Slechts een jongetje overleefde de ramp met de Dakota PH-TFA 4 Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Amerikaans en Brits zakenman in Budapest gearresteerd Een aanval op Amerika, is een aanval op Europa Woensdag 23 Nov. 1949 146e Jaargang No. 276 DAGBLAD VQOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Arbeiders vonden hei wrak in de bossen aan de Osloljord Russen namen wagon met post in beslag Schuld aan spionnage bekend Franse politici tegen Duitse herbewapening Verklaring van generaa Bradley AggressieveVan Dam versloeg Marcel De gong redde Fransman van k.o. ■ssa BtJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter v'raag en aanbod tot 15 woorden I 1— elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t t— per kwartaal plus Incassokosten J^ADAT bijna twee etmalen gezocht was naar de vermiste Dakota PH-TFA van de Aero Holland hebben gistermorgen twee Noorse arbeiders, leden van de „Burgerweer", het wrak gevonden op de westelijke oever van de Oslofjord, vijf kilometer van Storsand en een kilometer van de boerderij Elgtorngaard. Van de vijf en dertig inzittenden van het vliegtuig heeft slechts het twaalf jarige jongetje Izaak Allal de ramp overleefd. Hij werd overdekt met roet, rook «n olie, beklemd tussen twee stoelen, in de staart van het vliegtuig gevonden. De rest van het toestel was geheel uitgebrand. Toen hij gevonden werd, kon Izaak aanvankelijk niets anders uitbrengen dan: „Wij draaiden in kringen rond"... Doch later toonde hij zich volgens zijn redder, de Noor Hilding Mar- tinsen, opmerkelijk monter en weigerde op de draagbaar te gaan liggen. Wel had hij erge honger en vroeg om eten. Hij kreeg toen chocolade, sinaasappel- en vruchtensap. De jongen bleek, na naar het zieken huis te Drammen te zijn vervoerd, niet ernstig gewond te zijn. Hij had een die pe snijwonde boven zijn rechteroog en enkele schrammen op zijn gezicht. Aan de doktoren en verpleegsters deed hij een omstandig verhaal. Hij geloofde, dat alle anderen op slag gedood wer den, toen het vliegtuig tegen de grond sloeg. Een patrouille van de Noorse Heim- weer, die sinds Zondagavond onafge broken de westelijke oever van de Os lofjord had afgezocht, stootte gister morgen om half acht op de wrakstuk ken van de PH-TFA. De los-arbeider Hilding Martinsen was de eerste, die het vliegtuig ontdekte. Buiten het vlieg tuig, dat op zijn kant ligt. vond men verkoolde lijken. De hete as maakte het eerst moeilijk een nauwkeurig on derzoek in te stellen. Kort daarna ging men, afgaande op licht gekreun, de jongen bevrijden. Verscheidene dragers van de lichamen der slachtoffers van het ongeluk ver dwaalden in de dikke mist. die over het gehele gebied lag. Het toneel van de ramp ligt bij een groot moerasge bied. Hierdoor werd de taak van de redders er niet gemakkelijker op. Twee hunner beleefden kort voordat zij het vliegtuigwrak vonden, een hachelijk ogenblik. Grote rotsblokken van 400 tot 500 kg. kwamen plotseling in beweging en rolden met donderend geraas naar beneden. De mannen kon den juist op tijd op zij springen. Reeds 31 lijken geborgen. Tegen zes uur 's avonds had men de lijken van 25 kinderen en 6 volwasse nen uit het wrak van het vliegtuig naar een boerderij gebracht. Daarna moest het bergingswerk wegens de duisternis en het moeilijk begaanbare terrein gestaakt worden. Er zijn wach ten bij de verongelukte machine ge plaatst. Vandaag zullen de laatste drie lijken naar beneden vervoerd worden. Alle lijken zijn in rijen in de grote schuur van de boerderij neergelegd. Slechts enkele lichamen waren volko men verkoold. De gezichten van de kinderen waren over het algemeen on beschadigd, hoewel de lichamen ver wrongen waren. De lichamen der vol wassenen waren veel erger verminkt, enkele zelfs onherkenbaar. Alle kinde ren hadden kortgeknipt haar en droe gen korte broekjes en sokken De dra gers hadden anderhalf uur nodig om de lijken van de plaats des onheils naar de boerderij beneden te vervoeren. Namen Gisterenavond werd ons een lijst ver strekt welke de namen bevat van de- De 12-jarige Izaak Allal, die als enige der inzittenden van de Ne derlandse Dakota, die bij Storsand in Noorwegen verongelukte, op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapte. Deze foto werd gemaakt kort na zijn redding uit de wrak stukken van het vliegtuig. (AnpTELEfoto) WEERBERICHT Verwachting tot Donderdag avond: Overwegend zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen en vannacht hier en daar tijdelijk mist. Meest matige wind aanvan kelijk tussen Zuid en Oost, later uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in tempera tuur. genen, die volgens het comité van uit zending te Tunis in het vliegtuig zijn gestapt. Namen, waar wij stil en be drukt naar staren, namen, die steeds weer onze gedachten leiden naar dat gene, wat zich in dat eenzame, donkere door mist en regen omsluierde Noorse berglandschap moet hebben afgespeeld. Rachel, Joseph, Jacqueline, Colette, Winston, Robert, DanielZij staan er nu zo vreemd op dat witte papier. Slechts achter Isaac Allal de simpele mededeling: „Overlevend gemeld Vele familienamen zijn gelijkluidend en doen sterk vermoeden, dat meer dere kinderen uit dezelfde gezinnen zijn omgekomen Vermoedelijke toedracht. Deskundigen, die het ongeluk trach ten te reconstrueren, denken, dat de Dakota bij haar pogingen om op het vliegveld Fornebu bij Oslo te landen met een vleugeltop de hoge bomen van het bos heeft geraakt, door de bomen ploegde en tenslotte in een steengroe ve neerstortte, waar een motor exploi- deerde. Op het volgende ogenblik brak „Ik kan hei niei begrijpen.. „Ik kan het niet begrijpen", zeide gisteren(Dinsdag)middag gezagvoerder Thorvald Anderson, toen hij met de andere Aero Holland-Dakota uit Zweden op Schiphol terugkeerde, na zijn passagiers eveneens een aantal Joodse kinderen veilig in Scandinavië te hebben gebracht. „Zij moeten, zoals ik, diverse meldingen over het weer hebben ontvangen. De piloot kende het vliegveld Fornebu. Het was een goede crew bij elkaar en het wa ren zulke beste kerels", voegde hij er aan toe. „Ik kan het niet begrijpen. Gezagvoerder Anderson zou hedenmorgen weer opstijgen om de directie van Aero Holland naar Noorwegen te vliegen. LILLESTROM brand uit, waardoor de passagiers wer den verrast. Tengevolge van een bot sing met een bergwand werd boven dien de gehele voorzijde van het vlieg tuig zwaar beschadigd. Er is een officiële commissie van on derzoek gevormd, die het werk van daag zal beginnen. Alle instrumenten van het vliegtuig, motoronderdelen en documenten, die werden aangetroffen, zijn zorgvuldig ingepakt om ze niet verloren te laten gaan. Brits protest Generaal Bourne, de Britse comman dant van Berlijn, heeft een „krachtig protest" ingediend bij de Sowjetrussi- sche autoriteiten tegen het feit, dat de Sowjets op 17 en 18 November de snel trein van Hannover naar de Britse zo ne van Berlijn hebben aangehouden, De eerste maal hielden de Russen de trein bij Marienborn aan en openden op bevel van een Russische officier een verzegelde postwagon. Zij bedreigden de daarin aanwezige postambtenaar met arrestatie en namen de gehele wagon in beslag. De volgende dag deed zich wederom bij Marienborn een dergelijk incident voor. In zijn protestbrief noemt generaal Bourne de Russische actie een schen ding van de overeenkomst van New York van Mei 1949 en van de overeen komst, die de Grote Vier op 20 Juni te Parijs aangingen over de vergemak kelijking van het personen- en goede renverkeer tussen de Westelijke zones en Berlijn. Bourne vraagt de Russische autoriteiten om onmiddellijke terugkeer van de postwagon en zijn inhoud en om de verzekering, dat dergelijke inciden ten niet meer zullen voorkomen. Het Hongaarse departement van Bin nenlandse Zaken heeft Dinsdag be kend gemaakt, dat Robert Vogeler, de Amerikaanse president van de Inter national Standard Electric Company en Edgar Sanders, de Britse plaatselij ke vertegenwoordiger van de maat schappij, wegens spionnage zijn ge arresteerd en hun schuld bekend heb ben. Ook werden andere arrestaties be kend gemaakt, waaronder die van Imre Geiger, de algemeen directeur van de Hungarian Standard Electric Company een dochtermaatschappij van de Amerikaanse onderneming die getracht zou hebben illegaal de grens over te steken. Ook hij zou be kend hebben, dat hij zich aan spion nage en sabotage op grote schaal had schuldig gemaakt. Op grond van zijn bekentenis zou men zijn overgegaan tot de arrestatie va" Vogeler en Sanders. Doodvonnis voltrokken Bij K. B. is afwijzend beschikt op de ingediende gratie-verzoeken ten be hoeve van K. P. Berg, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bij zonder Hof te Amsterdam, Het vonnis is inmiddels voltrokken. Onder grote belangstelling van de leden van het parlement en van de zijde van het publiek is Dinsdag het debat in de Franse Nationale Verga dering over de buitenlandse politiek geopend. Dit debat wordt als de be langrijkste gedachtenwisseling over de Franse buitenlandse politiek beschouwd sinds het einde van de oorlog. Waar schijnlijk zal de minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, morgen antwoorden, terwijl premier Georges Bidault het debat zal sluiten. De mi nister van staat Teitgen zeide 's mor gens op een perslunch, dat „Frankrijk niihmer aan de kant zal staan, waarbij zich ook een herbewapend Duitsland bevindt". De eerste spreker in het debat was de rechtse afgevaardigde generaal Aumeran, die scherpe critiek oefende op de Brits-Amerikaanse politiek inza ke Duitsland en de Franse regering laakte, omdat zij zich accoord ver klaard had met de overeenkomsten van Londen en Washington. De overeen komsten van Londen luidden volgens hem de doodsklok over een juiste po litiek t.a.v. Duitsland. Frankrijk dien de geen „minderwaardigheidscomplex" te hebben ten opzichte van zijn bond genoten. Bekend musicus maakie burengerucht Joseph Goodman, wiens uitvoering van een sonate voor fluit en piano op Zaterdag j.l. de bijval der critici ver wierf, versdheen twee dagen later voor een gerechtshof te New York Zijn buren beweerden, dat zijn piano oefeningen „nadelig waren voor de openbare gezondheid, daar hij zonder ophouden speelde". De rechter ried Goodman aan, een minnelijke schik king met zijn aanklagers te treffen, hetgeen hij echter weigerde. Thans zal hij opnieuw voor de rechter verschij nen. De geheel vernielde en uitgebrande Renault, die gistermiddag op een on bewaakte overweg te Heiloo door een trein gegrepen werd. (Zie Stad en Omgeving.) Leger nu voor Duitsland nog van weinig waarde Een handelsverdrag tussen Neder land en Ierland zal Vrijdag onderte kend worden. ,iZo lang Duits land economisch nog niet sterk en politiek nog niet stabiel en demo cratisch is, zou een militaire macht voor dit land van weinig waarde zjjn", ver klaarde generaal Omar Bradley, de voorzitter van de gezamenlijke staf stafchefs en van de militaire commis sie van het Atlantisch Pact, gisteren Franse blad „Le Monde" te Washing- tegenover een correspondent van het BRADLEY De zaal van de Haagse dierentuin was totaal uitverkocht toen Luc van Dam Dinsdagavond voor het eerst sinds 10 Mei weer in de ring trad. Met span ning hebben de boksliefhebbers in Europa, en speciaal die in Nederland, uitgezien naar het moment waarop Vap Dam zjjn handschoenen weer zou aan trekken. Kid Marcel was zijn eerste tegenstander, een geroutineerde rot die het onder andere heeft gepresteerd om maar nauwelijks op punten van Marcel Cerdan te verliezen. Deze Kid Marcel is gisteravond gewogen en te licht bevon den om Luc van Dam ernstig in gevaar te kunnen brengen. De Fransman ver loor met een ruim puntenverschi) van een Luc van Dam die tien ronden lang in de aanval was. Het eindoffensief van Van Dam was zo machtig dat het weerstandsvermogen van de oersterke Fransman hier tegen bijna niet bestand was. Kin en kaak van Marcel werden met felle linksen en rechtsen gebombardeerd en toen de gong voor de laatste maal klonk stond hij te wankelen op zijn benen. Het was stellig zo dat de gong hem nog op het laatste moment van een k.o. redde. De rentree van Luc van Dam was al leszins succesvol hoewel hij zich zal moeten realiseren dat deze overwinning nog niet wil zeggen dat hij er meteen al weer in is. Hij had nog niet de juiste maat te pakken, zijn dekking was nog niet ideaal en de bliksemsnelle upper cut,, eens zijn sterkste wapen, gebruikte hij slechts sporadisch. Na een gedwon gen rustperiode van zoveel maanden is dat zeer goed te verklaren en het is Jn October van het vorig jaar is in het gezin G. te Venray een baby geboren, die slechts 6.6 ons woog, dus maar iets meer dan een pond. Maan denlang is het wurm in het ziekenhuis verpleegd met kunstmatige voeding en alles, wat daarbij nog komt kijken en nu onlangs kon het naar de ouderlijke woning terugkeren. Voor zover valt na te gaan heeft de baby veel van zijn achterstand ingehaald en zal hij geen delige gevolgen ondervinden van zijn zijn minimale geboortegewicht. En nu is Zondag in 't zelfde gezin 'n baby van acht en een half ons geboren en begint het spelletje van voren af aan. Een Nijmeegse student is veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf omdat hij zijn paspoort had vervalst en de douane had beledigd. Hij heeft namelijk aan die ambtenaar een brief geschreven, waar in hij veronderstelde dat, als Schiller nu had geleefd, hij door contact met de douane tot het dichten van „Die Rau- ber" zou zijn geïnspireerd Hetzelfde jongmens werd verleden week veroor deeld tot vier maanden, waarvan twee voorwaardelijk wegens het smokkelen van nylonkousen. JAr Grey Walter van het Neurolo gisch instituut van Bristol be weert, dat hij „denkend speelgoed" iiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiMiuiiiii! heeft uitgevonden. Volgens dr. Walter kan 't speelgoed, dat ongeveer 45 cm lang is en schildvormig, eenvoudige trucs onthouden, die in een geheugencel worden opgeborgen en later gereprodu ceerd. Het kan dansen, lopen, springen, dingen, die het in de weg staan, ontwij ken en als het moe is, slapen. Wanneer het geïrriteerd is, geeft 't een electri- sche schok. Het heeft een hekel aan koud weer, is gauw bang en heeft zijn eigen voorkeur en afkeur. Dr. Walter Nou zie je zelf, dat hue van Dam weer in vorm is/ verklaarde, dat het speelgoed naar een dier is nagemaakt en dat zijn gedrag „begrijpelijk, maar niet te voorspellen" is. Het zou Kerstmis 1950 voor 10 op de markt kunnen worden gebracht. Be grijpt ge nu, vrienden, dat een ander woord voor neuroloog: zenuwarts is? Om de riebel van te krijgen. Ik doe niet mee. Mijn dochter krijgt een pop met slaapogen. Daar heeft ze meer aan. Tn Venray, de plaats van de veder gewicht baby's, gebeurt nog meer Daar komt in navolging van Zaltbom- mel (ge weet wel, waar ze torenspitsen maken) een jeugdgemeenteraad. De jongelui zijn al in ernstige onderhande ling met de burgerlijke overheid. Zo'n bericht doet verheugend aan en 't spijt me werkelijk, dat ik alweer met een domper moet komen. In de stad Birmingham in de Amerikaanse staat Alabama zijn schoten gelost op drie negers, die waren gaan zitten in de af deling van de tram, die alleen voor blanken is gereserveerd. Zullen ze daar dan nooit wijzer worden? En een Duits bijzonder Hof heeft de S.S. bri- -adn -ensraal Jacobson gedegradeerd (of is 't gepromoveerd?) van oorlogs misdadiger tot „licht geval". Er is nu eenmaal niets veranderlijker dan een mens. eigenlijk zo dat men zich moet ver wonderen dat er nog niet meer gebre ken aan zijn boksen kleefden. Opval lender was echter dat Van Dam in zijn gevecht tegen Mid Marcel verwonder lijk aggressief was. Veertien dagen ge leden vertelde trainer Kourimsky ons dat zijn poulain altijd te weinig aggres sief was geweest en dat hij daar ver andering in zou brengen al zou de on derste steen boven komen. Nu, Kou rimsky is daar wonderwel in geslaagd en als Van Dam alle voordelen van deze aanvallende tactiek had toegepast zou Marcel het gevecht zeker niet staande hebben beëindigd. Hoe het zij, het vertrouwen dat Suzanne van Dam en Kourimsky vorige week uit spraken neeft Luc zeker niet beschaamd en het is wel duidelijk geworden dat hij een belangrijke stem in het kapittel zal krijgen bij de verdeling van de titels van Europees wereldkampioen. Giel de Roode heeft op deze avond tegen de geduchte Marokkaan Dery precies de partij gebokst die men van hem verwachten kon. Hij was moedig als steeds, bereid om een slagwisseling aan te gaan, snel ter been en bokste vaak prachtig „en ligne". Giel de Roode bokste van begin tot einde met zijn bekende vuur en strijd lust en gaf alles waarover hij te be schikken had. Was dit ook voldoende om hem de zege te bezorgen?De jury meende van wel en kende hem tot schier algemene verbazing en zelfs verontwaardiging de zege toe. ton. Wanneer de problemen van de verhouding tussen Duitsland en zqn buren en van het economisch herstel van Duitsland zijn geregeld, kunnen wij overwegen of de Duitsers geschikt zijn voor het hebben van een militaire macht. Bradley was van mening, dat Duitslands buren een groot deel van Duitslands problemen moeten oplos sen. Oorlog in de nabije toekomst noem de Bradley „niet waarschijnlijk, doch helaas wel mogelijk". „Indien oorlog zou komen" moeten wij gereed zijn voor het gebruik van represailles met atoombommen als de aanvallende mo gendheid deze ook gebruikt". Hij zeide, „dat de atoomexplosie in Rusland onze plannen voor een collec tieve verdediging niet heeft veran derd". Het Atlantisch Pact. Een der doeleinden van het Atlanti sche Pact achtte Bradley „te verzeke ren dat wederzijdse hulp in voldoende ma,te zal worden verschaft om snel en doorslaggevend te zijn". Na te hebben verk-sard, dat het Amerikaanse volk zijn wil heeft ge toond om Europa te helpen by de handhaving van zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit, verklaarde Bradley van mening te zijn, dat de Europese landen in toenemende mate moeten gaan beseffen, dat de verdediging van de Ver. Staten essentieel is voor de veiligheid van West-Europa. In ande re woorden, alsdus de generaal, als Chicago, Detroit of de Amerikaanse Westkust ernstige aanvallen zou den krijgen te verauren, moeten de Europeanen begrijpen, dat de verdedi ging van deze grote industrie-centra in grote mate deel uitmaakt van de verdediging van Europa. Maeai De 63-jarige Duitse chemiker Paul Muller, die met zijn 18-jarige doch ter Aga precies een maand ge leden op weg naar Brazilië in Engeland strandde, is thans weer op die basis teruggekeerd. Door de ruwe zee zagen zij zich, evenals een maand geleden, genoodzaakt hulp in te roepen om veilig de Engelse kust te bereiken in hun 16-voets boot. Paul en Aga Muller zeggen Norman Morrison (links) van de Falmouther reddingboot hartelijk dank voor zijn hulp. SOUVEREINITE5TS- OVERDRACHT 6 December in de Tweede Kamer Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer is gistermiddag be sloten het wetsontwerp inzake souve- reiniteitsoverdracht aan Indonesië in de afdelingen te onderzoeken op Vrij dag 25 November des voormidags te 11 uur. De stof van het wetsontwerp zal worden verdeeld over vier commissies. Donderdag zal de Kamer geen open bare vergadering houden. De behande ling van de begroting van Economi sche Zaken wordt uitgesteld tot Dins dag 29 November. Het ligt in de be doeling het wetsontwerp inzake soeve reiniteitsoverdracht zo mogelijk in de openbare vergadering van 6 December aan de orde te stellen. Gisteren is het wetsontwerp „Over dracht van de souvereiniteit over In donesië" aan de Tweede Kamer aan geboden, ondertekend door het gehele kabinet. In de memorie van toelichting wordt o.a. geconstateerd, dat naast het accoord, de nieuw geschapen sfeer van vertrouwen en onderlinge waardering wellicht nog belangrijker is. Amerika heeft 2800 B-29 toestellen De Amerikaanse B-29 toestellen zou den desnoods in een tijdsbestek van twintig minuten tot een uur het grond gebied van een eventuele vijand kun nen verwoesten, verklaren deskundige kringen van het ministerie van lands verdediging te Washington. Men ontkent, dat het tijdelijke vlieg verbod, dat slaat op sommige groepen B-29 vliegtuigen, enigerlei wijziging zou brengen in de Amerikaanse strate gie. De Amerikaanse luchtstrijdkrach ten beschikken thans over ten minste 400 B-29 toestellen in vaste dienst. Bo vendien beschikt men over 400 vervan gingstoestellen en een reserve van 2000 B-29 vliegtuigen. Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Indonesië zeven le den van het KNIL zijn gesneuveld.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1