Stad en Qmgeviag, Van blijmoedigen en nurksen AGENDA WAT DE THEATERS BRENGEN Lichtjes in regen en wind „Sinte Maarten, 't is zo koud" Glimlachje N.V.ALKMAAR5E WASSERIJ Koedijk Oudorp Veertien Rode Kruis- verplegers op Java ontvoerd SLIJPEN Ir van der KUIP ZATERDAG 18 NOVEMBER 1949 Dansende lichtjes in een donkere, regenachtige avond. Rode en gele en groene lichtjes, gevangen in de pa pieren omhulsels van kleurige lam pions. Huppelend van deur tot deur en begeleid door een koor van ijle kinderstemmetjes. Kleine knuistjes klemmen zich om de stokjes van de lampions, huiverend trekken zich de tengere schoudertjes terug in mantel tje, jas of cape. Want de regen slaat, de geheven gezichtjes nat, de wind jaagt door de straten en doet woeden de aanvallen op de wakkelende lanta rentjes De lichtjes van Sinte Maarten stralen terug uit de glanzende kinder ogen en hoopvol zingen de stemmetjes de liedjes van de elfde November. „Urref in de lurref in de maneschijn, wie heeft buurman dronken ge maakt?" Van deur tot deur trekken ze verder, de kleinen, in de ene hand hun lampion, in het andere knuistje een tas geklemd, bestemd om de goe de gaven te ontvangen De wind speelt om de hoeken der straten, de regen dreint omlaag, maar in de kinderhar ten is warmte en blijheid. Om 't feest van Sint Maarten, om het zingen en om het uitzonderlijk gebeuren van nét als de grote mensen buiten, op straat te mogen lopen, als het allang donker is. Daar trekken ze, van deur tot deur en de stemmetjes kaatsen tegen de zwart-druipende gevels: „Hier woont een rijk man, die veel geven kanEn dan kim je zien, waar de blijmoedigen wonen en waar de nurksen. Want hier gaat de deur open en een geel, vierkant blok van licht valt op straat. Mensen staan in het lichte gat en delen uit. Kaakjes, pepermuntjes, chocolaadjes. „Sinte Maarten, 't is zo koud, geef me 'n turf je of wat hout" Die mensen hebben in hun hart een héél grote plaats voor de kleuters, die daar zo dapper voort stappen, telkens maar weer naar een nieuwe deur. Maar er zijn ook deuren, die dicht blijven, waar de ramen vij andig zwart blijven, waar het zingen van de kinderstemmen, het klopje op het hout van de deur wordt genegeerd. Daar wonen de nurksen, zij, die geen oog hebben voor de glanzende kinder ogen, die doof blijven voor de stemmen op Sinte Maarten. „Sinte Maarten had een koe, die moest naar de slager toeEn de allerhatelijksten zijn zij, die achter de ruiten staan te kij ken naar de lampions en te luisteren naar de liedjes, maar die niet open doen. Want zij doen de kinderharten pijn, al weten ze dat misschien zelf niet eens. Kinderen zjjn veel gevoe liger, dan wjj zelf denken en er is iets ontroerends in de manier, waarop zo'n versje afbreekt, als de deur gesloten blijft en de ramen donker. Wie dat kleine leed willens en wetens in een kinderziel brengt, hééft geen hart. „Sinte, Sinte Maarten, de kalveren dragen staarten, de koeien dragen horens". Van deur tot deur, van straat tot KLEDESMAKERIJ „MODERN STYLE" Voordam 5, Ingang Reisb. „De Magneet" Alkmaar. O. W. Broersen, Tel. 5187, A, F. Eskes. Heren, Let wel op de komende feestdagen. Voorziet U tijdig van Uw kleding. Door de enorme drukte kunnen wij nog slechts enkele stuks aannemen. Tevens vragen wij enkele thuiswer kers voor klein werk, als ook voor het maken van overhemden etc. Kerstpakketten-actie 1949 Het gaat goed met de Kerstpakket- tenactie 1949. Het laat zich aanzien dat de plannen van het Comité Alk maar om 600 pakketten, dus voor een waarde van f 3000, naar onze jongens in Indonesië te zenden, kunnen wor den verwezenlijkt. Aan medewerking ontbreekt het dan ook niet. Door direc teur, leraren en leerlingen van de R H.B.S. werd alleen al een bedrag ad f 93.10 bijeengebracht, dus voor bijna 19 pakketten. Tijdens de feest avond, welke gehouden werd op 2 No vember j.l. van de winkelvereniging „De Spar", werden ook onze jon gens niet vergeten. Een collecte bracht f 29.92 op en daarbij komt nog de toe zegging, dat ook op de feestavond op 16 November a.s. de bussen zullen rondgang. Aan degenen die momenteel bezig zijn gelden in te zamelen in hun straat of wijk wordt verzocht Maandag 14 November, des avonds tussen 8 en 10 uur, te komen afrekenen. Het comi té houdt daartoe zitting op het ge meentehuis (bodekamer). straat, in de donkere, regendoorweek- te avond van de elfde November. Langs villa's en herenhuizen, langs iaagneergehurkte woninkjes en door arbeiderswijken, langs winkels en ma gazijnen. Soms waait een lampion uit, soms blust de regen een aarzelend kaarsvlammetje en een enkele maal slaat een grote rode vlam zo'n heel papieren lantarentje in een vernieti gende gloed. Maar de stemmetjes zin gen dóór, de knuistjes klemmen zich vaster om de lampions en de tasjes worden voller en voller. Tot het stiller wordt op straat, als het uur verder kruipt en de carillons hun spel door de wind laten meebla- zen. Dan slaat de deur voor de laatste maal en een vermoeid kind met koude wangen en rode handjes keert zijn tas om op de tafel onder de gouden lam- penschijn. Zijn voeten mogen ver steend zijn, hij mag wat rillen door de kilte als zijn jasje aan de kapstok komt, maar binnen in het kleine lijfje is het warm, warm en goed door het grote beleven van het Sinte Maarten feest. Iets van die warmte straalt uit in zijn glanzende ogen, als zijn zorg zame vingertjes de lampion samen vouwen, om opgeborgen te worden, tot het weer elf November zal zijn Verkeopactie kinderpost zegels en prentbriefkaarten Het Comité te Alkmaar e.o. voor de verkoop der Wêldadigheidspostzegels en kaarten „Voor het Kind" hield de zer dagen een vergadering ter voor bereiding van de verkoop-actie 1949/ 1950. De voorzitter, de heer Figee, sprak er zijn vreugde over uit, dat mevrouw Wytema de functie van ere-voorzitster heeft willen aanvaarden. Dank zij de grote kring van medewerksters zal de stand in de ha] van het postkantoor gedurende de gehele periode (van 14 Nov. tot en met 31 Dec.) kunnen wor den bezet. Bedrijven, banken en andere zaken worden door afzonderlijke deputaties bezocht voor het in ontvangst nemen van de jaarlijkse bestellingen. Een uitermate fraaie collectie prent kaarten wordt dit jaar aangeboden, die voor elke leeftijd iets bijzonders bevat. Vooral is aan de kinderen gedacht. Voor hen zijn er de speciale uitvouw- kaarten, waar een compleet sprookje uit te voorschijn getoverd wordt. Het Comité rekent ook dit jaar op een grote toeloop. Het misdeelde kind doet meer dan ooit een-beroep op hen, die gezond en normaal zijn, om hen in hun nood bij te staan. Ieder kan daaraan voldoen door het gebruik van de Kinderzegel. Koop daarom kinderzegels en -kaar ten. Zij brengen geluk aan de kinde ren en voor U zelf. ZONDAGSSLUITING APOTHEKEN Zondag 13 November zal de apotheek van de heer Kruisinga, Koorstraat 47, voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9.30 uur: De roemrijke daden van Danny. Vic toria Theater, 7 en 9.30 uur: De engel met de bazuin. Cinema Americain, 7 en 9.30 uur: 13 Rue Madeleine. (Alle theaters toegang boven 18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Jubileum-bal van Danza. ZONDAG Bioscopen als Zaterdag, aanvang der voorstellingen om 2, 4.30, 7 en 9.30 uur Gulden Vlies: Danza met „Het jolige weeuwtje". Kapelkerk, 7 uur: Her vormde Jeugdraad. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: De roemrijke daden van Danny (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: De Engel met de bazuin (18 jaar; Cinema Americain, 8 uur: 13 Rue Madeleine (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Danseres Juana. Harmonie, 8 uur: Dr. G. Stuiveling spreekt voor de Volksuniversiteit. Leeftijdsopbouw der bevolking Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft een lijst gepubliceerd van de bevolking der gemeente Alkmaar op 31 December 1947. Daaruit blijkt, dat Alkmaar toen 18549 mannen en 19728 vrouwen telde. Het aantal geboren mannelijke en vrouwelijke inwoners is per jaar vanaf 1850 en vroeger weergegeven. De oudste inwoner staat hier geno teerd als te zijn geboren in 1851, en zou deze thans 98 jaar zijn. Op de afdeling bevolking ter secretaris is deze 98-ja- rige evenwel niet bekend. Bovendien hebben we hier nog altijd onze G. van 't Hoff Opa van 't Hoff die op 31 Januari van dit jaar al 100 jaar is geworden en dus van 1849 dateert. Als er zulke lacunes in een officiële lijst van het Bureau voor de Statistiek voorkomen heeft deze o.a. weinig waarde. HANDELSREGISTER In het Handelsregister werden als nieuwe handelszaken ingeschreven: P. Imming, Spoorstraat 40, groothandel in chocolade, koek enz. J. C. Belt, Ou degracht 121, agent.-, commissie- en ex- porthandel in choc, en suikerw. Ge volmachtigde J. J. de Roos. Assu rantiekantoor BeckerSlot, Jac. van Heemskerckstraat 2, eigenaar A. Bec ker. Firma Jan Buisman en Zoon, Heerhugowaard, Laanweg 6, verkoop van gist, vennoten J. en G. Buisman. D. W. Pastoor, Bergen, jCl. Dorps straat 25, optieiensbedrijf. TiROLERAVOND Afd. Alkmaar Ned. Reisver. In 't Gulden Vlies was een zéér grote belangstelling voor deze avond, waar op de aanwezigen als het ware in meer dan één opzicht de schoonheid van Tirol en de Alpenwereld werden bin nengevoerd. De heer Groen, die een en ander toelichtte, bleek een uitnemend causeur te zijn, die het auditorium op vaak geestige wijze wist te boeien. De keurige serie lichtbeelden, in 't program ma kleurendia's genaamd, vormden 'n uit stekende introductie van het feitelijk programma dat ons in dans en muziek een avond van zuivere volkskunst zou bieden. De dansgroepen „Alpinia" uit Innsbruck en Edelweisz uit Barwies kwamen in hun kleurige en fleurige Tiroier costuums ons eens laten zien hoe de ..volksdans" boeiend en kunst, vol kan zijn. Uit de vele dansen noe men we bijv. „Bandltanz". 'Eifersuchts tanz, Figurendans, e.a. Deze dansen werden met simpele accordeonbegelei ding prachtig uitgevoerd. De beoefenaars van de volksdans had den van deze twee dansgroepen veel kunnen zien en véél leren. We zijn er van overtuigd dat de volksdans, zó ge bracht, voor velen een kunstvolle open baring zou zijn geweest. Het optreden van het Weense „Macku-Schrammeln' kwartet met de zanger Franz! Bauer bracht o.m. een potpourri van Weense liederen besloten met het bekende „Wien, Wien. nur du allein". Er zat wer kelijk iets bijzonders in 't musiceren van 't kwartet en 't zingen, niettegenstaande deze liederen op zichzelf voor ons niet nieuw waren. Het was juist de spe cifiek Weense sfeer, de eenvoud waar mee dit alles muzikaal werd geserveerd. Er waren geen sentimentele gevoelig- heidjes welke deze liederep van Zeiler Stolz. Strecker e.a. een cabaret-cachet gaven: Franzl Bauer gaf deze melo dieën eenvoudig en recht uit het hart, zonder er iets onwezenlijks aan toe Ie voegen. Ook de instrumentale begelei ding van het Sohrammeln-kwartet bleef bescheiden. Voor dit genre mu ziek. geldt de uitspraak van Gustav Mahler: ..het voornaamste uit de mu ziek staat achter de noten" Zo heeft men de geest welke deze muziek bezielt met vreugde kunnen ervaren. Deze Tiroier avond had op gebied van volkskunst zeker een grote cultu rele inslag, waarvoor men het bestuur van de Reisvereniging zeer erkentelijk kan zijn. Met de kleurenfilm van H. Elgersma. getiteld „Tiroier Sympho- nie", werd in visueel opzicht nog een keurig reisje gemaakt. Zo zi'in de aan wezigen, die zich terecht zeer enthou siast toonden, huiswaarts gekeerd met de onuitwisbare herinnering aan een zéér mooie en leerzame avond, waarop men van zuivere volkskunst voor hon derd procent heeft genoten. Ms. Bergen N H. Telef. 2456 HARMONIE-TH EATER Danny Kaye, remedie tegen alle kwalen Danny Kaye te zien als recruut is een geheel nieuwe belevenis. En, laat het hier vastgesteld zijn, een beleve nis, die tegenvalt, die niet de bevredi ging geeft, die vorige films met de beroemde Danny brachten. Er zijn verschillen, die zich niet eens zo ge makkelijk laten determineren, zo sub tiel zijn zij. Maar men krijgt de in druk, in deze film iets te missen, dat bijvoorbeeld „The private life of Wal ter Mitty" wel bezat. Vast staat even wel, dat de millioenen Kaye-fans zich niet zullen laten weerhouden, hun favoriet te gaan bekijken en voor hen is de film „De roemrijke daden van Danny" inderdaad de moeite waard Maar als men Danny Kaye uit deze film zou weghalen, blijft er niet veel over. De hele rolprent draait om de hoofdrol, veel meer, dan in vorige films het geval was. En voor Danny Weems, met zijn elastieken gezicht, zijn wonderbaarlijke stem en zijn weergaloos lenige handen, vergeet men vee] tekortkomingen. De film werd gemaakt in de oorlogsjaren, toen on vermijdelijk de vraag gesteld moest worden door de schone heldin: „Ge loof jij in de toekomst", met als ant woord van de robuste held met vier kante kin: „Natuurlijk, honey", alles in G.I. uniform en tegen de achter grond van een naar onze smaak wel wat al te luxueus troepentransport- schip. Een schip, waar de vrouwelijke hulptroepen in oogverrukkende toi letjes (vooral tjes) liggen te zonnen en waar de kolonel in zijn pyama tonddalft en waar mooie mannen en bloemenschone .maagdekens saam- drommen rond Dinah Shore, als zij haar Tess's Torch Song zingt (en hóé zingt!) Het troepenschip, dat in revue- stijl wordt bemand en onder fanfares vertrekt, om maan-overgoten oceanen te klieven opweg naar verre kusten. Maar och, wat doet dat ertoe. Want midden in de film staat Danny Kaye En om hem zijn wij gekomen en aan hem hebben wij onze vreugde be leefd, die de zorgen van alledag voor een paar uur op de vlucht jaagt. Laat ons de dolle grollen van deze wonder man voor onszelf houden en stilletjes nog wat na-gniffelen om zijn gezicht om zijn liedjes, om zijn handen, die van een goochelaar of van een musi cus zouden kunnen zijn. Gun ons die binnenpret. Misschien zal onze glim lach van herinnering u zo nieuwsgie rig maken, dat ge óók gaat kijken naar de recruut Danny en zijn „slapie" Dana „Joe" Andrews. CINEMA AMERICAIN 13 Rue Madeleine De spannende verzetsfilm 13 Rue Madeleine verplaatst ons in het werk van de Secret Service, de opleiding van de mannen en vrouwen, die „ge- dropped" zullen worden om op de gevaarlijkste plaatsen in het door de Duitsers bezette gebied hun opdracht te vervullen. Zij is opgenomen op de plaatsen waar zich deze historie in werkelijkheid afspeelde en zoveel mo gelijk met de mannen en vrouwen die daar hun leven hebben gewaagd. Het is een film over een wederzijds inzet ten van de bekwaamste en intelligent ste personen, die als onmisbare pion nen naar en door elkander worden ge schoven, waarvan de soldaten ,te velde zich niet bewust waren, maar dat in wezen veel interessanter was dan de aanval en verdediging op het slagveld. Door diensten als de Secret Service en de Gestapo werd een oorlog in het klein gevoerd, waarin een gezond stel hersens, durf en uithoudingsvermogen de voornaamste wapenen waren. Door dat alles heen speelt zich de ware ge schiedenis af van de Duitse officier, die met vele andere vastberaden jonge mensen in de geheimen van het werk der geallieerde spionnagedienst wordt ingewijd, die herkend wordt als een Nazi-spion, maar die men opzettelijk in de waan laat, dat men bem niet doorzien heeft om hem met valse ge gevens over de invasie naar zijn mak kers terug te laten gaan. Een uiterst spannende geschiedenis van opoffering en verraad, waarin een mensenleven van geen betekenis is en die tenslotte tot een dramatisch slot voert waarin de geallieerden hun meest waardevolle medewerker in de dood drijven als zij weten, dat hij de martelingen van 't Duitse verhoor niet lang zal kunnen dragen en door te spreken duizenden mensenlevens in de waagschaal zou stellen. Een film vol actie, vol spannende momenten, die van het begin tot het einde de toeschouwers geboeid houdt. Een acteur als James Gagny en eer actrice als Annabella verlenen daar aan hun onmisbar» medewerking. VICTORIA-THEATER „De Engel met de Bazuin" Na „Die Mörder sind unter uns" kan men deze week in het Victoria Theater kennis maken met een der eerste Weense producten na de ineenstorting van het Duitse regiem. Paula Wessely, Attila Hörbiger en Paul Hörbiger, van alle UFA-smetten gezuiverd, hebben met „De Engel met de Bazuin" voor een aangename kennismaking gezorgd De film behandelt de ondergang van de Oostenrijks-Hongaarse monarchie, de verschrikkingen van de eerste wereld oorlog, de beruchte Anschluz met het voor Oostenrijk zo noodlottige gevolg, de vernietiging van Wenen en tot slot de levenskracht der Oostenrijkers, die thans lofwaardige pogingen onderne men uit een onontwarbare chaos een nieuwe toekomst te bouwen. Uiteraard moest men zich bij dit uitgebreide thema tot details beperken, doch deze onderdelen vonden een treffende ver tolking. Het lot van het Oostenrijkse volk weerspiegelt zich in de familie Alt, de bewoners van het huis „De Engel met de Bazuin". Het tragische gebeuren rond kroonprins Rudolf, het drama op Mayerling, oorlog en revolu tie, nazi-regiem en de Ondergang van Wenen vinden hun weerslag in deze familie van pianofabrikanten. Paula Wessely draagt speciaal in het laatste gedeelte van de film zorg voor een uit stekende creatie. Attilla en Paul Hör biger zijn verder in deze grote rol bezetting wel de meest opvallende fi guren. „De Engel met de Bazuin" kan dc toets der critiek tenvolle door staan. 'WESTERWÉG TE1.2670 UITMUNTENDE WASBEHANDELING Het aantal aangegeven radiotoe stellen in Nederland bedroeg op 1 Nov j.l. 1.305.418 tegen 1.289.776 op 1 Oct. Maar Annie, je verwacht toch niet van me, dat ik daar al die tijd in de regen blijf staan wachten? Nieuwe industrie te Alkmaar De heer H. Eckmann, wiens fabriek bekendheid heeft verworven door de fabricage van „Lastina"-corsetten en bustehouders, heeft thans samen met een Amerikaanse zakenrelatie een nieu we N.V. opgericht, die de naam Mar- Lyn Formcraft (Mar-Lyn vorm) heeft gekregen. Deze nieuwe industrie, die ten doel heeft de fabricage van en de handel in alle artikelen," eindproducten dan wel halffabrikaten, bestaande uit katoen, kunstzijde, vezelstoffen, rubber of aanverwante artikelen, werd in de Tesselschadestraat gevestigd. Veertig paar handen zullen hier werk kunnen vinden en de deviezenbesparing door de oprichting van deze nieuwe N.V. zal voor ons land aanzienlijk zijn. Van het benodigde kapitaal heeft de Amerikaanse firma negentien procent voor haar rekening genomen. Zij heeft dit gestuurd in de vorm van het ma chinepark, dat het mogelijk maakt de zogenaamde step-ins enz. op snelle en betrouwbare wijze te fabriceren. Per machine lopen veertien klossen om sponnen grove en fijne rubber, katoen en kunstzijde af en al deze draden ko men samen op de plaats, waar zeshon derd naalden ze tot een step-in breien. Breekt ergens een draad of een naald, dan stopt de machine direct en zij gaat niet meer aan het werk vóór het euvel verholpen is. De fabriek draait reeds op volle toe ren, om aan de grote vraag te kunnen voldoen. Nagekomen predikbeurten VOOR ZONDAG 13 NOVEMBER ALKMAAR. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond deze week geen conferentie; Donderdagavond half acht samenkomst in Waakt en Bidt, de heer Van Oost veen van Voorburg. (Verbeterde op gave). NIEUWE NIEDORP, herv. gem. geen dienst. Doopsgez. gem: geen dienst. NOORD-SCHARWOUDE, av. 7 uur, ds. Schmidt. OUDE NIEDORP, 10 uur, ds. Appel. OUDKARSPEL, geen dienst. DE TOESTAND VAN DE HEER DEUTEKOM. De heer S. Deutekom, die een maand geleden een ernstig motor-ongeluk kreeg op de hoek van de Emmastraat (hij kwam in botsing met een auto), is goed vooruitgaande. Waarschijnlijk zal hij half December het ziekenhuis kun nen verlaten. NA AUTO-ONGEVAL OVERLEDEN De heer H. van Haarlem, alhier," is na een auto-óngeval dat hem dezer dagen op de Veluwe is overkomen en waarbij hij levensgevaarlijke verwondingen heeft opgelopen, in een ziekenhuis in Ede overleden. EEN JUBILEUM. Op 15 November herdenkt de heer P. J. Kuipers, werkzaam aan het gas bedrijf Heiloo, de dag dat hij voor vijf en twintig jaar in dienst trad bij het gemeentegasbedrijf te Alkmaar. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Zondag 13 November zullen beschik baar zijn de huisartsen dr. Maats, Steynstraat 1, telefoon 2387 en dr. R. F. Westerkamp, Emmastraat 93, telefoon 4357. Afd. opgericht Eerste Hulp bij ongelukken Het hoofdbestuur van de vereniging E.H.B.O. hield een filmavond in café Schuit, Het welkomstwoord werd ge sproken door burgemeester Schellinger waarna de heer Strasser, lid van het hoofdbestuur en secretaris van het dis- trictsbestuur een inleiding hield, waar in de noodzakelijkheid van eerste hulp bij ongelukken duidelijk belicht werd. Door deskundige eerste hulp kan veel leed bespaard worden en het geeft een gevoel van voldoening zijn medemens een dienst te hebben bewezen. De pro pagandafilm werd met grote aandacht gevolgd. In het slotwoord, uitgesproken door de heer Van Roon, directeur van de Ned. Ver. E.H.B.O., besprak deze de grote noodzaak van het oprichten van een afdeling en het volgen van een cursus om de nodige kennis op te doen. Dokter Groet van Schoorl is bereid een cursus te leiden. Na dit opwekkende woord werd een afdeling opgericht met vijf en twintig leden. MUTATIES RIJKSPOLITIE. De wachtmeester der Rijkspolitie le klasse H. Bleijendaal van de Groep Langedijk, ter standplaats Oudorp is bij besluit van de Inspecteur-Generaal der Rijkspolitie te 's-Gravenhage te re kenen van 1 Februari 1949 bevorderd tot Opperwachtmeester der Rijkspolitie. (Ongecorrigeerd) Veertien mannelijke en vrouwelijke hulpverplegers van een mobiel Rode- Kruisteam werden door een bende ont voerd, zo wordt uit Tasikmalaja op Java gemeld. Voor het leven van de ontvoerden wordt gevreesd, hoewel mi litairen alles in het werk stellen om hen te bevrijden. De bende nam ook medicamenten mee. Laatste stand der Brusselse Zesdaagse De stand in de Brusselse zesdaagse luidde hedenmorgen vroeg: 1. BruneelLapebie 224 pnt. Op 1 ronde: 2. KublerBruijland 329 pnt.; 3. RamonVan der Maarschaut 211 pnt.; 4. AcouAdriaenssens 158 pnt.; 5 KintVan Steenbergen 128 pnt.; 6. SchultePeters 124 pnt.; 7. Sterckx— Hendrickx 46 pnt. De overige kop pels hadden 2 of meer ronden achter stand. Minister Mansholt vestigt een record Miinster Mansholt heeft .een record gevestigd bij het samehstellen van de memorie van antwoord inzake de land bouwbegroting. Maandagavond ver scheen het zeer uitvoerige voorlopig verslag en reeds Donderdagavond kon de Kamer zich verheugen in het bezit van de eveneens zeer uitgebreide (want 44 pagina's tellende) Memorie van ant woord. Er was op het ministerie onder enorme druk gewerkt omdat minister Mansholt eind volgende week naar •Washington vertrekt. En voor die tijd wenst hij de begroting met de Tweede Kamer behandeld te hebben. Hetgeen hem thans we] schijnt te gelukken. Bridgekampioen degradeerde tot tipgever van de S.D. Op een stoel voor de verdachtenbank van het Amsterdams Bijz. gerechtshof zat Vrijdag de 51-jarige Amsterdammer Jan H. Schooneboom, directeur vaneen batterijenfabriek, en jarenlang bridge kampioen van Ned. die er van beschul digd wordt aan de inmiddels geëxecu teerde rechercheur Schaap van de Zentralstelle, in 1943 en '44 inlichtingen te hebben verstrekt over Joodse onder duikers en voorts juwelen en andere sieraden, welke hij van Joden had ge kregen, ten eigen bate te hebben «af gewend. Nadat Vrijdag vele getuigen verhoord waren, werd de zitting tot Vrijdagmorgen 18 Nov. verdaagd. De infante Don Carlos is overle den, aldus meldt het Franse persbu reau AFP uit Sevilla. Marktberichten ALKMAAR, 11 Nov. - Tomaten A 50-72 en afw. 32-45; Witlof: I 52-70 en II 30-48; Bloemkool: I 22—42 en III 8—15; Rode kool 5,50—9,10; Savoye kool 5,50—8,10; Groene kool 5.50—12,50; Spruitkool: I 50—81 en II 26 —42; Boerenkool 1 7—12 en II 5—6; Spinazie 33—37; sla (koud) 3—6 en kas 8—15; Andijvie 5—11,50; Rode bieten 6—7; Bospeen 6—14; Winterpeen 6—11; Waspeen 7—22; Uien: 2 15—21 en II 7—13; Prei 8—12.50; Soepgroen ten 2—7; Selie 2—4; Druiven: Frankenthalera I,26; Alicante 80—1,06; Appels: Bramley Seedling 8—16, Cox Orange Pippin 26—64; Gro ninger Kroon 11—22, Present van Engeland 20—46 en Zoete Ermgaard 11—20; Peren: Beurré Clairgeau 7—14, Beurré Hardy 18—36, Comtesse de Paris 18—22, Doyenne du Cornice 22—55, Gieser Wildeman 11—24, Nouveau Poi- eau 5—11, Soldat Laboureur 18—85, Win- terlouwtje 5—11, Williams Ducbess 7—16, Win- terjan 9—18 en Zwijndechtse Wijnpeer 7—18. NOORDER MARKTBOND, 12 Nov. 5000 kg. aardappelen; Bevelanders 6.40, IJselster 6; '9000 kg. uien 23.5024.50, drielingen 20.1020.30; 700 kg. peen II II.20, III 10.40; 18.000 kg. rode kool 5.506.50; 3000 kg. groene kool 7.90 15.10; 240.000 kg. witte kool 5—6.70; Suc ces witte kool 67.80; 7000 kg. andijvie 13.90—15.80. WARMENHUIZEN, 12 Nov. 40.000 kg. rode kool 5.506.10; 3000 kg. gele kool 5.105.60; 55.800 kg. witte kool 6.40 —7,90; 500 kg. groene kool 7.70; 3600 kg. andijvie 10.9013.20; 2100 kg. uien 23.70—24.10; 2200 kg. peen 9.50—10.60. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Nov. 15.000 kg. uien 23.7024.40, grove 23 23.40, drielingen 17.90—18.40; 10.000 kg. peen n 11,80—12,50, III 9,90—10,40; 16 000 kg. andijvie 716; 86.000 kg. witte kool 56.80, Succes 68.40; 10.000 kg. groe ne kool 8.3022,80; 20,000 kg. gele kool 56; 30.000 kg. rode kool 5,509,20. van vlees- en papier snijmachines, huishoud- scharen en verdere keu kengereedschappen. HET MESSENHUIS, Huigbrouwerstraat 6 I Tel. 4511. Bijzondere aanbieding in GLASBRILLEN Doublé, verend montuur 14.85 Nikkel, verend montuur 9.80 Geëtaleerd bij: MIENT 21 ALKMAAR. Reparaties als regel in ééri dag gereed.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2