iaalsle N Stad en Omgeving, De antwoorden van B. en W. op de vragen van de heer Hoytink AGENDA Alkmaarse Exportveiling bepleit bouwen van nieuwe Friesebrug Partij van de Groot Woningbouwvereniging „Rochdale" Propaganda-avond V.P.R.O. i euws Tuinders ondervinden grote schade door bestaande toestand DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 Volstreki onaanvaardbare voorstelling van zaken JJe verklaring van burgemeester en wethouders over onze berichtgeving inzake het huis aan de Koningsweg nummer 82 en de verwarming van de Linden- school kunnen wij niet accepteren. In de eerste plaats niet, omdat aan het slot van die verklaring een weinig zedelijk te achten dreigement wordt geuit, dat de facto een aanval op de vrijheid van drukpers schijnt te bevatten. Het hoofd artikel op pagina 1 van dit biad rekent met dit onverdedigbare standpunt van het college op zo radicale wijze af, dat er te dezer plaatse geen woord aan be hoeft te worden toegevoegd. Wel wensen wij enige duidelijke kanttekeningen te plaatsen bij de antwoorden, die B. en W. de heer Hoytink op diens vragen menen te moeten geven. Aan welke zijde men zich schuldig maakt aan „deels tendentieuze, deels onjuiste berichtgeving" laten wij daarna met gerustheid over aan het oordeel van onze lezers. KONINGSWEG 82 Wat betreft het perceel Koningsweg 82 geven B. en W. zelf toe, dat de bewoners zich reeds eind Juli hebben vervoegd op het bureau Openbare Werken en daar geklaagd hebben over de lekkage. Op advies van dit bureau verzonden zij 4 Augustus een aangete kende brief aan de huiseigenaar. Die deed niets. Tot hjj op 1 October door Openbare Weiken werd aangespooru. de woning vóór 22 October te repare ren. Op 28 October is toen nadat noodmaatregelen waren genomen het dak hersteld. Drie maanden nadat de bewoners het bureau Openbare Werken hadden pogen te overtuigen van de onhoudbare toestand. Aldus geven B. en W. zelf toe in hun verkla ring. Nu schijnt echter de handigheid van het verweer te zitten in de omstandig heid, dat de eenvoudige bewoners die moeilijk geacht kunnen worden de ambtelijke machinerie op hun duimpje te kennen eerst op 22 Sept mber 't regu van hun aangetekend schrijven d-d. 4 Augustus hebben geloond aan 't Bureau Openbare Werken. Daarna moesten ze dan nog eens terugkomen met de huurkaart, om aan te tonen, dat ze alle huurcentjes betaald hadden En toen ook dat in orde bleek te zijn richtte Openbare Werken zich tot de eigenaar. We geloven graag dat dit ambtelijk precies volgens de letter van de voor schriften is. Maar zijn levende men sen, zijn zieke kinderen, niet belang rijker dan reglementen? En als wij. na kennis te hebben genomen van de waarlijk ontstellende toestanden in het woonhuis, deze kortweg onhoud baar noemen, hebben wij ons dan schuldig gemaakt aan sensationele re portage, of hebben wij onze sociale plicht gedaan? Wij zijn er in geweten van overtuigd, dat het laatste juist is B. en W. verklaren „In het geval Koningsweg 82 zijn de inlichtingen in hoofdzaak verkregen van de bewo ners". Wij achten deze mededeling niet juist Immers: in het bedoelde artikel hebben wij onder het opschrift „de keerzijde" alle inlichtingen ge publiceerd, die bouw- en woning toezicht ons terzake verstrekte. En eveneens hebben wij gepubliceerd v/at het GE.B ons wilde mededelen De desbetreffende paragraaf van ons artikel omvat 53 regels druks. Wat de foto van het dak betreft, die v/ij publiceerden op 28 October: daar onder staat duidelijk te lezen „Eer nooddichting wordt aangebracht". Wij menen, dat die redelijkerwijs geen aanleiding kan bieden tot enige cri- tiek. De heer Knol telefoneert.... B. en W. wijden in hun antwoord grote aandacht aan het telefoonge sprek, dat de heer Knol op Zaterdag 29 October met een onzer redacteuren voerde en zij stellen het voor, als gold het hier een inleiding tot een on derhoud met de huiseigenaar Wij verklaren, dat de heer Knol zelfs de naam van de eigenaar niet heeft ge noemd, laat staan hem bij ons heeft geïntroduceerd. Het telefoongesprek droeg een vrij eenzijdig karakter, in zoverre de heer Knol zich bezig hield met het uiten van beschuldigingen over „sensatiezucht". Tenslotte riep hij onze redacteur toe, dat aan alle ambtenaren verbaden was ons nog in lichtingen te geven en hij smeet ver volgens de haak op het toestel. Onzer zijds konden wij daarna moeilijk iets anders doen, dan óók de haak op het toestel leggen. Zo verliep het telefoon gesprek met de heer Knol, waarvan B. en W. in zulke fraai gekozen woor den verslag doen aan de heer Hoytink DE LINDENSCHOOL Ap het wonderlijke geval in de Lin- denschool, waar op 3 November driehonderd leerlingen naar huis wer den gestuurd, omdat de verwarming kapot was, werden wij van hooggeach te zijde attent gemaakt. Toen wij ondanks de boze mededeling van de heer Knol die middag om 2 uur poogden deskundige inlichtingen te krijgen van 't bureau Openbare Wer ken, zei een juffrouw ons, dat er nie mand aanwezig was. En toen wij om 4 uur nogmaals opbelden, kregen wü nadat dezelfde juffrouw enige ogen blikken overleg had gepleegd de raad, ons te wenden tot het hoofd van de school, de heer H. J. van der Win den. Hetgeen wij deden. Onze redac teur O. heeft zich daarbij niet, zoals B. en W. thans zeggen, aangediend als vader van één der kinderen, maar heeft nadrukkelijk doen uitkomen, dat hij in zijn kwaliteit van journalist kwam. De inlichtingen die hij ver kreeg, zijn gepubliceerd. Dat is alles. Enige dagen later kregen wij bezoek van de heer De Vries, door wiens be drijf de reparaties aan de verwar mingsketel zijn uitgevoerd. De heer De Vries toonde ons aan, dat de ons verstrekte inlichtingen niet geheel conform het feitelijk verloop van za ken waren. Wij hebben op 9 Novem ber de mededelingen, die de heer De Vries ons deed, volkomen objectief weergegeven in een bericht dat 38 re gels lang was. Wij deden dat, omdat wij de overtuiging hadden, dat zijn in lichtingen onweerlegbaar juist waren. En omdat wij het een eenvoudige daad van journalistiek fatsoen achtten, ver keerd gegeven inlichtingen te rectifi ceren zodra men over betere beschikt. Wat dit alles met sensatie of tenden tieuze berichtgeving te maken heeft is ons niet duidelijk. In het geval Ko ningsweg hebben wij hoor- en weder hoor toegepast. Wij hebben behalve de bewoners ook Openbare Werken en ook het G.E.B. aan het woord gelaten In het geval Lindenschool hebben wij ons gewend tot de informatiebron, die ons door het bureau Openbare Werken zelf werd aangewezen. En toen die in formaties later niet geheel correct ble ken te zijn hebben wij ze direct vol ledig verbeterd. Qit alles is voor ons reden te over, om ten sterkste te protesteren tegen de quaiificaties, die het college van B. en W. jegens ons meent te mogen gebrui ken. Wij hebben gedaan wat wij kon den om de waarheid en het algemeen belang te dienen en wij zullen dat blij ven doen. Wij zullen dat met name blijven doen, als de belangen van ar beidersgezinnen en de gezondheid van arbeiderskinderen overwoekerd wor den door de in Nederland hand-over hand toenemende ambtenarij. Wij wei geren volstrekt ons de mond te doen snoeren door welke bedreiging met welke maatregelen ook. De burgerij en haar belangen zijn naar onze mening zoals wij reeds eerder schreven nog altoos van hoger waarde dan het humeur van welke ambtenaar ook. Zo is het. En daar blijft het bij. Verhaal van waterleiding- kosten Krachtens de huurprijs-uitvoerings beschikking mag de huurprijs worden verhoogd met het bedrag, waarmede de kosten voor waierlevering voor de betreffende woningen t.o. van die van 9 Mei 1940 voor de eigenaar zijn geste gen. De betrokken minister heeft me degedeeld, dat voortaan t.o.v. de wo ningwet-woningen bij de berekening zowel van het exploitatietekort voor de vaststelling van de jaarlijkse bij drage als van het batig exploitatiesal do er door hem van zal worden uit gegaan, dat van de mogelijkheid van verhaal van gestegen waterleidingkos- ten op de huurder gebruik is gemaakt B. en W. menen, dat van de moge lijkheid tot verhaal op de huurders van de kosten, waarmede de waterlei ding is gestegen gebruik moet worden gemaakt. De huren van de woningen van het woningbedrijf en van de ove rige woningen der gemeente moeten daarmede worden verhoogd. Een uitzondering kan gemaakt wor den voor de woningen van het ge meentelijk woningbedrijf gelegen aan de Boezemsingel. Na de bouw van de woningen op het terrein tussen de Boezemsingel en de Tienenwal is de ligging dezer woningen ongunstiger geworden. De bewoners hebben bij B en W. op huurverlaging aangedrongen. B. en W. achten huurverlaging van deze woningen niet noodzakelijk, maar zouden thans van de mogelijkheid van verhaal op de huurders van het be drag waarmede de kosten voor water levering zijn gestegen, in dat geval geen gebruik willen maken. B. en W stellen voor het betreffende besluit te nemen. (Ontleend aan onze Ad vertentje-Rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De roemrijke daden van Danny; Victoria Theater, 8 uur: De engel met de bazuin; Cinema Americain, 8 uur: 13 Rue Madeleine. (Alle theaters boven 18 jaar). Grote kerk, 8 uur: Ned. Herv. Ora toriumver. Café Centraal, 8 uur: Jaarvergadering Burger IJsclub. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De man die kwam dineren (tot 14 jaar onder ge leide); Victoria Theater, 8 uur: Straat der verleiding (18 jaar); Cinema Ame ricain, 8 uur: De geweldenaar (18 jaar) Ontvangen 10 KISTEN boordevol YARDLEY HOOS NAM J/$TADHujs$ Welkom thuis Met het troepentransportschip „Ta- binta", dat 4 November uit Tandjong Piiok vertrok en vermoedelijk 3 De cember te Amsterdam zal arriveren repatriëren a.m. de volgende stad- en sti eekgenoten: Uit Alkmaar: Sold. A. Berlijn, Ree kerstraat 9; sold. C. A. Kemps, Baan- singel 24; sold. M. de Nijs, Lindenlaan 51; sold. W. J. Schouw, Spoorstraat 29; korp. J. Peereboom, Koningsweg 31B; sold. I J. W. Dirks, Varne- broek 23. Uit Bergen: Said. J. C. Paping, Not- weg 17; sold. L. Thomas, Karei de G'ootelaan 31; korp. M. J. Min Doorntjes 15; sergt. H. C. J. M. Stie- nen, Meerweg 23. Voorts repatriëren: Sold. I J. Th Bakker, De Weel 143, Oude Niedorp: sold. W. Hofman, Lindenlaan 6. Heer- hugowaard; sold. J. Kaas, Fabrleks- pad 1, Broek op Langedijk; sold. H Visser, Dorpsstraat 272, Broek op Lan gedijk; sold. K. Krab, Prins Hendrik straat 18, Egmond aan Zee; sold Ph Zwart, Egmonderstraatweg 291, Eg- riond aan de Hoef; korp. J D. Wijker. Trompstraat 3. Egmond aan Zee; said A Kooy. Hobrederweg 46. Beemster: sold. I R. Kistemaker, Oosthuizer- weg 72; sold. I J Kos. Oudkarspel 259- sold. I W. C. Zandbergen, Groenelaan 17 Heiloo en sold. I G. Schouten, Star- tirgerweg 104, Akersloot. De volledige passagierslijst ligt ter inzage op ons bureau, Voordam 9. Alkmaar. Klaver jasvepeniging „De Doormars" wint le prijs Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de Castricums klaverjas- vereniging „De Harmonie" was gis teravond in café Spoorzicht tc Castri- cum een grote nederlaagwedstrijd uitgeschreven. Veertien verenigingen waronder sterke clubs als die van de Heinekens brouwerijen, betwistten elkaar de puntjes. Tot ieders verras sing behaalde de jongste vereniging. .De Doormars" uit Alkmaar, de eerste prijs, een fraaie zilveren beker en de marsenprijs, een lauwertak. Het klei ne Alkmaarse clubje werd door de voorzitter van de jubilerende vereni ging hartelijk toegesproken, waarbij deze speciaal de speelwijze van „De Doormars" roemde. De uitslagen zijn als volgt; „De Doormars" 23.518 pnt., „Bus en Dam" uit Krommenie 23.436 ptn. en „De Harmonie" uit Castricum 22.545 pnt ,De Doormars" en „Bus en Dam" behaalden ieder veertien marsen. De jubilerende vereniging „De Harmo nie" had elf marsen. Prijs behaald Op de Zaterdag en Zondag in Utrecht gehouden U Z.G.-internatio nale Hondententoonstelling, werd de Boxer „Fliska van de Zaankant", eige naar de heer C. Couwenhoven alhier, gekwalificeerd met uitmuntend in de Open Klasse, teven. Door de Woningbouwvereniging „Rochdale" werd Dinsdagavond in „Het Wapen van Heemskerk" een buitenge wone ledenvergadering gehouden, wel ke door een groot aantal leden werd bezocht. Na opening van de vergadering werd door de voorzitter, de heer C. Cou wenhoven, een uiteenzetting gegeven van de vele moeilijkheden, waarvoor 't bestuur van een woningbouwvereni ging in de tegenwoordige omstandig heden komt te staan. Het te lage be drag dat mag worden uitgetrokken voor het onderhoud, evenals vóór de oorlog nog altijd 31,50 per woning per jaar, evenals voor administratie kosten 7,50 per jaar en per woning, maakt het vrijwel onmogelijk het on derhoud uit te voeren op de wijze zo als dat eigenlijk behoort te worden ge daan. Wel is door verschuiving met twee jaar van het aflossingsbestand deel der annuiteiten een bedrag van ongeveer 47.000,— ter beschikking van de vereniging gekomen, maar dat mag uitsluitend worden besteed aan het buiten-onderhoud. En in de laat ste paar jaren is zoveel werk uitge voerd moeten worden omdat men in de oorlogsjaren met 't onderhoud achterop was geraakt, dat dit bedrag bijna weer besteed is. Indien dan ook in de naaste toekomst geen nieuwe financiële voor zieningen worden getroffen, b.v. door nogmaals de aflossingstermijn der an nuiteiten te verlengen en de onder- houdsnormen te verhogen, zal het niet mogelijk zijn de woningen op het peil te houden zoals wij zijn gewend. Aan het binnenwerk kan op het ogenblik geen aandacht worden ge schonken, omdat ten aanzien daarvan door de regering allerlei beperkende bepalingen zijn opgelegd. Wat betreft de nieuwbouw kon even eens geen optimistisch geluid klinken, omdat het waarschijnlijk toe te wijzen bouwvolume voor 1950 waarschijnlijk nog kleiner zal zijn dan in 1949 het ge val was. Er zijn thans twee bouwplan nen door de gemeenteraad goedge keurd, n.l. voor 63 woningen van Roch dale en voor 75 woningen voor Goed Wonen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Alkmaar echter niet meer dan 100 woningen toegewezen krijgen, met in begrip van montagewoningen, zodat er van uitvoering der beide plannen ze ker geen sprake kan zijn, tenzij in de toekomst de situatie zich aanmerkelijk zou wijzigen. Niettegenstaande deze niet zeer rooskleurige vooruitzichten, gaat het bestuur met zijn werk in he( belang van de leden door en heeft zelfs opdracht gegeven voor het maken van een plan van 54 woningen aan de Bergerweg achter de Finse school. In de vacature voor bestuurslid werd voorzien door de verkiezing van de heer M. Coerts, die als zodanig had bedankt, maar op aandrang van de vergadering zich weer opnieuw ter be schikking stelde. Aangezien verlenging van de goed keuring der statuten moest worden aangevraagd, maakte het bestuur van deze gelegenheid gebruik om een aan tal wijzigingen daarin voor te stellen welke door de vergadering werden aanvaard. De belangrijkste wijziging is wel het bedrag van de waarborgsom door leden te storten, werd verhoogd van f 10 tot f 25. terwiil in de terug betaling daarvan, bii bedanken voor het lidmaatschap eveneens wijzigingen werden aangebracht. De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 20. Pim, Pam en Pom worden dade lijk naar de kolonel gebracht. „Hier zijn de drie nieuwe recruten, kolonel", rapporteert hun begeleider en verwij dert zich dan De drie hondjes zijn al leen met de kolonel, een eerbiedwaar dige oude baas, die hen streng aan kijkt. „Zou je niet eens in de houding gaan staan?" zegt hij op barse toon „Ja meneer!" ,Ja kolonel moet je zeg gen," roept de kolonel uit. „Ja. maar meneer de kolonel", antwoordt Pim, „we wilden hier helemaal niet komen. We weten er niets van af!" En Pim begint weer zijn hele verhaal van vo ren af aan De kolonel fronst ongelovig zijn wenkbrauwen als hij alles hoort „In ieder geval kun je hier nu niet meer vandaan", zegt hij, Pim in de re de vallend „We zullen wel kerels van Jullie maken Ingerukt, mars!" Met de ze woorden worden Pim, Pam en Pom weggestuurd. Eer aan overleden militair bewezen Gistermorgen is door een detachement lucht doel-artillerie de laatste eer bewezen aan ser geant J H. Wienböcker, Ingedeeld bij de Keu- ringsraad te Heiloo, die Maandag op de leeftijd van 49 jaar in het Centraal Ziekenhuis alhier was overleden. Het gehele personeel van de luchtdoelartille rie en de keuringsraad was bij deze droeve plechtigheid aanwezig. Ook velen uit de bur gerij gaven van hun belangstelling blijk. Vanmiddag wordt het stoffelijk overschot met militaire eer ter aarde besteld te Gorinchem. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik, zoon van C. J. Blank man en M. Timmer. Martin us, zoon van R, de Hoop en M. Kranenburg. Getrouwd: Cornells J. Constant er Trijntje Leegwater. Nicolaas Wester en Lara- bertha M. Ros. WARMENHUIZEN. 16 Nov. 35.700 kg Rode kool 5,50—5,90; 150 kg Groene kool 14,20; 36.100 kg Witte kool 5,20-8,10; 19.000 kg Andijvie 14,70—19; 3800 kg Uien 22,20— 23,20; 600 kg Peen 8,00 Een oproep aan alle vrijzinnigen Onder auspiciën van de vereniging van vrijzinnig hervormden „DeEvange lische Unie" werd gisteravond in da doopsgezinde kerk een bijeenkomst ge houden, bedoeld als propaganda voor het werven van nieuwe leden voor de VPRO, ter ondersteuning van de actie die momenteel in den lande daarvoor wordt gevoerd. Het bezoek had groter kunnen zijn, maar wij kunnen nu wel al zeggen, dat de aanwezigen gesterkt zijn in hun mening, dat de VPRO niet uit de aether moet verdwijnen. En daar voor bestaat gevaar, zo zei de spreker van de avond, ds. Wethmar, doopsge zind predikant te Zaandam, in een dui delijk en gezellig betoog. Hij vertelde daarin van het begin der radio en haar ontwikkeling, die al aanstonds door de centrale commissie voor vrijzinnig pro testantse belangen met grote interesse werd gevolgd. Spreker stelde vast, dat men deze pioniers (onder aanvoering van mej. dr. Bruining en dr. Spelberg) dankbaar mag zijn voor hun werk. waardoor zij bereikten, dat het vrijzin nig godsdienstig woord in de aether kon klinken na de zendtijdverdeling. En nu dreigt er gevaar, zei spr., dat bij een nieuwe verdeling, die op stapel staat, de VPRO zal worden uitgescha I-eld, als hij niet minstens het tiende deel an het totale aantal luis teraars onder zijn leden telt. wat neer komt on de eis van 150 000 leden voor de VPRO. Ernstig wekte spr. op om alle krachten in te spannen voor het bereiken daarvan, wat zeer best moet kunnen, aangezien in ons land 800 000 vrijzinnige pr itestanten zijn. Uitvoerig stond spr nog stil bij het belang vooral ook voor thuiszittenden en zieken Davos (Zwitserland) niet te vergeten! bii het klinken van 't vrijzinnig geeste lijk woord in de radio, terwijl hij ook een en ander meedeel 1? uit eigen er varing over de belevenissen bij de uit zendingen vlak na de bevrijding. Een aantal zeer interessante lan teamnlaaties. werd nog vertoond, ver band houdende met de geschiedenis van de radio en in het b'Vondpr die van de uitzendingen van de VPRO. De avond werd verder op gelukkige wijze aangevuld door cello spel van de heer Berman en solozang van mevrouw SougeeRuvgh (die de onverwacht ziek geworden mevr Piepenbroek ver ving), een en ander op het orgel be ge leid door de heer Kist. die ook zorgde voor de begeleiding van de gemepn schappelijke zang aan het begin en het einde van de samenkomst. Handel in vleesbonnen berecht Hoewel de distributie gelukkig tot het ver leden behort, hadden zich gisteren toch nog een Alkmaarder en een Heilooër voor de Econo mische Politie-rechter te verantwoorden, wegen» ongeoorloofde handel in vleesbonnen. D. S. uit Heiloo kocht twaalf duizend vleesbonnen en verkocht die weer met enige winst. Ook dreef hij ongeoorloofde handel in vleeswaren. De officier, mr. dr. J. M. Vellinga, eiste, mede gelet op de winst die S. maakte, f 300,- subs, dertig dagen. Mr. Peereboom veroordeelde de Heilooër bij verstek tot f 250,— subs, dertig dagen. D. P. uit Alkmaar handelde eveneens in vleesbonnen doch hij deed het op kleine schaal en verdiende er maar weinig mee. P. werd hij verstek conform de eis tot f 50,— subs, tien dagen veroordeeld. J. G. uit Akersloot, die opdracht had gelere, gen twee, door iepenziekte aangetaste bomen te rooien, en die dit niet vóór de vastgestelde datum had gedaan, werd conform de eis tot t 25,— subs, vijf dagen veroordeeld. V/.I.K.-dames gepasseerd Op de elfde dag van het kegelconcours zijn de dames drie-tallen van het Alkmaarse W.I.K., die geruime tijd de leiding hadden door de dames van D.I.O., Delft, gepasseerd. De standen zijn: Vijftallen heren: 1. BKC (Bilthoven) 360; 2. Victoria (Meerssen) 349; 3. Collefit (Maastricht) 346. Drietallen heren: 1. Zazoz (Valkenburg) 210; 2. Victoria (Meerssen) 205; 3. Klein Ham burg (Delft) 203. Vijftallen dames: 1. Rust Roest (Delft) 311; 2. EVA (Haarlem) 306; 3. DIO (Delft) 300. Drietallen dames: 1. DIO (Delft) 177; 2. WIK (Alkmaar) 166; 3. WIK II (Alkmaar) 166. Minister van financiën der V.S. in Tokio De Amerikaanse minister van finan ciën, John Snyder, is vandaag per vlieg tuig uit Alaska in Tokio aangekomen. Hij verklaarde, dat hij 'n ontmoeting zal hebben met de Amerikaanse bankier Joseph Dodge, die zich in Japan be vindt, om advies uit te brengen over maatregelen op grote schaal tot het soepel maken van het Japanse economi. sche leven. Weer een liberale partij? Er is een oproep bekend gemaakt, die wil komen tot het stichten van een li berale partij, welke o.a. een krachtiger beleid ten aanzien van Indonesië voor staat, tot ruimer opening van ons ach terland en vermindering der verstar rende overheidseconomie, aldus de Te legraaf. De opro-p is o.a. ondertekend door mr. E. H. von Baumhauer te Am sterdam en A. H. van Heek te Ensche de. beiden in hun kwaliteit van mede- leiders van de onpositie in de WD; dr. Feuilleteau de Bruin, den Haag; J. Kolff burgemeester van Heiloo en Jack Dekker te Alkmaar. De heer E. Mak, directeur van de N.V. Alkmaarsche Exportveiling, heeft namens deze N.V. een schrijven ge zonden aan de minister van Verkeei en Waterstaat in verband met het niet d"orgaan van de plannen voor het bouwen van een nieuwe Friese brug. Het adres luidt als volgt: Met betrekking tot het aan Uwe Ex cellentie gerichte schrijven van Bur gemeester en Wethouders van Alk maar d-d. 26 October 1949, bet-effende liet niet opnemen van een uitgave vooi de bouw van een nieuwe Friese brug over het Noordhollands kanaal op de rijksbegroting voor het jaar 1950, veroorloven wij ons het volgende tider Uw aandacht te brengen: Hoewel de bezwaren tegen de hui dige brug, met de daaruit voort vloeiende verkeersmoeilijkheden en de nadelen hiervan voor de Gemeente Alkmaar, in genoemd schrijven door lijk naar voren worden gebracht en uiteengezet en de veiling te Alkmaar wordt vermeld, menen wij toch voor wat ons bedrijf en de daarmede sa ruenhangende grote groep der bevol- King betreft, dat het gewenst is Uwe Excellentie een nadere uiteenzetting te geven van de bezwaren, welke de bestaande Friesebrug voor deze tak van bedrijf heeft. Jaarlijks worden bij de N.V. Alk maarsche Exportveiling uit Alkmaar en omgeving tussen de 8000 en 10 00" ton groenten, aardappelen en fruit aangevoerd, alsmede de daarbij beho rende emballage, welkg eigen gewich' 2500 tot 3500 ton beloopt. Deze emba'- lage moet dan nog twee maal ver- "oerd worden, n.l. één maal leeg naar het bedrijf van de tuinder en één maai vol naar de veiling. Aangenomen kan «orden, dat de grootste helft van deze in totaal dus 13.000 tot 17.000 ton de Burgemeester en Wethouders duide- Friesebrug moet passeren. Behalve van de ten oosten van het Noord-Hol lands kanaal in de gemeente Alkmaar gelegen tuinderijen worden per vrachtgelegenheid de producten aan gevoerd uit de gemeenten St Pan rras, Oudorp, Ursem, Spanbroek, Ob- dcim, Hensbroek, Winkel, Heerhugo waard, stompetoren en Schermerhorn Anderzijds wordt uit het gebied ten westen van het Noordhollands ka naal, buiten de aanvoer van de al daar wonende Alkmaarse tuinders slechts aangevoerd uit de gemeenten Bergen, Schoorl en de Egmonden; en dit alleen in de zomer in belangrijke mate. Het oponthoud, dat vrachtrijders en tuinders uit de bovengenoemde plaat sen ten oosten van het kanaal dikwiils bij de Friesebrug onder"'«^°n, is her haaldelijk oorzaak, dat de goederen te laat aan de veiling komen, waardoor deze öf niet meer kunen worden ge veild en 'tot de volgende veilingdaa moeten blijven overstaan, met waar devermindering of algehele onverkoop baarheid tot gevolg, öf dat de produc ten zo laat komen, dat de kopers geen gelegenheid meer hebben deze te monsteren en te bekwalificeren, waar van weer een lagere opbrengst bij verkoop het gevolg is. Ook bij de afvoer der producten welke hoofdzakelijk met vrachtauto's geschiedt, ondervinden vele kopers en giossiers uit de buitengemeenten grote moeilijkheden bij het passeren dei- Friesebrug. Al de in het schrijven van Burge meester en Wethouders genoemde be /waren tegen de tegenwoordige Frie sebrug belemmeren in hoge mate de voor tuinbouwproducten zo hoogst noodzakelijke vlotte aanvoer en af zet. Zij zullen in vele gevallen voor tuinders en kopers reden zijn er de voorkeur aan te geven elders dan in Alkmaar hun producten aan te voeren of te kopen en hebben dientengevolge een remmende invloed op de ontwik keling van ons veilingbedrijf. Dat hiermede onze belangen en die der gemeente geschaad worden, is duidelijk en wij willen er daarom bij Uwe Excellentie met de meeste na druk op aandringen de bouw van een nieuwe Friesebrug te bevorderen en de reeds bestaande plannen doorgang te doen vinden, opdat Alkmaar vanaf de oostzijde tenminste langs één be hoorlijke toegangsweg bereikt kan worden. Het bedrijfsleven in Alk maar, waaronder de N.V, Alkmaarsche Exportveiling met de daarbij beho rende grossiers-fruitmarkt een be langrijke plaats inneemt met een ge zamenlijke omzet van pl.m. f4.000.000 heeft hieraan een dringende behoefte. VAN MARSDIEP TOT IJ V Nabij de Helderse haven is een proef genomen met een nieuw type zinkstuk, waarbij asphalt en zand riishout en bal- laststenerr vervangen. O Met de uit Den Helder vertrokken Hr. Ms. „Van Speyk" is. behalve de ..Loden Verrader", ook een zending Niwin Kerstpakketten naar de West verzonden. ffi Bij te Nieuwe Niedorp gehouden f^mnastiekwedstriiden werd de eerste prijs in de afdeling heren behaald door f-n 62 jarige gymnast. D Door de storm ziin te Medemblik twee schuiten met kool gezonken. V In de gemeente Velsen is vorige week de duizendste nieuwe woning ge reed gekomen. (Gedurende de oorlog werden daar 4000 huizen afgebroken). At In de Zaanstreek bestaan plannen tot oprichting van een regionale bouw commissie D Te Wormerveer is over laden de heer D J. Dekker, een der op richters van de C.V. Jan Dekker. O Maandag herdenkt de heer G. HeyniJ ziin 50 jarig arbeidsjubileum bij „De Bijenkorf' te Koog aan de Zaan. De Zaanse VVV. heeft geraamd, dat de Zaanstreek i 1948 door 15 000 vreem delingen is bezocht: het Czaar Peter huisje telde 10 672 bezoekers. Op 61- jarige leeftijd is te Zaandam overleden c heer J v. d Schaaf, die gedurende 34 jaar aldaar een bekend politieman was. Marktberichten ALKMAAR, 17 Nov. - Toma-en: I 52-79» en I) 20-48; Witlof: I 48 60 on II 32—42:1 Rode kool 5,50 -9; Savoye kool 5—7; Groen»! kool 5,50 23 50; Spniitkool: I 50—85 en fll 30—45; Boerenkool 6—22; Spinazie 35—38; Win*| terwortelen 5; Sla (kas) 6—12; Andijvie 6—2f Rode bieten 4,50 6,20; Bospeen 6—18- Win*| terpeen 6 -11; Waspeen 7—14; Uien: 1 17- 23 en II 3—14; Kno'soepgroenten 7—15; Prd I 8—22; soepgroenten 3—7; Selie 4—7; Chines» I l-ool 8- 13; Druiven Alicante 70—1,14; Peren: f Beiirré Clairgeau 10 17, Doyennt du Comic» 26—46, Gieser Wildeman 12 18,Nouveau Poi* teau 7-14, St. Germain 8 14, Winterjan 10—21 en Zwijndrechtse Wijnpeer 7—16. NOORDSRM 4RKTBOND, 17 Nov. - 900» kg Uien 22,60 24 en drielingen 15.50: 1600 kg Peen: TT 11.50; T600 kg Rode kooi 5,50- 1,50; 1600 kg Gele kooi 5.10 5,30: 3000 U Groene kool 11,80 20,90; 195 000 kg Wit" kool 5 7.20 en Succe» 7,20-8,70; 29.000 U Andijvie 17,40-21,70. Er is behoefte aan JDe raad van Z.- en N. Sch{ goaerde onder voorzitterschap gemeester W. Driessen. werd een verordening voor d van de bezoldiging van het personeel. Het salaris van di ris werd verhoogd van t 2300 Gekozen werden als leden va ningvorderingcommissie de Wiedijk, H. Schermerhorn, B. J. Kieft en W. J. Knibbe, a vervangende leden de heren jans en J. Pilkes Jr. De led< raad werden tevens benoemc commissie, voor behandeling begroting 1950. De subsidiëric stichting Geestelijke Volksgi voor het jaar 1950 werd wee paald op 10 cent per inwoner, goeding inzake de kosten va bezoek van kinderen werd aai ting f 25 en aan J. de Klippt verleend. Ook werd een cont gegaan met het P.W.N. te Blo inzake regeling van de fina verbetering en wijziging van zennet. Aan de vereniging Pi tute te Alkmaar werd tot we ging een subsidie van f 10 verleend. B. en W. stelden I bruik geven van het soorttei de voetbalvereniging G S.V. 1 Schermer voor tegen een huui per jaar. Tevens kende de een subsidie van f 25 toe. ma; briiikster moet dan zorg dra een goed beheer Het terrein als oefenplaats der openbar school, voor de handbalver, en als plaats voor eventuene len De gevraagde tariefheffinf Adviescommissie voor Bouwo en uitbreidingsplannen in Ni land. werd accoord bevonden. Hierna verkreeg de heer F, (P v.d A.) het woord voor ee pellatie. Toen bii de eerste ra; dering na de gehouden we' verkiezing, aldus spr., de slag vallen, en beide wethouders Pv.d.A. weggestemd werden, in de gemeente en daar buit beroering gewekt. De reactie verschillend Snr. arhtt» het z de kiezers over de juiste toe: te lichten, en mede te delen Partij van de Arbeid hier I staat. In de voorbespreking v grote meerderheid besloten, in lang van de gemeente, het huidje© college gevoerde b< handhaven. Men ging uit van h punt: Ie. het is niet wenseliik vier jaar te veranderen: 2e er gewerkt in 't belart g der eeme1 raadsleden van Gemeent.ebelan ten er eehter anders over. Ztl het wel goed dat één wethoude keerde, donh eisten ook zelf e op Hoe moet men dit bezien men van het standnunt uitgaat politiek te doen. doch uitsluil gemeentebelang voor ogen hou: persoonlijke ambitie? Of ziet kans. door op de wip te sta iets te zeggen te krijgen? A riist de vraag hoe heeft het vo lege gewerkt. Is zij waard geh; te worden, of is het tekort ge De woningbouwvereniging x sticht en ook kwam samenwer stand inzake woninghouwtoezi de gemeente De-Riio. Schermer Graft. Het streekbelang werd mate gediend door verbetering Noordeindermeerdiik. En nt iemand dit college, zakelijk of pieel aangevallen. Als mens z wethouders zeer zeker tekort schoten. In principe, aldus spr. op de nieuw gekozenen en hi geen critiek Uiteraard Is dh niet in staat (gezien ook het fe beide wethouders aan het einde meente won«n). de zaken bete heren Snr. achtte het noodzak kwestie duideliik uiteen te zet Zullen onze plicht doen in hel der gemeente, en dit college volgen, zeide de heer Wiediik. De heer Boekei (Gemeenti merkte on dat hetgeen gezegd de heer Wiediik, zeer vernede temeer daar het niet alleen g< Waar ook geschreven staat. De heer W J Knibbe (C.H.) belangstelling een en ander De confessionelen komen er f Niettemin vond hij de Warmenhuizer Verhuur bouwlam Door het burgerlijk arn Worden twee akkertjes bouwl Wen groot 13 snees, te hui geboden. Het betreft hier een paar bouwland van de zogenaamde Weide aan de Oudewal, die v in huur waren bij de heer Wonderen. Rookwedstrijd Op Dondeidag 24 November café de Ooievaar van de heer G rookwedstrijd worden gehoude *iet er naar uit, dat voor de: de sigarenwinkelier Beemste b cganiseerde wedstrijd veel Celling zal bestaan. De strydlustigen zullen elka moeten op de pijp, de sigaar sigaret. Opheffing zitting P,B Nadat ruim vijftien jaar d< Plaatselijke bureauhouders in fc lingskoffiehuis zitting is ge aal met ingang van 1 Deeembe de verdere inkrimping van ov: maatregelen op het gebied v landbouw, aan deze zittingen e de komen. Dinsdag 29 Novem door de huidige plaatselijke houder, de heer de Haan uit S d# laatste zitting worden geho

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2