Eenheid in kabinet blijft gehandhaafd Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Geen ontmoeting Stalin en Truman Een nauwere Brits-Frans-ltaliaanse militaire samenwerking Woensdag 9 Nov. 1949 146e Jaargang No. 264 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Begrofingsdebai in Tweede Kamer Een matig begin Polen spoedig een Sowjetrepubliek? Regionale groep, Parijs hoofdkwartier Weerbericht Tottenham Hotspur niet naar Amsterdam Brusselse Zesdaagse begonnen Rook belemmerde het zicht BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro i87294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.eik woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t— per kwartaal plus incassokosten Zoekt naar wat verenigt niet waf scheidt (Van onze parlementaire redacteur) nOORDAT de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de kwestie van de ver goeding der materiële oorlogsschade kort geleden onderwerp van bespreking zijn geweest in de Tweede Kamer en de Indonesische zaak spoedig in grote omvang aan de orde komt als het parlement de met de Indonesiërs afgesloten overeenkomsten moet goedkeuren, waren Dinsdag, toen de Tweede Kamer met de debatten over de Rijksbegroting voor 1950 begon om het populair te zeg gen de voornaamste klonten uit de pap. Daar kwam nog bij, dat de heren zich ook ter wille van de tijd beperkten. Een grootse indruk hebben de alge mene beschouwingen daardoor niet gemaakt. Eigenlijk was deze jaarlijkse ge- dachtenwisseling over de Nederlandse politieke vraagstukken maar een matte vertoning. hoewel de Kamer voor tweederde niet socialistisch is. Met klem kwam hij op tegen gebeurtenissen als met de belas tingambtenaren in Zwitserland en te gen de houding van de regering in zake de vergadering van het NJV in Den Haag. Het ergste is, zo zei hij, dat wij dergelijke dingen gewoon gaan vin den. De gevolgen van de Duitse bezet ting doen zich nog steeds gelden. De devaluatie zal ons de „aanpassing" toch niet doen ontgaan. Doordrongen van de grote moeilijkheden, waarvoor de regering staat, was de heer Oud be reid het kabinet te steunen zolang als het enigszins kan. De heer Welter (KVP) voorspelde, dat er voor ten minste 300 millioen gul den zal moeten worden bezuinigd. Hij wilde een commissie van voorbereiding met aan 't hoofd een lid van de P.v.d.A. De leider van de fractie van de KVP, prof. mr. C. P. M. Romme, opende de besprekingen. Het was te verwachten, dat hij aandacht zou schenken aan de aanvallen, die in het Voorlopig Ver slag over de begroting door de leden van de P. vd A op de fractie van de KVP zijn gericht. En inderdaad: hij betreurde de verwijten, die van de zij de der P. vd A. gekomen zijn. De so cialistische fractie heeft vermoedelijk bedoeld te zeggen „laten we toch terug keren tot een parlementair kabinet van KVP en P. vd A.", aldus prof. Romme, „maar zij heeft dat gedaan op een wijze, die de indruk wekt, dat de KVP de P. vd A uit het kabinet zou willen hebben". De Katholieke woord voerder sprak in dit verband van rod delpraat en gaf als zijn mening, dat het kabinet op een brede basis behoort te rusten met als kernen de twee grootste partijen, dus de KVP en de P. vd A. Beide horen er in en niet eruit! Aan de P.v.d.A. gaf prof. Romme de goede wenk, zelf de steven te wenden en zich te richten op wat verenigt en niet op wat scheidt. Ook van Anti-revolutionnaire zijde kreeg de socialistische fractie min of meer de wind van voren. De P.v.d.A. treurt er nu over, dat de eenheid die er na de bevrijding was, verloren is ge gaan, zeide de heer J. Schouten. Zij heeft daarop echter zelf aangestuurd door de A.R. en ook de C.H. stelsel matig buiten te sluiten. Over de „kern theorie" van prof Romme was de heer Schouten niet bijster gesticht. Wanneer men wil uitgaan van juiste staatsrechtelijke verhoudingen, dan moet de vertegenwoordiger van een minderheid zo hij wordt opgenomen geheel dezelfde positie hebben als de overige ministers. De heer H. W. Tilanus (CH) was het met prof. Romme's „kerntheorie" niet eens. Evenals de heer Schouten zag hij alle ministers in het kabinet, van welke partij zij ook zijn, als gelijkwaardige figuren. Wel zei hij prof. Romme na, dat meer gezocht moet worden naar wat verenigt dan naar dat wat scheidt. Verzachting. Jhr. mr. M. van der Goes van Naters (P.v.d.A.) trachtte de ontstemming van prof. Romme wat te verzachten door te verzekeren, dat van een aanval op de katholieke fractie geen sprake geweest was. De P.v.d.A. heeft slechts duidelijk stelling ingenomen. Overigens liet hij nog altijd aan de K.V.P. over, of zij met of zonder P v.d.A. wil verder regeren. Mr. Oud (WD) verweet de P.v.d.A., dat zij te veel haar zin wil doordrijven, MERYN IN VRIJHEID GESTELD Samuel Meryn, de op 21 October gearresteerde employé van de Ameri kaanse ambassade te Praag, is op vrije voeten gesteld. Hij moet Tsjechoslo wakije binnen drie dagen hebben ver laten. VALSE MUNTERSBENDE WORDT OPCERÖLD Reeds 23 arrestaties De zaak van de valse guldens breidt zich als een olievlek uit. Op het ogen blik bevinden zich niet minder dan 23 personen achter slot en grendel. Na de ontdekking van de drukkerij te Luik, waar de valse coupures van honderd gulden werden vervaardigd, kregen de Nederlandse en Belgische recherche, die in deze zaak ten nauw ste samenwerken, de indruk, dat nog een andere bende zich bezig hield met het op grote schaal drukken van vals Nederlands bankpapier. Dit ver moeden werd bewaarheid, toen de Nederlandse politie valse briefjes van honderd ontdekte van een geheel an dere serie. De Nederlandse politie zou in de tweede zaak de caféhouder P. S. en de 34-jarige transporteur J. G., bei den uit Maastricht, gearresteerd heb ben Het onderzoek wordt voortgezet. Nieuwe arrestaties worden verwacht. De Belgische politie heeft in dezelfde zaak eveneens enkele arrestaties ver richt. Dean Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, is voor de bijeenkomst van de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken te Parijs aangekomen. In antwoord op een vraag van een verslaggever, of de Sowjet- russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Wysjinski hem een bijeen komst te Berlijn had voorgesteld, waaraan ook Stalin en Truman zouden deel nemen, antwoordde Acheson: „Het bericht is onjuist, daarover werd niet ge sproken." indien de ontmanteling van Duitse fa brieken wordt gestaakt en het over dragen van bepaalde volmachten aan West-Duitsland, welke thans voorbe houden zijn aan de hoge commissaris sen, zoals bijvoorbeeld de verantwoor delijkheid voor de Duitse verplaatste personen. De knappe jonge filmster Elizabeth Taylor, die onlangs haar tweede verbroken verloving bekend maak te, werd gekozen tot Koningin van de Bloemenweek in Californie. Parijs verwacht Westduitse wensen en beloften Te Parijs werd Dinsdagavond een speciale koerier uit Bonn verwacht met voorstellen ter regeling van de Duitse toestand in Europa en de be trekkingen met Frankrijk. Naar men gelooft zijn de voorstellen gebaseerd op een recente door kanselier Adenauer afgelegde verklaring. Zij zouden de volgende punten behelsen: 1. Instemming met de toelating van het Saargebied tot de Raad van Europa, indien tegelijkertijd vergezeld met de toelating van West-Duitsland; 2. Nieu we veiligheidsgaranties aan Frankrijk, Ruslands militaire invloeds- Een nieuwe vorst van Monaco De 26-jarige prins Rainier de derde, een bekende figuur uit de Franse ver zetsbeweging, volgt 19 November zijn grootvader, wijlen Louis de Tweede op als vorst van het vorstendom Monaco. Er zal geen kroningsplechtigheid plaats vinden. De prins zal de sleutels van de stad uit de handen van de burgemees ter van Monaco ontvangen. Het resultaat van de geheime verga deringen van de ministers van defensie van Engeland, Frankrijk en Italië is Dinsdag in het volgende communiqué samengevat: „De ministers van defensie van Frankrijk, het Verenigde Konink rijk en Italië hebben besloten een Zuid- europese en Westmediterrane regionale groep te vormen. Deze organisatie houdt in, dat een comité van ministers van defensie en een comité van staf chefs met permanente staven gevormd zullen worden. Het hoofdkwartier van de regionale groep zal te Parijs gevestigd zijn en een militaire werkgroep zal permanent in Italië gevestigd worden. De eerste vergadering van de ministers werd on middellijk gevolgd door een bijeen komst van de stafchefs der drie mo gendheden, waarop Amerikaanse waar nemers tegenwoordig waren. De vol gende vergadering der ministers van defensie zal te Rome gehouden wor den". Vlootadmiraal Lord Fraser, „first sea lord", sprak uit naam der drie Britse stafchefs. Actieve depressie brengt stormachtig herfstweer Het ziet er dan nu eindelijk eens naar uit, dat er een einde aan het voor November nog steeds te koude weer zal komen. De laatste dagen kwamen er, evenals in October, 's nachts over de Noordzee weer flinke buien tot ontwikkeling, die wederom voorname- h]k boven Noord-Holland flinke buien veroorzaakten, waarvan sommige met hagel en onweer. Over Engeland nadert nu echter met f/rote snelheid een diepe depressie, die reeds in de loop van de middag hier Jn het Westen regen zal brengen. Het grootste «eTschil zal in de temperatuur optreden, die reeds morgen veel ho ger zal zijn. Op de Oceaan komt al weer een tweede depressie tot ontwikkeling, zo dat het weer het verdere deel van deze week een herfstachtig karakter zal hebben met af en toe regen en veel wind. Verwachting tot Donderdag avond: Gedurende de nacht zwaar bewolkt met tijdelijk regen, matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidelijke wind, later ruimend naar Zuid- West tot West en flinke stijging van temperatuur. Morgen over dag wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Matige tot krachtige, aan de kust later tijdelijk wellicht stormachtige wind tussen West en Zuid-West. Donderdag 10 Nov.: Zon op 7.50 uur, onder 16.57 uur. Maan op 19.32 uur, onder 1.00 uur. De leider in de tweede divisie der Engelse League, Tottenham Hotspur was door de KNVB uitgenodigd een oefenwedstrijd tegen het Nederlands elftal te spelen, op Woensdag 30 No vember te Amsterdam, in verband met de op 11 December te houden landen- ontmoeting tussen Nederland en Dene marken. Tottenham Hotspur heeft het verzoek in ernstige overweging geno men, maar tenslotte besloten aan de invitatie geen gehoor te geven in ver band met het zware leagueprogramma, dat de Londense club nog voor de boeg heeft. sfeer naar Westen verschoven Het officiële, in de Duitse taal ver schijnende Amerikaanse blad „Neue Zeitung" schreef Maandag naar aanlei ding van de benoeming van maarschalk Rokossofsky tot Pools minister van de fensie o.m.: „Als Moskou op deze ma nier verder gaat, zou Wysjinski, wiens familie uit Lemberg en de Poolse adel stamt, ook kunnen verzoeken om bet Poolse burgerschap en zodoende „op verzoek" Pools minister van buiten landse zaken kunnen worden". Het met Britse licentie verschijnende biad „Telegraf" is van oordeel, dat spoedig zal blijken of het Kremlin ook van plan is „ministers van buitenlandse zaken" ter beschikking van zijn „satel lieten" te stellen. De „Tagesspiegel" (Amerikaanse ver gunning) schrijft: „Rokossofsky's over plaatsing moet beschouwd worden als het begin van de inlijving van Polen bij de Unie van Sowjet-Staten. Rusland heeft nu zijn militaire invloedssfeer paar de Oder opgeschoven en zijn mi litaire overheersing van het gebied ver sterkt". Alle met Sowjetrussische ver gunning verschijnende bladen hebben le benoeming van Rokossofsky op in het oog vallende wijze gebracht, doch hier aan geen commentaar vastgeknoopt. Rokossofsky achter regeringstafel De Sowjet-maarschalk Rokossofsky, de in Warschau geboren verdediger van Stalingrad, heeft Dinsdag in het Poolse parlement zijn plaats aan de re geringstafel ingenomen, nadat het huis zijn benoeming tot minister van defen sie en bevelhebber van de Poolse strijdkrachten had goedgekeurd. Hij was gekleed in groot tenue van een Poolse maarschalk, met het Grunwald- kruis eerste klasse de hoogste Poolse militaire onderscheiding op de bors.t Hij zat kaarsrecht met strak gezicht, toen de Poolse minister-president, Cyrankiewicz, bekend maakte, dat hij het Poolse burgerschap had aanvaard. De afgetreden Poolse minister van defensie, maarschalk Zymiersky, nam heden zijn plaats in het parlement in op de banken van het partijloze blok. Verkiezingszege voor Trumans „fair deal" De „Fair Deal" van president Truman heeft een grote zege behaald in de vorm van 'n grote democratische meerderheid waarmede de voormalige gouverneur Herbert Lehman gekozen werd tot se nator voor New-York en de New- Yorkse burgemeester, William o'Dwyer, in zijn functie herkozen. De overwinning van Lehman wordt beschouwd als een aanwijzing voor de congresverkiezingen van 1950 en als een mogelijk voorteken, dat Dewey, de gou verneur van New-York, het volgend jaar niet voor een derde ambtsperiode gekozen zal worden. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHi A 11e Jansens en Janssens uit Deven ter en wijde omgeving mogen gra tis één keer naar de bioscoop. Daar draait de film „Die dwaze mr. Jones". Jones is in het Nederlands Jansen en de tijd uitgesteld. De minister van Jus- nou, enfin, u begrijpt de bedoeling, titie heeft bekend gemaakt dat de uit- Goed dat ze dit kunstje niet in Amster- getrokken gelden voor de verwarming dam hebben geprobeerd. Daar wonen van de Hoge Raad bijna opgebruikt zijn 170 Jansens en 40 Janssens die telefoon als gevolg van de gestegen kolenprijs. hebben, zo leer ik uit de interlocale q Overigens kent men tegenwoordig in gids. En toen ontzonk mij de moed, in Frankrijk de goede raad: „Je moet in de het adresboek naar de rest te gaan politiek gaan, dan ben je gauw oud- speuren. Maar dat vijf Tuschinski's niet minister". In Den Haag werken op groot genoeg zouden zijn, staat wel vast. het ogenblik elf actie-comité's tegen Ge weet natuurlijk niet, vrienden, huurverhoging, overkoepeld door een wat het zetfoutenduiveltje is. Want dat stadscomité. Het ligt in de bedoeling is in onze krant onbekend. Niet alzo in de zaak uit te breiden tot een landelijke de Provinciale Zeeuwse. Want die heeft actie. Vóór Januari zal een petitie tegen de Middelburgse burgerij haar garni zoen dieptebommen laten aanbieden in- plaats van dieptrommen. En dat juist nu, waar allerwege gewaarschuwd wordt tegen spelen met dat oorlogstuig! Twee vrolijke broeders, van 61 en 51 jaar, werden Zondagavond in Sit- tard cellulair gezet wegens openbare dronkenschap. Ontnuchterd werden de twee liefhebbers Maandagmorgen om acht uur losgelaten enom half elf cellulair gezet wegens openbare dron kenschap. Ja, ja, ja, vrienden, wat is dat bier weer best! 7ijftien rechters van de Hoge Fran se Raad zijnin staking ge- gaan, omdat ze in de kou moeten zit ten. Alle rechtszaken zijn voor onbepaal- Ik weet niet, wat je aan het doen bent, maar je treft slecht weer. de huurverhoging aan de regering wor den aangeboden. Het grote kasteel te Well in Limburg, dat vóór de oorlog Duits bezit was, wordt door het be heersinstituut te koop aangeboden. Naar wij vernemen, zou Jeremia Blom een bod gedaan hebben, teneinde zich daar te kunnen wijden aan zijn studies over de invloed van Jean-Paul Sartre op het huwelijksleven van de Dravida's. Y'oor de fiscus te Rotterdam defi leerde een leger bioscoopportiers. De heren hadden de rakkers van schout Lieftinck verteld, veertig gulden per week te verdienen, doch deze, lang niet mis, heeft uitgepuzzeld, dat de salaris sen niet 40, maar 200, 160 en 150 pieter mannen in één week hadden bedragen. Voor deze keer kwamen de heren met een waarschuwing vrij. En wat de be taling van de penningen aangaat, daar over is een minnelijke schikking getrof fen. Want de belasting nept wel, maar is niet te neppen! En afgetikt moet er worden! Een zakenman in Amster dam heeft zich in de datum vergist. Hij had twintig briefjes van honderd in zijn portefeuille (wat dóét zo'n man ermee) en aldus uitgerust ging hij bij een banketbakker taartjes kopen. Bij het verlaten van de winkel verloor hij een meier, die hij echter weer in zijn portefeuille stopte. En later was hij er negentien kwijt. Hij heeft waarschijn lijk gedacht, dat het al vijf December was. Het m.s. „Oslofjord", dat in op dracht van de Norske Amerika Linje op de werf van de Neder landse Dok- en Scheepsbouw- Maatschappij te Amsterdam werd gebouwd, was Maandagavond feestelijk verlicht. Hotelhouder speelt de Christus te Oberammergau De commissie voor de rolverdeling van de Passiespelen te Oberammergau heeft in een geheime zitting besloten, wie in 1950 de vertolking der verschil lende rollen op zich zullen nemen. De 37-jarige hotelhouder Karl Preisinger zal de rol van Jezus spelen, een 20-jarige leerlinge van de school voor beeldende kunsten, Annemarie Mayer, die van Maria. De grootste rol van de spelen, die van Kajaphas, wordt vertolkt dooi Benedikt Stueckl, kok van het dorps restaurant, terwijl de 24-jarige Ga- briele Gropper, verkoopster in een win kel voor ijzerwaren, de rol van Mag- delena vervult. Een 29-jarige leraar aan de school voor beeldende kunsten. Hans Schaighofer, de 63-jarige smid Hugo Rutz, de 26-jarige boer Martin Magold en de 50-jarige houthakker Mel- chior Breitsamter zijn aangewezen voor resp. de rollen van Judas, Petrus, Johannes en Pontius Pilatus. Na de sprints van hedenmorgen vroeg luidde de stand in de Brussel se Zesdaagse: 1. KüblerBruyiand (Zwits.-Belg.) 87 p.; 2. ThyssenOlli- vier (Belg) 69 p.; 3. Bruneel—Lape- bie (Belg.) 32 p.; 4. RamonVan den Meerschaut (Belg.) 13 p. Op een ronde: 5. KintVan Steen bergen (Belg.) 35 p.; 6. AcouAdri- aenssens (Belg.) 33 p.; 7. NaeyeDe- pauw (Belg.) 8 p.; 8. OckersGillen (Belg.Lux.) 5 p.; 9. SchultePeters (Ned.) 4 p.; 10 SterckxHendrikx (Belg.) 4 p. Alle overige koppels hadden twee of meer ronden achterstand. De dagelijkse sprint voor de grote premie van deze Zesdaagse, een aulo, werd door de Nederlander Peters ge wonnen voor Van Steenbergen. Bestuurder van volkswagen gedood Door het verbranden van aard appelloof sloeg de rook over de ver keersweg DalenOost Drente en be lemmerde het uitzicht. Een volks wagen, rijdende in de richting Dalen en een dumpvraehtwagen, komende van Dalen, reden in de dichte rook tegen elkaar op. De bestuurder van de volkswagen, de heer Terpstra uit Groningen, was op slag lood. Zijn naast hem zittende echtgenote be kwam inwendige kneuzingen. De chauffeur van de durnpwagen werd uit de wagen geslingerd, maar kwam er overigens goed af. De volkswagen werd zwaar beschadigd. De vracht wagen, waarvan het onderstel geheel werd ontzet, kwam in een sloot te recht en kantelde. Internationale autodiefstal len opgehelderd De Rijkspolitie te Amsterdam heeft in samenwerking met de rijksrecherche een bijzonder geraffineerde autodiefstal van internationale allure tot klaarheid gebracht. Enkele Belgen hadden tot ge woonte genomen auto's zonder chauf feur in Belgie te huren; met deze wa gens dan naar Frankrijk of Nederland te gaan, daar met inlevering van de contactsleutel aangifte van diefstal te doen en intussen de auto bij een Ne derlandse garagehouder, die mee in het complot zat, onder te brengen. Tijdens een actie tegen smokkelaars is een van de op deze wijze gestolen auto's in handen van de politie gevallen. De Ne derlandse garagehouder-opkoper en zijn leveranciers zijn allen gepakt. De gedupeerde eigenaars kregen de auto's terug. Onze uitvoer naar de Ver. Staten stijgt Naar de heer Smit, directeur van het bureau voor exportbevordering van het Nederlandse ministerie van economi sche zaken tijdens een door de „New York Times" gegeven lunch verklaar de, vertoont de invoer van Nederlandse goederen door de Ver. Staten op het ogenblik een stijging van 15 tot 20 pro cent, in vergelijking met 1948, terwijl een nog grotere stijging kan worden verwacht in 1950. Volgens de heer Smit exporteert Ne derland meer dan vijftig producten, waaronder bloembollen de grootste post uitmaken. Men is begonnen met een grote exportcampagne voor Ne derlandse kaassoorten, waarbij de Ne derlandse producenten zich aanpassen aan de smaak van de Amerikaanse markt. Voorts heeft men een campagne ontworpen voor de export van Neder landse sigaren en voor Nederlandse chocolade en andere versnaperingen. Zondervan in cassatie Op Maandag 12 December zal de Bijz. Raad van Cassatie behandelen de zaak tegen A. J. Zondervan, die commandant van Musserts W.A. is geweest. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam heeft hem tot 20 jaar ge vangenisstraf met aftrek van preven tief veroordeeld. Zowel de procu reur-fiscaal als de veroordeelde kwa men in cassatie. Zondervan zal wor den verdedigd door mr. Th. Muller Massis uit Amsterdam. DE HOGE VELUWE In een conflict met de raad van be stuur der stichting „De Hoge Veluwe" heeft de heer H. J. Wormgcror aanlei ding gevonden tot het verzoek, hem ontslag te verlenen als directeur. Dit ontslag is verleend.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1