Stad en Omgeving. De Jan Ligthartschool officieel geopend AGENDA Heeft U al kaarten gehaald „DIE LGSTIGE WITWE"? Twee dochters van de grote paedagoog bij plechtigheid Eerste nieuwe school na 17 jaar Prachtig H.O.V.-concert Spar Tempo-Tempo avond De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Heiloo Het Witte Kruis Oosf- Graftdijk VAN MARSDIEP TOT IJ Berg en DONDERDAG S NOVEMBER 1949 Een overvloedige hoeveelheid zonlicht viel gisterenmiddag door de brede ra men in een der zeven prachtige lokalen van de Jan Ligthartschool, gelegen by de spoorwegovergang van de Bergerweg en verhoogde, indien dat mogelijk geacht mocht worden, nog de feestelijke stemming die daar onder de vele genodigden heerste ter gelegenheid van het feit, dat eindelijk het moment gekomen was, dat ook in Alkmaar een nieuwe school zou kunnen worden geopend. Een school, die In elk geval reeds enigszins tegemoet komt aan de grote behoefte aan ruimte, welke bij het onderwijs ook hier ter stede bestaat. Dit plechtige gebeuren werd wel zeer bijzondere luister bijgezet door de aanwezigheid van twee dochters van de grote Nederlandse paedagoog, wiens naam deze school zal dragen: Mevrouw M. BorgmanLigthart uit Gorkum en mevrouw E. HersLigthart uit Johannes burg, die met vacantie in ons land vertoeft en het naar zij ons vertelde een bij zonder genoegen deed in de gelegenheid te worden gesteld dit uur hier te mogen meemaken. De heer Vernooij, inspecteur bij het l.o. te Alkmaar, sprak mede woorden van waardering voor het prachtige vakmanschap van de arbeiders, waar van dit gebouw getuigt. De school arts, dr. Swanenburg de Veije was voor 99 pet. tevreden over de hygiëni sche kant van de zaak en de beide schoolhoofden Bos en Mol sloten de reeks. De laatste bood namens de Ne derlandse Onderwijzers Vereniging afdeling Alkmaar een bureaulamp aan, ter plaatsing in de kamer van het hoofd, hetgeen enigszins „ingewik keld' was, maar dank zij met veel hu mor doorvlochten woorden, goed voor elkaar kwam. In zijn welkomstwoord richtte de wethouder van onderwijs, de heer R. Bakker, zich in de eerste plaats tot beide bovengenoemde dames. Hij stelde het bijzonder op prijs in de gelegenheid te zijn hen namens de gemeente Alk maar in de posthume hulde aan hun vader te doen delen. Twee meisjes uit de eerste klas: Anneke Steinvoort en Kodijntje de Vries boden de dames vervolgens elk een bos rode en witte anjers aan, waarvoor zij met een har telijke kus beloond werden. Voorts kon de heer Bakker o.a. welkom heten de burgemeester van Alkmaar mr. dr. H. J. Wytema, zijn collega de heer M. Coerts (de wethouders Leesberg en Van Slingerland waren verhinderd), de ge meentesecretaris mr. R. Veendorp, de inspecteurs van het l.o. de heren Ver nooij en Feringa, andere autoriteiten van het onderwijs en het personeel van de scholen. Inderdaad scholen, want een deel van de leerlingen van de Jan Ligthartschool zal nog elders moeten blijven, omdat ook de leerlingen van het voortgezet lager onderwijs in het nieuwe gebouw een onderkomen moe ten hebben totdatDe heer Bakker verklapte dat er nieuwe plannen in deze in voorbereiding zijn en daar is dan het hopen maar op. Hij schetste vervolgens de vele pogingen, die door het gemeentebestuur zijn gedaan om tot het bouwen van een nieuwe school te komen, een zaak die, nadat er sinds 1932 geen nieuwe school in onze stad meer was gebouwd, reeds kort na de bevrijding de aandacht had. Enkele pogingen mislukten, totdat het nieuws van de Finse scholen bekend werd, de minister zijn toestemming gaf en nu tenslotte vandaag deze fraaie school kan worden geopend. Ofschoon van hout, is dit een school naar de eisen van de dag ingericht. Tenslotte hoopte spr., dat het onderwijzend personeel zich in de school thuis zouden mogen gevoelen. De onderwijskrachten zijn het uiteindelijk, die geest en kwaliteit van de school bepalen. Nadat de heer Bakker dank had ge- barcht aan allen, die aan de totstand koming van de school hadden gewerkt, verklaarde hij de Jan Ligthartschool voor geopend. Onmiddellijk daarna verkreeg de bur gemeester het woord. Deze schetste de achtergrond van het feit, waarom men er toe was gekomen af te wijken van de huidige naamgeving, die van let terkundigen. Meer en meer doet zich het feit gevoelen, dat men er op de school met het bijbrengen van louter kennis niet komt. De paedagogiek, de liefde voor het kind, neemt naast het andere een grote plaats in. Dat dit zo is geworden, danken wij wat ons land betreft aan de grote pionier Jan Ligt hart. De burgemeester vond het een gelukkig feit, dat het Jdist de heer Mol zou zijn, die als hoofd van deze school gaat optreden. Wij hebben vol ledig vertrouwen in u. Wij verwachten veel en wij rekenen op veel, want geen vernieuwing kan tot stand ge bracht worden dan door mensen met hoge idealen, grote liefde en onuit puttelijk geduld. De burgemeester overhandigde daarna aan de heer Mol een beeltenis van Jan Ligthart en zich tot zijn dochters richtende zeide hij: Dames, deze beeltenis van uw vader krijgt in onze school een plaats, opdat hij ook op deze wijze het werk in dit gebouw nog van dag tot dag zal inspireren. Vele sprekers. Daar het ondoenlijk is de gehele verdere ry van sprekers „op de voet te volgen", zullen wij met een enkele vermelding volstaan. Namens de ouderraad sprak de heer Kleijmeer. Hij beloofde als geschenk een bedrag, dat voor een niet aanwezig leermiddel kan worden besteed, de heer H. Holsmul Ier, voorzitter van Volksonderwijs de»ri zijn felicitatie vergezeld gaan van de toezegging, dat er in de hall van de school een bank zal worden geplaatst. Na een slotwoord van de heer Bak ker, waarbij hy de aanbieders van bloemen en geschenken harteiyk dank zegde, bleef men nog enige tpd bp een kopje thee gezellig bpeen en had men de gelegenheid de nieuwe school te be zichtigen. Dit deden ook wjj, waarbij kon wor den geconstateerd, dat hier onderdaad een prachtige school Is neergezet. Wat is het een genot door die ruime frisse lokalen te lopen. Het zal er goed wer ken zijn. Twee lokalen kunnen in één groot veranderd worden en dan dienst doen voor film- en toneelzaal. Dat alle lokalen gelijkvloers liggen, Is ook in vele opzichten een voordeel, terwjjl de prachtige ruime speelplaats op het Zuiden vele andere stadsscholen alleen al jaloers zal maken. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De blauwe Lagune (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: 't Is feest vandaag (tot 14 jaar onder geleide); Cinema Americain, 8 uur: Romance in Rio (14 jaar). Café Wanner: Huldiging van Speed wayrijders. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Omstreden aarde (14 jaar); Victoria Theater,8uur: Tragische jacht (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De moordenaars zijn onder ons (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Korporaal Eli sabeth. Postdirecteur Crevelink gaat Alkmaar verlaten Met ingang van 1 December is de directeur P.T.T. W. M. Grevelink te Alkmaar als zodanig benoemd te Arn hem. Op 1 Juni 1946 werd de heer Gre velink, destijds referendaris der PTT en hoofd van één der grootste afde lingen van het kantoor te Rotter dam, tot directeur in Alkmaar be noemd, onder welk kantoor niet min der dan 34 gemeenten ressorteren. Hoewel de heer Grevelink die de heer Van Gelder opvolgde hier steeds met grote voldoening gewerkt heeft zijn er persoonlijke redenen, waardoor hij besloten heeft het di recteurschap in Arnhem dat even als Alkmaar een le klas kantoor is te aanvaarden. Het personeel van het post- en te legraafkantoor zal aan deze humane chef ongetwijfeld een prettige herin nering behouden. De heer K. Wagenaar te Heerhugo- waard zal in opleiding worden geno men voor tekenaar bij het Kadaster. De N.H.R.V. viert feest Deze maand viert de Nederlandsche Handels-Reizigers Vereniging haar 75- jarig bestaan, welk feit door de vele afdelingen feesteiyk wordt herdacht. Ook de afdeling Alkmaar gaat feest vieren en wel Zaterdag 5 Nov in hotel .Victory", waar het cabaretgezelschap „de Boffani's" uit Amsterdam de feest vreugde zal verhogen. Voor dit gebeu ren zijn behalve de aangesloten leden, ook niet-leden handelsreizigers uitge nodigd. Politie-nieuws Gisteravond omstreeks zeven uur reed een auto in de Emmastraat in de richting van de Emmabrug. De chauf feur werd verblind door het licht van een rijwiel en merkte daardoor de aan de kant van de weg geparkeerde auto's niet op. Hierdoor reed hij één der auto's aan, waardoor beide wagens schade opliepen. Deze schade werd onderling geregeld. De vorige week werd, zoals wij toen meldden, een blinde borstelmaker van enig borstelwerk beroofd. Gisteren werd de dader aangehouden en het bor stelwerk in beslag genomen. Nadat de politie proces-verbaai had opgemaakt, werd de man naar huis gestuurd. In een perceel aan de Snaarmans- laan werd gisteren een schoorsteen brandje geconstateerd. De politie heeft het roet uit de schoorsteen verwyderd. Er werd weinig of geen schade aange richt. Enkele ogenblikken voor het plechtige moment van de opening. Bij de ingang van de nieuwe school poseerden voor onze fotograaf van links naar rechts: de heer K. Bos, hoofd van de school voor voortgezet lager onder wijs, wethouder R. Bakker, de dochters van Jan Ligthart, burgemeester mr. dr. H. J. Wytema en het hoofd der Jan Ligthart-school de heer C. J. Mol. Wanneer de Alkmaarse muzieklief hebbers er een vaag vermoeden van hadden gehad wat er op dit tweede H.O.V.-concert onder leiding van diri gent Verheij, aan muzikaal schoons werd geboden, dan zou men voor dit concert misschien wel in de rij hebben gestaan voor een kaartje. De afwezi gen hebben veel gemist en de aanwe zigen hebben een muzikale belevenis gehad, zoals ze hier ter stede wei zel den zullen hebben beleefd. Het begon ai met 'n voor Alkmaar interessante noviteit, Jeux d'enfants van Bizet, deze georkestreerde pianostukken werden zeer fijnzinnig door het orkest gereali seerd. Hierna kregen we het voorrecht te luisteren naar het meesterlijke spel van de cellist Edmund Kurtz. Deze kunstenaar bespeelt een echte Stradi varius, de klankproductie is dus ideaal, voor wie geen technische problemen Bovendien was daar de prestatie van de solist, voor wie geen technische proble men bestaan en die ook muzikaal voor honderd procent geeft wat het kunst werk verlangt. Op deze phenomenale weergave moest wel een uitbundi^^)- plaus volgen. De solist liet terechtfSi- gent en orkest in de gebrachte hulde delen. De orkestbegeleiding was in één woord af. De grote Symphonie in d kl. terts van César Franck nam de tijd na de pauze in beslag en hier werden de kan sen, welke de componist het orkest biedt, volkomen benut. Dirigent Ver heij gaf een zeer mooie vertolking van dit werk, maar bovendien werd zeer duidelijk gedemonstreerd de artistieke vboruitgang van het orkest. Wat de dirigent in korte tijd met dit ensemble heeft weten te be reiken verdient de hoogste lof. Het publiek was in een zeer enthousiaste stemming en riep Toon Verheij ver scheidene malen terug. Tot onze vreug de was de jongere generatie weer goed vertegenwoordigd. Bij het volgende concert hopen we dat de jongeren tydens het musiceren het roken zullen staken. Er bestaat nog zo iets van eerbied voor de kunst en laat men de beschavende sfeer van de concertzaal niet ontwijden. Moge dé H.O.V. op 7 December a.s. een volle zaal luisteraars vinden. Ms. In de rij van genoegens, welke de clientele van de Spar-kruideniers on dervindt, stond gisteravond in het Wapen van Heemskerk een feestavond onder het motto Spar Tempo-Tempo avond 1949. Hieraan verleenden tal van bekend.e artisten hun medewerking. Wij noteerden Frans Wouters en zqn radio-solisten met als gast de bekende trompetist Ferrie Barendse, alsmede Frans van Schaik, Piëtro Nakaro, Louk Norell, Freddy Verdo en vele anderen. De gehele avond stond in het teken van tempo en rhythme, hetgeen Frans Wouters c.s. uitstekend toevertrouwd was. Met onnavolgbare flair trok Ferrie Barendse zijn soli, besmette de zaal met de sambaïtus en verhaalde van de lot gevallen van de Maharadja van Ma- cador. Louk Norell deed een stevige duit in het zakje met haar liedjes om, na haar leed uitgekraamd te hebben over de andere sexe te belanden bij een ge zongen indroevige geschiedenis van la belle et la béte c.q. de griet en de grie zel. Als een oase in een woestijn van rhythme was daar een pianosolo van Freddy Verdo. Ook het accordeon had, naar in de loop van de avond bleek, voor hem geen geheimen meer; een waarlijke vir tuositeit legde hij op dit instrument aan de dag. Gerda en Helmuth dansten met gra tie en souplesse een Weense wals, doch hun optreden als de twee Helgers in een jongleursnummer werd een mis lukking. Zes maal verloren zij de con trole over hun attributen. Frans van Schaik, de zingende zwer ver, voerde ons over zeeën en langs zonnige wegen en het welhaast klas siek geworden Ketelbinkie vond we derom zijn zielig einde in de Stille Oceaan. Het kwam ons voor dat Frans van Schaik, gezien de kennelijke moeite die hij hier en daar had met Ol Man River, niet meer, de Frans van enige jaren geleden is. Of hing er teveel rook in de zaal? Tot slot volgde de wondershow van Piëtro Nakaro. Menigmaal deed hij het publiek verstomd staan met zijn won derlijke vinger-vlugheid. r Levende duiven en goudvissen, kleu rige doeken en de onvermijdelijke si garetten en speelkaarten kwamen uit het niets, verdwenen en verschenen weer al naar gelang het hem beliefde. Bouquetten bloemen uit 'n schijnbaar onschuldige koker gegoocheld vormden een kleurige apotheose van zijn alles zins geslaagd optreden. Tussentijds werd een film vertoond van een eerlang door de Spar-klanten gemaakte trip naar Valkenburg. Eeriykheidshalve moet gezegd wor den dat zij niet bijster interessant en boeiend was en verder mank ging aan eentonigheid. Maken wij echter de rekening op over de gehele avond dan blijkt er een behoorlijk batig saldo te zijn, wat het algehele succes betreft. Draverijen Alkmaar Niet minder dan 94 paarden zullen Zondag 6 Nov. in het Sportpark aan de start verschijnen, om elkander te be kampen in zes langebaan draverijen, waaronder een Heat om de grote zilve ren wisselbeker van de gemeente Alk maar. Deze laatste course in 1949 wordt een non-stop programma door de medewer king van een aantal Alkmaarse dames en heren onder leiding van de heer Burger, directeur van de Manege „Boschrand" te Heiloo. Tussen de dra verijnummers zullen zij demonstraties van goede ruitersport geven, o.a. een jachtrit met ren. Vanzelfsprekend is ook de totalisator aanwezig, terwijl de voetbalwedstrijd HollandBelgie wordt uitgezonden. Teneinde met de afwerking van het programma op tijd gereed te zijn, be ginnen de courses om half één. De bezoekers van het Sportpark kun nen voor Zon<tóg een programma ver wachten, als afsluiting van het seizoen, de Paardensportvereniging „Vooruit" waardig. Klaverjassen ten bate van t.b.c.-patiënten Dinsdagavond 8 uur zullen in hotel Londen op het Verdronkenoord de kla verjassers de strijd aanbinden om de fraaie prijzen gratis disponibel gesteld door de Alkm. winkeliers. Het belooft een mooie avond te worden en de be langstelling is dan ook groot. Het gaat voor het doel om de tbc-patiënten in de lighallen met St. Nicolaas een fraaie verrassing te bezorgen en daarom mag geen enkele klaverjasser ontbreken. De organisatie berust in handen van de bekende vereniging J. K. (in 't Klein). Vele attracties staan op het program ma en ook niet deelnemers zijn harte lijk welkom. 8. Vermoeid maar gelukkig zijn Pim, Pam en Pom op de banken neer gestreken. „Hè, hè, dat was op het nippertje," zegt Pim zuchtend. „Een geluk, dat we die tram nog haalden," roept Pom. „Nu zullen we des te vlug ger aan de haven terug zy'n!" Intus sen is de conducteur naderbijgekomen voor de kaartjes. Pim heeft nog juist voldoende geld op zak. „Drie stuks," zegt hy en wyst op zijn broertjes en zichzelf. De conducteur knikt en steel'' het geld op zak terwijl hij de drie hondjes een kaartje geeft. „Ook eea bof, dat ik nog geld genoeg bij ma had," zegt Pim tevreden. Maar de rit duurt Pom toch wel wat lang. „Zgn we er nu nog niet?" roept hij uit. Op dat ogenblik roept de conducteur juist: „Eindpunt! Allemaal uitstap pen!" Verheugd springen Pim, Pam en Pom naar buiten, maar kijken dan verbaasd om zich heen. „Dit is hele maal de haven niet!" roept Pim. Tiroler-avond met het Wienerlied Op Vrijdag 11 November geeft de afdeling Alkmaar dei Nederlandse Reisvereniging een zeer bijzondere avond. De Tiroler dansgroepen „Al- pina" uit Innsbrück en de „Edelweiss Gamskogler verein Mieming" uit Bar- wies zullen in de fleurige costuums van hun land de aardige, bekende volksdansen ten beste geven, waarbij de Schuhplattler en Watschinger na tuurlijk niet zullen ontbreken. Het programma wordt afgewisseld door een kleurenfilm en kleurendia's over Tirol. De gezelschappen maken voor de N.R.V. een tournee door ons land en' Alkmaar is een van de eerste plaatsen, waar zij optreden. Verkeerstelling aan de Bergerweg Teneinde een overzicht te krijgen van het verkeer, dat de Berger over weg passeert, werd gisteren aldaar van 8 uur v.m. tot 5 uur n.m. van gemeen tewege een verkeerstelling gehouden. Behalve het binnenkomende en uit gaande verkeer, werden ook interes sante gegevens verzameld betreffende het aantal malen en de duur, waarop de slagbomen werden neergelaten Burgerlijke Stand Geboren Jacobus, zoon van P. Th. B. His en G. Molenkamp. Marijtje. dochter van T van den Berg en A. Dekker. Maria J., dochter van P. Visser en H. M. W. Jansen. Tohannes A. M., zoon van G. N. van Tol en C. M. de Boer Getrouwd: Jean Poorters en Afra M. van Twuijver. Jan N. Rootlieb en Trijntje Kooij. Jacobus S. Boersen en Anna C. M. Bakker. Overleden: Jan Overeem, 72 jaar. we duwnaar van A. van der Meer. Indra komt weer Door de grote belangstelling voor de interessante experimenten van „Indra", de bekende telepaath en helderziende, heeft de directie van het Gulden Vlies besloten „Indra" nogmaals in Alkmaar te laten optreden. Dit optreden (de vijfde maal in betrekkehjk korte tijd) zal plaats vinden op Zondag 6 Novem ber. Collecte voor „Het Hoogeland" Zaterdag 5 November zal hier ter stede een huis-aan-huis-collecte worden gehouden voor de bekende stichting „Het Hoogeland", welke zich het reclassërings-werk ten doel stelt. Waar dit werk alle gezindten ten goede komt, mag verwacht worden, dat met milde hand zal worden gegeven. BIJEENKOMST VAN DE DAGERAAD De tweede ontwikkelingsbijeenkotiast van de „Dageraad", afdeling Alkmaar, is gewijd aan het onderwerp „Van ketterjacht tot macht". Inleidster is mevr.- Alma—Heijden. De bijeen komst wordt weer, als van oüds, gehouden in Valk's Lunchroom, Houttil, Zondagmorgen 6 November. STATUTEN VERZONDEN. Door de Staatscourant zyn de statu ten verzonden van het mannenkoor Or pheus, gevestigd te Alkmaar. Gisteravond hield het Witte Kruis zijn algemene najaarsvergadering. De penningmeester was verhinderd, in ver band waarmede de begroting voor 1950 nog niet werd behandeld, te meer waar het in de bedoeling ligt binnenkort nog een ledenvergadering te beleggen. Als bestuurslid in de vaca- ture-mr. Peeman werd met algemene stemmen gekozen de heer H. J. Room, oud-secretaris van de gemeente Hoorn. Bq het behandelen van de beschrij vingsbrief voor de vergadering van de Prov. Vereniging op 8 November a.s. te Amsterdam werd besloten de stem van de afdeling voor lid van het hoofdbe stuur uit te brengen op ds. Keuning uit De Rijp. Voorts werden ernstige be zwaren geuit tegen het voorstel een be drag van f 10.000 uit te trekken ter vie ring van het 75-jarig jubileum. Even eens rezen bedenkingen tegen de aan stelling van enkele bezoldigde krachten in verband met de reorganisatie van de administratie. De voorzitter en secre taris, resp. de heren Van Lienen en Visser zullen de afdeling in de verga dering van het hoofdbestuur vertegen woordigen. Het verslag van de com missie belast met de controle op de ma- gazijnvoorraad zal door verhindering van één van de commissieleden in de Visser, zullen de afdeling in de verga dering worden behandeld. De secretaris gaf hierna een overzicht van de onder handelingen met de prov. kinderarts, welke hebben geleid tot het resultaat dat de specialiste dr. A. Schoo te Alk maar de leiding van het consultatie bureau voor zuigelingen te Heiloo op zich heeft genomen. De hieruit voort vloeiende extra kosten zullen door Het Witte Kruis worden gedragen. Vervol gens werden drie bestuursleden be noemd in de Stichting Badhuis, die door het Witte Kruis daartoe zijn aan gezocht. Het waren de heren Rootjes. Vennik en Visser. Laatstgenoemde ver tegenwoordigt het bestuur van Het Witte Kruis in het Stichtingsbestuur De rekening van de stichting badhuis over 1948 werd goedgekeurd. In de eerstkomende vergadering zal op de exploitatie van het Wijkgebouw worden teruggekomen. Tot slot werd nog me- deling gedaan van het feit dat voor de zuster een Solex-rijwiel is aangeschaft hetwelk voor haar een enorme energie besparing betekent. De heer P. Brouwer, cand.-hulpprediker te Oost- en West-Graftdijk heeft het beroep naar Harich aangenomen. De heer H. Bekkering, directeur van de distributiedienst te Enkhuizen, is be noemd tot leider van het aldaar op t# richten Huisvestingsbureau. De gemeenteraad van Medembllk heeft de heer H. van Hout, hoofdcom mies ter secretarie van Maassluis, be noemd tot gem.-secretaris. Schipper J. Pereboom van Marken is aan boord van de viskotter MK I gegrepen door de as van de motor en gedood. V Het Hoogovenbedrijf bouwt, onder architectuur van ir. Dudok, een nieuw hoofdkantoor. Het omvat drie verdiepingen en wordt 17 meter hoog. Het oude kantoor moet plaats maken voor de bouw van de vijfde kooksoven- batterij. Te Beverwijk wordt voor het eerst sinds jaren op St. Maarten een optocht voor de jeugd gehouden. 1 November was het tachtig jaar ge leden dat de spoorweg Zaandam—Uit geest, waardoor Zaandam, Koog-Zaan dijk, Wormerveer en Krommenie-As- sendelft in doorgaande spoorwegge meenschap kwamen met Amsterdam, Rotterdam en Den Helder, in gebruik kwam. De afdeling Wormerveer van Het Witte Kruis heeft goedkeuring ge hecht aan de plannen voor een nieuw wijkgebouw. De onthulling van het monument voor de gevallenen 1940-'45 te Wormer is vastgesteld op Zaterdag 26 November. voor Zilverstraat 2 of Hoogstraat 8, Tel. 3718 SNI Ouderavond Kleuterschool In de Kleuterschool van Volkson derwijs werd Dinsdagavond onder voorzitterschap van de heer E. J. v. ReesVellinga een druk bezochte ouderavond gehouden. Allereest werden enige punten van huishoudelijke aard besproken, waar bij de heer Hogervorst gelegenheid kreeg een warm pleidooi te houden voor het openbaar onderwijs en de aanwezigen aan te sporen lid te wor den van Volksonderwijs en donateur van het Kleuteronderwijs. Mej. Trotsenburg hield vervolgens een boeiende voordracht: Het kind in de poëzie .Onder ademloze stilte be luisterden de aanwezigen de verschil lende gedichten: „Verlangen van Henr. Roland Holst. „Gelukkig Kind" van Guido Gezelle, .Waarom" van Speenhoff en „Kinder- lijck" van J. v. d. Vondel en „Het dode musje" van Marie van Kranen donk. De rekening van de. penningmees ter sloot in ontvangsten en uitgaven met f 677,80 en een nadelig saldo van f 13.50. De penningmeester werd gedéchar- geerd onder dankbetuiging voor zijn accuraat beheer. Op voorstel van mevr. Kroon be sloot de vergadering in principe tot het organiseren van een bazar, om zo het hoofd te kunnen bieden aan de vele onkosten, die nog komen. In de vacature ontstaan door het bedanken van de heer Hoogland als lid van het bestuur, werd voorzien door de benoeming van de heer J. vaD Zoonen. Besloten werd verder de bazar te houden op 28 en 29 Januari a.s. in de Kleuterschool. Verschillende dames en heren boden hun medewerking aan en de hoop werd uitgesproken, dat er oog vele zullen volgen, opdat de bazar schitterend zal slagen. Mej. Trotsenburg hoofd der Kleu terschool, hield tenslotte een lezing over „Het moeilijke kind". Ouders en opvoeders weten al lang wel, dat een kinderzieltje geen tabula rasa is geen onbeschreven blad, waarop zij maar hadden te schrijven wat goed was. Opvoeden is moeilijk, eist veel kennis, liefde en geduld. Spreekster liet verschillende geval- en uit de praktijk de revue passeren, sprak over jaloezie, gehoorzaamheid, naastenliefde, klikken, liegen als fan tasieleugen, verdedigingsleugen en lasterleugen en de houding, die de opvoeder in die gevallen heeft aan te nemen. De voorzitter was de tolk van alle aanwezigen, toen hij mej. Trotsenburg dank zei voor haar leerzame, onder houdende lezing.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2