P.O.A. n.v. HUiBEKIS.Payilep KOSTER Novembt Stad en Omgeving, AGENDA Sint Nicolaas komt Vijf-en-twintig jaar Volksuniversiteit Een voordrachtavond van Max Croiset Aankoop van een z.^. Oostenrijkse school Request aan de gemeenteraad PAYGLOP Baby-sitters De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom voor Dames-, Heren en Kinderen Heiloo West - Gr aft dijk Op de DONDERDAG 24 NOVEMBER 1949 De Volksuniversiteit jubileert. Op de 28ste November 1924 werd besloten tot de oprichting van de V.U. en deze nuttige culturele instelling zal deze maand dus 25 jaar bestaan. Het bestuur onthoudt zich van een feestelijke herdenking, doch heeft niettemin gemeend een speciale avond te moeten aanbieden aan allen, die in haar arbeid belang stellen. Voor ver dere bijzonderheden verwijzen wij naar elders in dit nummer. Op Woensdag 30 November, des avonds 8 uur, zal de bekende voor drachtkunstenaar Max Croiset voor de VU. zijn nieuwste voordracht hou den, getiteld „Spel in de Ochtend- schemer", in een bewerking van Arthur Schnitzler's prachtige novelle De heer Croiset oogst met deze voordracht buitengewoon veel succes De pers is éénparig vol lof over zijn uitzonderlijke prestatie, waarbij de kunstenaar op de wijze, zoals Char lotte Kohier dit doet, Schnitzler's ver haal voordraagt. Voor hen, die deze novelle niet ken nen, laten wij hieronder in het kort de inhoud volgen. Luitenant Wilhelm Kasda van het leger van Keizer Franz Joseph (pim. 1900) krijgt op een Zondagmorgen een vroegere kameraad op bezoek, die enige jaren geleden wegens speel schuld de dienst moest verlaten. Deze aan lager wal geraakte man heeft fraude gepleegd en smeekt Willy hem te helpen. Willy heeft nog honderd gulden op zak en zet deze voor zijn oude kameraad op het spelof is het een voorwendsel zélf te kunnen gokken? Hij verliestelf duizend gulden, die hij van de winnaar tijdens het spel leende. Deze ereschuld dient binnen 24 uur te worden voldaan of hij is evenals zijn vroegere vriend in het leger onmogelijk geworden. We volgen Willy de twee laatste dagen van zijn leven. Met het lot van zijn Vriend voor ogen kiest Willy de dood hoewel de enige figuur onder de vele met wie wij kennismaken, die tot waarachtige vriendschap in staat is. het vroegere bloemenmeisje Leopol- dire, nog tijdig voor zijn redding had gezorgd. De wijze, waarop Max Croiset deze novelle voor het voetlicht brengt is uniek. Moge een volle zaal de beloning zijn voor deze keuze en de waardering weergeven voor het culturele werk. hetwelk de V.U. in de afgelopen 25 jaren haar leden heeft geboden. De gemeente heeft de minister van Onderwijs medegedeeld gaarne voor aankoop van een Oostenrijkse school (een houten schoolgebouw) in aan merking te willen komen. In afwach ting van de beslissing zijn onderhan delingen gevoerd met de besturen der R.K. Jongens- en Meisjesscholen welke voor een dergelijke school in aanmer king meenden te komen. Het bestuur der vereniging Sint Joseph voor de R.K. Jongensscholen stelde er geen prijs op indien het bestuur der R.K Meisjesscholen dit gebouw wenste Laatstgenoemd bestuur wil deze school aanvaarden. Op 21 October heeft de minister bericht, dat aan onze ge meente een dergelijke school was toe gewezen. Inmiddels is een verzoek ingekomen van het bestuur der R.K. Meisjes scholen alhier om over te gaan tot stichting van een gebouw voor een op te richten R.K. school voor gewoon L.O., waarover B. en W. nader zullen adviseren. Het is de bedoeling van het bestuur der R.K. Meisjesscholen, dat de gemeente tot aankoop van een z.g. Oostenrijkse school overgaat. Ten einde zo spoedig mogelijk tot aankoop te kunnen komen is het nodig, dat de raad thans reeds een bedrag voteert. De kosten van het schoolgebouw, in clusief het opstellen en bouwen daar van op een nader aan te wijzen terrein bedragen f 84.000. B. en W. stelden de raad voor hun een voorlopig crediet van f 100.000 te verlenen. De bewoners van de huizen aan het eind van de Stationsweg hebben zich dezer dagen met een request tot de gemeenteraad gericht. Aan dit verzoek schrift ontlenen wij het volgende: Als bewoners van de huizen aan het einde van de Stationsweg, brengen wij onder uw aandacht, dat het wegdek van genoemde straat zich in een erbar melijke toestand bevindt. De huizen schudden op hun grondvesten als er een auto door de diepe kuilen rijdt. Te meer klemt dit. daar er ieder uur min stens tien bussen passeren. Reeds her haalde malen zijn de kuilen met grind gedicht, doch dat helpt niet Zelfs spat de modder en het grind geregeld tegen de ruiten, zodat de kans dat zii bre ken, niet uitgesloten is. Ten einde raad wenden wij ons tot uw College, opdat aan ons billijk verzoek tot afdoende verbetering van het wegdek eindelijk gevolg gegeven worde. Onder het request zijn dertig hand tekeningen geplaatst. Voor de 39e keer orgauiseert de Alkmaarse afdeling van de Ned. Onderwijzers Vereniging het St. Nicolaasfeest. Bergen werk zijn verzet door onze onderwijzers en onderwijzeressen en thans kan verklaard worden, dat onze jeugd een prachtig feest staat te wachten. Maar daar over straks meer! Allereerst een ernstig woord tot U. lezers. St. Nicolaas heeft bericht, dat hij gaarne de Alkmaarse feesten weer bijwoont. Hij rekent er echter op, dat hij daarbij financiële steun krijgt. Ook de Sint heeft met de devaluatie te maken (alles is duur) endaar mag onze jeugd geen nadeel van ondervinden. Daarom: geeft mild, als a.s. Zaterdag, 26 November, de collecte voor het St. Nicolaasfeest van de open bare scholen gehouden wordt. Er is veel geld nodig: het aantal kinderen is groter dan het vorige jaar. Nogmaals, helpt door Uw gift het onderwijzerscorps bij zijn streven om het 39e St. Nicolaasfeest te doen slagen! En nu het programma: St. Nicolaas en zijn knecht komen Vrijdag 2 December per boot aan. Op de Bierkade wach ten de kinderen van de eerste en tweede klasse hem op. In optocht gaat het dan naar het Wapen van Heemskerk, waar het feest gevierd wordt. Op Dinsdag, 6 December en Vrijdag, 9 Dec. wordt voor de kinderen van de vijfde, zesde en zevende klassen het prachtige toneelstuk van de heren Oudes en Riemers: „De groene Hoed" opgevoerd. Voor beide avonden is, op dringend verzoek, een klein aantal kaarten voor belang stellenden beschikbaar. Mededelingen daarom trent volgen nog. Van de „Groene Hoed" gaat de première op 3 December in Hoorn, 't Moet weer prach tig zijn! Voor de middenklassen „gaat" op Woensdag 7 December het toneelstuk „Pinokkio". Dat wordt geregisseerd door de heer Kesteloo en gespeeld door de leerlingen van het zevende leerjaar. Men ziet: het programma klinkt als een klok! Thans is allereerst het woord aan alle Alk maarse kindervrienden: Gedenkt Zaterdag a.s. de Collecte! Het is voor onze kinderen! De redactie heeft daaraan weinig toe te voe gen. Wie weet hoe onze onderwijskrachten al hun tijd en moeite geven om de kinderen een gezellige Sïnt Nicolaas te bezorgen, zal zeker toe willen medewerken ook de daarvoor benodigde gelden bijeen te brengen. Mededeling alleen voor Mevrouw (en dus leest U het ook Mijnheer I) U houdt nog geld over. Voor hetzelfde geld (of goedkoper) koopt U bij ons een beter merk. Parfumerieën volop. PASSERDOZEN VERFDOZEN KISTJES KLEURPASTELS LOSSE TUBEN PLAKKAATVERF LOSSE TUBEN WATERVERF DOZEN KLEURPOTLODEN. CORRESPONDENTIE. Een wielrijder. Daar Uw stukje zich tegen een met name genoemd persoon richt, kunnen wij het slechts opnemen wanneer het met Uw volle naam wordt ndertekend, (Red). Schouwburg- en bioscoopdirecteu ren horen vaak van jonge ouders de klacht: „Wij zouden ook wel eens 's avonds weg willen, doch hebben nie mand bij de kinderen". Hieraan kan voortaan worden tegemoet gekomen. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Alkmaar, heeft een aantal jonge meisjes en oudere dames bereid gevonden, tijdens de afwezig heid der ouders gedurende enkele avonduren, te passen op de thuisblij vende (meestal slapende) kinderen. De oppassters zullen gedurende de oppas- tijd haar eigen werk kunnen verrich ten (studie-, naai- of handwerk) en 1,per avond (van 7.30 tot 11 uur) als vergoeding ontvangen. Juist deze niet te hoge beloning maakt de zaak aantrekkelijk, anders wordt het „uit gangetje" te kostbaar en daardoor on mogelijk. De adressen van de „baby sitters" zijn verkrijgbaar (bij voorkeur des voorm. van 9 tot 10 uur) bij de di rectie van „Het Gulden Vlies", bij de eerste secretaresse van bovengenoem de vereniging, mevr. D. M. van Riet- Top, Breelaan 40, Bergen, tel, 2587 Ber gen, bij de tweede secretaresse mej. E. J. D. Schildknecht, Westerweg 132. Alkmaar, telefoon 3013, Alkmaar en bij de vice-presidente, mevr. T. Veen- dorp-Veendorp, Costerstraat 3, Alk maar, telefoon 3091. GESLAAGD Voor de examens, die op 8 November te Alkmaar rijn afgenomen door de Vereniging \an Leraren in Stenografie en Machines chrijven zijn de volgende candidaten van het Instituut Globe geslaagd: Machineschrijven: J. Admiraal, C. Lust, M. Broek, A. Apeldoorn, J. Velkers, K. Kluft, J Wortel, J. Bleeker, L. Helfrich, P. Hoedjes, H. Melker, W. Veldman en M. Neles. Handelstypiste in de Duitse taal: J. Brouwer. Stenografie: M. Bakkum, A. Emperpoll, J. Glas, C. Kraakman en M. Steyn, Vereniging van slecht horenden Dinsdagavond was er een gezellige bijeenkomst van de afd. Alkmaar van bovengenoemde vereniging. Bij bin nenkomst werden de belangstellenden verrast door de keurig versierde zaal geheel met vlaggetjes getooid, zelf door de s.h. jeugd vervaardigd. De avond werd geopend door de voorzit ter, de heer de Jong, waarna de heer Van der Schaaf, leider van de jeugd beweging, naar voren kwam. Deze deelde mede, dat dit een avond zou worden speciaal verzorgd door de slechthorende jeugd. Het was een pro- paganda-avond met het doel een be knopt overzicht te geven van alles wat op de vereniging gedaan wordt Men zag o.m. pantomines, volksdan sen en lekenspel. Twee jeugdleden droegen enige mooie gedichten voor Hoewel de vereniging nog slechts een half jaar bestaat, werd een programma afgewerkt, dat er mocht zijn. Hoewel niet alles kan genoemd worden, wil len wij toch het toneelstukje ge naamd „De regisseur" vermelden. Dit viel buitengewoon in de smaak en heeft menigeen doen schaterlachen. Bij de sluiting dankte de voorzitter uit naam van alle aanwezigen de heer Van der Schaaf voor alles wat deze in zo korte tijd de jeugd heeft bijge- bracht. Ook bracht hij een woord van dank aan alle jeugdleden en sprak de hoop uit, dat hun vereniging moge bloeien en dat zij nog menigmaal zul len mogen optreden. Leger des Heils-kadetten in Alkmaar Vanuit Amstelveen zal Zaterdag en Zondag een groep kadetten, bestaande uit 25 personen o.l.v. brigadier en me vrouw W. F. Palstra, onze stad be zoeken. Kadetten zijn toekomstige Heils officieren, die in de William Booth kweekschool te Amstelveen gedurende negen maanden worden opgeleid. Al vorens zij tot de kweekschool worden toegelaten, zijn de kadetten aan een strenge medische keuring onderworpen geweest zij zijn niet ouder dan 26 jaar en hebben geestelijke ervaring en moe ten hebben bewezen geroepen te zijn tot de taak waartoe zij worden klaar gemaakt. Na de opleidingstijd verplicht Iedere kadet-officier zich tot het volgen van een driejaarlijkse schriftelijke cur sus in theologie leerstelling Leger der Heilsonderricht en algemene ontwikke ling. Practische activiteit is echter ook een onderdeel hunner opleiding. Daar van zal Zaterdag en Zondag iets ge toond worden. Zaterdagmiddag worden drie open luchtsamenkomsten gehouden, n.l. aan de Heul, op het Hofplein en de Stenen Brug. Des avonds om 8 uur vindt in het gebouw „Waeckt en Bidt" de introduc tie-samenkomst plaats, welke door ieder kan worden bijgewoond. Ook ,in de openbare diensten des Zondags om 10 uur en half 8 n.m. is ieder hartelijk welkom. Op de Stenen Brug wordt Zondag middag om 3 uur een grote openlucht samenkomst gehouden. Dat Alkmaar als trainingsplaats voor de kadetten is uitgerust, is voor de Heilsoldaten hier ter plaatse een groot voorrecht. CHOPIN-AVOND GEORGE VAN RENESSE. De muziekserie van de Alkmaarse Kamermuziekvereniging, zal Vrijdag ter gelegenheid van de 100ste herden king van Chopin's sterfdag geopend worden met een Chopin-recital van George van Renesse. Deze zal o.a. de Sonate in b. Op. 58, enkele Préluden uit Op. 28 en de Po lonaise in As ten gehore brengen. 26 Pim, Pam en Pom zijn eigenlijk -.el te moe om nu nog te strijken «laar ja, ze hebben hier in het Vreem ic'tngenlegioen niets te vertellen en (.-■enten gehoorzamen. Daarom ziin ze ok dadelijk aan de strijkerij begon oen, maarnu heeft Pom de bou! uit zijn handen laten vallen. De stek ker is uit de bout gerukt en als Pom is bout weer probeert, blijkt hij ook van binnen stuk te zijn. Hij wordt meer heet! Wat nu te doen? Ze kken er alle drie voor terug om nulp aan de korporaal te vragen. Ze zijn een beetje bang voor zijn bulder stem. „Ja hoor, jij moet het maa> gaan vertellen", roept Pam, „jij hebt het gedaan!" „Ik durf niet", antwoordt Pom met trillende stem. „Wacht maai ik zal het wei doen", belooft Pim, dit medelijden met zijn broertje heeft Schoorvoetend gaat hij de tuin in Maai wat ziet hij daar? Zijn blik vah op een wals, die daar tussen ander tuingereedschap staat. „Wacht, mis schien kan die ons helpen", roept hij uit. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: De man die kwam dineren (tot 14 jaar onder ge leide); Victoria Theater, 8 uur: Straat der verleiding (18 jaar); Cinema Ame- ricain, 8 uur: De geweldenaar (18 jaar) Geref. kerk, 8 uur: Winterlezing door ds. J. Overduin. VVilhelmina- laan 2, 1112 en 25 uur: Bazar van Arbeid Adelt en Tesselschade. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Fietsendie ven (14 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Fietsendieven (14 jaar); Cinema Ame ricain, 8 uur: Ergens in Europa (18 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Chopin-avond door George van Renesse. Goed geslaagde poppenkast- vertoning Gistermiddag werd in „Het Wapen van Heemskerk", ter ere van het twee jarig bestaan van de op 26 November 1947 opgerichte Alkmaarse afdeling van de Nederlandse Vrouwenbeweging, voor de kinderen een poppenkastvoor stelling geven. Dat een poppenkast bij kinderen in de smaak valt is weer eens gebleken. Er was in de zaal geen plaats onbezet. Met open monden en wijd open ogen werden de heldendaden, dh Jan Klaassen met zijn Katrijn daar in 't kastje verrichtte, gevolgd. Spontaan gilden de kinderen wanneer hun de angst om een in gevaar zijnde Jan Klaassen om 't hart sloeg, of zij juich ten van vreugde om de toch weer goede afloop van het geval. De bijval was zo dat zelfs Jan Klaassen wat verwonderd de zaal inblikte naar al de door hem veroorzaakte opwinding. Deze opwinding bleef en steeg mis schien nog wel toen er, na een extra koekuitdeling aan vier jarige Jobjes. een sprekende pop op het toneel ver scheen en een paar kinderen uit de zaal de pop „Kareltje" liedjes mochten voorzingen. Do organisatrices hebben met de prachtige feestmiddag, die de kinderen bereid werd, veel succes gehad. Ter dood veroordeeld Wanneer een schip of een locomotief met „de hoed op", staat zöals de af dekking van de schoorsteen met zeil doek wordt genoemd is dat altijd een veeg teken. Het betekent, dat zij met ..koude" machines staan en derhalve tot werke loosheid zijn gedoemd. Zo troffen wij dezer dagen achter de locomotiefloods aan het einde van de Van der Kaavstraat een drietal gehoe de „hokv pokies" en een grotere zuster van de 6700 serie aan. De hokv poky is een kleine, twee assige miniatuur-machine, bijna een grappig speelgoed-locomotiefie in .1930 eebouwd, dat tot de ooheffing dienst deed op de liinen der Ned. Tramweg Mnatschanpij in Friesland. Toen de machientjes daar geen em plooi meer vonden en de ijzeren baan was opgebroken, werden zij op de lijn AlkmaarBergen aan Zee ingezet. Daar steunden, sisten, stampten dansten, schommelden, hobbelden en gierden zii tot onuitsprekelijke ergernis van de machinist en ziin maat. die er. naar verluidt wandelende nieren van kresen! Bii het aanbreken van het zomer seizoen konden zii de zwaar belaste tramtreinen niet meer trekken en nam de oude, trouwe Bello die taak weer over. De hoky pokie en haar zusjes verhuisden naar de rangeerdienst en ook daar hebben zij het moeten afleg gen. Ze kregen de hoed op en toen kwamen er zwart uitziende mannen, merkte hun ijzeren lichaam met een rood kruis en hingen er een metalen bordje om met de woorden: „Opgebor gen voor de sloop". Toen wij deze gedoemden nog eens kwamen opzoeken, bleek er één met de grotere zuster van de 6700 serie reeds te ziin verdwenen. Nu wachten aan het eind van de Van der Kaaystraat nog twee eertijds soring- levende machientjes op de komst van de beul, die elk moment kan verschij nen. Voortgaande modernisering bij de Reiniging Nadat enige tijd geleden het perio diek uitscheppen van de rioolputten door een auto met automatische zuig inrichting was overgenomen, zal nu ook binnenkort de door de gemeente-reini ging aangeschafte roltrommel vuilnis auto in dienst worden gesteld. GelijK daarmede zullen ook de standaard vuil nisemmers in gebruik worden genomen De verschillende wijken van de stad zullen n.l. geleidelijk aan van unifor men gegalvaniseerde en genummerde vuilniskitten worden voorzien, die tegen een geringe jaarlijkse vergoeding in bruikleen worden gegeven. Met de ver strekking zal het eerst in de binnen stad worden begonnen. Deze voortgaande modernisering be tekent dat het aantal paarden bij de reiniging zal worden verminderd. Na de afschaffing van het oude tonnen stelsel en de indienststelling van meer dere roltrommelauto's zullen op den duur de viervoeters, op één na waar op St. Nicolaas jaarlijks zijn ..blijde incomste" maakt bij dtt bedrijf ver dwijnen. Geschenk van de heer W. P. Maclaine Pont De heer W. P. Maclaine Pont te De Bildt schonk aan de gemeente drie gravures, onderscheidenlijk voorstel lende de Langestraat, de vis- en groenmarkt en een gezicht op Alk maar, benevens twee albums en pa pierknipsels in lijst. B. en W. stellen de raad voor de schenking onder dankbetuiging ten behoeve van de gemeentelijke verza melingen te aanvaarden. De raad be sloot daartoe. Een candidaat voor Veenhuizen Willem van E. een grondwerker uit Alkmaar stond voor het kantongerecht in Zaandam terecht. Hij was in de Houtzakpolder aan het aardappelen rooien geweest en had zijn dagloon daarna in sterke drank omgezet. Dat zou hij natuurlijk zelf moeten beslissen, maar het bleek, dat E. een oud klantje van Veenhuizen was en dat het feit, dat hij te veel gedronken had voldoende was om hem naar dat vacantieoord terug te kunnen zenden Mr. Pito wilde het deze keer nog wel eens aanzien en eiste een week hechtenis. De kantonrechter vonniste conform de eis. Het is in Haarlem nog altijd be ter dan in de landloperskolonie. Schaaknieuws In het knusse zaaltje van de heer Ligthart speelde DOS II haar eerste competitie-wedstrij den tegen de Pion uit Venhuizen. Het is een zeer spannende en sportieve strijd geworden. Het is DOS II niet mogen gelukken de pun ten in Alkmaar te houden, daar de Pion-spelers sterker speelden. De uitslag 4—6 geeft de verhouding vrijwel weef. De uitslag was als volgt (DOS II—Pion V): P. Obdam—C. Kooiman 0—lj L. Godijn—J. Swagerman 0—1; C. Mazereeuw—A. Buijger V*» F. Appel—C. Vis 0—1; P, van Hoven —F. Burger 0—1; J. Nijman—Jb. Swagerman 1—0; J. Boekej—L. Westerlaken 1—0; A. Rooij—T. Toereppel Vs—Va; C. Kooi—W. Koster 1—0; M. Wouda—C. Swagerman 0—1. Abonnementsvoorstelling Haagse comedie Men verzoekt ons nog te willen me dedelen, dat de Maandagavond door* de Haagse Comedie in 't Gulden Vlies te geven uitvoering „Dr. James Simpson de derde abonnementsvoorstelling de serie A is. Kledingmagazijnen Alkmaar «SI Benoeming onderwijzer T esselschadeschool Ter benoeming van een onderwijzer aan de Tesselschadeschool, nodig in verband met de overplaatsing van de heer F. J. Hol naar de school voor B.L.O. alhier, bieden B. en W. de vol gende voordracht aan: 1. A. Horsten, onderwijzer aan de o.l. school te Scha- gerbrug; 2. P. Woudt, onderwijzer aan ce o.l, school te Uitgeest. „Zorg voor leerlingen en oud-leerlingen" Deze vereniging hield gisteravond een algemene vergadering. In zijn openings woord herdacht de secretaris, de heer H. de Winter, de verdienstelijke over leden voorzitter, de heer C. F. D. Koh nert. Tot voorzitter werd met algemene stemmen gekozen de heer J. Rotgans. Besloten werd stappen te ondernemen om tot uitbreiding van de Nazorg Arbeidsinrichting te komen. Het be stuur verkreeg vrijheid van handelen om op de meest doeltreffende manier propaganda te maken. Na een korte opwekking van de secretaris om de schone doelstellingen der vereniging naar buiten uit te dragen, werd de vergadering gesloten. NEDERLANDS GEESTELIJKE MOEST TSJECHOSLOWAKIJE VERLATEN Men meldt uit Alkmaar aan het ANP: Gisteren arriveerde bij familie pater M. Punt, provinciaal overste van de paters Calasantijnen in Tsjechoslowa kije, die door de Tsjechische regering het land is uitgewezen. Hij vertelde slechts drie dagen tijd te hebben ge had om orde op zijn zaken te stellen Een verzoek tot verlenging van zijn verblijfsvergunning werd afgewezen. SCHEI-VEEMARKT Op de gisteren gehouden bovengenoemde markt werden in totaal aangevoerd: 656 run deren en kalveren (vorig jaar 615). De prijzen waren als volgt: kalfkoeien vanal f 600 -f 800 melkkoeien vanal f 625-f 775, geldekoeien van- ai f 325—f 525, kalfvaarzen vanal f 275—1 425, geldevaarzen vanaf f 225—f 400, graskalveren vanaf f 150—f 250 en stierkalveren vanaf f 300 -i 450. Handel redelijk. AANBESTEDING VOORZIENINGEN MILITAIRE GEBOUWEN De eerst aanwezend-ingenieur der Genie te Haarlem zal op Woensdag 30 November te 10.30 uur op zijn bureau in het Kenaupark no. 4 in het open baar aanbesteden het doen van voor zieningen aan militaire gebouwen en werken te Alkmaar, Heiloo en Bergen FAILISSEMENT GEëINDIGD. Het faillissement van J. A. van Beu- sekom, landarbeider, 2e Landdwars- straat te Alkmaar is geëindigd door het verbindend worden der enige uit- delingslijst Hef Verdronkenoord opnieuw beplant Nu het seizoen weder daarvoor ge schikt is, is de afd. „Plantsoenen" van de Dienst van Openbare Werken tot herbeplanting van verschillende wegen en grachten overgegaan. Het stemt tot voldoening, dat op pittoreske grachten als het Verdronkenoord, Kooltuin en Lindegracht eindelijk de vijf jaar gele den in de noodkacheltjes verdwenen bomen door een nieuwe beplanting worden vervangen. Daarmede zullen deze grachten langzamerhand hun oude schoonheid herwinnen. Ook het terrein om de onlangs geopen de Jan Ligthartschool aan de Berger- weg is van jonge aanplant voorzien. Noodschoolkwestie komt in de raad Morgenavond om acht uur komt de raad der gemeente Heiloo ten gemeen tehuize in openbare vrgadering bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter Kalff. Onder de ingekomen stukken bevindt zich o.m. een schrijven van de heer Smit. eigenaar van de noodschool aan de Westerweg, waarin deze verzoekt het geschil tussen hem en de gemeente I inzake de school thans zo spoedig mo- gelijk tot een einde te willen brengen. Voorts vermeldt de agénda o.m. een voorstel ((an B en W. tot vaststelling van de begroting der gemeente en die van het grondbedrijf en tot goedkeu ring van de begroting van het Fonds Armengoederen voor het jaar 1950; een toelichting van het bestuur der ver eniging „De Vrije Haard" op de adres sen inzake toepassing der woonruim- tewet, met antwoord van B. en W.; en j een voorstel van B. en W. tot benoe ming van de leden der commissie van advies voor de woonruimteverdeling. BURGERLIJKE STAND Geboren: N'icaiaas G., zoon van Job. Bolten en G. Kooijman. Bernard D. H. zoon van J. Bos en F. Bos. Paulas W., zoos! \an R. Morsoh en J. M. Hoebe. Pefrus N. zoon van N. J. Jonker en H. ter Beek, Petrul J„ zoon van P. Hoefjes en J. P. Ter-maat. - Hendricus. zoon van P. Spaans en A. C. Ursera - Cafharina, dochter van P. Spaans en A- C Ursem. Ondertrouwd: Cornells Johan nes Bammens en Trijntje Jansje Slot, toekomstig adres: Heiloo, Kennemer- straatweg 79. Adrianus Hogenstijn en Trijntje Henkes. Getrouwd: Coenraad 1. van Kijn ea Maria M. Bolten. Overleden: Maria J. van dar Kndjf, 31 jaar, dochter van H. F. A. van der Kruijf ett M I. Steman. Anna Lycklama i Ni je hoi', 64 jaar, gehuwd met F. J. Freek (overt, fa Alkmaar). Lourentia Delver, 64 jaar, gehuwd met C. Koopman. Lectuurvoorziening voor dorp en omgeving De dames Messchaart te West-Graft- dijk hebben zich reeds vele jaren be langeloos beschikbaar gesteld om dorps- en streekgenoten van goede lectuur te voorzien, wat voornamelijk in de wintermaanden van grote be tekenis is. De Openbare Leeszaal en Biblio theek te Alkmaar verleent daaraan haar medewerking door iedere week oen kist met een veertigtal boeken naar West-Graftdijk te zenden, waar de dames M. te harer huize de lezers entvangen en hun gelegenheid geven öesverlangd elke week de boeken te ruilen. De boeken kunnen hoogstens 14 dagen gehouden worden. Zij, die daarvan profiteren, betalen niet meer dan het gewone ledentarief vermeer derd met f 1 per jaar voor de ouderen en f 0.50 per jaar voor de kinderen teneinde de wekelijkse vrachten te knnnen bestrijden. Wjj wijzen er met nadruk op, dat hier aan een afgelegen streek een goedkope en unieke gelegenheid ge boden wordt om van de beste en ook de nieuwst uitgekomen Neder landse werken kennis te nemen, ter wijl er ook voor de jeugd tegen zeer laag tarief een schat van lectuuil te verkrijgen is. Wij doen dat omdat de belangstelling voor deze lectuur voorziening tot dusver nog zeer gerinj is en het gevaar bestaat, dat de baten kosten niet meer dekken, waardoor de lectuurvoorziening van Oost- en West-Graftdijk, alsmede Spijkerboor en de Kogerpolder in gevaar zou kun nen komen. Marktberichten ALKMAAR, 23 Nov. - Tomaten I 39-61 Witlof: I 39-51 en n 26-33; Rode kool 5,501 8,10; Witte kool 5,50; Savoye kool 6—7,2 Groene kool 6—19; Spruitkool: I 50—85 en fll 30—45; Boerenkool 5—17; Spinazie 32—35|| Sla 3,50 en kas 10.50-13; Andijvie 5-23,50)1 Rode bieten 6—8; Winterpeen 5,10- 9; WaJ'l peen 6—15; Uien: I 15—21,50 en II 3—13l| Prei 8—17,50; Soepgroenten 5—10; Selie 5-8) Knolsoepgroenten 11—19; Appels: Brabants® I Bellefleur 14, Groninger Kroon 29 en Notarii' I appel 20; Peren: Beurré Clairgeau 30, Giestfl Wildeman 7—14, Nouveau Poiteau 5—12, WinT terjan 5—14 en Zwijndrechtse Wijnpeer 7-23. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Nov. 10.000 kg Uien 24,10—24,50 en grove 22,11 -22,50; 8000 kg Peen: II 9,50 9,80 en 8,40-9,10; 16.000 kg Andijvie 11,80-16,26; 50.000 kg Witte kool 6—6,70 en Succes 7,l3l -8,50; 32.000 kg Groene kool 9.90-21,16(1 28.000 kg Gele kool 5-8,90; 10.000 kg Bo^| kool 5.50-10,60. NOORDSCHARWOUDE, 24 Nov. - 1S?01 kg Aardappelen: Blauwe Eigenheimers 9,2 5000 kg Uien 22,40- 24,60 en drielingen 20,30; 14.000 kg Rode kool 5.50 -9,60; 4500 W Groene kool 12,30-18,20; 4700 kg kool 5-7,20; 10.500 kg Witte kool 5-0,2 Succes 7-8,70; 1700 kg Bieten I 6,00; 20.066 kg Andijvie 13—17,40. WARMENHUIZEN, 24 Nov. - 9300 W (ndijvie 12,50-14,40; 42.300 kg Rode kool 3,50-8; 1600 kg Gele kool 5,10; 55.000 K Witte kool 7,70-8,40; 2400 kg Uien IS.M' 23,80. MOVEMBER is in B< 2 November Allei vember dag der dyns hun talrijke kerkhovi In de dood blijft mei chrysanten, witte en miste weigerde me di dagen zijn er echter ook de officiële inst: soldaten uit de eerste ren en de pauselijke hier vielen, de slacht jyjAAR al is ook mei dag in deze grau: aan de oorlogsslacht( tot in de verste dorpel Vlaanderen de syml aangestoken die later len worden gedragen, van 11 November. Tol dag van de Wapensti] oorlogsslachtoffers va; moet men helaas de do maar van twee wen denken. In 1945 beslo schien wat optimistisc vember de dag zou 2 niet van één oorlog n log werd bevrijd. Zo 11 November voor het bekende soldaat, waar te zijner ere brandt, c twee oorlogen, de mar zetsbeweging, de i oorlogsinvaliden, de ca jeugd. Tot op de trap nument zijn de det: leger en vloot en luel emblemen opgesteld, bevinden zich de min denten van de Kamer ters en andere hoogw ders, allen in groot or tromgeroffel buigen zi floerste vaandels neen prins-regent die men koningshuis zo moeili zelden in het openbaa van het monument af graf van de onbekerl bloemenkrans legt. Er lijke Straat en de We Parlement en de vele wen, stille getuigen va; gen geschiedenis, wapp voo- de neergelaten lui dichte menigte jaar op j spel gadeslaat. *S Avonds, wanneer verzamelen zich de uit Belgie als boden afgev: dragers en gezamenlijk bun vlammende toortsen de onbekende soldaat, i de Congreszuil. En in den de gelovigen dat Vi geweest en onze kind moordspel zullen word* I Op 15 November valt de Heilige Leopold en Heilige Albert de Gr heilige van Koning AU van deze „koningsdag" oud als de zelfstandighe Maar vroeger heette d feest: „de dag van de figuur van Leopold III heeft men de naam spreekt men van „de da Omdat vrijwel alle Bel cialisten, de monarchie eren die Belgie heeft Leopold I, die binnen zen van de grondwet - de Belgen reeds zo bai rannieke koning, dat z zorgen namen toch stond het land door all heen op een Europees gen: Leopold die d tegen hun zin, het uit) zeese gebied van de wiens ruiterstandbeeld Trone" in deze dagen do met bloemen wordt geë al Koning Albert I; de de Kamer, de heer v heeft het in treffende in een rede die hij ter van de Dynastie voor de heeft uitgesproken: „Indien voor deze vii den-figuur moest worde is er zeker geen die mee gaande maakt dan die bert. Hij is gedurende zijn te korte regering de lichaming geweest van eigenschappen, die we drager van 's lands Kroi Hij was in dagen van vri van strijd een groot vors terzelfdertijd groot in m een voorbeeld van wat behoort te zijn om een g( land en volk te wezen". Maar op deze dag dei de heer van Cauwelaert de scherpe verdeeldheic de machtsuitoefening Leopold III is ontstaan, bijsmaak mengt bij de hulde met welke wij deze dag de troon zoud omringen". Voor deze v Katholieke Partij strat cok tegenover de perso huidige Koning, de schal en erkentelijkheid niet afgebroken". „Wij hebben geen Kon genade", zegt de heer v „in deze zin dat zij uit h ambt zouden beschikken macht, waaraan zij in m mate maai naar eigen g volk zouden deelachtig Koning mag niet worden de beperkingen door voorzien, maar dan moet* tegenover de Koning he cnaansprakeiijkheid eer1 ons verbiedt de Koning U zet van onze partijbetwi

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2