Limmen heft zijn brandweer op Gedenksteen op Jan Werkmans graf aan familie overgedragen Stad en Omqzmi® Alkmaars eerste vrije veemarkt AGENDA ONZE SPORT-PRUSVRAAG Kunt U radenraadt dan mee! Ze proberen h allerlei manie MAANDAG. V NOVEMBER 1949 Evenals Oterleek overeenkomst met Alkmaar Brandweerkern in Limmen blijft gehandhaafd [\JAAB WIJ VERNEMEN zal de ge meente Limmen, behoudens goed keuring van de gemeenteraden van Limmen en Alkmaar en de Koninklijke goedkeuring, haar brandweer opheffen. Evenals de gemeente Oterleek zal ook Limmen een overeenkomst met Alk maar aangaan, waardoor de Alkmaarse Vrijwillige brandweer de brandbestrij ding in het bloembollendorp op zich zal nemen. Naar de burgemeester van Limmen, de heer J. J. Nieuwenhuisen ons mede deelde, is het voorstel om tweeëerlei redenen gedaan. Hoewel men niets an ders dan vol lof kan zijn over de ijver van het Limmer Brandweercorps, is het begrijpelijk, dat, gezien de grootte, Vanmorgen wapperde de vlag van de Waagtoren, of beter gezegd, hing de vlag een beetje moedeloos met de kop omlaag, want de druilerige och tend waarin de regen het gehele Waagplein tot een smeerboel had ge maakt, was nu juist niet geschikt om feestelijke gevoelens wakker te roe pen. Toch was Alkmaar in blijde ver wachting en de carillonist liet zijn meest populaire liedjes over het plein klingelen, omdat het na 1940 de eer ste veemarkt was waarop als vroe ger vrij gekocht zou kunnen worden. Er was enige bezorgdheid over de vraag of na zo lange tijd de veeboe ren Alkmaar niet vergeten hadden, maar dat is gelukkig niet het geval gebleken. Er was een zeer verheu gende aanvoer en het ziet er naar uit, dat onze oude vetveemarkt weer in ere hersteld zal worden en wellicht een ongekend bloeiende toekomst te gemoet zal gaan. Varkens lagen in groten getale in de daarvoor bestemde hokken. Zij staken hun stompe snui ten zo nu en dan over het hek en be keken met knorrend geluid de nieuwe omgeving. Schapen stonden met hun grote glanzende ogen dicht op elkaar gepakt en werden één voor één naar de weegschaal gedreven waar de ge meente ten behoeve der kopers nauw keurig het levend gewicht noteert. In een hoekje apart stonden rillend de pasgeboren kalfjes, die nog niets van deze wereld begrijpen en gelukkig niet weten welk wreed lot hen nog op deze dag is beschoren. Vele schapen waren met rood verf gemerkt, het onmis kenbare teken des doods, waarvan zij zich gelukkig niet bewust zijn. Er was een zeer verheugend aantal koebees ten in de Marktstraat. Ze zaten alle maal dik in het vlees, want ook zij gaan een zeer onzekere toekomst te gemoet. De belangstelling voor deze dieren was bijzonder groot. Aan alle kanten werden ze betast en bevoeld en mannen op vuile klompen, die hun jekkers tegen de regen met dikke doeken beschermd hadden, staken zo nu en dan hun onmisbare stok naar een achterdeel om het beest te doen keren, zodat het aan alle kanten kon worden betast en bekeken. Een kleine koopman met een armvol krulstokken prees luide zijn waren aan. Stokken, één gulden per stuk. Dat is inderdaad niet duur, maar men moet kwaliteit en afwerking niet van te dichtbij be kijken. Voor het doel, waarvoor ze hier verkocht worden zijn ze uitste kend. Een veekoopman kan nu een maal niet zonder zijn stok. Er werden heel wat handen uitgestoken en heel wat klappen over en weer gegeven, die gewoonlijk vergezeld gaan van 'n mistroostig hoofdschudden door de eigenaar, die de prijs zo hoog mogelijk tracht, op te voeren. Een reusachtige zeug trok veler bewondering. Nog wei nige dagen en dit snuivende in zijn strfl wroetende beest zal in een onbereken baar aantal stukken en stukjes voor een voortreffelijke erwtensoep zorgen. Ja, Alkmaar kan tevreden zijn, er wa ren vele fokkers en kopers zelfs uit Amerika en het ziet er naar uit, dat de vroegere vetveemarkt weer een bron van belangrijke inkomste" voor onze gemeente zal worden. Onze kaasmarkt1 op het televisiescherm Men herinnert zich natuurlijk, dat wij onlangs melding hebben gemaakt van het bezoek van de heer L, de Jongh, de Alkmaarder, die als jong maatje naar Londen was getrokken, en na een 60 jarig verblijf aldaar, op zijn 80e jaar nog eens op zijn eentje op stap ging om zijn geboortestad Alkmaar te bezoeken. Deze krasse grijsaard hij woont thans op het adres 39 Iavistock Street Bletchley Bucks schreef ons heden, dat op Vrijdag 21 October de Alkmaar se kaasmarkt op het televisiescherm was verschenen. De uitzending ge schiedde door de Broadcasting Compa ny Verscheidene toeschouwers hebben de heer De Jong verzekerd, dat men de uitzending zeer interessant had gevon den Men had vooral belangstelling voor de witte pakjes der kaasdragers en hun (gekleurde) hoeden en bovendien voor de wijze, waarop zij liepen als zij kaas naar het Waaggebouw en schuiten droegen. Men ziet dus, dat onze kaasmarkt in de televisie-uitzendingen van bekende radio-ondernemingen als een zeer waardevol object wordt beschouwd. GESLAAGD Voor het derde deel van het examen candidaat-notaris zijn te Den Haag ge slaagd onze stadgenoten de heren J. S. van de Velde en M. J. A. Lohman. de gemeente Alkmaar een beter ge traind en geoutilleerd brandweercorps in stand kan houden. Bij grote branden is de Limmer brandweer zonder assis tentie van Alkmaar niet bij machte de brandbestrijding effectief te doen zijn. Daarvoor ontbreekt ten enenmale het materiaal. Voorts vraagt de instandhou ding van een eigen corps grote finan ciële offers. Om deze redenen is de gemeenteraad, die Vrijdag a.s. bijeen komt, voorgesteld een overeenkomst met de gemeente Alkmaar aan te gaan. Wordt het voorstel aangenomen, dan zal Limmen 0.50 per inwoner in de kosten van de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer bijdragen. De overeenkomst berust op hetzelfde principe als die welke betrekking hebben op de Keu ringsdienst voor Waren en Bouw- en Woningtoezicht en vertoont een tref fende gelijkenis met die welke Oter leek enige tijd geleden heeft aange gaan. Voor de Limmer brandweerlieden blijft een taak weggelegd. Het ligt n.l. in de bedoeling in Limmen als onder deel van de A.V.B. een kern te vor men, die als eerste hulp bij brand zal optreden in afwachting van de komst van de Alkmaarse brandweer. Ook op het zeer belangrijke gebied van de pre ventie - het voorkomen van branden - zullen de Limmenaren grote diensten aan de burgerij kunnen blijven bewij zen. Nationaal concours Amsterdamse Kegelbond De Amsterdamse Kegelbond heeft Zondag in het RAI-gebouw te Amster dam ter gelegenheid van zijn 60-jarig bestaan 'n aanvang gemaakt met 'n na tionaal kegelconcours, dat 10 dagen zal duren. Bovendien gaf de AKB op de eerste dag van het concours de zes Nederlandse districtskampioenen gele genheid elkaar in een revanche-wed strijd te bestrijden. D Maastrichtse Ke gelbond, die nationaal kampioen is, bleek ook ditmaal de sterkste. De heer Strack van Schijndel, voorzitter en af gevaardigde der Amsterdamse Kegel bond, werd persoonlijk de hoogste wer per met 237 hout (30 worpen, gemid deld 7,9). De uitslag van de revanche-wedstrijd voor de districtskampioenen luidt: 1. Maastricht 2039 hout; 2. Rotterdam 1981 hout; 3. Amsterdam 1960 hout. Concours-uitslagen: Korps-vijftallen: De Kollefit, Maastricht, 346 hout; 2. Val Om. Heerlen, 331 hout; 3. De 50 Keige- leers, Maastricht, 319 hout. Corps-drietallen: 1. De 50 Keigeleers 200 hout; 2. Stik, Maastricht, 188 hout; Val Um, Maastricht, 175 hout. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Omstreden Aarde (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Tragische jacht (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De moorde naars zijn onder ons (18 jaar). A.B.B.- Gebouw: De heer J. van Drunen spreekt voor het Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling. DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Omstreden Aarde (18 jaar). Victoria Theater, 8 um: Tragische jacht (18 jaar). Cine ma Americain, 8 uur: De moordenaars zijn onder ons (18 jaar). Hotel Vic tory, 8 um: De heer G. Chr. Dun spreekt voor „Oud Alkmaar". Gulden Vlies: 't Voetlicht met „De heilige vlam". VRACHTAUTO WEEK TE VEEL UIT Zaterdagmorgen omstreeks half ne gen moest een drie-assige vrachtauto, die door de Kapelsteeg in de richting van het Verdronkenoord reed, plotse ling uitwijken voor een bakfiets en kwam hierdoor in aanraking met de muur van café Hecket. De muur werd over een lengte van drie meter bij der tig cm losgerukt, waardoor een deur ontzet werd. De schade zal worden ver goed. FAILLISSEMENT. Door de Alkmaarse Arrondissements rechtbank werd het faillissement uit gesproken van de commanditaire ven nootschap Butten, kantoorbediende, St. Jacobsstraat 7, Alkmaar. Rech- ter-commissaris is mr. R. J. C. v. d. Wall Bake, curator mr. Schuurman. „Danza" speelde op lof waardige wijze „Het jolige Weeuwtje" „Danza" had het genoegen voor 'n bijna uitverkochte zaal het eerste lustrum te vieren. Hiervoor was ge kozen Frans Lehar's overbekende, maar charmante operette „Het jolige weeuwtje". Deze operettepartituur is zéér variabel en sluit veel kansen voor geestige effecten in zich. De opgave is niet gemakkelijk, maar de amateurs hebben er over het algemeen een zeer te waarderen uitvoering van' gege ven. Het waren drie personen waar door de operette feitelijk werd gedra gen n.l. Truus Schot als het jolige weeuwtje, Tom de Munk (gezant schapssecretaris, en Piet Kleef als de bode (Njegus). Deze drie gaven in het stuk en Truus Schot in het bijzonder bijna volkomen wat Lehar in zijn werk verlangt, zowel wat spel als zang betrof. Hier was sfeer en vi taliteit, soms even geremd door wat te langzame tempi van het orkest. De overige solisten deden met meer of minder geluk hun uiterste best het reeds genoemde drietal te evenaren Dirigent Jac. Jansen liet de koren zui ver en genuanceerd zingen. Ook het Alkmaarse Amusements Orkest speel de onder zijn leiding vaak zeer goed, Bij de volgende uitvoeringen kan er nog wel wat vaart in komen. De smaakvolle balletten, ontworpen en ingestudeerd door Anne Marie Kiihpe, mogen niet onvermeld blijven. De regie van de heer Vóórhaar was lofwaardig. Décor en costumering waren in één woord uitstekend. Rest ons no£ een goed bedoelde, maar zeer belangrijke opmerking voor de komende uitvoe ring. De dirigent staat op een- verho ging vóór het orkest, hierdpor wordt het uitzicht op het toneel op werke lijk storende wijze belemmerd. Wan neer de dirigent op gelijke hoogte van het orkest gaat staan en tijdjsns het parlando gaat zitten zoals dat ook bij de Hoofdstad Operette ge bruikelijk is dan is het euvel, met een verholpen. Het uitzicht op het toneel moet geheel vrij zijn. Het talrijke publiek gaf blijk de presta ties van „Danza" zeer op prijs té stel len, naarmate de voorstelling vorder de steeg ook het enthousiasme in de zaal. Zo hebben de aanwezigen ten slotte „Danza" weer een succesvolle avond bereid. We zijn er van over tuigd, dat bij een volgende opvoering de nog onvervulde wensen grotendeels in vervulling zullen gaan. Dat toen 't doek viel onder fanfares van het or kest de nodige bloemetjes ten tonele werden gebracht, laat zich begrijpen. „Danza" zal zeker bij de tweede uit voering weer veel belangstelling trek ken. Ms. De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 11. Dat is toch wel heel erg voor een vreemd land, zonder één cent op Pim, Pam en Pom: De „Salmiak" is zal!" Hij begint erbarmelijk te huilen, de haven uitgevaren zonder dat de Ik wil naar Moeder toe!" „Stil nu drie hondjes aan boord zijn. Trooste- maar," zegt Pim troostend. „Het loos is de aanblik van die drie ver- geeft niet of je nu al huilt. We moe- moeide figuurtjes, die daar op de lege ten wat doen! Laten we de stad in- kade zitten. „Wat moeten we nu be- trekken. Misschien vinden we een on- ginnen?" roept Pam. Al onze vrien- derdak. We kunnen ook altijd nog den zijn weg. Pepi zit in het oerwoud, naar het politiebureau gaan." De twee de andere apen zijn ook al weer weg anderen zeggen niet veel en een treu- en wijwij zitten hier alleen in rig groepje begeeft zich op weg. Arie van Lienen kampioen Zuid-Holland Het begint er op te lijken dat de goe de dagen van de Alkmaarse krachtsport vereniging S.S.S. terug komen. Na de successen van veetrien da gen geleden heeft Zondag Arie van Lie nen voor een prettige verrassing ge zorgd. Uit 27 deelnemers behaalde hij ongeslagen het kampioenschap van Nrd- Holland in het lichtmiddengewicht. Door deze fraaie prestatie promoveerde Van Lienen naar de eerste klasse. Hier door is hij in de gelegenheid om deel te nemen aan het kampioenschap van Zuid-Holland in deze klasse. Dat hij, evenals gisteren, weer al zijn partijen op touché zal winnen, is niet waarschijn lijk. Hij zal echter een concurrent zijn waarmee men ernstig rekening zal moe ten houden. Clubhuis V.C.J.C. Deze week opent de Vrijz. Christ. Jeugdcentraie haar clubhuis in de 2e Landdwarstraat. Het is een der barak ken, door de Gemeente Alkmaer geëx ploiteerd voor de jeugdbeweging en nu door leden en leiding zelf herschapen in een gezellig clubhuis met twee klei ne vertrekken en twee grote, welke laatste door een opvouwbaar schot zijn gescheiden, zodat ook één grote zaal kan worden gevormd van 5,5 bij 14 m. Ouders, donateurs en belangstellenden zijn uitgenodigd voor een der feestelijke opèningsbijeenkomsten op 10, 12 en 13 November a.s. De avond wordt door de leden zelf verzorgd en biedt een bont geheel: Bos- volk (812 jaar) en Vrije Vogels (12 15 jaar) laten iets van hun clubleven zien, terwiji-VCV (15—19 jaar) en VCJB (19 jaar en ouder) de avond vullen met koorzang, volksdans en „Schnitzel- bank". Na de pauze wordt door de ouderen het spel „Michaël" opgevoerd. Rijkspolitie op de tweede plaats Door een 2-1 overwinning op Velsen is het elftal van de Alkmaarse gemeen te politie aan de leiding van 1B geko men. Ook de R.P. Alkmaar heeft haar positie verbeterd; met 3-0 ging Bever wijk tegen de rijkspolitie ten onder. De standen zijn: 1B: Alkmaar 4 Zaandam 4 Amsterdam 4 Haarlem 4 Velsen 3 Anderhalf jaar geleden stonden ve len rond de groeve van de heer Jan Werkman, oud-sportredacteur van de Alkmaarsehe Courant, reserve-kapi tein van de infanterie en bestuurslid van de IJsbonü Hollands Noorder- Kwartier. Op een vergadering, waar hij de belangen van de schaatsensport DespraK, werd de neer Werkman door een hartverlamming getroffen. Enkele dagen later getuigden vele sprekers uit de journalistieke wereld, sportkringen en militairen van het verlies, dat met het overlijden van deze journalist geleden was. Hoezeer de verdiensten van de heer Werkman gewaardeerd zijn, bleek Zaterdagmid dag, toen op zijn graf een eenvoudi ge gedenksteen aan de familie werd overgedragen. De gedenksteen, door de fa. Stoei smaakvol ontworpen, is uitgevoerd in travertin en bevat boven de naam in relief een ganzenveder, als symbool van de journalistiek, een helm, ter herinnering aan de kapitein Werk man en de vijf Olympische ringen, die getuigen van zijn grote verdiens ten voor de sport. Twee soldaten van het garnizoen Alkmaar hadden bij oe steen de ere-wacht betrokken, toen een grote groep belangstellenden, o.w. de vertegenwoordiger van de gar nizoenscommandant, de directeur onzer NV. de heer J. Bijlsma, afgevaardig den van verenigingen, bestuursleden van de IJ.H.N., de ere-commandant van de Alkmaarse Brandweer, de heer F. H. Ringers, alsmede verte genwoordigers van het corps zich rond het graf schaarden. De voorzitter van het comité, de heer J. v. Maarleveld, bracht het overlijden van de heer Werkman in herinnering en wees erop, dat hij tijdens zijn leven zeer velen aan zich verplicht had. De grote belangstel ling en medewerking, die het comité bij zijn werk heeft mogen ondervin den, bewezen andermaal dat de dode zich vele vrienden verworven had Dank bracht de heer Van Maarle- S.V.K.M.A. 2B: Den Helder Alkmaar R.P. Purmerend Beverwijk Haarlem 2 R.T.W.A 7—5 8—7 6—5 6—8 3—4 5—4 142 16— 3 19—14 9—14 4— 9 6—26 veld aan allen, die tot de totstandko ming van deze gedenksteen hadden bijgedragen. Het feit dat de steen anderhalf jaar na het overlijden kon worden overgedragen, weet spreker aan het feit, dat er onzekerheid 'be stond wie de eer te beurt viel het initiatief te mogen nemen. Bijzondere dank bracht de heer Van Maarleyeld aan de IJ.H.N. en zijn mede-leden van het comité, om vervolgens me vrouw Werkman te verzoeken' de rode en blauwe bloemen te comple teren met een wit boeket, opdat het graf gesierd zou worden met de na tionale kleuren, die de overledene het dierbaarst waren. Mr. Vliegen, voorzitter van de Ijs bond Hollands Noorderkwartier zei- de, dat aan graven vaak gezegd wordt, dat de herinnering aan de dode in de harten zal blijven voort leven. De herinnering vervaagt even wel vlugger dan men denkt. Daarom verheugde het spreker, dat hij met de onthulling van deze steen verwerke lijkt ziet, dat de herinnering van Jan Werkman voortleeft en zal blijven voortleven. Twintig jaar heeft hij in het milieu vertoeft, waarin hij als woordvoerder is overleden. In de Olympische ringen zag mr. Vliegen de gedachte verbroedering onder de volken der wereld door de sport goed gesymboliseerd. Deze ge dachte had ook de heer Werkman zich eigen gemaakt. Luitenant Bogaerds sprak als laat ste en naaste medewerker van de ka pitein Werkman in de Indejings- raad en wees erop, dat de overledene de ploeg in de voren heeft later staan, de ploeg, die door anderen op genomen is om hem te eren, wiens leiding en persoon een voorbeeld voor allen was.. De heer G Werkman te 's Gra- venhage, broeder van de overledene, dankte het comité voor zijn arbeid en allen die hieraan hebben medege werkt. In het bijzonder richtte spre ker een woord van dank tot de heer A. J. Elte. Burgerlijke Stand Geboren: Hans W., z. v. J. Schoen en J. J. Waleveld; Jacob, z. v. W. Bergs- ma en A. Visser; Erlend A. M„ z. v. A. J. H. van Haastrecht en A. A. O. Jans sen. Overleden: Gerardus J. Kramer, 9 maanden: Frederieus van Vegten, 60 jaar, geh. m. C. Kooistra; Maartje Hart, 69 jaar, wed. van C. de Waal. OPLICHTER AANGEHOUDEN Door de Alkmaarse politie is een negendertigjarige loswerkman aange houden, die zich had schuldig gemaakt aan oplichting van een logementhou der. Het bleek dat de man ook werd gezocht door de politie te Rotterdam en Zaandam. De man is reeds naar Rot terdam overgebracht. Warmenhuizen Drie koeien aan vergiftiging gestorven Zaterdagavond zijn binnen een half uur drie koeien van de heer Van Duin aan vergiftiging overleden. Toen zijn dieren niet goed werden, ontbood de heer Van Duin de veeverloskundige M Pronk. Deze raadde hem aan er een veearts bij te halen. Ook de heer Jonge- neel uit Alkmaar stond voor een raad sel. Zondagmorgen werd het onderzoek door hem in samenwerking met de heer D. Rempt, directeur van de ge zondheidsdienst en de dierenarts Eek voortgezet. Men stelde vergiftiging als oorzaak vast. Het onderzoek zal ver volgd worden met medewerking van de bacterioloog van de gezondheids dienst. De dood van deze dieren be tekent voor de veehouder een grote schadepost, daar het vee niet verzekerd was. Een flauwe grap Enkele dagen geleden werd een ban ketbakker alhier opgebeld en werd hun een bestelling gedaan van 100 ge bakjes. Deze order kon worden uitge voerd en de bakker stelde meteen de vraag voor wie het was, waarop „de opdrachtgever" antwoordde: „Leg nu niet te kletsen dat hoor je toch wel met wie je spreekt." Te goeder trouw werden de gebakjes klaar gemaakt maar niet afgehaald! Deze flauwe grap is waarschijnlijk niet uitgehaald door de jeugd maar door een volwassene. Groot-Schermer Filmavond van „De 5 Mei- vereniging" Voor de leden van de 5 Mei-vereni ging werd de eerste ontwikkelings avond van dit seizoen gegeven in de zaal van de heer C. v. Truijen. Na Vhet openingswoord van de voorzitter, de heer P. Cornielje, werd allereerst een film vertoond over de Philips-be- dvijven in Eindhoven. Wij zagen om. hoe onze lampen worden vervaardigd. Hierna een sportfilm, die evenzeer aller aandacht had. Na de pauze werd een film gedraaid, genaamd „Gras" en gingen we op het pad met een Nomadenstam, die na een schier-eindeloze en moeizame tocht in het land van belofte kwam, waar gras voor het vee was, waardoor mens en dier weer konden leven. Tot slot een vrolijk ontspanningsfilmpje. Zo mag deze eerste avond dan ook zeer ge slaagd worden genoemd. Stompetoren „AURORA" BESTAAT 85 JAAR Met Sint Maarten zal het 85 jaren geleden zijn, dat in de consistorieka mer te Stompetoren „Schermeer's To neelvereniging „Aurora" werd opge richt. De eerste uitvoering werd gege ven in de kolfbaan van de heer A. Schoonewil ter gelegenheid van de 50ste herdenking van de slag bij Wa terloo op 18 Juni 1865. Ten tonele werd gebracht een dramatisch tafreel: Oranje en Nederland" door H. J. Schimmel. Aurora werkt thans onder leiding van een beroepsregisseur, n.l. de heer Frans 't Hoen te Hoorn. Za terdagmiddag zal in acfé ,,'t Wapen van de Schermer" een reünie worden ge houden voor vele Aurora-vrienden, Zondag 13 November zal het be kende toneelspel van Antoon Coolen: ,De Vreemdeling" worden opgevoerd VAN MARSDIEP TOT IJ tf. Te Den Helder is verschenen d« stichtingsacte van de Helderse Stichting voor Sociaal Werk. O Uit 276 sollicitan ten heeft de Raad van Texel het echt paar den LravenJorna benoemd to* dire.cteur en directrice van Huize Irene, de weldadigheidsinrichting te Den Burg. De nieuwe landbouwhuis- houdschool op Texel wordt 29 Nov. officieel geopend. De school begint met bijna honderd leerlingen. Een automobilist is te Oude Niedorp in aanrijding gekomen met een uit de weide weggelopen koe. Het dier moest worden afgemaakt; de auto werd weg gesleept. De nieuwe burgemeester van Hoorn, mr. dr. B. R. Canneman, wordt Zater dag 19 Nov. als zodanig geïnstalleerd. Te Hoogwoud is een EHBO-vereni- ging opgericht. Volgende maand zal in Heemskerk een kraaminrichting worden geopend. Dinsdag is het 50 jaar geleden, dat de afdeling Zaandam van het Neder lands Bijbelgenootschap werd opgericht. Een bekend Zaandam's textiel- en confectiemagazijn werd wegens prijsop drijving veroordeeld tot een boete van f 25.000. Na 40 dienstjaren zal de heer A. C. v. d. Bosch, adjudant bij de te Zaandam gestationneerde rijkspolitie, op 1 Dec. met pensioen gaan. DIEFSTAL VAN TEXTIELGOEDEREN Zaterdagmiddag kon een vijftigjarige vrouw worden aangehouden, die zich in een warenhuis alhier had schuldig gemaakt aan diefstal van textielgoede- ren. De vrouw is. na verhoord te zijn, in vrijheid gesteld. KLAVERJASWEDSTRIJD Op de gehouden klaverjaswedstrijd van „De laatste Troef" behaalden de heren D. Stam en Adams de eerste prijs en de heren Tesselaar en Helderman de troostprijs. Nieuwe Niedorp De Visclub is er! Naast de vele culturele en sociale verenigingen kunnen wij een nieuwe sportvereniging begroeten, n.l. de hen- gelclub. Onder de oprichters is ook de bekende outsider op hengelgebied de heer Tjade Druif. Jong en oud kunnen aan de hengelsport deelnemen, daarom, meldt u aan als lid. Het bestuur bestaat uit de heren J Caro. voorzitter; Tj Druif, secr.-penningmeester; J. Bood, H. Hielkema en G. de Heer, leden. 51. Pancras A.N.G.O.B.-avond Vrijdagavond organiseerde de Angob in het gebouw van de Witte Kerk een lezing met lichtbeelden en tentoonstel ling over: „Veranderingen der aard korst in de loop der eeuwen". Na een welkomstwoord van de heer Bruin, nam de heer De Jong het woord, en zette het doel van de „Angob" uit een. Hij vertelde over de drankbestrij ding welke 50 jaar geleden goed werd aangepakt en wees er o.a. met nadruk op, dat de Angob geen politieke partij is. Het is opmerkelijk te consta teren, dat toen er in de laatste oorlog geen drank te krijgen was, men er ook buiten kon. Het is jammer, dat de jeugd momenteel zich niet beschaamd ge voelt om een café binnen te lopen, en in het openbaar sterke drank te ge bruiken. Spreker liet een waarschuwend woord horen om zich niet te laten verblinden door de kapitale reclame van de fabri kanten van alcoholische dranken. Hierna werd het woord gegeven aan de spreker van deze avond, de heer A. J. Witte, die het onderwerp „Verande ringen der aardkorst in de loop der eeuwen" behandelde, wat hij met vele interessante gesteenten verduidelijkte en wat door de vele aanwezigen zeer op prijs werd gesteld. De heer Witte legde de betekenis uit van de geologie. Ver der behandelde hij het ontstaan der ge bergten, het vulkanisme, de tetonische werking, de verwering, de opbouw met diverse gesteenten. In het bijzonder wijdde de heer Witte zijn aandacht aan het qarboon (de steenkolentijd), waar na de pauze volgde. In de pauze werd thee aangeboden en een stukje muziek ten gehore gebracht. Intussen maakten velen van de gele genheid gebruik om de tentoonstelling, waarvan yeel werk was gemaakt, te be zichtigen. Na de pauze ging de heer Witte ver der met de behandeling van de ijstijd tot de tegenwoordige tijd. Daarna volg den lichtbeelden, welke werden toege licht. We kunnen deze interessante avond zeer geslaagd noemen. Oterleek Subsidie-aanvrage Lagere Landbouwschool Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stel len Provinciale Staten voor een subsidies-aan vrage van B. en W. van Oterleek als bijdrage in de stichtingskosten van de lagere landbouw school in die gemeene, al te wijzen. Volgens de geldende Rijksvoorschriften wor den zawel de salarissen van het personeel, als de materiële exploitatie-kosten volledig dotf het Rijk vergoed. Bovendien zou door het v©Ê» lenen van de gevraagde bijdrage een nieuw subsidide-gebied door de provincie worden be treden, met alle gevolgen van dien. De nieuwe interlocale telefoontarieven Het bericht in de dagbladen betref fende de afkondiging van het besluit tot inwerkingtreding van de wijziging van het Rijkstelefoonreglement 1929 een verandering in de tariefiëring voor het interlocale telefoonverkeer heeft tot enig misverstand aanleiding ge geven. Zoals reeds via de dagbladpers is medegedeeld, zal de invoering van de nieuwe tarieven slechts zeer gelei delijk geschieden, n.l. in gelijke tred met de technische ontwikkeling van het Nederlandse telefoonsysteem. Uit de honderden voetballiefhebbers die deze week naar de uitslag van de interlandwedstrijd NederlandBelgie geraden hebben, hebben wij die kaarten genomen, die de 01 uitslag vermeldden. Slechts weinigen hadden dit resultaat voorspeld. Na loting werd de heer J. G. Ooms, Van Galenstraat 102 te Den Helder winnaar van de 10.-. Dit bedrag zal hem toegezonden worden. En nu de opgave voor Zondag a.s. Wij hebben vier wedstrijden in het Westen uitgezocht, waarvan u de resultaten moet bepalen. Wint naar uw mening de thuisclub, dan plaatst u achter de betrokken wedstrijd het cijfer 1, bij een gelijk spel 2 en verliest de thuisclub dan een 3. Het geheel moet worden opgeteld. De briefkaart moet vóór Vrijdagavond 6 uur in ons bezit zijn. De winnaar bij meerdere goede oplossingen beslist het lot wacht een prijs van 5. De wedstrijden zijn: HAARLEM—KFC VoV -BLAUW WIT DE VOLEWIJCKERSAJAX XERXES—NEPTUNUS Totaal pjET IS STIL OP DE TR Holland, waar een str die te Rotterdam gelost er kiest zee. In de verte na< aan de lichten in de duistei een passagiersschip: de da in-uniform op: marechaus rigens niets hebben te mal dan walpersoneel van de tafereel van elke dag. Elk er één weg en daartussen heen en weer voor de ve Duitsland. Een half uur later ligt stevig gemeerd en de pas men één voor één de loi Daar staan zjj dan op Ked< dom, sommigen voor het ee. voor de zoveelste keer. M< er terstond uit, de mense thuis zqn en nauwkeurig ten naar de lokaliteiten, di< passeren alvorens zich hier nen bewegen. Anderen volf Eén is er, die onverschil even aarzelt en dan rech hek toe loopt, dat wijd opej is een sjofel gekleed man een oude actetas bij zich komt hg niet, want eensl een surveillerende douane uit het duister te voorsch staande te houden. Waar gaat u naar t< Naar de bus, ik moe Haag. Is uw bagage gecont Bagage Dit is alles waarde. Wat valt daar aar leren? Dat wilt u misschien dienstdoende ambtenaren deling laten. r Ja, maar w U staat mij wel toe begeleiden, meneer. Er zit niets anders op. Zv hij mee, dwars door de v chaos. Dan staat hij eens het felle licht van het Ioka marechaussee om zijn pas laat hem zien; alles is in o tussen is de ambtenaar ei lopen om zijn chef, de voc cateur van de dienst der in en accijnzen het incidentje teren. De man wordt dus gehouden. Schuchter schuifelt hij mele plunje naar de rin; andere ambtenaar hem o Iets aan te geven, n Neen, niets. Mag ik uw tas evei Er blijkt alleen het ho te zitten, dat een man-o neemt: scheergerei, hanc kam. Dan vraagt de amb de pas ter inzage. Die heb ik al laten Dat weet ik wel, ma Alstublieft. „Doctor in de theologi ln. Er volgt een gesprek al gauw, dat deze dominee keiaar is. De douane het keer in haar taxatie verg Ze worden ei Dat komt voor, maar gist zij zich niet. Aan ell wordt gesmokkeld, maar derd mensen, die er de gel krijgen, missen negentig toe. Van de tien overigen of drie, die er te fatsoenli De zeven of acht overige, lopen niet allemaal tege daar is ook de douane va Maar als zij er een paar u doorgaans raak. Dank zij logisch inzicht en een mensenkennis. Hebt u iets aan te stereotiepe vraag, die elk gaande reiziger te horer leen in Hoek van Hollan XJ-aag 300.000 maal per ljjk" Z'n Vier antwoorde Nee. Ja. ïm Weet nlet zeker, ven? moet men elg( nn?"ïl5®nnlne> bevestigin ontvwjkmg. InderdaadT v niets aan koffer vinohtl/u f°T _lo. "nK doorgekek nnhetf Staat »'pt k, De °n is de De man en de vrouw ecl zeggen als het ja ,laf verraden zich zelf mflar Liegen valt velen nioeilij genover de overheid. Nee, zegt de man i splinternieuwe regenjas i En die jas dan vrj tenaar, die allang gezie het een nieuwe is van F sel. Die, oh, diehad Wegging. - Wil u even meegaan oe verificateur, die erbij Even later, onder vier Privé-kantoor, is de z houding verdwenen. De Pakt zijn loupe, vindt gei schadiging, ziet geen ruikt „het nieuwe" aai zegt: Kom, kom, meneer, maar niet vol, dat u di hebt. Meneer zit te dra stoel. Ik weet wel, zegt de dat het moeiljjk is om

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2