N Partij van de Arbeid interpelleert in Grootschermers Raad Particulier handelsonderwijs nam grote vlucht Koorvereniging Bergen gaat jubileren ieuws Glimlachje NIEUWS UIT HEILOO Ledenvergadering VV.V. DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 Pam en Pom helemaal niet komen, iets van af!" En Pim hele verhaal van vo- kolonel fronst ongelovig ven als hij alles hoort, kun je hier nu niet zegt hij, Pim in de re- zullen wel kerels van igerukt. mars!" Met de rden Pim, Pam en Pom in vleesbonnen erecht butie gelukkig tot het ver- ien zich gisteren toch nog een Heilooër voor de Econo- ter te verantwoorden, wegeng lel in vleesbonnen. D. S. uit alf duizend vleesbonnen en met enige winst. Ook dreef handel in vleeswaren. dr. J. M. Vellinga, eiste, winst die S. maakte, f 300,— Mr. Peereboom veroordeelde rstek tot f 250,- subs, dertig maar handelde eveneens in deed het op kleine schaal ar weinig mee. P. werd hij eis tot f 50,— subs, tien oot, die opdracht had gelere- epenziekte aangetaste bomen dit niet vóór de vastgestelde werd conform de eis tot agen veroordeeld. in financiën der in Tokio nse minister van finan- ler, is vandaag per vlieg- in Tokio aangekomen, dat hij 'n ontmoeting zal Amerikaanse bankier die zich in Japan be es uit te brengen over grote schaal tot het an het Japanse economi- liberale partij oep bekend gemaakt, die het stichten van een li- elke o.a. een krachtiger ien van Indonesië voor- ■r opening van ons ach- mindering der verstar seconomie. aldus de Te- •o^p is o.a. ondertekend von Baumhauer te Am- H. van Heek te Ensche- un kwaliteit van mede- anpositie in de WD; dr. Bruin, den Haag; J. ester van Heiloo en Alkmaar. RSDIEP TOT IJ Ierse haven is een proef en nieuw type zinkstuk, en zand rijshout en bai rn gen Met de uit Den en Hr. Ms. „Van Speyk" Loden Verrader", ook win Kerstpakketten naar den. iwe Niedorp gehouden triiden werd de eerste ling heren behaald door mnast. itorm ziin te Medemblik iet kool gezonken. ente Velsen is vorige dste nieuwe woning ge- (Opdurende de oorlog 00 huizen afgebroken). istreek bestaan plannen an een regionale bouw de Wormerveer is over- J. Dekker, een der op- Ie C V Jan Dekker. O nkt de heer G. Heynis Dpidsjubileum bij .De oog aan de Zaan. O De eeft geraamd, dat de [948 door 15 000 vreem- ocht: het Czaar Peter- 72 bezoekers. O Op 61- te Zaandam overleden Schaaf, die gedurende een bekend politieman tberichten Nov. Toma'en: T 52—79 I 48 60 m II 32-42; Savoye kooJ 5-7; Groene Spruitkool: I 50—85 en H 6 22; Spinazie 35-38; Win- (kas) 6—12; Andijvie 6—22{ 6,20; Bospeen 6—18- Win- is peen 7—14; Uien: 1 17— soepgroenten 7—15; Ptd 3—7; Selie 4—7; Chinese n Alicante 70—1,14; Peren! 17, Doyenne du Comic® Ideman 12 18,Nouveaii P°P main 8 14, Winterjan 10—21 Vijnpeer 7—16. KTBOND, 17 Nov. - 9"°® en drielingen 15.50: 1600 1600 kz Bode kool 5,50- le kool 5.10 5,30: 3000 k« 20,00; 195 000 kz Wit" ucces 7,20-8,70; 29.000 W 70. Er is behoetie aan een tehuis voor Ouden van Dagen De raad van Z.- en N. Schermer ver gaderde onder voorzitterschap van bur gemeester W. Driessen. Vastgesteld werd een verordening voor de regeling van de bezoldiging van het gemeente personeel. Het salaris van de secreta ris werd verhoogd van f 2300 op f 2800. Gekozen werden als leden van de Wo- ningvorderingcommissie de heren F. Wiedijk, H. Schermerhorn, B. Lageweg, J. Kieft en W. J. Knibbe, als plaats vervangende leden de heren J. Oude- jans en J. Pilkes Jr. De leden van de raad werden tevens benoemd tot een commissie, voor behandeling van de begroting 1950. De subsidiëring van de stichting Geestelijke Volksgezondheid voor het jaar 1950 werd wederom be paald op 10 cent per inwoner. Voor ver goeding inzake de kosten van school bezoek van kinderen werd aan J. Plan ting f 25 en aan J. de Kllppelaar f 50 verleend. Ook werd een contract aan gegaan met het P.W.N. te Bloemendaal inzake regeling van de financiën, bij verbetering en wijziging van het bui zennet. Aan de vereniging Pro Jeven- tate te Alkmaar werd tot wederopzeg ging een subsidie van f 10 per jaar verleend. B. en W. stelden het in ge bruik geven van het soortterrein aan de voetbalvereniging GS.V. te Groot- I Schermer voor tegen een huur van f 1 ;er jaar. Tevens kende de gemeente een subsidie van f 25 toe. maar de ge- bruikster moet dan zorg dragen voor een goed beheer. Het terrein dient ook als oefenplaats der openbare lagere school, voor de handbalver. Sd.L. en als plaats voor eventueue volksspe len De gevraagde tariefheffing door de Adviescommissie voor Bouwontwerpen en uitbreidingsplannen in Noord-Hol land. werd accoord bevonden. Hierna verkreeg de heer F. Wiedijk IP v.d A.) het woord voor een inter pellatie. Toen bij de eerste raadsverga dering na de gehouden wethouders verkiezing. aldus spr.. de slag was ge vallen. en beide wethouders van de Pv.d.A. weggestemd werden, heeft dit in de gemeente en daar buiten grote beroering gewekt. De reactie was zeer verschillend Sur. achtte het züu nlieht de kiezers over de juiste toedracht in te lichten, en mede te delen hoe de Partij van de Arbeid hier tegenover staat In de vonrheznreking werd met grote meerderheid besloten, in het be lang van de gemeente, het door het huidiee college gevoerde beleid te handhaven. Men ging uit van het stand pimt: le. het is niet wenselijk iedere vier jaar te veranderen; 2e er is actief gewerkt in 't bei-me der gemeente. De raadsleden van Gemeentebelang daeh ten er eebter anders over. Zil vonden bet wel goed dat één wethouder terug- keerde, dorh eisten nok zelf een zetel op Hoe moet men dit bezien wanneer men van het standnunt uitgaat niet aan politiek te doeu. doch uitsluitend het gemeentebelang voor ogen houdt? Is dit persoonlijke ambitie? Of ziet men de kans. door op de wip te staan, ook lets te zeggen te kriigen? Allereerst rijst de vraag hoe heeft het vorige col lege gewerkt. Is zii waard gehandhaafd te worden, of is het tekort geschoten? De woningbouwvereniging werd ge sticht en ook kwam samenwerking tot stand Inzake woningbouwtoezicht met de gemeente De-Biio. Schermerhorn en Graft. Het streekbelang werd uiter mate gediend door verbetering van de Noordeindermeerdiik. En nooit is iemand dit college, zakelijk of princi pieel aangevallen. Als mens zullen de wethouders zeer zeker tekort ziin ge schoten. In principe, aldus spr., heb ik op de nieuw gekozenen en hun werk geen critiek. Uiteraard ts dit college niet in staat (gezien ook het feit dat nu beide wethouders aan het einde der ge meente wonen), de zaken beter te be heren. Snr. achtte het noodzakeliik. de kwestie duidelijk uiteen te zetten Wii zullen onze plicht doen in het belang der gemeente, en dit college critisch volgen, zeide de heer Wiediik. De heer Boekei (Gemeentebelang) merkte op dat hetgeen gezePd is door de heer Wiedijk, zeer vernederend ie. temeer daar het niet alleen gezegd is. maar ook geschreven staat. De heer W J Knibbe (C.H.) had met belangstelling een en ander gevolgd De confessionelen komen er goed af Niettemin vond hij de houding Warmenhuizen Verhuur bouwland Door het burgerlijk armbestuur worden twee akkertjes bouwland, sa men groot 13 snees, te huur aan gebeden. Het betreft hier een paar stukjes bouwland van de zogenaamde Riet- weide aan de Oudewal, die voorheen in huur waren bij de heer S. van wonderen. Rookwedstrijd Op Donderdag 24 November z„l in ®afé de Ooievaar van de heer Groot een rookwedstrijd worden gehouden Het *iet er naar uit, dat voor deze door sigarenwinkelier Beemste boer ge- 0"ganiseerde wedstrijd veel belang- siclling zal bestaan. De strjjdlustigen zullen elkaar ont moeten op de pijp, de sigaar en de sigaret. Opheffing zitting P.B.H. Nadat ruim vijftieD jaar door de Plaatselijke bureauhouders in het Vei- ühgskoffiehuis zitting is gehouden, 2a! met ingang van 1 December, door 6e verdere inkrimping van overhe'ds- maatregelen op het gebied van de landbouw, aan deze zittingen een ein de komen. Dinsdag 29 November zai boor de huidige plaatselijke bureau houder, de heer de Haan uit Schagen, ut laatste zitting worden gehouden. arrogant en zelfoverschattend. Spr. vroeg ook de mening van de P.v.d.A. Voorzitter, de burgemeester, merkte op, dat hij dan boven deze dingen moet staan. Na enige discussie ging hij over tot de rondvraag. J. Kieft zeide, dat het noodzakelijk is, dat woningzoekenden zich vooral wenden tot B. en W., dit in verband met het verzamelen van gegevens. De heer F. Wiedijk, stelde aan de or de het woningprobleem. dat in vele gezinnen tot a-sociale toestanden aan leiding geeft. Hieraan dient werkelijke aandacht besteed te worden. Bestaat er geen mogelijkheid, tot stichting van 'n tehuis voor ouden van dagen? Dan konden vele jonge mensen ook een huis krijgen. Het gaat niet met zulke grote financiële offers gepaard als nieuw bouw. Hierna volgde sluiting. Egmond aan Zee Opening koloniehuis Het kort voor de oorlog voltooide koloniehuis „Beatrix" van de Ver. voor Chr. gezondheids- en vacantiekolonies in Nederland te Egmond aan Zee is gisteren opnieuw geopend. Tijdens de bezetting was het evenals het Zuster huis „Prinses Juliana" door de Duit sers gesloopt. Het nieuwe tehuis kan 100 kinderen herbergen en staat onder leiding van mej. Meijroos. Gesproken werd door de voorzitter, dr. Van Paschen, de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid dr. Banning en de burgemeester van Zutfen. die na zijn toespraak namens H.M. de Ko ningin aan de heer Van Paschen me dedeelde dat deze benoemd was tot of ficier in de orde van Oranje-Nassau. Wij komen morgen uitvoerig op de ze plechtigheid terug. |N DE EERSTE HELFT van deze eeuw is de behoefte aan onderwas op elk gebied sterk gegroeid. In deze jaren ontstond ook het handelsonderwijs, dat gelijke tred hield met de grote toeneming in het aantal kantoor- en handels bedienden. Een groot deel van de behoefte aan onderwijs in administratieve vakken werd opgevangen door het particulier initiatief. Het particuliere han delsonderwijs heeft een grote vlucht genomen en tot in de kleinste dorpen is er voor ambitieuze jongeren meestal gelegenheid iets bij te leren. Een van over heidswege gehouden enquête in de oorlogsjaren bracht aan het licht, dat er ruim 3000 particuliere onderwijsinstellingen waren met ongeveer 150.000 leer lingen. Ruim 75.000 daarvan genoten handelsonderwijs. Men mag rustig aan nemen, dat dit aantal nog belangrijk groter moet zijn geweest, want veel onder wijsinstellingen, die inmenging van Duitse en nationaal-socialistische zijde duchtten, meldden hun inrichting niet aan of gaven een zo laag mogelijk leer- lingencijfcr op. In het kader van de militaire hulp aan Eurcpa houden enige hoge Ameri kaanse officieren op het ogenblik besprekingen te Londen met militaire deskundigen der landen, die het Atlantisch Pact hebben getekend. Tijdens de besprekingen aan de tafel met het gezicht naar de camera van links naar rechts: de heer D. M. de Smit (met sigaret) Nederland; generaal D. L. G. Doorman, Nederland; de heer M. Rose, Engeland; admiraal A D. Nicholl, Engeland; W. John Kenney, hoofd der ECA-mlssie voor het gemenebest; majoor G. F. M. Chandler (tolk); Richard B. Freund, Verenigde Staten en de ambassadeur der V.S. Douglas. Met de rng naar de camera v.l.n.r.: George Malaby, secretaris der Westerse Unie; Gerard André, Frankrijk en generaal Paul Stehlln, Frankrijk. Limmen Limmen krijgt1 een eigen predikant Zondag 27 November hoopt Ds. J. R. Teriet hier zijn intrede te doen als predikant. Hij zal door Ds. Bloemhoff van Heiloo om half drie worden inge leid en bevestigd. Limmen mag zich gelukkig prijzen eindelijk weer in het bezit van een eigen predikant te zijn. Op 24 November a.s. zal het dertig jaar geleden zijn, dat de Koorvereni ging „Bergen", zij het onder een ande re naam, werd opgericht. Tijdsomstan digheden waren oorzaak, dat indertijd het zilveren jubileum niet kon worden gevierd, maar uitstel zou geen afstel betekenen en nu gaat het koor aan het einde van zijn zesde lustrum de schade inhalen. Op een dezer dagen geh-ouden persconferentie deed het bestuur be staande uit de heren G. de Groot, voor zitter, A. Philippo, sec. en C. Dijs, pen ningmeester enige mededelingen over de plannen voor deze herdenking. 's Namiddags zal het bestuur een re ceptie houden in de voorzaal van De Rustende Jager en 's avonds zal het koor onder leiding van zijn dirigent Jac. Kort een concert geven. Uitge voerd zal worden de eerste helft van Joh. Seb. Bachs Weihnachtsoratorium n.l. de cantates voor de le, 2e en 3e Kerstdag. Ze zullen onverkort en on gewijzigd worden uitgevoerd met be geleiding van het Nederlands Kamer Symphonie-orkest (Sam Swaap) en met Joep Schreurs aan het clavecimbel. Als solisten zullen optreden Maart je Kliffen, sopraan, Trude Westerouen van Meeteren, alt, Han le Fèvre, tenor en Guus Hoekman, bas. Wat de oprichting van het koor be treft, wisten een paar leden zich nog te herinneren, hoe in 1919 de heren H. Dijs, A. Lek en J. Leegwater, nadat hun pogingen om een mannenkwartet te vormen schipbreuk hadden geleden, in wijdere kring belangstelling wisten te wekken voor een gemengd koor. Nu werden hun pogingen met succes be kroond: 25 November 1919 werd het „Berger a-capella-koor" opgericht met een veertigtal leden. Nadat B. Essen een maand of zeven de leiding had ge had, trad J. Brands op als directeur, die 19 jaren de dirigeerstaf zou zwaai en. Directeuren kwamen, directeuren gingen: na Brands kwan J. Beider uit IJmuiden, vervolgens Corn. Jonker en in Juni 1948 de tegenwoordige dirigent Jac. Kort. In November 1920 gaf het koor, dat intussen de naam „Koorvereniging Bergen" had aangenomen zijn eerste concert en vele zouden volgen. Velen herinneren zich nog het concert in '29 met Helène Cals als soliste, de Mat- theus Passion van Schutz in '38, het concert in '48 met Maartje Kliffen en het Residentie-orkest en andere. Het koor liet zich meermalen horen op concoursen en wist daar lauweren te behalen; op het nationale concours in Kras in '42 kreeg het koor in de superieure afdeling een eerste prijs met het hoogste aantal punten; in '36 viel het koor op het concours in Wie- ringen de eerste prijs ten deel in de afd. uitmuntendheid, enz. Tweemaal organiseerde de koorvereniging zelf een concours onder auspiciën van de Bond van Zangkoren in Noord-Hol land. De koorvereniging verleende ook haar medewerking bij verschillende feestelijkheden als bloemencorso, 25- jarig bestaan Bergen aan Zee. enz. Ook voor de AVRO trad het koor op, o.m. met „Tranen" van Jac. Jansen. Wat het verleden verder betrof ge waagde het bestuur met grote dank baarheid van de steun die de vereni ging had mogen ondervinden van haar beschermvrouwe, wijlen mevr. Van Reenen-Völter en haar beschermheer de heer J. van Reenen. In dankbare herinnering bleven o.m. de heer en mevr. Boersma. Gedachtig aan de woorden „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst", be steedde de Koorvereniging ook aan dacht aan een kinderkoor, eerst onder leiding van de heer Brands en nu on der leiding van mevr. Dorré. Op 28 November organiseert de ju bilerende vereniging in De Rustende Jager nog een intieme feestavond voor leden en genodigden en dan marcheert de dertigjarige vol moed het zevende lustrum in. BEVOLKING De bevolking' van Bergen bestond op 1 Oct. uit 3944 mannen en 4695 vrouwen, totaal 8039 personen. Op 1 Nov. waren er 3942 mannen en 4704 vrouwen, totaal 8646 personen. Veiling Venlo bereikte omzet van f 20 millioen Woensdag is aan de Venlose veiling de recordomzet van 20 millioen gulden bereikt, waarmede alle voorgaande jaartotalen zijn overtroffen. Dit hoge cijfer is vooral te danken aan de grote augurkenomzet van de afgelopen zo mer. Waarschijnlijk is deze omzet de hoogste van alle veilingen in het land. De Venlose veiling vormt de afzetorga nisatie voor 5600 boeren en tuinders, aangesloten bij 55 tuinbouwverenigin- gen en voor 6000 boeren, die bij 75 eier- verenigingen zijn aangesloten. Ik heb altijd, wel gezegd, dat die jongen aanleg heeft. Van aile particuliere handelsonder wijs was dat in stenografie en machi- neschrijven kwantitatief het belang rijkst. Omstreeks de eeuwwisseling be gon de schrijfmachine, die tot die tijd nog maar een onbetrouwbaar en wei nig gewild apparaat was geweest, op de kantoren in te burgeren. De steno grafie, die tot dusver maar door enke lingen voor vergaderingen was ge bruikt, vond op de kantoren toepassing in een mate, waarvan de oude ontwer- rers nimmer hadden gedroomd. Hon derdduizenden mannen en vrouwen verdienen nu hun brood met steno en ypen en het is niet in cijfers uit te drukken, hoe groot de betekenis is van Je schepping van A. W. Groote, wiens vouö'g stenografiesysteem aan het "*e bedrijfsleven een onnoemelijke tijdsbesparing en daarmee dus ook een .er i opgeleverd. Het onderwijs daarin was aanvanke lijk geheel en tot op heden voor het overgrote deel een zaak van particu lier initiatief. Er bestaan voor deze vakken nog steeds geen van overheids wege verstrekte onderwijzersdiploma's cn de leraren aan overheidsscholen in die vakken ontvangen een lagere be zoldiging dan die voor andere vakken. Het is begrijpelijk, dat bij particulier handelsonderwijs van een dergelijke omvang uitwassen voorkomen, temeer daar dit onderwijs zonder enig toezicht was en een ieder, bevoegd en onbe voegd, zich vrijelijk op dit onderwijs kon toeleggen. De overheid heeft daarin aanleiding gevonden een wettelijke re geling van het particuliere handelson derwijs voor te bereiden. Een tweede argument was, dat dit onderwijs in de eerste plaats erop gericht was om winst te maken, waarbij het idieële doel in de verdrukking dreigde te ko men. Men zou aan de ondernemingsgeest en integriteit van de particuliere on derwijsinstellingen onrecht aandoen als men aan deze argumenten te grote betekenis zou hechten. Het overgrote deel der particuliere opleiders heeft voldoende verantwoordelijkheidsbesef om hun onderwijs zo degelijk en doel treffend mogelijk te doen zijn. Daar voor hechten zij ook teveel aan hun goede naam. Zij hebben zich reeds spoedig in allerlei examenorganisaties verenigd en daarin waarborgen gescha pen, dat het onderwijs aan redelijke normen voldoet. Dat het doel van de opleiders is iets te verdienen, is niet meer dan begrijpelijk. Tenslotte is dat ook het doel van de leraren aan de scholen, welke in een wettelijk ver band zijn opgenomen. Het is daarente gen te waarderen, dat het particuliere onderwijs zich zonder enige overheids steun heeft kunnen ontwikkelen en het in veel gevallen met succes tegen het gesubsidieerde onderwijs beeft kunnen opnemen. Het is tekenend, dat van de geslaagden voor het middenstandsdi ploma 75 procent door het particuliere onderwijs zijn opgeleid. Van de ge slaagden voor practijkexamens in talen en boekhouden is dit zelfs 90 procent. De opleidingstijden zijn ook beduidend korter dan in het algemeen bij 't door de overheid gegeven of gesubsidieerde onderwijs het geval is. Dat komt ook, doordat men bij 't vrije onderwijs niet aan een van boven opgelegd leerpro gramma en een min of meer starre methodiek vastzit. Het is begrijpelijk, dat tal van bona fide opleiders, die meest met grote per soonlijke offers een particuliere onder wijsinrichting hebben opgebouwd, er weinig voor voelen juist nu ook voor hen moeilijke tijden zijn aangebroken, een wettelijke regeling te krijgen, die hun nieuwe lasten zal opleggen en waarbij niet verzekerd wordt dat de beunhazen uit dit onderwijs zullen worden geweerd. Niet, dat zij afkerig zijn van elke regeling, maar dan zal 't toch een regeling moeten zijn, waar aan zij zelf in de eerste plaats mee werken. In de commissie voor particulier Handelsonderwijs van 3 Mei 1947, die is voortgekomen uit de in bezettings jaren ingestelde commissie-EIzinga, waren de vertegenwoordigers van het particuliere onderwijs in de minder heid. Twee van hen zijn bovendien di recteuren van grote handelsinstituten, die belangen hebben, welke in veel op zichten afwijken van die van de hon derden kleinere onderwijsinstellingen. Het rapport, dat deze commissie in 1948 heeft uitgebracht, heeft daaren boven geen aandacht gewijd aan de van de meerderheid afwijkende me ningen, en dit rapport, waarin een ont werp is opgenomen voor een handels- cursuswet, is vóór de aanbieding aan de Minister zelfs niet aan de leden ter tekening voorgelegd. Deze gang van zaken heeft onzeker heid onder de particuliere opleiders gebracht. Zij vrezen, dat hun door de Overheid, welke zich tot nu toe weinig of niets aan het particulier handelson derwijs gelegen heeft laten liggen, een wettelijke regeling zal worden opge legd, welke zeer onvoldoende rekening houdt met de bijzondere aard en de bijzondere betekenis van dit onderwijs. Men is bang voor een verzwaring van de financiële lasten, zonder dat er voor de bona-fide opleiders iets tegenover staat IJmuiden VISSERIJ-BESOMMINGEN De besommingen van Woensdag waren; stoomtrawlers: IJM 25 f 18.000; IJM 42 130.700; RO 53 f 98.000; motorloggers: KW 140 f 5080; KW 86 2480; kustvissers: IJM 230 f430. De aanvoer was 3500 kisten, waarvan 600 kisten met verse haring. Prijzen per kg: heilbot 2,25; tong I 1,75- 170, tong II 1,54-1,20. tarbot 2,25-1,80. Prijzen per 50 kg: gr. schelvis 57-40; middel schelvis 36-30; kl schelvis 24-13; wijting 16 -4,50; gr. schol 62; middel schol 60-38; kl. schol 35 27; verse haring 20-13; makreel 31-7,50. Prijzen pei 125 kg: gr. kabeljauw 1,92-1,44; koolvis 46-36; leng 72. Er was slechts geringe belangstelling voor de ledenvergadering die VW Hei loo Vooruit gisteravond hield in café Admiraal aan de Heerenweg. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter de heer Jac. van Gemeten, de ziekte van het bestuurslid de heer Schrale en hoopte dat deze spoedig zal herstellen. Bij de ingekomen stukken waren enkele luchtfoto's van Heiloo, beschikbaar gesteld door de KLM. Deze zullen goedkoop beschikbaar gestpld worden. Door de Federatie zal een ten toonstelling worden georganiseerd te Alkmaar, waarbij alle betreffende bur gemeesters in het comité zitting heb ben. Ingekomen was een schrijven van B. en W. te Heiloo betreffende het plaatsen van een bank tn de omgeving van Het Witte Kerkje, nadat het muurtje daaromheen geplaatst is. De voorzitter verheugde zich over de in williging van dit verzoek, alhoewel spr. nog geen mogelijkheid zag aan de gel den te komen. In het vervolg, aldus spr.. zal 10 pet. voor onkosten bere kend worden, wanneer bemiddeling wordt verleend voor het innen van niet door de pensiongasten betaalde gelden aan de pensionhouders. Verder deed de 'voorzitter een beroep op de leden om actie te voeren voor het win nen van nieuwe leden. De heer Kooiman besprak het uit stappen uit de Naco-bussen bij het Wit' te Kerkje hetgeen z.i. levensgevaarlijk is Was het bestuur goed ingelicht, dan is dasr reeds een plan voor gemaakt. Z.i. was ook de Naeo verplicht hieraan -medewerking te verlenen. Een en an der zal op de juiste plaats besproken worden In een commissie voor dit plan werden de heren P. Kooiman en H. Heinis benoemd. Uit het jaarverslag stippen we aan de schitterend geslaagde Avondvier daagse hetgeen tot resultaat heeft dat het komende seizoen wederom een Avondvierdaagse zal worden gehou den. Niet minder dan 310 schriftelijke aanvragen werden door de secretaris beantwoord, alsmede 60 telefonische en vele mondelinge aanvragen. Het leden tal was van 239 tot 223 leden terugge lopen 83 Adressen voor pension- en logeereelegenheid zijn te Heiloo aan wezig De actie werd gememoreerd die de VW heeft gevoerd voor het ver dwijnen van de onbewaakte overwegen Tijdens het hoogseizoen was alles be zet in de pensions alhoewel als regel het verblijf van korte duur was. Naar aanleiding van het 12e jaarver slag van de secretaris, de heer P. Avis, werd door de heer van Gemeren ge memoreerd, dat dit voor de WV uniek geacht wordt en het plan bestaat, de secretaris bij zijn 15-jarig bestuurslid maatschap daarvoor een attentie te be wijzen. Het financieel verslag van het Sport gebouw sloot met een ontvangst en uit gaaf over 19481949 op een bedrag van f 1255. De begroting voor 1949-1950 werd geraamd op een ontvangst en uit gaaf van f 1400. Het kasboek over 1948- '49 sloot met een ontvangst en uitgaaf over 1948-1949 met een bedrag van f 4304.27 en een nadelig saldo van f 265.57. Het financieel verslag van de VW „Heiloo Vooruit" vermeldde op de be groting 1948-'49 een ontvangst en een uitgaaf van f 1575; de begroting 1949 '50 op 1675; terwijl het kasboek 1948— '49 sloot met een ontvangst en uitgaaf van f 1520.37 en een nadelig saldo van f 299.68. Wat betreft de post extra-subsidie van f 250 werd medegedeeld, dat dit, bestemd zal worden voor de 6-weekse tentoonstelling van de Federatie te Alkmaar, waar ook Heiloo vertegen woordigd zal worden. Deze subsidie zal door VVV aan de gemeente gevraagd worden. Wat de post f 500 subsidie betreft van de gemeente, werd door de heer H. Groot medegedeeld, dat hij deze op de helft zou willen zien geschat. De voorzitter zeide dat de afspraak is, dat wanneer de VW f 500 bij elkaar krijgt, de gemeente er 500 zou bijgeven. Wil de VW iets kunnen doen, dan zal men deze subsidie op de begroting moeten houden. Bestuursverkiezing. De bestuursverkiezing bracht de wens naar voren, het bestuur uit te breiden tot 7 leden. De heer B. B. van Tricht (aftredend) werd met algemene stemmen gekozen. In de vacature- A. H Schrale (niet herkiesbaar) werd na vier stemmingen gekozen de heer A, W Jensch met 10 van de 16 stemmen. Het voorstel om het bestuur uit te breiden werd na deze stemmingen in getrokken, omdat er geen resultaat van werd verwacht. Zomerprogramma 1950. In het zomerprogramma 1950 zal overleg ge pleegd worden met de bridgeclub „Sans Atout" om eventueel een bridge-drive te organiseren. Het is de bedoeling dat er in 1950 'n open luchtspel zal worden gehouden. Op korte ter mijn zal hierover een bijeenkomst met do be treffende culturele verenigingen worden ge houden. Een verlichtingsavond werd eveneens be sproken, doch men was dienaangaande niet enthousiast, omdat de medewerking daaraan niet groot zal zijn vanwege de kosten. In de rondvraag werd de vraag gesteld moeite te doen op sommige plaatsen een tweede postbestelling te verkrijgen, temeer daar in de betreffende straat de post toch al tweemaal komt, maar alleen in 't voorste gedeelte wordt bezorgd. In 1950 zal door de Harmonie-korpsen van de Fanfare van N. H. een drietal Zondagen een concours worden gehouden, dat georgani seerd zal worden door het Fanfarecorps „St. Caecilia" ter plaatse. De medewerking van de VVV werd hiervoor ingeroepen en toegezegd. Verder werd nog de suggestie gedaan vooral de middenstanders die toch mede profiteren van de voordelen van de pensiongasten als lid te winnen. Ten slotte deed de voorzitter nog de mede deling dat binnenkort de R.K. Gem. Zangver eniging „Nieuw Leven" een uitnodiging zal ontvangen om een concert te geven in ,*De Rustende Jager". Geslaagde Ouderavond OLS De ouderavond van de O.L.S. gister avond gehouden in De Rustende Jager is in alle opzichten bijzonder geslaagd. Een grote schare ouders kon door het hoofd der school, de hr. Köhne, hartelijk welkom worden geheten in 't bijzonder die ouders die voor 't eerst 'n kind op school hebben. Speciaal heette de heer Köhne burgemeester Kalff en de ln 8pecteur van het Lager onderwijs, de heer Vernooy, welkom. Spr. memoreer de, dat het afgelopen jaar de school weer compleet was wat het aantal leer krachten betreft door de aanstelling van de dames Heep en Vreem en de heren Veenman en Donia. De heer Köhne wees op de noodza kelijkheid van de ouderavonden als contact tussen ouders en het onderwij zend personeel. Hierna gaf het hoofd der school met z'n zesde klas een zangde monstratie. Op zeer aantrekkelijke wijze gaf hij de aanwezigen een idee hoe vol gens het systeem-Gehrels, zangonder wijs gegever. wordt. Dat dit soort van onderwijs bij de kinderen ingang vindt bleek wel uit de correctheid van uitvoering ook toen enige leerlingen voor de klas mochten gaar staan en met de z.g. handbewegin gen goede resultaten bereikten. Ais één der eerste liedjes zong de klas? O. klaag toch niet! Als nevel vroeg de morgen prijst, Des te schoner is de dag, De dag die daaruit rijst. Een versje dat door de heer Köhne schertsend werd genoemd: 'n raad vooi pessimisten. We hoorden enige mooie canons en verder het aardige liedje Annemarieke waar ga jij naar toe". Een lang en hartelijk applaus was de dank aan leiding en kinderen over de prachtige zang. Door het bedanken van mevr de Jager om gezondheidsredenen) en de heer N. J. Speur, die geen kind meer had op de O.L.S., werd in de vacature voorzien door de benoeming van mevr. Roggeveen en de heer H. Koel. De aftredenden werd bij monde van de heer Blees hartelijk dank gebracht voor de prettige samenwerking. Bij de rondvraag kwam het zwem- onderricht op school aan de orde. De heer Köhne stelde voor thans een adres namens de vergadering te zenden aan B. en W. met het verzoek om dit on derwijs in te voeren. Vele omliggende gemeenten gingen reeds voor. Volgens de heer Köne waren het de laatste jaren alleen de financiële bezwaren die dit onderwijs in de weg stonden. De vergadering ging met het voor stel accoord. Burgerlijke Stand Geboren: Maria A. C., dochter van A. Stengs. Thecla C. M., dochter van G. Bolten en E. Th. M. Kroonc. Jacoba C., dochter van J. K. Lüdel en G. C. Kat. - Wilhelmus W. M., zoon van Joh. Bakker en Cath. M. Groot. Alida M. D., dochter van H. Visser en V. van Veen. Cornelia M., dochter van C. Th. Broers en M. A. Liefting. - Theodorus C., zoon van Jac. Ursem en A. Bruin. Adrianus H. J., zoon van Kl. Ruiter en M. A. Sengers. Getrouwd: Adrianus M. van den Bosch en Gertrudus Klaasse. Overleden: Geertuida M. Karskens, 27 jaar, gehuwd met J. A. Pronk (overl. te Alk maar). POSTZEGELVERKOOP „VOOR HET KIND" Met ingang van heden wordt in het post kantoor weer de verkoop ter hand g'enomen van de postzegel- prentbriefkaartenverkoop „Voor het Kind". Leerlingen van de diverse scholen nemen aau deze actie deel. Voor hen, die klassikaal de meeste zegels verkopen wordt een vacantie-reis hi uitzicht gesteld. VOOR ONZE MILITAIREN. De collecte, die op 12 November ge houden wera ren bate van het Protes tants Interkerkelijk Thuisfront, heeft 196.52 opgebracht. Een woord van op rechte dank aan allen, die hieraan heb ben medegewerkt, in het bijzonder aan de hopman J. Hoogenduyn met zijn pad vinders, is hier zeker op zijn plaats. PLOTSELING OVERLEDEN. De 24-jarige mej. K., wonende aan de Ewislaan, die zich nog maar enkele maanden te Heiloo had gevestigd, is Dinsdagavond plotseling overleden. Mej. K. was één der leidsters van de R.K. meisjesjeugdverenigingen ter plaatse. Lanqedijk WAGEN VAtf GOEDERENTREIN ONTSPOORD Gistermiddag is nabij hel station Noord- charwoude een wagen can een goederentrein door onbekende oorzaak ontspoord. Het ge beurde had weinig te betekenen, want reeds een half uur latur stond de wagen met alle vier wielen op de rails.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3