„Witte Kruis" zal het 75-jarig bestaan op waardige wijze herdenken Ook in Australië is drie-dimensionale film thans uitgevonden Stembus en galg Sowjet-politiek blijft vrede naar buiten, versterking naar binnen De wereld vraagt steeds meer energie Vele afdelingen voelden er weinig voor Atoom-voorstel van Carlos Romulo Staiins haan kraait victorie Ook Rusland heeft zijn spanningen en zwakke punten Bekwaamheid gaat thans boven partij-orthodoxie Scheepvaartberichten WOENSDAG 9 NOVEMBER 1949 gekeurd. Ook de vaststelling van de verlies- en winstrekening en de ba lans leverde geen moeilijkheden op, evenals de begroting 1950. De jaarlijkse bijdrage, door de af delingen aan de vereniging af te dra gen, werd voor 1950 vastgesteld op vijf cent: per lid. De penningmeester, de heer Bos, achtte het in het belang van de ver eniging nodig, nu reeds maatregelen te nemen om de omvangrijke finan ciële administratie aan jongeren over te dragen. Het is uitgesloten, dat in de toekomst een lid van het hoofd bestuur zich met de administratie van de vereniging met haar instellingen zou kunnen en willen belasten. Daar om was het hoofdbestuur van oor deel dat thans het ogenblik was aan gebroken, om tot geleidelijke centra lisatie van de administratie over te gaan. Met ingang van 1 Augustus was de heer R. Fortuin te Hilversum, op een salaris van 4000 per jaar tot boekhou der benoemd. Men ging hiermee ac- coord. De rondvraag De rondvraag leverde niet veel op. De afgevaardigde van de afd. Wormer zei, dat het afdelingsbestuur steeds een afwijzend antwoord had ontvangen op het verzoek, om tot oprichten van een kleuterbureau over te gaan. „Hoe zit dat eigenlijk?" Hem werd medegedeeld, dat hierom trent van het departement van sociale zaken geen subsidie was te verwachten. Tevens zijn er te kort specialisten voor dit werk. 's Middags hield dr. E. H. la Chapelle een lezing over de „Gebrekkigen zorg" (Van onze speciale verslaggever) In de beschrijvingsbrief van de drie en negentigste algemene vergadering van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis", welke Dinsdag in „Kras- napolsky" te Amsterdam werd gehouden, stond één punt vermeld, dat in diverse afdelingen nogal wat stof had doen opwaaien. Dat was het verzoek van het hoofdbestuur om in verband met de organisatie van feestelijkheden te Alkmaar ter viering van het vijf en zeventig-jarig bestaan van de'vereniging, een crediet te verlenen van 10.000.Vele afdelingen waren hier niet voor te vinden, maar tenslotte wees de stemming uit, dat het verzoek was ingewilligd. Met vijf en zestig tegen zes en dertig stemmen ging het onder de hamer door. Dat het verzoek tegenstand zou ondervinden, hadden wij wel gedacht, maar dat zovele afdelingen zouden tegenstemmen, was toch niet bij ons opgekomen, zei de voorzitter, de heer Van Leersum, toen de uitslag bekend was geworden. Vereniging bezit thans een eigen boekhouder De voorzitter deelde mede, dat het niet de bedoeling is, om het geld aan eetpartijen en drinkgelagen weg te gooien. Het hoofdbestuur heeft n.l. het plan om een zgn. Witte Kruis-revue sa men te stellen, en daarmee in diverse plaatsen voor het voetlicht te treden, zodat alle leden aan de herdenking van dit heugelijke feit zouden kunnen deel nemen. Vóór en tegen. Hierna gaf de voorzitter het woord aan de vergadering. Het district Hoog- karspel had reeds een circulaire rond gestuurd, waarin werd voorgesteld dit bedrag te storten in het pensioenfonds van de wijkverpleegsters. De heer E. Breed lichtte het stand punt van het district Hoogkarspel ter vergadering nog eens toe. De afdeling De Rijp vond het bedrag te groot. De afdeling Den Helder dacht er ook zo over, hoewel zij, na een nadere toe lichting van het hoofdbestuurslid, dr. Looyenga en van de geneeskundig in specteur, dr. De Groot, van gedachte veranderde. Het voorstel intrekken! De afgevaardigde van de afdeling Akersloot stelde voor om dit punt in te trekken en het bedrag onder de nood lijdende verenigingen te verdelen. Lieftinck Is er goed voor. De afgevaardigde van de afdeling Wijde Wormer kwam met een voorstel, dat grote hilariteit bij de aanwezigen verwekte. Hij stelde n.l. voor pogin gen in het werk te stellen het Rijk de onkosten voor zijn rekening te doen nemen. Deze mededeling werd echter voor kennisgeving aangenomen. „Een revue wordt enkel en alleen door de leden bijgewoond", was de mening van de afgevaardigde van de afdeling Amsterdam-Noord. „Als wij voor dit bedrag nu eens een goed ver zorgd boekje uitgaven waarin het doel en streven van de vereniging wordt uiteengezet? En als dit boekje dan huis aan huis wordt verspreid, bereik je tenminste de gehele bevolking. De afgevaardigde van Nieuwe Nie- dorp zei, dat de propaganda voor de i current in Ernest Gordon Beard, een Australische radio-expert. Morgen zal het Philips-cyclotron van de Ooster-gasfabriek te Amsterdam in aanwezigheid van talrijke autoriteiten in gebruik worden genomen. Pro}, dr.' ir. F. A. Heijn temidden van een viertal medewerkers bij het meten van de intensiviteit der straling, die het cyclotron produceert. Generaal Carlos Romulo, voorzitter van de algemene vergadering van de V.N., heeft een voorstel gedaan tot het oplossen van de impasse tussen Oost en West ten aanzien van de controle op de atoomenergie. In een brief aan de V. S., Groot-Brlt- tannie, Frankrijk, China, de Sowjetunie en Canada stelt hij voor: een „atoom wapenstilstand" op korte termijn, ge paard aan een inspectiesysteem; verbod- ad-interim van het gebruik van atoom wapens „met toereikende waarborgen"; een of ander compromis waarbij in spectie van atoomfabrieken mogelijk zou zijn zonder dat deze onder inter nationaal beheer en controle geplaatst behoeven te worden en een nieuwe be handeling van de kwestie der controle op basi3 van de jongste wetenschappe lijke gegevens. Een concurrent van de dokter van Schipluiden (Van onze correspondent). WILLOUGHBY (Nieuw Zuid Wales), Nov. De historie heeft bewezen, dat belangrijke uitvindingen doorgaans op twee plaatsen tegelijk worden gedaan. Zo was het met de uitvinding van de boek drukkunst en zo is het nu met de drie-dimensionale film de film met „diepte". Want dokter F. H. Kejjndors uit Schipluiden heeft hier een con- vereniging ligt in de noeste arbeid, die wordt verricht door de wijkzusters en de bestuursleden. „Zoiets spreekt meer tot de mensen, dan een festiviteit". „Wij in Nieuwer-Amstel waren erg blij, toen wij lazen, dat er eindelijk eens iets aan propaganda zou worden gedaan", aldus de afgevaardigde van deze afdeling. Zo ging het nog een tijdje door. De ene afdeling was er vóór, de andere was er tegen. Eindelijk kreeg dr. Looijenga gelegenheid om nog een laat ste toelichting te geven. Er wordt aan de posities van de Kruisinstellingen getornd, door perso nen, die menen, dat deze instellingen haar tijd hebben gehad. Het particulier initiatief wordt door het overheidswezen bedreigd en daarom moet het Witte Kruis, als oudste ver eniging in den lande op dit gebied, tonen, dat het nog niet van plan is, om zich aan de kant te laten zetten". De stemming wees uit, dat vijf-en-zestig afdelingen deze zienswijze deelden. T.b.c. wordt teruggedrongen. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat het aantal accu- te t.b.c.-gevallen minder wordt. In '45 bedroeg dit aantal 1990 en in 1948 was het reeds gedaald tot 1601. Ook het aantal geslachtsziekten en t.b.c. sterfgevallen is dalende. „Maar hard werken is de enige mogelijkheid om het hoofd boven water te houden," aldus de voorzitter. „Dankbaar zijn we voor de steun, die we van de over heid hebben ontvangen." Het pensioenfonds heeft zijn zegen reeds afgeworpen, want diverse oud- wtjkverpleegsters genieten thans van een groter pensioen, dan waarmee z(j de dienst hebben verlaten. Spreker bracht voorts een woord van dank aan allen, die de vereniging daadwerkelijk hebben geholpen. Vele van hen geheel belangeloos. Een jubilaris. Vervolgens feliciteerde de voorzitter de secretaris van de vereniging, de heer Corn. Bos, die vyf-en-twintig jaar geleden deze functie aanvaardde. Als bljjk van waardering werd de ju bilaris een schrijfbureau aangeboden. Mevr. Bos werd verblijd met een prachtig bloemstuk. De heer Bos dankte hierna voor het prachtige cadeau. De verkiezingen. Ter voorziening in de vacature C. F. Overhoff, ontstaan door tussentijdse aftreding, werd gekozen ds. P. Keuning te De Rijp. Deze persoon verzamelde drie-en-zeventig stemmen, tegen mr. J. W. van Gelder uit Amstelveen negen- en-twintig. Mr. G. A. de Lange en de heer W vd Kapelle werden bij acclamatie resp. als lid en plaatsvervangend 'id van de commissie van beroep herko zen. Hamerstukken De jaarverslagen over 1948 van de vereniging -n haar instellingen wer den zonder op- of aanmerkingen goed- Beard heeft net als de Schipluidense dokter de belangstelling van de grote filmproducenten uit de gehele wereld op zich gevestigd. Hjj heeft twee jaar lang een briefwisseling gevoerd met Philips in Eindhoven om de Nederland se geleerden te overtuigen van de doelmatigheid van zijn uitvinding. Na twee jaar heeft men in Eindhoven toegegeven, dat Beard's idee bruikbaar is, doch dat er eerst nog één of twee moeilijkheden overwonnen moeten worden. Beard zegt, dat ze zich ln Eindhoven hierin vergissen. De uitvinding van de Australiër ver schilt in vele opzichten geheel van die van dokter Reijnders. Men heeft om zijn drie dimensionale film te zien, geen speciale bril nodig. Bij Beards uit vinding is het projectiescherm het ge hele eieren eten. Nu heeft de Rus Iwa- noff ook wel reeds een dergelijk scherm uitgevonden, doch dit is zo kost baar dat het nauwelijks practisch meer is. Beards scherm is gebaseerd op een betrekkelijk eenvoudig principe. Door middel van een stelsel in het scherm gegraveerde lijnen wordt als het ware een serie reflectoren geschapen. Het re sultaat is, dat wanneer twee bijna aan elkaar gelijk zijnde films door een dubbelprojector op het gegraveerde metalen scherm worden geprojecteerd, het gewenste „diepte-effect" bereikt wordt. Hij is hierbij natuurlijk evenals dokter Reijnders van de gedachte uit gegaan, dat de twee ogen tezamen diep te zien omdat het linker oog nooit ziet wat het rechter opvangt. Het begon In Melbourne Het zou zeer toepasselijk zijn wan neer de dre-dimensionale film in Aus tralië zijn beslag kreeg, want het vijf de werelddeel heeft op filmgebied nog een andere, weinig bekende primeur op zijn naam staan. De eerste „full- length" film een film, die het gehele programma vult werd namelijk niet in Hollywood gemaakt, maar 41 jaar geleden in een achtertuin van een Mel- bournse voorstad. De geschiedenis van deze eerste „lan ge film" is buitengewoon amusant. Om streeks 1900 vermaakte de Australische apotheker W. A. Gibson zijn vrienden met de „kinematograph" op het platte dak van zijn huis in St. Kilda. Op een gegeven ogenblik ontdekte hij, dat hon derden voorbijgangers op straat vol be langstelling de trillende beelden op het soherm in de daktuin volgden. Dit bracht hem op het idee om met zijn „kinematographieën" de boer op te gaan. Het succes was geweldig en het duurde niet lang of Gibson had 40 to verlantaarns en 40 bedienden om over al zijn korte filmpjes te vertonen. Toen hij op een gegeven moment een „dure" Engelse film, getiteld „Het le vende Londen" vertoonde, had hij ech ter niets dan lege zalen omdat een to neelgezelschap ter plaatse de bloede rige stuiversroman „De Kally Bende" opvoerde. Hierin werd zoveel gescho ten. gevochten en gemoord, dat zelfs de kinematograaph er niet tegenop kon. Het antwoord, dat apotheker Gibson op deze uitdaging gaf was kentekenend voor deze energieke figuur. Hij haalde het kapitale bedrag van 4000 gulden van de bank en begon „De Kelly Ben de" te verfilmen. Natuurlijk zei ieder een dat hij gek was. Nergens in de we reld had men ooit geprobeerd om lan ge films te maken, Dat kan niet, omdat het publiek na een kwartier hetzelfde onderwerp te hebben genoten altijd rusteloos werd. Gibson ging echter rustig verder. Sterren kostten hem in die tjjd een tientje per dag. Doch met sterren alleen kon men geen film als „De Kelly Ben de" maken. Hjj huurde daarom een groep bekende leeglopers en dronken- lappen voor een ruwe scène in een plaatselijk café. Behalve hun loon had den zjj vr(j drinken. Het gevolg hier van was, dat er tijdens het verfilmen van de scène werkelijk ruzie kwam. Er vloeide bloed en het hele café werd kort en klein geslagen, hetgeen de pro ductiekosten ernstig opvoerde. Maar „De Kelly Bende" kwam ge reed en maakte historie in de wereld van de film. Alle duistere profetieën ten spijt bracht de film, die een 4000 gul den gekost had, meer dan 250.000 gul- op een voor die tijd ongekend hoog bedrag. En Gibson had bewezen, dat men het publiek wel met een lange film kon blijven boeien wanneer men er maar genoeg „actie" in bracht. Toen een andere groep later probeer de Gibson's succes op te volgen en ruim een kwart millioen uitgaf voor een mo derne versie van „De Kelly Bende" werd de film prompt verbodenGib son, de eerste man die een film maak te waarmede het gehele programma werd gevuld, maakte jaren later, in 1927, de bekende Australische film „For the Term of his Naturel Life", welke een half millioen kostte. Het zou belangwekkend zijn wan neer nu Australië opnieuw de leiding nam op het gebied van een revolutie in de film-industrie. Misschien wel in combinatie met wat de Schipluidense dorpsdokter op dit gebied gepresteerd heeft. President Vincent Auriol en ver tegenwoordigers van de koning van Cambodja hebben een verdrag gete kend, waarbij de Indochinese staat Cambodja autonomie wordt gegeven binnen de Franse Unie. Regeringsambtenaren uit de Be- neluxlanden en Frankrijk zijn in En geland een reis begonnen teneinde studie te maken van het Engelse re geringssysteem en de verhouding tus sen de centrale en de plaatselijke overheid. |7R SCHUILT meer waarheid dan hu mor in de grap, die van Hongarije naar hier is overgewaaid. Een derde gevangene wordt in een cel gesmeteri, waarin reeds twee mannen zitten. „Ik ii e- i jam' gekregen, omdat ik ge zegd heb, dat Rajk een verrader is," vertelt nummer 1. „Ik kreeg twee jaar, omdat ik zei, dat Rajk geen ver rader is," vertelt nummer 2. „Ilt ben Rajk," zegt nummer 3. Het is niet humoristisch, omdat Laszlo Rajk in middels is opgehangen, na zichzelve van verraad be schuldigd te heb ben tegenover het communistische Hongarije, waar van hij de geeste lijke vader was. Berichten, die de zer dagen in de Zuldslavische pers verschenen ztjn, voorspellen, dat Tral- cho Kostov in Bulgarije binnenkort eveneens zal bekennen, verraad te hebben gepleegd. De gang van zaken in de door de Sowjets gedomineerde landen is eenvoudig en onveranderlijk. De leiders van gistere» zijn de mis dadigers van vandaag. Zij worden ge arresteerd. Zij worden 1» gevange nis gesloten. En zij bekennen. Zij be kennen altijd! In de Sowjetunie leven nog slechts enkele oude bolsjewisten; de overigen zijn gestorven, maar slechts weinigen van hen op hun bed. Eigenlijk kan men onze eigen communisten een zekere heldhaftigheid of is het verblind heid? -niet ontzeggen. Want indien zij er werkelijk eens in mochten sla gen van ons land een Sowjet-staat te maken, zouden zij dezelfde weg moeten gaan. Nieuwe leiders kunnen geen oude leiders tolereren. De democratie vervangt zijn leiders door middel van het stembriefje, het communisme door middel van de galg. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT HEEFT LICHTE AVERIJ De Johan van Oldenbarnevelt heeft bij het vertrek uit Surabaja een lichte aanvaring met de kade gehad waardoor een schroef werd beschadigd. Het her stel zal vermoedelijk drie dagen in be slag nemen. De Johan van Oldenbar nevelt wordt thans 6 December in Am sterdam verwacht. (Van onze diplomatieke medewerker). QEORGI MALENKOW, niet Molotow, heeft ter gelegenheid van de 82st« verjaardag van de bolsjewistische revolutie de gebrulkeiyke feestred* tot de Raad van de stad Moskou gericht. Dit feit plus de Inhoud van bedoelde rede hebben ln Westerse diplomatieke kringen een zucht van verlichting doen opgaan. Want algemeen heeft men eruit geconcludeerd, dat de „oor-' Iogsgroep" ln het Politburo thans definitief naar het tweede plan Is geschot- ven en de Sowjetunie is teruggekeerd tot de politiek, die Stalln reeds velej jaren geleden tegen de wil van Trotzky en zijn aanhang ln wist door tel drjjven: vrede naar bulten en consolidering naar binnen. En dit „binnen* omvat op het ogenblik een gebied, dat zich uitstrekt van de Zuidgrens van China tot de Westgrens van Oost-Europa. Versterking en consolidering daarvan moet zelfs voor de keiharde leiders ln het Kremlin een tjjdrovendei en bynn bovenmcnseiyke taak zjjn, die zeker niet kan worden uitgevoerd, indien de Sowjetunie bovendien nog ln een alle krachten eisende oorlog gewikkeld zou Ëyn. De Sowjetunie zelf dat wordt dik wijls vergeten bezit nog vele zwakke punten. Tegenover de 90 millioen ton staal bijvoorbeeld, die Amerika per jaar produceert, brengt de Sowjetunie slechts 20 millioen ton voort. Ten aan zien van de olieproductie liggen de cijfers nog ongunstiger. Reeds dit toont aan, dat Stalin nog een lange weg te gaan heeft om het Westen in te halen daaraan verandert zelfs het bezit van de atoombom niets. Hierbij dient opgemerkt te worden, dat deze achterstand van de Russen op zichzelve zeker niet voldoende zou zijn, om het Rode Leger van een bezetting van West-Europa af te houden, indien het dit wenste; maar wel toont hij de gevaren aan, welke aan een dergelijk avontuur verbonden zouden zijn. Verder weet niemand, ook de voor zichtige Stalin niet, of Rusland de spanning van een oorlog buiten zijn grenzen zou kunnen weerstaan. Veel meer dan voor een oorlog binnen de gienzen, zoals Rusland tegen de Duit sers voerde, is daarvoor een eensge zinde regering, een goede moreel in de industrie en de landbouw en een abso lute contróle over de satellieten nodig. Wat er sinds het aftreden van Molo tow als minister van van Buitenlandse Zaken precies in het Kremlin gebeurd is, kan met geen mogelijkheid vastge steld worden. Maar in ieder geval is het duidelijk geworden, dat het aan eenheid in het Politburo ontbroken heeft. Molotow en de tegelijk met hem tow als minister van Buitenlandse Handel, Mikoyan, zijn nog steeds lid van dit machtige partij-apparaat. Maar aan Molotow, eens gedoodverfd als Staiins opvolger, is het tijdens de re cente feestelijkheden ter herdenking van de revolutie niet éénmaal toege staan om, zoals in het verleden, op de voorgrond te treden. Zeker is verder, dat sinds het begin van het jaar ten minste twee machtige figuren uit het Politburo gestoten zijn: Kaganowitsj, een van de weinig overgebleven com munisten van de oude garde en een on verzoenlijk tegenstander van het Wes ten, en Woznessensky, een protégé van wijlen Zhdanow, indertijd een van de voornaamste exponenten van een ag- gressieve buitenlandse politiek. Stalln heeft op het ogenblik klaar blijkelijk geen „kroonprins" meer. De man, die op deze titel nog het meest aanspraak zou maken, is de reeds ge noemde Georgi Malenkow. Maar hy be hoort nog tot de jonge leiders hy is 47 jaar oud. Zyn carrière is duizeling wekkend geweest. Hy begon als privé- secretaris van Stalin. Thans is hij secre taris-generaal van de Russische com munistische party en oefent na Stalin Maar de bronnen drogen uit (Van onze economische medewerker) £EN SIMPEL BERICHTJE meldde dezer dagen, dat een Frans ingenieur er in geslaagd is langs natuuriyke weg petroleum te maken door afvalstoffen aan een gistingsproces te onderwerpen. Dat geeft weer hoop voor de toekomst, want de thans bekend zynde oliereser ves zyn maar zeer gering: over een goede 30 jaar zouden wy er geheel door - heen zyn. Kunt u zich voorstellen, wat dit zou betekenen? Ook al zullen door nieuwe vondsten olielagen te voorschijn komen, het verbruik van de moderne, gemoto riseerde wereld is zó groot, dat dit de productie altijd op de hielen zal zitten en na enkele tientallen jaren zal de productie het afleggen tegen het steeds stygende verbruik. Tenzy na- tuuriyk onze Fransman inderdaad,... Van onze totale behoefte aan energie wordt 25 gedekt door olie, 7 door gas, 12 door hout en waterkracht en 56 door steenkool. De steenkool is dus nog de grote energieleverancier. Verheugend is daarom ongetwijfeld, dat deskundigen de steenkoolvoorraden van de wereld voldoende schatten voor enkele duizenden jaren. Dus ook voldoende om een groter verbruik op te vangen? Helaas, de schoen wringt hier op een ander punt. Een grotere productie eist aanzienlijk meer arbei ders en als wij ons voor de geest balen wat de Nederlandse Staatsmijnen een moeite hebben om deze aan te trekken, begrijpen we, dat we weinig aan die voorraden hebben, zo lang de mensen ontbreken om meer van het zwarte goud naar boven te halen. De bevolking der wereld breidt zich op ontstellende wijze uit (in 1900 1600 millioen mensen en in 1950 naar schat ting 2300 millioen mensen). Daarnaast remen de behoeften steeds meer toe. Nieuwe industrieën, mechanisatie van de landbouw, meer auto's, schepen, treinen, vliegmachines, een betere ver warming, dit alles verslindt energie, verslindt dus olie en steenkool. We be hoeven niet met cijfers te goochelen om onze lezers ervan te overtuigen, dat door deze feiten de twee grote energie bronnen steenkool en olie binnen af- zienzare tijd zullen opdrogen. De steen kool door sociale oorzaken (de arbeid in de mijnen is zwaar en onaantrekke lijk) en de olie door geologische oor zaken (de voorraden zijn, volgens de thans bekend zijnde cijfers, maar heel gering). Zeker, er zijn nog andere bronnen van energie. In de eerste plaats de wa terkracht, die benut kan worden voor de opwekking van electriciteit. In Europa en de Ver. Staten laat men deze bron ook zeker niet opdrogen, al zal het menigeen tegenvallen, dat in beide contingenten nog maar 45 benut wordt van wat mogelijk is. Men ver geet eertter te vaak, dat een intensiever gebruik van deze natuurlijke kracht er.orme kapitalen vereist voor kanalise ring, bouwen van bassins, dammen, centrales enz., terwijl bovendien in de landen, waar deze kracht als het ware voor het grijpen ligt (Afrika bijv.), de behoefte hieraan niet zo groot is als in de zeer geïndustrialiseerde landen van Noord-Amerika en Europa. Moeder Aarde heeft tot nu toe ge zorgd voor het voedsel van haar kinde ren, zij het dan niet altijd op even be wonderenswaardige wijze. Laten wij hopen, dat er nog voldoen de energie gevonden zal worden (met opzet noemden wij niet de atoomener gie, doch deze komt al om de hoek kij ken), om dat wat de aarde ons biedt, pasklaar te maken voor onze behoef ten. De rampen zouden anders niet te overzien zijn. De in 1930 opgerichte Fordfa briek te Antwerpen zal een belang rijke uitbreiding ondergaan. de machtigste controle op de partyma chine uit. Er wordt van hem verteld dat hy een hekel aan Molotow heeft. Daarnaast echter is ook maarschalk WorosjUow nog steeds hoog by Stalin In de gunst. Hy is een oudt kameraad cn een van de beste vrienden van Sta lln, wiens vroege geheimen hy deelt. Op een wat lager niveau heeft het al evenmin aan veranderingen, die van spanningen getuigen, ontbroken. De be noeming van de „staalkonlng" Tewo- syan tot minister zal ongetwijfeld bit terheid hebben gewekt in die kringen, waarin men steeds gemeend heeft, dat men een politieke loopbaan slechts op werk voor de partij kon baseren. In het Politburo schijnen naast Stalin Malen kow en Beria hun fiat aan deze benoe ming te hebben gegeven: de eerste, om dat hij ervan overtuigd is, dat be kwaamheid meer waard is dan partij- orthodoxie, de tweede, omdat hij als minister van Binnenlandse Zaken en hoofd van de overal vertegenwoordigde geheime politie beter dan wie ook de i.oden kent van de industrie, waarvan jn de wens het Westen zo snjjl mogeiyk in te halen steeds groter prestaties worden geëist. Spanning bestaat naar alle waarschijn lijkheid ook op het agrarische front. Men mag zich daarbij niet om de tuin laten leiden door het feit, dat de Sow jetunie graan exporteert. Vele West- europese landen zijn ook gedwongen om dingen te exporteren, die zij zelve maar al te goed zouden kunnen gebrui ken. Weinig wordt nog gerealiseerd, dat ondanks de sterk toegenomen Rus sische bevolking, de voedselproductie het peil van vóór de collectivisering r.og steeds niet bereikt heeft. Giganti sche plannen, om daarin verbetering te brengen, zijn inmiddels opgesteld, maar deze bevinden zich nog in het eerste stadium van uitvoering en één ervan1 dat tot uitbreiding van de veestapel moet ongetwijfeld op stil verzet der boeren stuiten, want het dwingt deze hun koeien en varkens in plaats van zichzelf met graan te voeden. Twintig maanden geleden kwam Tito tot de conclusie dat hy een goede kans had zich tegen Moskou te verzetten. Het Westen gaf toen geen cent voor zijn positie. Thans echter biykt, dat de Zuldslavische maarschalk die het ook het beste weten kon de moge- ïykheden van de Sowjetunie nog zo sleoht niet gewaardeerd heeft. En In derdaad, voor een leider als Stalln, die nooit werkelijk risico's heeft willen ne men, is er nog geheel afgezien van het Verre Oosten en de satellietstaten binnen de grenzen van de Sowjetunie nog genoeg te doen, vóór hy het op een krachtmeting met het machtige Ame- lika kan laten aankomen, voorop ge steld natuuriyk, dat het Westen er by voortduring biyk van geeft, paraat te zyn. Abbodijk, 8-11 van Buenos Aires te Santos Akkrumdijk, R'dam—New Orleans, passeerde 7-11 Miami Alcynous, Java—A'dam, pas seerde 7-11 Guardafui - Aletta (t), 8-11 van Singapore naar Bangkok - Amsteldijk, 7-11 van Houston te Liverpool Amstelveen, Cal- cutta—R'dam, 8-11 te Colombo - Armilla (t), 7-11 van Surabaja te Pladju Bantam, R'- dam-Javn, passeerde 7-11 13 uur Perim Plijdendijk, 7-11 van Walvisbaai naar Kaap stad Boschfontein, 7-11 van Tanga te Dar es Salaam Empire Brent, Java—A'dam, pas seerde 7-11 11,30 u. Finisterre Farms urn, R'- dam—Italië, passeerde 7-11 Gibraltar Ga- dila (t), 7-11 van Fahaheel te Kuweit Ga reel, New York—Batavia, 7-11 10.30 uur van Port Said Hoogkerk, 8-11 van Mozambique to Dar es Salaam ten anker Indrapoera, Batavia—R'dam, 7-11 23.30 uur van Port Said - Japara (Lloyd), 6-11 van Batavia naar New lork Kotabaroe, 7-11 van Amparym te Bima Laurenskerk, 8-11 van Muscat te Bahrein Meerkerk, R'dam—Japan, 8-11 van Singapore naar Manilla - Mirza (t), 7-11 van van Pladju naar Balik Papan Murena (t), Fahaheel—R'dam, passeerde 7-11 Wight Ovula (t), 8-11 van Miri te Pladju Papen- drecht (t), Suez—Abadan, passeerde 7-11 Aden - Polyphemus, Makassar—A'dam, 8-11 van Siugapore te Belawan Rondo, 7-11 van Portland te Coosbay Salatiga, 7-11 van Rangoon naar Bombay Sarangan, Surabaja— R'dam, 7-11 van Semarang naar Batavia Sigl, R'dam-Batavia, passeerde 7-11 Mala- dtven Streefkerk, A'dam-Dar es Salaam, passeerde 7-11 Cape de Gata Talisse, A'- dam-Makassar, 7-11 van Djeddah Tawali, 7-11 van Surabaja te Makassar Tibia (t), 7-11 van Durban naar Abadan Tosari, pas seerde 8-11 3 uur Malta, daarna 17-11 12 uur te R'dam verwacht Volendam, Batavia—R' dam, 7-11 op 80 mijl oost-zuidoost van Mini- coy Weltevreden, Java—New York, pas oeerde 7-11 1 uur Perim Westerdam, 7-11 van R'dam te New York Willem Ruys, R' dam-Batavia, passeerde 8-11 1 uur Gibraltar Zeeland (Lloyd), Bombay—Antwerpen, pas seerde 7-11 Algiers. Zuiderkruis, R'dam- Batavia, passeerde 7-11 2.15 uur Suez. Aalsdijk, 7-11 van Mobile te New Orleans - Arnedijk, New York—Antwerpen, passeerde 8-11 5 uur Scilly Axeldiik, 7-11 van Havana te Galveston Delftdijk, 6-11 van Los An gelos te San Francisco Duivendijk, 5-11 van Vancouver naar San Francisco Kota Agoeng, 9-11 van R'dam te'Batavia verwacht Leer dam, 6-11 van Philadelphia te Norfolk Ma- riekerk, Japan-R'dam, 8-11 te Suez - Nieuw- .Amsterdam, 7-11 14 uur te Soton (dokken) Tarakan, 6-11 van Surabaja voor Musi-rivier. Adringa (t), 4-11 van Batavia te Singapore Amsteldijk, van Houston, werd 8-11 2 uur te Liverpool verwacht Berlagö,, 4-11 van Joko- suka te Surabaja - Chama (t), 4-11 van Miri te Singapore Eemdijk, 8-11 van Antwerpen t" R'dam Radja, 3-11 van Vancouver nam Calcutta.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6