Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Rechtstreekse Frans-Duitse besprekingen moeten Saar-probleem helpen oplossen Zaterdag 5 Nov. 1949 146e Jaargang No. 261 4 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Mr. Stikker vraagt Marshall-hulp Perzisch minister door Mohammedaan neer geschoten Er komen bijzondere credietfaciliteiten voor de middenstand De politieke commissie verzoekt kwesties bij te leggen Monetaire en economische overeen komst tussen Frankrijk, Italië en Beneluxlanden aangekondigd Elke koopvaarder in communistische havens zal gebombardeerd worden Regering voert een eensgezind beleid Bij: de begrafenis van Oscar Whitenack in Denver hoorden de aanwezigen een stem uit de kist, die zei: „Dit is mijn begrafenis. De geestelijken zijn af persers. Ik heb geen behoefte aan godsdienstige liederen. Dit wordt een volkomen rationele begrafenis. Ik ben al jaren atheïst. Dat is alles". In de kist draaide een gramofoonplaat, die White nack al maanden vóór zijn dood had laten maken. O Maandag gaan de vlaggen uit op de veemarkt in Utrecht, Dinsdag in Rotterdam. De handel is na negen jaar weer vrij! Grote Drie volgende week bijeen Bond voor Staatspensionnering tegen verplichte ouderdoms-verzekering bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdara 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1-elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, 4.— per kwartaal plus Incassokosten Adenauer pleit voor grotere toenadering Kanselier Adenauer heeft in een pers- gesprek met „Die Zeit" gezegd, dat de betrekkingen met Frankrijk de „wonde plek" vormen van de betrekkingen met het buitenland in het algemeen. De kwestie van het Saargebied diende niet aan de Europese kwestie gekoppeld te worden. Adenauer zeide, dat hij het niet verstandig zou vinden als Frank rijk Duitslands lidmaatschap van de Raad van Europa afhankelijk zou stel len van de gelijktijdige toelating van het Saargebied. Het zou echter van Duitsland even jnverstandig zijn, indien het het toe treden van het Saargebied onverenig baar zou achten met Duitsland lid maatschap. Deze twee lidmaatschappen dienden niet tegen voorwaarden ver handeld te worden. De kwestie van het Saargebied kon slechts in een vredesverdrag met Duits land geregeld worden en de Raad van Europa was hoe dan ook niet compe tent om op een dergelijke regeling vooruit te lopen. Adenauer zeide veel liever een voort gang in de oplossing van het Saar-pro bleem te zien door middel van recht streekse Frans—Duitse contacten. De kanselier zeide met klem voorstander te zijn van betere FransDuitse cul turele betrekkingen en persoonlijke contacten op ieder gebied. Vriendschap met Frankrijk was van even groot belang als vriendschap met Engeland. Er waren echter meer hin dernissen om tot vriendschap met Frankrijk te komen. De kwestie der veiligheid speelde hierbij een grote rol. Het gevaar bestond echter aan beide zijden, dat men de verhoudingen uit het oog zou verliezen. Het was niet voldoende, dat Duitsland in feite onge vaarlijk was, doch waar het op aan kwam was of Frankrijk Duitsland nog steeds als gevaarlijk beschouwde. Het zou voor Duitsland dan ook verstandig zijn garanties betreffende de veiligheid te aanvaarden ook al kwamen deze ga ranties Duitsland overbodig voor. Zij mochten echter de Duitse bestaansmo gelijkheid niet in gevaar brengen. Indien Duitsland ten opzichte van 't Ruhrstatuut een negatieve houding zou aannemen, zou dit er op lijken, dat Duitsland zich passief verzette tegen al le vormen van veiligheidsgaranties. Zulks diende vermeden te worden. Adenauer zeide te menen, dat zowel het gezagsorgaan voor het Ruhrgebied als de hoge commissie, voor Duitslands actieve deelneming in het gezagsorgaan was. Hij gaf de verzekering, dat Duits land in het gezagsorgaan zijn mede werking zou verlenen. Duitsland was eveneens bereid zonder voorbehoud mede te werken in de Raad van Europa. „Minister Stikker bespreekt thans in Parijs de kwestie van de hervatting van de Marshall-hulp aan Indonesië. Tevoren heeft minister Stikker hier over contact opgenomen met de Indo nesische autoriteiten, die in Den Haag vertoeven" aldus verklaarde de leider van de Republikeinse delegatie ter RTC gistermorgen op een persconfe rentie. Hij voegde hieraan toe niet be reid te zijn hangende deze bespre kingen in Parijs hierover verdere me dedelingen te doen. Slachtoffer dodelijk gewond Te Teheran is Vrijdagmorgen op de vroegere Perzische premier Abdoel Hoessain Azjir geschoten. Hij werd ernstig gewond. Na het voorval is de staat van beleg, in Teheran afgekon digd De schoten werden op Azjir, mi nister van het keizerlijke hof van de Sjah gelost, terwijl hij een gods dienstige rouwplechtigheid bijwoonde in de Sapah Salar-moskee. Er is wei nig hoop, dat de minister in leven zal blijven. Naar gemeld wordt is de aan valler een Mohammedaanse fanatieke ling. Wettelijke regelingen in voorbereiding De regering heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat het in het voornemen ligt bijzondere credietfaci liteiten in het leven te roepen om te gemoet te komen aan de vaak moei lijke liquiditeitspositie van de midden stand. Met deze soort van credietverlening Bestuurder van door trein gegrepen auto gedood Op de onbewaakte overweg van de spoorlijn Geldermalsen's Hertogen bosch onder Geldermalsen werd Vrij dagmiddag een luxe auto door een trein gegrepen en 300 meter meege sleurd. De bestuurder, die na het on geval nog in de auto werd aangetrof fen, is even later overleden. Het slacht offer was de 52-jarige heer G. Schel lingerhout een bekende groente-expor teur uit Zwijndrecht. De trein had een uur vertraging. is vóór de oorlog gunstige ervaring opgedaan. De regering is zich bewust van de druk van de belastingen op het gebied van de middenstand. Het onlangs bekend gemaakte voornemen der regering om tot trapsgewijze af schaffing van de ondernemingsbelas ting te geraken, is niet in de laatste plaats ingegeven door de overweging, dat deze belasting in het bijzonder op de kleine bedrijven een zware druk iegt. Van de noodzaak van een mid- denstandspolitiek op langere termijn is ook de regering overtuigd. Wettelij ke regelingen dienaangaande zijn in voorbereiding. Deze voorbereiding is vertraagd tengevolge van langdurig overleg met de daarbij betrokken in stanties en van het zich wijzigen der omstandigheden. De wenselijkheid van sociaal-economische rationalisatie van het kleine middenstandsbedrijf moet geheel worden onderschreven. In ver band hiermede wordt overwogen, in 1950 meer middelen beschikbaar te stellen voor het economisch instituut voor de middenstand. De onrusf op de Balkan De politieke commissie der Ver. Na ties heeft besloten de algemene verga dering te verzoeken, Albanië en Bul garije te veroordelen wegens voortzet ting van de steun aan de Griekse vrij- scharen en een beroep te doen op alle partijen in het geschil om hun kwes ties op vredelievende wijze tot een op lossing te brengen. Een desbetreffende resolutie van de V. S., Engeland, Australië en China werd met 38 tegen 6 stemmen bij 2 onthoudingen aange nomen. Het Sowjetblok en Joegosla vië stemden tegen, India en Israel ont hielden zich. De resolutie, die nu naar de alge mene vergadering gaat, dringt er bij Albanië, Bulgarije „en andere betrok ken staten" op aan, op te houden met het verlenen van steun aan de vrij- scharen, „waarbij inbegrepen het ge bruik van hun gebieden als basisvoor de voorbereiding of het aanvangen van acties" De resolutie spoort verder Al banië. Bulgarije en Joego-Slavie aan met Griekenland samen te werken in de regeling van hun geschillen op vre delievende wijze. De commissie keurde het rapport van de speciale Balkan commissie goed en besloot, dat zij haar werkzaamheden diende voort te zetten. Ook roept de resolutie alle staten, die Griekse burgers hebben opgenomen als gevolg van de guerrilla-operaties tegen Griekenland op. de repatriëring van al dergelijke personen, „die wensen te rug te keren en in overeenstemming met de wetten van het land te leven", te vergemakkelijken. Gevolg van door de Mislukte aanslag op president van Ecuador Vrijdag is een aanslag gepleegd op de president van Ecuador, Galo Plaza. Een brug, waarover de presidentiële auto zo juist was gepasseerd, werd door een ontploffing vernield. Presi dent Plaza was op weg naar het in Zuid Ecuador gelegen Cuenca, om al daar een pan-Amerikaanse grote straat weg te openen. NEDERLANDER IN BELGIE GEARRESTEERD. Donderdagavond is brand uitgebro ken in de woning van de Nederlandse kaashandelaar Piet Coene te St. An- dries bij Brugge, waarbij men ver moedt dat er opzet in het spel is. Piet Coene was tijdens de brand verdwenen en is thans gearresteerd en ter beschik king van de rechter van instructie ge steld. Hij verklaart onschuldig te zijn. Dreigement van Chinese nationalistische regering Zal Engeland oorlogsvloot inschakelen De Chinese nationalistische regering heeft de Britse autoriteiten in Hongkong officieel medegedeeld, dat nationalis tische vliegtuigen elke koopvaarder, die in communistische havens wordt aangetroffen, zullen bombarderen. Men gelooft, dat een soortgelijke mededeling ook aan andere regeringen is gezonden. me*dt uit Londen, dat een rio voe^dor van het Britse ministe- nTm«/?Du ^ltenlandse zaken Vrijdag- a verklaar<I. dat de Britse odviTio S Cl"aese nationalistische re- „11 ye'antwoordelijk zal stellen voor eino L ?en van een tenuitvoerleg ging van deze bedreiging. spIkrfno'00nl^k we'ingelichte Londen- de n' tL WaS men van mening, dat eimf van üwï.8 mogelijk de bedrei- reeerinp rJ S ese nationalistische regering zal beantwoorden door de Weerbericht rSïZnHhtln/ t0t dagavond- Gedurende de avond en nacht zwaar bewolkt met tijdelijk eni ge regen en aanvankelijk krach tige zuidelijke wind, tijden» frontpassage ruimend naar telijke richtingen en mend. Zachter dan nacht. Wes- iets afne- afgelopen ZONDAG 6 NOV.: Zon op 7.43 uur. onder 17.04 uur Maan op 16.56 uur, onder 8.30 uur MAANDAG 7 NOV.: Zon op 7.45 uur, onder 17.02 uur Maan op 17.17 uur, onder 9.46 uur Britse koopvaardijschepen op zodanige wijze door oorlogsschepen te doen ver gezellen, dat de nationalistische blok kade te allen tijde kan worden gebro ken. Ook is men in deze kringen van mening, dat de aankondiging van de Chinese nationalistische regering een erkenning van de Chinese communis tische volskrepubliek door Groot-Brit- tannie zal bespoedigen. Vandaag komen per s.s. Nieuw Amsterdam acht Amerikaanse studen ten aan, die aan Nederlandse universi teiten zullen gaan studeren. Strijd tegen de kater Voor drinkers is het probleem van de kater wellicht spoedig opgelost dank zij de proeven, die men in To ronto (Canada) heeft genomen op witte ratten. Volgens het Britse „Medical Jour nal" hebben geleerden ontdekt, dat pen bovenmatig gebruik van alcohol en suiker door ratten tot gevolg heefi, dat de dieren minder trek krijgen in voedsel dat choline bevat. Door aan alcoholische dranken choline toe te voegen, zou het evenwicht van de lever worden hersteld. Choline komt voor in vlees. O.E.E.S. aangenomen resolutie Naar de correspondent van de „Der- niere Heure" te Parijs meldt, heeft de Franse ambassadeur in de Ver. Staten, Henri Bonnet, in een toespraak tot het nationaal congres van buitenlandse han del te Parijs aangekondigd, dat Frank rijk, Italië en de Beneluxlanden waar schijnlijk binnenkort een regionale overeenkomst zullen tekenen, die de vrije omwisselbaarheid der munten tus sen deze landen mogelijk zal maken en vele beperkingen uit de weg zal rui men, die op het ogenblik nog de han delsvrijheid belemmeren. Deze overeenkomst zon volgens Bon net binnen twee of drie weken door de belanghebbende landen getekend wor den. Nader vernemen wij, dat de Franse minister van financien, Petsche, voor gesteld heeft binnen acht dagen een bij eenkomst van Belgische, Nederlandse, Luxemburgse, Italiaanse en Franse des kundigen te houden, ter bestudering van de mogelijkheid van economische sa menwerking tussen de respectieve lan den. Voorts heeft de Franse minister van financien een conferentie van de ministers van financiën van de betrok ken landen voorgesteld. Deze conferen tie zou door de deskundigen worden voorbereid en zou over twee weken gehouden kunnen worden. Op het mi- Geruchten over ernstige meningsverschillen tegengesproken De regering heeft de vele geruchten, als zouden er de laatste tijd ernstige meningsverschillen in de boezem van het kabinet zijn opgetreden, tegenge sproken in haar antwoord aan de Tweede Kamer op het voorlopig ver slag over de begroting van 1950. Zij merkt daarbij op, dat het kabinet niet homogeen is in die zin, dat de mi nisters in hoofdtrekken gelijk zouden denken over de grote vraagstukken van staatkundig, geestelijk, sociale en eco nomische aard. Wel is het tot nu toe mogelijk gebleken, dat men ondanks die meningsverschillen kwam tot een gemeenschappelijk en samenhangend Donderdagmiddag zijn op het traject CoevordenGramsbergen een goede rentrein en een olietrein van de B.P.M. met elk aar in botsing gekomen. De twee locomotieven werden geheel in elkaar gedrukt, doch de machi nisten wisten zich het leven te redden door van de locomotief af te sprin gen. De oliewagens vielen door de schok van de berm op een weiland. Een overzicht van de ravage. verschillende r\e burgemeesters van Westduitse steden blijken veelzijdige lieden te zijn. in de afgelopen zomer daagde de burgervader van Frankfort de plaatselijke pers uit voor een zwem- iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii koudheid volledig geneest en tegen gaat. Anderhalve gulden per twaalf tabletten. Een gloednieuwe uitvinding, pas een week in de handel en nu al fantastisch populair. Maarof het wedstrijd en won glansrijk. En nu is £en rlJ van negentien mensen stond in helpt, weet niemand. Voor de eerste het de schout van Freiburg, dr. Wolf- een drugstore ergens in Amerika. maai js jn Engeland een vertaling van gang Hoffmann, die op een openbaar ..Het spijt me", zei de drogist, „maar Talmoed onverkort verschenen. De concert het pianoconcert van Haydn in het is op. Ik was er in een half uur vertaling is gepubliceerd in 34 delen en D grote terts speelde. In Oost Duits- doorheen en ik weet liet. wanneer er gj geleerden hebben er 18 jaar aan land daarentegen zijn het weer andere weer wat komt Zo is het in alle dro- gewerkt. n Als premier bij de Engelse autoriteiten, die van zich doen spreken, gisterijen. „Het is een middel dat ver- verkiezingen volgend jaar is Churchill De Oostduitse regering heeft ter ere van de Nederlandse schrijver Nico Rost een diner aangeboden, waarbij o.m. pro- mier Otto Grotewohi aanzat. Wat je als schrijver al niet overkomen kan! Overigens moeten die Oost Duitsers met de Russen samenwerken, om te voorkomen dat ze binnen de vijf jaar weer in een nieuwe oorlog tegen Rus land gewikkeld zouden worden. Dat heeft de Sowjet kolonel Sjamarin ver kondigd. Deze kolonel wist ook heel zeker, dat de Amerikanen geen ver stand hebben van moderne oorlogvoe ring, „Zij brengen slechts helden van de boogie woogie voort" zei hij. Met super forten, walkie-talkies en atoom knotsen als instrumenten dan toch ze ker! Apenvlees is ook vrij. bij de oookmakers favoriet. Hij noteert 6—4, tegen Attlee 52, Eden 51, Bevin 71 en Stafford Cripps 251. beleid, waarbij men voor moeilijkhe den niet terugschrikt. Een beleid, dat in de volksvertegenwoordiging voldoen de steun vindt, aldus ten bate van ons volk. Aan deze opmerkingen wordt voorts iakoniek toegevoegd, dat de mi nisters van strijd, die over zekere vraagstukken in het kabinet zou zijn gevoerd, soms voor het eerst iets ver namen uit de pers. Het kabinet is tenslotte van mening, dat de homogeniteit die tot nu toe in het kabinet mogelijk is gebleken, ook in de toekomst zal blijven bestaan. nisterie van financiën wordt de aan dacht er op gevestigd, dat deze voor stellen, bedoeld om in het kader van een regionale verstandhouding de mid delen te zoeken om de handel tussen de Westeuropese landen te bevorderen, volgen op de door de raad van de Or ganisatie voor Europa Economische Sa menwerking goedgekeurde resolutie. Een woordvoerder van het Brits# ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten midden volgende week te Parijs zullen bijeen komen. Het wordt waarschijnlijk ge acht, dat de bespreking Woensdag be gint. In diplomatieke kringen wordt verwacht, dat Duitsland het voornaam ste onderwerp zal zijn. Een woordvoerder van het Foreign Office bevestigde, dat de bijeenkomst voornamelijk belegd is ter bespreking van het Duitse vraagstuk. Hij kon niet de berichten bevestigen, dat ook kwes ties inzake het Verre Oosten op de agenda zullen prijken. De woordvoer der meende, dat de conferentie onge veer drie dagen zou kunnen duren. Het was practisch zeker, dat de geallieerde Hoge Commissarissen in West Duits land haar zouden bijwonen. Poesjkin in Berlijn De Sowjetrussische ambassadeur te Berlijn, Gregori M. Poesjkin, heeft Vrijdag zijn geloofsbrieven aan presi dent Pieck, hoofd van de Oostduitse republiek, overhandigd. Een ere-wacht van de volkspolitie presenteerde het geweer voor de Sowjetrussische ver tegenwoordiger. Dertinger, de christen-democratische minister van buitenlandse zaken der nieuwe republiek woonde de plechtig heid bij. Na de plechtigheid hadden Poesjkin, Pieck en Dertinger een ge heime bespreking. Coppens in Belgische voorhoede Gisteravond bereikte ons het bericht dat de Belgische voorhoede andermaal is gewijzigd. Michel van Vaerenberg, die aangewezen was om de gewonde Albert de Herdt te vervangen, zal Zondag niet beschikbaar zijn. Hij moet namelijk een examen afleggen. In zijn plaats zal nu Coppens van F. C. Mechelen op de linksbinnenplaats wor den opgesteld. Eenwonder-kale bas Een gepensionneerde in Leipzig heeft in zijn volkstuintje een kalebas gekweekt met een middellijn van drie meter en een gewicht van ruim hon derd kilo. Toen men de vrucht open zaagde, vond men een tweede kalebas tan vijftig kilo. Kwestie mensenrechten voor Internationale Hof De Ver. Naties hebben het internatio naal gerechtshof te Den Haag verzocht om een „adviserende uitspraak" over de vraag, of er verschil van mening bestaat over nakoming van de bepa lingen ten aanzien van de mensenrech ten in de vredesverdragen met Bulga rije, Hongarije en Roemenie door ge noemde landen. Dit verzoek, dat reeds door het hof is ontvangen, is gedaan overeenkomstig het besluit van de al gemene vergadering van 22 October. De wereldreis van Reynolds Milton Reynolds, is gisteren te Ma nilla aangekomen. Reynolds zal waarschijnlijk te 15.30 uur vertrekken aan boord van een an der vliegtuig met bestemming Los Angeles. Dit toestel zal Zondagochtend te 7 uur te Los Angeles, waaruit Rey nolds drie dagen geleden is vertrokken, aankomen, zodat de vulpenkoning zijn reis om de wereld afgelegd zal hebben in vijf dagen. De Bond voor Staatspensionnering heeft aan de Minister van Sociale Za ken en de Kamers der Staten Gene raai een adres gezonden, naar aanlei ding van de door de Minister beoogde verplichte ouderdomsverzekering. De Bond meent, dat een dergelijke ver zekering practisch niet tot stand is te brengen en dat de beoogde rege ling een achteruitgang betekent bij de thans bestaande noodregeling. De eenvoudige weg van een bodem uitkering aan allen, die een bij de wet te bepalen leeftijd hebben bereikt wordt door middel van een verplichte verzekering niet gekozen. Indien de kosten van een dergelijke regeling worden gefinancierd uit een bestemmingsheffing, wordt een grondslag gelegd, waarop de bedrijfs- pensioenen voor de werknemers en de vrijwillige verzekering voor kleine zelfstandigen kunnen aansluiten. Een systeem, waardoor aan allen een uit kering wordt gewaarborgd en niet een omvangrijk en kostbaar verzekerings- Valse bankbiljetten van tien gulden in omloop Naar het ANP verneemt zijn er thans in enkele steden van ons land valse bankbiljetten van tien gulden in om loop. Het betreft hier tien-guldenbil jetten van het oude model, waar geen portret op voorkomt. Vermoed wordt, dat de vervaardiger een lithograaf is. omdat de valse biljetten zo goed zijn nagemaakt, dat zij moeilijk van de echte zijn te onderscheiden. De grootte van dit nieuwe valse munterscomplot is nog niet bekend, omdat tot nu toe nog niet veel valse bankbiljetten ach terhaald zijn. apparaat behoeft te worden opge bouwd, als de voor de bodemuitkering benodigde middelen door een bestem mingsheffing worden verkregen. Ver zocht wordt het idéé van verplichte verzekering prijs te geven. Grote opiumsmokkel te Rotterdam De douane-recherche te Rotterdam heeft aan boord van een in de Eerste Petroleumhaven liggende tanker een goede vangst gedaan. In de machine kamer werd, zorgvuldig gecamoufleerd, niet minder dan 9 kilogram opium ont dekt. In verband hiermede zijn door de politie, aan wie de zaak in handen is gegeven, verscheidene van de 35 tot de bemanning behorende Chinezen gearresteerd. Het is al heel wat jaren geleden, dat een dergelijke grote hoe veelheid, die een waarde van f 6500 tot f 9000 vertegenwoordigt, in beslag kon worden genomen. Het onderzoek naar deze grote opiumsmokkel is in volle gang. Wysjinski heeft griep De Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Wysjinski, ligt m:t influenza te bed. Het is niet uitge sloten dat hij thans niet in staat zal zijn minister Acheson Maandag a.s., zoals was afgesproken, te ontmoeten, aldus hebben zijn dokters Vrijdagavond ver klaard. GESNEUVELD IN INDONESIË. De regering maakt bekend, dat tot baar leedwezen het volgend verlies in 'ndonesie is gerapporteerd: Gesneuveld 30 October 1949: Serge ant W. M. J. J. vd Loo uit 's-Graven- hage.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1