ding en zijn vlotte manieren maakten dit stuk tot een succes. Wij hebben die avond gezien, wat een kleine vereniging als deze kan presteren, over welk prima materiaal zij beschikken kan en hoeveel energie en doorzettingsvermogen er van deze vereniging uitgaat. Het is echter be treurenswaardig, dat niet meer inwo ners van St. Pancras een blijk van be langstelling geven. Ook mej. E. Wit wist met haar tref fende en vinnige antwoorden de toe schouwers te treffen. Tonegido kan zeer zeker op een geslaagde avond terugzien, hoewel de financiële resultaten minder gunstig zullen zijn. fTexelse kotters hebben de nabij Oudeschild gezonken Staverse jol ge licht. Het vaartuigje bleek volkomen onbeschadigd. Het vermoeden is der halve bevestigd, dat het scheepje door een grondzee is overvallen en vol wa ter gestort. De Texelse boot „Dokter Wagemaker" heeft tijdens de jongste storm de overtocht Den HelderTexel in de recordtijd van 23 minuten ge maakt (normaal ruim een half uur). De tuindersvereniging „Kennemer- land" te Beverwijk heeft besloten, zo nodig, de Staat een proces aan te doen wegens de h.i. onrechtmatig geheven vermogensaanwasbelasting. Het gaat hier om een bedrag van 90.000,— we gens door de leden teveel betaalde vei lingprovisie. De omzet aan deze vei ling is tot heden ongeveer een half miilioen gulden lager dan in dezelfde periode van 1948. n De Mulier-veld- loop, gehouden in het park „Velser- beek" is in 14 min. 9.6 sec. gewonnen door J. Hoogschagen, lid van „Doves" te Heiloo. In vier-en-twintig uur tijds zijn niet minder dan negen zeeschepen de Zaandamse haven binnengelopen. Ds. Brouwer te Harlingen heeft het Deroep van de Gereformeerde kerk te Zaan dam aangenomen. „vu kan ik weer rustig reactie van de meesti Attlee's tamme bezuini ma, dat zijn psychologist volkomen gemist heeft. 1 op het ergste voorbereid, re waarschuwingen van ters, dat er „zeer ernstii komst was, was het grol eindelijk van overtuigd, c vergeleken kon worden ir misch „Duinkerken". Op Attlee's rede was de spai de ernst der toestand deri dat men elke maatregel, ook, aanvaard zou hebben the-street", Conservatief hour, was bereid zijn tijdelijk opzij te zetten en soonlijke opoffering te „the old country" te reddi anti-climax echter, die A gi'inspireerde woorden „het gepiep van een mu het gebrul van een dodi leeuw verwacht had", hee weer in slaap gesust. He1 de commentaar is „O, die medicijnen is niet erg en zijn niet eens duurder zal de toestand wel niet z De gevolgen van het i nigingsplan een nog gi op de thuismarkt en o prijsverhogingen zulle meeste huisgezinnen niet len over minstens vijf m: dus pas na de verkiezin verwach wordt in Maarl houden zullen worden. Alsof het land er nog moet worden, dat algemci raadzaam is, is er zojuist Spaarweek begonnen, vlaggen, bands, parades, er. concerten. Duizende spaaragenten, die elke hun straten afwandelen c te verkopen, werden te: hiervan in de Londense toegesproken door vader hen wegens hun lofwa practiseh tot het eng. maatschappij verhief. Hu: gemakkelijk. In deze infl woord wordt niet langer is het vroegere wekeliik van de meeste huisgezin lang vergeten begrip gew len Engelands beroemde Britten brengen elke wee 14 miilioen pond naar de Maar, en Cripps stak e vinger op in de Empress er elke week 16 miilioen was treurig en moest i draaid worden. Ter aan hij, dat er geen gevaar bi het huidige nationale sp: 6000 miilioen pond zou zen" Sinds zijn negenvoudi omtrent de devaluatie vai hoort Sir Stafford echter één van de meest gerust feten. Ondanks dit alles ben dense nachtclubs zich gouden winterseizoen. 1 en New-York geïmporti lijke cabarets met vee ren hebben geen ge langstelling. Nog altijd genoeg kapitaalkrachtige wier zak Cripp's belasth kromliggende middenstt lijks in staat stelt e bioscoopje te nemen geen vat heeft. Avond a den de limousines gen Sir Staffords met schiji schenen spaarleuzen nac derig ingerichte nachtclv zestig gulden per fles b rijkelijk vloeiende chamj veer dertig procent der staat uit leden van het corps diplomatique. De en radiosterren, renpaar het vrijwel voltallige van Engeland's aristocra bassy Club, met een cal duizend gulden per wei 22 000 leden, waaronder dische maharadja's, de Rita Hayworth en Ali i groter aantal ambassadt doorgaans op een rej aantreft. Momenteel is het wac ses Margaret, die zojui: Schotse vacantie is ten bekende radio-bands die klasse nachtclubs optred den treure haar lievelii het spelen, „Miss Liber Amerikaanse show. De ren nachtclubs van Pril zijn de geheel in lila s: Orchid Room en de met klede Four Hundred, meestal in gezelschap v zemvriendin Sharman dochter van de Amerika deur, en een aantal jo met een uitgelezen stam gewicht in goud waard steenrijke nachtclubeiser leis weigerde verleden w zijn goedkeuring te hec nieuwe cocktail, die me wilde noemen. Het bezoi Margaret wordt nooit aangekondigd, hoewel z: eenmaal, soms driemas heengaat. Gewoonlijk w uur vooraf telefonisch haar en haar gezelsch; meestal door de marki ford, wiens naam nu Sharman Douglas gekop Op de Noorderbe Vlissingen is een geden ter herinnering aan wij Visser, eerste directeur vaartschool „De Ruyter'

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2