I VAL DA Sini Nicolaas-prijsvraag voor de jongeren w r UD VOOR J0 D.D.D. I ewogen week-eind Een rare sles. Etf jg§j| Of ZAK VOL BKiivtH Hei Radioprogramma Neem een doos echte UW HOES -J DONDERDAG 17 NOVEMBER 1949 iter het toelaten van 13, h6; 24. Lel zeker 1—h3, Kc8b8; 23. et verleidelijke 28. -e6, Tgf8; 25. Lxd5, ,xl3 enz. 16; 24. g4—g5. list. Alles wacht op het vonnis door de £-pion 58; 25. Thl—el, Te8 15 d4; 27. Tel e6, 5, c7xd6; 29. £3—f4, ■e6! Dreigt 31. £5 nars van de g-pion. 1. K£2—e2, Pb4 <13; 4t, 33. Ke2xd2, Pf4 vart geeft op. erhuis beeft zon mdementen van da et tot nationalisatie ustrie aangenomen, October 1950 van De industrie zal op tari 1951 in feite aan 'ergedragen. XI. J^NORREKNORREKNOR, zei er Iets, toen ze daar nog alsmaar stonden en Nicodemus N. P. (Hipp.) al voor de derde maal had beweerd: „Daar sta ons nou vir een half kwartjie, neef," en dat iets was Jumbootje z'n maag, die een dof gerommel gaf, want Jumbootje had sinds-ie Afke had ontmoet met die kokosnoot niets meer gegeten. „Kom," zei-die, „dan gaan we 't ,bos in, eten," en hij slikte een zucht in, want eigenlijk was hg nog maar erg verdrietig. „Ja," zei Nico N. P. H„ „en ons ga pootjie baai in die Njjl en dit is baje beter as soon badkuipie in een dieren tuin, neef!" Ja, Nico had makkelijk praten, vond Jumbootje, toen ze wegslenterden naar het bos van de Dertig Denne- bomen. 't Was natuurlijk wel waar a!:„jfiaal, en achter de tralies dat was ook niet alles, maar Jumbootje was zomaar geweldig van de mensen gaan houden, vooral nu hfl ze ook had ge zien, al hadden ze dan ook nóg zo kinderachtig en gek gedaan en het kostte Nico maar een bende moeite om hem weer wat op te fleuren. Jon ge, en dat-ie bovendien bijna al z'n vriendjes kwijt was. Jumbootje bleef er een beetje verdrietig van. „Ben je getik," zei Nico N. P. (H.), „al die vrindjies, niks gedaan, oom- pie. Die zuurstenge) van een Gerrit en die fludderig Fiepje, tien aan elk vinger. Laat hulle maar ga vir die artis. Ons ga lekker bokkiespring en frij is fossie." Ja, dat was een goed plannetje van Nico. „Wat is dat?" vroeg Jumbootje. Nu wist Nico zelf niet precies meer wat bokspringen eigenlijk was, maar het ging vanzelf, zei-die en ze moesten het maar eens proberen. Hjj liep een eindje vooruit en ging daar dwars over het pad staan. „Spring maar oër mij ruggie, neef," zei hij. Jumbootje nam een geweldige aanloop en: WIP, daar was hij over Nico gesprongen. Maar ja, Jumbootje was eend eind hoger dan Nico en Nico had kortere poten, zodat diè de er- ste keer met een plof boven op Jum bootje terecht kwam en daar als een lor bleef liggen. „Dat is nie die manier nie," zuchtte hij, „dit is nie die rechte manier niet." Maar-ie gaf de moed niet op en wel dra vlogen ze als razende Roeland tus sen de bomen door, HUP, haasje-over. HUP, zo ging dat, HUP, van je hela hola, HUP, houd er de moed maar in HUP, van Je hela hola, HUP, we moeten de ïout maar in, HUP, en zo schoten ze ontzettend op. In het Lom merrijk Loofwoud gingen ze lekker een hapje eten en toen gingen ze weer verder, zomaar in het wilde weg. In de Donkere Hoek, een heel don ker en dicht gedeelte van het oer woud, waar Jumbootje en alle anderen woonden, zijn drie heel kleine meer tjes. De eerste is precies rond en heet de Ronde Kom, de tweede is langwer pig als een ei en heet De Ovale Kom Maar de derde is wat groter en lang en kronkelig, net alsof ze een stuk van een beekje hebben afgeknipt en dat daar neergelegd, dat is de Slan- genltom. Aan het ene eind van die Slangenkom heb je een verdwaald stuk rots van de Ruwe Rotsen, die wat ver der liggen, en in dat stuk rots is een echte grot, een echte donkere grot Opa Jumbo houdt er van om daar te wandelen 's avonds na het eten bij voorbeeld, dan zegt hjj: ik ga even de kommetjes om, dat is goed voor de spijsvertering. Wel, op de avond dat Jumbootje terugkeerde met Nico, van zijn avon tuur met de val en de mensen, was opa daar aan het kuieren voor de spijsvertering, toen hij iets bijzonders zag. Boven le opening van de Grot bij de Slangenkom zag hij een bordje, dat er vroeger nooit geweest was en waar dit op stond: TIM TRUFFEL, KLUIZENEER. En daaronder in kleine lettertjes: „Niet te spreken Morgen weer." „Drommels," zei opa, „mijn ouwe ogen zijn nog goed hoor." Toen kwam hij wat dichterbij om eens te kijken wat hier aan de hand was. in de grol stond een tafeitje en een stoel en ook nog een kist vol rommel, maar het allervreemdste wr dat er in de ene hoek een divan stond en op die divan lag een vreemd wezen. Een Wezen dat erg op een aap leek, een Gorilla Wij hebben ditmaal de prijsvraag in het teken van Sint Nicolnas gezet. Hierboven zien jullie vijf familieleden, vader, moeder, een grote zuster, een klein broertje en een zusje. Sint Nicolaas heeft voor hen elk twee cadeautjes gebracht, die de tekenaar hierboven getekend heeft. Als toe de oudste zuster Willy, de jongste broer Henk en het meisje Marietje noemen, geeft dan eens op voor wie van de familieleden deze cadeautjes bestemd zijn. Oplossingen inze ,n vóór Zondag 37 November aan h l bui eau van lit blad. of zo, maar het had een oranje pof broek aan en een groen vestje van zij, en schoenen met opgekrulde pun ten aan zijn voeten. Een geweldig grote tulband steunde op z'n grote zeiloren en ik weet niet of hij die zeil oren had tengevolge van die tulband of dat hij die tulband droeg tengevolge van die zeiloren, in ieder geval waren ze er allebei en het was een komiek gezicht. Over dit Wezen, dat een band om „Bent u een olifant?" vroeg Tim Truffel. Opa zei van ja. „O, het is niets hoor," zei Tim toen, „maar ik meende dat al te merken. Heeft U mijn bordje gelezen?" „Drommels ja," zei opa, „mijn ogen zijn nog best hoor," en hij liep even naar buiten om te kijken wat er ook nog meer op dat bordje stond. „Kluizeneer," zei hij, toen hij weer binnen kwam, „U bent dus een klui zeneer, ja, ja. Wat is een kluizeneer, als ik U vragen mag?" „Een kluizeneer," zei Tim Truffel triest, „een kluizeneer is iemand, die vandaag niet te spreken is." „Morgen weer?" zei opa. „Ehvroeg Tim Truffel, hoe langer hoe raadselachtiger. „Of U morgen dan te spreken bent, vroeg ik," zei opa. „Vandaag niet," zei Tim Truffel en toen stak hij zijn hand uit om opa even in z'n vel te knijpen, „stevig huidje," zei hij. „U bent een rare sies," zei opa boos, „blijf alsjeblief van m'n huid af, an ders word ik nijdig." „Met alle pleizier," zei Tim Truf fel droog, „maar doet u dat buiten boos worden, als het U hetzelfde Is." En werkelijk, opa liep de deur uit, of tenminste de plaats waar een deur had kunnen zitten, om meteen nijdig naar huis te gaan en voortaan zijn kuier tjes voor de spijsvertering een andere kant uit te maken, maar toen hij bul ten vóór de grot stond, hoorde hij in eens een razend kabaal uit het bos ko men, een gegil en een getoeter en daar tussendoor alsmaar BOEM! BOEM!BOEM!alsof er een paar olifanten aan het dansen waren. En dat was ook zo ongeveer zo, want het volgend ogenblik kwamen Jum bootje en Nicodemus N. P. (Hippopo tamus) als een wilde windhoos uit het bos te voorschijn gestoven, haasje over, HUP, zo gaat dat, HUP, van je hela hola, HUP, zo staat dat, HUP, en we moeten de hout maar in, HUP... ze stoven opa zó rakelings voorbij, dat die achterover zou zijn gevallen als hij niet tegelijkertijd ook een duw tegen z'n achterste had gekregen. Wel, opa dacht eerst, dat nu de we reld was vergaan. Hij ging plat op de grond zitten om rustig uit te puzzlen wat de oorzaak van al die schokkende dingen van voren en van achteren kon zijn en toen-ie daar niet onmid dellijk achter kwam, wreef hij eerst maar z'n ogen uit en keek waterig om zich heen Daar zag hij twee grijze dieren, een olifantje en een nijlpaard bokspringen in kringetjes rond de Ronde Kom en toen hfl goed keek zag hij ook iets, dat oranje was en groen en dat een tulband op had. Dat iets was Tim Truffel, die lus tig méésprong. (Volgende week weer méér). „Tjonge, m'n oude ogen zijn nog best hoor In Vught is Dinsdagavond in de leeftijd van 80 jaar overleden de heer E. v. d. ortel. Hij was o.a. lid van' het hoofdbestuur van de Nederlandse Pad vinders. zijn buik droeg met diezelfde naam er op: TIM TRUFFEL, boog opa zich heen en hij hoorde aan de snurkgelui- den, dat het Wezen sliep, wat iemand die minder doof was als opa vast wel aan de andere kant van Afrika had kunnen horen. Maar terwijl opa zo stond te kijken, gingen de ogen van Tim Truffel ineens slaperig open. „Zo," zei het Wezen droevig, „kij ken hè Nieuwsgierig hè Hindert niets hoor, lach maar wat," en daarbij keek hfl opa zo vervélend aan, dat opa er kriebeltjes van kreeg ln zijn maag. „Ik dacht, dat u misschien ziek was," jokte hij. „Bent u een aap?" OPLOSSING PRIJSRAADSEL. De SCHOORSTEENVEGER zit wel eens op het dak. bij ons thuis. De METSELAAR is nodig bij het bouwen van een huis. De KRUIDENIER verkoopt mü vaak iets uit zijn zaak. En als de TIMMERMAN op een spij ker slaat, dan is het raak. Er kwamen deze week stapels goede oplossingen binnen en het lot moest beslissen wie de gelukkigen zouden zijn. De boeken werden gewonnen door: Jennie de Jong, Groenelaan 6, Bever wijk (11 jaar). Marie Swagerman, Stads Ziekenhuis Hoorn (11 jaar). EHy Kars"boom, P. L. Takstraat 4. Alkmaar (11 jaar). Loesje Bok. Brakkeveldweg 122, Den Helder Henk Post, Weiver 134, Westzaan. Gefeliciteerd jongelui. De prijzen worden toegezonden. Voor kinderen beneden de twaalf jaar. jongens en meisies> wat bracht de post in de afgelopen week weer veel aardige brieven! Ik zaj mijn best doen om re alle te beantwoorden in de kleine ruimte die er voor ons lioekje beschikbaar is, maar wanneer dat niet mocht gelukken, krijgen de kinderen, die hun naam hier met bij vinden, deze week een briefje over de post. T'"' Beulins ui deze week het eerst aan het beurt. Wat heb je op je verlanglijstje voor bint Nicolaos gezet, Tmi? Komt Sint Nicolaas bij jullie ook op school? Ja Tini, ik ben nog niet zo lang geleden jarig geweest, dus het duurt nog een lange tijd voor het wéér zover is. - Harm Schmidt, ik dacht dat er de vorige keer toch ook een briefje van jou bij was, want ik scli reet je nog over die benzinepomp, die je had betekend bij dat hui» op de kade. Nu heb ie wee» leuk getekend, zegl Die motorbakfiets lijkt heel goed. - Jannie Haak, wat zag jouw brief er aardig uit, in zoveel verschillende kleuren inkt geschreven. Die kleine broer Albert is een u0rl f oud hij nu? - Tcuni Beets, ken je de rol voor het toneelstukje al uit je hord? Uc hoop, dat je er nog eens wat over schrijft. Ansje Kooiman, prettig dat je mee gaat doen Je bent zeker wel blij mat je kleine zusje. Kan zij al lachen? - Tineke Terpstra, het hin dert heus niet, dat je geen sigarenbandjes hebt om aan mij te sturen,want ik heb er een grote hoeveelheid van. Het aanbod is op het ogenblik groter dan de verzoekjes om sigarenbandjes. Wat leuk dat je zusje Selma altijd zingt. Hoe oud is zij, Tineke? - Marie Swagerman, je bent natuurlijk welkom bij ons, meisje. Moet je nog lang in het ziekenhuis blijven? Ik vind dat je prachtig hebt getekend bij je briefje. Heb je van de zusters kleurpotloden gekregen? Corrie Nckkert, ik kan je tot mijn spijt niet aan de gevraagde plaatjes helpen, maar als ik ze eens van iemand toegezonden krijg, zal ik ze voor je bewaren. Is Nettie al weer opgeknapt? Wat zal zij een pijn hebben gehad, dat kleine dingl - Ina Klompe, hartelijk dank voor het zilverpapier, meisje. Heb je nog Sint Maarten gevierd met je lampionnetje? Jammer dat je poesje dood is. Hoe komt dat Ina? Ik vind het erg knap dat je al een broekje voor Rienus kunt breien. Jan Geel, wat kreeg ik van jou een lange, gezellige brief. Wel de allerlangste die ik deze week ontving. Daar was ik blij mee, Jan. Zeg, heb je nog een prijs gewonnen met je lampion? Ik hoop het maar, want je hebt er zoveel werk aan gehad Ik vind dat jij ook keurig schrijft, Jan. - fcllie Komen, vind je de vhegenzwammen niet mooi, met die vuurrode hoeden? De Eekhoorn broodjes zijn van die gezellige dikzakken en de zwavelkopjes zijn ook zo leuk om te bekijken als je er een tiental bij elkaar in een bakje met mos zet. - Willy v. d. Gulik, ik dacht wel dat moeder blij zou zijn met het leuke kiekje. Gelukkig dat het zo goed bevalt op school. Vieren jullie in de klas ook nog feest op 5 December? Frans Langhaus, het hindert niet dat de twee ling niet op elkaar lijkt. Het zal toch een grappig stel zijn, denk ik. Misschien zie ik ze nog wel eens, Frans. - EUy Karseboom, wat een aardig versje heb jij gemaakt De oplossing was nu keurig in orde, EUy.— Peter de Geut, ik ben er blij om dat het boek zo in de smaak valt. Ina Drceuws, gezellig dat je mee gaat doen. Je hebt leuk getekend bij je oplossing. - Gerda Lieven dag, hartelijk dank voor die grote hoeveelheid postzegels en zilverpapier. Wat heb jij gespaard, meisje! Wij zijn er blij mee. Wil je de groeten doen aan je moeder? Wim Purmer, de inzending zag er aardig uit met al die kleine tekeningetjes. - Klaas Schipper, van jou ont ving ik deze week een kistje met sigarenbandjes en postzegels. Hartelijk dank, Klaas. Wij kunnen het best gebruiken. Hoe gaat het met Bartje? - Fransje van Tel, Peter Wagner, Jon Smit en Jannie Kombrink, jullie zijn welkom bij ons. Jongens en meisjes, de briefjes voor ons volgende correspondentie-hoekje kunnen vóór Zondag 27 November worden gezonden naar het bureau van dit blad. Allen hartelijk gegroet door TANTE IET. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.35 Salomé's dans. 7.45 RegeringS-uitzending. 3.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Piano-duo. 8.55 Avro's Avondschool. 9.20 Piano-duo. 9.55 Leeuwarder Kamerkoor. 10.15 De geschiedenis van het geslacht Mountbatten. 10.30 The Sky- masters. 11.15 Aansluiting met de Apollohal. 11.30 Reünie van oude bekenden. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 Leger des Heils. 0 15 C.M.B.-kwartier. 6.30 Het Radio-jeugd journaal. 6.55 Een goed woord voor een goede zaak. 7.15 De muziek bij nader inzien. 7.40 Vandaag. 8.05 Holland viert feest. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Marion Anderson. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Beroemde concerten. 11.45 The Kentucky Minstrels. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 eu 11 uur. - 8.38 Franlrie Carle. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Sympho- nie-concert. 10.00 Thuis. 10.05 Morgenwijding. 10.20 BBC-Theater-orkest. 10.30 Voor de vrouw 10.45 De Regenboog. 11.15 Accordeon-orkest. 11.40 Apenpootje. 12.00 Cordoba. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.45 Orgelspel. 1.15 The Romancers. 145 Under the Prairie Sky 2.00 Kookkunst.- 2.20 Omroep-Kamerorkest. 4.00 Filmland presenteert. 4.30 Zendersluiting. 5.30 Wij en de muziek. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Cor Steyn. 7.30 Cursus: „Mensen Komen tot het geloof". 7.50 Tien voor acht. 8.05 Her man Krebbers. 8.30 Cursus: „Mensen in Neder land". 9.00 Men vraagten wij draaien. ê.25 De rode japon 9.50 Buitenlands week overzicht. 10.05 Pennies from Heaven. 10.40 Vandaag. 10.45 Avondwijding. 11.15 Siehera- zade. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.35 Te deum Laudamus. 8.50 Muziek bij het werk. 9 15 Ochtendbezoek. 9.35 National Symphony Orchestra. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concert, lx.35 Sextet Jonny. 12.10 Werken van Gabriel Fauré. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 Vrij eu blij. 1.15 Promenade-orkest. 2.00 Sweelinck-kwartet. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 3.00 Gilbert en Sullivan. 3.10 „Trio Fantasia". 3.40 Wat het hart behoudt. 4.00 Beethoven-cyclus. 4.30 Zendersluiting. 5.30 Under de Fryske flagge. 5.45 „De NCRV jubi leert". 6.15 Het Evangelie in Esperanto. 6.30 Geestelijke liederen. 6.45 De stem van de Chr. Vakbeweging. 7.15 Regerings-uitzending. 7.30 „Die schone Galathee", ouverture. 7.40 Van daag. 8.05 Gala-jubileum-concert. 10.45 Avond overdenking. 11.15 Veel gevraagde platen. RADIODISTRIBU HE-DIENST 8.30 VI. Br.: Concert 9.05 Gram. 10.10 Verz. progr. 11.00 Bioscoop-orgel. 11.30 NW DR: Alt, viool en piano. 12.00 Vr. Br.: Bont middagprogramma. 12 32 Vervolg middagpro- giamma. 1.15 Orgel met zang. 2.10 „Petticoat Lane". 2.55 Intermezzo. 3.00 Kalundborg: Wivex-orkest. 4.00-4.30 Eng. L.P.: Reg King ea orkest. 5.30 Kootwijk: Batavia. 6.00 Bero- münster: Orkest suite „Engiadina". 6.30 VI. Br.: oor de soldaten. 7.30 Filmmuziek. 8.00 Fr. Br.: Radio Var. met orkest en sol. 9.x5 In strumentale soli. 9.30 Eng. L.P.: „Over the garden wall". 10.00 Muzikale causerie met illustraties. 11.15 „Topic for to-night". 11.20 Exotische muziek. Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de jeuk bedaren, verfrist en sterkt de buidweefsels. GROTE TEXTIELDIEFSTAL Een partij textielgoederen ter waar de van 3000.o.a. 700 paar dames kousen, 93 meter zijden stof, twee damesmantels, vijf japonnen, zeven tig dassen, veertig overhemden en een partijtje damesondergoed, werd uit 't magazijn van de firma Storm A Ranke te Rotterdam ontvreemd. JAMES ROOSEVELT CANDIDAAT VOOR GOUVERNEURSCHAP James Roosevelt, de oudste zoon van de voormalig president van de Verenig de Staten, heeft bekend gemaakt, dat hij zich volgend jaar bij de verkiezin gen candidaat zal stellen voor het ambt van gouverneur van California. RIJWIEL MET HULPMOTOR VORMT NOG EEN PROBLEEM In appel behandelde de Leeuwarder Rechtbank een principiële zaak tegen een inwoner van Leeuwarden, die zon der rijbewijs een rijwiel met hulpmotor bad bereden. De kantonrechter had de man veroordeeld tot 6 boete, om ho ger beroep mogelijk te maken. De of ficier zeide deze strafzaak niet te be- g'ijpen, daar de wet geen andere keuze laat, dan een veroordeling uit te spreken. Hij eiste 1 boete. PATRICIA WENTWORTH 37 Justin kwam haar weldra gezelschap houden. Hij had zijn lunch gemist en had trek genoeg, om de uitstekende thee met toebehoren van zijn gastheer te waarderen. „Je nichtje komt hier dineren", zei Moira Lane. „Nee.... ik heb geen zin in gebak. Je behoeft me geen broodjes toe te steken alsof ik iets uit een die rentuin was. Hoe heet ze?" „Dorinda Brown". Moira trok haar elegante wenk brauwen op. „Een huis-, tuin- of keukenjuffrouw? „Ik weet niet, of je haar wel zo zou noemen", zei Justin flauwtjes. Ze lachte: „Waarom heb ik haar niet vroeger ontmoet? Je hebt haar achter de mouw gehouden. Ik houd niet van verrassingen! Je kunt het me beter nu zeggen.... Hoe ziet zij er uit?" Justin glimlachte. „Knap", zei hij en nam nog een kren- tebroodje. Na de thee ging men uit elkaar. De Mastermans verdwenen. Moira en Jus' tin gingen een partijtje „snooker" (soort potspel) spelen. Mrs. Tote begaf zich naar haar kamer. Een half uur later verscheen ook haar echtgenoot daar en ze had hem nauwelijks aangekeken, of ze wist, dat er wat aan scheelde Hij had zich blijk baar opgewonden en nu zou ze hem moeten kalmeren, opdat hij niet de hele avond zo zou blijven en die nacht geen oog dicht doen. Albert werd dik ker en het was niet goed voor hem, zich kwaad te maken; hij had zo'n korte nek en werd zo rood in het ge zicht. Toen hij binnentrad, sloeg hij de deur achter zicb dicht er stak da delijk van wal Hij zei, het niet te zul len verdragen, voor niets of niemand „Maar Albert „Houd op met dat „maar Albert", moeder, want ik ben niet in staat het te verdragen. Ik heb al genoeg uitge staan van iedereen, vergeet dat niet! En anderen zouden ook goed doen, dat niet te vergeten!" Lieve help. Albert was van streek, dat leed geen twijfel! Mrs. Tote kon zich niet herinneren, hem ooit zo op gewonden te hebben gezien sinds Allie hem verliet, om met Jimmy Wilson te gaan trouwen, wiens vader in de dagen PA STILLES VOOR van Clapham een winkel naast de hun ne had. Natuurlijk, Allie had wel een betere keus kunnen doen, toen Albert zoveel geld in de oorlog had verdiend. Maar ja, zo ging het Je bent maar eens jong en als je jong bent, schijnt geld er minder op aan te komen dan wanneer je niets anders hebt. Ze her innerde zich, hoe Allie was opgesto ven en haar vader had toegevoegd: Jimmy is goed en oppassend. Hij heeft een baan en ik ga met hem trou wen. We hebben uw geld niet nodig we kunnen zelf genoeg verdienen om van te leven. We zouden graag goede vrienden met u blijven, maar als u niet wilt, dan kan 't niet anders. In elk ge val gaan we trouwen." Ja, Albert was toen heel erg van streek geweest. En zo koppig als een muilezel. Allie en Jimmy hadden wel gedacht, dat hij zou bijdraaien, maar zij, mrs. Tote, had dat nooit gedacht. Zelfs niet, toen het kleinkind werd ge boren.... ofschoon hij haar toch „moe der" bleef noemen, er nimmer aan den kend, dat zonder Allie hij er nooit toe gekomen zou zijn. Intussen wendde zij zich weer tot Al- bert, die bleef uitroepen, dat hij 't niet zou verdragen en dat hij voet bij stuk zou houden. „Zeg dan, wat er aan de hand is". Ze noemde hem niet „vader", want dat zei ze nooit meer sinds Allie was weggegaan en hij haar naam niet meer wilde horen. Je kunt geen vader zijn zonder kind. En dus zei ze slechts; „Vertel me, wat er aan de hand is en loop niet zo mal heen en weerdat heeft geen zin". Nog rood in het gezicht en kort ademhalend, begon Albert verstaanbare taal te spreken. Hij liep nog steeds op en neer, opstuivend als hij aan de ene kant van het vertrek om moest keren voor de wastafel en aan de andere kant voor de kleerkast Mrs. Tote liet hem zo lang mogelijk zijn gang gaan. Zij ging niet accoord met zijn woordkeuze, maar als je een man, die boos was, niet „et uitrazen, zou het nog veel erger kun nen worden. Dus wachtte ze tot hij, naar zij dacht over 't hoogste punt heen was en zei toen met verrassende beslist heid: „Nu, Albert, dat is wel genoeg. Kom nu eens hier en vertel mij wat er aan de hand is. Om zo uit te pakkenje moest je schamen." Hij liet zich, boos en met woeste blik, naast haar op de divan zakken. Nog al tijd was hij woedend, maar hü had een voorgevoel van zijn toestand als zijn boosheid was verdwenen. Dan zou er koude leegheid.... en vrees overblij ven. Emily was een goede vrouw, maar te veel met zichzelf ingenomen. Ze was obstinaat Echter, ze zou nooit over zijn zaken praten en dat kon niet iedere man van zijn vrouw zeggen. Hij keek haar aan en zei op gesmoorde toon: ,,'t Is chantage, niets anders dan chantage." (Wordt vervolgd). I Een man van woorden en niet van daden is als een tuin vol on kruid. TENNYSON

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 7