Nieuw sociaal program voor de V.S. VERENIGDE NOORD-HOUANDSE DAGBLADEN Truman ontvouwt zijn welvaartsplan Twee R.A.F.-toestellen na botsing neergestort Typhoon teisterde de Philippijnen Vrijdag 4 Nov. 1949 146e Jaargang No. 260 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Sociale zekerheid voor alle Amerikanen Breuk tussen Zweden en Polen? Everse rechtsback In de kraamkamer van de RIS. Bonn hoofdstad van West-Duitsland Ministercomité van Raad van Europa te Parijs bijeen de tweede wereldoorlog Wetsontwerp materiële oorlogsschade door Tweede Kamer aangenomen Geen vergoeding voor Nederlanders in Indonesië Wèl voor hen, die zich „on-Nederlands" gedroegen Slachtoffers van de ramp te Medemblik begraven bureau ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE GODRA TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t l-eitï woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: f 1.40 per maand, I 4.— per kwartaal plus incassokosten In een rede ter gelegenheid van de viering van het eeuwfeest der stichting van de staat Minnesota als ge- gebiedsdeel der V.S. heeft president Truman voor de Amerikanen een nationaal program van tien punten ont vouwd, dat naar hfj zeide, „een hecht schild tegen het communisme" zou zijn. Truman verklaarde, dat het de plicht der regering was, krachtens de Amerikaanse con stitutie, de algemene welvaart van alle mensen en niet alleen van enkele bevoorrechten te bevorderen. De in het welvaartsprogram van president Truman vervatte tien punten luiden: Boeren, evenals zaken lieden, behoren een billijke beloning te krijgen voor hun producten; de arbeiders hebben recht op behoor lijke lonen en dienen op voet van gelijkheid met hun werkgevers te onderhandelen; kleine iiandelscoöperaties dienen een redelijke (tans op succes te hebben en moeten niet door monopolies worden verstikt; de natuurlijke hulpbronnen moeten be schermd en ontwikkeld worden ten bate van allen en niet geëxploiteerd worden om wille van particuliere heb zucht; ouden van dagen en invaliden moeten een zodanig inkomen hebben, dat zij niet afhankelijk zijn van liefda digheid; gezinnen moeten beschermd worden tegen verlies van inkomsten als gevolg van ongeluk, ziekte of werk loosheid; de burgers dienen behoorlijk gehuisvest te zijn en hiervoor naar draagkracht te betalen; degelijke kan sen op ontwikkeling voor alle jonge mensen; betere gezondneidszorg voor een ieder niet slechts voor enkelen; alle Amerikanen dienen wettelijk ge lijke rechten en mogelijkheden te heb ben en op voet van gelijkheid deel te nemen aan het nationale leven, vrij van vrees of discriminatie. Heel Berlijn contra de raden Voor het eerst sinds maanden gaan de gemeentebesturen van Oost- en West-Berlijn samenwerkenn.l. bij de bestrijding van de rattenplaag. Einde November zal een verdelgingsactie worden ingezet, die een week zal duren. De rattenbevolking van Berlijn wordt op een millioen stuks geschat, die dagelijks 25 ton levensmiddelen verslinden. Radio Stockholm heeft in een uit zending van Donderdagavond gezegd dat een ,,open breuk" tnssen Zweden en Polen „zeer wel raogelyk" is als de betrekkingen zich van kwaad tot erger zouden bleven ontwikkelen. De Zweedse bladen maken melding van een „nieuwe Poolse onhoffelijk heid jegens Zweden" door de „ontvoe ring van een kamermeisje van de Zweedse gezant in Warschau door ge üniformeerd e Poolse politiemannen. Het meisje zou een Poolse zrjn en beschuldigd van collaboratie tijdens de oorlog. De Zweedse bladen releve ren tevens de dit jaar verrichte „wil lekeurige arrestatie" van 22 Zweedse zeelieden in Polen. Zij pleitten voor beëindiging van het handelsverkeer met communistische landen, ondanks het feit, dat dit ongemakken als steenkoolschaarste met zich zou mee brengen. H. M. Koningin Juliana heeft in -articuiiere audiëntie ontvangen de isschop van Deventer, mgr. E. La- gerweg. Ook een wijziging in hel Belgische eltial De keuze-commissie van de KNVB heeft een wijziging aangebracht in 't Nederlandse elftal, dat Zondag te Rotterdam jtgen Belgie speelt. Van Bun heeft last van een onwillige spier en daarom is hjj vervangen door Ever- se van Neptunus. Als reserve is thans toegevoegd Steenbergen van SVV. Ook het Belgische elftal heeft een verandering moeten ondergaan, daar een medisch onderzoek heeft uitge wezen, dat de Berchem-speler De Herdt, die als linksbuiten stond opge steld, wegens een blessure niet zal kunnen spelen. Freddie Chaves zal nu de linksbuitenplaats bezetten, terwijl Van Vaerenberg (Anderlecht) links binnen zal spelen. De voorhoede ziet er thans, van rechts naar links, als volgt uit: Lemberechts (F.C. Meche- len), Govard (F.C. Luik), Mermans (Anderlecht), Van Vaerenberg (An derlecht) en Chaves (Gantoise). Berlijn is wantrouwend De Westduitse „Bundestag" heeft met 200 tegen 176 stemmen bij 3 onthoudin gen besloten Bonn tot hoofdstad van de Westduitse republiek te maken. Elf stemmen waren ongeldig. De stemming was geheim. De Bondsraad heeft door het symbo lische besluit, dat Berlijn weer hoofd stad zal worden zodra daar verkiezin gen in geheel de stad mogelijk zullen zijn, de nadruk willen geven. Dit neemt evenwel niet weg, dat in Berlijn de vinnige strijd tussen Frankfort en Bonn, met wantrouwen gevolgd is. Ve len vrezen te Berlijn, dat de overgrote ijver der voorstanders van beide zijden tendele verklaard moet worden uit de heimelijke hoop, dat de „voorlopige" situatie zeer lang zal duren. Wesf-Duifsland en Saargebied Ier tafel Donderdag is te Parijs de bijeen komst begonnen van het minister comité van de Raad van Europa. Volgens kringen, die in nauw con tact staan met het comité, zullen de ministers behalve toelating van West- Duitsland en het Saar-gebied ook be handelen de door de consultatieve As- semblée te Straatsburg voorgestelde amendementen op het statuut van de Raad van Europa, om o.m. de verant woordelijkheid van de Assemblée te vergroten, het aantal zetels er van te verdubbelen en de mogelijkheid van het zenden van plaatsvervangende ge delegeerden naar Assemblée en raad af te schaffen. Voorts de economische betrekkingen tussen de leden-staten jn, het voorlopige karakter nog eens van raa(I en bun collectieve econo mische betrekkingen met andere lan den. Er zijn echter aanwijzingen, dat de uiteindelijke beslissing over de toe lating van West-Duitsland zal worden uitgesteld tot na een nieuwe conferen tie van de drie bezettingsmogendheden, omdat de kwestie van toelating van West-Duitsland tot de Raad van Euro- Amerikaans Superfort uil elkaar gesprongen Twee vliegtuigen van de RAF zijn bij nachtoefeningen boven het Kanaal neergestort. Het zijn een viermotorige „Lancaster"-bommenwerper, met een bemanning van zeven en een „Mosqui- to"-gevechtsvliegtuig, met een piloot en een navigator. Naar men meent zijn de toestellen bij de vuurtoren „Nab Tower" in het water terechtgekomen. Het Zweedse schip „Patria" heeft medegedeeld het wrak van één der toe stellen gevonden te hebben. Een red- °0t Is Bestreken, om naar moge- overlevenden te zoeken. Ook had zich rubberb°otje gezien, waarin «w nieman<* bevond. Een Brit- aLiS 15 °P de blaats va« de ramp fnehnek hee£t' naar gemeld, het del TotZten der vliegtuigen gevon- ppv' H D-- U Z1^n geen overlevenden gevonden. Bij het aanbreken van de dag werd het zoeken voortgezet Nab de0'T ntat r°nd0m in bet waterkan Southampton?0 VaarWater ni Superfort explodeerde Men gelooft, dat elf personen om het leven zijn gekomen, tengevolge van het neerstorten van een Superfort van de Amerikaanse luchtmacht in zee nabij de Bermuda-eilanden. Er waren naar gemeld veertien per sonen aan boord van het toestel, dat eerst explodeerde en daarna in zee stort te. Er zijn drie overlevenden gevonden. Het toestel hield een proefvlucht. Het water veranderde plotseling in een vuurzee, toen de benzine in brand vloog. Het toestel viel neer op enige honderden meters afstand van een fa briek met duizenden liters zeer ont vlambare oliën. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden, voorname lijk in de Noordwestelijke helft van het land. Langs de Wadden- kust tijdelijk krachtige wind tus sen Zuidwest en Zuid. Elders zwakke tot matige Zuidelijke wind. Vannacht en morgenoch tend opnieuw op vele plaatsen nachtvorst, voornamelijk in het Zuidoosten van het land. Mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon. en maanstanden Zater dag: Zon np 7.41, onder 17.06. Maan op 16.40, onder 7.18. RUIM 16.000 PINKEN IN DE N.O.- POLDER INGESCHAARD Dat de N.O.-polder een uitkomst is voor vele boeren uit Nederland en zelfs voor enkelen uit Belgie blijkt wel uit het aantal pinken, dat dit zomerseizoen in de N.O.-polder is ingeschaard. Het aantal ingeschaarde pinken bedroeg pl.m. 16.126 stuks. Hiervan stierven pl.m. 83. Men is nu weer druk bezig met het uitscharen. Zij siemden niet ,.Ik ben 8 jaar uit Nederland weg geweest, mijnheer". „Een reden te meer om direct na uw terugkomst in het vaderland weer eens aan de ver kiezingen deel te nemen", zeide de kantonrechter. Twee gulden boete, subsidiar 1 dag hechtenis". ,lk had 's middags theevisite. Toen ik aan het stemlokaal kwam, zaten de heren er nog wel, maar ik kon mijn stem niet meer uitbrengen". „Drie gulden boete". Zo werden Donderdagmorgen voor de kantonrechter te 's-Gravenhage aan de lopende band ,fle kieszaken" be handeld. Van de 300 kieswet-over treders, die Donderdag voor de kan tonrechter verschenen, kwam er slechts een 60-tal met een al of niet steekhoudend verweer opdagen, welk verweer vaak met een glimlach door de kantonrechter en wat luidruchtiger do or de publieke tribune werd aange hoord. Minister Bevin op het Victoria- station bij zijn vertrek naar de belangrijke bijéénkomst van de Raad van Europa te Parijs. pa nauw verbonden is met andere Duitse problemen. De ministers hebben daarom beslo ten eerst het advies van de permanen te commissie van de Assemblée be staande uit vertegenwoordigers van alle twaalf landen, de voorzitter en vier vice-voorzitters van de Assemblée in te winnen alvorens beslissingen te nemen over de toelating van nieu we leden. De permanente commissie komt Maandag bijeen. In een door het comité na afloop van de vergadering uitgegeven commu niqué wordt o.m. gezegd, dat het co mité veranderingen van het statuut op het huidige tijdstip niet wenselijk acht, daar het statuut pas korte tijd van kracht is. Het comité is geen voor stander van het voorstel der Assem blée om het ledental te verdubbelen, Het heeft besloten, dat deze zaak door de regeringen der betrokken landen besproken dient te worden, waarbij men de permanente commissie zal moe ten horen. Het comité komt vanavond weer bijeen. NIEUW EGYPTISCH KABINET Hoessein Sirry Pasja, de Egyptische minister—president, heeft een nieuw kabinet van partijlozen samengesteld, enkele uren, nadat het vorige kabinet was afgetreden. Ver. Staten terug naar de „gouden standaard"? De Amerikaanse nationale raad voor de buitenlandse handel heeft Woensdag aanbevolen binnenkort de vrije omwis selbaarheid van de dollar in goud te herstellen „op basis van de huidige goudwaarde". De raad verklaarde, dat een terugkeer/tot de gouden standaard in de Ver. Staten een goed voorbeeld zou zijn voor andere landen en een te rugkeer tot gezonde inwisselbare valu ta's zou bespoedigen. Persbericht„Amerika is voornemens een lening van honderd millioen dollar te verstrekken aan de Republik Indonesia Serikat Tientallen doden en millioenen schade De grootste ramp sinds Zesentwintig doden en verscheidene tientallen gewonden, aldus luidt de voorlopige balans van de geweldigste typhoon, welke sedert 1912 over een deel der Philippijnen heeft gewoed. Twaalfduizend personen zijn dakloos. De stad Dinagat op het eiland Snrigao is volledig verwoest. Zelfs de stevigste huizen zijn ingestort, terwijl de ge bouwen uit lichter materiaal door de storm letterlijk werden weggeblazen. De typhoon teisterde met ongekende hevigheid de Visayan-eilanden, die in (Van onze pari. redacteur) Dank zjj het overleg tussen de com missie van voorbereiding en de minis ter van Financiën over de talrijke op het wetsontwerp betreffende de mate riële oorlogsschade ingediende amende menten was de Tweede Kamer Donder dagmiddag in staat zicb in een vrij vlug tempo door de zeer ingewikkelde stof heen te werken. Het overleg heeft er namelijk toe geleid, dat de regering een aantal amendementen heeft over genomen en dat andere door de voor stellers zijn ingetrokken, terwijl over verscheidene amendementen een min of meer volledige overeenstemming tussen de verschillende fracties is bereikt. Niettemin was een aantal wijzigings voorstellen overgebleven voor de open bare vergadering. De heer f. H. van de Wetering (CH) verdedigde een voorstel om aan de Nederlanders, die in Indonesië schade hebben geleden, onder bepaalde voorwaarden vergoe ding toe te kennen. Minister Lieftinck verklaarde zich er tegen, omdat het amendement practisch onuitvoerbaar is. De heren J. J. W. IJsselmuiden (KVP), LJeel Londen heeft een schok be- W n een universiteit heeft de koe, die Bos- leefd. Niet door een atoombom of jA.On nfi.QTft wT m b®e£' £we.e iaar geleden een gat van door een Crippse devaluatie, maar toch 1 centimeter in de bast gesneden, d„,-„ iiiiiiiiiii![i!iii!iiiiii!inii!iniiiiiiiiinii!ii]iiii!iiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiii!ii!ii!iii!iiiiii!iiiiiiiii zodat de studenten de werking van de stond de stad ervan op haar kop. Prm- ij„ maag kunnen bestuderen. Bossie is pri ses Margaret Rose heeft in het open- te voor tien jaar te voorzien. Kunnen ma gezond, heeft een uitstekende eet baar een sigaret gerookt! En zoiets moet ze het mee doen, zou ik zeggen! iust en werd dit voorjaar moeder van u niet uitvlakken, vrienden, want het een welgeschapen kalf. Zonder venster- was voor de aller-aller-eerste keer, dat Qok alweer in Amerika loopt een tje overigens. In de mijn Oranje een vrouwelijk lid van het Engelse Ko- koe rond, die men van binnen Nassau I in Heerlen tuimelde een mijn- ninklijke Huis in het bijzijn van ande- kan bekijken. Eén der professoren van werker twintig meter omlaag in een ren demonstreerde van roken te hou den. De prinses was op een liefdadig heidsbal en stak kort na middernacht een sigaret op. In de zaal werd druk gefluisterd toen zij met smaak van naar Gold Flake genoot. En zij deed het zonder de minste omhaal. Stelt u voor, een Engelse prinses zomaar met een sigaret. Wat een tijd, wat een tijd, buurvrouw! Nee, dat was in onze jaren anders! O Bent u van de schrik beko men? Dan gaan we verder. Amerika heeft in Nederland 15.000 karaat in dustriediamanten gekocht in het kader der strategische voorraadvorming door de Amerikaanse regering. Q En Bus- sum gaat het ronde sommetje van één millioen lenen, om in de kapitaalbehoef- Laat ik nou met al m'n zwarte textielpunten zijn blijven zitten! schacht. Hij kwam eraf met enkele kneuzingen. Want op de bodem van de put lag een hoop gemorst gruis. En dat noem ik boffen! gen inwoner van Laren keek deze week in het hok van zijn tamme kraai en ontdekte een compleetge bit. Gestolen door de kraai, vanwege het geschitter der gouden tanden. Moch u dus uw tanne missje, in Waren zuw- wen ze wew wezen! Voor de Rotter damse rechter stond een schippers knecht terecht, die twee sleepboten had gestolen. „Omdat-ie het varen niet kon laten". „We zullen je laten varen", zei de kadi, „vier maanden!" Nou zit-ie eerst met recht in de boot. J. Hoogcarspel (CPN) en mr. C. J. A. M. ten Hagen (Arb.) bleken ontvanke lijk voor 's ministers argumenten, doch niet tevreden met de verwaarlozing van de groep gedupeerde Nederlanders in In donesië. Vandaar, dat de twee laatst genoemden vroegen om een regeling buiten het desbetreffende wetsontwerp om. De heer Hoogcarspel kwam zelfs met een motie, waarin de minister ver zocht wordt een regeling te ontwerpen. De Kamer besloot de motie op een na- Aangenomen Ondanks de aanvankelijk hef tige tegenstand tegen het wets ontwerp op de materiële oor logsschade, vooral, omdat de regering afwijzend staat tegen over integrale vergoeding, is het Donderdagmiddag in de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Zelfs vroeg geen enkele fractie aantekening „geacht te willen worden te heb ben tegengestemd", zoals dit in slecht Nederlands heet. Een mooi succes voor minister Lieftinck! Zeker zal er nog heel wat on tevredenheid bij de oorlogsge troffenen blijven bestaan, doch bij de behandeling van het ont werp in de Kamer en speciaal tijdens het overleg, dat de com missie van voorbereiding in de afgelopen week met de minister heeft gevoerd, is toch bereikt, dat verschillende concessies zijn ge daan, waardoor tussen de 150 en 300 millioen gulden extra aan de gedupeerden ten goede komt. der te bepalen dag te behandelen, waarop de heer v. d. Wetering zijn amendement introk. De nieuwe Nederlanders. Zijdelings kwam bij deze kwestie ter sprake de toekenning van vergoeding aan de slachtoffers in de grenscorrec tie-gebieden. De minister wilde zich niet op een formeel standpunt stellen en gaf als zijn mening, dat deze gedu peerden op een overeenkomstige wijze tegemoet gekomen moeten worden als de oorspronkelijke Nederlanders. (Zie vervolg Pag. 3) het Zuidelijke gedeelte van de Pbilip- pijnse archipel zijn gelegen. De aange richte materiële schade wordt op tien millioen dollar geschat. De Philippijn- se autoriteiten vrezen dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn, daar van vele in het getroffen ge bied gelegen plaatsen nog niets is vernomen. De aangerichte verwoestingen zijn zo erg, dat zij de grootste zijn in de geschiedenis der Philippijnen. Slechts de vernielingen als gevolg van de oor logshandelingen in de tweede wereld oorlog waren erger. Het eiland Cebu behoort tot de zwaarst getroffen Phi- lippijnse eilanden. President Elpidio Quirino heeft het Philippijnse Rode Kruis verzocht zich met alle werkzaamheden, welke ten doel hebben de slachtoffers van de storm te helpen, te belasten, waaron der inbegrepen de zorg voor degenen, die dakloos werden. Gistermiddag zijn te Medemblik de stoffelijke resten van het uit vier per sonen bestaande gezin De Leeuw, welk gezin Zondagmorgen op zulk een nood lottige wjjze in een felle brand om bet leven kwam, aan de schoot der aarde toevertrouwd. De lijken waren 's morgens opge baard in de tot aula ingerichte toneel zaal van hotel „Het Wapen van Me demblik". Honderden Medemblikkers hebben aldaar afscheid genomen van hen, die zo plotseling uit hun midden waren weggerukt. Een schat van bloe men bedekte de vier kisten. Op de algemene begraafplaats hield burgemeester C. H. Peters, een rede, waarin hij de heer De Leeuw schetste, als iemand, die door zijn gestalte ont zag inboezemde. Maar in dat grote lichaam klopte een klein en goed hart. Hij was iemand,, waarop je kon bou wen. Als hij iets zei, dan meende hij het", aldus burgemeester Peters. Verder voerde de heer Poggeman voorzitter van het actie-comité „Me demblik Vooruit" het woord, van wel ke vereniging de heer De Leeuw een toegewijd lid was. Na een dankwoord van een familie lid, sloot ds. A. M. vd Neut, met het „Onze Vader" deze droeve plechtig heid. Twee oorlogsmisdadigers op Schiphol Behalve de actetas, vol belangrijke documenten had de heer J. Georgiades, Grieks politie-officier uit Athene, twee met handboeien aan elkaar geklonken oorlogsmisdadigers bij zich, toen hij gisteren op weg van Hamburg naar Athene een kopje koffie in de wacht kamer op Schiphol dronk. De Griekse recherche is al sinds het einde van de oorlog op jacht naar twee bekende oorlogsmisdadigers, te weten Nicolaas Sterghiades en George Spijri- dis. Beiden hebben zware misdaden op hun geweten en behoren tot de top- collaborateurs tijdens de Duitse bezet ting in Griekenland. Het tribunaal in Athene had Sterghiades bij verstek reeds ter dood veroordeeld.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1