In Rotterdam sneuvelde een fraai record! 4.50 ►255 ok in liger kken. lat het! Eén doelpunt besliste Nederland-Belgie Nederlands enthousiasme bracht de Belgische zege in gevaar Oranje-voorhoede miste Faas Wilkes Eerste aanvallen v. België Rode Duivels scoren Tweede helftgeheelanders Meningen van spelers en officials De Belgen waren tevreden Microfoonstijl Van Schijndel en Terlouw uitblinkers Het Radioprogramma Oom Balkebrei DEN rjkheid Red.) enen van - '.ren acteur, kleine plaats- :r de meer dan de Rijksstraat- mbier. Hoevele r niet, dat door en autoportier le grond wordt n deze ongeval- tamelijk goed gescheurde kle- maar het ka® steeds is niet verkeer". Men verkeer omleg- wiel op het iet een witte :enen voor de K. :hten •tfov. 325 kg Ülen 5,50; 600 kg Gel# kool 5,80—8,60» 750 kg Andijvie 7. 7 Nov. - 15.000 elingen 19 en nep en III 10,20» 3000 kg Gel® kool 5—8,20 en Bieten I 6,30; 1300 leverfd sterk k EINDELIJK is het dan gebeurd. De Rode Duivels hebben voor het eerst na de be- vrijding een overwinning behaald op ons Oranje-team. Het trotse ongeslagen na-oorlogse record is gesneuveld en tevens het record dat Belgie sinds 1933 geen enkele overwinning in Nederland heeft kunnen behalen. De Belgen hebben een punt gezet achter deze twee glorieuze reeksen door het Nederlands elftal met jo te verslaan. Of het een verdiende overwinning was? De meningen zullen hierover wellicht uiteen lopen. Wij zijn van mening dat de Belgen deze kleinst mogelijke overwinning zeker hebben verdiend. De Rode Duivels demonstreerden zo'n overtuigende technische meerderheid, hun balbehandeling was zo veel beter, dat het Nederlandse elftal vóór de rust maar een pover figuur sloeg. Weliswaar zagen onze Oranje-mannen in de tweede helft kans om door hun enthousiasme het initiatief van de Belgen over te nemen en ontsnapte het heilig dom van Meert meerdere malen ternauwernood aan een doorboring, maar onze voorhoede zag geen kans om hiermede haar voordeel te doen. Nu kan men zeggen dat onze aanvalslinie pech had en dat Nederland minstens een paar doelpunten had verdiend. Inderdaad, met wat meer geluk had de uitslag er anders uitgezien. Het was echter zo dat niet alleen het geluk, maar ook ds capaciteiten ontbraken. En zo lang Clavan driemal in een wedstrijd een opge legde kans mist, Schaap alleen maar naar een bal behoeft te blazen om Meert te passeren, Roosenburg het intellect van een aanvalsleider mist en de keuze commissie geen betere vervangers kan aanwijzen, kunnen wij niet van pech maar van onmacht spreken. Daarom menen wij dat onze Benelux partners deze 0—1 volkomen hebben verdiend. de spil was waar alles, letterlijk en fi guurlijk, om draaide. Met verre trappen en goed getimede kopballen loste hij menige lastige situatie op. Ook Van Schijndel deed in deze periode veel en nuttig werk. De lange passes van de verdediging vonden slechts sporadisch het beoogde doel. Steeds weer ving de uitstekende Belgische middenlinie de ballen, die voor onze vleugelspelers waren be stemd, op en vooral Lenstra kwam niet aan bod. Clavan kon nog weieens een bal opvangen, maar Aernoudts en Van dei Auwera gaven hem weinig kans om gevaarlijk te worden. De twee maal dat Clavan scoringskansen kreeg schoot hij hopeloos naast. Onze achterhoede was ongetwijfeld het beste deel van het elftal. Het is dan ook zeker niet aan onze defensie te wijten dat in het tjokvolle Feijenoord-Stadion Zondagmiddag twee records sneuvelden. Zelfs de voorhoede willen wij geen ver wijten maken. Stuk voor stuk hebben Clavan, Timmermans, Roosenburg, Schaap en Lenstra van begin tot einde gezwoegd om de eer te redden. Behalve Lenstra is geen van deze spelers echter van internationaal gehalte en zij komen nu eenmaal wat te kort, een manco waaraan zij niets kunnen doen. Alles zou anders zijn geweest alsals daar in het binncntrio een Wilkes had ge staan. Wij gaan niet ach en wee klagen dat het toch zo jammer is dat Faas zijn voetbaltalent nu in Italië laat betalen, maar jammer is het. Te betreuren is het voorts, dat het niet alleen bij Faas is gebleven. De Harder, Appel en Van Lent gingen en straks gaan er nog meer. Verschillende buitenlandse trai ners vertoeven en vertoefden in ons land op zoek naar bruikbare krachten voor het beroepsvoetbal en als dat zo een tijdje door gaat zal er een periode aanbreken waarin het de KNVB moei lijk zal vallen een team samen te stel len dat op internationaal peil staat. De eerste aanvallen waren voor de Belgen, twee snelle openingen via de linkervleugel, LemberechtsGovard. De Nederlandse verdediging was echter op haar hoede. De eerste maal strandde de doorbraak van Lemberechts op Arie de Vroet en de tweede maal dook Kraak een verraderlijk hard schot van Mermans uit zijn doel. De corner die hieruit ontstond, werd door de kleine, breedgeschouderde, Lemberechts achter het doel geschoten. Weinige minuten later werd doelman Meert aan de tand gevoeld toen Clavan tot vlak vóór het Belgische doel wist door te dringen. De Belgische doelman liquideerde de sco ringskans door een moedige duik. Aan vankelijk golfde het spel heen en weer, doch langzamerhand verkregen de Bel gen een duidelijk overwicht. Met korte passes dreven de Belgen de Nederlandse defensie uiteen en steeds weer ontston den gevaarlijke situaties in het Neder landse doelgebied. In de oranjeverdedi- ging klopte het niet helemaal en het was maar gelukkig dat Terlouw weer /ONMIDDELLIJK nadat Roosenburg zijn eerste goede schot op Meert had kunnen afvuren, kwam de bal bij Lem berechts, wiens lage voorzet keurig door Kraak werd onderschept. Geen twintig seconden later kwamen de Bel gen weer terug. Nu was het Chaves die de aanval leidde en Coppens de bal toespeelde. Deze veebesproken Belgi sche speler schoot hard in, waarbij Schijvenaar de bal met zijn hand aan raakte. De uitstekend leidende Britse scheidsrechter floot niet, maar prompt floot de achtduizend koppen tellende Belgische kolonie wel. De Brit had Een aanval op het Nederlandse doel wordt onschadelijk gemaakt door Kraak. Links De Vroet, in het midden de Belgische midden voor Mermans. echter volkomen gelijk, daar Govard in het bezit van de bal kwam en een uit stekende scoringskans kreeg. Hij be dacht zich ook geen moment en joeg de bal hard, hoog en onhoudbaar voor Kraak in de touwen. De Rode Duivels deden na dit doel punt hun bijnaam eer aan. Steeds weer rolden gevaarlijke aanvallen op het doel van Kraak af. Lemberechts, Mer mans, Govard en Chaves zetten onze verdediging onder hoge druk en ieder ogenblik vreesden wij dat De Vroet en zijn mannen het hoofd voor de tweede maal zouden mosten buigen. Zij hiel den echter stand maar het begon aar dig op paniek-voetbal te gelijken. De Belgische stopperspil Carré had, goed geassisteerd door Aernoudts en Gillard, weinig moeite met de Holland se aanvalslinie. rjE TWEEDE HELFT gaf een geheel ander beeld. Niet alleen hadden de Belgen hun elftal gewijzigd. Gillard, die last had van een blessure ging linksbuiten spelen, Chaves linksbin nen en Coppens linksback, maar ook het speelbeeld was geheel anders. Voor de rust waren de Belgen heer en mees ter van het veld, doch in de tweede helft was daar geen sprake meer van. Het waren nu de Nederlanders die de toon aangaven en de Belgen op eigen helft terugdrongen. De Nederlandse Leeuw liet zich weer gelden en de zestigduizend toeschouwers in het Feijenoord Stadion, uitgezonderd de Belgen, gingen iets gemakkelijker zit ten en vrolijker kijken. Men voelde dat een nederlaag niet nodig was. Nu kwam de Belgische verdediging onder hoge druk te staan. Schoten van Roo senburg gingen tegen de lat of naast, een kopbal van Clavan verdween aan de buitenkant van de paal. Hoe de spe lers zich ook weerden en hoe hard de aanmodigingskreten van de tribunes daverden, de hatelijke nul op het sco- ringsbord kon niet worden weggewerkt. Vijf minuten vóór het einde kwam er een kans die practisch niet te missen was. Abe Lenstra speelde de bal keurig vrij en legde hem zodanig voor de voe ten van Schaap dat de Belgen doodstil werden en de Nederlanders zich al bij na van hun zitplaatsen verhieven om luidde hun vreugde over de gelijkma ker te gaan verkondigen. De Nederlan ders konden echter blijven zitten en de Belgen juichten, want Schaap miste als een kleine jongen. Nog eenmaal kreeg Clavan een kans, maar ook hij miste grandioos. Nauwelijks was de bal uit de doelschop van Meert op de grasmat be land of scheidsrechter Ellis floot het einde. Elf dolgelukkige Belgen verlie ten het veld e: hun supporters op de tribune straalden van geluk. Eindelijk was de Nederlandse leeuw getemd. Een aanval der Nederlanders op het Belgische doel. Doelverdediger Meert werpt zich onversaagd op de bal. Schaap tweede van links) en Roosen burg (naast Meert) zien hun kans op een Nederlands doelpunt verloren gaan. Na afloop van de wedstrijd heerste in de Belgische kleedkamer een tevre den maar zeker geen uitgelaten stem ming. De officials spraken er hun vreugde over uit dat Belgie eindelijk weer eens had gewonnen, alhoewel de uitslag evengoed een gelijk spel had kunnen zijn. Midvoor Mermans was zeer in zijn nopjes over de zege. Misschien hadden de Belgen thans een tikje meer geluk gehad dan de Nederlanders, maar dat mocht eindelijk ook wel eens gebeuren want in het nabije verleden was maar Van al de radioreporters, die we na de oorlog interlandwed strijden hebben horen verslaan, is er niet één geweest, die ook maar heeft kunnen raken aan de hoogte, die wijlen Han Hollan der in deze kunst bereikte. En er is er niet één, die zulke won derbaarlijke dingen kan zeggen in het vuur van zijn rede, als Leo Pagano, die ons gistermid dag weer kostelijk vermaakte. Wij noteerden de volgende schoonheden: De aanvallen van de Belgen zijn zó gevaarlijk, dat je je hart in je lichaam vasthoudt! Schaap wordt gemangeld, maar de scheidsrechter vindt het goed. Terlouw voelt of hij nog oren heeft en Chaves weet niet of zijn benen er zijn. De bal rook aan de lat! Lenstra passeert daar 'n Belg, maar op de tweede loopt hij te pletter $pv l, Als wij de prestaties van de spelers afzonderlijk gaan beschouwen, moeten wij Terlouw en Van Schijndel in één adem noemen. Mermans genoot bij onze stopperspil weinig vrijheid en het wegwerken van Terlouw was als vanouds. Opvallend was het dat de Spartaspeler practisch geen gebruik van zijn lichaamskracht heeft gemaakt. Het positiekiezen van Van Schijndel was uitstekend. Steeds weer was hij ten struikelblok voor de Belgen. Aanvoerder de Vroet had een uitste kende eerste helft. Hij was overal waar gevaar dreigde en vooral zijn plaatsen was voor de rust goed verzorgd. Zon der dat Schijvenaar nu grote fouten heeft gemaakt, kunnen wij niet zeggen dat het spel van de blonde Haarlem mer ons geheel bevredigde. Te vaak gaf hij de snelle Lemberechts ruim te waarvan de Belg dan ook dankbaar gebruik maakte. Everse had voor de rust moeite om het tempo te volgen, maar in de tweede helft was hij uit stekend op dreef. Kraak heeft weinig gelegenheid gehad om zijn kwalitei ten te tonen. De ballen die hij kreeg, leverden hem geen moeilijkheden op en aan het doelpunt had hij geen schuld. Lenstra was „de" man uit de aan valslinie. Zijn passes waren goed op maat maar het binnentrio begreep de nes zelden of nooit. Schaap was. ovenals Roosenburg, zeer matig. De O-vleugel heeft hard gewerkt, vooral na de rust, maar werkelijk ge vaarlijk waren Clavan en Timmer- - ans siechts zelden. Bovendien faal- e Timmermans als verbindingsspeler volkomen. Bij de Belgen waren Carré en Van der Auwera de uitblinkers in de ver- aedigmg: Chaves en Lemberechts, de Belgische buitensjr-lers waren de ge vaarlijkste spelers uit de aanval. - - y/af'jSmitB - k -%J i - v* M x i m- - - jf - *.- x v - - v, X fs \44:! - - >y w" iV -t' rfffs; r i ■mèmm» nkwmmmmï t ft r mil* 1 L I «I al te vaak het omgekeerde het geval geweest. Overigens vond hij dat Ne derland best gespeeld had, vooral Van Schijndel. Van Terlouw had hij weinig last gehad doordat hij voortdurend met zijn binnenspelers van plaats verwis selde. „Terlouw moet je ontlopen' zei de Anderlechtenaar, „want dat is een sterke knaap, en als je tegen hem opbotst ben je nog niet gelukkig Van zijn eigen ploeg wilde Mermans alleen zeggen dat ieder dapper zijn plicht had gedaan. Freddie Chaves vond Terlouw een goede spil, maar in tactisch opzicht be ter dan in het zuiver technische. Hij meende dat de Nederlandse voorhoede meer moest switchen dan Zondag ge beurd was. De Engelse scheidsrechter: „Nederland heeft in de tweede helft beter gespeeld", zei mr. Ellis, de En gelse scheidsrechter. „Een gelijk spel zou mijns inziens het resultaat beter hebben weergegeven. Het was een ge makkelijke wedstrijd om te fluiten en het publiek vond ik nog al kalm, al leek het er in de tweede helft op, dat het enthousiasme van de Hollandse en Belgische toeschouwers het bekende Hampden-Roar (Glasgow) zou bena- daren. Wat is uw mening over het spelpeil? „Ik heb wel wedstrijden geleid, waarin het spelpeil hoger stond. Maar, zo troostte de Engelse referee, het Neder lands elftal is mij meegevallen. Ik heb het in Huddersfield zien spelen en toen was het heel wat minder dan deze middag. Uitblinkers? Van Schijndel, heel goed en Terlouw een voortreffe lijke stopperspil. In het Nederlandse kamp. In de Nederlandse kleedkamer heer ste na afloop een rustige stemming. Niemand was ontevreden, hoewel allen natuurlijk graag een overwinning had den gezien. De voorzitter van de keu zecommissie, de heer Herberts, vond dat hij meer tevreden kon zijn dan zijn Belgische collega. „De Belgen zijn de tweede helft begonnen met een 10 voorsprong, na bovendien het grootste gedeelte van vóór rust de toon te heb ben aangegeven. Wat dan te denken van een ploeg, die zich zomaar ineens laat overspelen, door een elftal zonder sterren als het onze? Wij daarentegen hebben ons opgewerkt van zeer matig spel in de eerste helft tot goed voetbal in de tweede. Met een Wilkes of een beetje meer geluk bij het schieten had den wij gewonnen en niet de Belgen. De heer Triebei en oefenmeester Van der Leek waren het hierme volkomen eens. Ook bij de spelers was de stemming verre van gedrukt. „Het heeft er al zo lang naar uitgezien, dat we vroeg of laat klop zouden krijgen en nu is het dan gebeurd en „we hebben zo vaak gezwijnd" zegt Kraak. Schijvenaar vond de uitslag ook niet verdiend. „Wel goed zo, nu denken de Belgen dat het met ons is afgelopen, maar volgende keer krijgen ze weer een nederlaag te slikken, juist omdat ze nu sterker waren, let maar op' Na dit optimistische geluid hebben we de Nederlandse kleedkamer maar verlaten. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Gramofoonmuziek. 30 Strijdkrachten. 7.05 Avro's Filmkrant. 7.30 Inleiding tot muziekbegrip. 7.45 Regerings- uilzending. 8.05 Het gevleugelde lied. 8.30 Radios coop. 11.15 Avro-s wing-corner. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.20 De sport van Zater dag. 6.30 Piano-duo. 6.45 Onder de NCRV- leeslamp. 7.15 Engelse les. 7.30 Le Rouet d'Omphale. 7.40 Vandaag. 8.15 Met band en plaat voor U paraat. 9.00 Op de tweesprong, een melodie. 9.40 Veel gevraagde gewijde mu ziek. 9.55 Het kerkvenster. 10.05 Concertge bouw-orkest. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Suite «Der Rosenkavelier". 11.40 Robinson Cleaver. VOOR DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.40 De ster van de dag. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Aubade. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen. 11.00 Composities van Ireland en Bliss. 11.30 De Wekker. 12.00 Johnn Renova en eijn orkest. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.40 Piano-duo. 1.15 Metropole-orkest. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Radio-matinée. 4.30 Brandaris. 5.25 Troeven uit Amerika. 6.15 Tom Erich, piano. 6.30 Strijdkrachten. 7.05 Eerste concert door Avro's Fanfare-orkest. 7.45 Surinaamse muziek. 8.05 In het Radio-Zoek licht 8.15 Avro's Bonte-Trein. 10.00 Maria Zamora en haar orkest. 10.30 Viool en piano. 11.15 Vioolconcert. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Moeders wil is wet. 9.35 Licht baken. 10.00 Wie komt er in mijn hokje. 10.15 Rhapsodie. 10.40 Schoolradio. 11.00 Muziek houdt fit. 11.30 Als de ziel luistert. 11.40 Parijs Studentenkoor. 12.03 Promenade-orkest. 1.20 Orkest zonder naam. 2.00 Werken van Henri Tomasi. 2.30 Onder Ons. 3.00 School radio. 3.30 Songs van Cole Porter. 4.00 De Zonnebloem. 4.30 Ziekenlof. 5.00 Na School tijd. 5.15 De Wigwam. 5.45 Amusements orkest. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.15 Actu aliteiten. 7.40 Orgelspel. 8.12 Solowerken. 8.50 De rampen van de oorlog. 9.10 Radio- Philharmonisch-orkest. 9.35 Kamermuziek-con eert. 10.45 Avondgebed. 11.15 Kamermuziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN IH: 7.05 Gram. 7.30 Kron. 7.40 Gymn. 7.50 Gram. 8.05 Gram. 8.20 Eng. H.S.: Gram. 8.50 „Lift up your hearts". 9.05 Casino-programma. 10.05 Verz. progr. 11.00 Pavilion Players. 11.30 Eng. H.S.: Accordeon orkest. 12.00 VI. Br.: Koor. 12.32 Orkest Georges Larue. 1.15 Fantasie en sentiment. 2.10 „Music Hall". 3.10 Kalundborg: Cabaret orkest. 4.00 Eng. L.P.: Falkman en Apache orkest. 4.30 Mijnwerkeres-orkest. 5.00 Koot wijk. Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Zwitsers Omroep-orkest. 7.50 Fr. Br.: Actualiteiten. 8.00 Symph. Jazzmuziek. 8.30 Cabaret de Paris. 9.00 F.ng. L.P.: „Take at from here". 9.15 VI. Br.: Omroeporkest. 9,45 Actualiteiten. 10.15 ,.The Rhythm. Bqx". 10.55 Gram. 11.15 Topic for to-night". 11.20 Olde Tyme Dance Cachestra. Bioscoop in Maaseik uitgebrand In de nacht van Zaterdag op Zondag is in de bioscoop „Van Eyck", te Maas eik brand uitgebroken. Ondanks het spoedig ingrijpen van de brandweer is het gebouw geheel vernield. Alle films, welke er zich in bevonden, zijn verloren gegaan De omliggende wo ningen konden tegen het vuur be schermd worden. Liverpool verdrong de Wolves De leden van de Engelse keuze-com missie, welke vandaag bijeen zal komen teneinde het Engelse elftal voor de in terlandwedstrijd tegen Noord-Ierland (16 November te Manchester) samen te stellen, heeft het niet best getroffen. Het zeer slechte weer en de even slechte terreinomstandigheden verhinderden goed voetbal en zodoende kreeg geen der „mogelijken" gelegenheid zijn capa citeiten ten volle te tonen. De grote verrassing van de league-middag was de nederlaag, die Wolverhampton Wan derers, leiders sinds de eerste speeldag, leden tegen Stoke City. Het nog onge slagen Liverpool Voeg Manchester City en bezet hierdoor thans de eerste plaats met 'n punt veorsprong op de Wolves. De uitslagen zijn: ArsenalFulham 21; Birmingham CityBlackpool 02; Bolton WanderersNewcastle United 22; BurnleyAston Villa 10; Chel seaPortsmouth 14; Derby County- Middlesbrough 1—0; LiverpoolMan chester City 40; Manchester United— Huddersfield Town 6—0; Stoke City- Wolverhampton Wanderers 21; Sun derlandCharlton Athletic 21; West Bromwich Albion—Everton 4—0. Courses te Alkmaar Orion-prüs: 1 Maurits V (J. Ham) km-tijd 1.35,8; 2 Norma Shearer; 3 Mary Reynolds. Totalisator: winnend f 2.50, plaats: f 2.20, f 4.10, gekoppeld f 12.30. Saturnus-prijs: 1 Milly Dynamic (S. M. Castelein) km-tijd 1,35,9; 2 Messidor II; 3 Lord Toddington. Totalisator: win nend f 22.80, plaats f 5.80, f 2.30e f 9.90. Aries-prijs: 1 Mientje Deter (R. W. Laarman) km-tijd 1.33; 2 Mc Heny; 3 Keenwitted. Totalisator: winnend f 6.70, plaats f 2.20, f 2, f 2.70. Gekop peld: f 18.20. 2e afdeling: 1 Norton Williams (P. A. Strooper) km-tijd 1.31.4; 2 Lepelaar S; 3 Kingley Sister. Winnend f 4.40, plaats f 1.80, f 2.70, f 5.50, gekoppeld f 20.60. Wisselbeker gemeente Alkmaar. Heat handicap-draverij voor amateurrijders: 1 Karei Pluto (P. A. Meinardi), km-tijd 1.28,6; 2 Hanover T; 3 Luciennes B. Totalisator: winnend f 2.60, f 1.40, f 1.40. Gekoppeld: f 2.70. Definitief winnend f 5.30, plaats: f 2.10, f 1.50, f 3.40. Taurus-prijs: 1 Maarten Spencer (W. H. Geersen) km-tijd 1.29,6; 2 Louise de L Maire B; 3 Merel S. Totalisator: winnend f 1.90, plaats f 1.20, f 1.60. f 2.60. Gekoppeld f 6.40. Grote herfst-prijs: 1 Luxor (W. H. Geersen) km-tijd 1,28,5; 2 Fellow; 3 Im porteur. Winnend f 1.70, plaats f 1.50, f 2.20, gekoppeld f 7.60. Totale totalisatoromzet: f 48.413,50. Gom Sieme Balkebrei, die jeukerige kwaal in het familie-lichaam, luid de Zondagochtend om half negen onze huisbel met het geweld van een Ober- sturmführer en toen ik, met dat zon derlinge mengsel van bewusteloosheid en zielepijn, dat een al te roekeloos opstaan immer met zich sleept, uit het bovenraam keek, drong het scherpe besef tot mij door, dat deze dag tot de verlorene moest worden gerekend. Omdat het Zaterdagavond nogal een beetje erg vroeg in de ochtend was geworden, had ik mij voorgenomen de Zondag niet met bewustzijn in ie gaan alvorens de koffiegeuren uit de keu ken het vermaledijde opstaan dragelijk zouden maken. Daarna zouden 'n boter ham en een eitje voorzichtig worden ingelegd en dat gedaan zijnde zou da tijd wel zover gerijpt zijn, dat we Leo Pagano konden aandraaien voor Ne derland-Belgie. In deze plannen had- den een snorrende haard en een luie ligstoel hun vaste plaatsen, maar cp de netevreter, die Balkebrei onmis kenbaar is, was niet gerekend. Wie hem kennen, zullen dat klaarlijk ver- taan. We hebben altijd, van de kinder stoel af aan, oom tegen 'm gezegd, maar hij is eigenlijk de aangehuwde weduwnaar van een achternicht van grootmoederszijde. Nochtans neemt zijn schrale wezen een grote plaats in het familiebestel in, nademaal hij, met al die aandelen en obligaties op de bank en met een r.og onbestemde er fenis achter de hand, het recht voor zich opeist adviseur en stokebrand te zijn in alle aangelegenheden die mei verloven, trouwen, huishouden, kin dertjes krijgen en begraven worden verbonden zijn. Ondanks zijn zeven operaties en de evenzovele garanties van allerlei specialisten, dat we gauw aan de erfenis toe waren, leeft hij pit tiger dan ooit en het uiuisgrauwe vrouwtje, dat zijn eten kookt en zijn sokken stopt, moet wel het levcndge- worden Geduld zijn, vermits ze nu al dertig jaren lang zijn huishoudster bleef. Tegen koffietijd wisten we dat Mien van Bet van Grietje d'r derde ver wacht en dat die jongen van Gijs van Willem uit Dordt verkering heeft met zo'n sliederjuf die iets aan het toneel moet wezen. Kan je nagaan, neef. Alles gaat naar de Filistijnen met die Lieftinck en al die nichten met d'r nylonkousen en nou weer met Indie. We knikten maar. Oom Balkebrei is geen aanhanger van tegenspraak, om dat zijn bankrekening het finaalste argument is, dat immer op de ach tergrond van zijn zurige uitspraken zweeft. Die zekerheid buit hij uit met het fanatisme van een inquisiteur. Bij de soep, die hij misprijzend slurpte, gaf hij te verstaan, dat de re den van zijn onverwachte overkomst gelegen was in de mallotige gekheid van het voetballen. Je zult het niet geloven, neef, maar links en rechts zit ten de buren op zo'n dag aan de radio en dat schettert en tettert maar en dat is nou iedere keer al zo geweest sinds die Bel zen komen. Maar wat wil een man op de leeftijd van je oom op Zondagmiddag? Rust. Da's te verstaan. Ik denk: Karei zal naar dat geschreeuw niet luisteren, daar is ie te ordentelijk voor. Vandaar zogezegd. Om twee uur kwamen de Wilde- brinck met hun beide zonen: een vlot stel mensen van sportieve beginselen, d:e zich gezellig in de beste stoelen neerlieten met het kennelijke streven voorlopig niet op te breken. Nou kan ik dat hebben van de Wil- debrinks, omdat ze ons van tijd tot rijd hun auto lenen; de liefde kan niet van één kant komen. Maar de toestand werd bepaald rampachtig, toen Truus me in de keuken riep voor de ner veuze mededeling, dat zij vier dagen geleden de Wildebrinks had uitgeno digd naar de radio te komen luisteren. Net toen ik weer binnentrad vroeg die jongste jongen: Gaat de radio nog r.iet aan? Oom Sieme nam de hon neurs waar en hij deed het duidelijk: As je dat geschreeuw van die voetbal- rommel wil horen, zal je ergens an ders moeten wezen. Mevrouw Wildebrink verspilde een glimlach en zei: We zijn er voor uit genodigd, meneer Balkebrei. Maar de ouwe steenezel woof dat weg en riep: Het gaat niet door vanmiddag. Ik mot me rust hebbe in 't huis van me neef. Ze hebben de thee niet afgewacht, want die oudste jongen ging schelden en de kleinste zat zachtjes te huilen. In de gang heb ik nog wat gezegd over force majeur en zo, maar ze lie pen kwaad weg. Je moet nog maar eens om m'n auto vragen, riep Wilde brink op de stoep. In de huiskamer troonde Balkebrei. Hij had zijn schoenen uitgetrokken en zat met zijn voeten op de radio. Als een gladiator, die op de nek van zijn slachtoffer stapt. Hij is nu vierenzeventig. Maar als hij niet onder een trein komt wordt 'ie wel honderd. KAREL. „Rode Wachten" demonstreerden Rode wachten van de Arbeiders Jeugd Centrale uit geheel Nederland waren Zaterdag naar Den Haag geko men voor een vredes-demonstratie, die Zondag wordt voortgezet. In de dieren tuin werd door lekenspelers een spel opgevoerd. Na een fakkeloptocht dooi de binnenstad werd op het Binnenhof een demonstratie gehouden, waar dr. W. Drees het woord voerde. Ook Zon dagmiddag werd een mars door de stad gehouden. Freseident Galo Plaza van Ecua dor heeft ontkent, dat het opblazen van een brug een aanslag op zijn leva» ws ie zalm!

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5