Siad eti Omqeiww De winkels moeten Maandagsmorgens open AGENDA Tweehonderd personeelsleden van Alkmaarse bedrijven in het water 't Voetlicht maakt een goede beurt Van Gasthuis tot Centraal Ziekenhuis Schoorls F voor Een verouderde verordening dient ingetrokken te worden Stroombesparing tijdens de Piek-uren Gemeentewerken Geslaagd zwemfeest in de Overdekte Welverzorgde opvoering van „De Heilige Vlam" Zes eeuwen geleden werd de grondslag gelegd Alkmaarder ernstig bij autobotsing gewond Klaverjasdrive bracht f 300.- op De Rijp Uitstekende \i uitvoerim WOENSDAG 9 NOVEMBER 1949 In de bezettingsjaren is op verzoek der betrokkenen een verorde ning gemaakt waarin bepaald werd, dat de textielzaken des Maandagsmorgens gesloten zouden zijn. Daartegen was geen enkel bezwaar, want of de textiel winkels nu open of dicht waren, maakte niet zo heel veel verschil, omdat er practisch toch niets te koop was. Evenwel, de tijden veranderen. Er is lang zamerhand meer textiel gekomen en wjj leven nu zelfs al in het tijdperk, dat de winkels bonvrjj mogen verkopen, zodat het in het eigen welbegrepen belang van de winkeliers is hun zaken geopend te houden. Wie dat duidelijk heeft begrepen is de contactcommissie voor de midden stand. De voorzitter, de heer C. W. Keysper, heeft persoonlijk de moeite genomen met een lijst waarop de na men van vijftig textielhandelaren voorkwamen, bezoeken bij de diverse winkeliers af te leggen met het re' sultaat, dat niet minder dan 48 daar van het belang begrepen en zich be reid verklaarden hun zaken op Maan dagmorgen weer open te stellen. Dat klemt te meer omdat deze Week voor het eerst weer de Alk- maarse veemarkt is geopend en om dat gebleken is, dat deze markt zeer druk door streekgenoten bezocht wordt. De mensen, die op deze dag naar Alkmaar komen, hebben niet allemaal avondjaponnetjes en hoog gehakte schoentjes nodig, maar men vergete niet, dat velen hun vrouwen mee naar de stad nemen en dat er ook op textielgebied aan de vaak goed gesitueerde veehouders heel wat geleverd kan worden. Alkmaar strijdt voor het behoud van zijn markten en het doet, in sa menwerking met VW alle moeite de streekgenoten dan naar onze gemeen te te trekken. Buiten de caféhouders op en om het marktplein zal nie mand daar van profiteren als de za kenmensen hun winkels op de markt dagen gesloten houden. Ook een opvatting Er is een winkelier eigenaar van een zaak, die aan de veehoudersgezin nen werkelijk wel het een en ander kan leveren die tegen de voorzitter van de contact-commissie gezegd heeft: „ik moet die mestklompen niet in mijn winkel hebben". Dat is ook een opvat ting maar er is nog nooit een zaken man geweest, die met het verkondigen van dergelijke theorieën zijn geld ver diend heeft. De klant is er nu eenmaal niet voor de zaak, maar de zaak is er Voor de klant en de winkelier heeft daarmee rekening te houden. In elk geval staat wel vast, dat vrij wel alle textielhandelaren bereid ble ken hun zaken op Maandagmorgen weer open te stellen, maar de contact commissie is daarna op een nieuwe moeilijkheid gestuit, namelijk op een zekere tegenwerking van de zijde der bedienden. Die voelen er niet veel voor Dat is volkomen begrijpelijk, want men laat van die zijde een eenmaal verkregen vrije morgen niet graag los, vooral niet als men niet de zekerheid heeft, dat er een andere vrije morgen of desnoods een vrije middag voor ge ruild kan worden. De contact-commissie heeft zich met het plaatselijk bestuur van de vereni ging der winkelbedienden in verbin ding gesteld en is langs die weg in bespreking gekomen met het hoofd bestuur waar men alles voor een we- deropenstelling der winkels gevoelde. Er zou een nadere bespreking volgen, maar er schijnt weer een kink in de kabel te zijn gekomen en tot dusver werd niets meer van de organisatie vernomen. Een moeilijke positie Het gemeentebestuur verkeert daar door in een moeilijke positie, ofschoon het duidelijk is, dat men van over- heidszijde niets liever zou willen dan dat niet alleen de vrije markten terug keren, maar dat men van de zijde der winkeliers ook de maatregelen over boord werpt, die na de bezettingstijd alle betekenis hebben verloren. Zo lang de verordening niet is ingetrok ken zij schijnt niet geheel of ge deeltelijk voor ontheffing vatbaar te zijn kunnen de textiel-winkeliers hun zaken niet openen, maar dat kun nen zeer zeker wel de vele andere za kenlieden, die in de bezettingstijd toen er toch niets te koop was in het kielzog van het textielschuitje zijn gaan varen en Maandagsnwrgens ook hun deuren voor het publiek hebben gesloten. Als zij ook maar enigszins het be lang van zichzelf en van hun stad be grijpen, zullen zij de bakens verzetten nu het getij weer is veranderd. Marktstad-winkelsta d Alkmaar marktstad en Alkmaar win kelstad. Het één staat in onverbreke lijk verband tot het ander. De veehouder, die geld verdient, de koopman die voordelig gekocht heeft, zij zijn beiden los van hun geld en zullen van hun verblijf in de stad ze ker profiteren door datgene te kopen wat zij voor zich zelf of voor hun ge zin kunnen gebruiken. Er is nog nooit een winkelier rijk geworden door zijn deur dicht te hou den. Laten allen dat begrijpen en laten ook de bedienden er van doordrongen worden, dat het beter werken is in een zaak waar verdiend wordt dan in een waar verlies wordt geleden. De gemeentelijke verordening waar in vastgesteld is, dat de textielzaken op Maandagmorgen gesloten moeten worden, dient zo Spoedig mogelijk te verdwijnen. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek} WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Omstreden aarde (18 jaar); Victoria Theater,8u.: Tragische jacht (18 jaar); Cinema Americain, 8 uur: De moordenaars zijn onder ons (18 jaar). Alle theaters 2.30 uur matinee. Gymnasium, 8 uur: Cursus Volks universiteit door prof. dr. M. G. Butter. Hotel Centraal, 8 uur: Openbare psy- chomeirische seance avond voor „Har- monia". Gulden Vlies, 8 uur: Feestavond van Christelijke Sportver. „Jong Holland". DONDERDAG Bioscopen als Woensdag. Geen matinee Gulden Vlies, 8 uur: Propaganda- feestavond van „Jong Holland". Bij de door de Plaatselijke Controle Commissie voor de Etalage-verlichting gehouden controle op de stroombespa ring tijdens de piek-uren kon worden geconstateerd dat de Winkelstand in het algemeen zijn medewerking ver leent. In enkele gevallen werd zelfs vrijwillig belangrijk méér stroom be spaard dan volgens de regeling mini maal voorgeschreven is. Dit is een zeer lofwaardig streven, hetgeen de Com missie gaarne aan alle winkeliers ter navolging voorlegt. Ter herinnering volgt hier nogmaals de regeling voor H. H. winkeliers: Indien een daartoe gesloten overeen komst is ondertekend, moet deze in de etalage zichtbaar worden aangebracht en mag de helft van het aantal licht punten in de etalage en de helft van het aantal lichtpunten in de winkel tij - dens de piek-uren branden, mits de sterkte van deze lampen gelijk is aan de normale sterkte. De piek-uren zijn: Maandag tot en met Vrijdag: tussen 7 en 9 uur v.m. en tussen 4 en 6 uur n.m. Zaterdag tussen 7 en 9 uur v.m. Tijdens de piek-uren is er geen recla me-verlichting of verlichting van por tieken, doorgangen, etc. De Plaatselijke Controle Commissie blijft op de loyale medewerking van de Alkmaarse winkelstand rekenen, op dat de getroffen gunstige regeling, die •en belangrijke verbetering is in ver gelijk met die van het vorige jaar, kan worden gehandhaafd. Verhuring Stedelijk Muziekpark In 1947 besloot de raad het muziek park tot het tijdstip waarop de ver beteringen zouden zijn aangebracht tegen f 1000 per jaar aan de heer E. Jager verhuren en in 1949 werd be sloten het na het aanbrengen der verbeteringen wederom aan de heer Jager te verhuren voor f 1300 per jaar. De voorzieningen zijn nog niet vol ledig aangebracht en aan de heer De Jager is toestemming verleend de ex ploitatie onder zijn verantwoordelijk heid door een bedrijfsleider te doen voeren onder voorwaarde dat de keuze van deze bedrijfsleider de instemming van B. en W. zou hebben. In dat verband is de heer H. van Dijk als bedrijfsleider aangesteld en B. en W. stellen voor hem met in gang van 1 October de pacht te mo gen overdragen. De heer Van Dijk werkte als gérant in het hotel „Leeu- wendaal" te Rijswijk en was reeds enige tijd als bedrijfsleider in het muziekpark. B. en W. stellen voor de naam van de heer E. Jager in de betrokken overeenkomst te wijzigen in die van de heer H. van Dijk. Adviescommissie woonruimtewet Er moest nog een plaatsvervangend lid worden benoemd in de commissie van advies bedoeld in artikel 8 van de woonruimtewet 1947 om het commis sielid de heer A. F. Zeegers zonodig te vervangen. De federatie van woningbouwvereni gingen alhier heeft daartoe thans aan bevolen de heer G. Peereboom, voor zitter van de Christelijke woningbouw vereniging „De Voorzorg". B. en W. stellen voor de heer Pee reboom tot plaatsvervangend lid van de commisise voor advies te benoemen. Nationaal concours Amsterdamse Kegelbond Heftig wordt er geknabbeld aan de prestaties der favoriete Limburgse ke gelaars. In de drietallen heren drong „De Witte Raaf" uit Den Haag met 191 hout het Maastrichter „STIK" van de tweede plaats. In de vijftallen heren wist Limburg zich nog te handhaven maar voor hoelang? Geheel kegelend Nederland doet zijn best de Limbur gers als het kan te kloppen. De Am sterdammer Keuter plaatste zich van daag op de eerste plaats vrije baan met tweemaal 45. Leufkens uit Maastricht heeft hier zijn eerste plaats moeten afstaan. De dames uit Alkmaar van de club „WIK" hebben met twee drietal len vast de eerste twee plaatsen bezet. De uitslagen van de derde concours dag waren: Vijftallen heren: 1. Kollefit (Maas tricht 346; 2. Onder Ons (Aalten) 337; 3. Val Urn (Heerlen) 331. Drietallen heren: 1. De vijftig Keige- leers (Maastricht) 200; 2. De Witte Raaf (Den Haag) 191; 3. STIK, Maas tricht) 188. Drietallen dames: 1. WIK 1 (Alk maar) 166; 2. WIK 2 (Alkmaar) 166; 3. Emergo (Hilversum) 141. Vrije baan heren: 1. Keuter (Amster dam) 45, tweemaal; 2. Leufkens (Maas tricht) 45, 44, 42; 3. Smit (Amsterdam) 45. Personele baan serie: 1. Baggen (Heerlen) 129; 2. Van Dijk (Amster dam) 126; 3. Genefaas (Alkmaar) 120. De ketel van de Lindenschool Aangezien het Bureau van Gemeente werken voor ons bladnog altijd tot Sperrgebiet verklaard blijft (bij tele fonische verzoeken om inlichtingen „is er niemand aanwezig" of verwijst men ons naar particulieren!) moet de bur gerij het doen met de informaties, die ons van andere zijde worden verstrekt. Ten aanzien van de Lindenschool, die haar deuren sloot omdat de verwar mingsketel onherstelbaar kapot bleek te zijh, vernemen wij dat de lessen hervat zijn. De firma De Vries, die op 2 November opdracht kreeg een nieu we ketel te plaatsen, kon op onge dacht snelle wijze in de nood voorzien, omdat er juist een ketel voor een ander gebouw onderweg was. Men heeft toen zeer prijzenswaardig! de school voorrang gegeven en met man en macht aan de plaatsing van de ketel gewerkt.Overigens bleek dat op 17 Juni vanwege G.W. de normale jaar lijkse controle-opdracht is verstrekt, dat deze heeft plaats gehad, dat echter in Augustus lekkage werd geconsta teerd en dat de betrokken firma op 2 September reeds offerte maakte voor de reparatie. Eerst in October echter werd opdracht gegeven om de zaak aan te pakken; het materiaal kwam op 14 October aan, op 18 October werd met het karwei begonnen en bij de her montage op 29 October bleek de ketel zodanig door corrosie te zijn aangetast, dat herstel onmogelijk was. Aldus de inlichtingen, die ons van niet-ambtelijke zijde werden verstrekt. Damwedstrijd De plaatselijke damclub DDD speelt dit seizoen met haar le en 2e tiental in de le klasse van de Prov. N.-H. Dam- bond. Nadat het le tiental met flink ver schil van DDD 2 gewonnen had, be haalde het deze week een benauwde en fel omstreden overwinning op de Zijper damclub. Nadat Woonijk en de Bree voor een 40 voorsprong gezorgd hadden, namen de gastheren de zaak in handen en zetten de achterstand om in een 64 voorsprong. Begrijpelijk was men toen in het Alkmaarse kamp, alhoewel de overige borden gunstig stonden, lang niet gerust. Pas toen Toepoel voor een remise en Mart Oud en Hemels voor een 79 stand zorgden, keerden de kansen en spoedig nam bord één Oud het tiende punt voor zijn rekening. Wegens het vergevor derde uur bood Kruider zijn tegenstan der remise aan. hoewel er volop winst kansen waren. Zo werd de eindstand dus 911 in het voordeel van DDD. De Zijpers be schikten over een goede ploeg met sterke kopborden als Waiboer, Slijker- man Jr. en Sr. Zondag a.s. speelt DDD 1Den Helder - in café Haring. AANBESTEDING BLIKSEM AFLEIDERS Het Domeinkantoor heeft een aan besteding, gehouden voor het aan brengen van bliksem-beveiligingm- stallatles op 102 boerderijen en 5 dub bele arbeiderswoningen. De begroting was voor vier groepen resp. f 6782, f 8274, f 6651 en f 21.707. Ingeschreven werd o.a. door de heren Schoen en De Vries voor resp. f 3408, f 104.43, f 3640 en f 27.500. Drie Mijlen Hoog Donderdag zal in „Waakt en Bidt" om half acht een kleurenfilm ver toond worden, waarvan de titel is: Drie Mijlen Hoog. Deze film is opge nomen tussen de geweldige sneeuw toppen van het Himalaya gebergte aan de grens van Tibet. In Engeland, Scandinavië en ook in ons land heeft de film veel belang stelling getrokken. Mr. Lewis zal een toelichting geven. Deze is secretaris van de Worldwide Evangelization Crusade (Wereldwijde Evangelisatie- Kruistocht) Dit zendingsgenootschap werkt v.n.l. in die landen, waar nog geen zendelingen zijn, o.a. in Liberia, Ivoorkust, Goudkust, Pakistan, Siam, Tibetaanse Grens, Kanarische eilan den. De avond wordt gehouden in samen werking met de Ned. Christ. Gemeen- schapsbond. De evangelist J. Dam- rnuller zal een kort inleidend wöord spreken. TIROLERAVOND VAN DE NED. REISVERENIGING. De Nederlandse Reisvereniging (afd. Alkmaar) geeft op 11 November des avonds 8 uur in 't Gulden Vlies een Tiroler-avond met zang, dans, schram- meln, film, enz. Evenals vorig jaar is ook gisteravond het zwemtournooi van de Alkmaarse Bedrijfsvoetbalverenigingen een groot succes geworden. Ruim 200 zwemsters en zwemmers hadden ingeschreven en al lieten hier en daar wel enige perso nen verstek gaan, het aantal dat over bleef was toch niet ver van de twee honderd verwijderd. Vrijwel alle be langrijke bedrijven in Alkmaar hadden vertegenwoordigers naar de Overdekte afgevaardigd, die luide aangemoedigd door een talrijke publiek in snel tempo door het water schoten. De technische verzorging berustte bij de Alkmaarse Reddingbrigade, ter wijl mej. M. Cornelissen met leerlingen van de Middelbare scholen figuurzwem- men demonstreerde. Zij allen en ook diegenen die in ander opzicht aan dit geslaagde zwemfeest hebben medege werkt, mochten een woord van harte lijke dank van de secretaris van de A.B V., de heer C. Neef. in ontvangst nemen. De uitslagen waren: 25 meter schoolslag dames t.e.m. 25 jaar: 1 T. R. Verspaandonck. Ringers, 19.8 sec.; 2 B Jacobse, Lichtbedrijven, 22 9: 3 N. Kesselaar, Po var, 23.4. 25 meter schoolslag heren t/m 25 jaar: 1 S. H. Hofstetter, SOVA, 18.5; 2 A. Houtkoper, Lichtbedrijven, 18,9; 3 A. J. Brakenhof, Hoge Huys. 19. 25 meter schoolslag dames 26 t/m 35 jaar: 1 T Stammes, SOVA, 24.8: 2 L. Slinkert. Hoge Huys, 31.3. 25 meter schoolslag heren 25 t/m 35 jaar: 1 E de Wandeler. Alkmaarsche Courant. 18.4: 2 H. Stammes. SOVA. 19.4: 3 G. Godijn, Stoel. 19 6 25 meter schoolslag heren boven 35 jaar: 1 C, Pronk. Lichtbedrijven, 20.5; 2 E. J. H. Schinkel SOVA, 21.8: 3 C. Cornelisse. Perzifo, 23,2. 25 meter vrije slag dames t/m 25 jaar: 1 W. Hombure. SOVA, 21: 2 N. Ver spaandonck, Hoge Huys, 21.1; 3 N. Kes selaar, Povay 23.6. 25 meter vrije slag heren t.e.m. 25 jaar: 1 J. Schreuder, Ringers. 14 sec.; 2 T. Baas, Lichtbedrijven, 14,7; 3 H. te Buck, PO A, 14.9. 25 meter vrije slag heren 26 t/m 35 jaar: 1. E. de Wandeler. Alkmaarsche Courant, 15 sec.; 2 G. Godijn, Stoel, 16,9; 3 H. de Herder, SOVA, 17,5 sec. 25 meter vrije slag heren boven 35 jaar: 1 C. Pronk, Lichtbedrijven, 17.5 sec.: 2 E. J. H. Schinkel. SOVA. 18; 3 J. Biskanter, slagers, 19,7. Hinderniszwemmen dames: 1 T. Schats, Perzifo, 23 sec.; 2 N. Verspaan- donk, Hoge Huys, 34 sec.; 3 D. Balteel, Ringers, 37,3 sec. Hinderniszwemmen heren: 1 H. te Buck, POA, 17 sec.: 2 A. J. Brakenhof, Hoge Huys, 19,2; 3 C. P. Vastbinder, Telefonia, 19,5 sec. De Alkmaarse Toneelgroep 't Voet licht heeft gisteravond in 't Gulden Vlies voor een geheel bezette zaal de gelegenheid gekregen te tonen, hoe zij onder leiding van regisseur Jan Huy- gen gewerkt heeft. En zij heeft die ge legenheid uitstekend benut. Zij had het zich niet gemakkelijk gemaakt, want het toneelspel: ,,De Heilige Vlam" van de Engelse schrijver W. Somerset Mau gham, dat ook lange tijd op het be roeps-repertoire heeft gestaan (met o.a. Vera Bondam als de verpleegster), eist heel wat. De situaties en verhoudingen in de familie Tabret zijn ook niet zo eenvou dig. De oudste zoon Maurice heeft als vliegofficier 'n ongeluk gehad, dat hem voor 't leven tot invalide maakt. In zijn rolstoel is hij afhankelijk van de goede zorgen van zuster Wayland, een uitste kende verpleegster. Zijn jonge vrouw „Van Gasthuis tot Centraal Ziekenhuis alhier", zo luidde de titel van de lezing, die de heer G. Chr. Dun gisteravond in Hotel Victory voor de vereniging „Oud Alkmaar" hield. Er bestond voor deze lezing, die de geschiedenis van één van Alkmaars voornaamste inrichtingen omvatte, grote belangstelling. On der de aanwezigen bevonden zich o.m, de directeur van de GGD, dr. W. J. Lojenga, de directrice van het Centraal Ziekenhuis, zuster G. F. H. te Kiefte, dr. R. G. C. Schroder en vele andere artsen en verpleegsters. Enige tijd geleden werd in de regentenvergadering de gedachte geopperd, de geschiedenis van het Centraal Ziekenhuis te doen onderzoeken. De heer G. Chr. Dun nam deze taak op zich en van wat hij, in samenwerking met de stadsarchivaris de heer Wortel, hierbij bereikte, vertelde hij gisteravond o.m. het volgende. Over de ziekenverpleging in het be gin van de stichting van het gasthuis is maar weinig bekend, daar de zieken in die tijd thuis bleven en de zieken verpleging ais zodanig eigenlijk alleen de armlastigen en degenen, die besmet telijk waren, betrof. De ziekenhuizen droegen in die tijd de naam van gast huis. Vermoeide reizigers en marskra mers konden er overnachten en de zie kenverpleging was eigenlijk maar bij zaak. Zo was het niet met het Alk maarse gasthuis. Dat werd binnen de s'tadswallen opgetrokken en de hulp voor de zieken nam er de voornaamste plaats in. Het jaar 1341 is eigenlijk het stich tingsjaar van het tegenwoordige zie kenhuis. Er is een drietal, in Middel eeuws latijn geschreven brieven ge vonden dat hierop betrekking heeft. De parochiepastoor van Alkmaar, Weeren- boldt, Abt Hugo van Egmond en de Bisschop van Utrecht betuigden schrif telijk hun instemming en de Bisschop gaf tevens aan dat de bouw gefinan cierd zou worden uit de nalatenschap van pastoor Alaudes van Oude Scheye (Overschie) en pastoor Nicolaas van Graft. Op 3 Juni 1341 werd het Sint Elisabeth Vrouwengasthuis in de Gast huisstraat, hoek Paternosterstraat, in gebruik genomen. Uit de jaren 1459 en 1465 zijn twee ordonnantieën bekend, waaruit blijkt dat het stadsbestuur toen reeds grote invloed had op de gang van zaken in het ziekenhuis. Oorspron kelijk schijnen nonnen de verpleging op zich te hebben genomen doch er is een ordonnantie bekend, waarin staat, dat het gasthuis nimmer een klooster zou mogen worden. Naast het St. Elisabeth Vrouwengast huis ontstond het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis, dat speciaal voor mannen was. Ook was er nog het Heilige Geest huis, dat gevestigd was in het Waag gebouw en 't Kapellen Gasthuis in de Kapelkerk. Voorts was er nog een Le prozenhuis en een pesthuis. In 1785 werden al deze inrichtingen opgeno men in het St. Elisabeth mannen- en vrouwengasthuis, dat onder één be stuur kwam te staan. Uitvoerig vertelde de heer Dun over allerlei bijzonderhden, die hij bij zijn onderzoekingen naar de groei van het ziekenhuis was tegengekomen. Eerst in het jaar 1896 werd melding gemaakt van het aanstellen van één ziekenver pleegster. In 1898 was het ziekenhuis drie verpleegsters rijk. In 1902 waren er acht zusters en stonden er reeds een vijftig bedden. In datzelfde jaar had de feestelijke opening van de operatie kamer plaats. In 1929, nu twintig jaar geleden, had de opening plaats van het ziekenhuis in het gebouw van de Cadettenschool, dat voor het nieuwe doel onder leiding van de heer Margadant was verbouwd. Er werd een inzameling gehouden, waarin ook de Alkmaarsche Courant 'n groot aandeel had en waarbij een be drag van 156.000,kon worden afge dragen. Thans heeft het Centraal Ziekenhuis een directeur en een directrice, vier hoofdverpleegsters, negentien eerste verpleegsters, drie en veertig gediplo meerde verpleegsters, een broeder-ver pleger en honderdvijftien leerling-ver pleegsters. In totaal werken er 289 per soneelsleden. Door de vrije artsen-keu ze is er een staf van specialisten en doktoren, die allen zeer bekwaam zijn en die de naam van het Alkmaarse ziekenhuis hoog houden. „Deze inrichting is een zegen voor de lijdende mensheid. Moge zij dat in de toekomst blijven", zo besloot de heer Dun zijn interessante lezing. Na de pauze, waarin er gelegenheid was een aantal oude gravures, foto's en schilderijen te bezichtigen, werd een filmpje vertoond dat twintig jaar ge leden in het ziekenhuis werd opgeno men. Van deze film hadden we eigen lijk meer verwacht; niet wat de lengte, doch wat de kwaliteit betreft. Voor in siders, die herhaalde malen oild-ge- dienden herkenden, voldeed ze echter wel en het was voor hen aardig nog eens een blik te kunnen werpen in het ziekenhuis van twintig jaar geleden. De voorzitter van „Oud-Alkmaar", de heer H. Ringers, was de tolk van alle aanwezigen, toen hij de heer Dun dankte voor zijn interessante voor dracht. Stella heeft troost gevonden bij Colin, de broer van Maurice en de toestand wordt moeilijk als Maurice op zekere morgen dood wordt gevonden. Dr. Harvester is bereid het overlijdensbe- wijs te tekenen, maar dan komt zuster Wayland met de ontzettende beschul diging dat Maurice vermoord is. Zij, die zelf een grote opofferende liefde voor Maurice heeft opgevat, kent de verhouding van Stella en Colin, wat de toestand zeer precair maakt. Doch ten slotte komt de bekentenis van de moe der, een bekentenis die diepe indruk maakt en de gemoederen zachter stemt Dit is in 't kort het gegeven en men kan begrijpen, dat er alle gelegenheid is voor sterk spel. De dames en heren medewerkenden hebben hun taak, de één wellicht iets sterker dan de ander, op loffelijke wij ze vervuld en getoond dat er zeer se rieus gerepeteerd is. Mevr. PietersSchut heeft zich In de rol van zuster Wayland van haai beste zijde doen kennen. Zij voelde de rol goed aan en toonde een goede voor uitgang. Ook mevr. Molenaarv. Vliet als Stella, deed zeer verdienstelijk werk in deze eveneens veeleisende rol. Ver schillende moeilijke speelscenes bracht zij tot en goed einde, terwijl mevrouw NaroldBas vooral in de derde acte haar grote kans kreeg en deze dank baar accepteerde. Zeer goed was B. Verhagen als Maurice. Al trad hij al leen op in 't eerste bedrijf, hij had aan zijn vertolking alle zorg besteed. A. Na rold Jr. had de weinig dankbare rol van Colin, de broer van Maurice. J. Molenaar bleek als dr. Harvester ook vooruitgegaan, wat goed in het samen spel tot uiting kwam, terwijl W. A. Pieters als majoor Liconda diverse sce nes goed leidde en tot succes bracht. Mevr. HuygenSchrijver vervulde haar kleine rol toch met ambitie. Het toneel zag er keurig verzorgd uit. Mogen wij er nog eens op wijzen, dat er over het algemeen te zacht gespro ken wordt. Op de achterste rijen in de zaal zitten ook toeschouwers, die o. zo graag alles willen verstaan wat op het toneel gesproken wordt. Een persoon op het toneel, die overal te verstaan is, heeft het pleit reeds half gewon nen. Vóór de aanvang werden de bezoe kers hartelijk welkom geheten en toen aan 't slot het enthousiaste applaus voor de vertolking wat bedaard was. heeft de heer Pieters, nadat de dames bloe men waren geoffreerd, de regisseur Huygen hartelijk dank gebracht voor alles wat hij gedaan had om de opvoe ring tot een succes te maken. (Luid applaus). Hij constateerde met genoe gen dat de passende muzikale omlijs ting, waarvoor de heer Cornelissen be langeloos had gezorgd, zo goed had vol daan. Een toneelavond waarover ,,'t Voet licht" zeer tevreden kan zjjn. G. Gecostumeerd zwemmen: 1 L. Slin kert, Hoge Huys, 22 p,; 2 J. W. Stolk, Povar, 16 p. 4 x 25 m Estafette dames: 1 Perzifo, 1,35,6; 2 Hoge Huys, 1,43,8. 4 x 25 m Estafette heren: 1 SOVA 1,10,7; 2 Ringers 1,13,5; 3 Slagers 1,14,5. Door laatstgenoemde resultaten kwa men de dames van Perzifo in het bezit van de wisselbeker, beschikbaar ge- steld door de Alkmaarse Bedrijfsvoet balverenigingen. Voor de estafette he- ren had de directie van de Overdekte Bad- en Zweminrichting een fraaie wisselbeker beschikbaar gesteld. De overige prijzen bestonden uit medailles, worsten, sigaren, e.d. Op de Rijksweg EdeArnhem is gisteravond een luxe Skoda op een vrachtauto met aanhangwagen ge botst, die met een motordefect rechts van de weg geparkeerd stond. De voorkant van de Skoda werd volko men vernield. Van de vier inzitten den, allen vertegenwoordigers van Smit en Co's Tranformatoren Fabriek N.V. te Nijmegen, werden de heren H. van Haarlem uit Alkmaar en H. Tnerink uit Amsterdam levensgevaar lijk gewond, terwijl de bestuurder, de heer H. van Kampen uit Haarlem een beenbreuk en inwendige kneuzingen opliep. De naast de bestuurder geze ten heer Th. Smit uit Haarlem kreeg ernstige hoofdwonden. De twee zwaar gewonden werden naar het Juliana Ziekenhuis te Ede overgebracht. In Alkmaar bestaat een vereniging die slechts twintig leden telt. Deze vereniging heeft gitter- avond bewezen dat het gezegde „Eendracht maakt Macht" niet zo maar een loze uitdruk king is. Bestuur en leden van de Klaverjasclub „I. K." hebben kans gezien om met een klaver- jas-drive ruim driehonderd gulden bij elkaar te brengen, een bedrag dat ten goede zal ko men aan de Alkmaarse Vereniging ter Bestrij ding van Tuberculose. Tijdens de klaverjas drive, waaraan honderd-en-twintig personen deelnamen, spraken wij de voorzitter van deze kleine vereniging. Deze was vol lof over de medewerking, welke zijn club van de Alkmaarse middenstand had ondervonden. Tal van prij zen waren beschikbaar gesteld, zowel voor dt prijswinnaars als voor de verloting. De Alkmaarse Bridge Club had belangloos de kaarten ter beschikking gesteld en de heer Van Ingen Schenau zijn zalen. Hierdoor was het mogelijk, dat van de opbrengt vrijwel geen onkosten moesten worden afgetrokken. De op brengst van deze klaverjas-drive zal niet zon der meer aan de Alkmaarse Vereniging ter Be strijding van Tuberculose worden afgedragen. Het is de bedoeling, dat de patiënten, die door deze vereniging worden verpleegd, met Sint Nicolaas een pakket zullen ontvangen. De prijswinnaars van deze drive waren; Vj«- sei—De Bruin 5246 punten; Defs—Voort 5209; Pronk—Meyer 5195; Boots—Ooms 5154; Won der— Pieterse 5137; Helderman—Stenneberg 5135; Helderman—Mulder 5097; Visser—Bur gering 5088; Mater—Duyn 4968; Klomp- Venneker 4827; Zonneveld—Wester 4808; Pie terse—Somers 4717. Het koppel Mater—Duyn kreeg een extra trijs voor het hoogste aantal marsen. De ver- enigingsprijs werd gewonnen door de leden van de voetbalvereniging „Alcmaria Victrix. Motorrijder botste tegen stadsbus Gistermiddag, omstreeks kwart voor zes, verzuimde de chauffeur van de stadsbus, op het ogenblik dat hij van uit de Harddraverslaan de Kennemer- straatweg op reed, voorrang te verle nen aan een van het "arnebroek ko mende motorfiets, die bestuurd werd door een bloembollenkweker uit Aker sloot. De motorrijder trachtte door remmen en uitwijken een botsing te voorkomen, niettemin reed hij tegen de rechter achterzijde van de bus op en raakte daarna een wielrijdster. Het mo torrijwiel werd ernstig beschadigd, doch er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Tegen de bestuurder van de bus is proces-verbaal opge maakt. Juana in het Gulden Vlies Maandag treedt in 't Gulden Vlies de beroemde danseres Juana op, die dan sen zal brengen uit allerlei landen met begeleiding van de originele muziek, die zij op platen heeft laten vastleggen, welke op een bijzonder apparaat afge draaid de illusie geven van een achter de coulissen spelend orkest. Zij danst in de originele, vaak antieke costumes, terwijl zij bij de Spaanse dansen de castagnetten gebruikt van „La Argen- tinita", die vervaardigd zijn door Guido Carreras, „de Stradivarius der Castag netten". Geschenk bloembollenkwekers en -exporteurs te Limmen De firma's Chr. Kieft en Zoon, Van 't Hoff en Blokker en P. Vooren Jr. en de N.V. J. Valkering te Limmen hebben aan de gemeente ten behoe ve van de stadsparken een collectie bloembollen aangeboden bestaande uit 2975 tulpenbollen, 2750 narcissenbol- len en 2 manden crocusbollen. B. en W. stellen de raad voor met betuiging van bijzondere erkentelijk heid deze schenking te aanvaarden. Burgerlijke stand Geboren: Gerardus J. M., z. van F. J. Peters en J. F. P. Genefaas. In- grid K. H., d. van J. B N. Nierop en V. Rietveld. Ouke. z. van J. Mostert en T. C. Jansen. Jeannette, d. van A. J. van Zanen en J. J. Willemse. Gehuwd: C. A. Rumping en M. G. van Baarsen. C. Melker en J. de Wit. Overleden: Theodorus Leegwa ter, oud 66 jaar, geh. met C. Wester. Anna M. van der Oord, oud 49 jaar, geh. met J. Moedt. De raad kwam Dinsd openbare zitting bijeen o zitterschap van Burgemee: A J. Jochems. Ingekomen stukken en n In de vergadering van in handen van B. en W. ge uitbrengen van prae-advic zoek van de Voetbalvereni om haar het permanent verzekeren van een spor er w. merken in hun ad\ het thans gebruikte terreii na 4 H.A., eigendom is vai Kieft Cz. Het terrein volt bodemgesteldheid aangaat daaraan in redelijkheid eisen. De vereniging heeft heel wat uitgaven getroos verbetering te brengen, nu ten dele geslaagd. Blijken telijk advies van de R voor de lichamelijke opv een kunstmatige bron mi rproeiingsinstallatie verbe nen brengen. B. en W. uitgaven voor zo'n wate op f 5000. Het aanleggen van een sportterrein op grond lókt B. en W. echtf De kosten van het sticht eigen sportterrein door becijferen B. en W. crp f 7 Om deze en nog ande achten B. en W. het ongei verzoek van de voetbalve te gaan. Na ampele bespr bij heel wat suggesties daan, besloot de raad aar ging te berichten, dat er i omstandigheden geen mog staat aan het verzoek maar dat de raad, overtu grote belang van sport v voeding, zal trachten een vinden. Bij de 28 ingekomen s een verzoek van het R stuur te Catrijp om als 1 voor het onderwijs bes willen stellen: een visoli een radiotoestel en een i Na enige discussie besl' het verzoek in te willige scholen te Groet en te Si hetzelfde toegestaan. De raad besloot in pril t.e beschikken op het ver heer v. d. Garde Sr. inzs van een strook grond. Aan de heer W. A. Brai derwijzer te Schoorl, wei gang van 1 Dec. eervol i Zaterdag is de reeks van de plaatselijke vereni rende het winterseizoen b een uitvoering van de r ging „Kunst na Arbeid" t D. Veenman, waaraan tevc king verleende het Grafti deonorkest o.l.v. de heer zaal van hotel „De Een zeer goed gevuld, toen d eniging opende met de v «peningsmars Appèl aan d van Ney. De voorzitter v recorps, de heer B. Visse: op een kort openingswoor allen welkom heette, in burgemeester Dalenberg i en de leden van het aci Het corps vervolgde met tige nummer Muttersegen ce van Gerhardt en de u gevoerde fantasie La D van Boieldieu. Ook de z uit Rosamunde van Sc door het corps goed gesi vooral het uitstekende w heer J. van Tiel, piston, c Hierop was de beurt a dijker Accordeonorkest. 1 gesteld uit leerlingen va omgeving alom bekende muziekleraar de heer G. staat uit een tiental acc gitaren, violen, cello ei brachten een speciaal Wc ma, dat geweldig insloeg, ze werd een viertal nuir hore gebracht, waarvan roosjes Bruidsvaart van I lend beschaafd en zuivi speeld. De eerste helft gramma werd besloten i mars Wien bleibt Wien mei. Na de pauze speelde h orkest nog twee nummer: Wien en Wiener Schwal plaus van het publiek i aan van een ovatie en 1 het orkest nog een numm De heer B. Visser dankte dige medewerkenden voo tige spel en complimentc Hop met het behaalde sue te dat het orkest nog vi mocht behalen. De muziekvereniging avond met de wals Ver van Lincke en een select 'gelkoopman van Zeiler, mers werden uitstekend de heer Veenman toonde kleine corps tot grote kunnen brengen. Het cor de mars Sabre et Lance voor een klinkend slot ring. In zijn sluitingswoo zitter Visser een dringe de jeugd om de gelede corps te komen verster vereniging een moeilijl maakt en soms van gele gebruik moet maken. Di besloten met een verloti hiervan zorgden drie ledi cordeonorkest, gesteund P. Kroone voor uitstek ziek.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2