oos CADEAUX VOOR IEDEREEN Oud-Handelsscholieren kwamen uit het ganse land Reünisten vierden een opgewekt feest HET PARFUMERIEPARADUS Ringers-gemeenschap huldigt jubilarissen Honderden Noren zoeken naar het vermiste Nederlandse vliegtuig Geschenken en warme woorden Regeling motorwedstrijden Verbroken belofte De firannii de kno Dle radio's, zij jagen allere< uit het huis. Een ieder d deren omgaat weet hoe rus een even noodzakelijke waarde is als eten en slap druk en woelig genoeg va De waterval van him levenc tert de gehele dag wat meer te stade dam een sti; huiselijke rust, waarin hun bedaren komt? In Amste vele kinderen 's avonds n wéér naar school: om hui te maken en te leren. Thi rustig plekje te vinden, de i zich geen vjjf minuten stil Maar zelfs dat huiswerk of helemaal niet geleerd wc ergste niet. Het bedenkelij] ergerlijke „morsen met gel eenmaal prof. Huizinga h< is het volslagen afstompe hoor en geest. De kinder niet meer horen, hun onder vermogen voor klanknuanc Alles moet luidruchtig liedje moet gebruld worden, gestamp begeleid. En tot b teren zijn zjj helemaal nii staat Eenmaal gewend aai schreeuwen, desnoods van trompet, bereikt een norm; ken woord niet eens meet dacht. Er groeit een geslac niet meer luisteren kan, nog maar aandacht heefl waai. Wat dit betekent aai en cultureel gemis in de 1 komst is nauwelijks te scl En met dit gemis aan vei luisteren gaat een ander in hand. Dat van het klak; onachtzamen van een geest taal aan toewijding, vakket spanning. Van het eenvoud: muziekje door een ar ensemble tot de Unvollendet beroemd symphonie-orke voor de radio de hoogste Recept van i MA i„;J DE FEESTELIJKHEDEN van een week geleden, toen de leerlingen van de Gemeentelijke Middelbare Handelsschool op zo grootse wijze het veertig jarig bestaan van hun school hebben gevierd, wat Zaterdag het moment aan gebroken, waarop zij, die de school reeds hebben verlaten, om zich in de handel of anderszins een bestaan te verwerven, naar Alkmaar zijn gekomen voor de reünie der oud-leerlingen. Zij kwamen uit onze stad, zij kwamen uit Schagen of Nieuwe Niedorp, maar ook uit Amsterdam, uit Den Haag of Rotterdam of Vollenhove. Zij zijn geworden tot gezeten burgers in de maatschappij en zij hadden elkander in jaren soms niet gezien. „Kerel, hoe maak jij het7 Nee maar, ■eg! Wat doe jij tegenwoordig?" Ze drukten handen links en rechts, ze stonden Vaak even te denken, maar altijd was daar weer de blik van herkenning en het ophalen van oude herinneringen. Zo was het bij de samenkomst op het station, bfl de officiële ontvangst op het Stadhuis, tijdens de zeer druk bezochte receptie in het Victory-hotel of tijdens het gezellig samenzijn in de dancing van de Har monie. Zo was het ook aan het diner en later tot diep in de nacht in alle zalen van het Victory,-hotel. En het mag geen wonder heten, dat, op voorstel van de heer L. Wouters een vereniging van oud-leerlingen nog tijdens de feestelijk heden werd opgericht en dat het vaste voornemen ontstond, elke vijf jaar weer samen te komen en een lustrum te vieren. dat althans over de kwestie van de huisvesting dit niet langer nodig zal zijn. Het nieuwe gebouw dat straks zal verrijzen, noemde spreker een mooi sluitstuk van de eerste veertig jaren. Het vertrouwen, dat het gemeentebe stuur in de Handelsschool heeft gesteld, is volkomen terecht geweest. De instel ling wordt gedragen door de aanhanke lijkheid van hen, die hier hun opleiding genoten. Burgemeester Wytema besloot met het uitspreken van de hoop, dal dit feest de bezegeling zal mogen zijn van die gevoelens, die de reünisten voor hun oude school koesteren. Dankwoord van de directeur Aanvankelijk stonden zij wat onwen nig tegenover elkaar, al die oud-leer lingen, tussen honderdvijftig en twee honderd in getal. De een kwam werke lijk in de handel terecht, de ander heeft een landbouwbedrijf, dat meisje, dat in 1922 met twee blonde vlechtjes op de voorste bank zat, heeft nu zelf drie kin deren met stroblond haar, een derde weer heeft de handel d, rug toegekeerd en zich op de journalistiek geworpen. En litterair Nederland kent, hem onder de naam Jan H. de Groot. Maar de band, die hen bond op deze Zaterdag bleek hecht en sterk. Zij waren niet meer Annie de Bruin of Jan Blokker. Zij waren allen leden van één grote fa milie. En dat hebben zij ondubbelzinnig bewezen. De feestelijkheden begonnen na de samenkomst op het Stationsplein met een wandeling naar het stadhuis, waar bij de stoet werd voorafgegaan door drie open rijtuigen met directeur en comitéleden met hun dames. In Alk- maars oude, statige raadszaal werd het gezelschap opgewacht door burgemees ter mr. dr. H. J. Wytema, die Vergezeld was door de wethouders Bakker en Van Slingerland en meerdere gemeen teraadsleden. „Deze reünie" zo zeide burgemeester Wytema, „is slechts ten dele een terugkeer van verre, want onder deze reünisten bevinden zich vele Alkmaarders. Dit echter doet aan de opgewektheid van dit feest niet af. Het gezegde: On revient toUjours son premier amour moge dan in dit ver band wat delicaat klinken, er zit toch veel waars in. Gij zijt, zo vervolgde de burgemeester, aan onze Handelsschool gevormd tot de succesvolle figuren, die ge nu zijt. En hier zijt ge samengeko men op het trefpunt, waar veel oude herinneringen zullen worden opgehaald. Het is een goede gedachte geweest, het veertigjarig bestaan te herdenken, om dat nu nog vele leerlingen, die bij de opening aanwezig waren, in leven zijn. Spreker memoreerde, dat in het be staan van de school veel strijd is ge voerd en het stemde hem tot blijdschap De directeur, de heer G. A. M. Snij ders sprak een dankwoord uit, waarin hij o.m. zeide, dat het leven van 'eder individu een opvolging van vallen en opstaan is. Ook bfj de Handelsschool is dit het geval. En altijd was het streven mooier en beter voor de dag te komen. Er zjjn wel eens inzinkingen gewéest, zo zeide de heer Snijders, maar altijd was het gemeentebestuur bereid, ver der te gaan op de weg, die veertig jaar geleden werd ingeslagen. De heer Snijders was dankbaar voor de erkenning, dat ook een Handels school recht op een eigen plaats heeft en hij gewaagde van zijn erkentelijk heid voor de altijd ondervonden steun In eén persoonlijk woord van oud-Rot terdammer tot oud-Rotterdammer zei de spreker iets van het streven dezer stad in Alkmaar te hebben teruggevon den en hij hoopte, dat ook in de ko mende jaren de school een periode van bloei zal mogen beleven, tot heil van Alkmaar en van heel Nederland, ja van de gehele maatschappij. Een der oud-leerlingen, de heer Blok ker haalde in een geestig speechje oude herinneringen op. Ons werd niet ge leerd. elkaar vliegen af te vangen, zei de spreker, maar eerlijk en rechtvaar dig te handelen. Dit drukt de gevoe lens van de oud-leerlingen voldoende uit. De receptie IN HET VICTORY-HOTEL had ver bolgens een receptie plaats, die zeer druk bezocht werd en waar tal van autoriteiten van de gelegenheid ge bruik maakten, hun opwachting te maken en directeur en leraren geluk te wensen met het veertigjarig be staan van hun school. Het woord werd gevoerd door de collega's van de heer Snijders, de heren dr. Hemelrijk, Klip pers, drs. Massink en de heer Schroe- vers, die ieder op hun eigen wijze hun waardering uitspraken voor de plaats, die de Handelsschool in Alkmaar in neemt. Drs. J. H. Massink, directeur van de Rijks H.B.S. stipte de betere toekomst aan, die voor de Handelsschool is weg gelegd, nu de instelling in een nieuw gebouw zal worden ondergebracht. Als aandenken overhandigde spreker een wandbord van Delfts blauw, dat een plaats zal krijgen in de nieuwe di recteurskamer. Dr. J. Hemelrijk, rector van het Mur- mellius-gymnasium kwam voor de dag met een speech, tintelend van humor. Veertig jaar is geen kroonjaar, zo zei de spreker, maar dit is het feest voor de reünisten. En zij kijken alleen naar hun eigen leeftijd. Zij willen de ande ren tonen, hoe geslaagd zij wel zijn ge worden. Wij, zei zeide dr. Hemelrijk, zijn eigenlijk kinderen uit één gezin, al zijn we dan wel eens stiefkinderen ge weest. Nu zijn we troetelkinderen. Spr. haalde herinneringen op aan vervlogen dagen, toen het Gymnasium in een oud pakhuis gevestigd was en de Han delsschool in een soort afgedankt loge ment. Als oudere broer (van 46 jaar) bood spreker als herinnering een boek werk naar keuze aan. De heer J. L. Küppers, rector van het R.K. Lyceum schonk een voorzitters hamer, welke gift geïnspireerd was door een vroegere gebeurtenis, toen spreker wel eens aan een spijker was blijven hangen, een bewijs, hoe slecht de Handelsschool wel gehuisvest was. De heer D. L. Daalder, directeur van de Middelbare Meisjesschool in Ber gen noemde zijn school het jongste kind. Pas twee jaar bestaat zij. Toch wilde spreker niet achterblijven en bood een door de meisjes Vervaardigd kussen aan, bestemd voor de direc teurskamer in het nieuwe gebouw. De directeur van de Rijkslandbouw- winterschool, de heer I. J. Schroevers wees er op, dat zijn instelling met de Handelsschool samen onder één dak zal komen. Spreker zeide, dat geen van beiden dat als een bezwaar zien. In tegendeel, de meest vruchtbare samen werking kan daaruit ontstaan. Ook de heer Schroevers bood een boekwerk aan. De heer Snijders beantwoordde de sprekers en wees er o.m. op, dat de handel ouder is dan de klassieke cul tuur, waarop de heer Hemelrijk had gezinspeeld. Daarom betwijfelde spre ker wie de oudste was, z:jn school of het gymnasium. Wat het samengaan van de Handelsschool met de RLWS in één gebouw betreft, de heer Snijders merkte op, dat het plan hiertoe van hemzelf was uitgegaan. Er is dus geen enkele reden, om te zeggen: Wat' gaan ze nu weer doen? De heer W. Voorthuizen sprak als voorzitter van de commissie van toe zicht en bood een kistje sigaren aan. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: De man die kwam dineren (tot 14 jaar onder ge leide); Victoria Theater, 8 uur: Straat der verleiding (18 jaar); Cinema Ame~ ricain, 8 uur: De geweldenaar (18 jaar) Gulden Vlies, 8 uur: Salzburger Ma rionettentheater. Waakt en Bidt, 3 5.30 en 7.3010 uur: Bazar ten bate van de Baptistengemeente. Doopsgezinde kerk, 7.30 uur: Interkerkelijke samen komst. Wapen van Heemskerk, 8.30 uur: Jubileumuitvoering St. Caecilia. A.B.B.-gebouw, samenkomst van In stituut voor Arbeidersontwikkeling. DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 7.30 uur: Voordracht avond door pianoleerlingen van Jan Couvée. Muziektuin, 2.30 uur: Lezing voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. Doopsgezinde kerk, 3 en 7.30 uur: In terkerkelijke samenkomst. om eventueel verhitte gemoederen weer tot bedaren te brengen. De heer De Wolf Peereboom voerde het woord na mens de oud-leerlingen. Als gecommit teerde bij de eindexamens had spreker altijd een goede sfeer kunnen constate ren. Als blijvend aandenken bood spr. namens de oudleerlingen een spaar bankboekje bij de Nutsspaarbank aan, met de bedoeling, dat het gestorte be drag zal besteed worden voor de nieu we school, in de vorm van een steen, een glas-in-lood-raam of welke blij vende herinnering dan ook. Ook deze sprekers werden door de heer Snijders beantwoord, waarbij spr. er op wees. nooit iets gemerkt te heb ben van toezicht. Hij wilde liever spre ken van een commissie van samenwer king en steun. Spr. zeide de bewijzen te hebben gekregen, dat de oud-leer lingen hun school niet hebben verge ten. Dat schenkt hem gevoelens van dankbaarheid. De heer Snijders zegde toe, dat de uiterste zorg zal worden besteed bij het kiezen van een passend geschenk. Uw gebaar, zo zeide spreker tot de oud-leerlingen, doet onze taak nog mooier worden, dan reeds het ge val was. En toen begon het feest eerst recht. Hiermede was het „officiële" gedeel te van de feestviering ten einde en be gaf men zich naar de dancing van de Harmonie om tot het diner gezellig sa men te zijn. En hier begon het feest eerst recht. Want hier werden de han den geschud en de schouders beklopt Hier herkende men oude vrienden en vriendinnen. Hier waren de uitroepen van vreugdig weerzien niet van de lucht. Onder de muzikale opluistering van Alkmaars uitnemende pianist Ton- ny Willemsen met zijn mannen is me nig glas geledigd en menige sigaret of sigaar in rook opgegaan. En velen had den deze uren nog gaarne willen rek ken. Want wie twintig, dertig jaar van school weg is, heeft veel te verhalen. Het vooruitzicht, dat de dag nog jong wa& en dat er des avonds nog gelegen heid te over zou zijn, de banden der vriendschap nog hechter te knopen deed mede de stemming stijgen en toen de heer Snijders om acht uur allen welkom heette aan het uitstekend ver zorgde diner in het Victory-hotel zag hij voor zich aan tafel één grote fa milie, waar de achternamen vergeten waren en waar men elkaar Jan en Jet noemde. De woorden van de heer Snijders, waarmede hjj Piet Cloeck (men spreekt nn eenmaal van Plet Cloeck) hen-»iie tot taf-l president en feestleider, wer den door een daverend applaus onder streept. De heer Cloeck begon met waarderende woorden te wijden aan mej. C. G. A. Andriessen, lerares Frans en aan de leraren G. Louwaars en D. A. Wittop Koning. Behalve met een toespraak huldigde spr. deze „oude gar de" ook met geschenken. De vertegen woordiger van het gemeentebestuur, wethouder R. Bakker, hield een rede, waarin hij het verheugend noemde, dat wij deze school bezitten. De omstan digheden zijn veel moeilijker geworden en daarom is het van groot belang, dat de leerlingen over gedegen kennis be schikken. De dichter Jan H. de Groot noemde zichzelf de minst geslaagde leerling van de Handelsschool, omdat hij verre van de handel bleef. Hij leeft uit in nerlijke bewogenheid en zijn gedichten mogen dan hier niet op z'n plaats zijn, de heer De Groot wilde toch zijn bij drage leveren in de huldeblijken en het gedicht „De Steeg" voordragen, dpt hij schreef uit indrukken van het Alkmaar van vroeger dagen. Zijn woorden wer den onder doodse stilte aangehoord en vormden een waardige onderbreking van de feestvreugde, die op hoge prijs werd gesteld. De heer Louwaars gaf blijk, te beschikken over die zeldzame eigenschap, die men zelfspot noemt. Zijn woorden werden herhaaldelijk door gelach begeleid en toen hij besloot met de woorden „Hier staat Pierewiet"' klaterde het applaus door de zaal. Verder werd het woord gevoerd door de heer Jan Roos, oud-leerling; door de heer S. W. Arntz, voorzitter van de Kamer van Koophandel, die de Han delsschool de legpenning van verdien ste dezer Kamer aanbood; door de oud leerling Wouters met het voorstel, een vereniging van oud-leerlingen te stich ten; door de heer Wittop Koning, die hulde bracht aan het comité voor het vele voorbereidende werk voor deze avond en door de directeur, de heer G A. M. Snijders, die alle sprekers be dankte. Ook de overleden concierge, de heer Jimmink werd met gevoelvolle woorden herdacht. De vereniging van oud-scholieren ontstond door een samenwerking van de heren L. Wouters, N. Maseée en P. Cloeck ne telt reeds 67 leden. De heer W. de Jong zal ieder, die wenst toe te treden, gaarne inschrijven. Na het diner werd een serie lantaarn plaatjes vertoond, door de heer Vlaan deren, belangeloos vervaardigd van oude foto's. En daarna begon als sluit stuk van het feest het geanimeerde bal. Het geheel werd opgeluisterd door muziek van Willemsen c.s., die werd afgewisseld door voordrachten en lied jes van Piet Cloeck en die medewerkte tot het welslagen van dit feest der oud- Handelsscholieren. Een feest, dat ove rigens pas eindigde, toen de Zondag al enkele uren oud was. Een feest van verbroedering dat alle deelnemers en dat waren er meer dan honderdzes tig nog lang zal neugen. Zaterdagavond heeft de Ringers-ge meenschap in het Gulden Vlies een passende hulde bereid aan een tweetal jubilarissen, in caSu mej. E. de Nooy en de heer J. Richardson, die beiden vijf en twintig jaar aan de Ringers Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. verbonden waren. Na het zingen van een welkomstlied betraden de beide jubilarissen met familie het podium, waar de heer H. Ringers als oudste lid van de directie hen allereerst compli menteerde. Ter wille van mej. De Nooy, die aanvankelijk dit jubileum in stilte wildé laten voorbijgaan, richtte de heer Ringers zich eerst tot de heer J. Richardson. In welgekozen bewoor dingen huldigde spreker de arbeids- lust en veelzijdige technische ontwik keling van de jubilaris, die aanvanke lijk cacaobrander zijnde, een gewaar deerde kracht voor meerdere techni sche werkzaamheden bleek, te zijn. De heer Ringers onderstreepte zijn waar derende woorden door de jubilaris een couvert te overhandigen en diens echtgenote met een prachtige doos bonbons en een bouquet te verrassen. Mej. De Nooy, die vijf en twintig jaar geleden haar aibeid begon aan 't bedrijf te Rotterdam, werd hierna ge huldigd, eveneens bij monde van de heer H. Ringers, In een vlotte speech vertelde spreker van de arbeidslust en het doorzettingsvermogen van de jubi- laresse. Tijdens het bombardement van Rotterdam, in de beruchte Meidagen, werd de woning van mej. De Nooy vernietigd. Zij wilde het bedrijf echter niet verlaten en vertrok naar Alk maar de fabriek te Rotterdam was eveneens met de grond gelijk gemaakt waar zij nu bijna tién jaar werk zaam is. Talloze moeilijkheden heeft Zij daarbij moeten overwinnen Oude herinneringen en de overgang 'van een grote naar een kleine stad hebben haar pad niet over rozen doen gaan, maar met grote zelfbeheersing heeft zij zich er doorheen geslagen, aldus de heer Ringers. Volledig in de Alkmaarse ge meenschap opgenomen ziet zij haar loopbaan als hoofdjuffröuw van de pakafdeling nu door dit jubileum be kroond. Met de beste wensen voor de toekomst overhandigde de heer Rin gers haar een enveloppe met inhoud en een bouquet. Achtereenvolgens voerden de heren T. Reymer namens de personeelsver eniging, Van Wely, chef de bureau en A. G. de Lijn mmens alle chefs het woord. Onder overhandiging van mooie cadeaux voor mej. De Nooy lectuurbak, plant en een Delfts blauw bord en voor de heer Richardson een salon lampekap vertelden de spre kers prettige dingen van beide jubila rissen. In eenvoudige bewoordingen bracht de jubilaris hierna dank voor deze huldiging en sprak de hoop uit nog vele jaren zijn arbeid in dienst van de N.V. te mogen en te kunnen voortzetten. Met nauw bedwongen ont roering sprak mej. De Nooy ten slotte haar dank uit. Zij vertrouwde de aan wezigen toe. dat zij toch dankbaar was voor dit eerbetoon en besloot eveneens met de beste wensen voor de toekomst uit te spreken. Hiermede was het officiële gedeelte van de avond geëindigd en, alvorens tot de opvoering van het blijspel van Q. Hersman „De nieuwe typiste" over te gaan, werd de aanwezigen rookge rei en een uitgebreid versnaperings- oakket uitgereikt, dat met kennelijk enthousiasme werd ontvangen. Alle goede dingen bestaan in drieën wetlhalve de Ringers' toneelgroep de aanwezigen het probleem ging stellen, dat van geen, via één, tot twee en tot slot tot geen typiste leidde. Vooron stond de bedoeling de bezoekers enige uren van prettige ontspanning te be zorgen, en met die gedachte voor offer heeft men het vroliik raedsel „Een nieuwe typiste" ongevat en ontwardt Er is prettig gespeeld en fris ge lachen en omdat nu niet alles rozen geur en manesehiin was. moet het ons van het hart dat de heren zich over het algemeen wat vlotter en vrijer van hun taak kweten dan hun vrouwelijke collega's. Au fond pretendeerde men geen beroenstöneel te zijn. maar. zoals we reeds schreven, de aanwezigen eni- »e uren uit de dageliiks sleur te halen. En dat is gelukt: en goed gelukt, zodat beide partijen tevreden op deze avond kunnen terugzien. De heren H. Ringers. T Weymer en C Bek dankten na afloop regisseur en tonelisten waarmee het slot van de avopd kwam waarna op muziek van 't ensemble Tonnv Willemsen de dans- lustigen hun hart konden ophalen. Leerlingenavcnden Dinsdag en Woensdag geven de leer lingen van d pianist Jan Couvée een concert in 't Gulden Vlies. Voor beide avonden is een uitgebreid en aantrek kelijk programma samengesteld. Nadat op 1 April 1948 het tarief der vermakelijkheidsbelasting was verhoogd tot 50 weigerden de personen, die zich tot dusver voor eventuele verlie zen garant hadden gesteld zulks verder te doen. De gemeente kon daarin berusten waardoor motorwedstrijden niet meer gehouden zouder. worden, de gemeente kon de wedstrijden zelf ter hand nemen of er toe medewerken, dat de V.V.V. de organisatie zelf kon voortzetten. De motorwedstrijden brachten aan zienlijke baten voor het Sportparkbe- drijf. Daar de meeste huurders van het Sportpark niet in staat zijn een ren dabele huur te betalen ontstaan tekor ten welke B. en W. met andere sport evenementen b.v. motorwedstrijden willen dekken. De commissie van bijstand had er geen bezwaar tegen als de commissie de exploitatie der motor wedstrijden zelf ter hand zou nemen en B. en W. hebben toen een regeling ge troffen waarbij de gemeente de plaats der garanten inneemt en de organisatie bij WV blijft. Binnen enkele dagen moest beslist worden omdat -nders de wedstrijd op 3e Pinksterdag 1948 niet kon doorgaan. Daar B. en W. reeds als beheerders van het Sportpark rugbywedstrijden en struisvogelrennen hebben georgani seerd meenden zij dat de regeling der motorwedstrijden ook tot hun bevoegd heid behoort. Er is practisch geen risico aan deze regeling verbonden in ver band met de goede sintelbaan, waar door wedstrijden ook bij minder goed weer kunnen doorgaan, terwijl de ver hoogde vermakelijkheidsbelasting het mogelijk maakt in een uitzonderlijk ge val het eventuele verlies te dekken. Ten aanzien van de regeling met het Sportparkbedrijf betreffende uitkering van een evenredig deel der vermake lijkheidsbelasting verwijzen B. en W naar de Memorie van Toelichting der begroting 1949. waaruit blijkt, dat de Raad zich met deze uitkering reeds had verenigd Een soortgeliike regeling was reeds getroffen met de paardensport- vereniging „Vooruit". B. en W. vertrouwen dat de Raad de getroffen regeling als een juiste daad van beheer zal erkennen. Zij menen, dat de gevolgde gedrags lijn betreffende de uitkering van een deel der geïnde vermakelijkheidsbelas ting aan het Sportpark moet blijven gehandhaafd zolang het belastingtarief 50 blijft en verzoeken nog de goed keuring van de Raad voor wat betreft de draverijen. B. en W. stellen ten slotte voor de regeling van de uitkeringen aan het Sportparkbedrijf over 1948 als nog vast te stellen bij de in ontwerp volgende begrotingswijziging en de be groting van het Sportparkbedrijf voor 1948 te wijzigen. Uitkering aan nabestaanden van onderwijzend personeel Verschillende onderwijzers-organi saties hebben verzocht aan de nagela ten betrekkingen van onderwijzers en onderwijzeressen bij het openbaar- en bijzonder onderwijs een uitkering te verlenen, gelijk aan het bedrag dat de overledene gedurende drie maanden onmiddellijk voorafgaande aan de dag van overlijden aan salaris heeft geno ten en deze uitkering ook te verlenen als de overledene kostwinner was voor zijn ouders, broers en/of zusters beneden 18 jaar. Volgens de L.O.-wet mag de ge meente aan leerkrachten der bijzonde re scholen geen uitkeringen doen an ders dan in de door de wet genoemde gevallen. Aan de openbare onderwij zers mogen evenmin toelagen boven hun jaarwedde worden verstrekt. B. en W. menen evenwel, dat dit niet geldt voor uitkeringen aan nabe staanden. Aangezien de gemeente ambtenaren wel een dergelijke uitke ring krijgen is het billijk dat ook voor de onderwijskrachten bij het openbaar en bijzonder onderwijs toe te passen. Daarin kunnen worden betrokken de leerkrachten in vaste dienst bij het lager-, voortgezet-uitgebreid en buiten gewoon lager onderwijs, als mede aan de vaste vakleerkrachten. De uitke ring kan verleend worden tot een be drag gelijk aan de door de overledene laatstelijk genoten bezoldiging, bere kend over een tijdvak van drie maan den conform de regeling voor het Ge- meentepersoneel. Twee Mitchells van Valkenburg opgestegen Op verzoek van de R. C. Rescue or ganisaties van Oslo en Göthenborg is vanmorgen om zeven over negenen een Mitahell van het 320 squadron van de marineluchtvaartdienst van Valkenburg opgestegen om te helpen zoeken naar het vermiste Nederlandse vliegtuig. Hef 320ste squadron is spe ciaal belast met opsporings- en red dingsdiensten. Er worden vliegtuigen door de Marineluchtvaartdienst ge reed gehouden om eventueel hulp te verlenen. De Noorse patrouilles, die reeds op zoek zijn naar het vliegtuig en in to taal verscheidene honderden personen sterk zijn, onderhouden contact door middel van walkie-talkies. Bij het aan breken van de dag zijn patrouilles uitgetrokken voor het naspeuren van de omgeving van de Oslofjord en het Skagerrak. Hedenmorgen te tien uur plaatselijke tijd stegen zes Noorse vliegtuigen op voor luchtverkenningen naar het ver miste vliegtuig. Nieuwe berichten van de politie van Drammen suggereren de waarschijnlijkheid, dat het vliegtuig verongelukt is in de streek van Hu- rum op de westlijke oever van de Os lofjord. Hier liggen namelijk onbe woonde gebieden van aanzienlijke uit gestrektheid De verkenningsvliegtui gen hebben opdracht gekregen hun ac tiviteit speciaal op deze streek te con centreren. Zowel militaire als civiele vliegtuigen nemen aan de verken ningen deel. Aan de luchtverkenning wordt ook deelgenomen door een Nederlandse Dakota, een Deense Dakota en een Deense Catalina alsmede door een Zweeds jager eskader Terwijl de kleine Noorse vliegtuigen, die niet met radio zijn uitgerust, de streek langs de Oslo fjord afzoeken, verkennen de grotere vliegtuigen de buurt van het Skagerrak en de Zweedse kust. Ook vaartuigen van de vloot zoeken de Oslofjord af Zweden heeft voorts nog de hulp van helicopteres aangeboden. Vanmorgen om half elf is van het vliegveld Valkenburg een tweede Mit chell opgestegen, die thans ten Oosten van de lijn SchipholGothenburg naar de vermiste Dakota zoekt. De Mitchell, die vanmorgen om vijf over negen opsteeg, zoekt ten Westen van deze lijn. Het geval-Otten blijkt nog onverkwikkelijker Yyu MOESTEN dezer dagen onza diepe afkeuring uitspreken over de manier, waarop het Nieuw Noord- hollands Dagblad publicatie had geg*. ven aan het droeve geval te Heerhugo- waard, waar een kind onder ongewone omstandigheden is overleden. Wjj we. zen er reeds op, dat uit naam van de heer officier van justitie tot de pers het dringende verzoek was gericht, zich van iedere berichtgeving te onthou den zolang niet het rapport van de politiedeskundige was ingediend. Im mers: tot zolang moest iedere heen- wjjzing naar een doodsoorzaak voor barig, ongefundeerd en mitsdien onbe hoorlijk worden geacht. Alle redacties gaven de autoriteiten dan ook hun woord, dat zij het ver- zoek van de officier van justitie zot», den inwilligen. Zo deed ook de heer Fr. Otten, de Alkmaarse verslaggever van het Nieuw Noordhollands Dag blad. Hjj heeft echter, op uiterst af keurenswaardige wijze, zjjn woord ge broken. Hi) publiceerde, terwijl aJle andere bladen zich, behalve aan hun woord ook aan de erecode van de fat soenlijke journalistiek gebonden wis ten. Het wil ons voorkomen,-dat dit op treden van één der redacteuren van 't Nieuw Noordhollands Dagblad zeer verre de grenzen van het tolerabele overschrijdt. Temeer is zulks het ge val, waar de heer Otten wist, dat de andere dagbladen publicatie achter wege zouden laten. Zulks is hem na melijk duidelijk medegedeeld door de commandant district Alkmaar der Rijkspolitie, mr. J. P. van der Steur. Bij schrijven van 18 November 1949 geeft de voornoemde commandant tegenover de dagbladen een uiteen zetting van de gang van zaken. Wij citeren uit deze brief het vol gende: ,.Ook met de redactie van het Nieuw Noordhollands Dagblad in de per soon van de redacteur Fr. Otten werd overeengekomen niets te publi ceren. Vandaar dat uiteraard de pu blicatie dd. 17 dezer voor mij aanlei ding vormde mij nader met de redac tie van het N.H.D. te verstaan, ten einde van die zijde te vernemen, waarom (zonder nadere kennisgeving aan mij) de gemaakte afspraak niet was nagekomen. De heer Otten ver klaarde mij daarbij dat hij bij nader inzien niet overtuigd was van de noodzaak of wenselijkheid in het al gemeen belang publicatie na te laten en uit dien hoofde tot de opneming van het bewuste artikel gekomen was, zonder mij van zijn gewijzigd stand punt nader te verwittigen. Door mij wordt de door de redacteur Otten ge volgde handelwijze, gezien in het licht van de met u gemaakte afspraken, ten hoogste betreurd". Aldus schrijft de commandant dis trict Alkmaar der Rijkspolitie, de of ficier der Rijkspolitie le klas mr. J. P. van der Steur. Het is duidelijk, dat de verslaggever Otten op bijna ongelooflijk sensationele wqze zijn woord heeft gebroken. Hij nam kennis van het dringende verzoek van de officier van justitie, hij nam kennis van diens argumenten, hij wist, dat de andere bladen niet zou den publiceren, hij beloofde óók niet te zullen publiceren en hjj deed het tóch. Hij diste zijn lezers een verhaal op, dat geen enkel algemeen belang kan dienen en dat slechts op de meest ruwe wijze het leed van toch reeds ernstig beproefde mensen kon verzwa ren. Deze man heeft zich hiermede schul dig gemaakt aan woordbreuk tegen over één der hoogstgeplaatste autori teiten in deze provincie. Die woord breuk wordt hem, in een tot verschil lende andere redacties gericht schrij ven, door de districtscommandant der Rijkspolitie in ronde woorden aange wreven. En wij vergissen ons niet al te zeer, als wij veronderstellen, dat de heer Otten zich te bevoegder plaatse voor dit gedrag zal hebben te verant woorden. Deze man nu ontziet zich niet, het Nieuw Noordhollands Dagblad, direct na deze daad, weer dienstbaar te ma ken aan zijn zucht tot inmenging. De heer Otten bemoeit zich namelijk in het N. Nh. Dagblad van Zaterdag met de uiteenzetting, die er tussen onze redactie en B. en W. van Alk maar heeft plaats gehad nopens een tweetal publicaties over openbare werken. Men vraagt zich in gemoede af: Wat doet hij in de kou? Mocht de heer Otten in de onge fundeerde en ijdele verwachting leven, dat onzerzijds aandacht zal worden besteed aan hetgeen hij belieft bijeen te schrijven, dan vergist hij zich. Wij willen met iedereen van gedachten wisselen, mits objectief en binnen de perken van fatsoen en redelijkheid. De heer Otten echter heeft dat recht verspeeld. Hij mag eerst dftn weer meepraten, als hij behoorlijk verontschuldiging heeft aangeboden voor zjjn optreden jegens de officier van justitie en Je gens de districtscommandant der Rijkspolitie en als hjj er bljjk van heeft gegeven te beseffen, dat beloften er zijn om gehouden te worden. Markfberichten LANGEDIJKER GROENT^NCENTRALE, Nov. 3000 kg Uien 24,10—24,50 en grova 22,50; 8000 kg Andijvie 14,50-21,20; 20.000 kg W. kool 6.40 en Succes 6.50—8.10; 16.000 kg Groene kool 15—22,40; 8000 kg Gele kool 5,40,-6,50; 10.000 kg Rode kool 5,50-9,70. NOORDERMARKTBOND, 21 Nov. - 10.000 kg. Andijvie 16.30-18.80; 1700 kg. Groene kool 13,40-19,80; 136.000 kg Witte koo! 5-7,80 en Succes 6,70-8,70; 500 kg A»rd- appelen: grove Bintjes 7. Souvereiniieii in die radio es even we kunnen elkaar nii Ik heb eens een familie deze zin elke bezoeker we De radio gaf daar wéér vo Die draaide de hele dag g, uit de luidspreker (en dat •n het gebeurde zelfs mee de familie vergat de ki draaien bij het naar bed de buren een wekker uit Ik hield dit overigei Iflke huisgezin altjjd vi zondering, maar langzamer hun gedrag regel te w geeft zo'n kaal Idee, een «onder geluld. Zo'n speler echt wel gezellig, je kunt ■ant aardappelen bij schil afnemen en eten en prate En zo'n nummertje muzie zinnen nog een beetje: d tegenwoordig al somber g Het zijn nog de ergsten praten. Er zjjn vandalen, d spreker de volle zeventien kaankracht laten razen, z consideratie voor de nacht buurkinderen of de dagri buurman, die radeloos pro zen of te studeren of enigt pier vol te schrjjven. Zij 1 radio meer: zij hebben zui luidsmachine in huis, die voorgekomen in de grote gevoelige buren de straat een zenuwinrichting binne Misschien dat een nieuwi van de hinderwet hun v heid eindelijk strafbaar ren. Maar de matige lav de luisteraars m-t de uit g sleur altijd maar door neu dio hebben niet minder s zozeer tegenover de omwc wei tegenover hun eigen g HOLLANl Een komkommer, 3 tomate; water, l/9 liter melk, 300 gr gesnipperde uien, 1 fijn gesi 25 gram boter, 50 gram vet rijst, 125 gram bloem, 4 bouil zout, peper en wat gehakte p Schil de komkommer en s op een rauwkustschaaf aan k pers; schil de tomaten en harde stronkjes met het zaad aan kleine stukjes. Maak van de melk en klontvrij papje. Breng het g het water aan de kook en minuten zachtjes koken Nee hakt uit de bouillon en do een vork uiteen. Maak het vet warm fruit ui snippers, werp hierbij de mer, laat nu zachtjes koken I en de komkommer gaar zijn. Roer er dan het mengsel en melk bij. iaat de soep zacl koken onder toevoeging van gehakt en de tomaat. Breng smaak met de opgeloste bot jes. eventueel wal zout en p. er bii het opdienen wat geh; selie door. Dien er wat dunn brood bij. N.B. Geef na deze soepmi warme melktoespiis. rijstenbr nenkoek met stroop.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2