Stad en Omgeving* De minister „smeet" alles van de bon AGENDA Koedijk krijgt een school van vier lokalen WAT DE THEATERS BRENGEN es Oud-hoofdagent Overeem ten grave gedragen ZATERDAG 5 NOVEMBER 1949 Distributiekantoor uitgestorven Koffie alleen vrij... in de café's We hadden in October een jubileum moeten vieren, maar we hebben het kiesheidshalve niet gedaan, omdat je aan het ziekbed van een stervende nu eenmaal niet met een feestneus en een toeter verschijnt als hjj toevallig k$jn verjaardag mocht herdenken. De distributie is met ingang van 1 December in hoogste instantie ter dood veroordeeld en dat is enkele weken na haar tiende verjaardag, welke door de tijdsomstandigheden onopgemerkt voorbij is gegaan. Zij heeft ons volk van de chaos en de hongerdood gered, maar de mens is nu eenmaal ondankbaar en in plaats van de vlaggen halfstok te hijsen hebben diverse txtielhandelaren en slagers blij, dat ze van het bonnetjes- plakken af zijn Donderdag de driekleur in onze stad breeduit laten wap peren. Een nobel gebaar Ook de distributiedienst vlagde en dat was een nobel gebaar, want het betekende voor de laatste der Mohi kanen, dat zij niet langer in semie- overheidsdienst zullen zijn en losgela ten worden op een maatschappij, die niet op hen zit te wachten. De fietsenbewaarder is allesbehalve over de minister te spreken en het personeel heeft in een vlaag van gal genhumor een groot bord op de uitge sleten traptreden gezet: de textiel handelaren worden bedankt voor de genoten klandizie. Ergens beneden is nog een loket, waar enkelen bonnen vragen en ver wonderd opkijken, dat zij direct wor den geholpen. Er zijn gerepatrieerden bij en vaders van jong geborenen, die in de foutieve veronderstelling verke ren, dat er bij de babykaarten oo! extra koffiebonnen worden gegeven. Het grote gebouw, waar huismoe ders zo gezellig over de dure tijden konden babbelen, waar men zo onge- deeldig kon staan trappelen en oude heertjes aan de andere kant van het gaas tergend langzaam hun kopje koffie dronken, ligt leeg en verlaten. Boven in dat gebouw zit in een ka mer met dubbele deuren de execu teur-testamentair, directeur G. F. de Jong, die gaarne bereid bleek met ons over de geliefde dode te praten. Die is bij zijn leven altijd miskend geweest. „Leve de minister, hij gooit alles van de bon", zongen de jongens op straat en naarmate de minister er meer afsmeet verdwenen de ambtena ren en werd het aantal loketten steeds kleiner. De minister smeet met schoe nen en rijwielbanden en later met snoepgoed en tabak en op 1 December is de tijd aangebroken, dat hij de deuren van alle distributiekantoren achter de laatste ambtenaren zal dichtsmijten. De geschiedenis van het kan toor Alkmaar. Nadat in September 1939 de distri- butiewet in werking getreden was, werd begonnen met de suikerdistribu tie in het gemeentemuseum in de Breedstraat onder leiding van de heer Bakker. Spoedig verhuisde men naar het pand op de Oudegracht, welk ge bouw na een bominslag geheel voor de distributie in orde gemaakt werd. De uitreiking van bonnen had in het gymnastieklokaal aan de Ridderstraat plaats. Eind 1943 werd de heer Bakker ver vangen door de heer Wagenaar (NSB) Korporaal Elisabeth" amu sante comedie uitstekend gespeeld „Covoto" is het nieuwe seizoen op zeer geslaagde wijze begonnen. De ope ningsvoorstelling die een flinke be langstelling had, bracht de toneelgroep „Comedia" met het vlotte blijspel van Terrence Rattigan „Korporaal Elisa beth". Het stuk speelt in de oorlog, maar geeft niet de tragische kant. Het laat zien dat de Engelse aristocratie ook de moeilijkheden van de oorlog deelde en geeft bovendien de strijd tussen En gelsman, Amerikaan en Fransman om hetzelfde meisje n.l. Lady Elisabeth Randell, die het tot korporaal heeft gebracht. De Amerikaan Mulvaney komt al op heel zonderlinge wijze in contact met de Engelse graaf van Har- pender die op de vloot dient, en luite nant Colbert uit Frankrijk komt het trio completeren. Het geheel speelt zich af in de appartementen van de jonge lord, die niet alleen door zijn gealli eerde vrienden, maar ook door Elisa beth's vader, de goklustige hertog en door Mabel Crum, een soldaten-vrien din met een goed hart, omringd wordt. Dat de „internationale verliefden" het Elisabeth zeer moeilijk maken mocht verwacht worden, maar mede door het optreden van Mabel en „Amerika" en „Frankrijk" komt alles na diverse al leraardigste scènes toch tot een goed einde. Ellen Vogel heeft de titelrol op aan trekkelijke wijze gespeeld met diverse zeer goede scènes in eerste en derde bedrijf. De jonge lord was bij Fons Ra demakers in uitstekende handen. Hij wist deze rijke jongeling niet alleen met flair te spelen, maar ook de ge wenste distinctie te geven. Jan Teulings bracht een zeer vlotte Amerikaan op de planken met diverse opmerkelijke scènes. Bob Verstraete had van de lang niet gemakkelijke rol de Franse luite nant Colbert een soms wat onevenwich tige opvatting. Jules Verstraete was de graag dobbelende hertog, terwijl Mi mi Boesnach van Mabel Crum in som mige taferelen zeer goed voldeed. De rol van de butler Horton werd door Ludzer Eringa goed vertolkt. Het geheel was vlot en speelde zich af in een zeer aar dig décor. Het stuk en vooral het spel werden door de aanwezigen zeer geapprecieerd en aan het slot toonde men door een meermalen terugroepen der uitvoeren den zijn ingenomenheid met het ge presteerde. G. Een van de meest gebruikte loket ten, nu „Gesloten". Hoeveel for mulieren en bonnetjes zouden hier ever en weer zijn gegaan? En hoe veel gemoedelijke, zakelijke en ook wel eens harde woorden zou den hier zijn gewisseld? die wegens ontduiking van de voor schriften geschorst werd en opge volgd door de heer Gaastra (eveneens NSB), die na de bevrijding werd ver vangen door de adjunct-directeur, jhr. Van Lith de Jeude. Na het over lijden van laatstgenoemde op 3 Octo ber 1946, volgde na een tijdelijk di recteurschap van de heer De Haan, de benoeming van de heer D. F. de Jong, voordien controlerend ambte naar bij het ministerie van Economi sche Zaken. Samenvoeging van diensten. Op 10 Augustus 1946 werden de kringen Oudorp, Heiloo en Bergen met de daaronder ressorterende ge meenten bij Alkmaar getrokken. Het ministerie streefde naar bezuiniging en wilde tegelijkertijd de mazen van het net dicht maken, welke in bezet tingstijd opzettelijk open gelaten wa ren om onderduikers te kunnen hel pen. Steeds meer werden de diensten van het grootste ressort in Noord- Holland boven het IJ samengevoegd en in December 1947 volgde de samen voegingen met Langedijk en later met De Rijp en was men geleidelijk tot een kring van 20 gemeenten gekomen. Het personeel. In den beginne waren heel wat jon ge mensen in het personeel onderge doken om uitzending naar Duitsland te voorkomen. Na de bevrijding ver lieten deze de rijen der ambtenaren, wier aantal weer groeide door de samenvoeging van kringen, zodat er na het samengaan met Langedijk ruim 90 ambtenaren waren, die een bevol- 1 kingsgebied van 102.000 zielen ver zorgden. Wij zullen ons maar niet ver diepen in de vraag hoeveel bonnetjes er in die tijd zijn uitgegeven. Er wa ren vele loketten, die alle een eigen bestemming hadden en terwille van de winkeliers trokken voor korte tijd nog diverse ambtenaren op gezette tijden naar omliggende gemeenten om de belanghebbenden de verre tocht naar Allernaar te kunnen besparen. Een goede verstandhouding. Met uitzondering van één geval van diefstal, dat destijds berecht werd, is er op het distributiekantoor Alkmaar, ondanks de grote verleiding waaraan de ambtenaren waren blootgesteld, nooit een geval van fraude geconsta teerd. Het publiek was allesbehalve ver rukt over de distributie, maar het be greep, dat deze noodzakelijk was en er was over het algemeen een uitste kende verstandhouding. Naarmate de minister meer van de bon „smeet" werd het personeel ingekrompen tot dat er nu acht vetaranen zijn overge bleven, die in December naar huis zul len gaan met de gedachte, dat zij als langdurige arbeidscontractanten de gemeenschap belangrijke diensten hebben bewezen. Koffie en brandstoffen, die in de doliarlanden moeten gekocht worden of waarvan de productie in eigen land onvoldoende is, blijven voorlopig op de bon, maar de koffie zal voortaan onder het bedrijfschap voor granen, zaden en peulvruchten ressorteren. Het lege gebouw op de Oude Gracht zal binnen weinige weken met zwarte raamogen droefgeestig over het water staren en wie er voorbij gaat zal zich een ogenblik de bange tijd herinneren, dat hij er met vele lotgenoten hoopvol binnentrok om er na geduldig wachten weer uit te komen met een bundel kostbare papieren, die zorgvuldig werden opgeborgen, omdat ze onmis baar voor het leven waren geworden. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 u.: Omstre den aarde (14 jaar); Victoria Theater, 7 en 9.30 uur: Tragische jacht (18 jaar) Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: De moordenaars zijn onder ons (18 jaar) ZONDAG Bioscopen ais Zaterdag, aanvang der voorstellingen om 2, 4.30, 7 en 9.30 uur Sportpark, 12.30 uur: Draverijen. Gulden Vlies, 8 uur: Indra. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Omstreden aarde (14 jaar); Victoria Theater,8uur: Tragische jacht (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De moordenaars zijn onder ons (18 jaar). v HUISARTSENDIENST OP ZONDAG Zondag zijn beschikbaar de huisart sen dr J. Degenaar, Emmastraat 95 (te lefoon 2310) en dr. Lourens, Oude gracht 293 (telefoon 2892). ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Zondag 6 November zal de apotheek van mevr. Wed. Wanna op de Mient voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst verzorgd. Gistermiddag ging het stoffelijk over schot van de heer Jan Overeem, die als hoofdagent van politie orde en rust handhaafde gedurende tientallen jaren, door Alkmaars straten. Op de algemene begraafplaats schaar-1 den zich naast de familieleden een de putatie van het politiekorps met aan het hoofd commissaris J. Dreeuws, hoofdinspecteur W. C. Rijpma en vele andere belangstellenden om de groeve, die gedekt werd met een krans chry santen als laatste groet van de „oud collega's". Nadat de kist met het stoffelijk overschot onder diepe stilte in de groeve was neergelaten, sprak com missaris Dreeuws namens het korps 'n afscheidswoord. „Men noemde u een politieman van de oude garde, maar daar zat zeker niet iets minderwaar digs in, integendeel! Gaan wij uw staat van dienst na, dan ziet men dat U een geheel blanco strafregister had, u kwam zelfs niet één keer te laat op het bureau. Ook wat dat betreft kan een voorbeeld aan u worden genomen. Als voorzitter van de afdeling Alk maar van de bond en later als hoofd bestuurslid deed ge veel voor de posi tie van de politieman". Spreker had als inspecteur de overledene nog meege maakt. „Dit was een voorrecht, want wij hebben veel van u geleerd. Uw op treden was altijd rustig, tactvol en menselijk en zo deed ge veel om de controverse politie-publiek te doen verdwijnen. Het is aan ons om daaraan voort te werken. Wij zeggen u hartelijk dank voor alles wat ge in het belang van de politie hebt gedaan en brengen u hier een laatste groet. Overeem, rust zacht." Enkele vrienden en oud-collega's spraken over het vele, dat Overeem ook op maatschappelijk gebied voor zijn medemens heeft verricht en daar mee was de laatste eer gebracht aan een man, die als politieman grote ver dienste voor onze gemeente heeft ge had. Een familielid dankte voor de be toonde belangstelling. UIT HET ZAKENLEVEN Als nieuwe handelszaken werden in het Handelsregister ingeschreven: M. J. H. Nouwens-van Huiten, Bergen, Breelaan 54, vervaardigingsbedrijf van dames- en kinderbovenkleding; Ring- nalda, St. Pancras, Benedenweg 39, agent en commissiehandel, beherend vennoot: mevr. A. Wiering-Ringnalda; C. J. Lakeman, Alkmaar, Fnidsen 53, brood- en banketverkopersbedrijf. PROT. INTERK. THUISFRONT De lijsten-collecte, gehouden van 17— 22 Oct. heeft onder dankzegging f 1001.20 opgebracht. Bergen N H. Telef. 2456 Zwemmende voetballers Voor de zwemavond welke Dinsdag avond in de Overdekte gehouden zal worden door de Alkmaarse Be- drijfsvoetbalverenigingen. is zeer veel belangstelling. Maar liefst 111 deelne mers (sters) hebben ingeschreven voor 209 zwemnummers. Naast het schooi en vrijeslag zwemmen wordt ook ge- costumeerd en hindernis gezwommen. Tevens zullen 16 ploegen elkaar be kampen in de 4 x 25 m. estafette. Maar het blijft niet alleen bij wed strijden. Mej. Cornelissen met haar leerlingen van de Middelbare scholen zal een demonstratie geven in het fi- guurzwemmen. De Alkmaarse Redding brigade geeft enkele pantomimes en ook de heren Denneboom en Schatens, geen onbekenden op zwemgebied, zul len enkele demonstraties geven. het dankwoord van een blinde Verleden week publiceerden wij het verhaal van de onbekende, die de blin de borstelmaker Arie Blokdijk oplicht te. Enkele dagen later konden wij be richten, dat het de politie gelukt was, de dader te achterhalen. Inmiddels zijn twee onbekenden bij Blokdijk aan de deur geweest, die enveloppen met geld afgaven als schadevergoeding voor het geleden verlies. De blinde is hoogst erkentelijk voor deze geste de ene enveloppe bevatte f 5, de andere het juiste bedrag f 4.18) en hij zou die dank ook van ganser harte hebben willen uitdrukken langs een persoonlijke weg, als hij maar wist met wie hij te doen had. Nu dit niet het ge val is, heeft hij ons gevraagd, voor hem de honneurs waar te nemen, van Welke opdracht wij ons gaarne kwijten. MODERNISERING ZAAK FIRMA ROOBEEK De zaak van de firma J. J. Roobeek jp de Laat is gisteren om drie uur na .•nigszins gemoderniseerd te zijn weder geopend. De zaak is van binnen keurig jpgeschilderd. Tevens ziin in de winkel 'nige buislampen aangebracht. De zaak. lie reeds vanaf 1921 bestaat, is van vader op zoon overgegaan. Nagekomen predikbeurten ALKMAAR. Luth. kerk (Oudegracht), half elf, ds. Haan. Baptisten Gem., Nieuwe Doele, 10 uur evangelist Hof huis; 8 uur Jongeliedensamenkomst in de Wilhelminaschool. Kapelkerk, 5 uur, ds. Den Oudsten (niet in de Grote Kerk) verbeterde opgaaf. DE RIJP, 10 uur ds. Kastein. EGMOND-BINNEN, 10 uur, ds. Kra nenburg, predikant in alg. dienst voor de padvinders. GRAFT, geen dienst. NIEUWE NIEDORP, 10 u., ds. Appel. Doopsgezinde gem., 10 uur da. Fran cken Liefrinck. NOORD SCHARWOUDE, av. 7 uur, de heer Korndörffer. OTERLEEK, av. 7 uur, ds. Keja. STOMPETOREN, 10 uur, ds. Keja. WEST-GRAFTDIJK, 10 uur, cand. Brouwer. ZUID SCHARWOUDE, 10 uur, ds. Schmidt (H.Doop). BALDADIGHEID Door de politie is tegen twee knapen, respectievelijk 15 en 16 jaar proces verbaal opgemaakt, wegens het weg namen en beschadigen van een motor rijwiel. De motor, die geparkeerd stond in de Uitenbosstraat, werd gestart, doch de eigenaar wist onheil te voorkomen en plaatste het rijtuig achter het huis. Even later wisten de jongens de motor achter de woning weg te halen en re den weg. Toen de motor werd terug gebracht had ze enige schade opgelo pen. Heiloo Damclub Heiloo Donderdagavond speelde de Damclub Heiloo en WDO uit Alkmaar tégen el kaar voor de Kennemerkring. De ge detailleerde uitslagen waren als volgt: Damclub Heiloo IWDO I: K. Tuin manJ. van Beekum 20; H. Verver H. Kruider 02; J. GeuzebroekH. J. Toepoel 20; C. de GraafC. Dammer 02; A. DekkerP. Veer 20; J. de GeusA. Burgert 11; A. KroonD. J. Heyer 02; P. BeukersE. Hofman 20; C. AdrichemC. M. Booy 11; S. SchureW. Vroling 20; waardoor Heiloo met 128 van WDO I won. Damclub Heiloo II—WDO II: S. de GeusJ. Hartog 11; W. Hoogeboom J. Kaal 11; P. OudR. W. Zaadnoor dijk 11; J. SpaansJ. Schipper 11;' C. de Jong—C. Fok 1—1: D. Langedijk A. Nuyens 02; A. WinterinkA. Bosman 02; H. HelderD. Davelaar 20; B. HofmanP. Noom 02; A. Al lemanG. v. d. Kuit 11; waardoor Heiloo II met 128 van WDO II verloor Damclub HeilooWDO (vriendschap pelijk): C. LieshoutJ. Strijbis 02; A. SprenkelingLangras 11; B. Sluisman A. T. Dieckmann 02; B. v. d. Werff J. Homma 1I; S. HottentotJ. Veer man 02. STRAATVERLICHTING De nieuwe straten achter de Wester- weg plan-Muys zijn dezer dagen van lantaarns voorzien. Ongetwijfeld een grote verbetering. Beemster BURGERLIJKE STAND Geboren: Trijntje C., dochter van P. FJrnsting en K. Borsjes. Margrietje, dochter van J. de Jonge en F. Ubbels. Nicolaas J. M., zoon van J. Stam en A. G. Stam. Ondertrouwd: Gerardus P. van Die pen en Johanna Velzeboer. Johannes Beere- poot en Maria Koning. VAN MARSDIEP TOT IJ Een loonslager uit 't Zand werd op de laatste dag voor het vlees van de bon ging, te Den Helder gevat we gens clandestiene slachting. B\j huis zoeking werd het vlees van zes kalve ren aangetroffen en bovendien 23 hui den. De slachtingen geschiedden in een hoogst onhygiënische stal. De gemeente Anna Paulowna heeft toestemming ontvangen voor de bouw van een nieuwe O.L. school aan de Kleine Sluis. Bovendien wordt de R.K. school met twee lokalen uitge breid. Tevens is goedkeuring ontvan gen voor de bouw van acht duplex- woningen. Ook in Schagen zullen boringen naar olie worden verricht. Bloembollenkwekers te Andijl? hebben een partij bollen bijeenge. bracht voor het wederinrichten vaa de in de oolog verwoeste botanischs tuin te Warschau. In Hoogkarspel bestaat enige hoop, dat volgend jaar een begin kan worden gemaakt met de bouw van een nieuw raadhuis. Evenals door de pont bij de Hem- brug wordt ook door het pontveer te Velsen 's nachts een 20-minuten-dienst onderhouden. B. en W. van Bever- wyk vragen de gemeenteraad een crediet van 14.500,voor de aan koop van een roltrommel-vuilnisauto. Op 66-jarige leeftijd is te Velsen- Noord overleden de heer J. Smit, oud bedrijfsdirecteur van de Papierfabriek, die 50 jaar geleden zijn loopbaan als jongste bediende was begonnen. Te Beverwijk heeft zich een fusie vol trokken tussen de Tuinbouw-Studie- club en de plaatselijke afdeling van de Kon. Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde. Te Monnikendam is de synagoge in particuliere handen overgegaan. Van de 17 joden die daar in 1942 woonden, is er slechts één terugge keerd. Te Zaandam is de eerste proef- paal geslagen voor de bouw van hon derd montagewoningen. O Een melk rijder uit Assendelf is met z\jn mo torfiets te Wormer tegen de losse klep van een brug opgereden. De mo torrijder sloeg over de kop en ligt thans met een hersenschudding in het ziekenhuis. De Gereformeerde kerk te Zaandam is eigenaresse geworden van de woning aan de Stationsstraat 74, teneinde deze in te richten tot pastorie. Een felle brand heeft het arbeidersgezin A. Rooke totaal geru- ineerd, doordat de woonwagen aan de Ringweg te Zaandam volledig in vlammen is opgegaan. Burgemeester C. J. Schellinger van Koedijk is een wjjs man. Hij bewaart liet lekkerste voor het laatst. En pas, toen de raadsvergadering, die gister avond onder zijn leiding werd gehouden en waarbij alie leden aanwezig waren, ten einde was, deelde de burgemeester het voor Koedijk zo heugljjke nieuws mede. Bericht is ontvangen, dat Koedijk in 1950 een spikslinter- nieuwe school van vier lokalen zal mogen bouwen. Daarmede zal de oude school, die zeventig jaar heeft dienst gedaan, en waar dus bijna alle Koedijkers hun broeken en jurken hebben gesleten (burgemeester Schellinger drukte zich nog iets forser uit, tot grote hilariteit van enkele raadsleden, die zijn bedoe ling vatten) de langste tijd hebben dienst gedaan. Er zal ruimte gereser veerd worden voor een gymnastiek lokaal en voor een terrein voor licha melijke opvoeding en wat het bestaan de voetbalterrein betreft, dat in het gedrang zou kunnen komen, daarvoor zal een oplossing worden gevonden. Na de notulen en de mededelingen werd besloten tot opheffing van de bestaande vleeskeuringskring Koedijk SchoorlWarmenhuizen, omdat een goed functioneren van die dienst de bouw van een laboratorium en een abattoir zou vereisen. Koedijk zal zich aansluiten bij de dienst te Alkmaar, hetgeen voor de betrokkenen geen en kel verschil maakt. Een aantal vereni gingen had een verzoek om toe kenning, resp. verhoging van subsidie CINEMA AMERICAIN De moordenaars zijn onder ons Een Duitse schuldbekentenis. Het moet erkend worden dat de Duit se film „Die Mörder sind unter uns" op een niveau staat, waarop maar wei nige na-oorlogse films van Amerikaan se, Engelse en Franse oorsprong die wij zagen, kunnen bogen. Met „De moordenaars zijn onderons" heeft de Duitse filmindustrie bewezen dat zij, zo zij de kans krijgt, weer een belangrijke plaats op de wereldmarkt zal innemen. Hoe men hier ook tegen over staat, men zal moeten erkennen, dat zij een belangrijk tegenwicht zal kunnen vormen voor de vaak preten tieloze Hollywood-producten. Wolfgang Staudte heeft van „De moordenaars zijn onder ons" een schuldbekentenis gemaakt en zonder nu te eisen dat alle komende Duitse films steeds maar weer schudbekente nissen zullen zijn bestaat de gerecht vaardigde vrees dat er binnenkort films zullen uitkomen met een geheel ander karakter. Zo in de geest van „Es ist nicht wahr" of „Wir heben es nicht ge- wusst". Deze vrees zal velen terecht weerhouden de Duitse films zonder meer te accepteren. Wij kunnen slechts dit zeggen: „Laat dit voorbehoud ten aanzien van de film die thans in Ci nema Americain draait varen en grijpt de kans een Duitser te horen die schuld bekent". Staudte stelt al die „ik ben on schuldig" roepende Nazi-volgelingen aan de kaak zoals alleen een kunste naar dat kan doen. Verbluffende tech niek en artistieke gevoeligheid zijn op- elkaar afgestemd en nimmer werkt hij met goedkope effecten. Het verhaal? Wij zouden Staudte te kort doen door met een paar woorden te willen zeggen waarvoor hij een paar uur lang enkele uitstekende karakter spelers aan het woord laat. Men zal zelf moeten zien en horen wat deze Duitser te vertellen heeft. VICTORIA-THEATER Tragische Jacht De Italiaanse filmindustrie heeft de laatste jaren de cinematografie verrast met enkele producten van uitzonder lijke kwaliteit. „Paisa", „Fietsendie ven" „Tragische Jacht" getuigen stuk voor stuk van een uitstekend vak manschap. Zij missen de kostbare en scenering van Hollywood, maar men kan er slechts blij om zijn. Deze films tekenen het sombere, mistroostige le ven in Italië van na 1945. Zij ont sproten uit een gevoelig Zuidelijk hart, dat open staat voor de nood en armoe, die de machtswellust van de Duce op wierpen. Vivi Gioi, Andrea Checchi en Carla del Poggio, geassisteerd door honder den figuranten hebben in „Tragische Jacht" het probleem van de gedemobi- liseerden aangesneden. Zij, die terug kwamen van de slagvelden en uit de Duitse concentratiekampen vonden in het na-oorlogse Italië slechts armoede en werkloosheid. Zij stonden voor de keus in kommervolle omsta1 ""heden de basis te leggen voor een nieuwe toekomst, dan wel in banditisme een tijdelijke schijnwelvaart te verwerven. Deze strijd is In „Tragische Jacht" treffend vertolkt. Men verkoos daar toe slechts die middelen, die een groot acteur ten dienste staan: zijn talent. In het licht van deze gave ver schrompelt menige Amerikaanse mil- lioenenfilm tot een pover prentenboek. HARMONIE-THEATER Omstreden aarde Het Zuiden van Amerika scheidt zich na de verkiezing van president Lincoln van het Noorden af en de familie Dan- bey, die een uitgestrekte vallei in Mis sissippi bezit, moet in de strijd tussen Noord en Zuid partij kiezen. De oude Danbey, die de vallei ontgonnen heeft en wiens bezit zich zover uitstrekt, dat het vanuit de hoogste boom niet te overzien is, verklaart, dat hij en de zijnen neutraal zullen blijven en de zoon neemt hetzelfde standpunt in, on danks de waarschuwende woorden van sir Alexander, een Engelsman, die het voornaamste dagblad van het Zuiden uitgeeft. Een liefdestragedie doorkruist dan de historie van de vrijmaking van de Mis- sissippi-vallei, een historie waarin twee knappe jonge vrouwen om de liefde van een verrader strijden tot dat een van haar in sir Alexander de held van de vallei-strijd de man vindt, die met haar een nieuwe toekomst zal bouwen. Er zijn kosten noch moeiten gespaard om valt deze film een machtig epos te maken. Alles wordt in kleuren weerge geven en voornamelijk de grote veld slag om de vallei moet kapitalen ver slonden hebben eer ze suggestief en met een zo voortreffelijke massa-regie op het celluloid kon worden vastgelegd. Een film, die een gang naar het Har monie-Theater zeker waard is. Artisten als Van Heflin, Susan Hay ward en Bo ris Karloff hebben er gezamenlijk een grandioos schouwspel van gemaakt. ingediend. Besloten werd, deze verzoe ken aan te houden tot de vaststelling der begroting 1950. Voorts besloot de raad tot het aangaan van een kasgeld lening van ten hoogste f 25.000 en een rekening-courant-overeenkomst even eens van ten hoogste |t 25.000. Al deze voorstellen werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen evenals dat, waarbij het presentiegeld der raads leden verhoogd wordt tot f 4 per ver gadering en tot f 2 voor de commissie vergaderingen. Het uitbreidingsplan Hoornse weg werd iets gewijzigd. Daar is voorzien in de bouw van enkele woningen, die uitsluitend ten behoeve van land- of tuinbouw zullen zijn. Daar er toch geen land in de buurt is, werd beslo ten, deze bepaling te schrappen. Daar ter plaatse zullen dus t.z.t. twee ge wone woonhuizen kunnen worden ge bouwd. Op voorstel van B. en W. werd het Burgerlijk Armbestuur aangevuld met mej. A. Gorissen en de heren J. Bruin en Kunst. Te zamen met de reeds zit ting hebbende leden, de heren Jongs- ma, Slotemaker en Hes, zal het onder de naam Commissie voor Sociale zorg veel en nuttig werk kunnen doen, met de burgemeester als voorzitter en de heer Visser als administrateur. Bij de rondvraag bracht de heer Kunst de Volkscredietbank te Alk maar ter sprake. Koedijk verklaarde zich, aldus de burgemeester, reeds ac- coord met het streven van deze instel ling. De heer Visser drong aan op het zenden van een adres aan de minister van Waterstaat inzake de Friesche brug. Toegezegd werd, dat dit zal ge schieden. Ook maakte de heer Visser aanmerking op het veel te snel rijden in de bebouwde kom, waaraan zich o.m. wagens van de fa. Eecen, Ver burg, van de PTT en enkele artsen en tandartsen uit Langedijk en Dirkshorn schuldig maken. Volgens spreker wa ren het altijd dezelfden. Op een desbetreffende vraag kreeg de heer Hart ten antwoord, dat de straatverlichting zeker ook des mor gens zal branden, zolang dit nodig i». 'et zeggen, dat zij d> 'ijn van de rumba es

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2